Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Παιδια μια βοηθεια!σημερα προσπαθησα να κανω για πρωτη φορα pdate το κινητο απο το σπιτι ακολουθωντας ολα τα βηματα που εχουν αναφερθει εδω και στο f.a.q.Αφου λοιπον κατεβασα και το seus μου ζητησε να κλεισω οτι εφαρμογη ετρεχε,εβγαλε μια φορμα με ορους την οποια αποδεχτηκα και μετα...κενο!Περασε σε μια αλλη σελιδα η οποια ηταν κενη και δεν εκανε τιποτα.Επισης μετα απο 5 λεπτα αδρανειας μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι δεν βρεθηκε το usb καλωδιο,ενω ειχα περασει τους drivers στην αρχη και ενω το κινητο συνδεεται κανονικα με το pc..Καμια ιδεα κανεις?(sorry για το μεγαλο post)

δες και για antivirus - firewall.... το privacy service της mcafee (MIS8) ειχε ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα στο pc μου

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια μια βοηθεια!σημερα προσπαθησα να κανω για πρωτη φορα pdate το κινητο απο το σπιτι ακολουθωντας ολα τα βηματα που εχουν αναφερθει εδω και στο f.a.q.Αφου λοιπον κατεβασα και το seus μου ζητησε να κλεισω οτι εφαρμογη ετρεχε,εβγαλε μια φορμα με ορους την οποια αποδεχτηκα και μετα...κενο!Περασε σε μια αλλη σελιδα η οποια ηταν κενη και δεν εκανε τιποτα.Επισης μετα απο 5 λεπτα αδρανειας μου εβγαλε ενα μηνυμα οτι δεν βρεθηκε το usb καλωδιο,ενω ειχα περασει τους drivers στην αρχη και ενω το κινητο συνδεεται κανονικα με το pc..Καμια ιδεα κανεις?(sorry για το μεγαλο post)

 

Έχεις εγκαταστήσει το Java Runtime Enviroment?

Έίναι απαραίτητο για να γίνει το update.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πρόβλημα!!!

 

Μετά την αναβάθμιση το κινητό έχει αποκτήσει το εξής μεγάλο πρόβλημα:

Το δεξί κουμπί του Joystick δεν λειτουργεί πλεόν ως δεξί κουμπί, αλλά σαν επιλογή. (Δηλαδή σα να πάτησεσ το JOystick μέσα).

Ξαναπέρασα και δεύτερη φορά την αναβάθμιση και πάλι τα ίδια....

 

Επιπλέον το κυουμπί αυξομέιωσης της ένατασης του ήχου δεν λειτουργεί ούτε αυτό.....

Καμιά ιδέα?!?!

Αντιμετώπισε κανείς το ίδιο πρόβλημα?

 

Μπορούμε να περάσουμε παλιότερη έκδοση λογισμικού (για να δω μήπως φταίει η αναβάθμιση)?

Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις βάλει κατα λάθος shortcut του menu???

μπες στο service menu (>*<<*<*) service tests >>>>keyboard και δες αν δουλεύει

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

μήπως έχεις βάλει κατα λάθος shortcut του menu???

μπες στο service menu (>*<<*<*) service tests >>>>keyboard και δες αν δουλεύει

 

Δυστυχώς όχι, γιατί και μέσα στο μενού μου κάνει τα ίδια (δηλαδή αντι για δεξιά κάνει επιλογή)....

Έκανα και master reset και πάλι τα ίδια :wacko:

 

Τέλος δεν μπορώ να μπω στο service menu γιατί απλά δεν πιάνει το > :mad:

 

Να επισημάνω, ότι η αναβάθμιση σταματάει συνέχεια στο 53% (πηγαίνει απότομα στο 100%).

Το έπανέλαβα 3 φορές (ακόμα και με λειτουργία ανάκτησης), αλλά συνέχεια τα ίδια.....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι, γιατί και μέσα στο μενού μου κάνει τα ίδια (δηλαδή αντι για δεξιά κάνει επιλογή)....

Έκανα και master reset και πάλι τα ίδια :wacko:

 

Τέλος δεν μπορώ να μπω στο service menu γιατί απλά δεν πιάνει το > :mad:

 

Να επισημάνω, ότι η αναβάθμιση σταματάει συνέχεια στο 53% (πηγαίνει απότομα στο 100%).

Το έπανέλαβα 3 φορές (ακόμα και με λειτουργία ανάκτησης), αλλά συνέχεια τα ίδια.....

 

Θα πας απο τις ρυθμισεις-γενικες-συντομευσεις και θα ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ το δεξι shortcut. Μετα θα δουλεψει το κολπο με τα >* κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας απο τις ρυθμισεις-γενικες-συντομευσεις και θα ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ το δεξι shortcut. Μετα θα δουλεψει το κολπο με τα >* κλπ.

 

Το έκανα και αυτό και δυστυχώς πάλι τίποτα.....

Τώρα δοκιμάζω να κάνω update ξανά, αλλά από τον φορητό υπολογιστή, μήπως και φταίει ο υπολογιστής

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και αυτό και δυστυχώς πάλι τίποτα.....

Τώρα δοκιμάζω να κάνω update ξανά, αλλά από τον φορητό υπολογιστή, μήπως και φταίει ο υπολογιστής

 

Ώπα. περίμενε.

Μηπως δεν σου δουλεύει και το "επάνω" του Joystick ?. Αν κατάλαβα καλά δεν σου δουλεύουν και τα πλαινά πλήκτρα. Μήπως δεν σου δουλεύει και το play στο πλάϊ.? Αν ναι δοκίμασε να το αφήσεις κλειστό 5 λεπτάκια και μετά ξανα άνοιξέ το. Σε εμένα συνέβει το ίδιο τρεις φορές με την προηγούμενη έκδοση λειτουργικού.!!!

Link to comment
Share on other sites

Ώπα. περίμενε.

Μηπως δεν σου δουλεύει και το "επάνω" του Joystick ?. Αν κατάλαβα καλά δεν σου δουλεύουν και τα πλαινά πλήκτρα. Μήπως δεν σου δουλεύει και το play στο πλάϊ.? Αν ναι δοκίμασε να το αφήσεις κλειστό 5 λεπτάκια και μετά ξανα άνοιξέ το. Σε εμένα συνέβει το ίδιο τρεις φορές με την προηγούμενη έκδοση λειτουργικού.!!!

 

Περίπου...

Δηλαδή δεν λειτουργούν και τα πλαϊνά πλήκτρα της έντασης του ήχου.

 

Ολα τα άλλα λειτουργούν.

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και το αφήνω κλειστό για 5 λεπτά πριν κάνω αναβάθμιση και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τί κανω λαθος; Με ανοιχτο το κινητο, κραταω πατημενο το c και το συνδεω με το usb cable. Δεν γινεται τιποτα και μετα απο λιγο εμφανιζεται το παραθυρο για να δω τα αρχεια της καρτας μνημης κλπ. Γιατι; :(

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και πάλι τίποτα....

Μάλλον δεν γλυτώνω την επίσκεψη στο Service Center.....

 

 

Ενημέρωση:

Τελικά τα κατάφερα!!!!

 

Δεν ξέρω τι πως και γιατί, αλλά είχε κολλήσει το δεξί πλήκτρο...

Πατώντας το πολύ δυνατά προς τα δεξιά ακούστηκε ενα "κλιτς" και αυτό ήταν!

Ξεκόλλησε και λειτουργεί μια χαρά πλέον.

 

Ουφφφφφφ, γλύτωσα την ταλαιπωρία :D :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τί κανω λαθος; Με ανοιχτο το κινητο, κραταω πατημενο το c και το συνδεω με το usb cable. Δεν γινεται τιποτα και μετα απο λιγο εμφανιζεται το παραθυρο για να δω τα αρχεια της καρτας μνημης κλπ. Γιατι; :(

 

Αν προσεχες τι λεει θα εβλεπες οτι το c το πατας ενω το κινητο ειναι κλειστο οχι ανοιχτο! Το βγαζεις το κλεινεις πατας το c και το συνδεεις στο usb cable.

Link to comment
Share on other sites

Αν προσεχες τι λεει θα εβλεπες οτι το c το πατας ενω το κινητο ειναι κλειστο οχι ανοιχτο! Το βγαζεις το κλεινεις πατας το c και το συνδεεις στο usb cable.

Ok. Τωρα ειμαστε σε καλο δρομο. Πειραζει που εβαλα το PIN και το ανοιξα το κινητο;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω, ότι η αναβάθμιση σταματάει συνέχεια στο 53% (πηγαίνει απότομα στο 100%).

Το έπανέλαβα 3 φορές (ακόμα και με λειτουργία ανάκτησης), αλλά συνέχεια τα ίδια.....

και σε μένα απο το 53% πετάχτηκε απότομα στο 100% αλλά η αναβάθμιση έγινε μια χαρά.

Ρε παιδιά τί κανω λαθος; Με ανοιχτο το κινητο, κραταω πατημενο το c και το συνδεω με το usb cable. Δεν γινεται τιποτα και μετα απο λιγο εμφανιζεται το παραθυρο για να δω τα αρχεια της καρτας μνημης κλπ. Γιατι; :(

Κατά πάσα πιθανότητα δεν εχεις περάσει τους drivers του τηλεφώνου για αναβάθμιση. Εγώ πιστευα οτι υπήρχαν στο pc απο την προηγούμενη αναβάθμιση που είχα κάνει παλαιότερα αλλά οταν ημουν στο σταδιο που αναφέρεις συνέβαινε και σε μένα το ιδιο με σενα.Μόλις τους ξαναπέρασα ολοκληρώθηκε κανονικά η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα με βοηθουσατε πολύ. Δεν έχω ασχοληθέι καθόλου με το θέμα αυτό αλλά μόλις διάβασα ότι βγήκε η R1N035 και διορθώνει το πρόβλημα με το βίντεο λέω να το κάνω και εγώ update το firmware.

 

Τώρα έχω το R1A και τρώει αρκετά κολλήματα θα μπορούσα να πω. Θέλω να μου πεί κάποιος αν θα περιοριστούν αυτά τα κολλήματα και ακόμα με πιο τρόπο μπορώ να κάνω αναβάθμιση εκτός απο το site davinci.

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμηση τελείωσε κ ολα πηγαν μια χαρα. Και σε μενα απο το 50κατι πεταχτηκε στο 100% και τρομαξα. Ολα οκ όμως.

Δεν ηταν και τοσο δυσκολο οσο νομιζα :rolleyes:

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα δεν εχεις περάσει τους drivers του τηλεφώνου για αναβάθμιση. Εγώ πιστευα οτι υπήρχαν στο pc απο την προηγούμενη αναβάθμιση που είχα κάνει παλαιότερα αλλά οταν ημουν στο σταδιο που αναφέρεις συνέβαινε και σε μένα το ιδιο με σενα.Μόλις τους ξαναπέρασα ολοκληρώθηκε κανονικά η διαδικασία.

Πως περνάμε τους drivers για την αναβάθμηση? Κατάργησα τους παλιούς drivers , έκλεισα το κινητο πατησα και το κράτησα το c και μου ξαναεγκατέστησε τους παλιούς drivers. Έχω Win2000

Link to comment
Share on other sites

Πως περνάμε τους drivers για την αναβάθμηση? Κατάργησα τους παλιούς drivers , έκλεισα το κινητο πατησα και το κράτησα το c και μου ξαναεγκατέστησε τους παλιούς drivers. Έχω Win2000

κατέβασε τους απο εδώ :http://www.sonyericsson.com/downloads/D750_K750_W800_Update_Service_USB_driver.zip

 

Οδηγίες εγκατάστασης

1. "Κατεβάστε" το συμπιεσμένο αρχείο (zip) στον υπολογιστή σας. Να θυμάστε πού το έχετε τοποθετήσει.

2. Αποσυμπιέστε το αρχείο σε έναν προσωρινό φάκελο.

3. Απενεργοποιήστε το τηλέφωνό σας.

4. Συνδέστε το καλώδιο USB στον υπολογιστή σας αλλά μην το συνδέσετε ακόμη στο τηλέφωνο.

5. Πιέστε παρατεταμένα το πλήκτρο 'c' και συνδέστε τώρα το καλώδιο USB στο τηλέφωνό σας.

6. Αυτό θα ενεργοποιήσει τον Found New hardware wizard [Οδηγός Εύρεσης Νέου Υλικού] των Windows ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί κατά την εγκατάσταση.

7. Ακολουθήστε τις οδηγίες που σας υποδεικνύει ο οδηγός. Επιλέξτε "Install from a list .." [Εγκατάσταση από λίστα] και, κατόπιν, πιέστε "Next" [Επόμενο].

8. Αναζητήστε και επιλέξτε τον προσωρινό φάκελο που δημιουργήσατε στο βήμα 2 παραπάνω για να επιλέξετε το πρόγραμμα οδήγησης που θα εγκατασταθεί και, κατόπιν, πιέστε "Next" [Επόμενο].

9. Όταν η εγκατάσταση του προγράμματος οδήγησης ολοκληρωθεί, πιέστε "Finish" [Τέλος].

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα με βοηθουσατε πολύ. Δεν έχω ασχοληθέι καθόλου με το θέμα αυτό αλλά μόλις διάβασα ότι βγήκε η R1N035 και διορθώνει το πρόβλημα με το βίντεο λέω να το κάνω και εγώ update το firmware.

 

Τώρα έχω το R1A και τρώει αρκετά κολλήματα θα μπορούσα να πω. Θέλω να μου πεί κάποιος αν θα περιοριστούν αυτά τα κολλήματα και ακόμα με πιο τρόπο μπορώ να κάνω αναβάθμιση εκτός απο το site davinci.

μπορείς πηγαίνοντας εδώ :http://www.sonyericsson.com/spg.jsp?cc=gr&lc=el&ver=4000&template=ps1_1_3_2&zone=ps&lm=ps1_1&pid=10242

 

αν δεν εχεις voda-live ή w800 το update ειναι μόνο για το "απλό" Κ750i

.....Φιλικά Σταύρος.....:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

6. Αυτό θα ενεργοποιήσει τον Found New hardware wizard [Οδηγός Εύρεσης Νέου Υλικού] των Windows ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί κατά την εγκατάσταση.

7. Ακολουθήστε τις οδηγίες που σας υποδεικνύει ο οδηγός. Επιλέξτε "Install from a list .." [Εγκατάσταση από λίστα] και, κατόπιν, πιέστε "Next" [Επόμενο].

Δεν ενεργοποιήται ο Found New hardware wizard.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ποιον web browser έχεις στο PC?

Και εμένα μου έκανε κάτι παρόμια κουλά ο Firefox!!

Δοκίμασε με τον κλασικό internet explorer!

Μάλλον θα δουλέψει!!!

 

 

Εχω τον explorer απο browser,απενεργοποιησα firewall και antivirus,ξαναπερασα τους update drivers,εχω κατεβασει και το java enviroment αλλα παλι τα ιδια!μολις κανω αποδοχη σε καποιους ορους το κενο δεν κανει τιποτα και μετα απο λιγο μου λεει no usb cable found,ενω το κινητο ειναι συνδεδεμενο κανονικα στο pc :fool: δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο..καμια ιδεα κανεισς για το τι μπορει να φταιει??

VaiosZ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ενεργοποιήται ο Found New hardware wizard.

 

Ξανα-μανά απεγκατέστησε τους παλιούς drivers.

Δεν σου ενεργοποιεί το Found New hardware wizard γιατί όπως είπες του λειτουργικό εγκατέστησε τους παλιούς drivers. "Ξήλωσε" ΞΑΝΑ λοιπόν τους παλιούς και μετά ακολούθησε τις οδηγίες με προσοχή, να τους εγκαταστήσεις από το folder που τους έχεις κατεβάσει, όπως εξάλλου ανεφέρθηκε λεπτομερώς παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον explorer απο browser,απενεργοποιησα firewall και antivirus,ξαναπερασα τους update drivers,εχω κατεβασει και το java enviroment αλλα παλι τα ιδια!μολις κανω αποδοχη σε καποιους ορους το κενο δεν κανει τιποτα και μετα απο λιγο μου λεει no usb cable found,ενω το κινητο ειναι συνδεδεμενο κανονικα στο pc :fool: δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο..καμια ιδεα κανεισς για το τι μπορει να φταιει??

 

Το ίδιο μου έκανε και εμένα. Μετά από μια αλλαγή όμως στην θύρα USB στον υπολογιστή μου και επανασύνδεση του τηλεφώνου όλα δούλεψαν ρολόι. Το PC "είδε" το τηλέφωνο και ξεκίνησε η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

το εχω βαλει σε οχτω διαφορετικες θυρες και δεν γινεται τιποτα!το pc το τηλ. το βλεπει απο ολες τις θυρες αλλα οταν παω να κανω αναβαθμιση η σελιδα δεν το βρισκει...
VaiosZ
Link to comment
Share on other sites

Ξανα-μανά απεγκατέστησε τους παλιούς drivers.

Δεν σου ενεργοποιεί το Found New hardware wizard γιατί όπως είπες του λειτουργικό εγκατέστησε τους παλιούς drivers. "Ξήλωσε" ΞΑΝΑ λοιπόν τους παλιούς και μετά ακολούθησε τις οδηγίες με προσοχή, να τους εγκαταστήσεις από το folder που τους έχεις κατεβάσει, όπως εξάλλου ανεφέρθηκε λεπτομερώς παραπάνω.

 

πως ακριβως βγαζω τους παλιους drivers για να τους ξαναπερασω?

VaiosZ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...