Jump to content

Εξαφάνιση πακέτων από Κίνα στα ΕΛΤΑ


Feelings
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τον Οκτώβριο έως και τον Δεκέμβριο έχω παραγγείλει από την Κίνα 7 πακέτα με είδη ηλεκτρονικής και φωτογραφίας. Έως και σήμερα δεν έχω παραλάβει τα πακέτα. Βέβαια δεν ήταν συστημένα. Μόνο το 8ο πακέτο το οποίο ήταν συστημένο έφτασε. Όλα τα άλλα εξαφανίστηκαν. Πήγα δύο φορές στο Κέντρο Διαλογής του Αγίου Δημητρίου και την πρώτη φορά ο ταχυδρόμος μου είπε ότι οποιοσδήποτε μπορεί να τα έχει πάρει. Την δεύτερη φορά πήγα και ζήτησα τον προϊστάμενο. Του εξήγησα την κατάσταση και μου είπε ότι τα κλέβουν οι Κινέζοι. Στην συνέχεια του εξήγησα ότι τα πακέτα έφυγαν από Κίνα άρα έφτασαν Ελλάδα. Τότε κατηγόρησε το τελωνείο. Βέβαια ούτε λόγος για το δικό του υποκατάστημα διαλογής. Του ζήτησα να μου εξηγήσει πώς γίνεται εγώ να έχω χάσει 7 πακέτα και από τον Οκτώβριο να μην έχω παραλάβει κανένα παρα μόνο ένα συστημένο. Αν γίνονταν η δουλειά στο τελωνείο τότε κάποιο θα κατάφερνε να φτάσει σε εμένα. Δεν παραδεχόντανε τίποτα. Τον ρώτησα αν έχει κάνει οποιαδήποτε ενέργεια για να ελέγχει τους εργαζόμενους του για κλοπές και ήταν αρνητικός (κανείς δεν κλέβει). Τον ρώτησα πως το γνωρίζει και δεν πήρα απάντηση.

Κατέθεσα αίτηση να μου απαντήσει εγγράφως την τύχη των πακέτων μου την οποία θα καταθέσω στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων.

Όποιος έχει παρόμοια εμπειρία να κάνε ότι έκανα και εγώ ώστε να μπει ένα stop στους ποντικούς των ταχυδρομείων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προσωπικά παραγγέλνω από κινεζικά site από το 2010 και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Και μιλάω για πολλές παραγγελίες. Ποτέ δεν είναι συστημένες οι αποστολές ώστε να μη χρεώνομαι μεταφορικά. Στη χειρότερη περίπτωση, δυο παραγγελίες που έκαναν τρεις μήνες να φτάσουν!
:cat:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παραλάβει πολλά δέματα από πέρσυ το καλοκαίρι.

9 στα 10 χαμένα.

 

Κάποια φτάσαν Ελλάδα, αλλά δε ξέρω.

 

 

Είμαι Θεσσαλονίκη, δυτικά.

 

Ο ταχυδρόμος δε ξέρει κάτι. Με τελωνείο δε μίλησα. Έτσι και αλλιώς μιλάμε για δεματακια από 1€ μέχρι το πολύ 10€ το καθένα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσα χρόνια δεν είχα χάσει κανένα.τελευταια δεν μου ήρθε ένα καλώδιο φορτίσης αλλά επειδή ήταν φθηνό περίπου 2€ δεν ασχολήθηκα.
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα γινεται το ψειρισμα στο ταχυδρομείο; Μιας φιλης μου τα βουταγε μια γειτονισσα στην πολυκατοικια
Link to comment
Share on other sites

Μια να τα πάρουν, δύο να τα πάρουν, τρεις...

 

Ε κάθε φορά να "εξαφανίζονται"????

 

 

 

Πλέον από ebay αγοραζω όταν δε με νοιάζει αν φτάσει σε μένα. Βλέπε θηκες, αξεσουάρ, κλπ

 

Για ότι άλλο, από αλλού + τρακιν ναμπερ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αντιμετωπίζω πολύ μεγάλες καθυστερήσεις στις παραλαβές (~3 μήνες), περιοχή Αν. Αττική.. Κάποια τα θεωρούσα χαμένα, τελικα έφτασαν, αλλά 1-2 δεν έφτασαν ποτέ.. Γενικευμένο το Πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι αν υπάρχει ποντικός, δεν είναι στα τοπικά ταχυδρομεία, αλλά πιο πριν
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν ο ταχυδρόμος τα αφήνει κάτω στην είσοδο τότε δύσκολα βρίσκεις άκρη.κανονικα θα πρέπει να αφήνει χαρτι-ειδοποιηση να πας το πάρεις από το υποκατάστημα όπως γίνεται με τα δικά μου..Η ακόμα καλύτερα μου χτυπάει και το θυροτηλέφωνο αν το έχει μαζί του.Αν τα αφήνει κάτω και η πολυκατοικία δεν κλειδώνει την εξώπορτα .........

Στα συστημένα είναι υποχρεωμένος να πάρει την υπογραφή παραλαβης. Στα απλά όχι.

Στάλθηκε από το Lenovo YT3-X50M μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by idomeneas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Φθηνή ζακέτα από ebay δεν ήρθε τους πρώτους 2 μήνες, επικοινώνησα με τον κινέζο, είπε θα το ξαναστείλει. Το έστειλε υποτίθεται, πάλι τίποτα. Όταν πήγα να κάνω refund είχε περάσει το μέγιστο διάστημα προφανώς οπότε δεν μπορούσα να κάνω κάτι πέρα από αρνητική κριτική. Δεν ήρθε ποτέ προφανώς και δεν ξέρω αν την έκανε ο κινέζος ή χάθηκε στην πορεία. Πάντως και στα μηνύματα ότι να 'ναι απαντήσεις έδινε.
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 5 months later...
Μου παραδόθηκε φάκελος ατόμου από το διπλανό χωριό. Ευτυχώς υπήρχε κινητό στη διεύθυνση και ενημέρωσα.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε παιδιά για συστημένα γιατί να ανησυχείτε? Αν δεν παραλάβεις θα φαίνεται άρα refund. Εδώ τα παίρνουμε πίσω για μη συστημένα... Και γενικά λόγω covid υπάρχει τεράστια καθυστέρηση στα δέματα.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε παιδιά για συστημένα γιατί να ανησυχείτε? Αν δεν παραλάβεις θα φαίνεται άρα refund. Εδώ τα παίρνουμε πίσω για μη συστημένα... Και γενικά λόγω covid υπάρχει τεράστια καθυστέρηση στα δέματα.

 

Στάλθηκε από το MI 9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ali πλεον δεν κανει refound ολα rejected τα πετάει να ξέρετε (απο τα 14 δέματα μόνο ένα μου πέρασαν (μιλάμε για δέματα απο τον οκτοβριο και ζήτησα πριν 2 βδομάδες refound γιατι μεχρι τώρα είχα τραβήξει 4 φορές το protection time

όλα με ίδιο μήνυμα έγιναν rejected "on the way"

Link to comment
Share on other sites

Μην παραγγέλνεις από εκεί,καπότε ήταν καλό όπως και το dhgate.Τα τελευταία χρόνια αθλιοτατο το ali

 

δεν παιζει ρόλο τα πακέτα όλα έχουν φτάσει μεχρι την ελλαδα (το λέει το tracking) και από εκεί πέρα τπτ

το ίδιο ότι εχω πάρει από αγγλια όλα έφτασαν ελλαδική και απο εκει περα χάνονται τα ίχνη

 

κλπ κλπ

εχω 17 πακέτα (ολα με εκτός απο ενα με tracking number) 16 εχουν φτάσει στην ελλαδα μηνες πρην (κάποια σπο ebay κάποια απο ali κάποια από άσχετα μαγαζιά) και γράφει οτι μπήκαν στην χώρα προορισμού και τέλος από εκεί και πέρα ουτε τα σκαναραν εδω ουτε τπτ

 

και αυτό το ενα χωρίς tracking (κάτι πολυ απλό ) ηρθε πριν μια ευδομαδα (μου το έφερε ταχυδρόμος) τα αλλα 16 φιλάκια πολλα μαλλον

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...