Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς δεν έχω άποψη για 24αρι διότι εγώ ψάχνω για 12αρι. Σε γενικές γραμμές όμως νομίζω ότι εγώ θα παώ για fujitsu ή mitsubishi. Προσωπική μου πάντως εμπειρία, έχω τις χειρότερες εντυπώσεις απο Hitachi.

Ωχ, τι εννοείς? Έχω 3 Hitachi ήδη στο σπίτι, τα έβαλα όλα ίδια για ομοιομορφια - κοινά τηλεκοντρόλ κτλ.

Τι έπαθες? Τι να περιμένω....?

(έχω 35PPA, 35PPB και 50PPA)

Link to comment
Share on other sites

Η συντήρηση θα πρέπει να γίνεται λέει κάθε χρόνο απο εξουσιοδοτημένο συνεργείο για να έχεις 10 χρόνια εγγύηση. Αναρωτιέμαι πόσο έχει η συντήρηση κάθε χρόνο και αν θα βγει ο κούκος αηδόνι σε 10 χρόνια από την συντήρηση. Άσε που οι περισσότεροι δεν κάνουμε κάθε χρόνο συντήρηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν ήθελα να το πω αλλά μάλλον το παλικάρι κάνει forum marketing για τα inventor. Όποιος ρωτάει γενικά τι κλιματιστικό να πάρει του προτείνει inventor. Όποιος ρωτάει για συγκεκριμένες άλλες μάρκες, ξαφνικά δεν έχει άποψη δεν απαντάει! Κάνω λάθος ρε μπανάνα? Δεν είναι κακό το μάρκετινγκ αλλά μη μας κοροιδεύεις τουλάχιστον και το παίζεις απλός χρήστης

 

Όπως είπα πιο πάνω αν με παρακολουθούσες (καιρό) θα δεις ότι προτείνω και άλλες μάρκες οπότε αυτό που λες για συγκεκριμένες μάρκες ότι δεν έχω άποψη είναι άκυρο .

Γνωρίζω τί είναι το forum marketing αλλα δεν τα παίρνω απο καμία εταιρία . Εγώ πάντως σε προκαλώ να μου βρείς ένα ποστ μου που έχω άδικο ή αποπροσανατολίζω κάποιο μέλος με ψευδή πράγματα για να πάρει inventor .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς δεν έχω άποψη για 24αρι διότι εγώ ψάχνω για 12αρι. Σε γενικές γραμμές όμως νομίζω ότι εγώ θα παώ για fujitsu ή mitsubishi. Προσωπική μου πάντως εμπειρία, έχω τις χειρότερες εντυπώσεις απο Hitachi.

 

Τα hitatchi αν και σπουδαία κλιματιστικά κατα καιρούς ακούς θέματα για πλακέτες. Βασικά ακούς και κάποια αρνητικά αλλά όλοι λένε ότι τους έγινε μέσα στην εγγύηση . Έχει κάποια μοντέλα αξιόλογα αν σε ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία και η απόδοση στην θέρμανση .

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα πιο πάνω αν με παρακολουθούσες (καιρό) θα δεις ότι προτείνω και άλλες μάρκες οπότε αυτό που λες για συγκεκριμένες μάρκες ότι δεν έχω άποψη είναι άκυρο .

Γνωρίζω τί είναι το forum marketing αλλα δεν τα παίρνω απο καμία εταιρία . Εγώ πάντως σε προκαλώ να μου βρείς ένα ποστ μου που έχω άδικο ή αποπροσανατολίζω κάποιο μέλος με ψευδή πράγματα για να πάρει inventor .

 

 

Εμένα με έπεισες πάντως :p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, τι εννοείς? Έχω 3 Hitachi ήδη στο σπίτι, τα έβαλα όλα ίδια για ομοιομορφια - κοινά τηλεκοντρόλ κτλ.

Τι έπαθες? Τι να περιμένω....?

(έχω 35PPA, 35PPB και 50PPA)

 

Τα κλιματιστικά που αναφέρομαι είναι παλιά 15 ετίας. Αλλα τότε εγώ και φίλος είχαμε πάρει συνολικά 4, 1 9αρι inverter (τότε τα πιο πολλά δεν ήταν ινβερτερ) 2 12αρια ιδια και 1 24 αρι. Ολα έχουν προβλημα στην πλακετα. Το 9αρι οταν κοβεται η παροχη ρευματος και ξαναερχεται αναβει μονο του. Πλακετα λεει πανω απο 100-150 ευρω. Τα 12αρια ειναι τα χειροτερα, τ πατας νανοιξει και ανοιγει οποτε θυμηθει (ξεκιναει να δουλευει). Δηλαδη αλλη φορα στα 2 λεπτα αλλη στα 15, συν του οτι και στα 2 εχει χαλασει ο ανεμιστηρας απο μεσα και οταν δουλευει κανει θορυβο σαν τρακτερ! το 24 αρι και αυτο προβλημα στην πλακετα. Αντε το 24αρι περασε και μια μετακομιση, τα αλλα 3 εκει που μπηκαν εκει ειναι! Αθλια. Γειτονισσα γιαγια εχει mitsubishi inverter απο τον 1990 και δουλευει αψογα, και αυτες οι hitachoμπαχατελες εχουν διαλυθει. Βεβαια οπως ειπα αυτα τα κλιματιστικα ειναι του 1999-2000, ισως η hitachi εχει διορθωθει απο τοτε, ισως καποιοι που ασχολουνται περισσοτερο εδω στο φορουμ γνωριζουν

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όπως είπα πιο πάνω αν με παρακολουθούσες (καιρό) θα δεις ότι προτείνω και άλλες μάρκες οπότε αυτό που λες για συγκεκριμένες μάρκες ότι δεν έχω άποψη είναι άκυρο .

Γνωρίζω τί είναι το forum marketing αλλα δεν τα παίρνω απο καμία εταιρία . Εγώ πάντως σε προκαλώ να μου βρείς ένα ποστ μου που έχω άδικο ή αποπροσανατολίζω κάποιο μέλος με ψευδή πράγματα για να πάρει inventor .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τα hitatchi αν και σπουδαία κλιματιστικά κατα καιρούς ακούς θέματα για πλακέτες. Βασικά ακούς και κάποια αρνητικά αλλά όλοι λένε ότι τους έγινε μέσα στην εγγύηση . Έχει κάποια μοντέλα αξιόλογα αν σε ενδιαφέρει κυρίως η οικονομία και η απόδοση στην θέρμανση .

 

Αν δεν δουλευεις στην inventor η δεν συνεργαζεσαι αλλα τους προωθεις τοσο... :X

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω εμπειρία και απο τις 2 μάρκες , πιο ευχαριστημένος απο fuji...

 

:thanks: και ο μπανανας fuji συμβουλεψε, θα δω περισσοτερο για το fuji λοιπον

Link to comment
Share on other sites

H μόνη προσωπική εμπειρία που χω απο fujitsu είναι με ένα συμβατικό 12άρι περίπου απο το 2000 μέχρι τώρα δουλεύει απροβλημάτιστα . Βέβαια δουλεύει κανα μήνα το πολύ ανα χρόνο στις διακοπές . Είναι κύρια πηγή θέρμανσης και ψύξης ενός μεγάλου υπνοδωματίου σε εξωχική κατοικία.

 

Απο κει και πέρα τα fujitsu είναι αξιόπιστα με φθηνά ανταλλακτικά σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό . Διαβάζω διάφορα φορουμς και δεν έχω δει κάποιον να παραπονιέται για πλακέτα κτλ . Αξίζει να τα κοιτάξεις και αυτά !

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αποσο βλεπω τα fuji ειναι απο china κατασκεασμενα σε αντιθεση με ενα daikin που πηρα για φιλο κ ειναι απο τσεχια

αν λεει κατι αυτο

Link to comment
Share on other sites

βεβαια αποσο βλεπω τα fuji ειναι απο china κατασκεασμενα σε αντιθεση με ενα daikin που πηρα για φιλο κ ειναι απο τσεχια

αν λεει κατι αυτο

 

Δεν λέει τίποτα. Παγκοσμιοποίηση έχουμε . Σημασία εχουν τα Standards ποιότητας και όχι η χώρα προέλευσης πλέον . Αν ήταν έτσι και τα iphone καθώς και τα περισσότερα λαπτοπς κατασκευαστών είναι made in china όποτε ας τα θωρήσουμε αναξιόπιστα; :p

 

Yπάρχουν και Daikin made in china καθώς και daikin με κινέζικη τεχνολογία .

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει τίποτα. Παγκοσμιοποίηση έχουμε . Σημασία εχουν τα Standards ποιότητας και όχι η χώρα προέλευσης πλέον . Αν ήταν έτσι και τα iphone καθώς και τα περισσότερα λαπτοπς κατασκευαστών είναι made in china όποτε ας τα θωρήσουμε αναξιόπιστα; :p

 

Yπάρχουν και Daikin made in china καθώς και daikin με κινέζικη τεχνολογία .

 

Έτσι ακριβώς

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχουν τα παρακάτω 2:

 

http://www.skroutz.gr/s/6927747/Fujitsu-ASYG12LLCC.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5052350/Fujitsu-Ecolandia-ASYG35LLCR.html

 

Τι παραπάνω έχει το πρώτο και είναι 60 ευρώ πιο ακριβό?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς

 

----- προσθήκη μηνύματος 95 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχουν τα παρακάτω 2:

 

http://www.skroutz.gr/s/6927747/Fujitsu-ASYG12LLCC.html

 

http://www.skroutz.gr/s/5052350/Fujitsu-Ecolandia-ASYG35LLCR.html

 

Τι παραπάνω έχει το πρώτο και είναι 60 ευρώ πιο ακριβό?

 

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ βρίσκω διαφορές . Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το δεύτερο (ecolandia) υπάρχει στο site της επίσημης ελληνικής αντιπροσωπείας ενώ το πρώτο δεν το βρίσκω ....το βρήκα στη γερμανική αντιπροσωπεία .

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ βρίσκω διαφορές . Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το δεύτερο (ecolandia) υπάρχει στο site της επίσημης ελληνικής αντιπροσωπείας ενώ το πρώτο δεν το βρίσκω ....το βρήκα στη γερμανική αντιπροσωπεία .

 

Ποιο ειναι το site της επισημης ελληνικης αντιπροσωπείας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέει τίποτα. Παγκοσμιοποίηση έχουμε . Σημασία εχουν τα Standards ποιότητας και όχι η χώρα προέλευσης πλέον . Αν ήταν έτσι και τα iphone καθώς και τα περισσότερα λαπτοπς κατασκευαστών είναι made in china όποτε ας τα θωρήσουμε αναξιόπιστα; :p

 

Yπάρχουν και Daikin made in china καθώς και daikin με κινέζικη τεχνολογία .

 

θες να μου πεις δηλαδη αν σου εδιναν το ιδιο μηχανημα το ενα φτιαγμενο japan κ το αλλο china μπορει κ να διαλεγες τον κινεζο.στα ιδια λεφτα ακριβως το ιδιο

υγ απο κινεζικο γραφω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το site της επισημης ελληνικης αντιπροσωπείας?

 

http://www.fgeurope.gr/products/fujitsu-2/wall-type-airconditioners-11/

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

θες να μου πεις δηλαδη αν σου εδιναν το ιδιο μηχανημα το ενα φτιαγμενο japan κ το αλλο china μπορει κ να διαλεγες τον κινεζο.στα ιδια λεφτα ακριβως το ιδιο

υγ απο κινεζικο γραφω τωρα

 

Nαι γιατί δεν λαμβάνω υπόψιν την χώρα κατασκευής αλλά το τι φοράει τεχνολογικά ένα προιον ή τελος πάντων την φήμη της κατασκευάστριας εταιρίας .

Huawei P7 έχω και πίσω γράφει made in china . Αψογο και ποιοτικό τόσο στο ότι ειναι απροβλημάτιστο όσο και η ποιότητα κατασκευής είναι απο τις top παρόλο που είναι κινέζικο .

 

Δηλαδή η foxconn που φτιάχνει τα iphone επειδή είναι κινέζικη δεν είναι αξιόπιστος κατασκευαστής ; Δεν έχει υψηλά standards ποιότητας;

 

Γενικά Gree (china) και Daikin (japan) ανταλλάζουν τεχνογνωσία και φτιάχνουν και απο κοινού κλιματιστικά ή εξαρτήματα κλιματιστικών . Μπορεί ένα Daikin να ναι made in japan και μέσα να φορά εξάρτημα απο την Gree . Αυτό συμβαίνει σίγουρα σε Gree κάποια φοράνε daikin συμπιεστή .

 

Γενικά το japan ήταν συνώνυμο της τοπ ποιότητας παλιά όχι πλεον . Δεν σου λέω ότι δεν είναι αξιόπιστα αλλά δεν είναι όπως παλιά . Η takata ********** με τους ελλατωματικούς αερόσακους . Έχει γίνει χαμός σε όλη την αυτοκινητοβιομηχανία.

Edited by impreza_sti
Οφείλουμε να εκφραζόματε κόσμια
Link to comment
Share on other sites

Είμαι μεγαλοστέλεχος εκει ! :p

 

Αν με παρακολουθείς 9 στις 10 περιπτώσεις προτείνω αυτά . Εχω προτείνει fujitsu, hitatchi και midea . Ανάλογα τι ζητάει ο καθένας .

Το θέμα είναι να μπεις σε αυτές τις σκέψεις αν λέω μ@..ες που δεν ισχύουν . Γιατί γενικά αν βλέπεις τεκμηριώνω την άποψη μου γιατί όχι αυτό και γιατί ναι inventor.

ετυχε να μιλησουμε στο παρελθον και θελω την γνωμη σου γι αυτο : http://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12a4-suvr1di-34-inverter-12000btu-p-HAP.000668 , δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 350 μαζι με την εγκατασταση, θελω την γνωμη σου, και ολων εδω φυσικα, εαν δεν κανει, καλυτερα να μεινω χωρις κλιμα, το θελω για χωρο 15τμ περιπου, ισως και μικροτερο, μονωση εχω παντου fibran xps 5cm, ακομη και δαπεδο με θερμομονωτικη τσιμεντοκονια, το θεμα ειναι να μην εχω θεματα μαζι του!!! ξερω ζηταω πολλα παιδια, καντε οτι μπορειτε να βρουμε κλιμα!!! ευχαριστω!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ετυχε να μιλησουμε στο παρελθον και θελω την γνωμη σου γι αυτο : http://www.e-shop.gr/air-condition-aux-asw-h12a4-suvr1di-34-inverter-12000btu-p-HAP.000668 , δεν μπορω να διαθεσω πανω απο 350 μαζι με την εγκατασταση, θελω την γνωμη σου, και ολων εδω φυσικα, εαν δεν κανει, καλυτερα να μεινω χωρις κλιμα, το θελω για χωρο 15τμ περιπου, ισως και μικροτερο, μονωση εχω παντου fibran xps 5cm, ακομη και δαπεδο με θερμομονωτικη τσιμεντοκονια, το θεμα ειναι να μην εχω θεματα μαζι του!!! ξερω ζηταω πολλα παιδια, καντε οτι μπορειτε να βρουμε κλιμα!!! ευχαριστω!!!

 

Γιατί 12άρι ; Σε αμόνωτο χώρο κιολας στα 15 τ.μ ανετα σε καλύπτει το 9άρι . Φαντάσου εσύ που έχεις μονώσεις . Εκτός και αν μένεις σε κάποια περιοχή περίεργη όπυο οι θερμοκρασία πέφτει πολύ χαμηλά υπό το μηδέν . Συμβουλέψου και έναν ψυκτικό .

 

Εγώ 9άρι θα έπαιρνα αν όντως μιλάμε για 15 τ.μ

 

Δεδομένου ότι έχεις θέμα με το οικονομικό τότε θυσιάζουμε χαρακτηριστικά λειτουργίες θόρυβο και ενεργειακή κλάση. Ψάχνουμε σε αυτή την τιμή κάτι πολύ απλό με τα απολύτως βασικά .

 

Καταρχάς δεν διαβάζω καλά λόγια για τα aux απο άποψη αξιοπιστίας και απο τι γνωρίζω είναι κλιματιστικά που τα εισάγει το eshop αλλα δεν παίρνω και όρκο σε αυτό.

Λοιπόν οι επιλογές μου είναι βάση τιμής και να θεωρούνται αξιόπιστα:

 

 

 

1) https://www.skroutz.gr/s/6514218/Inventor-Alfa-A3MVI-10-A3MV%CE%9F-10.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/5234911/Midea-Fairwind-MS12FU-09HRFN1.html

 

Mε προτίμηση στο Midea. Είναι πιο value for money .

 

Γενικά το κλιματιστικό είναι επένδυση και τα λεφτά στις μέρες μας έχουν μεγαλύτερη αξία οπότε πρέπει να προσέχουμε που τα αξιοποιούμε και όχι να πάνε χαμένα . Καταννοώ την όποια οικονομική στενότητα αλλά στην θέση σου θα εκανα υπομονη μήπως μπορέσω να προσθέσω ένα 50άρι με 100άρι ακόμα στο budget . Δεν θυμάμαι για τί χρήση το θες. Ψύξη ?Θέρμανση? Πόσες ώρες λες να το καις την ημέρα;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί 12άρι ; Σε αμόνωτο χώρο κιολας στα 15 τ.μ ανετα σε καλύπτει το 9άρι . Φαντάσου εσύ που έχεις μονώσεις . Εκτός και αν μένεις σε κάποια περιοχή περίεργη όπυο οι θερμοκρασία πέφτει πολύ χαμηλά υπό το μηδέν . Συμβουλέψου και έναν ψυκτικό .

 

Εγώ 9άρι θα έπαιρνα αν όντως μιλάμε για 15 τ.μ

 

Δεδομένου ότι έχεις θέμα με το οικονομικό τότε θυσιάζουμε χαρακτηριστικά λειτουργίες θόρυβο και ενεργειακή κλάση. Ψάχνουμε σε αυτή την τιμή κάτι πολύ απλό με τα απολύτως βασικά .

 

Καταρχάς δεν διαβάζω καλά λόγια για τα aux απο άποψη αξιοπιστίας και απο τι γνωρίζω είναι κλιματιστικά που τα εισάγει το eshop αλλα δεν παίρνω και όρκο σε αυτό.

Λοιπόν οι επιλογές μου είναι βάση τιμής και να θεωρούνται αξιόπιστα:

 

 

 

1) https://www.skroutz.gr/s/6514218/Inventor-Alfa-A3MVI-10-A3MV%CE%9F-10.html

 

2) https://www.skroutz.gr/s/5234911/Midea-Fairwind-MS12FU-09HRFN1.html

 

Mε προτίμηση στο Midea. Είναι πιο value for money .

 

Γενικά το κλιματιστικό είναι επένδυση και τα λεφτά στις μέρες μας έχουν μεγαλύτερη αξία οπότε πρέπει να προσέχουμε που τα αξιοποιούμε και όχι να πάνε χαμένα . Καταννοώ την όποια οικονομική στενότητα αλλά στην θέση σου θα εκανα υπομονη μήπως μπορέσω να προσθέσω ένα 50άρι με 100άρι ακόμα στο budget . Δεν θυμάμαι για τί χρήση το θες. Ψύξη ?Θέρμανση? Πόσες ώρες λες να το καις την ημέρα;

OK 9αρι, πες οτι βαζω και 100 πιο πανω, εδω τι λες? http://shop.potsikas.gr/index.php?route=product/product&product_id=330&ref=bestprice.gr

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το 12αρι του στο eshop στα 430

βεβαια το ειχε ξαναβγαλει στα 415 πριν κανα μηνα

εγω θα επαιρνα το aux για τη δουλεια που θες να κανεις

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει το 12αρι του στο eshop στα 430

βεβαια το ειχε ξαναβγαλει στα 415 πριν κανα μηνα

εγω θα επαιρνα το aux για τη δουλεια που θες να κανεις

εχεις εμπειρια η εντυπωσεις απο τα aux? αλλοι μου λενε μακρια και αλλοι οτι ειναι σκυλια....εγω θελω απλα να ζεστανω-ψυξω χωρο που δεν ειναι στο κυριο σπιτι μου, κ επειση δεν θελω να πληρωνω νταβατζηλικι 20 ευρω στο αεριο....λεω να βαλω ενα κλιμα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

φιλος σε μαγαζι δουλευει ολη μερα aux

σφαιρα παει

υποστηριξη κ σερβις υπαρχει κ εκτος eshop για μετα την εγγυηση

αφου δεν θα το δουλευεις κ πολυ οπως λες εγω θα το επαιρνα

Link to comment
Share on other sites

φιλος σε μαγαζι δουλευει ολη μερα aux

σφαιρα παει

υποστηριξη κ σερβις υπαρχει κ εκτος eshop για μετα την εγγυηση

αφου δεν θα το δουλευεις κ πολυ οπως λες εγω θα το επαιρνα

 

Κρατώ τις επιφυλάξεις για τα AUX αλλά αν αφησουμε στην άκρη την αξιοπιστία (την όποια τελοςπάντων έχουν) ναι είναι η πιο φθηνή αγορά που μπορείς να κανεις σε ινβερτερ κλιματιστικό .

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση βλαβης, ποια ειναι η αντιπροσωπεια των aux εδω στην θεσσαλονικη? εκτος του e-shop.
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς για αντλίες θερμότητας? Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω HITACHI αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι η καλύτερη επιλογή όσον αφορά την ποιότητα και την απόδοση - κατανάλωση ρεύματος.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γνωρίζει κανείς για αντλίες θερμότητας? Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω HITACHI αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι η καλύτερη επιλογή όσον αφορά την ποιότητα και την απόδοση - κατανάλωση ρεύματος.

 

Αερος-νερού ή αέρος-αέρος ;

 

Για κλιματιστικό μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Αερος-νερού ή αέρος-αέρος ;

 

Για κλιματιστικό μιλάς;

 

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Δεν αναφέρομαι σε κλιματιστικό, μιλάω για αντλία αέρος - νερού που σκεφτόμαστε να βάλουμε σε μία μονοκατοικία. Από τη λίγη έρευνα που κάναμε και όπως μας ενημέρωσαν κάποιοι σχετικοί , είναι η πιο οικονομική λύση θέρμανσης. Συγκεκριμένα, αυτή τη στιγμή το σπίτι το οποίο αποτελείται από δύο ορόφους, ο πρώτος 105 τ.μ. και ο δεύτερος 120 τ.μ. (ξεχωριστές κατοικίες ο κάθε όροφος), θερμαίνεται με λέβητα πετρελαίου και ενδοδαπέδια θέρμανση. Είναι σημαντικό επίσης να αναφέρω ότι υπάρχει και πολύ μεγάλη μόνωση στους τοίχους. Το κόστος όμως του πετρελαίου είναι μεγάλο. Θα ήθελα τη γνώμη σας, πρώτον αν η σκέψη μας για αντλία θερμότητας είναι σωστή, δεδομένου ότι το κόστος αγοράς της είναι μεγάλο και δεύτερον ποια εταιρεία πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη όσον αφορά την ποιότητα - απόδοση - κατανάλωση. Είχα κάνει έρευνα παλαιότερα και για κλιματιστικό εδώ στο forum και με βοήθησαν πάρα πολύ τα μέλη εδώ και οφείλω και πάλι να σας ευχαριστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...