Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Λοιπόν η κατάσταση με αυτή την κ@λοεταιρεία που λέγεται Έριξον έχει φτάσει στο απροχώρητο. Είμαι φουλ δυσαρεστημένος και γράφω εν θερμώ. Το απόγευμα παρέλαβα λοιπόν μετά από 4 ακριβώς εβδομάδες το αντικατεστημένο κινητό μου Κ750. Ολοκαίνουριο. (ούτως ή άλλως βέβαια και το πρώτο μου ολοκαίνουριο μιας εβδομάδας ήταν). Μετά από λίγη λέω ας δοκιμάσω τη φωτογραφική του μηχανή. ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΦΩΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ. Ναι από ολοκαίνουριο κινητό. Φυσικά και το ξαναπήγα πίσω και θα περιμένω την αυριανή ημέρα.

 

Σας το είπα μόλις μία σελίδα πριν. Το επαναλαμβάνω:

Καλά. Μιλάμε πας για όσκαρ γκαντεμιάς με το Κ750. Μήπως οι μ****ς σου δώσαν κάποιο άλλο που αντικατέστησαν λόγω προβληματικής κάμερας;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά. Μιλάμε πας για όσκαρ γκαντεμιάς με το Κ750. Μήπως οι μ****ς σου δώσαν κάποιο άλλο που αντικατέστησαν λόγω προβληματικής κάμερας;

Απότι είδα ήταν όντως καινούριο (με ζελατίνα στις υπέρυθρες, χωρίς ούτε μια γρατζουνιά η οθόνη, ο πραγματικός χρόνος ομιλίας ήταν 42 δεύτερα μόλις - υποθέτω για το απαραίτητο τεστάρισμα). Καλά όμως οι αθεόφοβοι: Πλασάρεις μωρή Έρικσον μια καινούρια συσκευή. Δε την τσεκάρεις πρώτα; Και πόσο μάλλον όταν πρόκειται για αντικατάσταση μιας ήδη χαλασμένης.

 

Αύριο το πρωί παίρνω τηλ, το παραλαμβάνω από κει που το έδωσα και το πάω ΕΓΩ ο ίδιος στο ανωτέρου επιπέδου. Θα απαιτήσω να εξυπηρετηθώ αμέσως. Άντε γιατί αρκετά... 17 Ιουνίου το αγόρασα, από τις 29 Ιουνίου στο σέρβις, σήμερα αντικατάσταση με χαλασμένο κινητό... Ε Λ Ε Ο Σ.-

 

Γίνεται να πάρω τα λεφτά μου πίσω; Από το eshop το αγόρασα. Τι το έχω ο λακαμάς και για αβατάρ; Μήπως το έχω δει και καθόλου στα χέρια μου; :mad: :down:

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή υπάρχει Θεός σ'αυτό τον κόσμο, η καταγγελία μου από τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή όχι μόνο πρωτοκολλήθηκε, αλλά μου ήρθε κοινοποίηση επιστολής που εστάλη στην εταιρεία Sony Ericsson Mobile Communications σχετικά με την υπόθεσή μου. Πρόσθεσα δε και τα νέα στοιχεία εκτός της καθυστερημένης εξυπηρέτησής μου (30 μέρες άργησαν) που είναι ότι μου δώσαν αντικατεστημένη χαλασμένη νέα συσκευή και θα δέσει τέλεια η καταγγελία.

 

Σήμερα πάντως στο σέρβις οι περισσότεροι όπως άκουγα ήταν εκεί από προβληματική αναβάθμιση μέσω ίντερνετ... Και μετά ακούω εδώ μέσα να λέτε ότι αξίζει η αναβάθμιση μέσω νετ. Για πειραματισμούς ΝΑΙ αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο απο το online update της Sony Ericsson. Έχω κάνει αρκετές φορές update σε διαφορετικές συσκευές (k750, v800) και πάντα λειτούργησε με την πρώτη. Δύο φορές είχα πρόβλημα μόνο, την μια λόγο διακοπής ρεύματος όπου η αναβάθμιση σταμάτησε στην μέση και μετα δεν ανοιγε το κινητό. Ξαναέκανα την αναβάθμιση απο την αρχή και όλα καλα.

Και η δεύτερη, απο δικιά μου απροσεξια, μιας και είχε αδειασει η μπαταρία και δεν μπορούσε να ξεκινήσει η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πρωί παίρνω τηλ, το παραλαμβάνω από κει που το έδωσα και το πάω ΕΓΩ ο ίδιος στο ανωτέρου επιπέδου. Θα απαιτήσω να εξυπηρετηθώ αμέσως. Άντε γιατί αρκετά... 17 Ιουνίου το αγόρασα, από τις 29 Ιουνίου στο σέρβις, σήμερα αντικατάσταση με χαλασμένο κινητό... Ε Λ Ε Ο Σ.-

 

Και κάτι μου λέει ότι θα πάρεις πίσω το προηγούμενό σου χαλασμένο με ολοκαίνουριες ζελατίνες (εκ πείρας)... Ελπίζω απλώς να κράτησες το ΙΜΕΙ για να το επιβεβαιώσεις ο ίδιος...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι μου λέει ότι θα πάρεις πίσω το προηγούμενό σου χαλασμένο με ολοκαίνουριες ζελατίνες (εκ πείρας)... Ελπίζω απλώς να κράτησες το ΙΜΕΙ για να το επιβεβαιώσεις ο ίδιος...

Αν τολμούν ας το κάνουν. Ειλικρινά. Τώρα ιδίως που έχω και τη στήριξη νομικού συμβούλου του κράτους (Γεν.Γραμματεία Καταναλωτή) ας κάνουν ό,τι θέλουν. Πάντως αποκλείεται να συμβεί αυτό γιατί όλα τα στοιχεία τα έχω (όλα τα ΙΜΕΙ είναι καταγεγραμμένα).

 

Θέλετε μήπως και την καταγγελία να τη δείτε για να μη νομίζετε ότι λέω βλακείες; Ορίστε.

 

http://img145.imageshack.us/img145/2756/2hj2.jpg

 

Όπως είπα η καταγγελία εμπλουτίστηκε και με συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι λες βλακείες, ούτε υπάρχει λόγος να μη σε πιστέψουμε. Εγώ απλά ανέφερα μια προσωπική μου εμπειρία στο παρελθόν από το σέρβις της Θεσ/νίκης (Βούλγαρη), το οποίο και δε λείτουργεί καν πλέον. Ήταν ο μόνος λόγος που έκανα 4 χρόνια να κοιτάξω την ericsson και απλά το ότι ακούω ότι πήρες "καινούριο χαλασμένο με ζελατίνες" μου θυμίζει έντονα τις καταστάσεις που πέρασα εγώ... 2 φορές πήρα πίσω με ζελατίνες το κινητό που πήγα για αντικατάσταση τότε και άλλες 2 φορές το άλλο χαλασμένο - όλα με ζελατίνες ... καινούρια δηλαδή !!!

Ελπίζω φυσικά να έχουν εξαλειφθεί τέτοια φαινόμενα, καθώς αυτή τη στιγμή έχω 2 ericsson εγώ και άλλο ένα η γυναίκα μου, αλλά η περίπτωσή σου... πως να το κάνουμε, μου τα θύμισε όλα αυτά.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι λες βλακείες, ούτε υπάρχει λόγος να μη σε πιστέψουμε. Εγώ απλά ανέφερα μια προσωπική μου εμπειρία στο παρελθόν από το σέρβις της Θεσ/νίκης (Βούλγαρη), το οποίο και δε λείτουργεί καν πλέον. Ήταν ο μόνος λόγος που έκανα 4 χρόνια να κοιτάξω την ericsson και απλά το ότι ακούω ότι πήρες "καινούριο χαλασμένο με ζελατίνες" μου θυμίζει έντονα τις καταστάσεις που πέρασα εγώ... 2 φορές πήρα πίσω με ζελατίνες το κινητό που πήγα για αντικατάσταση τότε και άλλες 2 φορές το άλλο χαλασμένο - όλα με ζελατίνες ... καινούρια δηλαδή !!!

Ελπίζω φυσικά να έχουν εξαλειφθεί τέτοια φαινόμενα, καθώς αυτή τη στιγμή έχω 2 ericsson εγώ και άλλο ένα η γυναίκα μου, αλλά η περίπτωσή σου... πως να το κάνουμε, μου τα θύμισε όλα αυτά.

Όχι ούτε εγώ είπα τίποτα, σόρυ αν το πήρες προσωπικά. :) Γενικά αναφερόμουν. Απλά και οι ίδιοι έχουν καταλάβει ότι το online update δεν είναι τελειοποιημένο και θα πρέπει να το βελτιώσουν σημαντικά αν δεν θέλουν... τόση πελατεία στα σέρβις τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι λες βλακείες, ούτε υπάρχει λόγος να μη σε πιστέψουμε. Εγώ απλά ανέφερα μια προσωπική μου εμπειρία στο παρελθόν από το σέρβις της Θεσ/νίκης (Βούλγαρη), το οποίο και δε λείτουργεί καν πλέον. Ήταν ο μόνος λόγος που έκανα 4 χρόνια να κοιτάξω την ericsson και απλά το ότι ακούω ότι πήρες "καινούριο χαλασμένο με ζελατίνες" μου θυμίζει έντονα τις καταστάσεις που πέρασα εγώ... 2 φορές πήρα πίσω με ζελατίνες το κινητό που πήγα για αντικατάσταση τότε και άλλες 2 φορές το άλλο χαλασμένο - όλα με ζελατίνες ... καινούρια δηλαδή !!!

Ελπίζω φυσικά να έχουν εξαλειφθεί τέτοια φαινόμενα, καθώς αυτή τη στιγμή έχω 2 ericsson εγώ και άλλο ένα η γυναίκα μου, αλλά η περίπτωσή σου... πως να το κάνουμε, μου τα θύμισε όλα αυτά.

Όλα σχετικά είναι τελικά. Εγώ για το συγκεκριμένο σέρβις στην Βούλγαρη, είχα τις καλύτερες εντυπώσεις. Εξυπηρέτηση σε 15 λεπτά όσες φορές χρειάστηκε να πάω. Αντικατάσταση συσκευής (Τ39) όταν χρειάστηκε, χωρίς καν να το ζητήσω. Είχα να λέω για την άψογη εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Όλα σχετικά είναι τελικά. Εγώ για το συγκεκριμένο σέρβις στην Βούλγαρη, είχα τις καλύτερες εντυπώσεις. Εξυπηρέτηση σε 15 λεπτά όσες φορές χρειάστηκε να πάω. Αντικατάσταση συσκευής (Τ39) όταν χρειάστηκε, χωρίς καν να το ζητήσω. Είχα να λέω για την άψογη εξυπηρέτηση.

Ποιο παλια και το service στην Δωδεκανησου εκανε το πολυ 15 λεπτα για εξυπυρέτηση καθως και για αναβαθμιση του κινητου οπως και τα περισσοτερα service και δεν ηθελαν ουτε την αποδειξη αγορας για εγγυηση. Τωρα ολοι την θελουν και ελαχιστη κρατηση του κινητου στο service ειναι 1 με 2 μερες.

Απλως αλλαξε τακτικη η ericsson γενικα, δεν εξαρταται τοσο απο το καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο παλια και το service στην Δωδεκανησου εκανε το πολυ 15 λεπτα για εξυπυρέτηση καθως και για αναβαθμιση του κινητου οπως και τα περισσοτερα service και δεν ηθελαν ουτε την αποδειξη αγορας για εγγυηση. Τωρα ολοι την θελουν και ελαχιστη κρατηση του κινητου στο service ειναι 1 με 2 μερες.

Απλως αλλαξε τακτικη η ericsson γενικα, δεν εξαρταται τοσο απο το καταστημα.

Σωστά. Ήταν όντως η τακτική της ericsson και δεν ήταν θέμα καταστήματος.

Τι άλλαξε δεν ξέρω. Μήπως θέλουν να αποφύγουν το συνωστισμό στα καταστήματα;:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλά. Μιλάμε πας για όσκαρ γκαντεμιάς με το Κ750. Μήπως οι μ****ς σου δώσαν κάποιο άλλο που αντικατέστησαν λόγω προβληματικής κάμερας;

Και η γκαντεμιά συνεχίζεται......... Σήμερα πήγα να παραλάβω το «επισκευασμένο» κινητό (με τη χαλασμένη φωτογραφική) και φυσικά αφού περπάτησα 50 μέτρα είδα ότι το πρόβλημα ΠΑΡΕΜΕΝΕ ΤΟ ΙΔΙΟ!!!!!!! Όπως ήμουν στροφή 180 μοιρών, ξανά στην Τζωρτζ 26. Καλά πλάκα μου κάνετε λέω; Δεύτερη φορά παραλαμβάνω από το σέρβις σας ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ ΚΙΝΗΤΌ; Δεν έχω να περιμένω καθόλου, όπως είστε ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΗ μη σας τρέχω (που ήδη τους τρέχω νομικώς). Αφού περίμενα ένα 5λεπτο (διαπραγματεύσεις μέσα οι τεχνικοί), με ενημέρωσαν να κρατήσω αυτό και ότι αν όχι Πέμπτη, Παρασκευή σίγουρα θα παραλάβουν νέες συσκευές οπότε και να περάσω να παραλάβω μία μέσα σε μία εβδομάδα. Θα με ειδοποιήσουν αυτοί.

 

Τι να πω.....................

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς επαληθεύτηκα... Κρίμα γιατί πίστευα ότι θα είχαν αλλάξει κάποια πράγματα όσον αφορά το σέρβις τους.

Όσο για την Πέμπτη/Παρασκευή... ζελατίνες θα παραλάβουν αλλά ας μη το κάνουμε θέμα... :lol:

 

Τουλάχιστον θα σωθώ εγώ!!! Αφού την έχω "γλυτώσει" μέχρι στιγμής με τα 2 Κ750 που και τα 2 βγήκαν άψογα και μπορώ να πω ότι με έχουν εντυπωσιάσει από το πλήθος λειτουργιών τους... εδώ και λίγες μέρες είμαι ανάμεσα στο Εricsson w700 και στο Nokia 6131 για τη γυναίκα μου. Έτσι κι αλλιώς είχα μια κλίση προς το Nokia γιατί το άλλο μου φαινόταν πολύ "ίδιο" με τα Κ750, αλλά ειδικά μετά από αυτά που διαβάζω (ειλικρινά με λύπη)... κατέληξα πολύ εύκολα και πάω να το πάρω κιόλας (εννοείται το Nokia) ... δε χρειάζεται περισσότερη σκέψη απ'ότι βλέπω...

 

Κάποιος να τους πει εκεί στο σέρβις ότι αν κάποιος μείνει άνεργος κάποτε, αυτός σίγουρα δεν θα είναι ο "πελάτης" τους...

Το ποιος έχει ανάγκη ποιόν ας το σκεφτούν λίγο πιο σοβαρά... Έτσι κι αλλιώς υπάρχουν πάμπολες εταιρίες που φτιάχνουν τηλέφωνα...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

PAIDIA PVS MPORO NA ALAXO TO DESKTOP STO K750 ( NA GINI ME KILIOMENA IKONIDIA )

Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Μάλλον εννοείς να αλλάξεις απλά θέμα. Εκτός αν εννοείς κάτι πιο προχωρημένο. Διευκρίνησέ το. Επειδή κυκλοφορούν και άλλες λύσεις με τα εικονίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

έχω αγοράσει ένα nokia BH-700 bluetooth handsfree. Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

 

1) σε τακτά χρονικά διαστήματα το bluetooth αποσυνδεεται και ξανασυνδεεται αμέσως μολονότι οι συσκευές βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους.

 

2)όταν με παίρνει καποιος τηλ ενώ στο κινητό χτυπάει κανονικά ο ήχος στο bluetoooth ακούω ενα ringtone της nokia (το do-mi-sol για οσους ξέρουν)

 

Ξέρει άραγε κανείς αν με κάποια αναβάθμιση του κινητού λυθεί κατι από αυτα;

(πιθανόν το 2ο να ειναι ασυμβατοτητα μεταξύ noki-SE).

 

Σημ: δεν έχω κανει αναβάθμιση από τοτε που το αγόρασα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κοίτα,κατά τη γνώμη μου και χωρίς να είμαι σίγουρος:

Σχετικά με το 1ο που λες,κάποιο πρόβλημα υπάρχει,τώρα τι,δεν μπορώ να ξέρω,χρειάζεται κατά πάσα πιθανότητα τεχνικός...

Όσον αφορά το 2ο,νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και απλώς έτσι λειτουργεί το όλο σύστημα.Γιατί να το κάνεις πολύπλοκο το σύστημα και να πρέπει να μεταδώσει ολόκληρο ringtone το κινητό στο hands-free όταν είναι να χτυπήσει??Απλά του στέλνει ένα σήμα "χτύπα!" και αυτό χρησιμοποιεί το έτοιμο built-in ringtone που έχει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Paidia, thelo na mou peite pos mporo na anavathmiso to K750i pou exo se W800. Ti xreiazomai?

 

Mια πιστωτική για να σου χρεώσουν 10 ευρουδάκια. Για τα υπόλοιπα, εδώ:

http://www.davinciteam.com/

Link to comment
Share on other sites

Ftou gmt. Den exo pistotiki! Mporei kapoios na mouagorasei 1 log account kai na tou katatheso meta ta lefta stin trapeza? Tha sas eimai ypoxreos! Exo ta panta alla den exo tin pistotiki... Eimai akoma 16 xronon!
Link to comment
Share on other sites

Ftou gmt. Den exo pistotiki! Mporei kapoios na mouagorasei 1 log account kai na tou katatheso meta ta lefta stin trapeza? Tha sas eimai ypoxreos! Exo ta panta alla den exo tin pistotiki... Eimai akoma 16 xronon!

san kai mena eisai 16!!!egw ekana metatroph to k750i free se w800!!!an theleis mporw na sou steilw ta arxia kai odhgies!!!:D

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Ftou gmt. Den exo pistotiki! Mporei kapoios na mouagorasei 1 log account kai na tou katatheso meta ta lefta stin trapeza? Tha sas eimai ypoxreos! Exo ta panta alla den exo tin pistotiki... Eimai akoma 16 xronon!

kaigw eixa to provlima tis pistwtikhs alla eytyxws epsaksa kai vrhka pws na to kanw tsampa me to DCU-60 cable!!!Steile mou pm Giati dn kserw pws na ta anevasw sthn selida:)

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

kaigw eixa to provlima tis pistwtikhs alla eytyxws epsaksa kai vrhka pws na to kanw tsampa me to DCU-60 cable!!!Steile mou pm Giati dn kserw pws na ta anevasw sthn selida:)

Φιλε Scottas

μπορεις να μου στειλεις κ μενα pm please?

Ενδιαφερομαι να κανω κ εγω το K750i μου W800, χρησιμοποιωντας μονο το USB καλωδιο της συσκευασιας του.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...