Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

59 minutes ago, panoszavra said:

Ακούω τι λες , αλλά πρέπει να παραδεχτείς πως αυτές οι αλλαγές είναι άλματα για την Apple. Εάν τελικά ισχύσουν όλα αυτά που λέγονται και γράφονται , εγώ δεν θα έχω λόγο να κοιτάω προς android μεριά(γλυκοκοιτούσα το s24 ultra και το επερχόμενο pixel 9 pro). Έχω αγαπήσει το MacBook (είναι άψογο ) αλλά το iPhone είναι ανάπηρο για τις δικές μου ανάγκες. Οι αλλαγές αυτές όμως νομίζω πως θα το ανεβάσουν πολύ σε λειτουργικότητα (για τα δικά μου πάντα δεδομένα). 

Υπάρχει μία ανησυχία μήπως στην Ευρώπη δεν το επιτρέψουν λόγω προσωπικών δεδομένων. Εύχομαι να μην ισχύσει κάτι τέτοιο.

Λογικά δεν θα το επιτρέψουν 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

T9 dialing baby!!! 

Eγώ έκλεισα. Αν δουλεύει με επαφές αποθηκευμένες και στα ελληνικά, δεν θα σκεφτώ μετάβαση πίσω σε αντροιντ. Το οικοσύστημα βολεύει, και τα πράγματα που με ενοχλούσαν έχουν γίνει τόσα λίγα, που πιστεύω ότι στην καθημερινότητά μου, δεν θα τα προσέχω καν.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, panoszavra said:

Ακούω τι λες , αλλά πρέπει να παραδεχτείς πως αυτές οι αλλαγές είναι άλματα για την Apple. Εάν τελικά ισχύσουν όλα αυτά που λέγονται και γράφονται , εγώ δεν θα έχω λόγο να κοιτάω προς android μεριά(γλυκοκοιτούσα το s24 ultra και το επερχόμενο pixel 9 pro). Έχω αγαπήσει το MacBook (είναι άψογο ) αλλά το iPhone είναι ανάπηρο για τις δικές μου ανάγκες. Οι αλλαγές αυτές όμως νομίζω πως θα το ανεβάσουν πολύ σε λειτουργικότητα (για τα δικά μου πάντα δεδομένα). 

Υπάρχει μία ανησυχία μήπως στην Ευρώπη δεν το επιτρέψουν λόγω προσωπικών δεδομένων. Εύχομαι να μην ισχύσει κάτι τέτοιο.

για να ειμαι ειλικρινής δεν ξερω αν θεωρειται αλμα ολο αυτο...ημουν χρονια σε samsung και φετος πηρα πρωτη φορα iphone... νομιζω πρεπει να δωσει σημασια στην εφαρμογη τηλεφωνο γιατι ο κυριος λογος που παιρνει καποιος ενα κινητο ειναι για να κανει κλησεις και να τον εξυπηρετει... μπαινεις σε μια επαφη, γινεται να μην σ δειχνει οτι τον καλεσες εχθες και προχθες και στς 20 μαιου; εποχη AI και οταν πληκτρολογεις εναν αριθμο να μην σου βγαζει αν το εχεις ξανα καλεσει; 

κανω παααρα πολλες κλησεις μεσα στην μερα και μου λειπει αυτο μαζι με την ηχογραφηση(κυριως γιατι οδηγω και μου δινει ο αλλος παραγγελια και να μην σταματαω στην ακρη του δρομου) 

ευτυχως την αναπηρη εφαρμογη του email την αντικατεστησα με το spark και σωθηκα....

ηχογραφηση κλησης ουτε η samsung δινει σε καποια χωρα της ευρωπαικης ενωσης... μονο η ουκρανια εχει αυτη την επιλογη που βρισκεται στην ευρωπη.. Δεν ξερω αν στο αιφον μπορεις να αλλαξεις csc οπως στα samsung για να εχεις την ηχογραφηση

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2024 at 9:56 ΠΜ, arxontas2323 said:

...ημουν χρονια σε samsung και φετος πηρα πρωτη φορα iphone...

Καλά...άσε την Samsung...εκεί το One UI πραγματικά ΞΕΣΚΙΖΕΙ στα πάνταόλα.
Ειδικά μετά το 4.0 και ακόμα καλύτερα μετά το 5.0....το One UI είναι κορυφή για μένα.
Ευκολία και ευχρηστία παντού. Παίζει ρόλο και πώς έχει συνηθίσει να δουλεύεις βέβαια...αλλά είναι τόσες πολλές οι ευκολίες που προσφέρει...και πραγματικά είναι τόσο υπερπλήρες που δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς με εφαρμογές 3ων. Ό,τι και εάν σκεφτείς, ό,τι και να θες, το ONE UI το έχει.

Υπάρχουν πράγματα στην Apple που είναι παλαιολιθικά.
Πχ Τηλέφωνο (όπως λες) ή email client.
Εδώ εγώ που είμαι "αρρωστάκι" με την μηλιά (για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος) και το λέω ξεκάθαρα ότι κάποια πράγματα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρέπει να προστεθούν. Πόσο μάλλον αυτοί που έρχονται απο ONEUI το οποίο είναι πραγματικά κορυφαίο.

Θέλω να πω...καθόλα λογικό όταν κάποιος έρχεται από ONE UI να βλέπει το iOS σαν ανάπηρο σε κάποια πράγματα.

Το Spark περνάει τα email από δικούς του servers. Το γνωρίζεις ε;

Για την ηχογράφηση...κρατάω μικρό καλάθι...στην Ευρώπη...δύσκολα.

T9 dialing βάλανε. Να δούμε εάν θα δουλεύει με Ελληνικά.

Το iOS 18 έχει πάρα πολλές προσθήκες. Και κάποιες είναι εντελώς εκτός φιλοσοφίας Apple. Αυτός είναι και ο λόγος που οι παλιοί χρήστες iOS μιλάνε για άλμα.

edit.
notification history.
Στο iPhone δεν υπάρχει.
Έσβησες μια ειδοποίηση; Αυτό ήταν...δεν την ξαναβρίσκεις.
Λεπτομέρεια θα μου πεις...ναι οκ...αλλά το One UI μέχρι και τέτοιο έχει. 😎

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κι εγώ την άποψη μου, καθώς δεν έχω ξαναγράψει...

Μετά από χρόνια χρήσης του android και συγκεκριμένα χρήστης samsung, φέτος πήγα σε apple και συγκεκριμένα σε iPhone 15 PM. Η χρήση που κάνω είναι απλή (τηλέφωνα, μνμ, social, YouTube, browsing). Δε βγάζω πολλές φωτογραφίες.

Φέτος ήθελα οπωσδήποτε να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό από android, καθώς βαρέθηκα να πειράζω συνέχεια ρυθμίσεις, μενού κ γενικά να κάνω πειράματα...ήθελα να ηρεμήσω από όλα αυτά, να ξεφυγω. Μονόδρομος η apple λοιπόν.

Από την πρώτη στιγμή που έβαλα τη SIM και ξεκίνησα να στήνω τη συσκευή, δεν σκεφτόμουν "Χριστέ μου τι να κανω; Να πανικοβληθω που ήρθα σε apple και δεν θα μπορώ να κάνω κάποια απλά πράγματα;". Αντίθετα, το εκανα με τόση χαρά και μάλιστα στις 2 πρώτες βδομάδες το συνηθισα και το γουσταρα γιατί έκανα και τα απλά. Εννοώ ότι δεν επηρεάστηκα από όσα διάβαζα και από τους γύρω γνωστούς μου χρήστες.

Κάποια πράγματα που αναφέρει ο φίλος πανω σχετικά με το τηλέφωνο ή το email, ναι θα μπορούσαν να υπάρχουν. Οι φωτογραφίες, όσες βγάζω, με καλύπτουν και μου αρέσουν. Η μπαταρία πάρα πολύ έως καλύτερη από τις αναλογες συσκευές του ίδιου ποσού που κυκλοφορούν εκει έξω (μικρότερη χωρητικότητα έχει το μήλο, υπενθυμίζω). Εδώ είναι και συνδυασμός λειτουργικου-μπαταριας. Στην αρχή με πείραζε το ότι βγάζει μια κιτρινιλα η οθόνη, αλλά το συνηθισα.

Δεν θα γκρινιάξω για κάτι, γιατί ήθελα κάτι διαφορετικό και έχω κάτι διαφορετικό.

Αυτή είναι η δική μου οπτική...

Link to comment
Share on other sites

@Kostas_Ts_86
Συνειδητοποιημένη αλλαγή. 
Όταν ξέρεις τί θέλεις, όλα γίνονται ευκολότερα. 😎

Κιτρινίλα γιατί σου βγάζει η οθόνη;;
Μήπως φταίει το True Tone;
Γιατί με το True Tone κλειστό, γίνεται πολύ ψυχρό το χρώμα και...προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει ούτε υποψία κιτρινίσματος.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, pavlidisc said:

@Kostas_Ts_86
Συνειδητοποιημένη αλλαγή. 
Όταν ξέρεις τί θέλεις, όλα γίνονται ευκολότερα. 😎

Κιτρινίλα γιατί σου βγάζει η οθόνη.
Μήπως φταίει το True Tone;
Γιατί με το True Tone κλειστό, γίνεται πολύ ψυχρό το χρώμα και...προσωπικά δεν βλέπω να υπάρχει ούτε υποψία κιτρινίσματος.

Ακριβώς όπως το εγραψες! Συνειδητοποιημένη αλλαγή.

Κλειστό το έχω εξαρχής το True Tone.

Στην αρχή που είχα και το S24U, τα χρησιμοποιουσα ταυτόχρονα και εκεί έβλεπα τη διαφορά. Τώρα όλα καλά! Μου φαινόταν μεγάλη η διαφορά γιατί εκεί το είχα στο τέρμα ψυχρό και πειραγμενα τα RBG.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Να γράψω κι εγώ την άποψη μου, καθώς δεν έχω ξαναγράψει...

Μετά από χρόνια χρήσης του android και συγκεκριμένα χρήστης samsung, φέτος πήγα σε apple και συγκεκριμένα σε iPhone 15 PM. Η χρήση που κάνω είναι απλή (τηλέφωνα, μνμ, social, YouTube, browsing). Δε βγάζω πολλές φωτογραφίες.

Φέτος ήθελα οπωσδήποτε να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό από android, καθώς βαρέθηκα να πειράζω συνέχεια ρυθμίσεις, μενού κ γενικά να κάνω πειράματα...ήθελα να ηρεμήσω από όλα αυτά, να ξεφυγω. Μονόδρομος η apple λοιπόν.

Από την πρώτη στιγμή που έβαλα τη SIM και ξεκίνησα να στήνω τη συσκευή, δεν σκεφτόμουν "Χριστέ μου τι να κανω; Να πανικοβληθω που ήρθα σε apple και δεν θα μπορώ να κάνω κάποια απλά πράγματα;". Αντίθετα, το εκανα με τόση χαρά και μάλιστα στις 2 πρώτες βδομάδες το συνηθισα και το γουσταρα γιατί έκανα και τα απλά. Εννοώ ότι δεν επηρεάστηκα από όσα διάβαζα και από τους γύρω γνωστούς μου χρήστες.

Κάποια πράγματα που αναφέρει ο φίλος πανω σχετικά με το τηλέφωνο ή το email, ναι θα μπορούσαν να υπάρχουν. Οι φωτογραφίες, όσες βγάζω, με καλύπτουν και μου αρέσουν. Η μπαταρία πάρα πολύ έως καλύτερη από τις αναλογες συσκευές του ίδιου ποσού που κυκλοφορούν εκει έξω (μικρότερη χωρητικότητα έχει το μήλο, υπενθυμίζω). Εδώ είναι και συνδυασμός λειτουργικου-μπαταριας. Στην αρχή με πείραζε το ότι βγάζει μια κιτρινιλα η οθόνη, αλλά το συνηθισα.

Δεν θα γκρινιάξω για κάτι, γιατί ήθελα κάτι διαφορετικό και έχω κάτι διαφορετικό.

Αυτή είναι η δική μου οπτική...

Για το 95% των χρηστών παγκοσμίως το apple είναι πιο εύχρηστο γιατί δεν έχει πολλά να πειράξεις 

Ειναι αυτό που είναι όπως το στήσεις μόλις το πάρεις 

Υπαρχει ένα μικρό ποσοστό χρηστών που επηρεάζονται από το κλειστό λογισμικό και την λανθασμένη πολιτική της apple να μην ακούει και πολύ τι ζητάνε κάποιοι χρήστες 

Τετοιο μικρό ποσοστό συνήθως πετυχαίνεις και εδώ σε forum που θέλουν το κάτι παραπάνω αλλά δεν υπάρχει 

Ολη κι όλη η ιστορία 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος για αυτή τη θήκη;

Από θέμα ποιότητας πιο πολύ ρωτάω.

https://thefixers.gr/shop/axesoyar/axesouar-kinhtwn/thikes/uniq-hybrid-iphone-15-pro-max-magclick-charging-lino-hue-charcoal-grey.html

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά...μπορεί κάποιος να μου πει πως κατεβάζω την beta 18;;;Μπορούν να την κατεβάσουν όλοι, οι μόνο προγραμματιστές;;;;;;Ευχαριστώ 

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, harley5 said:

Καλημέρα παιδιά...μπορεί κάποιος να μου πει πως κατεβάζω την beta 18;;;Μπορούν να την κατεβάσουν όλοι, οι μόνο προγραμματιστές;;;;;;Ευχαριστώ 

Λέω καλύτερα να μην μπαίνεις σε μπελάδες 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pavlidisc said:

Καλά...άσε την Samsung...εκεί το One UI πραγματικά ΞΕΣΚΙΖΕΙ στα πάνταόλα.
Ειδικά μετά το 4.0 και ακόμα καλύτερα μετά το 5.0....το One UI είναι κορυφή για μένα.
Ευκολία και ευχρηστία παντού. Παίζει ρόλο και πώς έχει συνηθίσει να δουλεύεις βέβαια...αλλά είναι τόσες πολλές οι ευκολίες που προσφέρει...και πραγματικά είναι τόσο υπερπλήρες που δεν χρειάζεται καν να ασχοληθείς με εφαρμογές 3ων. Ό,τι και εάν σκεφτείς, ό,τι και να θες, το ONE UI το έχει.

Υπάρχουν πράγματα στην Apple που είναι παλαιολιθικά.
Πχ Τηλέφωνο (όπως λες) ή email client.
Εδώ εγώ που είμαι "αρρωστάκι" με την μηλιά (για πολλούς λόγους που δεν είναι του παρόντος) και το λέω ξεκάθαρα ότι κάποια πράγματα ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ πρέπει να προστεθούν. Πόσο μάλλον αυτοί που έρχονται απο ONEUI το οποίο είναι πραγματικά κορυφαίο.

Θέλω να πω...καθόλα λογικό όταν κάποιος έρχεται από ONE UI να βλέπει το iOS σαν ανάπηρο σε κάποια πράγματα.

Το Spark περνάει τα email από δικούς του servers. Το γνωρίζεις ε;

Για την ηχογράφηση...κρατάω μικρό καλάθι...στην Ευρώπη...δύσκολα.

T9 dialing βάλανε. Να δούμε εάν θα δουλεύει με Ελληνικά.

Το iOS έχει πάρα πολλές προσθήκες. Και κάποιες είναι εντελώς εκτός φιλοσοφίας Apple. Αυτός είναι και ο λόγος που οι παλιοί χρήστες iOS μιλάνε για άλμα.

edit.
notification history.
Στο iPhone δεν υπάρχει.
Έσβησες μια ειδοποίηση; Αυτό ήταν...δεν την ξαναβρίσκεις.
Λεπτομέρεια θα μου πεις...ναι οκ...αλλά το One UI μέχρι και τέτοιο έχει. 😎

Το μονο κακο του oneui είναι οτι δεν τα δίνει ολα παντού...θα μου πεις αλλάζεις csc σε 2 λεπτά και εχεις ακομα πιο πολλά...

Και αυτοί έχουν αναπηρίες οπως τ πορτοφόλι...σε άλλες χώρες δουλεύει απίστευτα καλα και Ελλάδα τίποτα...ενω apple κάνεις πολλά παραπάνω....

Ξερεις τι; πολλά τα συνηθίσα...βέβαια δουλεύω και appdb και εχω κάποια πράγματα που είχα καινστ Samsung..

Για το spark δεν τ γνωριζα αλλα ρο φαντάστηκα..τοσο τέλειο και δωρεάν τίποτα δεν προχωράει...

Ηχογράφηση και εγω δεν πιστεύω οτι ηα την δούμε Ευρώπη δυστυχώς...

Καμία συσκευή δεν είναι τέλεια...ολες έχουν τα ελαττώματα τους...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, arxontas2323 said:

Το μονο κακο του oneui είναι οτι δεν τα δίνει ολα παντού...θα μου πεις αλλάζεις csc σε 2 λεπτά και εχεις ακομα πιο πολλά...

Και αυτοί έχουν αναπηρίες οπως τ πορτοφόλι...σε άλλες χώρες δουλεύει απίστευτα καλα και Ελλάδα τίποτα...ενω apple κάνεις πολλά παραπάνω....

Ξερεις τι; πολλά τα συνηθίσα...βέβαια δουλεύω και appdb και εχω κάποια πράγματα που είχα καινστ Samsung..

Για το spark δεν τ γνωριζα αλλα ρο φαντάστηκα..τοσο τέλειο και δωρεάν τίποτα δεν προχωράει...

Ηχογράφηση και εγω δεν πιστεύω οτι ηα την δούμε Ευρώπη δυστυχώς...

Καμία συσκευή δεν είναι τέλεια...ολες έχουν τα ελαττώματα τους...

Ότι βλέπεις να είναι δωρεάν, το προϊόν είσαι εσυ 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, υπάρχει καποιος οδηγός σχετικά με τις συντομεύσεις και την αυτοματοποίηση?

On 15/6/2024 at 1:48 ΜΜ, mol said:

Στο 3utools δεν εμφανίζει τις φωτογραφίες. 

Τι πρέπει να αλλάξω???

Δες εάν έχεις δώσει πλήρη πρόσβαση στην εφαρμογή, όπως στην εικόνα.

IMG_1143.thumb.jpeg.60a239f5eff4275dea07a497d8c7b142.jpeg

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Γενικά, υπάρχει καποιος οδηγός σχετικά με τις συντομεύσεις και την αυτοματοποίηση?

Δες εάν έχεις δώσει πλήρη πρόσβαση στην εφαρμογή, όπως στην εικόνα.

IMG_1143.thumb.jpeg.60a239f5eff4275dea07a497d8c7b142.jpeg

Γιατί δε βρίσκω κάτι σε 3utools στις ρυθμίσεις????

Link to comment
Share on other sites

έχω στο photos στο Mac καμια 10.000 φωτο και 1000 βιντεο

τα συγχρονίζω με iTunes στο κινητό αλλά μου κάνει συνέχεια διπλότυπα και τριπλά και παραπάνω φορές 

θέλω αν γίνεται να ανεβάσω μόνο τις φωτό στο iCloud από το photos και να τα εχω στο κινητο μου γιατι ολα μαζι ειναι πανω απο 100gb και πρεπει μετα να αγορασω χωρο στο iCloud με το αναλογο τιμημα

γνωρίζει κανείς αν μπορώ να ανέβασω μόνο φωτό?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...