Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας.Παρελαβα ενα i phone 4 16gb με εκδοση 4.2.1 απο εξωτερικο και συγκεκριμενα AT&T.

Καρτα ελληνικη οπως γνωριζετε δεν διαβαζει .

Θα ηθελα σας παρακαλω καποιος που να γνωριζει να μου υποδειξει καποιες σελιδες αν υπαρχουν ωστε να μπορεσω να κανω unlock.

 

 

Υ.Γ καπου διαβασα οτι η καποιες απο της προηγουμενες εκδοσεις κανανε unlock

θα μπορουσα να γυρισω σε προηγουμενη εκδοση μεχρι η καινουργια να γινεται unlock?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σημερα το πρωι στα καλα καθουμενα αναξε το LED φλας κ δεν ξανακλεισε.

Δοκιμασα επανεκινηση, αποκατασταση εργοστασιακων ρυθμισεων, ταρακουνημα αλλα τιποτε

εκει αυτο. κ φωτιζει σαν προβολεας!

Παρατηρησα οτι πιεζοντας προσθοπισθια κοντα στο LED αλλαζει η ενταση του φωτος... ποιος ξερει ισως καποιο βραχυκυκλωμα.. δεν μου χει πεσει εως τωρα παντως!

Τελικα το εστειλα στο σερβις κ μια νεα περιπετεια ξεκιναει...

για να δουμε ποσο καιρο θα παρει κ αν θα γινει επιδιορθωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου κόλλησε και εμένα:p

Ακόμα και με απενεργοποιημένη τη συσκευή, έμενε ανοιχτό!!

Τελικά, τράβηξα μια φωτογραφία με φλας και αφού την έβγαλε, μετά έσβησε κανονικά.

Κάποιο bug πρέπει να είναι...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καταρχην πρεπει να βαλεις ενα custom firmware φτιαγμενο με sn0breeze που θα κανει και jailbreak στο κινητο. Επειτα για να δουλεψει σε ελληνικο δικτυο εξαρταται απο την baseband, αν ειναι νεα ή παλια και πρεπει να το ξεκλειδωσεις με ultrasn0w ή gevey card
angeldust
Link to comment
Share on other sites

καταρχας καλως ηρθες στον κοσμο της apple....που ολες οι πορτες ειναι κλειδωμενες και για να ξεκλειδωσεις το οτιδηποτε πρεπει απλα να μαθεις αναγκαστικα λιγο πολυ hacking.. αν εισαι στην at&tκατα πασα πιθανοτητα να εχεις ββ 03.10.01 ή 2.10.01 ή04.10.01..επειδη ομως εμεις οι ελληνες γουσταρουμε παντα να το κανουμε με τον πιο δυσκολο τροπο(με unlocking,jailbreak κτλ....)σου προτηνω να παρεις μια gevey sim..αν βεβαια δεν εχεις υπομονη μεχρι τον αυγουστο περιπου για να βγει το ξεκλειδωμα...αυτην χρησιμοποιω και εγω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...αν δεν την βρικεις στην ελλαδα που ειναι σιγουρο,παρε με τηλ να σε βοηθησω με τα χαρας..6936755940
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορέι να αντικατασταθεί?

(Αν δεν έχω ανοίξει σωστά το θέμα ας το μεταφέρει κάποιος mod!)

Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις δεν ξέρει???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Έχω ένα Iphone 3G και έχω το εξής πρόβλημα τον τελευταίο καιρό. Το φορτίζω και μετά από λίγες ώρες το κινητό χάνει όλη του την φόρτιση. Δεν ξέρω τι στο καλό συμβαίνει. Δεν μπορώ να καταλάβω. Καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ?
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να θέλει αλλαγή μπαταρίας, μάλλον θέλει service!
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Iphone 3G και έχω το εξής πρόβλημα τον τελευταίο καιρό. Το φορτίζω και μετά από λίγες ώρες το κινητό χάνει όλη του την φόρτιση. Δεν ξέρω τι στο καλό συμβαίνει. Δεν μπορώ να καταλάβω. Καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ?

 

Προφανως συμβαινει αυτο που λενε και οι παραπανω. Η μπαταρια εχει καποιους συγκεκριμενους κυκλους φορτισης που αντεχει, και οντας κινητο 3 ετων, προφανως τους εχει κανει και πλεον δεν εχει την ιδια διαρκεια.

 

Επισης η διαρκεια της εξαρταται και απο τη χρηση που κανεις. Αμα τσεκαρει για νεα email ωριαια, το χρησιμοποιεις για πλοηγηση στο ιντερνετ ή ως gps, ή μιλας πολλες ωρες τη μερα, συμβαλλεις στο να εξαντληθει πιο γρηγορα.

 

Επειδη προφανως ειναι εκτος εγγυησης, οι λυσεις ειναι ή να το πας να σου αλλαξουν επισημα την μπαταρια με χρεωση απο την apple ( = τα μαλλιοκεφαλα σου φανταζομαι), ή να την αλλαξεις μονος σου. Η ιδια η μπαταρια απο το ebay ειναι παμφτηνη (2-3 ευρω με τα μεταφορικα!) αλλα η διαδικασια αντικαταστασης της δεν ειναι ιδιαιτερα ευκολη (πρεπει να "ξηλωσεις" το κινητο απο πανω μεχρι κατω). Εγω το χω κανει με σχετικη ευκολια παντως, και επιτυχως. :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μπορεί φίλε μου ! Αλλά πρέπει να πάρεις OEM απο eBay αν θεσ να το κάνεις μόνος σου, και μην πάρεις κανένα (φτηνό - πλαστικό) γιατί όντως είναι κεραία εκτός απο ομορφιά ..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω το iphone 3g 8gb jailbreak 4.2.1 (8C148) και θα ήθελα να αλλάξω μπαταρία γιατί το φορτίζω καθημερινά και κρατάει περίπου μια μέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν μπορώ υπάρχει κάποια μπαταρία που να έχει μεγαλύτερη διάρκεια (πόσα mA αν έχω καταλάβει καλά απο αυτα που έχω διαβάσει)

2) Τι να προσέξω στην παραγγελία για την μπαταρία που θα αγοράσω

3) Αν υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως μπορώ να την αλλάξω μόνος μου και τι θα πρέπει να προσέξω

4) Υπάρχει κίνδυνος να μου δημιουργήσει προβλήματα στην συσκευή μου

5) Γενικά τι θα πρέπει να προσέξω

 

Είμαι λίγο άπειρος όποτε αν ρωτάω κάτι χαζό δείξτε λίγη κατανόηση.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω το iphone 3g 8gb jailbreak 4.2.1 (8C148) και θα ήθελα να αλλάξω μπαταρία γιατί το φορτίζω καθημερινά και κρατάει περίπου μια μέρα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1) Αν μπορώ υπάρχει κάποια μπαταρία που να έχει μεγαλύτερη διάρκεια (πόσα mA αν έχω καταλάβει καλά απο αυτα που έχω διαβάσει)

2) Τι να προσέξω στην παραγγελία για την μπαταρία που θα αγοράσω

3) Αν υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως μπορώ να την αλλάξω μόνος μου και τι θα πρέπει να προσέξω

4) Υπάρχει κίνδυνος να μου δημιουργήσει προβλήματα στην συσκευή μου

5) Γενικά τι θα πρέπει να προσέξω

 

Είμαι λίγο άπειρος όποτε αν ρωτάω κάτι χαζό δείξτε λίγη κατανόηση.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

 

Αρχικα, η μπαταρια του iphone 3g ειναι μαλλον στα 1150 mAh. Οτιδηποτε παρεις με παραπανω χωρητικοτητα θεωρητικα πρεπει να κραταει αρκετα παραπανω (ειδικα μιας και θα ναι καινουργια). Οντας μη αυθεντικη ομως, και λογικα κακης ποιοτητας μιας και ειναι σχετικα φτηνες, λογικα μετα απο ενα μικρο αριθμο φορτισεων, η "αντοχη" της θα αρχισει να μικραινει. Επισης, επειδη πιθανως δεν περνανε και ιδιαιτερα αυστηρα τεστ, παντα υπαρχει ενα μικρο ενδεχομενο δυσλειτουγιας, πχ... να εκραγει αν την αφησεις πολυ ωρα στο ρευμα.

 

 

Τωρα προσωπικως, εχω κανει την αλλαγη, χωρις να μεινω φοβερα ευχαριστημενος, ουτε ομως και δυσαρεστημενος. Απο κει που φορτιζα το κινητο 3 φορες στις 2 μερες, τωρα περιπου το φορτιζω μια φορα τη μερα ή και λιγο λιγοτερο συχνα.

 

Η ιδια η αλλαγη θα ελεγα οτι δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολη. Απλα ξεβιδωνεις καποιες βιδες, και ξεκολλας την μπαταρια. Τα μονα παραξενα σημεια ειναι οτι για να το κανεις αυτο ξεβιδωνεις μια βιδα που λεει ρητως οτι δεν πρεπει να βγει γιατι χανεται η εγγυηση (η οποια ομως σου χει ληξει ουτως ή αλλως εσενα), και το οτι πρεπει να προσεξεις να ξαναμπει καλα η "κορδελα" της καμερας για να μπορει να λειτουργει.

 

Οδηγοι υπαρχουν πολλοι και αναλυτικοι, οπως και βιντεο στο youtube.

 

Υ.Γ: Τη δικη μου την αγορασα απο το ebay. Αν σε ενδιαφερει ο χρηστης, στειλε μου ενα pm να σου πω ποιος ειναι (αν και εχει πολλους με αντιστοιχες τιμες - προιοντα)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω απλά να αναφέρω ότι εδώ και λίγο καιρό είχε σταματήσει να λειτουργεί η δόνηση στο iPhone 4 που έχω, οπότε και εγώ με τη σειρά μου, τώρα που είχα χρόνο, ψάχτηκα. Κατέβασα την εφαρμογή iBrate για να διαπιστώσω αν η δυσλειτουργία της δόνησης προέρχεται απο software η hardware παράγοντα, οπότε ενεργοποιώντας την συνεχόμενη δόνηση απο την εφαρμογή χτύπησα ελαφρώς την συσκευή στο κάτω μέρος κοντά στο κουμπί για το mute και το αποτέλεσμα ήταν να παραχθούν κάποιες μικρές δονήσεις. Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα οτι το μοτεράκι της δόνησης είχε κάποιο πρόβλημα. Παρήγγειλα λοιπόν αμέσως το ανταλλακτικό μου και τα εργαλεία μου απο το ιντερνετ αφού έψαξα στο σκρουτζ πρώτα απο ελληνικό κατάστημα (e-click.gr) και μόλις μου ήρθαν τα ανταλλακτικά το άλλαξα σε χρόνο μηδέν, καθώς χρειάζονται 2 βίδες για να βγει το καπάκι και άλλες 2 για να βγει το μοτεράκι της δόνησης. Θέλω να καταλήξω στο συμπέρασμα πως αν οι απατεώνες της Vodafone σας πουν οτι πρέπει να αντικατασταθεί το iphone σας με καινούργιο επειδή έχει πάρει υγρασία και πρέπει να δώσετε 200 ευρώ, επειδή δεν επισκευάζεται, μπορείτε να το κάνετε και με 13 ευρώ + μεταφορικά...
Αγγελίες στο buy & sell μόνο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μολις πηρε η αδερφη μου το 4αρι και ψαχνει να βρει τροπο να βαλει την σιμ...ενω στο εγχειριδιο δειχνει οτι υπαρχει ενα κλειδακι για να ανοιξουμε την θυρα δεν βρηκαμε τιποτα μεσα στο κουτι...και επισης,το βαλαμε να φορτιζει αλλα δεν εβγαλε καποια ενδειξη και δεν ανοιγει απο το κουμπι...μηπως πρεπει να βαλουμε πρωτα την σιμ;;
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλορίζικο!

Κοίταξε μέσα στο φάκελο που έχει κάτω από το τηλέφωνο. Εάν και πάλι δεν το βρεις, δοκίμασε με ένα συνδετήρα.

Βάλε το σε μια θυρα usb για να μπορέσεις να το ενεργοποίησης μέσω itunes.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί iPhone
  • The title was changed to HOT SPOT iphone Κλοπή υπολοίπων δεδομένων προγράμματος κινητής
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...