Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ karlosamos : Δωσε ενα πλαφόν τιμης για το 18αρι που μπορείς να διαθεσει;

Ταβάνι τα 1000€.

 

 

via tapatalk...

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Πιο καλές επιλογες αυτην την περιοδο στα χρήματα που διαθετεις.

 

Κινεζικο μεν ,αλλα πολυ καλη ψύξη το έχω δει σε καταστήματα ,λιγο θορυβο στον συμπιεστη ,μεγαλα όρια στην θερμανση .Καποιοι το δίνουν με 10 έτη εγγυηση http://www.mediamarkt.gr/el/product/_fujitsu-asyg18lfca-1184522.html

 

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_hitachi-rak-50-ppb-1184867.html, Mαλαισιας ,πολλες ευκολιες ,καλυτερα φίλτρα ,μικρο μέγεθος ,έχει αναφερθει σε προηγούμενα σαν από τα καλυτερα μηχανηματα ,λιγοτερες επιδοσεις στα ορια επιδοσεων από το fujitsu ,εξαρταται απο τον χώρο σου και που θα μπει αν σε βολευει.

 

EDIT : Aν θες κατι ενδιαμεσο σε ποιοτητα με επιδόσεις κοιτας και αυτό

http://www.mediamarkt.gr/el/product/_hitachi-ras-24ppag-1184508.html?rbtc=cri%7Cret%7C1184508%7C%7Cp%7Cptr%7C&sku=1184508#_CF_84_CE_B5_CF_87_CE_BD_CE_B9_CE_BA_CE_AC-_CF_87_CE_B1_CF_81_CE_B1_CE_BA_CF_84_CE_B7_CF_81_CE_B9_CF_83_CF_84_CE_B9_CE_BA_CE_AC

 

Αν τα βρεις σήμερα με αναζήτιση, αμεσα διαθεσιμα ,σε καλυτερη τιμή, ακομα καλύτερα εννοείται .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο hitachi που μου έβαλες ειναι καλύτερο ή χειρότερο απο τα αλλα δυο που έβαλες; Απο κατανάλωση ειναι τα ίδια;

Ποιο ποια η γνώμη σου για τα inventor?

 

 

via tapatalk...

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο Ηitachi είναι καπου στην μεση,εχει επιδοσεις σαν το fujitsu, είναι Μαλαισίας πιο απλη σε συνολο απο το αλλο Hitachi ,αλλα καλη κατασκευή.Θεωρητικά ειναι παρόμοια σε κατανάλωση με το fujitsu.

 

Τα Inventor είναι Ελληνική εταιρία ,τα μηχανήματα της είναι κατασκευής της κρατικης Κινεζικης Gree που βασικά ειναι φασον κατασκευαστης,μοιαζουν τα Inventor σε πολλά της Gree,με καλύτερα εσωτερικα πλαστικα ,μετρια κουτια συμπιεστη μοιαζουν σαν πλαστικα , εγγυηση έχουν με όρους ,αλλά καλα λόγια για υποστήριξη ως τώρα .Παιζουν καλές τιμές χονδρικής σε εμπορους γιάυτο και τα προωθούν,όπως τα Gree, γιατι λογω της κρίσης ο κόσμος έχει στραφει σε φθηνότερα μηχανηματα.

 

Επιδόσεις όμως ,δεν με ικανοποιουν όπου έχω δει σε λειτουργία,ειδικά σε απλά καταστήματα με 2-3 άτομα μεσα σαν πελατες .Δροσια αντι ψύξη και χλιαρος αερας αντί ζέστη ,όπως τα περισσότερα Κινέζικα μηχανήματα.Απο οικονομία αγνωστο ,τα αμιγως Κινεζικα προιόντα δεν είναι τοσο αξιοπιστα στα διαφημιζομενα στοιχεια .Απλα η gree έγινε γνωστη για ένα μηχανημα που κατασκευασε σε συνεργασία με την Daikin το 2009 για αγορα της Ασίας με όνομα της Daikin, και μετα εβαλε συμπιεστη αυτής συνεργασίας,σε ενα μηχανημα της το change .

 

Από τότε μεχρι σήμερα ,μαζική παραγωγη κυρίως για άλλους ,οπως ειναι τα Inventor ,και ότι παραγγείλει ο πελατης.Επισης είναι αμφιβολη η αντοχη στο χρόνο στα εσωτερικά μερη αν δεν κανεις σχετικη συντηριση,κάποιος ανεφερε σχετικά για gree σε προηγουμενα .Παντως παλαιότερα η Gree εβαζε συμπιεστές από άλλες εταιριες, αλλά Gree υπάρχουν και μηχανηματα κατασκευης Πακισταν με φίρμα άλλων,οπότε από εσωτερικά μέρη μπορεί να μην είναι ούτε Κινεζικα πολλά που κυκλοφορουν στην χωρα μας. Βεβαια αν το δελεαρ είναι μόνο η τιμή, όποιος ενδιαφερεται λογω προσφορών το ψαχνει παραπανω ,κυκλοφορουν σε αρκετα καταστηματα και σε εγκαταστασεις .

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

Φιλε 50 τμ , το 18αρι της invertor και συγκεκριμενα το vision , το παγωνει... δεν το δροσιζει... Δεν ξερω τι εμπειριες εχεις αλλα κανεις λαθος.. Οποτε θελεις ελα να το διαπιστώσεις μονος σου , όπως επισης και την καταναλωση του.. Αθηνα μενω οποτε θελεις πες μου...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

.. Κινεζικα ...

 

Για την ακριβη σειρα της midea που εχει και το wifi στικ τι εχεις ακουσει / ξερεις ?

Αξιζουν στα 9000/12000 Btu για οικιακη χρηση ?

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

@ aenaos15 : φιλε μου αν εισαι ευχαριστημενος ,η γνωμη μου περισευει .Πρεπει όμως να δεις και αλλα, σε φιλους ,εκει που κυκλοφορεις ,για να κρινεις .Ειναι πολλα μικρα-μεγαλα σημεια που κανουν μια διαφορα.Τελευταια η αντιπροσωπεια τους αρχισε να φερνει και τα haier που εχουν επωνυμους συμπιεστες Htachi ,mitsubishi καλυτερα πλαστικα και φιλτρα.Για ριξε μια ματια .

 

@ villasg : Δεν γνωριζω το συγκεκριμενο .Καποια προιοντα της http://www.mediamarkt.gr/el/product/_midea-kid-star-split-blue-mseabu-12hrfn1-qrd0gw-1184540.html και ενα παλαιοτερο 18-24αρι το farε αν θυμαμαι καλα εχει Τoshiba συμπιεστη ,καλα πλαστικα και ικανοποιητικη αποδοση. H Midea ειναι η δευτερη απο τους κατασκευαστες μαζικης παραγωγης συνηθως με φιρμα αλλων .Βγαζει και για την toyotomi και pitsos ,τα Κινεζικα carrier, σε οτι κυκλοφορει στην αγορα μας. Συνηθως μια απο τα ιδια οχι ζεστη κρυο ,απλα δροσουλα χλιαρα .

Link to comment
Share on other sites

εγω σε ενα μονοχωρο που εχω 50 τετραγωνικα εβαλα αυτο http://www.zeon.com.gr/eshop/sendo-cronus-12000btu-snd-12-ch2-dc-inverter-a-a-and-follow-me.html , δεν την ηξερα καν αυτη την μαρκα , δεν εψαξα καθολου για ac , απλα ειπα σε εναν γνωστο μου ''ελα και βαλε οτι εχεις γιατι το βιαζομαι'' . δεν το εχω τσεκαρει σε καταναλωση και δεν το εχω τεσταρει με αλλα , αυτο που εχω να πω ειναι οτι βγαζει πραγματικα κρυο αερα σε σημειο να μου κανει εντυπωση. σε ζεστη δεν ξερω τι κανει. σκεφτομαι να παρω ακομα ενα τετοιο παντως.

ισως ενας ειδικος μπορει να μας πει περισσοτερες πληροφοριες γι αυτη την αγνωστη για μενα μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

@ aenaos15 : φιλε μου αν εισαι ευχαριστημενος ,η γνωμη μου περισευει .Πρεπει όμως να δεις και αλλα, σε φιλους ,εκει που κυκλοφορεις ,για να κρινεις .Ειναι πολλα μικρα-μεγαλα σημεια που κανουν μια διαφορα.Τελευταια η αντιπροσωπεια τους αρχισε να φερνει και τα haier που εχουν επωνυμους συμπιεστες Htachi ,mitsubishi καλυτερα πλαστικα και φιλτρα.Για ριξε μια ματια .

Gary δεν εχω κανενα λογο να ριξω καμια ματια αλλου , γιατι το εχω μεσα στο σπιτι μου. Αν καποιος εχει προβλήματα ας απευθυνθεί στην εταιρεια αφου πρωτα όμως εχει εξασφαλισει σωστη τοποθετηση. Εγω το πηρα τον 12/2015 και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από αποδοση και από καταναλωση την οποια μετραω με το συστημα efergy. Οποιος θελει μπορει να το διαπιστωσει και μονος του.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

@ taxudromos : σε κατασκευη Μidea δειχνει από την λειτουργια Follow me που διαφημιζει ,ειναι πατεντα της, και οι ενδειξεις στο κεντρο Και επισης και δω τα 10 χρονια εγγυηση ,εγιναν μοδα μαρκετινκ

 

@ aenaos15 : Οταν η ιδια εταιρία,αρχιζει και φερνει και αλλη φιρμα πιο επωνυμη ,διοτι η Ηaier ειναι κολοσος εταιρία στις λευκες συσκευές και απευθυνεται πιο ποιοτικα ,ειναι γιατι υπαρχει ζητηση για κατι σε παρομοια τιμη ,αλλα καλυτερο προιον σχετικα. Δεν αμφιβαλω οτι εισαι ευχαριστημενος ,αλλα στα χρηματα που ειδα κοστιζει 900+ ευρω το κλιματιστικο σου ,υπάρχουν καλυτερες επιλογες ,πιο επωνυμες απο τις τοπ εταιριες στον χωρο, και μειωνεις το όποιο ρισκο τι θα σου βγει.

 

Παραγοντας ειναι και τι προηγειται για καποιον να εχει ευκολιες,ναχει αποδοση,ναχει οικονομια ,ναχει ποιοτητα αερα ή ακομα περισσοτερα και όλα μαζι , όλα πληρωνονται δεν ειναι τσαμπα στην τιμή ,επειδη ετσι διαφημιζουν μαζι με την οποια εγγυηση .Απο εκει και περα ειναι θεμα τι αρεσει σε καθεναν και τι βρισκει ετοιμοπαραδωτα λογω κρισης και capital control ,και ο χωρος του και η σωστη τοποθετιση.

Link to comment
Share on other sites

ψαχνω για μια γιαγιουλα σε χαμηλοταβανο ενα 12αρι κυριως για ζεστη. φιλτρα θορυβος κλπ δεν θα παιξουν ρολο, παρα μονο αξιοπιστια κ καταναλωση

σε τιμες ως 400 πανω κατω

περσι πηραμε για αναλογη περιπτωση

ενα daikin καπου στα 420

 

εχουμε κατι για την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

@ taxudromos : σε κατασκευη Μidea δειχνει από την λειτουργια Follow me που διαφημιζει ,ειναι πατεντα της, και οι ενδειξεις στο κεντρο Και επισης και δω τα 10 χρονια εγγυηση ,εγιναν μοδα μαρκετινκ

 

@ aenaos15 : Οταν η ιδια εταιρία,αρχιζει και φερνει και αλλη φιρμα πιο επωνυμη ,διοτι η Ηaier ειναι κολοσος εταιρία στις λευκες συσκευές και απευθυνεται πιο ποιοτικα ,ειναι γιατι υπαρχει ζητηση για κατι σε παρομοια τιμη ,αλλα καλυτερο προιον σχετικα. Δεν αμφιβαλω οτι εισαι ευχαριστημενος ,αλλα στα χρηματα που ειδα κοστιζει 900+ ευρω το κλιματιστικο σου ,υπάρχουν καλυτερες επιλογες ,πιο επωνυμες απο τις τοπ εταιριες στον χωρο, και μειωνεις το όποιο ρισκο τι θα σου βγει.

 

Παραγοντας ειναι και τι προηγειται για καποιον να εχει ευκολιες,ναχει αποδοση,ναχει οικονομια ,ναχει ποιοτητα αερα ή ακομα περισσοτερα και όλα μαζι , όλα πληρωνονται δεν ειναι τσαμπα στην τιμή ,επειδη ετσι διαφημιζουν μαζι με την οποια εγγυηση .Απο εκει και περα ειναι θεμα τι αρεσει σε καθεναν και τι βρισκει ετοιμοπαραδωτα λογω κρισης και capital control ,και ο χωρος του και η σωστη τοποθετιση.

 

Φιλε δεν καταλαβαινω το νοημα της γραφης σου!! Αλλα ειπα εγω , αλλα απαντας εσυ... any way , καλη συνεχεια...

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,σου ανεφερα προβληματισμο γιατι η ιδια η αντιπροσωπεια του κλιματιστικου σου ,αρχισε να πουλα πιο ποιοτικά μηχανηματα με παρομοια χρηματα,

και ανεφερα οτι δεν αμφιβαλω οτι εισαι ευχαριστημενος με το μηχανημα σου.Σε καθενα οτι αρεσει με τα κριτηρια του.

εχουμε κατι για την περιπτωση;

Αν έχεις βρει φθηνα daikin με 400 ευρω και εισαι ευχαριστημενος ,δεν χρειαζεται αλλη προταση .Στα χρηματα αυτα βρισκεις λιγες γνωστες επιλογες

https://www.skroutz.gr/s/8539956/Haier-Tundra-AS12TA2HRA-1U12BE8ERA.html με συμπιεστη Mitsubishi και καλη εγγυηση με ορους

https://www.skroutz.gr/s/8695754/Hisense-Comfort-Series-AST-12UW4SVEDJ10.html με συμπιεστη Hitachi καλη αντιπροσωπεια απλα μηχανηματα,συνηθως ημιεπαγγελματικα

Ψαξε να τα δεις καπου τι σου αρεσει ,οτι βρεις και όπου βρεις ετοιμοπαραδωτα

EDIT : Δες και αυτο https://www.skroutz.gr/s/9002905/Midea-RF-New-MS12FU-12HRDN1.html μοιαζει σαν pitsos που κυκλοφορει ακριβοτερα

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

το daikin που αγοραστηκε στα 420 σε προσφορα ηταν το https://www.skroutz.gr/s/6305385/Daikin-FTXB35C-RXB35C.html

εβγαλε ενα βαρυ χειμωνα ανετα και ακομη πιο ανετα το θερμο φετος καλοκαιρι

ειχε πεσει ενα toutomi izuru νομιζω στα 430 απο 500 τωρα που το βλεπω στο σκρουτζ αλλα υπηρξε λαθος timing

 

οι προτασεις σου θα εξεταστουν.ειναι για μια γιαγιουλα σε χαμηλοταβανο αλλα με οχι τοσο καλα κουφωματα,αλλα απιστευτα χοντρους τοιχους

Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι ευχαριστημενος ,θα ελεγα δωσε τα 50ευρω παραπάνω και παρε το daikin αν ισχυει η τιμη .Ειναι μεν απλο βασικο μοντελο ,αλλά πληρωνεις την συνολικη ποιοτητα ,και λογικα ειναι Ευρωπαικης κατασκευης Τσεχιας .Τα τoyotomi είναι Midea εσωτερικα ,αγνωστο τι συμπιεστη έχει ,απλα έχει καλη υποστήριξη λογω πωλήσεων,το συγκεκριμενο εχει και καλυτερα φιλτρα.Για αποδοση πάντως σαν αισθηση σίγουρα είναι μετριο σε σχεση με το Daikin.

 

Παντως θα προτεινα μην εμπιστευεσαι αυτα που γραφει το skroutz σημερα τοσο στις τιμες όσο και στην διαθεσιμότητα λογω κρίσης .Το να ειχαν 2 κομματια ,τα εβαλαν, και μετα περιμενε, και αν και ποσο θα ξαναρθουν,δεν έχει νοημα.Οι εισαγωγείς μαζεύουν παραγγελίες από όλη την Ελλάδα ,και ότι παραγγείλουν τα πληρωνουν πλεον μετρητα (αν έχουν) στο εργοστασιο,λογω δεν μας εμπιστεύονται με τα capital control.Oι ηλεκτραγορες είναι πιο σίγουρες σημερα για κάτι ετοιμοπαραδωτο αν σου λένε άμεσα διαθεσιμο, έχουν αποθεμα.Αρκει να βρεις καλο μάστορα μετα για τοποθέτιση,να ξέρει το κλιματιστικο.

Edited by Gary Kokkin
Link to comment
Share on other sites

το daikin που πηραμε ειναι οντως Τσεχιας και το ειχα δει πριν το παρω.η αγορα απο το e-shop

φιλτρα ιονιστες και λοιπα μπιχλιμπιδια δεν ενδιαφερουν στην περιπτωση μιας 80χρονης γιαγιας.απλα να την καλυψει σε ζεστη με σχετικη οικονομια πχ Α+ και να δουλεψει απροβληματιστα

Link to comment
Share on other sites

@ taxudromos : σε κατασκευη Μidea δειχνει από την λειτουργια Follow me που διαφημιζει ,ειναι πατεντα της, και οι ενδειξεις στο κεντρο Και επισης και δω τα 10 χρονια εγγυηση ,εγιναν μοδα μαρκετινκ

 

@ aenaos15 : Οταν η ιδια εταιρία,αρχιζει και φερνει και αλλη φιρμα πιο επωνυμη ,διοτι η Ηaier ειναι κολοσος εταιρία στις λευκες συσκευές και απευθυνεται πιο ποιοτικα ,ειναι γιατι υπαρχει ζητηση για κατι σε παρομοια τιμη ,αλλα καλυτερο προιον σχετικα. Δεν αμφιβαλω οτι εισαι ευχαριστημενος ,αλλα στα χρηματα που ειδα κοστιζει 900+ ευρω το κλιματιστικο σου ,υπάρχουν καλυτερες επιλογες ,πιο επωνυμες απο τις τοπ εταιριες στον χωρο, και μειωνεις το όποιο ρισκο τι θα σου βγει.

 

Παραγοντας ειναι και τι προηγειται για καποιον να εχει ευκολιες,ναχει αποδοση,ναχει οικονομια ,ναχει ποιοτητα αερα ή ακομα περισσοτερα και όλα μαζι , όλα πληρωνονται δεν ειναι τσαμπα στην τιμή ,επειδη ετσι διαφημιζουν μαζι με την οποια εγγυηση .Απο εκει και περα ειναι θεμα τι αρεσει σε καθεναν και τι βρισκει ετοιμοπαραδωτα λογω κρισης και capital control ,και ο χωρος του και η σωστη τοποθετιση.

 

Garry για την ιστορια τα Haier πουλιουνται στα 369ε 10% κατω απο τα Inventor που αρχιζει στα 399ε παροτι τα διαθετει η ιδια εταιρεια στην ελληνικη αγορα , γεγονοσ που ειναι αντιφατικο με το σχολιο σου

Τα Inventor ειναι 3 σε πωλησεις στην Ελληνικη αγορα μετα τα Toyotomi και τα Fujichu , ολα αυτα βασισμενα στα αποτελεσματα της GFK για το 2015 & 2016.

Στο Skroutz πρωτα σε δημοτικοτητα βαση κλικσ ειναι τα Toyotomi και δευτερα ειναι τα Inventor και τριτα τα daikin

 

Ειναι ευκολο ψαχνωντας στο διαδυκτιο να τα διπλοτσεκαρεισ

Edited by digitaltech
Διαφωνώ με ό,τι λες, αλλά θα υπερασπισθώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες
Link to comment
Share on other sites

Λογω κρισης κοιταζουν όλοι πρώτα την τιμη,που είναι λαθος βεβαια,αλλα η διαφημιση παιζει ρόλο.Ομως επειδη πουλαει καποιος δεν σημαινει ότι είναι ενταξει για μετα την πωληση,οπως και αντιθετα επειδη πουλιεται ενα προιον μια τιμη, δεν σημαινει οτι το αξιζει.Αν δεις αποτελεσματα αλλου εισαγωγεα θα υποστηρίζει τα δικα του,ειναι και ποσα οικονομικα ανοιγματα εχουν,όπως πολλα καταστηματα, που ότι έχουν ή τους συμφερει πουλάνε για καλυτερο.

 

Η καλυτερη λυση είναι να μπορει κανεις να δει ενα προιον σε λειτουργία ,και οπου μπορει να βρει αυτο που τον ενδιαφερει,γιατι δυσκολο να ομαλοποιηθει η αγορα απο επιλογες,οσο υπαρχουν περιορισμοι.Εδω χαθηκαν φιρμες όπως LG ,Samsung που ηταν ακρως διαφημιζομενες καποιες εποχες απο θεμα τιμων και μοντελων .

Link to comment
Share on other sites

Λογω κρισης κοιταζουν όλοι πρώτα την τιμη,που είναι λαθος βεβαια,αλλα η διαφημιση παιζει ρόλο.Ομως επειδη πουλαει καποιος δεν σημαινει ότι είναι ενταξει για μετα την πωληση,οπως και αντιθετα επειδη πουλιεται ενα προιον μια τιμη, δεν σημαινει οτι το αξιζει.Αν δεις αποτελεσματα αλλου εισαγωγεα θα υποστηρίζει τα δικα του,ειναι και ποσα οικονομικα ανοιγματα εχουν,όπως πολλα καταστηματα, που ότι έχουν ή τους συμφερει πουλάνε για καλυτερο.

 

Η καλυτερη λυση είναι να μπορει κανεις να δει ενα προιον σε λειτουργία ,και οπου μπορει να βρει αυτο που τον ενδιαφερει,γιατι δυσκολο να ομαλοποιηθει η αγορα απο επιλογες,οσο υπαρχουν περιορισμοι.Εδω χαθηκαν φιρμες όπως LG ,Samsung που ηταν ακρως διαφημιζομενες καποιες εποχες απο θεμα τιμων και μοντελων .

 

Χαθηκαν φιρμες οπως οι lg και samsung ;;;;;;; Πως προκυπτει αυτο ;;;;; Απο την αλλη προτεινεις στο κοσμο να βλεπει ενα προιον σε λειτουργια πριν αποφασισει να το αγορασει και καλα κανεις. Σου λεω εγω ομως οτι εχω το χ προιον που το δουλευω εδω και 9 μηνες και σου λεω οτι δουλευει καλα και με αμφισβητεις... Κατι δεν μας λες καλα εδω... Μαλλον κρυφοκοιτας προς daikin μερια... Δικαιωμα σου ειναι αλλα μη μας λες πραγματα που δεν ισχυουν. Μια χαρα προιοντα ειναι τα invertor οικονομικα στην καταναλωση και με 10ετη εγγυηση. Πιστευω οτι υπαρχουν και lg αλλα και samsung καλα μοντελα. Και για πες μας ποια ειναι φθηνοτερα 18αρια απο τα 899 ευρω ( invertor vision )με τις αντιστοιχες δυνατοτητες;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα κριτήρια επιλογής ενός κλιματιστικού είναι πολλά όπως θόρυβος (εσωτερικού/εξωτερικου) απόδοση, service, ανταλλακτικά για κάποιους η ομορφιά ή στυλ του μηχανήματος και φυσικά η τιμή. Για παράδειγμα η daikin έχει πολύ καλά μηχανήματα αλλα εχει πιο δυσεύρετα ανταλλακτικά η Fujitsu εχει ελάχιστα ποιο θορυβοδη μηχανήματα αλλα βρίσκεις τα πάντα από ανταλλακτικά και είναι αξιόπιστο μηχάνημα.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθεσω για τα invertor οτι αμα πας στο μαγαζι ( που τα διαθετει και τα εμπορευεται) με το "μαρουλι" ολο στο χερι πετυχαίνεις παρα πολυ μεγαλη μειωση τιμης .

Μπορει στον τσιγκουνη να τα δινουν ολοι την ιδια κατωτατη τιμη ( μαλλον πολιτικη της αντιπροσωπειας ειναι ) αλλα στον εμπορα κερδιζεις αισθητα ( το διαπιστωσα εγω με κλιματιστικο - passion- που ειχε σε ολους κοντα στα 499 με μια απλη κουβεντα και μαρουλι το πηγε στα -60 και με ειδικη τιμη στην τοποθετηση εαν ηθελα ) μαγαζι apo ta prvta ston tsigkoynh sthn lamprakh .....

 

 

Επισης το Α και το Ω ειναι η σωστη θεση και εγκατασταση .

Σας παραθετω δειγμα ΤΕΛΕΙΑΣ εγκαταστασης απο Ελληνα εγκαταστατη

 

wnFWACS.jpg

Edited by villasg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθεσω για τα invertor οτι αμα πας στο μαγαζι ( που τα διαθετει και τα εμπορευεται) με το "μαρουλι" ολο στο χερι πετυχαίνεις παρα πολυ μεγαλη μειωση τιμης .

Μπορει στον τσιγκουνη να τα δινουν ολοι την ιδια κατωτατη τιμη ( μαλλον πολιτικη της αντιπροσωπειας ειναι ) αλλα στον εμπορα κερδιζεις αισθητα ( το διαπιστωσα εγω με κλιματιστικο - passion- που ειχε σε ολους κοντα στα 499 με μια απλη κουβεντα και μαρουλι το πηγε στα -60 και με ειδικη τιμη στην τοποθετηση εαν ηθελα ) μαγαζι apo ta prvta ston tsigkoynh sthn lamprakh .....

 

 

Επισης το Α και το Ω ειναι η σωστη θεση και εγκατασταση .

Σας παραθετω δειγμα ΤΕΛΕΙΑΣ εγκαταστασης απο Ελληνα εγκαταστατη

 

wnFWACS.jpg

Που την βρήκες αυτή την εικόνα? Προφανώς πρόκειται για πλάκα..

Link to comment
Share on other sites

χααααααααααχαχαχαχα?!?!Wtf???πω πω γελιο!!Να σαι καλα φιλε!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ψύξη, θέρμανσης, πότισμα.... Όλα ταυτόχρονα... Ενεργειακά πιστοποιητικα και ********

 

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...