Jump to content

Πρόβλημα με netMod


ariadgr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το netMod usb (hardware v.20) με firmware 3.77 που έχω, είναι συνδεδεμένο στην COM2 (serial) του PC με λειτουργικό Windows 2000 (Service Pack 4). Μετά από κάθε σβήσιμο & άνοιγμα του pc εμφανίζεται "Not present" στο Phone & Modem options. Είναι εγκατεστημένο ως "Intracom netmod Win9X 2000.

 

Το πρόβλημα λύνεται προσωρινά μόνο με απεγκατάσταση & επανεγκατάσταση του netMod, πράγμα που δεν μπορεί να γίνεται συνέχεια.

 

Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα;

 

Να σημειώσω ότι η εγκατάσταση των 2000 είναι μετά από format και έχει γίνει λίγες μέρες πριν. Η εγκατάσταση του netMod έχει γίνει με το αρχείο Mdmintra2000.inf από το site της Intracom.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό το είχα κι εγώ παλιότερα όταν είχα win2000 κι ένα παλιότερο netmod. Επίσης τυχαίνει να παρουσιάζεται και στα νεότερα netmod όταν τα συνδέεις από usb, οπότε εκεί προτείνω εγκατάσταση με σειριακό καλώδιο (για σίγουρα πράματα...)!

 

Τώρα όσον αφορά το πρόβλημά που λες, εγώ το είχα λύσει ως εξής και από κει και πέρα δούλευε κανονικότατα. Πρώτα απ' όλα κάνε το netmod τελείως remove και απεγκατέστησε τυχόν drivers που έχεις περάσει. Στη συνέχεια, πήγαινε στo control panel εκεί που λέει για τα modems και επέλεξε να κάνεις add new modem. Θα τσεκάρεις εκεί που λέει, αν θυμάμαι καλά στα win2000, add modem manually ή don't detect my modem, I will select it from a list, και θα σου βγάλει μια λίστα με διάφορα διαθέσιμα modems. Εκεί θα επιλέξεις το standard 28800 bps modem (ναι, μη σου κάνει εντύπωση) στο σωστό port και στη συνέχεια θα το ρυθμίσεις αναλόγως, πχ το maximun speed στο υψηλότερο και τα λοιπά.

 

Λογικά αν κάνεις όλα αυτά manually χωρίς να βάλεις τίποτα άλλο μέσα σχετικό με drivers του netmod θα λυθεί το πρόβλημα (τουλάχιστον σε μένα έκτοτε δούλευε μια χαρά). Αν παρ' όλα αυτά στο ξανακάνει δοκίμασε να το κάνεις πάλι remove και ξανά add σε διαφορετικό port από αυτό που σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Καλή τύχη! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akamatos

... Εκεί θα επιλέξεις το standard 28800 bps modem (ναι, μη σου κάνει εντύπωση) στο σωστό port και στη συνέχεια θα το ρυθμίσεις αναλόγως, πχ το maximun speed στο υψηλότερο και τα λοιπά.

 

Λογικά αν κάνεις όλα αυτά manually χωρίς να βάλεις τίποτα άλλο μέσα σχετικό με drivers του netmod θα λυθεί το πρόβλημα (τουλάχιστον σε μένα έκτοτε δούλευε μια χαρά). Αν παρ' όλα αυτά στο ξανακάνει δοκίμασε να το κάνεις πάλι remove και ξανά add σε διαφορετικό port από αυτό που σου δημιουργεί το πρόβλημα.

Καλή τύχη! :cool:

 

Το δοκίμασα και αυτό (το θυμόμουν από ένα βιβλιαράκι του netMod), ρυθμίζοντας τη σειριακή στα 115200 bps, όμως συνδεόταν στα 38400! Και να σκεφτείς ότι το έβαλα στη σειριακή για να αποφύγω τα προβλήματα που αντιμετώπιζα παλιά με τη USB. :p

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το "πήρε" όταν το έβαλες στα 115200 bps ; Εννοώ μήπως κατά λάθος έκλεισες το παράθυρο κάνοντας κάτι άλλο πριν προλάβεις να το επιβεβαιώσεις με ΟΚ ; Γιατί κι εμένα τότε συνδεόταν στα 38400 bps αλλά μετά διαπίστωνα ότι είχα ξεχάσει να πατήσω ΟΚ για να ρυθμιστεί στα 115200 bps και έτσι το μόντεμ περιόριζε την ταχύτητα από μόνο του...

 

Δοκίμασες να το συνδέσεις σε διαφορετικό port απ' αυτό που το έχεις τώρα και σου δημιουργεί τα προβλήματα; Σειριακό εννοώ, γιατί το netMod σε usb, μόνο στον εχθρό μου θα το έβαζα... Πολλά προβλήματα, και να σκεφτείς ότι ο ΟΤΕ υποστηρίζει ότι κοστίζει 90.000 δραχμές. Έτσι είχε αποφανθεί η υπάλληλος που μου ζήτησε να το επιστρέψω όταν διέκοψα μια isdn σύνδεση που είχα... :wacko:

 

Τελοσπάντων, εγώ θα σου πρότεινα κατ' αρχάς να το ξαναβάλεις σε σειριακό port και να ψαχτείς λίγο σε ποιο δουλεύει και σε ποιο όχι τσεκάροντας ξανά τις ρυθμίσεις για την ταχύτητα. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.Τελικά το έσβησα εντελώς και την επόμενη φορά που το βρήκε έμεινε για πάντα.Εαν θες την γνώμη μου τράβα πάρε ένα tornado pci 128 ta με 15€ και ξεμπέρδευσε μια για πάντα με το netmod(όπως και εγώ άλλωστε) :rolleyes: :D
Link to comment
Share on other sites

Και εγω έκανα αυτό που λέει ο φίλος! Αγόρασα ένα tornado εξωτερικό όμως, USB 128K και ηρέμισα απο το netmod. Τώρα πλέον τα έχω όλα: fax, συνδέσεις τηλεφώνου, συνεργάζεται άψογα με τα πάντα και το σημαντικότερο χθές κατέβαζα σταθερά ένα αρχείο 4,7ΜΒ με 15Kbytes/sec ! (σύνδεση 128) Το ώραίο είναι οτι αυτό το Modem σε μέγεθος είναι το μισό απο ένα μικρό Mouse..... Είναι το tornado webjet 128 USB και το πήρα απο το Πλαίσιο με 60 € . Αρκετή διαφορά απο το pci αλλά νομίζω οτι αξίζει τα λεφτά του.
Link to comment
Share on other sites

@orka:

 

To έχω το Tornado Webjet Pocket αλλά μου δημιουργούσε προβλήματ α και σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Μετά από κάθε άνοιγμα του PC έβγαζε ένα κόκκινο X στο system tray (κάτω δεξιά) που έλεγε ότι δεν είναι συνδεδεμένο. Έπρεπε κάθε φορά να βγάζω & να ξαναβάζω το καλώδιο για να λειτουργήσει και ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικό... :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

@orka:

 

To έχω το Tornado Webjet Pocket αλλά μου δημιουργούσε προβλήματ α και σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Μετά από κάθε άνοιγμα του PC έβγαζε ένα κόκκινο X στο system tray (κάτω δεξιά) που έλεγε ότι δεν είναι συνδεδεμένο. Έπρεπε κάθε φορά να βγάζω & να ξαναβάζω το καλώδιο για να λειτουργήσει και ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικό... :!:

 

Εγω αγαπητέ που παρότι δεν είχα ξαναδοκιμάσει άλλο ISDN modem εκτός απο το netmod , και έχοντας βέβαια την σχετική πείρα απο άλλα Modems στο παρελθόν, δεν εντόπισα κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση. Εϊναι πραγματικά Plug & play και δουλεύει φανταστικά, παρότι έχω ένα κάρο συσκευές USB μόνιμα συνδεδεμένες στο pc μου. Αν θές βοήθεια πές μου, τι λειτουργικό έχεις μήπως και μπορούμε να βρούμε λύση. Ίσως να φταίει και το συγκεκριμένο config του υπολογιστή σου. Ίσως πάλι να είχε πρόβλημα το συγκεκριμένο Modem.... Θέλει λίγο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον noizy

vgale to netmod apo tin usb kai valto se mia rs232 gia na iremiseis...

 

 

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

Το netMod usb (hardware v.20) με firmware 3.77 που έχω, είναι συνδεδεμένο στην COM2 (serial)... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

@orka:

 

Τελικά το έκανα να δουλέψει το netMod! Μετά την επανεκκίνηση που ήταν "not present", το απεγκατέστησα. Μετά πήγα στο Phone & Modem options > Add modem > Have disk > έδωσα το inf της Intracom και το εγκατέστησα. Στην επόμενη επανεκκίνηση, άνοιξε το παραθυράκι "Found new hardware (netmod V2) αλλά την είχα ψιλιαστεί τη δουλειά και το έκλεισα. Από τότε λειτουργεί κανονικά. :wacko:

 

Όσο για το Webjet Pocket, έχω φαει αρκετό χρόνο επικοινωνώντας με την εταιρεία για να μου βρει λύση στο πρόβλημα. Ακόμα χειρότερα κάνει σε ένα Macintosh, όπου αν είναι συνδεδεμένο όταν ανοίγει ο υπολογιστής, τον κάνει να κολλάει εντελώς και να θέλει επανεκκίνηση. Τους είπα να μου το αντικαταστήσουν και μου είπαν να το παω από το Πλαίσιο να το ελέγξουν... από τότε σταμάτησα να ασχολούμαι, αφού χρησιμοποιώ 64Κ σύνδεση και με βολεύει και το netMod. :)

Link to comment
Share on other sites

egw me w2k to exwsthn usb kai apo tote pou to evala den exei kAanena provlima

to software tou einai mlkia giati enw to netmod htan sindedemeno sto pc den to evriske se kanena port(vevaia to prog den xreiazetai pouthena mias kai sou dinei mono plirofories)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...