Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν κάνω το μηχανογραφικό για εμποροπλοιάρχων πρέπει να κάνω εξετάσεις ή αμα βγουν τα αποτελέσματα και έχω περάσει εκεί; :!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καθολου ανωτερη καθως στην ελλαδα δεν θα εχεις που να κανει πρακτικη στην σχολη ενω στην σμα θα εχεις τοσες μοιρες ασε που θα εχεις και δουλεια αμεσως......

αντε να βρεις εδω δουλεια αεροναυπηγου:lol: :lol: :lol: (εδω δεν εχουμε ερευνα και αναπτυξη θα εχουμε εργοστασιο?:p )

Είναι ανώτερη γιατί ο αεροναυπηγός χωρίς παρεξηγήσεις είναι ανώτερος από τον μηχανικό αεροσκαφών.Ο αεροναυπηγός σχεδιάζει αεροσκάφη - ο μηχανικός συντηρεί αεροσκάφη.Δουλειά του μηχανικού της ΣΜΑ άμεση με μισθό όμως 1000Ε..Θα φτάσεις 50 χρονών για να παίρνεις το πολύ 2000Ε.Ως αεροναυπηγός στο εξωτερικό βρίσκεις ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ δουλειά πχ ως κοντράκτορας με μισθό αρχικό 2000Ε.όσο για τη δουλειά του μηχανικού της ΣΜΑ..τι να πω.2 χρόνια ξοδεύει στο υπόστεγο στη δουλειά του μηχανικού.Μετά πηγαίνει στα γραφεία και βάζει υπογραφές,καμία σχέση δηλαδή με τα αεροπλάνα.Τέλος όσον αφορά το εργοστάσιο σου υπενθυμίζω ότι υπάρχει η ΕΑΒ και το στρατιωτικό κρατικό εργοστάσιο αεροπλάνων στα οποία γίνονται και σχεδιάσεις και κατασκευές τμημάτων αεροσκαφών.

Εγώ λοιπόν προτιμώ να πάω εξωτερικό και να μάθω δυο πράγματα παραπάνω παρά να μείνω εδώ και να ξύνω τα @$%^&*@ μου.

 

 

Για αυτούς που ρωτάνε για τις επαγγελματικές προοπτικές του αεροναυπηγού λέω πως ο αεροναυπηγός μπορεί να δουλέψει ως προϊστάμενος συντήρησης σε αεροπορική εταιρία ή στο τμήμα σχεδίασης και δοκιμής αεροναυπηγικών βιομηχανιών ή ακόμα να αποκτήσει την άδεια κατά part 66 και να δουλέψει ως μηχανικός αεροσκαφών με περισσότερες πιθανότητες ανέλιξης σε σχέση με κάποιον που έχει αυτή την άδεια αλλά όχι πτυχίο ΑΕΙ μηχανολόγου απλού ή αεροναυπηγού.

 

Τώρα,περί μεταπτυχιακών υπάρχουν πολλές επιλογές.Μέσα από το πανεπιστήμιο θα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις και διδακτορικό ή απλά να κάνεις μάστερ σε συνεργασία με αεροπορικές εταιρίες ή άλλα πανεπιστήμια(του εξωτερικού).

 

Και τέλος αν θυμάμαι καλά κάποιος είπε για το πρόγραμμα σπουδών και ότι στη θεωρία όλα καλά φαίνονται.Λοιπόν:Είναι γνωστό ότι τα πανεπιστήμια με την καλύτερη υποδομή στην Ελλάδα είναι τα Πολυτεχνία.Επειδή πολλές σχολές είναι για τα μπάζα δε σημαίνει ότι όλες είναι για τα μπάζα.Το εν λόγω τμήμα έχει καλή υποδομή.Δε χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως βλέποντας τον ξάδερφο μου που τέλειωσε αεροναυπηγός στο μπέλφαστ με master και phd ,εδώ δουλειά δεν μπορεί να βρεί ακόμα κι αν ψάχνει 200 χρόνια.έχει τελειώσει εδώ και 5 χρόνια και το μόνο που κατάφερε ήταν να μπεί με σύμβαση στην ολυμπιακή ως υπέυθυνος συντηρήσεως μηχανολογικού εξοπλισμού (δεν γνωρίζω περαιτέρω λεπτομέρειες).

δούλεψε ενα εξάμηνο,ακόμα δεν πληρώθηκε εννοείται.

τώρα δεν ξέρω τι παίχτηκε πάλι,αλλά πάλι δεν έχει δουλειά.

απο σεπτέμβριο κι αν μπέι κάπου με σύμβαση πάλι.

ψάχτηκε για να μπεί και σε πανεπιστήμιο ,στην πάτρα νομίζω ή και σε τει αλλά αυτό πλέον είναι απίθανο.δούλευε στο λονδίνο σε μια εταιρεία με εξομοιωτές ,αλλά αποφάσισε να γυρίσει πίσω γτ του έλειπε η ελλάδα.

και μου έλεγε σαν αεροναυπηγός άνετα μπορείς να απασχοληθείς με καλές προοπτικές σε ορισμένες ευρωπαικές χώρες (κυρίως γαλλία) ,και αμερική αλλά στην ελλάδα δεν υπάρχουν προοπτικές για τπτ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να το δηλώσω αλλά έχω μπερδευτεί.

 

Πρέπει πριν το δηλώσω να πάω να κάνω τις εξετάσεις ή αφού περάσω.

 

Θα περάσω όπου θέλουν αυτοί και όχι σε όποια πόλη θέλω εγώ; Με τι κριτήριο περνάς;:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ok μπήκα στο site του ΥΕΝ και μου λύθηκαν απορίες.Τώρα έχω άλλα.

 

Αμα κάνω αιτήσεις και όλα αυτά και τελικά περάσω αλλού στο άλλο δεν πάω. Η υποχρεωτικά άμα πιάνω τη βάση σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά έβγαλα 15681 μόρια και προβληματίζομαι για το ποια σχολή να δηλώσω πρώτη. Επειδή θέλω να ασχοληθώ με την πληροφορική και δεν μπορώ να πάω επαρχία λόγω οικονομικών δυσκολιών είμαι ανάμεσα σε δύο σχολές, της Διδακτικής της τεχνολογίας και Ψηφιακών συστημάτων του Πα.Πει. και της Πληροφορικής του Τει Αθήνας.

 

Θα ήθελα απ' όσους γνωρίζουν να μου πουν ποιο τμήμα έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, καλύτερες προοπτικές, πιο καλή οργάνωση, καλύτερο πρόγραμμα σπουδών και καλύτερες υποδομές.

 

Επειδή είμαι αρκετά μπερδεμένος:wacko:, σας παρακαλώ βοηθήστε

Τριφυλλάρα είσαι τρέλα με το 4ο αστέρι στη φανέλα
Link to comment
Share on other sites

paidia ti lete gia logistiki?Lew na paw stis serres kai epeidi eimai politeknos na parw metagrafi thessaloniki:D

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΤΕΙ στις Σέρρες?

Να ξέρεις πάντως ότι δυστυχώς θα έχεις πολλούς απόφοιτους ΑΕΙ να συναγωνιστείς + των ΤΕΙ που είναι επίσης αρκετοί..

Link to comment
Share on other sites

Exω πάει και στα 2 με διαφορά ο Βόλος.

 

Πάντως είναι και τα 2 ίδιο στύλ. Παραλία με καφετέριες κλπ.

 

Φυσικά ο Βόλος έχει και τα τσίπουρα και είναι ποιό έυκολα προσβάσιμος.Και ποιό μοντέρνος μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου λγο αν γνωριζει κανενας... πιο ωραια σαν πολη για φοιτητες ειναι ο Βολος ή τα γιάννενα???

 

 

Ο Βόλος είναι μεγαλύτερη πόλη, σε κομβικό σημείο.

 

Όσον αφορά το γυναικείο φύλλο, μάλλον τα πράγματα είναι καλύτερα στα Γιάννενα..!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω δεσμους με τον Βολο καθως εχω εκει θειους-θειες ξαδερφια κτλ , και εχω παει πολλες φορες , νομιζω οτι ειναι μια πολη πολυ ωραια που σιγουρα ειναι καλυτερη απο τα Ιωανινα.Καταρχας ειναι τουλαχιστον 2 φορες μεγαλυτερη.

Επισης , ειναι κατ' εμε σε πολυ καλυτερο σημειο...σχεδον στο κεντρο Αθηνας-Σαλονικης και δεν απεχει πολυ απο αλλες μεγαλες πολεις οπως πχ Λαρισα.Απο θεμα ομορφιας , ειναι προσωπικο το γουστο , αλλα φιλε εχει Θαλασσα.Ναι τα Ιωαννινα εχουν την λιμνη , αλλα ειναι απλα μια λιμνη , αλλο θαλασσα αλλο λιμνη λοιπον...Επισης , κοντα στον Βολο υπαρχουν και νησια.

Εγω εαν ημουν αναμεσα στα Ιωαννινα και τον Βολο δεν θα σκεφτομουν αλλο , θα επελεγα Βολο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως υπαρχει καμια επιλογη που να εχει σχεση με κινητα και ολα τα σχετικα??

Sorry αν εχει υποθει κατι αναλογο σε προηγουμενα post δεν τα εχω διαβασει ολα ...

Please help:( :( ......

Εχω 16654 στο 5ο

και 15211 στο 2ο-4ο...

 

Αν θελετε προτεινετε μου κατι σχετικο με κινητα η πληροφορικη-υπολογιστες και τα λοιπα...

Τις προτασεις σας οσοι θελετε:O ...

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως υπαρχει καμια επιλογη που να εχει σχεση με κινητα και ολα τα σχετικα??

Sorry αν εχει υποθει κατι αναλογο σε προηγουμενα post δεν τα εχω διαβασει ολα ...

Please help:( :( ......

Εχω 16654 στο 5ο

και 15211 στο 2ο-4ο...

 

Αν θελετε προτεινετε μου κατι σχετικο με κινητα η πληροφορικη-υπολογιστες και τα λοιπα...

Τις προτασεις σας οσοι θελετε:O ...

Ευχαριστω προκαταβολικα...

 

 

Διοίκηση Τεχνολογίας - Πανεπιστήμιο Μακεδονίας :)

 

Τηλεπικοινωνίες - Ψηφιακά Συστήματα - Πληροφοριακά Συστήματα - Γλώσσες Προγραμματισμού - Οικονομικές Σπουδές - Διοίκηση Έπιχειρήσεων΄- Μάρκετινκ...

 

αυτά τα ολίγα... :)

 

( 3οετης φοιτητής - Διοίκηση Τενολογίας :D )

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβγαλα 15681 μόρια και προβληματίζομαι για το ποια σχολή να δηλώσω πρώτη. Επειδή θέλω να ασχοληθώ με την πληροφορική και δεν μπορώ να πάω επαρχία λόγω οικονομικών δυσκολιών είμαι ανάμεσα σε δύο σχολές, της Διδακτικής της τεχνολογίας και Ψηφιακών συστημάτων του Πα.Πει. και της Πληροφορικής του Τει Αθήνας.

 

Θα ήθελα απ' όσους γνωρίζουν να μου πουν ποιο τμήμα έχει καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση, καλύτερες προοπτικές, πιο καλή οργάνωση, καλύτερο πρόγραμμα σπουδών και καλύτερες υποδομές.

 

Επειδή είμαι αρκετά μπερδεμένος:wacko:, σας παρακαλώ βοηθήστε

 

Περίεργη φάση...η αδερφή μου που είναι χωμένη άγρια στον κύκλο και έχει συνεργάτες απο το τμήμα αυτό λέει ότι είναι καινούργιο και ψιλομάπα...αλλά είναι αει και όχι τει...απο την άλλη η τρελή ζήτηση του ΤΕΙ πληροφορικής φανερώνει ότι αξίζει αρκετά.

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

paidia ti lete gia logistiki?Lew na paw stis serres kai epeidi eimai politeknos na parw metagrafi thessaloniki:D

 

Πάντως με τα τμήματα διοίκησης επιχειρήσεων και τα σχετικά έχει καταντήσει αηδία το θέμα...το ΤΕΙ λογιστική Μεσολλόγι πήρε αν δεν κάνω λάθος πάνω απο 400 άτομα.Ένα χωριό ολόκληρο..κοίτα και καμιά άλλη σχολή..

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά, έβγαλα 21000 μόρια και θέλω αρχιτεκτονική: μάλλον θα περάσω σε μία απο τις παρακάτω: Α.Π.Θ., Πάτρας, Βόλου, Χανίων, Ξάνθης. Ποιά είναι η καλύτερη; Ποιά απο αυτές προτείνετε; Έχω ακούσει καλά λόγια για την σχολή της Πάτρας αλλά δεν ξέρω ποια να επιλέξω.
Link to comment
Share on other sites

Για θεσσαλονίκη από μια φίλη που είναι εκεί ξέρω ότι επειδή είναι παλιότερη σχολή είναι αρκετά καλύτερη απο Πάτρα και είναι πιο καλλιτεχνική....

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για θεσσαλονίκη από μια φίλη που είναι εκεί ξέρω ότι επειδή είναι παλιότερη σχολή είναι αρκετά καλύτερη απο Πάτρα και είναι πιο καλλιτεχνική....

 

Και που ξέρει πως είναι στην Πάτρα η φίλη σου και κάνει και συγκρίσεις για το πόσο καλλιτεχνική είναι η μία σε σχέση με την άλλη;

Εγώ έχω φίλους στο τμήμα του Βόλου και από ότι μου λένε κάνουν καλή δουλειά.Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι καθηγητές τους είναι συμβασιούχοι και βάσει νόμου(γεια σου ρε υπουργείο με τους νόμους σου) δεν μπορούν να ανανεωθούν οι συμβάσεις τους.Οπότε θα χάσει πολύ από το δυναμικό του το τμήμα στο εγγύς μέλλον...Έχω και ένα γνωστό στα Χανιά και από ότι καταλαβαίνω όλοι καλούς βαθμούς παίρνουν εκεί.

 

Καλησπέρα παιδιά, έβγαλα 21000 μόρια και θέλω αρχιτεκτονική: μάλλον θα περάσω σε μία απο τις παρακάτω: Α.Π.Θ., Πάτρας, Βόλου, Χανίων, Ξάνθης. Ποιά είναι η καλύτερη; Ποιά απο αυτές προτείνετε; Έχω ακούσει καλά λόγια για την σχολή της Πάτρας αλλά δεν ξέρω ποια να επιλέξω.

 

Πάντως και γω θα σου πρότεινα να πας Θεσ/νίκη,όχι γιατί είναι η καλύτερη σχολή(δεν είμαι σε θέση να το γνωριζω) αλλά για διαφορους άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...