Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ξερω τι λες εσυ, αλλα αναφερουν 160 τμ, 3.5 τονους πετρελαιο με μονωση πετροβαμβακα 18εκ. μιλαμε για παχος μονωσης που μονο σε σκανδιναβικες χωρες συναντας, ακομη και στο νευροκοπι που εχει -20 σχεδον ολο τον χειμωνα, τετοια μονωση με τοσο πετρελαιο θα πρεπει μεσα στο σπιτι να εχει μονιμα θερμοκρασιες "σαχαρας"..... και φιλε bananas σε σεβομαι αλλα δεν πρεπει να εχεις κανει πρακτικη ακομη, σωστα? θεωρια παντως σου βγαζω το καπελο.

 

Oχι δεν έχω κάνει πρακτική ακόμα και σαφώς μιλάω θεωρητικά και με κάθε επιφύλαξη απο την στιγμή που δεν ειμαι επαγγελματίας .

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι λες εσυ, αλλα αναφερουν 160 τμ, 3.5 τονους πετρελαιο με μονωση πετροβαμβακα 18εκ. μιλαμε για παχος μονωσης που μονο σε σκανδιναβικες χωρες συναντας, ακομη και στο νευροκοπι που εχει -20 σχεδον ολο τον χειμωνα, τετοια μονωση με τοσο πετρελαιο θα πρεπει μεσα στο σπιτι να εχει μονιμα θερμοκρασιες "σαχαρας"..... και φιλε bananas σε σεβομαι αλλα δεν πρεπει να εχεις κανει πρακτικη ακομη, σωστα? θεωρια παντως σου βγαζω το καπελο.

Αυτο δεν λεω και εγω στο ποστ μου?Οτι 3,5Τ για 160τμ με τετοια μονωση μου φαινονται πολλα.Χονδρικα πανω απο 8-10 kw απωλειες εχει.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

H μόνωση είναι η καλύτερη επένδυση για μείωση του κόστους θέρμανσης-ψύξης ενός χώρου.Δηλαδή να μειώσεις τα θερμικά και ψυκτικά φορτία που απαιτεί ο χώρος . Ο πατέρας σου ως Μηχανολόγος (ειδικά αν είναι του ενεργειακού τομέα) το γνωρίζει πολύ καλά. Αυτό απο μηχανολογικής άποψης . Αν μπλεχτεί και το οικονομικό ναι μέν είναι το καλύτερο πράγμα η θερμομόνωση και θα κάνεις απόσβεση ΑΛΛΑ αν δεν έχεις το κατάλληλο χρηματικό κεφάλαιο για να ντύσεις όλο το σπίτι τότε πάμε σε άλλες λύσεις. Εννοώ ότι αν έχει ας πουμε 2000 ευρώ ε δεν μπορείς να ντύσεις το σπίτι με θερμομόνωση οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο συνήθως είναι να κοιτάξεις να αναβαθμίσεις το σύστημα θέρμανσης. Μια λύση είναι τα κλιματιστικά που ναι μεν η ποιότητα θέρμανσης και γενικά οι συνθήκες άνεσης είναι ίσως οι χειρότερες που μπορείς να έχεις αλλά μιλάμε για εξοικονόμηση ενεργειας με διαφορά.

 

Η αντλία θερμότητας αέρος-νερού θεωρείται ως το πιο αποδοτικό ενεργειακά σύστημα σε γενικές γραμμές και με το πιο μικρό κόστος αποδιδόμενης ενέργειας για θέρμανση. Βέβαια θα μπορούσε ενας καυστήρας ξύλων να είναι πιο οικονομικός για την τσέπη αν μένεις σε χωριό και έχεις δικά σου ξύλα απο Ελιές όλο το χρόνο. Γιατί το ξύλο απο το κλάδεμα είναι δωρεάν. Για την αντλία θερμότητας για το πόση τελικά εξοικονόμηση ενεργειας μπορείς να κάνεις σε σύγκριση με καυστήρα πετρελαίου δεν είναι κάποιο συγκεκριμένο ποσοστό . Πρέπει να γίνει μηχανολογική μελέτη και ο συντελεστής απόδοσης της αντλίας επηρεάζεται απο τις καιρικές συνθήκες. Αλλιώς θα αποδίδει στην τσέπη σου αν είναι τοποθετημένη σε σπίτι στον Εβρο και αλλιώς στην Αθήνα .

 

Για την μόνωση τα λίγα που ξέρω: Η μόνωση όμως δεν είναι εύκολη υποθεση . Θέλει γνώστες για να μην δημιουργηθούν προβλήματα μούχλας ή υγρασίας .Όπως επίσης δεν μπορείς να βάλεις σε εναν χώρο έτσι αυθαίρετα τα καλύτερα κουφώματα σε αεροστεγανότητα και συντελεστή θερμοπερατότητας γιατί μπορεί να έχεις αρνητικές επιπτώσεις . Π.χ το θέμα της αεροστεγανότητας μπορεί να δημιουργήσει το φαινόμενο του άρρωστου σπιτιού. Γιατί πρέπει η συχνότητα ανανέωσης το αέρα μέσα στο σπίτι με φυσικό τρόπο να είναι σε κάποια επιτρεπτά επίπεδα για να αποφυγουμε παρενέργειες όπως πονοκεφάλους κτλ .

 

Πληροφοριακά λύση για ένα σπίτι που είναι άριστα αεροστεγανό υπάρχει . Λέγεται μηχανικός αερισμός . ουσιαστικά εξαλείφεις το φαινόμενο του αρρωστου σπιτιού και κερδίζεις σε εξοικονόμηση ενέργειας απο την υψηλή αεροστεγανότητα. Φυσικά μιλάω για μηχανικό αερισμό με εναλλακτη θερμότητας όπου ο βαθμός απόδοσης του εναλλακτη μπορεί να φτάσει θεωρητικά το 93 % (αν θυμάμαι καλά οι κυψελοειδείς εναλλακτες φτάνουν τέτοια υψηλά νούμερα)

 

Πες στον πατέρα σου που είναι μηχανολόγος να πάρει ιδέες ψάχνοντας στο ιντερνετ για τα παθητικά κτίρια . Είναι η πιο σύγχρονη φιλοσοφία σχεδίασης για μείωση θερμικών και ψυκτικών αναγκών και εξοικονόμησης ενέργειας που φτάνει μέχρι και 90 % σε σχέση με ενα τυπικό σπίτι του σήμερα . Επίσης οι συνθήκες άνεσης σε αυτά τα σπίτια είναι τοπ . Γενικά σε αυτά τα σπίτια γίνεται χρήση τεχνολογίας αιχμής όχι ακριβή αλλά το σημαντικότερο είναι ότι γίνεται με έξυπνο τρόπο όπου δεν αφήνουν καμια πηγή θερμότητας στον χώρο (μπάνιο υδρατμοί , κουζίνα-απορροφητήρας κτλ ) να αποβάλλει στο περιβάλλον την θερμότητα.

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας! Θα σας αναφέρω λίγο πιο αναλυτικά πώς είναι η μόνωσή μας. Το κτίσμα αποτελείται από έναν όροφο περίπου 100 τ.μ. με συμβατική (απλή μόνωση). Ο δεύτερος όροφος περίπου 120 τ.μ., είναι μονωμένος με πετροβάμβακα, εκτός από τα δύο δωμάτια που έχουν το θέμα της μούχλας τα οποία έχουν τη συμβατική μόνωση όπως ο κάτω όροφος. Όπως μας έχει ενημερώσει η εταιρεία FIBRAN, ο πετροβάμβακας με τον οποίο έχουμε μονώσει το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ορόφου, έχει την ιδιότητα να αναπνέει, γεγονός που δίνει τη δυνατότητα στον χώρο να αερίζεται. Αποφασίσαμε λοιπόν να μονώσουμε κατά τον ίδιο τρόπο και αυτά τα δύο δωμάτια, για να λύσουμε το θέμα της υγρασίας. Παρ' όλα αυτά θα ψάξουμε και για τα παθητικά κτίρια στο διαδίκτυο, πρώτη φορά το ακούω και ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

 

Δυστηχως δεν ειναι ετσι ακριβως οπως τα φανταζεστε και η αντλια με λαθος στην μελετη-ρυθμιση μπορει να καιει 5πλασια απο οτι υπολογιζατε.Δεν θυμαμαι να αναφερατε περιοχη και θερμοκρασιες που κυμαινεται αλλα μονωμενο σπιτι με 3,5 τ πετρελαιο στα 160τμ μου φαινονται πολλα.Ηδη εχετε ξεκινησει λαθος ρωτωντας φιλους και γνωστους(σιγουρα θα βρειτε και καποιους που θα το εχουν μετανιωσει) και δεν εχετε απευθυνθει στους ειδικους.

Εχετε μελετησει τι μεγεθους αντλια θελετε?

 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Η περιοχή μας είναι η Θεσσαλονίκη, συνήθως ο χειμώνας έχει αρκετό κρύο. Εδώ πρέπει να αναφέρω ότι οι 3,5 τόνοι πετρέλαιο αφορούσαν δύο ορόφους συνδεόμενους εσωτερικά μεταξύ τους, συνολικά και οι δύο 160 τ.μ., με τη συμβατική μόνωση, πριν βάλουμε τον πετροβάμβακα. Στη συνέχει μεγαλώσαμε λίγο τον δεύτερο όροφο και χωρίσαμε σε δύο διαφορετικά διαμερίσματα τον κάθε όροφο. Ο πετροβάμαβκας μπήκε στον δεύτερο όροφο εκτός από τα δύο δωμάτια που έμειναν με την παλιά συμβατική μόνωση και εμφάνισαν μούχλα. Το μέγεθος της αντλίας δεν το γνωρίζω πάντως σύμφωνα με όσα λέτε θα πρέπει να προσέξουμε πολύ και να το μελετήσουμε αρκετά.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

πλέον είμαι κάτοχος ενος Inventor Passion 24btu, εντός τηνς εβδομάδας θα γίνει η εγκατάσταση και με την πρώτη ευκαιρία θα μεταφέρω εντυπώσεις.

 

Ευχαριστώ όλους όσους μου δώσανε πληροφορίες εντος του forum ετσι ώστε να με διευκολύνουν στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θελω να πουλησω ενα CHOFU SERENO λογω μετακομισης. Ξερεις κανεις σε τι τιμη μπορω να το δωσω? Ειναι σιγουρα 10ετιας, το πηραμε απο μια θεια που δεν το χρησιμοποιουσε ιδιαιτερα. Tα watt ειναι 2556 για ψυξη και 2810 για θερμανση, και κανοντας εναν υπολογισμο ειναι κοντα στα 9000 btu
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θελω να πουλησω ενα CHOFU SERENO λογω μετακομισης. Ξερεις κανεις σε τι τιμη μπορω να το δωσω? Ειναι σιγουρα 10ετιας, το πηραμε απο μια θεια που δεν το χρησιμοποιουσε ιδιαιτερα. Tα watt ειναι 2556 για ψυξη και 2810 για θερμανση, και κανοντας εναν υπολογισμο ειναι κοντα στα 9000 btu

Ή χάρισε το ή δωσε το για ανακύκλωση!

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

θέλω να αντικαταστήσω ολα τα κλιματιστικά του σπιτιου μέχρι το καλοκαίρι καθώς είναι όλα 12-17 ετων και έχουν αρχίσει να παραδίδουν πνεύμα .

Θα ξεκινήσω απο την κρεβατοκάμαρα οπου αυτή την στιγμή έχω ένα Hitachi που κανει αρκετό θόρυβο , έχει χαλασμένη πλακέτα και δουλευει on-off μονο από τον διακόπη.

θα ήθελα να επιλέξω κατι καλό σε ποιότητα και με οικονομία στην κατανάλωση .

Σκεφτόμουν το LG prestige H09AL αλλά σε συζήτηση με τεχνικό μου είπε οτι έχουν μεγάλο ποσοστό αστοχίας σε πλακέτες και καλύτερα να τα αποφύγω.

Μου πρότεινε το mitsubishi Fh25 , το οποίο σίγουρα είναι καλό μηχάνημα αλλά με προβληματίζει το οτι έιναι ήδη 3 χρόνια μοντέλο .

Υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση σε αυτά τα χρήματα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

θέλω να αντικαταστήσω ολα τα κλιματιστικά του σπιτιου μέχρι το καλοκαίρι καθώς είναι όλα 12-17 ετων και έχουν αρχίσει να παραδίδουν πνεύμα .

Θα ξεκινήσω απο την κρεβατοκάμαρα οπου αυτή την στιγμή έχω ένα Hitachi που κανει αρκετό θόρυβο , έχει χαλασμένη πλακέτα και δουλευει on-off μονο από τον διακόπη.

θα ήθελα να επιλέξω κατι καλό σε ποιότητα και με οικονομία στην κατανάλωση .

Σκεφτόμουν το LG prestige H09AL αλλά σε συζήτηση με τεχνικό μου είπε οτι έχουν μεγάλο ποσοστό αστοχίας σε πλακέτες και καλύτερα να τα αποφύγω.

Μου πρότεινε το mitsubishi Fh25 , το οποίο σίγουρα είναι καλό μηχάνημα αλλά με προβληματίζει το οτι έιναι ήδη 3 χρόνια μοντέλο .

Υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση σε αυτά τα χρήματα ;

φιλε, δεν αναφερεις περιοχη, τετραγωνικα μετρα, παλαιοτητα, απωλειες κλπ κλπ, δωσε στον banana ολα τα στοιχεια και σου κανει και μελετη, ο ανθρωπος ειναι ειδικος και το εχει σπουδασει το θεμα κλιματισμος.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

φιλε, δεν αναφερεις περιοχη, τετραγωνικα μετρα, παλαιοτητα, απωλειες κλπ κλπ, δωσε στον banana ολα τα στοιχεια και σου κανει και μελετη, ο ανθρωπος ειναι ειδικος και το εχει σπουδασει το θεμα κλιματισμος.

 

Ειδικός δεν είμαι ! Ναι τρέχοντας θα κάνω μελέτη απωλειών !!! :p Αγόρασε μου τα λογισμικά της 4Μ να σου κάνω μελέτη απωλειών πρώτα και μετά τα βρίσκουμε με τις ώρες που θα χρειαστώ να την βγάλω !! :p

 

Ότι λέμε εδω μέσα για τα πόσα btu θέλει ένας χώρος είναι μπακαλίστικα και προσεγγιστικά-εμπειρικά.

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Το σπίτι είναι κατασκευής 1999 , 5ος όροφος (υπάρχει 6ος από πάνω) , περιοχή Νέα Σμύρνη . Είναι ανατολικό- δυτικό και βόρια- νότια εφάπτεται με άλλες πολυκατοικίες . Αυτό από μόνο του το κάνει καταπληκτικό σε θερμική συμπεριφορά ( δεν ξέρω αν αυτή είναι ή σωστή ορολογία ) :)

Υπάρχουν 3 υπνοδωμάτια 11 , 12 & 15 τμ (καθαροί χώροι χωρίς να υπολογιζω τις εντοιχισμένες ντουλάπες ) σαλόνι κουζίνα σχεδόν ενιαία 38 τμ και 2 wc μπροστά από τα οποία υπάρχει διάδρομος 3 τμ. Το ύψος έναι σχεδόν 2,7μ .

Πιστεύω ότι το σπίτι το καλύπτουν άνετα 3 9αρια στα υπνοδωμάτια και ένα 18αρι στο σαλόνι .

Στο δικό μου υπνοδωμάτιο το κλιματιστικό άναβε ολο το καλοκαιρι κάθε μέρα από 15:00 έως 8:00 το πρωί , τα υπόλοιπα αρκετά βράδυα .

Θα ήθελα λοιπόν κάτι αξιόπιστο και οικονομικό σε κατανάλωση , εντελώς αθόρυβο ( ακόμα και ή εξωτερική μονάδα με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη ).

Το ποσό που μπορώ να διαθεσω είναι μέχρι 900 ευρώ για ένα καλό 9αρι , στα υπόλοιπα δωμάτια όταν έρθει ή ώρα της αντικατάστασης θα προτιμισω κάτι πιο οικονομικό καθώς οι απαιτήσεις εκεί θα έναι περιορισμένες

Link to comment
Share on other sites

Ειδικός δεν είμαι ! Ναι τρέχοντας θα κάνω μελέτη απωλειών !!! :p Αγόρασε μου τα λογισμικά της 4Μ να σου κάνω μελέτη απωλειών πρώτα και μετά τα βρίσκουμε με τις ώρες που θα χρειαστώ να την βγάλω !! :p

 

Ότι λέμε εδω μέσα για τα πόσα btu θέλει ένας χώρος είναι μπακαλίστικα και προσεγγιστικά-εμπειρικά.

bananas, τι λογισμικα και πρασινα αλογα??? εμεις στην σχολη ειχαμε μαθηματικο τυπο για τον υπολογισμο απωλειων, χερακι συντελεστες και μαθηματικα.... απλα πραγματα και δουλευαν μια χαρα, μετα πιαναμε φλογιστρο!!!! και σε 1 ωρα ολα ετοιμα! εσυ θες ωρες να κανεις μελετη? απαπαπαπα!!!! νεα γενια παιδακι μου!!! :P

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Το σπίτι είναι κατασκευής 1999 , 5ος όροφος (υπάρχει 6ος από πάνω) , περιοχή Νέα Σμύρνη . Είναι ανατολικό- δυτικό και βόρια- νότια εφάπτεται με άλλες πολυκατοικίες . Αυτό από μόνο του το κάνει καταπληκτικό σε θερμική συμπεριφορά ( δεν ξέρω αν αυτή είναι ή σωστή ορολογία ) :)

Υπάρχουν 3 υπνοδωμάτια 11 , 12 & 15 τμ (καθαροί χώροι χωρίς να υπολογιζω τις εντοιχισμένες ντουλάπες ) σαλόνι κουζίνα σχεδόν ενιαία 38 τμ και 2 wc μπροστά από τα οποία υπάρχει διάδρομος 3 τμ. Το ύψος έναι σχεδόν 2,7μ .

Πιστεύω ότι το σπίτι το καλύπτουν άνετα 3 9αρια στα υπνοδωμάτια και ένα 18αρι στο σαλόνι .

Στο δικό μου υπνοδωμάτιο το κλιματιστικό άναβε ολο το καλοκαιρι κάθε μέρα από 15:00 έως 8:00 το πρωί , τα υπόλοιπα αρκετά βράδυα .

Θα ήθελα λοιπόν κάτι αξιόπιστο και οικονομικό σε κατανάλωση , εντελώς αθόρυβο ( ακόμα και ή εξωτερική μονάδα με ενδιαφέρει να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη ).

Το ποσό που μπορώ να διαθεσω είναι μέχρι 900 ευρώ για ένα καλό 9αρι , στα υπόλοιπα δωμάτια όταν έρθει ή ώρα της αντικατάστασης θα προτιμισω κάτι πιο οικονομικό καθώς οι απαιτήσεις εκεί θα έναι περιορισμένες

εγω λεω να βαλεις τρια 9αρια daikin στα δωματια, και ενα 14000-18000 στον ενιαιο χωρο, αν και νομιζω ενα 12αρι θα σου κανει τον χωρο φουρνο, με δεδομενο οτι εχεις ενεργειακα κουφωματα και στοιχειωδη μονωση στο ταβανι. Που για να κανεις, αν δεν εχεις θα χρειαστεις 800-1000 ευρω αλλα μετα θα ζεστενεσαι με κερακι (που λεει ο λογος) το μονο αρνητικο ειναι οτι θα εχεις μαστορια και λιγη σκονη στο σπιτι, ειναι τρεις μερες δουλεια για ενα εμπειρο συνεργειο. Αλλιως πηγαινε σε 18.000

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

bananas, τι λογισμικα και πρασινα αλογα??? εμεις στην σχολη ειχαμε μαθηματικο τυπο για τον υπολογισμο απωλειων, χερακι συντελεστες και μαθηματικα.... απλα πραγματα και δουλευαν μια χαρα, μετα πιαναμε φλογιστρο!!!! και σε 1 ωρα ολα ετοιμα! εσυ θες ωρες να κανεις μελετη? απαπαπαπα!!!! νεα γενια παιδακι μου!!! :P

 

[

 

Μελέτη απωλειών έχουμε κάνει και με πράξεις στο χέρι αλλά και με λογισμικό (στα πλαίσια εξαμηνιαίας εργασίας εγκατάστασης μονοσωληνίου συστήματος με λέβητα και καυστήρα πετρελαίου σε μια 2όροφη μεζονέτα) για να περάσουμε το εργαστήριο.

Στο χέρι θες μέρες :P τουλάχιστον αν δεν έχεις την εμπειρία . Στο λογισμικό θες μερικές ώρες ή μια μέρα. Σου λύνει τα χέρια !

Μιλάω για κανονική μελετη όχι μόνο απωλειών αλλά και του συστήματος θέρμανσης και μηχανολογικό σχέδιο !

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Μου έχουν σκουριάσει οι βάσεις των κλιματιστικών. Είναι με ηλεκτροστατική, & ξεφλούδισε το χρώμα & φαίνεται η σκουριά. Μπορεί να γίνει αλλαγή-& αν ξέρετε ενδεικτικά τιμή για την εργασία-με γαλβανιζέ ή ανοξείδωτες ή να ξύσω,να μινιάρω & να βάψω; Είναι & 3 τα ρημάδια & δυσκολοπροσβάσιμα! Ευχαριστώ!
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Το φτηνο ειναι ξυσιμο και βαψιμο.αυτες εχουν περιπου 15-20€ για αλλαγη.

Ανοξειδωτες-γαλβανιζε μονο παραγγελια και ασυμφορα βεβαια.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σαλόνι 35τμ με μέγιστο ύψος 3.80μ και άνοιγμα πόρτας μπαλκονιού 5τμ στην Πάτρα. Τί κλιματιστικό για θέρμανση;

Λειτουργία 3-4 ώρες την ημέρα το απόγευμα με βράδυ.

Μπάτζετ έως 500ε. Εάν είναι δυνατόν να είναι αθόρυβο και καλής ενεργειακής κλάσης...

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Σαλόνι 35τμ με μέγιστο ύψος 3.80μ και άνοιγμα πόρτας μπαλκονιού 5τμ στην Πάτρα. Τί κλιματιστικό για θέρμανση;

Λειτουργία 3-4 ώρες την ημέρα το απόγευμα με βράδυ.

Μπάτζετ έως 500ε. Εάν είναι δυνατόν να είναι αθόρυβο και καλής ενεργειακής κλάσης...

Ευχαριστώ πολύ.

 

Ρώτα ένα ψυκτικό για το τί μέγεθος κλιματιστικού να πάρεις !

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα ένα ψυκτικό για το τί μέγεθος κλιματιστικού να πάρεις !

Έχω ρωτήσει και μου έχει πει 18αρι. Έαν υποθέσουμε ότι όντως θέλω 18άρι, τί επιλογές έχω για το budget μου;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ρωτήσει και μου έχει πει 18αρι. Έαν υποθέσουμε ότι όντως θέλω 18άρι, τί επιλογές έχω για το budget μου;

 

Δυστυχώς καμία επιλογή δεν έχεις . Απο 520 ξεκινάει το πιο μούφα απο όλες τις απόψεις .

 

 

1) https://www.skroutz.gr/s/6926335/Gree-Cozy-GRS-161-EI-JCF1-N2.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/7036165/Midea-Mission-MSMBCU-18HRFN1.html

 

3) https://www.skroutz.gr/s/6520590/Inventor-Vision-V4MVI-18WFR-V4MVO-18.html

 

Οι προτάσεις μου με καλύτερες με διαφορά οι 3 και 2 .

Edited by Bananas
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καμία επιλογή δεν έχεις . Απο 520 ξεκινάει το πιο μούφα απο όλες τις απόψεις .

 

 

1) https://www.skroutz.gr/s/6926335/Gree-Cozy-GRS-161-EI-JCF1-N2.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/7036165/Midea-Mission-MSMBCU-18HRFN1.html

 

3) https://www.skroutz.gr/s/6520590/Inventor-Vision-V4MVI-18WFR-V4MVO-18.html

 

Οι προτάσεις μου με καλύτερες με διαφορά οι 3 και 2 .

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Και η ερώτηση τώρα είναι η εξής.

Επειδή κανένα προιόν δεν είναι ίδιο θα μπορούσα να πάρω κανένα Mitshu ή άλλη δυνατή μάρκα 12αρι εώς 15αρι με τα ίδια λεφτά και να με καλύψει; π.χ.

https://www.skroutz.gr/s/2775653/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF35VE.html

https://www.skroutz.gr/s/5251011/Mitsubishi-SRK-SRC-35ZM-S.html

https://www.skroutz.gr/s/346328/Fujitsu-ASYG12LUC.html

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Και η ερώτηση τώρα είναι η εξής.

Επειδή κανένα προιόν δεν είναι ίδιο θα μπορούσα να πάρω κανένα Mitshu ή άλλη δυνατή μάρκα 12αρι εώς 15αρι με τα ίδια λεφτά και να με καλύψει; π.χ.

https://www.skroutz.gr/s/2775653/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF35VE.html

https://www.skroutz.gr/s/5251011/Mitsubishi-SRK-SRC-35ZM-S.html

https://www.skroutz.gr/s/346328/Fujitsu-ASYG12LUC.html

 

ΟΧΙ !!! Το μέγεθος κλιματιστικού που σου πε ο ψυκτικός θα πάρεις ! Οτιδήποτε άλλο μικρότερο σε btu ή μεγαλύτερο σε btu (ονομαστικά btu ) θα έχει αρνητικά αποτελέσματα. Το μικρό δεν θα σε καλύπτει και το μεγάλο θα συμπεριφέρεται σαν on off και όχι σαν inverter (αύξηση κατανάλωσης) και πολύ πιθανόν να μην νιώθεις άνετα στον χώρο όπυο δουλεύει .

 

Η mitsubishi που μου πες είναι δυνατή μάρκα αλλα και η GREE και η midea και η inventor (κατασκευής Gree) Είναι μεγάλες εταιρίες και όχι τυχαίες ειδικά η Gree . Το μεγαλύτερο εργοστάσιο κατασκευής κλιματισμού με τις περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως σε οικιακά κλιματιστικά .

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ !!! Το μέγεθος κλιματιστικού που σου πε ο ψυκτικός θα πάρεις ! Οτιδήποτε άλλο μικρότερο σε btu ή μεγαλύτερο σε btu (ονομαστικά btu ) θα έχει αρνητικά αποτελέσματα. Το μικρό δεν θα σε καλύπτει και το μεγάλο θα συμπεριφέρεται σαν on off και όχι σαν inverter (αύξηση κατανάλωσης) και πολύ πιθανόν να μην νιώθεις άνετα στον χώρο όπυο δουλεύει .

 

Η mitsubishi που μου πες είναι δυνατή μάρκα αλλα και η GREE και η midea και η inventor (κατασκευής Gree) Είναι μεγάλες εταιρίες και όχι τυχαίες ειδικά η Gree . Το μεγαλύτερο εργοστάσιο κατασκευής κλιματισμού με τις περισσότερες πωλήσεις παγκοσμίως σε οικιακά κλιματιστικά .

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός inventor Passion 24 .

 

Οι πρώτες εντυπώσεις καθώς το έχω δουλέψει ελάχιστα είναι θετικές:

Μεγάλη ροή αέρα απο τους ανεμιστήρες, στη χαμηλή σκάλα αέρα η μονάδα δεν ακούγεται σαν να μην υπάρχει.

Με ανοικτές τις μπαλκονόπορτες μέσα σε λίγα λεπτά νιώθω την αλλαγή της θερμοκρασίας του χώρου (40-45 τ.μ.).

Η εξωτερική μονάδα ακόμα και στην μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα κάνει ελάχιστο θόρυβο (πραγματικά εντυπωσιακό ).

Ακόμα στα θετικά βάζω και το after sales support καθώς χρειάστηκε να ρωτήσω κάτι για την λειτουργία του μηχανήματος και η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και κατατοπιστικότατη.

 

Στα αρνητικα: τα πλαστικά του μηχανήματος φαίνονται φθηνά σε σχέση με ένα fuji που έχω.

Ο ήχος τών πλαστικών κατά την έναρξη του aircondition στην αλλαγή της θερμοκρασίας.

Ογκώδης εξωτερική μονάδα.

Χειροκίνητες εσωτερικές περσίδες.

 

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Ενδιαφέρομαι για 9000btu και είδα το συγκεκριμένο Daikin σε καλη τιμή από Eshop: http://www.e-shop.gr/air-condition-daikin-ftxb25c-rxb25c-9000btu-inverter-klasi-a--p-HAP.000797

 

Έχει κάποιος φίλος άποψη για το συγκεκριμένο η παραπλήσιο Daikin? Πίστευετε οτι αξίζει τα λεφτά του?

 

Συγκριτικά με τα παρακάτω βλέπω οτι καίει λίγο περισσότερο στην ελάχιστη κατανάλωση στη θέρμανση που με ενδιαφέρει περισσότερο αλλά απο την αλλη εχει 100 ευρω διαφορα:

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/150657-toshiba-ras107sav/skv-e6

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/155165-hitachi-rask10hcg

 

 

Φιλικά,

Γιώργος

Edited by Progressive_
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος ενός inventor Passion 24 .

 

Οι πρώτες εντυπώσεις καθώς το έχω δουλέψει ελάχιστα είναι θετικές:

Μεγάλη ροή αέρα απο τους ανεμιστήρες, στη χαμηλή σκάλα αέρα η μονάδα δεν ακούγεται σαν να μην υπάρχει.

Με ανοικτές τις μπαλκονόπορτες μέσα σε λίγα λεπτά νιώθω την αλλαγή της θερμοκρασίας του χώρου (40-45 τ.μ.).

Η εξωτερική μονάδα ακόμα και στην μεγάλη σκάλα ανεμιστήρα κάνει ελάχιστο θόρυβο (πραγματικά εντυπωσιακό ).

Ακόμα στα θετικά βάζω και το after sales support καθώς χρειάστηκε να ρωτήσω κάτι για την λειτουργία του μηχανήματος και η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και κατατοπιστικότατη.

 

Στα αρνητικα: τα πλαστικά του μηχανήματος φαίνονται φθηνά σε σχέση με ένα fuji που έχω.

Ο ήχος τών πλαστικών κατά την έναρξη του aircondition στην αλλαγή της θερμοκρασίας.

Ογκώδης εξωτερική μονάδα.

Χειροκίνητες εσωτερικές περσίδες.

 

Αυτά προς το παρόν.

 

Για τα πλαστικά είναι λογικό να κάνουν θόρυβο απο διαστολές συστολές.Πολλά επώνυμα και ακριβά έχουν αυτό το θέμα. Άλλα σε έντονο βαθμό αλλα σε μικρό βαθμό . Είναι κάτι "φυσιολογικό" Εμενα στην θέρμανση το κάνει έντονα μέχρι να πιάσουν θερμοκρασία. Μετά σταματάνε.

 

Η ογκώδης εξωτερική μονάδα δεν το λες μειονέκτημα σχεδόν όλα τα κλιματιστικά υψηλών συντελεστών έχουν μεγάλες εξωτερικές μονάδες καθαρά για τεχνολογικούς-κατασκευαστικούς λόγους. Είναι φυσιολογικό .

 

Οι χειροκίνητες περσίδες που λες . Αυτό δεν το ξερα. Ναι όντως είναι ένα μείον ! :confused:

 

Όπως και να χει καλορίζικο !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...