Jump to content

sony xperia xz1 vs xiaomi mi a2


2oo4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γνώμες και αιτιολογήσεις

 

Το Sony υπερέχει σε ποιότητα οθόνης, επεξεργαστή και αυτονομία λόγω μικρής οθόνης. Μάλλον και σε κάμερα, αν εξαιρέσεις πως δεν έχει λειτουργία πορτραίτου. Έχει και NFC και είναι και αδιάβροχο. Από την άλλη προσωπικά δεν θα έπαιρνα ποτέ κινητό με τόσο μικρή οθόνη πλέον :) Αν κάποιον όμως δεν τον ενοχλεί αυτό και δεν έχει πολύ μεγάλες απαιτήσεις από κάμερα νομίζω είναι το καλύτερο ντιλ της φετινής Black Friday, μαζί με το Honor Play.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ gippas για την εμπεριστατωμένη απάντηση. καλοδεχούμενες και άλλες , αντίστοιχα !

 

4 πράγματα θα έλεγα πως με ενδιαφέρουν περισσότερο (προερχόμενος από Xiaomi Note 4x , ένα ιδιαίτερα VFM τηλέφωνο που καταφχαρστήθηκα) :

 

1) smooth ροή (no lag) και ει δυνατόν τελευταιες εκδόσεις android

2) ανθρώπινη αυτονομία (άνετα μία μέρα , άνετα όμως , με μέση χρήση , σπάνια παίζω παιχνίδια και αν...)

3) λογικό sar (αν και σχετικό είναι και αυτό, αλλά τέλος πάντων ένα εκ των δύο να μην τείνει στο 1.5 )

4) αξιόλογη φωτογραφική μηχανή, όχι τοπ φυσικά (2 κλικ πάνω από αυτή που έχω τώρα)

 

έτσι κι αλλιώς έχω χρόνια να ακούσω για προβληματική (να βγάζει συστηματικά βλάβες) συσκευή , πιο ενδιαφέρον είναι η υποστήριξη από θέμα εταιρίας σε updates και τα bugs (καλό είναι να είναι μηδενικά) πλέον

 

δεν έχω αποφασίσει , σχεφτόμουν σαν ταβάνι το 220-250 ... κάτι με προοπτική 1.5 χρόνου με υποστήριξη (θέλω Pie ! , και το sony ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ έχει ) ...

Link to comment
Share on other sites

Mi A2, προτιμώ ένα νέο midrange παρά μια παλιότερη ναυαρχίδα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

(μακριά από μας τα στρατιωτικά παραγγέλματα . τα ελληνικά αρκετών μας νομίζω είναι αξιόλογα . αρκεί μία σωστή διατύπωση , δε χρειάζεται (αλίμονο) καν να στοχεύσεις στο φιλότιμο )

 

ευχαριστώ haki ευχαριστώ dgeorge4 . έχω ήδη αρκετές γνώμες να εκτιμήσω σήμερα , όποιος θέλει να προσθέσει , ευχαρίστως !

 

κλίνω προς το Sony , μάλλον λόγω της ποιότητας κατασκευής , android 9 Pie και φυσικά της ελκυστικής τιμή , τα sar του ΔΕΝ φαντάζουν απαγορευτικά , αν θέλετε πείτε τη γνώμη σας και στο θέμα Sar γι αυτές τις συσκευές (μην ανεβούμε ίσως στην κατηγορία τιμής του honor play , μάλλον ξεφεύγουμε , τα λέω για να τα ακούω εγώ πρωτίστως, είναι βέβαια σοβαρές οι εκτπώσεις αυτών των δύο συσκευών , sony και huawei , δεν ξέρω αν αξίζει τόσο τη διαφορά το huawei από εκεί που στοχεύω με βάση τα 4 σημεία που έχω θέσει ..)

Link to comment
Share on other sites

Στη τιμή της προσφοράς το xz1 είναι λουκούμι.

 

Μιλάμε για κινητό με soc 835, ποιοτικη οθόνη, αδιαβροχοποιηση, ποιοτικη κατασκευή, updates, εξαιρετικό βίντεο και σίγουρα για 229 ευρω έχει καλή φωτογραφική.

 

Ειλικρινά ο μόνος λόγος για να πας στο α2 είναι αν προτιμάς μεγαλύτερες οθόνες ή/και σε χαλανε τα μεγάλα μπεζελς.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ό,τι πιο ωραίο τόσο μεγάλα bezels στις μέρες μας , που το μάτι έχει συνηθισει τόσο τις fullface οθόνες (κάτι κερδίζεις , κάτι χάνεις πάντα) , από την άλλη βέβαια το ωφέλιμο εμβαδό στην οθόνη ΔΕΝ είναι μικρό ούτε η ανάλυσή του . είναι τόσα τα ατού του , όμως
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα για αυτη τη τιμή θα το παρέβλεπα. Το μονο που με χαλαει προσωπικα ειναι οτι εχω συνηθισει μεγαλύτερες οθόνες (ανεξάρτητα δηλαδη απο το μπεζελ). Μιλάω πάντα για 16:9 αναλογια. Σε 18:9 θα ηταν αντιστοιχα 5.8 ιντσες περιπου (ιδιο πλάτος με οθονη 5.2).

 

Εαν λοιπον εισαι οκ με 5.2 ιντσες 16:9, δεν θα το σκεφτομουν. Μιλαμε για αλλη ποιότητα. Δεν συγκρινονται καν με mi a2.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα για αυτη τη τιμή θα το παρέβλεπα. Το μονο που με χαλαει προσωπικα ειναι οτι εχω συνηθισει μεγαλύτερες οθόνες (ανεξάρτητα δηλαδη απο το μπεζελ). Μιλάω πάντα για 16:9 αναλογια. Σε 18:9 θα ηταν αντιστοιχα 5.8 ιντσες περιπου (ιδιο πλάτος με οθονη 5.2).

 

Εαν λοιπον εισαι οκ με 5.2 ιντσες 16:9, δεν θα το σκεφτομουν. Μιλαμε για αλλη ποιότητα. Δεν συγκρινονται καν με mi a2.

Φίλε Αντρέα συγγνώμη αν σε προσβάλλει αυτό που θα πω αλλά επειδή βλέπω ότι λες συνέχεια ότι π.χ. μια οθόνη 18:9 και 6" είναι σαν 16:9 κ 5,5", θα σου πω ότι δεν ισχύει.

Οι χρήστες δε χρησιμοποιούν τις συσκευές μόνο για βίντεο και φωτογραφίες. Που ακόμα κι εκεί κάποιοι κατασκευαστές προσαρμόζουν το βίντεο σε όλη την οθόνη. Κάνεις πολλά πράγματα με το κινητό. Σερφαρισμα, social media, split screen....

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν , έχω πάει 2 φορές έως τώρα διερευνητικά σε ένα public κοντά μου που έχει και τα δύο , ΔΕΝ νομίζω πως εμφανισιακά θα άντεχα το SONY , προφανώς και είναι ένα κόσμημα -ειδικά σε μαύρο- με ανώτερα χαρακτηριστικά του MI A2 (εκτός ίσως της κάμερας , ίσως λέω , και του ότι το Mi A2 είναι Android ONE) , ομως η μικρή οθόνη (σχετικά) με τα μεγάλα bezels ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μου "κάτσουν" , οπότε :

 

1) ή πάω για Μi A2 (θα ήθελα να το αποφύγω για να πάρω κάτι καλύτερο ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ)

2) ή περιμένω μέχρι τα χριστούγεννα , ώστε :

 

a) ή να εμφανιστεί κάτι καλύτερο , είδα π.χ. για ένα καινούριο huawei που ανακοινωθηκε χτες

b) να αγοράσω με +80-100 ευρώ κάτι καλύτερο και ίσως φθηνότερο , από τα υπάρχοντα , ΤΟΤΕ

 

λάβετε πάντα υπόψην τους περιορισμούς που έχω θέσει

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις και το LG G6 στα € 255, η καλύτερη κάμερα της κατηγορίας τιμής, ωραία οθόνη με αναλογία 16:9 με μικρά bezels. Επίσης, μεγαλύτερη του Sony, αν και λίγο μικρότερη του Α2. Έχει επίσης καλύτερο επεξεργαστή από το Α2, είναι αδιάβροχο και έχει και ραδιόφωνο και NFC. Δεν έχει κορυφαία αυτονομία αλλά ούτε το XZ1 και το Α2 έχουν. Την μέρα τη βγάζει πάντως, ειδικά αφού δεν παίζεις παιχνίδια.
Link to comment
Share on other sites

όντως αυτό σκέφτηκα πρώτα , σήμερα μετά την "απογοήτευση=δεν μου κάνει εξωτερικά το sony , κρίμα" ...

το LG G6 εννοώ , με τα χαρακτηριστικά χαμηλά sar . ερωτήσεις γι αυτό :

 

1) είναι γενικά bug-free συσκευή και καλή κατασκευή ?

2) ποιό android έχει τώρα και μέχρι ποιό (έκδοση προφανώς εννοώ) θα φτάσει , με ενδιαφέρει αυτό μιας και είναι μοντέλο περσινό και μάλιστα του 1ου εξαμήνου απ ότι βλέπω

3) είναι σαφής αναβάθμιση σε όσα ζητάω από το Xiaomi Note 4x , που έχω τώρα ?

4) στο σκρουτζ ετοιμοπαράδοτο το βρίσκω στα 280 ευρώ. δεν ξέρω ίσως είναι εκτός ορίων μου αυτό τώρα , άντε να αντέξω μέχρι 250

Link to comment
Share on other sites

όντως αυτό σκέφτηκα πρώτα , σήμερα μετά την "απογοήτευση=δεν μου κάνει εξωτερικά το sony , κρίμα" ...

το LG G6 εννοώ , με τα χαρακτηριστικά χαμηλά sar . ερωτήσεις γι αυτό :

 

1) είναι γενικά bug-free συσκευή και καλή κατασκευή ?

2) ποιό android έχει τώρα και μέχρι ποιό (έκδοση προφανώς εννοώ) θα φτάσει , με ενδιαφέρει αυτό μιας και είναι μοντέλο περσινό και μάλιστα του 1ου εξαμήνου απ ότι βλέπω

3) είναι σαφής αναβάθμιση σε όσα ζητάω από το Xiaomi Note 4x , που έχω τώρα ?

4) στο σκρουτζ ετοιμοπαράδοτο το βρίσκω στα 280 ευρώ. δεν ξέρω ίσως είναι εκτός ορίων μου αυτό τώρα , άντε να αντέξω μέχρι 250

 

Έχει Android 8 και μάλλον θα πάει μέχρι το 9. Είναι πολύ καλύτερη συσκευή σε σχέση με το Note 4x σε όλα πλην αυτονομίας.

Link to comment
Share on other sites

ok και η κάμερά του (όχι η selfie δεν με νοιάζει μιλάω για την/τις πίσω) σε σχέση με του Mi A2 ?

 

Σαφώς καλύτερη, έχει και οπτική σταθεροποίηση που βοηθάει στις σκοτεινές λήψεις και η LG έχει καλό λογισμικό στις κάμερες. Επιπλέον έχει και ευρυγώνιο φακό που δίνει φωτογραφίες με διαφορετική διάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πήγαινα στο honor play, κάνεις μια μικρή υπέρβαση στα 40 ευρώ και κερδίζεις σημαντικά πράγματα για μένα.

 

Μεγαλύτερη οθόνη και από τα 2.

Μεγαλύτερη μπαταρία/αυτονομία και από τα δύο.

Καλύτερος επεξεργαστής και από τα 2, οκ ίσως αντίστοιχος με του sony.

Πιο καινούργια συσκευή και σίγουρα πολύ πιο όμορφη.

 

Αδιάφορη η αδιαβροχοποίηση.

Ως απόδοση τιμής χαρακτηριστικών το sony είναι πολύ καλό αλλά και πολύ άσχημα τα μεγάλα bezels με την μικρή οθόνη και για αυτό εγώ δεν θα το προτιμούσα.

 

Αν έχεις απορρίψει το sony και σκέφτεσαι το Mi A2 καλύτερα να το πάρεις από το skroutz, έχει πιο πολύ νόημα. Aν πάλι το σκέφτεσαι από αλυσίδα πήγαινε στο honor θα πρότεινα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αντρέα συγγνώμη αν σε προσβάλλει αυτό που θα πω αλλά επειδή βλέπω ότι λες συνέχεια ότι π.χ. μια οθόνη 18:9 και 6" είναι σαν 16:9 κ 5,5", θα σου πω ότι δεν ισχύει.

Οι χρήστες δε χρησιμοποιούν τις συσκευές μόνο για βίντεο και φωτογραφίες. Που ακόμα κι εκεί κάποιοι κατασκευαστές προσαρμόζουν το βίντεο σε όλη την οθόνη. Κάνεις πολλά πράγματα με το κινητό. Σερφαρισμα, social media, split screen....

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Ζωγράφισε ένα κύκλο που να εφάπτεται στις δύο πλαϊνές πλευρές του κινητού. Μεγάλωσε τωρα τις 2 άλλες άκρες. Ο κυκλος θα παραμείνει ο ίδιος (αν τυχον μεγαλώσει δεν θα ναι κύκλος αλλα ωοειδες).

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν η μία πλευρά μένει ίδια τυχόν γράμματα και εικονίδια ΔΕΝ θα μεγαλώσουν γιατί έχουν συγκεκριμένο ratio. Θα έχουν ίδιο μέγεθος. Το μόνο που κερδίζεις είναι σε content (πχ λιγότερα σκρολαρισματα ή όπως πολύ σωστά λες split screen). Δεν θα εχεις όμως πχ πιο ευανάγνωστα κείμενα. Σε μέγεθος τα γράμματα θα είναι ακριβώς τα ιδια.

 

Δεν κερδίζεις λοιπόν σε μέγεθος οθόνης ΑΛΛΑ σε περιεχομενο. Και αυτό είναι κάτι που το χω γράψει και στο παρελθόν. ;) Και αντε να πεις απο 5.5 των 16:9 σε 6 των 18:9 μονο κερδιζεις (δηλαδή περιεχομενο). Τι γινεται ομως οταν η συγκριση ειναι με 5.7 ιντσες 18:9 ? Προσωπικά εκει προτιμώ ξεκάθαρα το 5.5αρη των 16:9. Η οθονη του g6 για παραδειγμα ηταν μικρή για τα γουστα μου.

 

Υ.Γ. Αυτο το σε "προσβαλλω" δεν το καταλαβα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Ζωγράφισε ένα κύκλο που να εφάπτεται στις δύο πλαϊνές πλευρές του κινητού. Μεγάλωσε τωρα τις 2 άλλες άκρες. Ο κυκλος θα παραμείνει ο ίδιος (αν τυχον μεγαλώσει δεν θα ναι κύκλος αλλα ωοειδες).

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν η μία πλευρά μένει ίδια τυχόν γράμματα και εικονίδια ΔΕΝ θα μεγαλώσουν γιατί έχουν συγκεκριμένο ratio. Θα έχουν ίδιο μέγεθος. Το μόνο που κερδίζεις είναι σε content (πχ λιγότερα σκρολαρισματα ή όπως πολύ σωστά λες split screen). Δεν θα εχεις όμως πχ πιο ευανάγνωστα κείμενα. Σε μέγεθος τα γράμματα θα είναι ακριβώς τα ιδια.

 

Δεν κερδίζεις λοιπόν σε μέγεθος οθόνης ΑΛΛΑ σε περιεχομενο. Και αυτό είναι κάτι που το χω γράψει και στο παρελθόν. ;) Και αντε να πεις απο 5.5 των 16:9 σε 6 των 18:9 μονο κερδιζεις (δηλαδή περιεχομενο). Τι γινεται ομως οταν η συγκριση ειναι με 5.7 ιντσες 18:9 ? Προσωπικά εκει προτιμώ ξεκάθαρα το 5.5αρη των 16:9. Η οθονη του g6 για παραδειγμα ηταν μικρή για τα γουστα μου.

 

Υ.Γ. Αυτο το σε "προσβαλλω" δεν το καταλαβα.

Μα δεν είπα ότι βλέπεις τα πράγματα πιο μεγάλα. Λέω ότι κερδίζεις σε περιεχόμενο. Δεν είναι λίγο. Η γεωμετρία αχρείαστη

Υ.γ. Και κάποιοι κατασκευαστές μ ένα μικρό ζουμ αξιοποιούν όλη την οθόνη στο YouTube πχ

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπα ότι βλέπεις τα πράγματα πιο μεγάλα. Λέω ότι κερδίζεις σε περιεχόμενο. Δεν είναι λίγο. Η γεωμετρία αχρείαστη

Υ.γ. Και κάποιοι κατασκευαστές μ ένα μικρό ζουμ αξιοποιούν όλη την οθόνη στο YouTube πχ

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Όχι άχρηστη σίγουρα δεν είναι. Αλλα σκέψου πάλι το παράδειγμα που είπα 5.5 με 16:9 vs 5.7 με 18:9. Δεν είναι αντιπροσωπευτική η διαφορά των ιντσων αφού σε μέγεθος γραμμάτων,, κειμένων, εικονιδίων κλπ είναι μεγαλύτερες οι 5.5 . Οπότε αν πεις απλά ότι οι 5.7 ιντσες είναι μεγαλύτερη οθόνη είναι κάπως παραπλανητικό.

 

Άρα λοιπόν οι 6 ιντσες δεν είναι πραγματικά "μεγαλύτερη" αλλά έχει απλα παραπάνω περιεχόμενο το οποίο φυσικά αν το καταφέρεις χωρίς να μεγαλώσεις τις διαστάσεις του κινητού κάθε άλλο παρά άχρηστη είναι. Οπότε οι 6 είναι 5.5 με περισσότερο περιεχόμενο :)

 

Όσον αφορά το youtube, το πετυχαίνει με κροπαρισμα ή στρετσαρισμα (δεν θυμάμαι ακριβώς). Άρα δεν είναι το ίδιο. ;) Το ζουμ δεν είναι το ίδιο με μεγαλύτερη οθόνη αφού είτε χάνεις τις άκρες (κροπαρισμα) είτε παραμορφώνεις (στρετσαρισμα) το περιεχόμενο. Για αυτό κιόλας σου έχει να επιλέξεις τη προτιμάς αλλιώς θα ήταν by default ζουμαρισμενο.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...