Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Donzone

Κοίτα στο FAQ ερώτηση 29

 

paylo 364 thanks gia to link. kati akomh ta arxeia *.sis den einai symvata me to k750i etsi? k mipws 3ereis pou 8a vre programma sa to remote tv pou eixa sto 6600 pou mesw yperi8rwn elegxes th tv?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

paylo 364 thanks gia to link. kati akomh ta arxeia *.sis den einai symvata me to k750i etsi? k mipws 3ereis pou 8a vre programma sa to remote tv pou eixa sto 6600 pou mesw yperi8rwn elegxes th tv?

Τα *.sis δεν ξέρω τι είναι.

Χρήση σαν remote control για έλεγχο TV, από ό,τι έχουν πει τα παιδιά εδώ μέσα, δεν γίνεται. Tο Κ750 λειτουργεί μεν σαν remote control για τον υπολογιστή, αλλά το κάνει μέσω ΒΤ, ενώ για την TV θα έπρεπε να χρησιμοποιεί IR.

Link to comment
Share on other sites

Το κιτρίνισμα στις φώτο υπάρχει και χωρίς την χρήση του φλας, και έχει να κάνει κυρίως με το πως αντιλαμβάνεται ο αισθητήρας cmos τα 3 βασικά χρώματα RGB (red green blue) της φωτογραφίας. Συμβαίνει πολλές φορές και σε κανονικές ψηφιακές μηχανές, αλλά είναι πολύ μικρό το πρόβλημα και διορθώνεται εύκολα με την χρήση κάποιου προγράμματος επεξεργασίας εικόνας (photoshop).

Δεν είναι κακό να διορθώνουμε κάποιες μικροατέλειες των photos του κ750 με εξωτερικά προγράμματα. Και δεν θα ήθελα να ακούσω να λέγεται πως το κ750 δεν βγάζει καλές φώτος (για κινητό πάντα), ούτε πως δεν πρέπει να διορθώνουμε τις photos. Eξάλου, αν κάποιος θέλει να έχει τέλειες φωτογραφίες καλύτερα να πάρει μια slr κάμερα και να τραβάει φώτος σε raw mode, αυτό κάνω εγώ τουλάχιστον :)

 

Το φαινόμενο μίας κιτρινισμένης φωτογραφίας, είναι γνωστό και ως "θερμή φωτογραφία", ως προς τα χρώματα της και είναι γνωστό οτι το k750i 'ζεσταίνει τα χρώματα του". Αλλα δε με χαλάει να επεμβω ή καi να μην επέμβω καθόλου σε μία φώτο εφόσον είχα την πολυτελέστατη δυνατότητα να έχω μία mini 2mp στο τσεπάκι μου την κατάλληλη στιγμή, κάτι που δεν είναι τόσο εύκολο με μία καλύτερη μεν, αλλα όχι τόσο κομμάτι της ζωής μας δε, ψηφιακή φωτογραφική μηχανή.

Τωρα το αν βγάζει καλές ή όχι φωτογραφίες δεν νομίζω οτι είναι ένα θέμα που θα προλάβουμε να λύσουμε γιατί η τεχνολογία τρέχει και σε σύντομο διάστημα θα βγούν καλύτερα 2mp Κινητά, 5mp κινητά, γιατί όχι, ακόμα και camcorders κινητα... Και το k750i θα αποτελεί ανάμνηση για όσους τυχερούς το απέκτησαν και είτε το απόλαυσαν είτε όχι, για δικούς τους λόγους και μονο.

Link to comment
Share on other sites

nai afou exei IR den iparxei kapoio tetoio programma????

 

8a itan poly oraio!!!

Ωραίο θα ήταν και να είχαμε τηλεοράσεις που να λειτουργούν με bluetooth. Ή τηλεοράσεις τηλέφωνα. Προς το παρών έχουμε κινητά τηλεοράσεις :D

Link to comment
Share on other sites

@Donzone

Κοίτα στο FAQ ερώτηση 29

 

paylo 364 thanks gia to link. kati akomh ta arxeia *.sis den einai symvata me to k750i etsi? k mipws 3ereis pou 8a vre programma sa to remote tv pou eixa sto 6600 pou mesw yperi8rwn elegxes th tv?

Τα αρχεια sis ειναι ΜΟΝΟ για symbian κινητα και συνεπως δεν ειναι συμβατα με το κινητο μας (δυστυχως..)

Link to comment
Share on other sites

Μια που έγινε αναφορά στην φόρτιση του κινητού. Έχω να συδέσω το κινητό με τον -κανονικο- φορτιστή, εδώ και 3 εβδομάδες περίπου. Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος εδώ, αλλά επειδή συνδέω πολύ συχνά το k750 με τον υπολογιστή (και καμιά φορά το ξεχνάω) φορτίζεται μόνο από το USB. Θυμάμαι ότι παλιότερα στο forum είχε αμφισβητηθεί κατά πόσο φορτίζεται όχι, με αυτό τον τρόπο το κινητό.

Εδώ και 4 ημέρες δεν το σύνδεσα καθόλου ούτε στο pc ούτε το φόρτισα. Και παρόλα αυτά το κινητό βλέπω ότι θα μου βγάλει άλλη μια μέρα σίγουρα. Τις τελευταίες φορές που το φόρτισα κανονικά, η μπαταρία μου κράτησε 3 μέρες περίπου. Και τώρα πάω για 5 με την ίδια χρήση. Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο φταίει το ότι έστρωσε η μπαταρία ή τρόπος φόρτισης. Υπενθυμίζω στους κατόχους του k700 ότι η μπαταρία του k750 δεν "στρώνει" μετά το 3η φόρτιση, όπως στο k700.

Θα ήθελα να μάθω πάντως αν το έχει παρατηρήσει κι άλλος. Και αν το φορτίζει άλλος μόνο με το usb.

Βασικά, το μέλλον θα δείξει πόσο καλό κάνει στην μπαταρία αυτό.

Πάντως για όποιον δεν το δοκίμασε, να ξέρει ότι θα πρέπει να μείνει συνδεμένο στον υπολογιστή γύρω στις 3,5 ώρες, για πλήρη φόρτιση. Αρκετά παραπάνω από ότι στον φορτιστή δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Geofil τι εννοείς ότι ι μπαταρία του Κ750 δεν στρώνει μετά την τρίτη φόρτιση?

Πάντως θεωρητικά δεν νομίζω ότι έχει λογική να φορτίζει "καλύτερα" ή "χειρότερα" με τον έναν ή τον άλλο τρόπο..

 

Τελικά υπάρχει καμιά αμφισβήτηση για αυτό που έθεσα νωρίτερα (περί αποφυγής σύνδεσης με pc μέχρι να στρώσει η μπαταρία)? Ελπίζω να υπάρχει, θα .. ζοριστώ να κρατηθώ κ να μην το συνδέσω για 7-10 μέρες που θα μου πάρουν οι 3 αποφορτίσεις - φορτίσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει καμιά αμφισβήτηση για αυτό που έθεσα νωρίτερα (περί αποφυγής σύνδεσης με pc μέχρι να στρώσει η μπαταρία)? Ελπίζω να υπάρχει, θα .. ζοριστώ να κρατηθώ κ να μην το συνδέσω για 7-10 μέρες που θα μου πάρουν οι 3 αποφορτίσεις - φορτίσεις!!!

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον mwebber (#2704)...

Από κει και πέρα, οι 3 φορτίσεις δε νομίζω να σου βγάλουν μόνο 7-10 μέρες! Η λύση είναι μία: ΜΙΛΑ ΠΟΛΥ μπας και αδειάσει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πολλη συζητηση για το "κιτρινισμα" στις φωτογραφιες επεσε και απορω.. εχετε δοκιμασει να "παιξετε" με την ισορροπια λευκου? Αν την πειραξετε μεσω photoshop επειδη ασχολουμαι πολυ με το συγκεκριμενο προγραμμα θα πρεπει μετα να τις σωζετε σε BMP ή JPEG σε max quality ωστε να μην χανετε κι'αλλο απ'την ποιοτητα γιατι ειναι ηδη συμπιεσμενες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια μικρή αναφορά στη μεγάλη υποβάθμιση των υπηρεσιών των sonyericsson service centers. Φίλοι μου έτυχε να πάνε για αναβάθμιση λογισμικού σε διάφορα service centers (αν θέλετε τα ονομάζω) όπου έβρισκαν διάφορες ηλίθιες δικαιολογίες για να μην το κάνουν (λες και είναι πολλά τα 15λεπτά που θέλει)...

Άλλος έλεγε ότι έχει πολύ δουλειά και δεν μπορεί, άλλος ότι η R1K ΕΙΝΑΙ η τελευταία έκδοση, κτλ κτλ. Αν είναι γενικό το φαινόμενο, μάλλον πάνε να φτάσουν το χάλι των Nokia !!!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

egw ap'oti eida otan to sundew mesw usb sa na katanalwnei perissoterh mpataria para na fortwnei. kai parolo pou fortonei mou fainete sa eikonikh fortish afou de krataei toso oso h kanonikh fortish.

Φυσικά και δεν είναι εικονική η φόρτιση. Είπα προηγουμένως ότι δεν χρησιμοποίησα καθόλου τις τελευταίες εβδομάδες τον κανονικό φορτιστή. Λες να φορτίζει από τον ήλιο;

φυσικά αν το αφήσεις 10 λεπτά μόνο, δεν θα κάνεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Geofil τι εννοείς ότι ι μπαταρία του Κ750 δεν στρώνει μετά την τρίτη φόρτιση?

Πάντως θεωρητικά δεν νομίζω ότι έχει λογική να φορτίζει "καλύτερα" ή "χειρότερα" με τον έναν ή τον άλλο τρόπο..

 

Τελικά υπάρχει καμιά αμφισβήτηση για αυτό που έθεσα νωρίτερα (περί αποφυγής σύνδεσης με pc μέχρι να στρώσει η μπαταρία)? Ελπίζω να υπάρχει, θα .. ζοριστώ να κρατηθώ κ να μην το συνδέσω για 7-10 μέρες που θα μου πάρουν οι 3 αποφορτίσεις - φορτίσεις!!!

 

Εννοώ ότι στο k700 η διαφορά της διάρκειας της μπαταρίας μετά την τρίτη φόρτιση ήταν πολύ μεγάλη, σε σχέση με την διάρκεια μετά την πρώτη-δεύτερη φόρτιση. Αυτοί που είχαν το 700 ξέρουν.

Εκτός αν στο 750 το "στρώσιμο" γίνεται αργότερα.

Εσύ που το πηρες τώρα, καλά θα κάνεις να το φορτίζεις κανονικά τις 3 πρώτες φορές. Έχει αναφερθεί πολλές φορές βέβαια, ότι στα νέα κινητά δεν χρειάζεται να κάνεις ότι και παλιότερα.

Και σίγουρα δεν θα πάθει τίποτα η μπαταρία αν το συνδέσεις στο pc. Εγώ από την πρώτη μέρα το σύνδεσα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα με τον mwebber (#2704)...

Από κει και πέρα, οι 3 φορτίσεις δε νομίζω να σου βγάλουν μόνο 7-10 μέρες! Η λύση είναι μία: ΜΙΛΑ ΠΟΛΥ μπας και αδειάσει :lol:

 

Υπάρχει κι άλλη λύση, ασε το ραδιόφωνο να παίζει απο το ηχείο και τερμα την ένταση του ήχου!!!

 

Εγώ πάντως ακόμα περιμένω να βρώ το W800 και δέν νομίζω να κρατηθώ τρείς για τρείς φορτίσεις. Ευτυχώς έχω υπέρυθρες στο pc οπότε θα στείλω μερικά αρχεία χωρίς να χρηξσιμοποιήσω το καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια μικρή αναφορά στη μεγάλη υποβάθμιση των υπηρεσιών των sonyericsson service centers. Φίλοι μου έτυχε να πάνε για αναβάθμιση λογισμικού σε διάφορα service centers (αν θέλετε τα ονομάζω) όπου έβρισκαν διάφορες ηλίθιες δικαιολογίες για να μην το κάνουν (λες και είναι πολλά τα 15λεπτά που θέλει)...

Άλλος έλεγε ότι έχει πολύ δουλειά και δεν μπορεί, άλλος ότι η R1K ΕΙΝΑΙ η τελευταία έκδοση, κτλ κτλ. Αν είναι γενικό το φαινόμενο, μάλλον πάνε να φτάσουν το χάλι των Nokia !!!

EInai geniko fainomeno, kai edw sth 8essalonikh mia apo ta idia.

Prepei na tous peis pws exei kapoio prob to kinhto, px. kollaei ktl.

http://www.zacharia.gr/lefteris/files/sigmyphone.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πολλη συζητηση για το "κιτρινισμα" στις φωτογραφιες επεσε και απορω.. εχετε δοκιμασει να "παιξετε" με την ισορροπια λευκου? Αν την πειραξετε μεσω photoshop επειδη ασχολουμαι πολυ με το συγκεκριμενο προγραμμα θα πρεπει μετα να τις σωζετε σε BMP ή JPEG σε max quality ωστε να μην χανετε κι'αλλο απ'την ποιοτητα γιατι ειναι ηδη συμπιεσμενες.

 

Χμμ... Εγώ πάντως μιλάω γενικά για τις φώτο του k750 Και όχι για λανθασμένη επιλογή προγράμματος white balance. Βγάζει ζεστά χρώματα γενικότερα (σε αισθητό σημείο για έμπειρο μάτι) . Μικρό το κακό. Όπως λέει και ο x8diesel, πειραματιστείτε με τις επιλογές του κινητού γιατί στο κάτω κάτω, η φωτογραφία είναι επιστήμη :Ρ μην τα περιμένετε όλα με ένα κλικ! (και σε τέτοιο μέγεθος).

Link to comment
Share on other sites

Exw tin ekdosh R1J002. Ti protinete na kanw? Na kanw anava8misi H einai kali afti pou exw?

Μια χαρά είναι. Δεν έχουμε αναβάθμιση που να προσφέρει κάτι σημαντικό.

Link to comment
Share on other sites

telika ti ginetai me tin fortisi?egw pados pou to eixa sindedemeno to kin me to kalodio usb 8 ores pou koimomouna to afisa kai to pc anixto, gia na fortisi kai ksipnao kai blepw akoma fortize to eixa afisi sto portokali otan to ebala.3ipnao kai pige sto prasino kai fortize akoma ta 2 teleytea koutakia tis mpatarias eleos?2 fores to ebala sto usb gia nadw ti paizei kai mou fanike poly moufa fortisi!!! bazo ton kanoniko fortisti kai mesa se miamish ora eimai ok, tora d 3ero ti leei o alos oti tou fortizi kanonika apo usb emena moufa einai d 3ero to kalodio h to pc mou den exo pola Volt isos :D
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

telika ti ginetai me tin fortisi?egw pados pou to eixa sindedemeno to kin me to kalodio usb 8 ores pou koimomouna to afisa kai to pc anixto, gia na fortisi kai ksipnao kai blepw akoma fortize to eixa afisi sto portokali otan to ebala.3ipnao kai pige sto prasino kai fortize akoma ta 2 teleytea koutakia tis mpatarias eleos?2 fores to ebala sto usb gia nadw ti paizei kai mou fanike poly moufa fortisi!!! bazo ton kanoniko fortisti kai mesa se miamish ora eimai ok, tora d 3ero ti leei o alos oti tou fortizi kanonika apo usb emena moufa einai d 3ero to kalodio h to pc mou den exo pola Volt isos :D

 

Αν προσέξεις όταν βάζεις το κινητό σου στον κανονικό φορτιστή εμφανίζεται το μύνημα "Ταχεία Φόρτιση". Οταν βάζεις το κινητό σου στον υπολογιστή εμφανίζεται το μύνημα "Φόρτιση". Αρα στον υπολογιστή φορτίζει πολύ πιο αργά από ότι στον κανονικό φορτιστή!

 

:D

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

re paidia ego apo oti exo katalabei to usb den einai giana fortizei einai gia na fortizei me tetoio ri8mo oste na sintirei tin mpataria sto idio epipedo pou itan otan to ebales sto pc!
My Briefcase Games and Themes ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...