Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βασικά πρέπει να καταλήξεις πρώτα σε τι ψυκτική απόδοση πρέπει να κοιτάξεις . Το ένα είναι 16άρι το άλλο 12άρι και το άλλο 18άρι . Δε μπορεί να γίνει σύγκριση έτσι . Πρέπει να καταλήξεις στα πόσα btu χρειάζεται ο χώρος σου και μετά να δούμε μοντέλα .

 

Τι εννοείς όταν λες υπόσχονται πολλά ;

 

εννοω οτι με τα οσα εχω διαβασει γενικα...τα σχολια αγοραστων κτλπ φαινονται αξιοπιστα με καλο after sale....(μιας και γνωριζα λιγα για μαρκες και τι προσφερουν)

το 12αρι με καλυπτει για τα 2δωματια μιας και ειναι περιπου 28τμ....το 16αρι-18αρι στα ιδια περιπου λεφτα με βολευουν λογικα για ολο το αχουρι μου :lol: (με προυποθεσεις να μπει σε διαφορετικο σημειο με σκοπο να πιανει λιγο παντου)

Γνωριζω οτι ειναι διαφορετικα τα δεδομενα και στα 3....

αν το κοιτουσες ξεχωριστα ομως..... οτι και τα 3 ειναι στα μετρα σου....

ποιο θα διαλεγες?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.. ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τεχν. εγκατ. κλιματιστικών εδώ ή καποιος που γνωριζει καλα γιατι στα τεχν. φυλλαδια μερικων κλιματιστικών που κοιτάω γραφουν ελάχιστο μηκος σωληνώσεων 3 μέτρα.. και παλιοτερα που είχα βάλει ένα hitachi το ειχα πει στους τεχνικους που ειχαν έρθει αλλα και στη hitachi τηλεφωνικα και μου είχαν πει ότι είναι απαραιτητο!

Τωρα θελω να βαλω ένα inventor αλλα το σημειο που θα μπει η εσωτερικη μονάδα με την εξωτερικη είναι ακριβως πλατη ..

Τι να του πω να κανει διαδρομή 3 μετρων με τις σωλήνες?? κυκλους να κανει?

Link to comment
Share on other sites

Για να εχει βελτιστη αποδοση το κλιματιστικο το μινιμουμ ειναι 3 μετρα στην εγκατασταση . Ο λογος ειναι οτι μπορει σωστα να εκτονωσει την αποδοση του. Εαν το συνδεσεις με 1,5 μετρο πχ δεν θα εχεισ το μεγιστο τησ αποδοσης που εχεις αγορασει και σιγουρα οχι το βελτιστο
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλός σας βρήκα .

Θα ήθελα την βοήθεια σας στην επιλογή κλιματιστικών .

Το σύνολο αυτών είναι 3 τεμάχια : τα 2 είναι 9000 btu & 1 στα 16000-18000 Btu

Τα τετραγωνικά που θα καλύψουν είναι 12 (το δωμάτιο είναι σε Βορινή πλευρά , υπάρχει δρόμος 6 μέτρα και μετα άλλο σπίτι ) , 16(το ίδιο με το 12 αρι δωμάτιο ) , 32(σαλόνι ή καθιστικό αν θέλετε , νότια πλευρά , εξωτερικά έχει μπαλκόνι με πέργκολα , και μετά οικόπεδο ).

Το σπίτι είναι στον πρώτο όροφο , σε διώροφη οικοδομή . Τυπικό σπίτι δεκαετίας 70-80 με αλλαγή πόρτες παράθυρα με διπλά τζάμια .

Έχω προσφορές για τα παρακάτω :

Συνολικό κόστος στα 1.420€ για τα Carrier και 1.480€ Toshiba .

Έχω και για την σειρά Toshiba SUZUMI PLUS NEW (R410A) αλλά ξεφεύγω πολύ (1.890€)

https://www.skroutz.gr/s/2614426/Toshiba-RAS-B10N3KV2-E-RAS-10N3AV2-E-Suzumi-Plus.html?from=favorites_popup

https://www.skroutz.gr/s/8996987/Toshiba-Suzumi-Plus-RAS-16N3AV2-E-RAS-B16N3KV2-E1.html?from=favorites_popup

 

 

 

https://www.skroutz.gr/s/8946836/Toshiba-RAS-10BKV-E-RAS-10BAV-E.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/8947921/Toshiba-RAS-16BKV-E-RAS-16BAV-E.html?from=account_favorites

 

https://www.skroutz.gr/s/8946836/Toshiba-RAS-10BKV-E-RAS-10BAV-E.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/11152373/Carrier-I-Plus-42QHC009DSF-DS-IU-38QHC009DS.html?from=account_favorites

 

Τι θα μου προτείνατε ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Priestrunner
Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι με τα οσα εχω διαβασει γενικα...τα σχολια αγοραστων κτλπ φαινονται αξιοπιστα με καλο after sale....(μιας και γνωριζα λιγα για μαρκες και τι προσφερουν)

το 12αρι με καλυπτει για τα 2δωματια μιας και ειναι περιπου 28τμ....το 16αρι-18αρι στα ιδια περιπου λεφτα με βολευουν λογικα για ολο το αχουρι μου :lol: (με προυποθεσεις να μπει σε διαφορετικο σημειο με σκοπο να πιανει λιγο παντου)

Γνωριζω οτι ειναι διαφορετικα τα δεδομενα και στα 3....

αν το κοιτουσες ξεχωριστα ομως..... οτι και τα 3 ειναι στα μετρα σου....

ποιο θα διαλεγες?

 

Omnia plus ή το Life . Το Daikin το απορρίπτω όχι γιατί δεν είναι αξιόπιστο μηχάνημα αλλά τα άλλα 2 Inventor σου προσφέρουν περισσότερες λειτουργίες και ειδικά το Omnia plus έχει δυνατότητα wi fi . Το σημαντικότερο η μεγάλη εγγύηση . Το θεωρώ σημαντικό το τελευταίο .

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Χαιρετώ την παρέα.. ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος τεχν. εγκατ. κλιματιστικών εδώ ή καποιος που γνωριζει καλα γιατι στα τεχν. φυλλαδια μερικων κλιματιστικών που κοιτάω γραφουν ελάχιστο μηκος σωληνώσεων 3 μέτρα.. και παλιοτερα που είχα βάλει ένα hitachi το ειχα πει στους τεχνικους που ειχαν έρθει αλλα και στη hitachi τηλεφωνικα και μου είχαν πει ότι είναι απαραιτητο!

Τωρα θελω να βαλω ένα inventor αλλα το σημειο που θα μπει η εσωτερικη μονάδα με την εξωτερικη είναι ακριβως πλατη ..

Τι να του πω να κανει διαδρομή 3 μετρων με τις σωλήνες?? κυκλους να κανει?

 

Θα βάλει σε άλλο σημείο την εξωτερική και αν χρειαστεί θα κάνει και ημικύκλιο για να κερδίσει μήκος .

Από 2.5 - 3m μέτρα και πάνω είσαι οκ κατα κανόνα . Για λεπτομέρειες πάρε τηλ την αντιπροσωπεία να σου τα επιβεβαιώσει . Η κάθε αντιπροσωπεία έχει τα δικά της ανάλογα το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Omnia plus ή το Life . Το Daikin το απορρίπτω όχι γιατί δεν είναι αξιόπιστο μηχάνημα αλλά τα άλλα 2 Inventor σου προσφέρουν περισσότερες λειτουργίες και ειδικά το Omnia plus έχει δυνατότητα wi fi . Το σημαντικότερο η μεγάλη εγγύηση . Το θεωρώ σημαντικό το τελευταίο .

 

Να σου πω.Εχω τρία Daikin,(δύο Sarara Ururu και ένα απλό 21.000 Btu),αγορασμένα το 2009, τότε με την απόσυρση του Σουφλιά.Εκτός από αλλαγή κάτι μικρών φίλτρων που την έκανα μόνος μου,κανένα άλλο πρόβλημα δεν έχω.

Υπ' όψιν,ότι στην πολυκατοικία δεν λειτουργεί κεντρική θέρμανση λόγω μη πληρωμής κοινοχρήστων από πολλούς,άρα χειμώνα καλοκαίρι με τα Daikin βολεύομαι.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω.Εχω τρία Daikin,(δύο Sarara Ururu και ένα απλό 21.000 Btu),αγορασμένα το 2009, τότε με την απόσυρση του Σουφλιά.Εκτός από αλλαγή κάτι μικρών φίλτρων που την έκανα μόνος μου,κανένα άλλο πρόβλημα δεν έχω.

Υπ' όψιν,ότι στην πολυκατοικία δεν λειτουργεί κεντρική θέρμανση λόγω μη πληρωμής κοινοχρήστων από πολλούς,άρα χειμώνα καλοκαίρι με τα Daikin βολεύομαι.

 

Και εγω σκεφτομαι daikin κυριως παρομοιας εμπειριας γτ υπαρχει ενα 18αρι ururu sarara το οποιο ξεχνας οτι υπαρχει εκτος των φιλτρων.....

 

Τελικα παντος βλεποντας τον χωρο μου μαζι με εναν φιλο ψυκτικο ειδαμε οτι δεν με συμφερει κατι περισσοτερο απο 12αρι...(αν και η καλυτερη λυση θα ηταν multi με περισσοτερες εσωτερικες...απλα ξεφευγει ο προυπολογισμος)

Λογικα θα παρω το daikin και μεσα ς μερικες μερες θα γραψω για επιδοσεις κτλπ κτλπ για οποιον μπορουν να φανουν χρησιμα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σκεφτομαι daikin κυριως παρομοιας εμπειριας γτ υπαρχει ενα 18αρι ururu sarara το οποιο ξεχνας οτι υπαρχει εκτος των φιλτρων.....

 

Τελικα παντος βλεποντας τον χωρο μου μαζι με εναν φιλο ψυκτικο ειδαμε οτι δεν με συμφερει κατι περισσοτερο απο 12αρι...(αν και η καλυτερη λυση θα ηταν multi με περισσοτερες εσωτερικες...απλα ξεφευγει ο προυπολογισμος) Λογικα θα παρω το daikin και μεσα ς μερικες μερες θα γραψω για επιδοσεις κτλπ κτλπ για οποιον μπορουν να φανουν χρησιμα

 

Σε μερικά νέα μοντέλα Daikin κάποια καταστήματα κλιματισμού δίνουν 7 έτη εγγύηση .Ρώτα τι ισχύει, μήπως αφορά παρτίδα ,προωθητική ενέργεια ,όρους κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ειμαι σε ισόγειο με αλουμίνια, εχω ενιαίο σαλονι κουζίνα γυρω στα 50-60τμ και έλεγα να τα Καλυψώ με ενα 18αρι στο σαλονι.

Προτάσεις; απο Κωτσόβολο θα ψωνίσω λογω διευκόλυνσης με δόσεις,

 

Επισης εχω δυο υπνοδωμάτια 15-17τμ έκαστος. Τι προτεινετε για εκει;

 

Ευχαριστω

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Ειμαι σε ισόγειο με αλουμίνια, εχω ενιαίο σαλονι κουζίνα γυρω στα 50-60τμ και έλεγα να τα Καλυψώ με ενα 18αρι στο σαλονι.

Προτάσεις; απο Κωτσόβολο θα ψωνίσω λογω διευκόλυνσης με δόσεις,

 

Επισης εχω δυο υπνοδωμάτια 15-17τμ έκαστος. Τι προτεινετε για εκει;

 

Ευχαριστω

 

18άρι όχι . 24άρι το πιθανότερο και βλέπουμε !

Πρέπει να δει κάποιος το χώρο σου να σου προτείνει λύσεις . Για υπνοδωμάτιο λογικά 9άρι ίιιιιισως και 12άρι (άλλα όπως είπα να δει κάποιος τον χώρο σου)

Απο μάρκες που χει ο κοτσόβολος δες κάτι σε Midea Fujitsu.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Τα φώτα σας...

Έχω ένα δωμάτιο 17-18 τμ είναι το παιδικό (22μηνων)...

Το σπίτι είναι του 1975 αλλά έχει γίνει γενική ανακαίνιση πέρσι με εξωτερική μόνωση 8εκ καινούργια κουφώματα (ηχο/θερμομονωτικά) και ενδοδαπεδια θέρμανση και κεραμοσκεπή με μόνωση...

Το κακό είναι ότι το δωμάτιο το χτυπάει όλη η μέρα ο ήλιος έχει προσανατολισμό νότιο/ανατολικό...φυσικά στον νότο έχουμε τέντα αλλά γενικά βλέπω ότι όταν πιάσουν με το καλο οι μεγάλες ζεστές θα έχουμε θέμα...

Από μπατζετ υπολογίζω κάτι στα 500-600€...

Τι μου προτείνεται...;

Ευχαριστώ πολύ!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yπάρχουν άνθρωποι που καταλαβαίνουν...άνθρωποι που δεν καταλαβαίνουν...άνθρωποι που καταλαβαίνουν ότι δεν κατάλαβαν...και άνθρωποι που δεν θα καταλάβουν ποτέ!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν λες ομως περιοχη ( βορα ή νοτο και υψομετρο )

9.000 btu ή 12000 ( αναλογα τι θα σου βγαλει το BTU Calculator ---> https://www.inventoraircondition.gr/btu-calculator ) με παρα πολυ καλα φιτρα και ιονιστη και χαμηλο επιπεδο θορυβου .

Μαρκα θα κοιταξεις σε αρκετα επωνυμο , τα λεφτα που διαθετεις σε καλυπτουν ανετα

Πχ passion pro II σε inventor

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

18άρι όχι . 24άρι το πιθανότερο και βλέπουμε !

Πρέπει να δει κάποιος το χώρο σου να σου προτείνει λύσεις . Για υπνοδωμάτιο λογικά 9άρι ίιιιιισως και 12άρι (άλλα όπως είπα να δει κάποιος τον χώρο σου)

Απο μάρκες που χει ο κοτσόβολος δες κάτι σε Midea Fujitsu.

 

ta toyotomi ειναι καλα;

Hamurabi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θέλω να πω τον πόνο μου.

 

Μετακόμισα πρόσφατα και ψάχνω aircondition τις τελευταίες 4 μέρες. Πολύ μπέρδεμα σε σχέση με παλιά. Βλέπω έχουν βγεί πολλές μάρκες που είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς τι και πως. Είχα καταλήξει σε TOYOTOMI KAI GENERAL ELECTRIC αλλά παίρνοντας μια γνωστή εταιρεία για τοποθετηση μου πρότεινε μια άλλη εταιρεία που συνεργάζεται και ο ίδιος σε καλύτερη τιμή και πιο καλό. Ta CVMORE. όσο διάβασα το φόρουμ (ενα 2ωρο και) δεν την είδα να αναφέρεται πουθενά. Έχει 10 χρόνια εγγύηση μου είπε και ο ίδιος τα έδινε με 30 ευρω έκπτωση σε σχέση με τον πιο φθηνό στο σκρουτζ.

 

Όταν τον ξαναπήρα να το παραγγείλω γιατί είδα τα χαρακτηριστικά και μου άρεσαν μου είπε για τοποθέτηση σε 20 μέρες!Μετα με εβαλε εμβόλιμα μια Τρίτη αλλά του είπα θα τον ξαναπάρω και άρχισα την έρευνα πάλι.

 

Ενας άλλος ψυκτικός που πήρα την CVMORE δεν την ήξερε καθόλου και μου είπε μόνο γιαFUJITSU/ MITSUBISHI αλλιώς να βαλω GREE που συνεργάζεται και ο ίδιος.

 

Ενας τρίτος που πήρα να ρωτήσω τη γνώμη του αρχίζοντας για το ότι ενδιαφέρομαι για τοποθέτηση, μου είπε σε 3 βδομάδες και μου έκλεισε το τηλέφωνο. Μου αρέσει που μιλάμε για κρίση. Αλλά εγω φταίω που σπούδασα οικονομικά και όχι ψυκτικός/ηλεκτρολόγος/μαραγκός.

 

Οπότε στο θέμα μας ψαχνω για 12άρι και βλέπω κάποια καλλά σχόλια για την INvertor. ΑΠό την άλλη και η CVMORE 10 χρόνια εγγύηση δίνει.Καμιά πρόταση?

 

Επίσης το απλίο aircondition που βρήκα στο διαμέρισμα δεν εχω καταλάβει τι είναι. Μάρκα WinstonStar! :lol:

Link to comment
Share on other sites

..αλλά παίρνοντας μια γνωστή εταιρεία για τοποθετηση μου πρότεινε μια άλλη εταιρεία που συνεργάζεται και ο ίδιος σε καλύτερη τιμή ...

Θεωρώ ότι όλο το point είναι δώ.

Προφανώς σου πρότεινε τη λύση η οποία αποφέρει σε αυτόν το μεγαλύτερο κέρδος.

Link to comment
Share on other sites

ε, φτηνη ηταν, εδω θες μια 500αρα για να παρεις αξιοπρεπες 9αρι (aria) και με πλαστικα της πλακας,

ε, ενταξει, τα εχουν ξεσκισει λιγο, κριση σου λεει μετα, οτι ναναι..

Link to comment
Share on other sites

ta toyotomi ειναι καλα;

 

Το θέμα είναι ότι ακούγονται αρκετά αρνητικά για το support τους αν σου βγάλει βλάβη. Δες και τις αντίστοιχες κριτικές στο skroutz .

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα παιδιά,

 

Θέλω να πω τον πόνο μου.

 

Μετακόμισα πρόσφατα και ψάχνω aircondition τις τελευταίες 4 μέρες. Πολύ μπέρδεμα σε σχέση με παλιά. Βλέπω έχουν βγεί πολλές μάρκες που είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς τι και πως. Είχα καταλήξει σε TOYOTOMI KAI GENERAL ELECTRIC αλλά παίρνοντας μια γνωστή εταιρεία για τοποθετηση μου πρότεινε μια άλλη εταιρεία που συνεργάζεται και ο ίδιος σε καλύτερη τιμή και πιο καλό. Ta CVMORE. όσο διάβασα το φόρουμ (ενα 2ωρο και) δεν την είδα να αναφέρεται πουθενά. Έχει 10 χρόνια εγγύηση μου είπε και ο ίδιος τα έδινε με 30 ευρω έκπτωση σε σχέση με τον πιο φθηνό στο σκρουτζ.

 

Όταν τον ξαναπήρα να το παραγγείλω γιατί είδα τα χαρακτηριστικά και μου άρεσαν μου είπε για τοποθέτηση σε 20 μέρες!Μετα με εβαλε εμβόλιμα μια Τρίτη αλλά του είπα θα τον ξαναπάρω και άρχισα την έρευνα πάλι.

 

Ενας άλλος ψυκτικός που πήρα την CVMORE δεν την ήξερε καθόλου και μου είπε μόνο γιαFUJITSU/ MITSUBISHI αλλιώς να βαλω GREE που συνεργάζεται και ο ίδιος.

 

Ενας τρίτος που πήρα να ρωτήσω τη γνώμη του αρχίζοντας για το ότι ενδιαφέρομαι για τοποθέτηση, μου είπε σε 3 βδομάδες και μου έκλεισε το τηλέφωνο. Μου αρέσει που μιλάμε για κρίση. Αλλά εγω φταίω που σπούδασα οικονομικά και όχι ψυκτικός/ηλεκτρολόγος/μαραγκός.

 

Οπότε στο θέμα μας ψαχνω για 12άρι και βλέπω κάποια καλλά σχόλια για την INvertor. ΑΠό την άλλη και η CVMORE 10 χρόνια εγγύηση δίνει.Καμιά πρόταση?

 

Επίσης το απλίο aircondition που βρήκα στο διαμέρισμα δεν εχω καταλάβει τι είναι. Μάρκα WinstonStar! :lol:

 

Το θέμα με την δεκαετής εγγύηση της CVmore είναι ότι πουθενά δε βρίσκω τους όρους της. 10 χρόνια σε τί ; Συμπιεστή και τα υπόλοπα μέρη με 2ετή εγγύηση ; Η εγγύηση καλύπτει ανταλλακτικά μόνο ή και εργασία ; Υπάρχει προυπόθεση για να ισχύει η εγγύηση να γίνεται ετήσια συντήρηση ;

 

Στα Inventor είναι 10 χρόνια η εγγύηση εργασία και ανταλλακτικά και χωρίς προϋπόθεση για ετήσιο service . Απο την άλλη κριτικές πολλές στο skroutz για τα Inventor για να έχεις μια άποψη ενώ σε CVmore δεν έχω δει κάτι .

 

Από όσες μάρκες είπες για μένα δες σε Inventor Fujitsu General electric δες ποιο είναι πιο value for money ποιο έχει καλύτερους όρους εγγύησης δες και τις κριτικές στο skroutz τι πληρώνεις και τι χαρακτηριστικά παίρνεις, ζύγισε τα όλα αυτά με βάση τα υποκειμενικά σου κριτήρια και κάνε την επιλογή σου .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ακούγονται αρκετά αρνητικά για το support τους αν σου βγάλει βλάβη. Δες και τις αντίστοιχες κριτικές στο skroutz .

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στα Inventor είναι 10 χρόνια η εγγύηση εργασία και ανταλλακτικά και χωρίς προϋπόθεση για ετήσιο service . Απο την άλλη κριτικές πολλές στο skroutz για τα Inventor για να έχεις μια άποψη ενώ σε CVmore δεν έχω δει κάτι .

 

Νομιζω οτι για να ισχυει η 10ετης εγγυηση απαιτει ετησια συντηρηση. Εκτος κι αν εχει αλλαξει κατι στους ορους της εγγυησης.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι για να ισχυει η 10ετης εγγυηση απαιτει ετησια συντηρηση. Εκτος κι αν εχει αλλαξει κατι στους ορους της εγγυησης.

 

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/warranty/10-years-warranty-premium-GR.pdf

Η εγγυηση της inventor ειναι 10 χρονια για ολα τα μερη του κλιματισμου με καλυψη αποκαταστασης βλαβησ απο την ιδια καλυμενο. Χωρις να σε υποχρεωνει για ετησια συντηρηση για την ισχυ της.

Πολυσ κοσμος κανει συντηρηση μονοσ του ποια , ζουμε στην κριση ο καθενασ μασ γινεται πολυτεχνιτης. Μια συντηρηση κοστιζει 30ε *10 χρονια= 300ε επιπροσθετο κοστος !!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ε, φτηνη ηταν, εδω θες μια 500αρα για να παρεις αξιοπρεπες 9αρι (aria) και με πλαστικα της πλακας,

ε, ενταξει, τα εχουν ξεσκισει λιγο, κριση σου λεει μετα, οτι ναναι..

 

Εχω το συγκεκριμενο Aria, ειμαι στο 2ο καλοκαιρι εχοντας περασει ενα σκληρο χειμωνα με εντατικη χρηση . Το κλιματιστικο ειναι σουπερ αποδοτικο, σταθμη θορυβου στο σημειο οτι δεν ακους οτι δουλευει πρεπει να βαλεισ το χερι σου για να ανιληφθεις οτι βγαζει αερα. Η εμφανιση του παρα πολυ καλη, μπορω να σου στειλω video να το δεις στη λειτουργια του. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο την επιλογη μου

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θέμα είναι ότι ακούγονται αρκετά αρνητικά για το support τους αν σου βγάλει βλάβη. Δες και τις αντίστοιχες κριτικές στο skroutz .

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το θέμα με την δεκαετής εγγύηση της CVmore είναι ότι πουθενά δε βρίσκω τους όρους της. 10 χρόνια σε τί ; Συμπιεστή και τα υπόλοπα μέρη με 2ετή εγγύηση ; Η εγγύηση καλύπτει ανταλλακτικά μόνο ή και εργασία ; Υπάρχει προυπόθεση για να ισχύει η εγγύηση να γίνεται ετήσια συντήρηση ;

 

Στα Inventor είναι 10 χρόνια η εγγύηση εργασία και ανταλλακτικά και χωρίς προϋπόθεση για ετήσιο service . Απο την άλλη κριτικές πολλές στο skroutz για τα Inventor για να έχεις μια άποψη ενώ σε CVmore δεν έχω δει κάτι .

 

Από όσες μάρκες είπες για μένα δες σε Inventor Fujitsu General electric δες ποιο είναι πιο value for money ποιο έχει καλύτερους όρους εγγύησης δες και τις κριτικές στο skroutz τι πληρώνεις και τι χαρακτηριστικά παίρνεις, ζύγισε τα όλα αυτά με βάση τα υποκειμενικά σου κριτήρια και κάνε την επιλογή σου .

 

Τα cvmore ειναι ενα νεο Private Label απο την Neon Energy, αν το ψαξεις στο σκρουτζ στο ιστορικο η εμφανιση του εγινε στα τελη του 2016. Η εγγυση στο σιτε τους δεν εχει πουθενα λεπτομερειες τι καλυπτει και με ποιες προυποθεσεις .Μεχρι προτινοσ η ιδια εταιρεια ειχε ενα αλλο pl με το ονομα Aquathermal http://www.skroutz.gr/s/7106907/Aquathermal-AQAD-I-18.html#reviews , το οποιο σταματησε ξαφνικα !!!

Αν γκουγκλαρεις λιγο neonenergy θα διαβασεις τα χειροτερα για αυτους σαν εταιρεια , με πολλα παραπονα απο διαφορους

 

Νεα αφιξη επισης ειναι η General Electric στην ελληνικη αγορα, με 5 ετη εγγυηση σε ολα τα μερη , με καλυψη κοστους αποκαταστασης χωρις αναγκη σερβισ. Η εταιρεια που ειναι απο πισω στην ελλαδα ειναι η Inventor https://www.geappliances.gr/

 

Σημαντικο ειναι πισω απο το κλιματιστικο που αγοραζουμε, αν η εταιρεια που το διαθετει στη ελληνικη αγορα εχει καλη και πολυετη παρουσια

Για παραδειγμα FG europe, οπωσ και διαφιμιζει ειναι 30 χρονια στην ελληνικη αγορα πουλοντασ κλιματιστικα

Επομενο παραδειγμα Τουρνικιωτης ΑΕ (Mitsubishi) ειναι 40 χρονια στην ελληνικη αγορα πουλοντασ κλιματιστικα

Το ιδιο η Inventor ΑΕ ειναι 50 χρονια στην ελληνικη αγορα πουλοντασ κλιματιστικα

Η Daikin στην ελλαδα ειναι και αυτη 40 χρονια εδω, με μεγαλη επιτυχια

Τα παραπανω παραδειγματα για μενα μου δινουν την εντυπωση οτι ξερουν την δουλεια που κανουν, για αυτο υπαρχουν ακομη στην αγορα με μεγαλες πωλησεις.

Προσοχη πρεπει να δινουμε στους διατοντες αστερες που ερχονται και φευγουν γρηγορα, αφηνοντασ μασ να ψαχνομαστε για λυση του προβληματοσ μασ

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Σωστος .

Βασικός κάνονας , παίρνεις κατι noname/Private brand , αρκετα πιο φτηνα φτηνα και εαν εισαι τυχερος θα πανε ολα καλα .

Εαν δε εισαι θα πληρώσεις την διαφορα με καποιο επωνυμο με καλη υποστήριξη στο πολλαπλάσιο .

Επισης επειδη ολες οι καλύψεις εγγύησης βγαινουν απο το τμημα στατιστικης της καθε εταιριας , εισαι πιο σίγουρος οτι δεν θα αντιμετωπίσεις προβληματα με το μηχανημα ( εαν στατιστικά παρουσίαζε πολλές βλάβες το χχχχ μηχάνημα δεν θα του έδιναν ποτε οι αντιπρόσωποι 10 ετη εγγύησης )

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Αρχες Οικονομικης Θεωριας ειναι.γιατι απορεις που δεν το ξερουν και δεν ερχεται κανενας να το τοποθετησει;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν θελήσουν να μην σε εξυπηρετήσουν ,μπορούν οποιαδήποτε αιτιολογία από ψιλά γράμματα .Οι πολιτικές όλων των εταιριών αλλάζουν, όπως συμφέρει αυτές κάθε φορά .Μπορουν ανά πάσα στιγμή να σταματήσουν οτιδήποτε .Δεν έχει να κάνει πόσα χρόνια είναι κάποιοι στην αγορά.Ολοι είχαν και συνεργασίες που σταμάτησαν .Eχει να κάνει με το κέρδος τους,το ίδιο και τι προιόντα πουλάνε απο ποιότητα κάθε φορά .Kαθένας διαφημίζει τα προιόντα του για καλύτερα.Οποιος νομίζει θίγεται σε αγορά του,μπορεί και νομικά ,αν τον συμφέρει.Οποιος έχει αμφιβολίες σε οτιδήποτε ,καλύτερα μην αγοράσει . Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Αυτα πρεπει να αποφευγονται απο τις αντιπροσωπειες για να εχουμε οι καταναλωτες καλο after sales service

 

http://www.skroutz.gr/s/5019649/Mitsubishi-SRK-SRC-50ZM-S.html#reviews

 

18 στους 19 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη

Georgios_Tsitsou στις 24/05/2016

Το κλιματιστικο είναι από τα κορυφαια αλλα δυστυχως η αντιπροσωπεια είναι επιεικως απαραδεκτη. Σε περιπτωση βλαβης δεν υπαρχει περιπτωση επισκευης... Αγορα στις 18/8/2015 και από την επομενη ημερα θορυβος στο ventilater. Ενημερωθηκαν αμεσα και μου κλεινουν ραντεβού 20/11/2015!!!!!!!! Φυσικα δεν εμφανιστηκε κανεις και μετα από επικοινωνια που δηλωσαν ότι το ξεχασαν ηρθε ο τεχνικος στις 26/11/15 και διαπιστωσε ένα ελατωματικο ραουλο για το οποιο δηλωσε ότι θα αντικατασταθεί αμεσα. Μεχρι σημερα 24/5/2016 δεν εχει εμφανιστεί κανεις και οσες φορες επικοινωνησα μαζι τους ηταν παντελως αδιαφοροι.

 

http://www.skroutz.gr/s/8968477/Mitsubishi-SRK-71-ZR-S-SRC-71-ZR-S.html#reviews

italomax στις 16/06/2017

Με κάποια επιφύλαξη (θα επανέλθω με πιο λεπτομερή αξιολόγηση) το κλιματιστικό δυστυχώς δεν ανταποκρίνεται στο όνομα Mitsubishi για λίγο που δούλεψε στο ζεστό και τώρα στο κρύο δεν απόδωσε όπως περίμενα και μάλιστα σε χώρο σχετικά μικρότερο για τα btu που αποδίδει και μιλάμε πάντα για την μεγάλη σκάλα στον ανεμιστήρα (η οποία κάνει και αρκετό θόρυβο) γιατί στις άλλες τρεις σκάλες είναι πολύ χαμηλές οι στροφές (κατασκευαστικο λάθος ήθελε οπωσδήποτε άλλη μια σκάλα) με αποτέλεσμα να μην καλύπτουν ένα μεγάλο χώρο.. συνοψίζοντας πολύ μέτριο και ακριβό για αυτά που προσφέρει σκεφτείτε το καλά πριν προβείτε στην αγορά του..

 

http://www.skroutz.gr/s/6919839/Gree-Cozy-GRS-181-EI-JCF-N2.html#reviews

 

1 στους 1 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη

panosapo στις 31/05/2017

Μεγάλη προσοχή στον κωδικό του προϊόντος.

Η gree κυκλοφορεί και το Gree Cozy GRS-181 EI / JCF1-N2.

Το «1» στο JFC1 σημαίνει ότι το μηχάνημα είναι 1600BTU. Δεν αναφέρεται πουθενά στο site της gree. Η αντιπροσωπεία, μετά από τηλεφωνική μου επικοινωνία, μου είπε ότι τα χαρακτηριστικά του είναι τα ίδια με το GRS-161 EI / JCF1-N2, 16000BTU. Τα καταστήματα το πουλάνε ως 18000btu στην τιμή του 18αριού.

 

Προσωπικά την πάτησα. Μην την πατήσει κι άλλος.

ΘορυβώδεςΑπόδοση στη θέρμανσηΣχέση ποιότητας τιμής

 

http://www.skroutz.gr/s/6926335/Gree-Cozy-GRS-161-EI-JCF1-N2.html#reviews

5 στους 6 χρήστες τη βρήκαν χρήσιμη

vasilakis_13 στις 24/03/2017

Πήρα το συγκεκριμένο κλιματιστικό πριν τις γιορτές και δεν έβγαζε ζεστό αέρα. Ήρθε τεχνικός της Gree μου μόνωσε της εσωτερική μονάδα με ταινία για να έχει καλύτερη απόδοση... Πολύ μικρή διαφορά...Έχω καινούριο κλιματιστικό με ταινίες..... Παλεύω εδω και ένα μήνα να μου κάνουν είτε αντικατάσταση η να το πάρουν να το φτιάξουν και πάμε απο βδομάδα σε εβδομάδα. Μην μπλέξετε με την GREE μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει χειρότερη εξυπηρέτηση servise.

Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...