Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά δείτε το βίντεο από το hitachi μου, ο θόρυβος που κάνει στο 0:13 είναι φυσιολογικός; Αυτό το φύσημα- ξεφύσημα το παρατηρώ όταν πέφτουν οι στροφές τελείως και μετά πάλι όταν ξαναξεκινάει εφόσον έχει πιάσει την θερμοκρασία που του έχω ορίσει. Σε θέρμανση πάντα

http://www.youtube.com/watch?v=GTGITI86SkE&list=UUFanSfKPdsDgC0ULmyru9Cg

Edited by iznodur
ck
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εδω και λιγες μερες μελετουσα στο συγκεκριμενο θεμα μια και σαφως προσφερει πολυ χρησιμες πληροφοριες!!

 

Ο λογος ηταν οτι ηθελα να αναβαθμισω το LG S12AQ που εχω στο καθιστικο εδω και 5 χρονια. Η χρηση του πλεον ηταν κυριως για θερμανση αλλα δυστυχως δεν με καλυπτε μια και ο χωρος ειναι περιπου 45τμ συν διαδρομο σε 8 ετων κτισμα με απλα κουφωματα αλουμινιου.. Το 2009 το πηρα για ψυξη, αλλα εκτοτε τα δεδομενα και η τιμη του πετρελαιου αλλαξαν.. Το συγκεκριμενο μοντελο περαν του ωραιου design ειχε και αρκετες καινοτομιες (πολλαπλα φιλτρα, αισθητήρα κίνησης κ.α.) μια και ηταν ας το πουμε η premium σειρα. Μεχρι τωρα δεν αντιμετωπισα το παραμικρο προβλημα οποτε και τελικα επελεξα παλι LG..

 

Συγκεκριμενα πηρα το LG D24RL απο MediaMarkt με 899 ευρω (24 ατοκες) και δωρεαν εγκατασταση.

 

Απο αυτα που διαβασα ξερω οτι σιγουρα δεν ειναι απο τις top επιλογες αλλα θελω να πιστευω οτι θα με καλυψει για το χωρο αυτο και... ειναι και κομψο.. Τι να πω.. λετε να το μετανιωσω???

μια χαρα εργαλειο ειναι.Καλοριζικο.Δεν βρισκω καννενα λογο να την πατησεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εργαλειο ειναι.Καλοριζικο.Δεν βρισκω καννενα λογο να την πατησεις.

 

Καλο να το ακους απο καποιον που ξερει! Σ' ευχαριστω πολυ Βασιλη! Να εισαι καλα! :)

Link to comment
Share on other sites

απο το 2009 να εχασε φετος το φρεον ειναι απιθανο..Συντηρηση εχεις κανει ποτε?

 

Τα φίλτρα του είναι καθαρά, τα πλένω κάθε μήνα. Πιέσεις δεν έχω ελέγξει πάνω από 2 χρόνια. Είναι απίθανο να έσκασε κάποια ένωση και να χάνει ξαφνικά; Δικαιολογούνται τα συμπτώματα από έλλειψη φρεον;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δείτε το βίντεο από το hitachi μου, ο θόρυβος που κάνει στο 0:13 είναι φυσιολογικός; Αυτό το φύσημα- ξεφύσημα το παρατηρώ όταν πέφτουν οι στροφές τελείως και μετά πάλι όταν ξαναξεκινάει εφόσον έχει πιάσει την θερμοκρασία που του έχω ορίσει. Σε θέρμανση πάντα

http://www.youtube.com/watch?v=GTGITI86SkE&list=UUFanSfKPdsDgC0ULmyru9Cg

 

δυστηχως δεν μπορω να τ ακουσω αλλα ενα φυσηγμα το κανουν ολα οταν κλεινει/μειωνει η εξω μοναδα

 

Καλο να το ακους απο καποιον που ξερει! Σ' ευχαριστω πολυ Βασιλη! Να εισαι καλα! :)

Αυτος που ξερει λειπει . Εγω ειμαι αναπλρωματικος παγκου :lol:

Τα φίλτρα του είναι καθαρά, τα πλένω κάθε μήνα. Πιέσεις δεν έχω ελέγξει πάνω από 2 χρόνια. Είναι απίθανο να έσκασε κάποια ένωση και να χάνει ξαφνικά; Δικαιολογούνται τα συμπτώματα από έλλειψη φρεον;

 

Υπαρχει περιπτωση να χαθηκε το φρεον σε δυο χρονια μεσα .

Βαλε το σε λειτουργια turbo(1 ωρα μαξ.διαρκει) και δες συμπεριφορα/θερμοκρασιες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να χαθηκε το φρεον σε δυο χρονια μεσα .

Βαλε το σε λειτουργια turbo(1 ωρα μαξ.διαρκει) και δες συμπεριφορα/θερμοκρασιες.

 

Λοιπόν, κάλεσα το επίσημο service. Μου άλλαξε αισθητήρα στοιχείου και αέρα και τώρα παίζει κανόνι, όλα μια χαρά. Η προθέρμανση διαρκεί <2 λεπτά και στη συνέχεια ζεστός αέρας μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Επίσης το inverter ανεβοκατεβάζει, τώρα, την ισχύ κατά βούληση, όπως ακριβώς και παλαιότερα.

 

Έλεγξε και το φρεον, είχε ελάχιστο έλλειμμα, αλλά όχι τόσο που να μπορούσε να προκαλέσει πρόβλημα στην απόδοση. Επειδή ήταν ελάχιστο αυτό που έλειπε, θα μπορούσε να είχε χαθεί από προηγούμενο έλεγχο. Το συμπλήρωσε, πάντως, κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι-κουζίνα (ενιαίος χώρος).

Είναι περίπου 42τμ, 15 ετίας διαμέρισμα με διπλά ενεργειακά τζάμια και καλή μόνωση.

Τρίτος όροφος, ύψος 2,70 και βορειοανατολικός προσανατολισμός.

Έχει το σαλόνι μια διπλή μπαλκονόπορτα και η κουζίνα ένα μικρό παράθυρο.

Μπάτζετ όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο, γύρω στα 1200 άντε λίγο παραπάνω.

 

Ποια έχετε να μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Ενα Panasonic etherea που αγορασα το καλοκαίρι τωρα το εχω γυρίσει σε λειτουργία θέρμανσης. Δυστυχώς βγάζει μια δυσάρεστη μυρωδιά πλαστικού. Να είναι απο τα πλαστικά καθωτι τωρα λειτουργεί στην θέρμανση για πρώτη φόρα;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι-κουζίνα (ενιαίος χώρος).

Είναι περίπου 42τμ, 15 ετίας διαμέρισμα με διπλά ενεργειακά τζάμια και καλή μόνωση.

Τρίτος όροφος, ύψος 2,70 και βορειοανατολικός προσανατολισμός.

Έχει το σαλόνι μια διπλή μπαλκονόπορτα και η κουζίνα ένα μικρό παράθυρο.

Μπάτζετ όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο, γύρω στα 1200 άντε λίγο παραπάνω.

 

Ποια έχετε να μου προτείνετε;

εδω http://www.skroutz.gr/guides/14.CHrisimes-plirofories-gia-tin-agora-klimatistikoy.html

εχει καποιες πληροφοριες χοντρικα με το τι ισχυ κλιματιστικο θες.

Απο εκει και περα αν κανεις μια αναζητηση τις σελιδες θα δεις πολλες επιλογες και συγκριτικα.Με 1200 παντως εισαι μια χαρα για καλο συστηματακι.

 

Ενα Panasonic etherea που αγορασα το καλοκαίρι τωρα το εχω γυρίσει σε λειτουργία θέρμανσης. Δυστυχώς βγάζει μια δυσάρεστη μυρωδιά πλαστικού. Να είναι απο τα πλαστικά καθωτι τωρα λειτουργεί στην θέρμανση για πρώτη φόρα;

περιεργο αυτο που λες.δουλεψε το λιγο .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

εχω σαλονοτραπεζαρια και κουζινα σχεδον ενιαια.σε γωνια.ολος ο χωρος ειναι περιπου 45 τ.μ. τα 10-12 περιπου κουζινα.σπιτι σχετικα καλο 15-20 ετων με καλα κουφωματα.2ου οροφου.απο μονωση δεν ξερω ακριβως.δεν ξερω αν πρεπει για θερμανση πιο σημαντικο να παω σε 18.000 btu ή σε μεγαλυτερο 20.000 -22.000?εχω διαβασει στο φορουμ πολλα.καμια καλη προταση κατω απο 1.000 ευρω?απο εταιριεσ mitsubishi ,panasonic ,hitachi λενε οι πιο πολλοι οτι ειναι καλες?lg?να πω την αληθεια αν ειναι να δωσω γυρω στα 1.000 θελω και κατι ποιοτικο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ηθελα και εγω μια γνωμη.εχω χωρο σαν του παιδιου απο πανω ποστ αλλα 110 τετραγωνικά.. Κουφωματα καλα και καλη μονωση 7ετιας. Για 24 με βλεπω για θέρμανση αλλα ποιο;
Link to comment
Share on other sites

εχω σαλονοτραπεζαρια και κουζινα σχεδον ενιαια.σε γωνια.ολος ο χωρος ειναι περιπου 45 τ.μ. τα 10-12 περιπου κουζινα.σπιτι σχετικα καλο 15-20 ετων με καλα κουφωματα.2ου οροφου.απο μονωση δεν ξερω ακριβως.δεν ξερω αν πρεπει για θερμανση πιο σημαντικο να παω σε 18.000 btu ή σε μεγαλυτερο 20.000 -22.000?εχω διαβασει στο φορουμ πολλα.καμια καλη προταση κατω απο 1.000 ευρω?απο εταιριεσ mitsubishi ,panasonic ,hitachi λενε οι πιο πολλοι οτι ειναι καλες?lg?να πω την αληθεια αν ειναι να δωσω γυρω στα 1.000 θελω και κατι ποιοτικο.

22000 προτιμησε .20000 εισαι οριακος.

http://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=2862296%2C3124570%2C4861805%2C3037566

 

panasonic ανεβαινει πολυ ακριβα.

προτιμησε στα 2 πρωτα στα 23000btu.(to hitachi ppa ειναι το περσινο μοντελο,για αυτο και σχεδον ιδια τιμη με το μικροτερο του)

 

Καλησπέρα. Θα ηθελα και εγω μια γνωμη.εχω χωρο σαν του παιδιου απο πανω ποστ αλλα 110 τετραγωνικά.. Κουφωματα καλα και καλη μονωση 7ετιας. Για 24 με βλεπω για θέρμανση αλλα ποιο;

24? για 110τμ? 2χ 24000 θα χρειαστεις :lol: .Θα προτεινα αλλες λυσεις ,τι χρηση εχει? ή συμβουλη μηχανικου .

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θα εχει χρησηκυριως για θέρμανση, μαζι με τζακι. Δεν με παιρνει για δευτερο.... Ειδα τον hitachi rack70 αν θυμάμαι καλα και μου εκανε εντυπωση. Τι λετε; Edited by BEBAKOS
Link to comment
Share on other sites

Θα εχει χρησηκυριως για θέρμανση, μαζι με τζακι. Δεν με παιρνει για δευτερο.... Ειδα τον hitachi rack70 αν θυμάμαι καλα και μου εκανε εντυπωση. Τι λετε;

 

δεν μπορω να καταλαβω,τι ακριβως θες να σου πουμε ?αν ειναι καλο?

Οτι και να βαλεις σε αυτο τον χωρο δεν θα ειναι καλο γιατι πολυ απλα δεν θα κανει την δουλεια που το αγορασες να κανει.Αν δεν εχεις τα χρηματα μην το αγορασεις,δες καποια πιο οικονομικη λυση,πελλετ ισως.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι-κουζίνα (ενιαίος χώρος).

Είναι περίπου 42τμ, 15 ετίας διαμέρισμα με διπλά ενεργειακά τζάμια και καλή μόνωση.

Τρίτος όροφος, ύψος 2,70 και βορειοανατολικός προσανατολισμός.

Έχει το σαλόνι μια διπλή μπαλκονόπορτα και η κουζίνα ένα μικρό παράθυρο.

Μπάτζετ όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο, γύρω στα 1200 άντε λίγο παραπάνω.

 

Ποια έχετε να μου προτείνετε;

 

20 ή 22 λέτε να πάρω;

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια μοντέλα;

 

gnt που χάθηκες; :blink:

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω,τι ακριβως θες να σου πουμε ?αν ειναι καλο?

Οτι και να βαλεις σε αυτο τον χωρο δεν θα ειναι καλο γιατι πολυ απλα δεν θα κανει την δουλεια που το αγορασες να κανει.Αν δεν εχεις τα χρηματα μην το αγορασεις,δες καποια πιο οικονομικη λυση,πελλετ ισως.

κοιτα το ξερω αυτο.ισως εγω δεν το εθεσα σωστα. θα λειτουργει συμπληρωματικα μιας και δεν μπορει να μπει κατι αλλο.εγω ρωτησα αν ειναι καλο σαν μοντελο,αυτα που λεει οτι κανει και τα χαρακτηριστικα του ειναι πολυ καλυτερα απο καποιο αλλο μοντελο(οικονομικο,αποδοση κτλπ) .πχ ειδα το mitsubishi MSG 60 και το toyotomi που εχει προσφορα to media markt

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι-κουζίνα (ενιαίος χώρος).

Είναι περίπου 42τμ, 15 ετίας διαμέρισμα με διπλά ενεργειακά τζάμια και καλή μόνωση.

Τρίτος όροφος, ύψος 2,70 και βορειοανατολικός προσανατολισμός.

Έχει το σαλόνι μια διπλή μπαλκονόπορτα και η κουζίνα ένα μικρό παράθυρο.

Μπάτζετ όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο, γύρω στα 1200 άντε λίγο παραπάνω.

 

Ποια έχετε να μου προτείνετε;

 

Fujitsu AWYZ14LB/AOYZ14LB Nocria

 

Απόδοση ψύξης: 0.90-4.20-5.30 kW

Απόδοση θέρμανσης: 0.90-6.00-9.10 kW

 

Ενέργεια εισόδου ψύξης: 1.02 kW

Ενέργεια εισόδου θέρμανσης: 1.35 kW

Τροφοδοσία Ισχύος: 220 - 240 V

EER (Βαθμός απόδοσης ψύξης): 4.12

COP (Βαθμός απόδοσης θέρμανσης): 4.44

Ενεργειακή κλάση (ψύξη/θέρμανση): A/A

Στάθμη θορύβου εσωτερικής μονάδας: 24 dB

Στάθμη θορύβου εξωτερικής μονάδας: 46 dB

Διαστάσεις εσωτερικής μονάδας: 899 x 250 x 298 mm

Διαστάσεις εξωτερικής μονάδας: 790 x 578 x 300 mm

Βάρος εσωτερικής μονάδας: 13.5 kg

Βάρος εξωτερικής μονάδας: 39 kg

Τύπος ψυκτικού υγρού: R410A

Εγγύηση: 3 χρόνια

Βαθμούς Κελσίου Ψύξη: από -10 μέχρι +46 °C

Βαθμούς Κελσίου θέρμανση: από -20 μέχρι + 24 °C

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα κλιματιστικό για το σαλόνι-κουζίνα (ενιαίος χώρος).

Είναι περίπου 42τμ, 15 ετίας διαμέρισμα με διπλά ενεργειακά τζάμια και καλή μόνωση.

Τρίτος όροφος, ύψος 2,70 και βορειοανατολικός προσανατολισμός.

Έχει το σαλόνι μια διπλή μπαλκονόπορτα και η κουζίνα ένα μικρό παράθυρο.

Μπάτζετ όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο, γύρω στα 1200 άντε λίγο παραπάνω.

 

Ποια έχετε να μου προτείνετε;

 

Για 46τμ ίδια διαμόρφωση(σαλονοκουζίνα) με μετρια μόνωση,διπλά τζάμια κτλ έβαλα περυσι τέτοια εποχή το hitachi 60ppa στα 980ευρώ και έμεινα πολύ ευχαριστημένος αφού μου ζέσταινε το χώρο στους 22 απροβλημάτιστα συν την κρεβατοκάμαρα στους 20 χωρίς μεγάλη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ηθελα και εγω μια γνωμη.εχω χωρο σαν του παιδιου απο πανω ποστ αλλα 110 τετραγωνικά.. Κουφωματα καλα και καλη μονωση 7ετιας. Για 24 με βλεπω για θέρμανση αλλα ποιο;

 

2χ12000 η 2χ14000 (inverter) το ένα απέναντι στο άλλο.

 

Επίσης θέλω να γράψω η καλύτερη λειτουργία και οικονομικότερη είναι να γίνεται επιλογή θερμοκρασίας στο τηλεχειριστήριο

αλλά τον ανεμιστήρα να τον αφήνεται στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την προταση. Απο μοντελα τι λες; mitsubisi, toyotomi, hitachi?

 

Λοιπόν τώρα είδα ότι είσαι από Θεσσαλονίκη οπότε πρέπει να αγοράσεις μηχανήματα με μεγάλο εύρος θερμοκρασίας. Θα πρέπει ότι επιλογή να κάνεις να διαβάσεις τη απόδοση έχει όταν η θερμοκρασία λειτουργίας πέφτει κάτω από τους 7 βαθμούς και τη απόδοση έχει στους -7. Όλα αυτά φένονται στα manual και εκεί ξεχωρίζει ένα καλό από ένα μέτριο κλιματιστικό. Δεν ξέρω τι μπάτζετ έχεις αλλά καλά θα κάνεις να μείνεις στους κορυφαίους λόγω περιοχής.

Το Nocria που πρότεινα στο παιδί πιο πάνω είναι τοπ μηχάνημα αλλά και το κόστος μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , ενδιαφέρομαι για τοποθέτηση κλιματιστικού 18k btu . Είχα καταλήξει σε ένα toyotomi izuru , αλλά σε συζήτηση με ψυκτικό μου είπε πώς δεν είναι ιαπωνικά μοντέλα , αλλά φθηνές κατασκευές της κίνας στην οποία πουλάει την φίρμα η toyotomi .

Μου πρότεινε την μάρκα gree ως αξιόπιστη , τι γνώμη έχετε για την gree ;

Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό μηχάνημα γύρω στα 18k btu και με τιμή 700-800 ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Είχα ένα fujico air condition περίπου 15 χρόνια και δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτό. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Δυστυχώς χάλασε φέτος οπότε ψάχνω κάτι καινούργιο.

 

Έχω κάποιες απορίες.

 

Ποιός ο λόγος να αγοράσει κάποιος κάποια γνωστή μάρκα όπως Hitachi, Mitsubishi αντί για κάποια άγνωστης μάρκας? Έιναι ενεργειακά καλύτερα? Λιγότερο θόρυβο? Χαλάνε λιγότερο.

 

Με 16000-18000 BTU ψύξη είμαι καλά για το σαλόνι μου.

 

Έχω βαρεθεί να ρωτάω σε μαγαζιά και ο καθένας να μου λέει ότι το ένα μοντέλο είναι καλύτερο από το άλλο.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου κάνε με δυο λόγια μια σύγκριση μεταξύ των γνωστών μαρκών? Επίσης έχει σημασία αν είναι παλιότερο μοντέλο? Απότι έχω καταλάβει τα παλιότερα μοντέλα είναι πιο ενεργειακά αποδοτικά αλλά πιστεύεται αξίζει η διαφορά χρηματών?

 

Τέλος παίζουν τίποτα προσφορές τώρα τελευταία?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Είχα ένα fujico air condition περίπου 15 χρόνια και δεν είχα κανένα πρόβλημα με αυτό. Ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Δυστυχώς χάλασε φέτος οπότε ψάχνω κάτι καινούργιο.

 

Έχω κάποιες απορίες.

 

Ποιός ο λόγος να αγοράσει κάποιος κάποια γνωστή μάρκα όπως Hitachi, Mitsubishi αντί για κάποια άγνωστης μάρκας? Έιναι ενεργειακά καλύτερα? Λιγότερο θόρυβο? Χαλάνε λιγότερο.

 

Με 16000-18000 BTU ψύξη είμαι καλά για το σαλόνι μου.

 

Έχω βαρεθεί να ρωτάω σε μαγαζιά και ο καθένας να μου λέει ότι το ένα μοντέλο είναι καλύτερο από το άλλο.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου κάνε με δυο λόγια μια σύγκριση μεταξύ των γνωστών μαρκών? Επίσης έχει σημασία αν είναι παλιότερο μοντέλο? Απότι έχω καταλάβει τα παλιότερα μοντέλα είναι πιο ενεργειακά αποδοτικά αλλά πιστεύεται αξίζει η διαφορά χρηματών?

 

Τέλος παίζουν τίποτα προσφορές τώρα τελευταία?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

Ποιος ο λογος να πάρεις Μερσεντές,Μπέμβε,βολβό,σαμπ...

Οτι πάρεις 100...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...