Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χωρίζοντας τα με κενό? (με κενό τα βλέπει ως ένα σε μένα)

 

Το σωστό είναι με κόμμα. Η ίδια λογική με τις vCards του MsOutlook. Με τον ίδιο τρόπο αντιλαμβάνονται τις επαφές.

Άλλά κανείς δεν το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χμμμ...

Πρέπει να τα ξανασβήσεις όλα και να τα ξαναπεράσεις από τον υπολογιστή για να ταξινομηθούν με βάση το όνομα.

(Αυτό που ζητάς, δηλαδή αλλαγή της ταξινόμησης real time γινόταν στο προηγούμενο κινητό μου, ένα siemens cx65...)

 

:cry: :cry: :cry:

 

Το σωστό είναι με κόμμα. Η ίδια λογική με τις vCards του MsOutlook. Με τον ίδιο τρόπο αντιλαμβάνονται τις επαφές.

 

κόμμα και μετά κενό ή δεν έχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω μπερδευτεί αρκετά με το θέμα της φόρτισης ρωτώ το εξής:

Αφού στην πρώτες φορτίσεις λένε ότι είναι καλό να γίνεται πλήρες αποφόρτιση γιατί μετά αυτό είναι "κακό";

Εγω μια ζωή σε όλα μου τα κινητά τα φόρτιζα πάντα κλειστά και αφού κλείσουν με αδύναμη μπαταρία.Καμιά μπαταρία δεν έχει σωθεί ακόμα αν και μερικές κλείνουν 4 χρόνια...

Αλλαξε η τεχνολογία στις μπαταρίες και τώρα πρέπει να φορτίζονται πριν αδειάσουν;παλιά το χειρότερο ήταν να φορτίζεις μία μπαταρία ενώ δεν έχει τελειώσει και με ανοιχτό το κινητό ενω τώρα διαβάζω εδώ ότι αυτό είναι και καλό γιατί κάνει φορτίζεται και γρήγορα!:worry:

Θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αλλά να ξέρει όχι τι νομίζει ότι έιναι το σωστό γιατί με ενδιαφέρει η μέγιστη απόδοση της μπαταρίας...

(στα μαγαζιά έχουν μείνει αιώνες πίσω,γι αυτούς η πρώτη φόρτισει πρέπει να γίνει χωρίς να σωθεί η ενέργεια της μπαταρίας που είχε στην αρχή και να κρατάει η φόρτιση 12 ώρες!:wacko: Είπαμε αλλά όχι κι έτσι... )

 

 

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!!!

 

Το θέμα στο οποίο αναφέρεσαι έχει απασχολήσει πολλούς και έχει εξαντλητικά συζητηθεί στο παρελθόν. Ρίξε μια ματιά εδώ!

Συμπληρωματικά να σου πω το εξής. Όταν αγοράζουμε ένα τηλέφωνο με μπαταρία πολυμερών λιθίου, αυτό κατά κανόνα συνοδεύεται από μια μισογεμάτη μπαταρία. Το γεγονός αυτό (μισογεμάτη μπαταρία) σημαίνει πως η εταιρία ΔΕΝ επιθυμεί να μας πουλήσει μια πιθανώς ΑΧΡΗΣΤΗ μπαταρία, στην περίπτωση που αυτή παραμείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα αφόρτιστη (πράγμα που είναι πιθανό). Αυτό σημβαίνει γιατί όλοι οι συσσωρευτές χάνουν ενέργεια φόρτισης με την πάροδο του χρόνου ακόμη και αν δεν τις χρησιμοποιούμε.

Αυτές λοιπόν οι ...12 ώρες φόρτισης (συμβουλή των "genius" των κατστημάτων) θυμίζει περισσότερο το ρητό : "είπαν στο τρελλό να χ@σει και έκατσε και ξεκ@λ@θηκε" παρά μια τεκμηριωμένη τεχνική συμβουλή.!!!

Οι φορτιστές μπορεί να "στέλνουν" ενέργεια για ...12 ώρες αλλά οι μπαταρίες όταν φτάσουν το μέγιστο της χωρητικότητας (συνήθως μετά από 1-2 ώρες και ανάλογα από την κατάσταση της μπαταρίας) μέσω του ενσωματωμένου κυκλώματός τους διακόπτουν την διαδικασία φόρτισης και μπαίνουν στην κατάσταση διατήρησης της ενέργειας λαμβάνοντας ακριβώς όση ενέργεια "χάνουν" λόγω παραμονής εκτός λειτουργίας!!!

Link to comment
Share on other sites

Τις συμβουλές με τις 12 και τις 16 ώρες αρχικής φόρτισης τις δίνουν οι εκπαιδευτές στους πωλητές και μετά μας τις σερβίρουν. Είναι οι συμβουλές που τους έμαθαν, όταν άνοιξαν τα περισσότερα καταστήματα των γνωστών αλυσίδων, την προηγούμενη δεκαετία. Και από τότε δεν άλλαξε τίποτα για αυτούς. Σαν το παλιό καλό κρασί ένα πράγμα. Άσχετα αν οι μπαταρίες της εποχής δεν έχουν καμία σχέση με τις σημερινές.:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μόλις αγόρασα το camera flex cable και μία πλήρη πρόσοψη για W700, για να αλλάξω (εξωτερικά μονάχα) το K750 μου. Όλο το πακέτο στοίχισε από e-bay 52,5 ευρώ ενώ μόνο το flex cable από S.E. θα κόστιζε 45. Πρέπει να είναι και τα δύο γνήσια, αλλά θα τα δούμε όταν έρθουν.

 

Θα σας πω και εντυπώσεις από την εγχείριση μετατροπής, ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Sing as you raise your bow,

Shoot straighter than before...

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι με κόμμα. Η ίδια λογική με τις vCards του MsOutlook. Με τον ίδιο τρόπο αντιλαμβάνονται τις επαφές.

Άλλά κανείς δεν το κάνει αυτό.

 

όντως είναι λίγο "Βαρετό" κάθε φορά να βάζεις και ένα κόμμα στην επαφή.

 

τέλος πάντων, όταν μεταφέρω τον κατάλογο από το κινητό σε αρχεία vcf δεν διαβάζει τα Ελληνικά το pc.

 

γιατί?:worry:

Link to comment
Share on other sites

όντως είναι λίγο "Βαρετό" κάθε φορά να βάζεις και ένα κόμμα στην επαφή.

 

τέλος πάντων, όταν μεταφέρω τον κατάλογο από το κινητό σε αρχεία vcf δεν διαβάζει τα Ελληνικά το pc.

 

γιατί?:worry:

Περίεργο. Φαντάζομαι ανοίγεις τις επαφές με το outlook. Ή όχι;

Μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός; Αν είναι το outlook to προεπιλεγμένο πρόγραμμα, ποια έκδοση έχεις, με ποιο τρόπο έχουν γραφεί οι επαφές και πως τις στέλνεις στον υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο. Φαντάζομαι ανοίγεις τις επαφές με το outlook. Ή όχι;

Μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιο αναλυτικός; Αν είναι το outlook to προεπιλεγμένο πρόγραμμα, ποια έκδοση έχεις, με ποιο τρόπο έχουν γραφεί οι επαφές και πως τις στέλνεις στον υπολογιστή;

 

τις έχω γράψει με το MyPhoneExplorer και τις στέλνω με αυτό...

 

λάθος?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν δούλεψε ήταν λάθος. :)

Δεν τις έχω γράψει ποτέ με το MyPhoneExplorer, οπότε υποθέτω ότι είναι αυτό το λάθος. Αν και μου φαίνεται περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που δεν δούλεψε ήταν λάθος. :)

Δεν τις έχω γράψει ποτέ με το MyPhoneExplorer, οπότε υποθέτω ότι είναι αυτό το λάθος. Αν και μου φαίνεται περίεργο.

 

Πάντα για υπολογιστή ποιο πρόγραμμα προτείνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Την επεξεργασία του καταλόγου την κάνω με το excel. Είναι και το μόνο που μπορεί να κάνει μαζικές αλλαγές στον κατάλογο ή σε ομάδες επαφών. Από και πέρα ο συγχρονισμός μπορεί να γίνει με οποιοδήποτε πρόγραμμα υποστηρίζει το import από το excel. Συνήθως χρησιμοποιώ το mobile master αλλά και το Οutlook και το MyPhoneExplorer.
Link to comment
Share on other sites

μπα..και με το κινητό που έγραψα μια επαφή και την μετέφερα στο pc πάλι κινέζικους χαρακτήρες έβγαλε.

 

άρα ή στο pc δεν έχω κάνει κάτι σωστά, ή στη μεταφορά χαλάε ι...

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι με το πρόγραμμα και όχι κάνοντας διπλό κλικ στο αρχείο που δημιουργείται.

Οκ. Θα περιμένω. :)

Link to comment
Share on other sites

Akousa pws ginete metatropi tou k750 cid 49 se w800i!!!Alh8euei to exei dokimasei kaneis!!!???Einai empisto program to Phone Xs???

 

:) :p :D :O

Filika Scottas

Μέγιστο μέγεθος υπογραφής 16 kiB
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Πρόσφατα αγόρασα το sony ericsson k750i και διάβασα πολλές χρήσιμες συμβουλές σε αυτές τις σελίδες.

 

Η απορία μου είναι η εξής: από το nokia 6600, τα μηνύματα δε μπορούν να περαστούν στο sony ericsson μέσω της κάρτας μνήμης? Η Sim ούτε κατά διάνοια δεν χωράει τόσα και τα είχα αποθηκεύσει σε κάρτα 30MB. Aν ξέρει κάποιος, ας βοηθήσει please. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Πρόσφατα αγόρασα το sony ericsson k750i και διάβασα πολλές χρήσιμες συμβουλές σε αυτές τις σελίδες.

 

Η απορία μου είναι η εξής: από το nokia 6600, τα μηνύματα δε μπορούν να περαστούν στο sony ericsson μέσω της κάρτας μνήμης? Η Sim ούτε κατά διάνοια δεν χωράει τόσα και τα είχα αποθηκεύσει σε κάρτα 30MB. Aν ξέρει κάποιος, ας βοηθήσει please. :cry:

Τα μηνύματα αποθηκεύονται σε κάποιο σημείο της εσωτερικής μνήμης του κινητού (και υπάρχει ο περιορισμός των 200, ο οποίος μπορεί να αρρθεί). Δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς τους στην κάρτα μνήμης.

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...