Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ και πάλι (και απο εδω :D)

Οπότε ας πούμε ότι είμαι σε αυτά τα 2, passion vision.

Βλέπω τα εξής με βαση τα specs:

το passion εχει λιγο πιο δυνατή max αποδοση και καλυτερο συντελεστη αποδοσης ψυξης. Εχει πιο δυνατο ανεμιστηρα αλλα ειναι και πιο θορυβώδες.

Απο την αλλη το vision εχει λιγο μικρότερη max αποδοση αλλα κατεβαινει σε πιο χαμηλη min αποδοση. Ειναι πιο ησυχο και εχει κανα 2 φιλτρα παραπανω led οθονη κλπ.

 

Αυτο που λες για τις καθετες περσιδες ειναι το πανω κατω ή το αριστερα δεξια?:wacko: το ενα δλδ το κανει απο το remote το αλλο manual ή καθολου;

 

Εχουν + και - και τα δυο, ποιο θα πρότεινες ως "καλυτερο"

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης, εχει βγει καινουριο passion?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα απο κλιματιστικα, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι τα passion & vision διατιθενται απο 1800 skroytzoμαγαζα στην ιδια ακριβως τιμη. Ουτε ενα μαγαζι δεν διαφοροποιειται εστω ενα σεντ πανω ή κατω. Επειδη παντα ριχνω μια ματια σε σκρουτζ/bestprice για οτιδηποτε ψαχνω, μου εκανε μεγαλη εντυπωση.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι (και απο εδω :D)

Οπότε ας πούμε ότι είμαι σε αυτά τα 2, passion vision.

Βλέπω τα εξής με βαση τα specs:

το passion εχει λιγο πιο δυνατή max αποδοση και καλυτερο συντελεστη αποδοσης ψυξης. Εχει πιο δυνατο ανεμιστηρα αλλα ειναι και πιο θορυβώδες.

Απο την αλλη το vision εχει λιγο μικρότερη max αποδοση αλλα κατεβαινει σε πιο χαμηλη min αποδοση. Ειναι πιο ησυχο και εχει κανα 2 φιλτρα παραπανω led οθονη κλπ.

 

Αυτο που λες για τις καθετες περσιδες ειναι το πανω κατω ή το αριστερα δεξια?:wacko: το ενα δλδ το κανει απο το remote το αλλο manual ή καθολου;

 

Εχουν + και - και τα δυο, ποιο θα πρότεινες ως "καλυτερο"

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης, εχει βγει καινουριο passion?

 

Tα έξτρα του vision δέν είναι σημαντικά . Ακόμα και τα 1 με 2 φίλτρα παραπάνω που έχει δεν είναι κάτι το σπουδαίο . Το passion είναι μια χαρα ολοκληρωμένο μηχάνημα σε όλα του ακόμα και στα φίλτρα πλύν αυτού που σου είπα με τις κάθετες περσίδες .

Δεν πιστεύω να σου είναι χρήσιμο τόσο χαμηλά που πέφτουν τα btu του vision . Μικρή η διαφορά θα λεγα .

 

Εγώ θα προτιμούσα passion γιατί έχει δυνατότερο ανεμιστήρα και απο όσο κατάλαβα κιόλας δεν είναι ακριβώς ομοιόμορφα ενιαίος ο χώρος σου.

Απο την άλλη ο θόρυβος ο παραπάνω που κάνει δεν θα σε ενοχλεί . Δεν είναι θόρυβος θόρυβος ειδικά για σαλόνι . Αμα ήταν για υπνοδωμάτιο θα σου λεγα καλύτερα παρε το vision να κοιμάσαι χωρίς να ακούς κάτι .

Το passion επίσης έχει μεγαλύτερη max απόδοση btu και αυτό λογικά θα ναι θετικό για τον χώρο σου τουλάχιστον στα χαρτιά ! Αν η μόνωση σου είναι τόσο καλή όσο λες και έχεις αλουμίνια και γενικά τα 24000 btu είναι αρκετά για τον χώρο σου και όχι οριακά τότε πάρε το vision για μένα . Απλά αν είναι οριακό ενα 24άρι για τον χώρο σου θα προτιμούσα το passion .

Ρώτα έναν ψυκτικό να σου πει αν το 24άρι σε υπερκαλύπτει ή αν είναι οριακό και επέλεξε ανάλογα .

 

Για τις κάθετες περσίδες . Οι κάθετες περσίδες είναι αυτές όπου βρίσκονται κάθετα στο μηχάνημα και ουσιαστικά αλλάζουν την ροη του αέρα από τα αριστερά προς τα δεξιά και ανάποδα (στο οριζόντιο επίπεδο) . Οι οριζόντιες περσίδες είναι οι κλασσικές που πάνε τον αέρα πάνω κάτω .

 

Οι κάθετες δεν ρυθμίζονται απο το χειριστήριο του μηχανήματος αλλά χειροκίνητα από σένα (τις κουνάς με το χέρι σου και τις αφήνεις εκεί που θες να κοιτάνε) . Οι οριζόντιες όμως κανονικά απο το χειριστήριο . Μιλάω για το passion . Στο vision είναι όλες απο το χειριστήριο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα απο κλιματιστικα, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι τα passion & vision διατιθενται απο 1800 skroytzoμαγαζα στην ιδια ακριβως τιμη. Ουτε ενα μαγαζι δεν διαφοροποιειται εστω ενα σεντ πανω ή κατω. Επειδη παντα ριχνω μια ματια σε σκρουτζ/bestprice για οτιδηποτε ψαχνω, μου εκανε μεγαλη εντυπωση.

 

 

Και μένα μου χει κάνει εντύπωση αυτό. Δεν ξέρω πως να το δικαιολογήσω . Μόνο εικασίες κάνω . Μήπως είναι πολιτική της inventor ;

 

Σίγουρα όμως ένας είναι ο προμηθευτής στην Ελλάδα και σίγουρα δεν μπορεί να γίνει παραεισαγωγή για να έχουμε μεγάλη διαφορά τιμών !

Όχι ότι αυτό απο μόνο του δικαιολογεί να μην υπάρχει καμία διαφορά τιμής μεταξύ καταστημάτων αλλά παίζει και αυτό το ρόλο του .

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, περιμένω μια προσφορά, να δούμε και αν το 24αρι καλύπτει και θα προχωρήσω. Ευχαριστώ!!

Χοντρικά πόσο παει το ετήσιο service γνωριζεις; Για να ειμαστε και καλυμένοι στην εγγύηση και να έχει σωστή λειτουργια η μονάδα...

Edited by xaotikos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Θα ηθελα να πω και εγω την γνωμη μου σε οτι αφορα τα προβληματα των κλιματιστικων. Δεν θα αναφερω πιο ειναι καλυτερο. Μιας και μεχρι προ 1 μηνα ημουν υπευθυνος για ολες της βλαβες κλιματιστικων γνωστης και μεγαλης αλησιδας ηλεκτρικων. Και μιας που φευγω απο Ελλαδα. 1. Τα μηχανηματα που εχουμε εδω ειναι κλασης κατοτερα του εξωτερικου. Toyotomi η αγαπημενη μου εταιρεια αλλα τα τελευταια χρονια πολλα προβληματα ρε παιδι μου. Fujitsu κατι μοτερ εξωτερικου ανεμηστηρα βγαζουν στα 500 το ενα. Mitsubishi δεν χαλανε ευκολα αλλα αν χαλασουν καηκες παρα πολυ ακριβα ανταλακτικα. Panasonic λιγα μικρο προβληματακια τιποτα ιδιαιτερο. Sanyo εξαφανισμενα απο Ελλαδα αλλα εξω αθανατα. Toshiba δεν θυμαμαι ποτε εφτιαξα το τελευταιο. Hitachi ικανοποιητικα ΚΑΛΑ. Daikin τη να πει κανεις. Gree βλεπε daikin. Lg ομορφα μηχανηματα καποιους εσθητητρες και εξω πλακετες σε καποια μοντελα. Αυτα που αναφερω ειναι απο δικοι μου και μονο εμπειρια.

Καλο μου ταξιδι θα τα ξανα πουμε απο OSAKA ιαπωνια

Όλα για την ψύξη
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδί μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τις καταναλώσεις του κλιματιστικού μου;

Είναι ενα firstline FAC12000CH και στα χαρακτηριστικά της εξωτερικής μονάδας για τη ζέστη γράφει

1. Capacity...........................4000W

2. Rated Input Power:..........1250W

3. Maximum Input Power:....1550W

 

Τελικά εμένα ποιο από τα παραπάνω με ενδιαφέρει;

Δηλαδή έχω ένα πανελάκι και μου λέει Max 2000W ξέρω τι να περιμένω ενώ στο firstline δε βγάζω άκρη από τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το δευτερο.τοτριτο υπο προυποθεσεις.δεν είναι ινβερτερ;
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Κάποιος γνώστης παρακαλώ θα μπορούσε να δώσει ένα σχετικό σχόλιο επιλογής μεταχειρισμένου μεταξύ Midea 60.000 btu και Hitachi 48.000 btu καναλάτα inverter R410 και τα δύο (αρκετά ακριβότερο το Hitachi)

Edited by kobourk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πριν 4 μήνες και κάτι , αγόρασα και τοποθέτησα σε χώρο 38τμ το Toshiba Suzumi Plus 16000btu .

Στο σπίτι λειτουργούν ακόμα 3 κλιματιστικά , ένα Mitsubishi FH25 και 2 παλιά Sharp Inverter από το 2000 !

Εχει ζεσταθεί το κοκαλάκι μας , καθώς ολα τα κλιματιστικά δουλεύουν καθημερινά τουλαχιστον 10 ώρες .

Εκαθαριστικός λογαριασμός 278€ με έντονη χρήση στεγνωτηρίου , θερμοσίφωνα και κουζίνας !

Στο νυχτερινό που είναι μέσα μόνο κλιματιστικά έκαψα 500KW .

Πρώτη χρονιά που δεν άναψα καλοριφέρ ούτε 1 λεπτό , και ούτε πρόκειται να ανοίξω ποτέ :D

Πολύ οικονομική η θέρμανση με κλιματισμό , αρκεί βέβαια να λειτουργεί σε καλά μονωμένο χώρο .

Εντυπωσιασμένος από την οικονομική λειτουρία του Toshiba παραθέτω μια φωτογραφία από τον μετρητή κατανάλωσης

που έχει συνδεθεί https://onedrive.live.com/redir?resid=2546E7A7964292C1!7245&authkey=!AEGX7ePZy24jrxA&v=3&ithint=photo%2cjpg

Θα πρότεινα σε όσους αναζητούν ένα αξιόπιστο κλιματιστικό να μην ξεχάσουν να δουν την σειρά Suzumi Plus καθώς η τιμή πλησιάζει τον κινέζικο ανταγωνισμό .

Edited by Camel_xp
Link to comment
Share on other sites

Πριν 4 μήνες και κάτι , αγόρασα και τοποθέτησα σε χώρο 38τμ το Toshiba Suzumi Plus 16000btu .

Στο σπίτι λειτουργούν ακόμα 3 κλιματιστικά , ένα Mitsubishi FH25 και 2 παλιά Sharp Inverter από το 2000 !

Εχει ζεσταθεί το κοκαλάκι μας , καθώς ολα τα κλιματιστικά δουλεύουν καθημερινά τουλαχιστον 10 ώρες .

Εκαθαριστικός λογαριασμός 278€ με έντονη χρήση στεγνωτηρίου , θερμοσίφωνα και κουζίνας !

Στο νυχτερινό που είναι μέσα μόνο κλιματιστικά έκαψα 500KW .

Πρώτη χρονιά που δεν άναψα καλοριφέρ ούτε 1 λεπτό , και ούτε πρόκειται να ανοίξω ποτέ :D

Πολύ οικονομική η θέρμανση με κλιματισμό , αρκεί βέβαια να λειτουργεί σε καλά μονωμένο χώρο .

Εντυπωσιασμένος από την οικονομική λειτουρία του Toshiba παραθέτω μια φωτογραφία από τον μετρητή κατανάλωσης

που έχει συνδεθεί https://onedrive.live.com/redir?resid=2546E7A7964292C1!7245&authkey=!AEGX7ePZy24jrxA&v=3&ithint=photo%2cjpg

Θα πρότεινα σε όσους αναζητούν ένα αξιόπιστο κλιματιστικό να μην ξεχάσουν να δουν την σειρά Suzumi Plus καθώς η τιμή πλησιάζει τον κινέζικο ανταγωνισμό .

 

Έχεις 16αρι συνδεδεμένο σε πρίζα? Νόμιζα δε γίνεται!

Και επίσης η κατανάλωση αυτή σε πόσες ώρες είναι?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις 16αρι συνδεδεμένο σε πρίζα? Νόμιζα δε γίνεται!

Και επίσης η κατανάλωση αυτή σε πόσες ώρες είναι?

εγω εχω 22αρι σε μπριζα!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σε λίγο καιρό έρχεται το μωρό μας θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο. Ποιό 9άρι έχετε να προτείνετε για ψύξη και θέρμανση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, επειδή σε λίγο καιρό έρχεται το μωρό μας θέλω να βάλω ένα κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο. Ποιό 9άρι έχετε να προτείνετε για ψύξη και θέρμανση?

Δώσε μας περισότερες πληροφορίες, το budget,τμ,μόνωση...

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Εχω διαβασει αρκετές από τις προηγούμενες σελίδες κάνοντας έρευνα για αγορά κλιματιστικού επειδή είμαι και λίγο άσχετη με μηχανήματα και τεχνολογίες καινούργιες θα ήθελα την συμβουλή σας και για την δική μου περίπτωση.Ζω στη βόρεια Ελλάδα σε περιοχή με αρκετή υγρασία.Το σπίτι μου είναι ανατολικομεσημβρινό διαμέρισμα τελευταίου ορόφου με μόνωση στην ταράτσα του 1979.εχει δυο δωμάτια μπροστά (σαλόνι και κουζίνα) και δύο πίσω (υπνοδωμάτια) μεσολαβεί ενα μακρόστενο χωλ.το κλιματιστικό που υπάρχει είναι πολύ παλιό και βιάζομαι να το αντικαταστήσω. ένας τεχνικός της Sharp που είχα ρωτήσει παλιά μου είπε οτι μόνο με τεσσερα μικρά θα κάνω δουλειά μιας και είναι έτσι ο χωρος που δύσκολα θα μεταφερθεί η ζέστη ή το κρύο από το ένα δωμάτιο στο άλλο. ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα την λύση μίας εξωτερικής μονάδας με δύο ή περισσότερες εσωτερικές (split unit) Tί έχετε να πείτε για αυτά τα μηχανήματα αξίζουν τα χρήματά τους ή να παραμείνω με τα τέσσερα μικρά όπως μου είπε ο τεχνικός? επίσης τί γνωμη έχετε για τα Sharp plasmacluster τα είχα δουλεψει παλιά σε ένα άλλο σπίτι που ήμουν και έντεκα χρόνια δεν μου έβγαλαν καμμιά αβαρία με την σωστή συντήρηση πάντα.Αν και από όσο έχω δει εδώ μέσα οι περισσότεροι συστήνουν τα Mitsubishi.Θα περιμένω απαντήσεις σας ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

400-500 € θα έλεγα, 15 τ.μ. και μόνωση υπάρχει.

 

https://www.skroutz.gr/s/6514937/Inventor-Vision-V4MVI-09WFR-V4MVO-09.html

 

Η καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα ειναι να αγοράσω ενα multi και λεω να παω σε GREE, εχω ακούσει καλα λογια

 

τι λετε για την μάρκα αυτη αξιζει?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησουλα ειναι να αγοράσω ενα multi και λεω να παω σε GREE, εχω ακούσει καλα λογια

 

τι λετε για την μάρκα αυτη αξιζει?

 

H Gree είναι το μεγαλύτερο εργοστάσιο κατασκευής κλιματιστικών οικιακής χρήσης στον κόσμο (κατασκευάζει και βιομηχανικό κλιματισμό) .

Εχει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς είτε με το δικό της σήμα είτε με το σήμα αλλων εταιριών όπως Daikin . (Ναι αυτές οι δυο εταιρίες έχουν κοινοπραξία με την κυριότητα να ανήκει στην Gree. απο κοινού εξέλιξη μοντέλων και κατασκευή συμπιεστών και άλλων εξαρτημάτων, κοινές γραμμές παραγωγής στην Κίνα κτλ).

Το Gree Change για παράδειγμα είναι το πρώτο κοινό μοντέλο των 2 εταιριών . Η Daikin το διαθέτει στην αγορά με το δικό της σήμα .

Για μένα όμως θα σου λεγα να κοιταζες και τα inventor που είναι Ελληνική εταιρία αλλά κατασκευής και τεχνολογίας της Gree. Απλά η inventor έχει πολύ καλό after sales support σε σύγκριση με την εκπρόσωπο της Gree στην Ελλάδα . (προσωπική άποψη απο διάφορα πυο έχω ακούσει)

 

Υ.Γ Είμαι κάτοχος του Gree Hansol 2+ απροβλημάτιστα χρόνια . Κύρια πηγή θέρμανσης και ψύξης . Απόλυτα ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα .

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους...Εχω διαβασει αρκετές από τις προηγούμενες σελίδες κάνοντας έρευνα για αγορά κλιματιστικού επειδή είμαι και λίγο άσχετη με μηχανήματα και τεχνολογίες καινούργιες θα ήθελα την συμβουλή σας και για την δική μου περίπτωση.Ζω στη βόρεια Ελλάδα σε περιοχή με αρκετή υγρασία.Το σπίτι μου είναι ανατολικομεσημβρινό διαμέρισμα τελευταίου ορόφου με μόνωση στην ταράτσα του 1979.εχει δυο δωμάτια μπροστά (σαλόνι και κουζίνα) και δύο πίσω (υπνοδωμάτια) μεσολαβεί ενα μακρόστενο χωλ.το κλιματιστικό που υπάρχει είναι πολύ παλιό και βιάζομαι να το αντικαταστήσω. ένας τεχνικός της Sharp που είχα ρωτήσει παλιά μου είπε οτι μόνο με τεσσερα μικρά θα κάνω δουλειά μιας και είναι έτσι ο χωρος που δύσκολα θα μεταφερθεί η ζέστη ή το κρύο από το ένα δωμάτιο στο άλλο. ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα την λύση μίας εξωτερικής μονάδας με δύο ή περισσότερες εσωτερικές (split unit) Tί έχετε να πείτε για αυτά τα μηχανήματα αξίζουν τα χρήματά τους ή να παραμείνω με τα τέσσερα μικρά όπως μου είπε ο τεχνικός? επίσης τί γνωμη έχετε για τα Sharp plasmacluster τα είχα δουλεψει παλιά σε ένα άλλο σπίτι που ήμουν και έντεκα χρόνια δεν μου έβγαλαν καμμιά αβαρία με την σωστή συντήρηση πάντα.Αν και από όσο έχω δει εδώ μέσα οι περισσότεροι συστήνουν τα Mitsubishi.Θα περιμένω απαντήσεις σας ευχαριστώ

 

 

Καταρχάς θα δει κάποιος τεχνικός τον χώρο σου να σου προτείνει πόσες μονάδες κλιματιστικών θες και πόσα btu η κάθε μία .

Απο εταιρίες να δεις Inventor Gree Fujitsu Hitatchi . Αυτές θ απρότεινα κυρίως αλλά το θέμα είναι και πόσα διαθέτεις λεφτά . Σε πια πόλη μένεις ;

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να απαντηθεί εδώ αλλά δεν έβρισκα κάποιο άλλο νήμα... Με ενδιαφέρει καθαριστής αέρας (air purifier) γιατί διαγνώστηκε ο μικρός μου με αλλεργικό άσθμα. Από την έρευνα που έκανα καταλήγω στους παρακάτω (θέλω να είναι φορητός ώστε να τον πηγαίνω από το σαλόνι στο δωμάτειό του όταν κοιμάται):

 

https://www.skroutz.gr/s/7352504/Winix-U300.html

https://www.skroutz.gr/s/5124068/Meaco-Airvax.html

https://www.skroutz.gr/s/336923/Toyotomi-EKT-S50.html

https://www.skroutz.gr/s/6515492/Inventor-Spring.html

 

Eίμαι άσχετος με την κατηγορία οπότε κάθε βοήθεια θα την εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Bananas Σε ευχαριστώ για την απάντηση, μεσα στην επόμενη εβδομάδα έχετε και θα εγκατασταθει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να απαντηθεί εδώ αλλά δεν έβρισκα κάποιο άλλο νήμα... Με ενδιαφέρει καθαριστής αέρας (air purifier) γιατί διαγνώστηκε ο μικρός μου με αλλεργικό άσθμα. Από την έρευνα που έκανα καταλήγω στους παρακάτω (θέλω να είναι φορητός ώστε να τον πηγαίνω από το σαλόνι στο δωμάτειό του όταν κοιμάται):

 

https://www.skroutz.gr/s/7352504/Winix-U300.html

https://www.skroutz.gr/s/5124068/Meaco-Airvax.html

https://www.skroutz.gr/s/336923/Toyotomi-EKT-S50.html

https://www.skroutz.gr/s/6515492/Inventor-Spring.html

 

Eίμαι άσχετος με την κατηγορία οπότε κάθε βοήθεια θα την εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ

daikin στα σιγουρα https://www.skroutz.gr/c/1757/Ygrantires-Ionistes/m/1800/Daikin.html?keyphrase=%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CF%81%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%82+%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%B1

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Φαίνεται πολύ καλό αλλά ξεπερνά το budget μου.. Ήδη με δυσκολία μπορώ να δώσω τα 340 των άλλων... Επίσης δεν ξέρω τι κόστος φίλτρων έχει το daikin.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Φαίνεται πολύ καλό αλλά ξεπερνά το budget μου.. Ήδη με δυσκολία μπορώ να δώσω τα 340 των άλλων... Επίσης δεν ξέρω τι κόστος φίλτρων έχει το daikin.

Το κόστος των φίλτρων από Ελλάδα είναι απαγορευτικό..Εγώ το αγόραζα από ebay άλλο Ιαπωνία..

 

Βέβαια δεν έχει άλλα αναλώσιμα πράγμα πολύ σημαντικό..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...