Jump to content

Ερωτήσεις για Vodafone TV


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα μάγκες. Ήρθε τελικά το βονταφον τβ, παρόλο που κλειδώνω χαμηλά στα 10μβ παίζει πολύ καλά και σταθερά ακόμα και σε ντέρμπι. Είδα επίσης και ταινία κανένα θέμα.

Λοιπον το θέμα μου

 

Η τηλεφωνική γραμμή δυστυχώς είναι μόνο στο δωμάτιο μου όπου έχω το ρουτερ. Το βονταφον τβ όπως ξέρετε λειτουργεί σύνδεση σε ρουτερ εθερνετ στον δέκτη (το κουτάκι) hdmi σε τβ.

Εγώ όμως θέλω να το χρησιμοποιήσω στην τηλεόραση που βρίσκεται στο σαλόνι, όπου είναι και γονείς και γενικά να βλέπουμε μπάλα.

 

Είναι πολύ μακριά. Μπορώ να τραβήξω 20 μέτρα καλώδια η hdmi που δεν είναι καθόλου πρακτικά. Χώρια που θα φαίνονται η θα πρέπει να ανοίξω τρύπες κτλ. Επίσης και με WiFi ειναι μακριά άσε που από την βονταφον μου είπαν η ιδανική μέθοδος είναι καλώδιο εθερνετ.

 

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο.https://www.skroutz.gr/c/913/network-plc.html

Plc δικτυακές-συνδέσεις

 

Βάζω ένα στο δωμάτιο που έχω το ρουτερ το άλλο στο σαλόνι που έχω το μποξακι και τα συνδέω με εθερνετ και τα συγχρονιζω.

 

Λειτουργεί λέτε?

 

Έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν θες να τραβηξεις καλωδιο αναγκαστικα πας σε powerline. Δεν θα εχεις θεμα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα ένα tplink από Γερμανό με 49.90. Αν δείτε και στο σκρουτζ είναι το δημοφιλεστερο (αν και λογικά θα κάνουν και τα άλλα)

Ινσταλ δύο λεπτά υπόθεση έχει οδηγίες.

Λειτουργεί άψογα χωρίς κανένα λαγκ λες και είναι απευθείας στο ρουτερ.

 

Πολύ προσοχή κάποια τπλινκ θέλουν απευθείας σε μπριζα να μην πάνε με πολύμπριζα γιατί κολλάνε.

 

Αυτα οποίος έχει ανάλογο θέμα είναι αρκετά πρακτική λύση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

 

Είμαι ήδη συνδρομητής vodafone double play lite (24Mbps, 200' ομιλίας, 31€) εδώ και χρόνια (προερχόμενος από HOL)

και ενδιαφέρομαι να πάω σε triple play.

 

Με ενδιαφέρει το Full TV για να έχει τα novasports.

Εδώ https://www.vodafone.gr/eshop/vodafone-home/adsl/c-120112/ βλέπω το Full TV στα 40,3€ (χωρίς κινητή).

 

Περιμένω να με καλέσουν από Vodafone για προσφορά. Τι λέτε να ζητήσω για triple play 24Mbps με Full TV?

 

To Full TV έχει όλα τα ελληνικά κανάλια σε HD?

Αν γνωρίζει κάποιος, τέλη ενεργοποίησης θα πρέπει να πληρώσω? Στο site της vodafone, οταν βάζω τη διεύθυνσή μου για έλεγχο διαθεσιμότητας, μου βγάζει πάνω από τα πακέτα "δωρεάν τέλη ενεργοποίησης και εγκατάστασης".

 

Ευχαριστώ

 

Φίλε @aaaaztek84 ποιο Powerline πήρες τελικά?

Το σύνδεσες σε πολύπριζο??

Επίσης, το powerline είναι καλύτερη λύση από ένα wifi access point/repeater/extender?

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ για Vodafone TV, το κουτί της vodafone χρησιμοποιείς? Έχεις κάποιο θέμα?

Ευχαριστώ!

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ακούσει ότι απο Vodafone & Wind τρέχει προσφορά στα 26.50Ε/μήνα(Απεριόριστες αστικές & υπεραστικές κλήσεις, 300 λεπτά ομιλίας προς κινητά, 24Mbps internet & Vodafone TV Full ή Wind Vision Full.)

 

Το Vodafone TV δεν έχει τα Ελληνικά κανάλια εκτός απο της ΕΡΤ.

 

Η Wind Vision τα έχει (Τα κανάλια της επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης (εκτός από το MAD TV, Nickelodeon, SMILE και RISE TV) είναι διαθέσιμα στο ίδιο περιβάλλον πλοήγησης με τα συνδρομητικά, μέσω της δυνατότητας του αποκωδικοποιητή της WIND VISION να λαμβάνει τα ελεύθερα τηλεοπτικά σήματα που εκπέμπονται σε οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας.)<-- Απο την ιστοσελίδα της Wind.

 

Τώρα για το αν είναι HD η οχι πραγματικά δεν ξέρω και μαλλον δεν θα είναι γιατι πιστεύω ότι θα έβαζαν τα λογότυπα των καναλιών στην ιστοσελίδα με το HD λογότυπο.

Edited by iCostas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ προσωπικά δέχτηκα την προσφορά της wind, διότι ήταν η μοναδική που με έκανε τέτοια προσφορά, αλλά γενικά η τηλεόραση της wind είναι λίγο καλύτερη, διότι έχει και τα κανάλια εθνικής εμβέλειας(δεν έχει σημασία που είναι χάλια, κάτι μπορεί να θες να δεις από εκεί, έστω και για να σπάσεις πλάκα).

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με vodafone και μου ειπαν πως τα 26.5€/μήνα είναι για φορητότητα, όχι για υπάρχοντες συνδρομητές vodafone!

Και δε μου έκανε καμία προσφορά, παρά τη στάνταρ τιμή 40ευρω(triple play 24Mbps + full TV).

Και δε το δέχτηκα γτ είναι εκτός budget μου.

 

Μπορώ να βάλω τηλεόραση Wind, ενώ internet να αφήσω Vodafone? Θα έχει προσφορά η Wind για μόνο τηλεόραση?

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με vodafone και μου ειπαν πως τα 26.5€/μήνα είναι για φορητότητα, όχι για υπάρχοντες συνδρομητές vodafone!

Και δε μου έκανε καμία προσφορά, παρά τη στάνταρ τιμή 40ευρω(triple play 24Mbps + full TV).

Και δε το δέχτηκα γτ είναι εκτός budget μου.

 

Μπορώ να βάλω τηλεόραση Wind, ενώ internet να αφήσω Vodafone? Θα έχει προσφορά η Wind για μόνο τηλεόραση?

Η τηλεόραση της wind είναι αποκλειστικά για συνδρομητές wind. Αντίθετα, η Vodafone tv πλέον είναι ανεξαρτήτου παροχου.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εδώ.εχω λάβει κι εγώ την προσφορά της wind με 26,50 για το triple play full pack η καλύτερη τιμή που πήρα από vodafone για να προσθέσω και tv πάει στα 33,60.παιζει να μας το δώσει με φορητότητα η θα μπλέξουμε και θα πάμε wind(με πρόστιμο κιόλας στη Βόντα)αφού δεν έχει λήξει το συμβόλαιο.αυτο να μη δίνουν την προσφορά στους υφιστάμενους συνδρομητές είναι απίστευτο.ευτυχως με τα κινητά το είχα πάρει γραπτά επ'αοριστον έκπτωση και έχω πάψει να ασχολούμαι από το 2014.
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εδώ.εχω λάβει κι εγώ την προσφορά της wind με 26,50 για το triple play full pack η καλύτερη τιμή που πήρα από vodafone για να προσθέσω και tv πάει στα 33,60.παιζει να μας το δώσει με φορητότητα η θα μπλέξουμε και θα πάμε wind(με πρόστιμο κιόλας στη Βόντα)αφού δεν έχει λήξει το συμβόλαιο.αυτο να μη δίνουν την προσφορά στους υφιστάμενους συνδρομητές είναι απίστευτο.ευτυχως με τα κινητά το είχα πάρει γραπτά επ'αοριστον έκπτωση και έχω πάψει να ασχολούμαι από το 2014.
Μην κάνεις κάτι εφόσον έχεις συμβόλαιο ακόμα.. Θα χρεωθείς με penalty και από όσο ξέρω είναι μεγάλο ποσό. Για να κάνεις τέτοιες κινήσεις πρέπει να είσαι κοντά στην λήξη του συμβολαίου αν όχι στην λήξη. Ειδικά με τον καινούργιο κα ονισμο που έβγαλε η ΕΕΤΤ, θα μπλέξεις πιο πολύ γιατί θα τρέχεις. Και πολύ μάλιστα. Οπότε καλύτερα όχι.

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και γω κάτοχος από προχθές του Vodafone TV και πλέον, μιας και έχω και σταθερό και κινητό στη Vodafone, έχω triple play. Σταθερό και TV στα 30€ (απεριόριστα αστικά και υπεραστικά, 300' προς κινητά, 24αρι internet και όλα τα κανάλια εκτός των αθλητικών, με δωρεάν εξοπλισμό). Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.

Όσο για τα κανάλια, δεν έχει τα ελεύθερα (ΕΡΤ, star, antenna κλπ.) αλλά ο αποκωδικοποιητής έχει υποδοχή antenna in για να παίζουν από κει και τα ελεύθερα

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Προσθέσεις τώρα την τηλεόραση;πόσο παραπάνω σου ζήτησαν για το full pack?

 

Ναι, είχα ήδη σταθερό και κινητό στη Vodafone και πρόσθεσα τηλεόραση. Για το απλό πακέτο (χωρίς παιδικά, ντοκιμαντέρ) μου ζητούσαν 10€. Για το πακέτο με όλα τα κανάλια εκτός των αθλητικών, 12€ (αυτό έβαλα). Για το φουλ πακέτο δε ξέρω τιμή αλλά φαντάζομαι δε θα ξεπερνάει τα 15€....

 

Ξέρετε κάποιον τρόπο να μπορώ να μεταδώσω την εικόνα του Vodafone TV και σε δεύτερη τηλεόραση; Σκέφτηκα ένα HDMI splitter αλλά οι τηλεοράσεις είναι μακριά. Εννοείται πως "προνόησαν" και η εφαρμογή Vodafone TV δεν υπάρχει για Android TV (που είναι η δεύτερη τηλεόραση μου)....

Edited by XP130TD
συνεχόμενα posts

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Είμαι και γω κάτοχος από προχθές του Vodafone TV και πλέον, μιας και έχω και σταθερό και κινητό στη Vodafone, έχω triple play. Σταθερό και TV στα 30€ (απεριόριστα αστικά και υπεραστικά, 300' προς κινητά, 24αρι internet και όλα τα κανάλια εκτός των αθλητικών, με δωρεάν εξοπλισμό). Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές.

Όσο για τα κανάλια, δεν έχει τα ελεύθερα (ΕΡΤ, star, antenna κλπ.) αλλά ο αποκωδικοποιητής έχει υποδοχή antenna in για να παίζουν από κει και τα ελεύθερα

 

Να ρωτήσω πως το βλεπεις το πακετο σαν νεος συνδρομητης? Ενδιαφέρομαι γιατι ληγει το συμβολαιο μου και το σκεφτοαμαι. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πως το βλεπεις το πακετο σαν νεος συνδρομητης? Ενδιαφέρομαι γιατι ληγει το συμβολαιο μου και το σκεφτοαμαι. Ευχαριστω.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένος! Βέβαια να ξέρεις ότι εγώ έβαλα Vodafone TV γιατί είχα ήδη κινητό και σταθερό στη Vodafone. Καθαρά και μόνο συνδρομητική τηλεόραση, τη καλύτερη την έχει η cosmote. Απλά είναι πιο ακριβή....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση θέλω να κάνω καθώς ως πελάτης σταθερής Cyta μου προσφέρουν το πλήρες πακέτο στα 26,50€. Τα κανάλια της nova παίζουν κανονικά ή είναι με καθυστέρηση λόγω internet; Το έχει τσεκάρει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση θέλω να κάνω καθώς ως πελάτης σταθερής Cyta μου προσφέρουν το πλήρες πακέτο στα 26,50€. Τα κανάλια της nova παίζουν κανονικά ή είναι με καθυστέρηση λόγω internet; Το έχει τσεκάρει κάποιος;

 

Όλα τα κανάλια είναι μέσω internet, έκτης από αυτά που είναι μέσω κεραίας αν και εφόσον συνδέσεις τη κεραία με τον αποκωδικοποιητή. Καθυστέρηση δεν υπάρχει καθόλου

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λέω για καθυστέρηση εννοώ αν το novasport 1 για παράδειγμα όταν έχει αγώνα δείχνει τον αγώνα όπως και το δορυφορικό novadport 1 χωρίς καθυστέρηση όπως έχει το novago.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όταν λέω για καθυστέρηση εννοώ αν το novasport 1 για παράδειγμα όταν έχει αγώνα δείχνει τον αγώνα όπως και το δορυφορικό novadport 1 χωρίς καθυστέρηση όπως έχει το novago.

 

Α, τώρα κατάλαβα. Για αυτή τη λεπτομέρεια δεν είμαι σίγουρος. Θεωρώ δε θα έχει όμως....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Άσε το τσεκαρα με φίλο που έχει Vodafone TV με VDSL. Το bet365 που πάει 30" πίσω από το live ήταν ποιο μπροστά κατά 15" σε σχέση με το Vodafone TV. Κατά πως το βλέπω δεν θα πάρω. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σας και καλό μήνα σε όλους!! Έχω το Vodafone Tv και σε γενικές γραμμές είναι μέσα στα προβλήματα.. Έχω βαρεθεί να κάνω επανεκκινήσεις τον αποκωδικοποιητή και το ρούτερ.. Άσε που σε επικοινωνία με την Vodafone υποστηρίζουν ότι εξαιτίας συστημικού λάθους δεν φαίνεται ότι έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία και ότι προσπαθούν να το επιδιορθώσουν...εδώ και έναν μήνα...Τους κωδικούς τους ζήτησα για να έχω πρόσβαση στο mobile app αλλά και εκεί είμαι στο περίμενε 10 μέρες τώρα εξαιτίας πάλι συστημικού λάθους...Τι να πω.. απαράδεκτα πράγματα.Στους λογαριασμούς είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία...Έχω το triple play στα 23 ευρώ αλλιώς θα την είχα κόψει την tv.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σας και καλό μήνα σε όλους!! Έχω το Vodafone Tv και σε γενικές γραμμές είναι μέσα στα προβλήματα.. Έχω βαρεθεί να κάνω επανεκκινήσεις τον αποκωδικοποιητή και το ρούτερ.. Άσε που σε επικοινωνία με την Vodafone υποστηρίζουν ότι εξαιτίας συστημικού λάθους δεν φαίνεται ότι έχω ενεργοποιημένη την υπηρεσία και ότι προσπαθούν να το επιδιορθώσουν...εδώ και έναν μήνα...Τους κωδικούς τους ζήτησα για να έχω πρόσβαση στο mobile app αλλά και εκεί είμαι στο περίμενε 10 μέρες τώρα εξαιτίας πάλι συστημικού λάθους...Τι να πω.. απαράδεκτα πράγματα.Στους λογαριασμούς είναι ενεργοποιημένη η υπηρεσία...Έχω το triple play στα 23 ευρώ αλλιώς θα την είχα κόψει την tv.

 

Περίεργο μου φαίνεται. Πριν ακόμα παραλαβω τον εξοπλισμό, μου είχαν στείλει username και password για την εφαρμογή, χωρίς καν να τους το πω εγώ.

Όσο για κολλήματα, η αλήθεια είναι ότι στην αρχή (πριν κάνα 2μηνο) ο αποκωδικοποιητής κολλούσε συχνά. Έγιναν κάποια updates όμως στη πορεία και τώρα όλα καλά...

Όσο για το internet, αυτό είναι άλλη υπόθεση...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...