Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας.. Ψαχνω κινητο με μαξ 350 ευρω και μικροτερο απο 6αρα οθονη

 

 

 

 

Απο τα λιγα που εχω διαβασει ειμαι αναμεσα σε: Sony XZ2 και Huawei P20.. Εχετε να μου προτείνετε καποιο αλλο?

Αν ανεβω μεχρι τις 6,2" υπαρχει καποιο εμφανως καλυτερο απο αυτα τα 2 κινητα?

 

δες και το asus zenfone 5z.. ειναι υπερπληρες για αυτα που θες αν και οχι με τοσο κορυφαια αυτονομια

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το 6 θα το απέφευγα λογω του notch ενω στην ουσία δεν δίνει κάτι παραπάνω απο το 5 ωστε να αξίζει την όποια χρηματική διαφορά.

 

Οπότε πάρε ειτε το 7 για καλύτερο soc και κάμερα είτε το 5 για να γλυτώσεις κανένα ευρώ. Σαν κάμερα (φωτογραφικά) παντως να ξερεις οτι το 7 ειναι συγκρίσιμο με ναυαρχίδα όταν βάζεις Gcam η οποία σε αυτή τη συσκευή δεν χρειάζεται root/ξεκλειδώματα κλπ (δουλεύει με απλή εγκατάσταση apk)

 

Συμφωνώ και εγώ, έτσι έχουν τα πράγματα και βασικά θα πρότεινα ξεκάθαρα το 7άρι που αξίζει για διάφορους λόγους τη σχετική διαφορά τιμής...

Link to comment
Share on other sites

Και γενικά το 7 είναι πολύ όμορφο σε σχέση με τα άλλα 2....ειδικά σε μαύρο χρώμα για μένα είναι κουκλί!

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Και γενικά το 7 είναι πολύ όμορφο σε σχέση με τα άλλα 2....ειδικά σε μαύρο χρώμα για μένα είναι κουκλί!

 

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνώ! Πολύ πιο όμορφο το notch σταγόνα από το μεγάλο του Note 6...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ! Πολύ πιο όμορφο το notch σταγόνα από το μεγάλο του Note 6...

 

Βεβαια εχουν κάνει το εξης "επικο" στο rn7. Δεν κρατάει τις ειδοποιησεις. Δουλευει ακριβώς όπως σε pocophone, mi8 κλπ που εχουν μεγάλο notch. Λένε οτι θα το φτιάξουν σε επόμενο update...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,και εγώ για το RN7 κοιτάω,φυσικά η πρώτη επιλογή ήταν το ΜΙ Α2 αλλά όταν το είχα πάρει είχα ξενερώσει με τις αναβαθμίσεις και με την μνήμη που φόραγε...Αν βρω Α2 με Samsungμνημη το πήρα χθες,αλλα είναι γενικά λαχείο...

Βασικά θέλω να χαλάσω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα μιας και παίζει να το πάρω μεταχειρισμένο,γιατί κρατάω λεφτά για το Ν9 η το Ν10 ανάλογα με την περίσταση...Και κάτι άλλο,παιχνίδια στυλ Asphalt 8 παίζουν καλά στο RN5/RN7???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα επιλεξω μεταξύ των δύο αυτών tablet.

Το συγκριτικο παρακατω.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?&idPhone2=9263&idPhone1=9582

Απο ότι φαινεται το 2018 εχει λίγο μεγαλυτερη οθόνη, 20% μεγαλύτερη μπαταρια ενω απο το kimovil και απο επιδοσεις κινητων με αντιστοιχους επεξεργαστές το 2019 έχει σαφώς καλύτερες επιδόσεις (100.000 vs 73.000).

 

Παρακαλώ για την άποψη απο καποιον που έχει δουλέψει κάποιο απο τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Για τη δουλειά χρειαζόμαστε 4 tablet με γραφίδα. Θα τρέχουν ένα πρόγραμμα όλη μέρα και θα υπογράφουν εκεί οι πελάτες.

Τι υπάρχει γύρω στα 220€?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρέσει να τραβάς φώτο πιο πολύ mate, αν βίντεο s10.. Είναι και λίγο περίεργη η εποχή για Huawei... Αν και δεν νομίζω να γίνει κάτι με το ban.. Αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα δύο μάλλον θα διάλεγα το s10 εγώ προσωπικά. Αν θες πάντως να κατέβεις και άλλο στην τιμή κοίτα και το s10e.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολο, αν οχι αδύνατο το βρίσκω να υπάρχει κάτι αξιόλογο σε αυτά τα χρήματα... Αν υπάρχει ίσως με ενδιέφερε και μένα, για σημειώσεις...

Από εκεί και πέρα, το φθηνότερο που βλέπω και θα κάνει σίγουρα αξιοπρεπώς τη δουλειά είναι το Galaxy Tab S3 στα ~315 από Skroutz...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, είμαι μεταξύ του huawei p smart 2019 και του Xiaomi redmi note 7

Εχουν πολύ μικρή διαφορά στην τιμή, στα χαρακτηριστικά δείχνει το xiaomi να υπερέχει,

έχει καλύτερη μπαταρία, πολλά περισσότερα MP camera usb C, πολύ καλύτερο fast charging,

αλλά στην πράξη το huawei μου λένε πως βγάζει καλύτερες φωτογραφίες και δεν έχει κάποια προβλήματα που

διάβασα πως έχει το xiaomi...

 

Εσείς τι προτείνετε ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, είμαι μεταξύ του huawei p smart 2019 και του Xiaomi redmi note 7

Εχουν πολύ μικρή διαφορά στην τιμή, στα χαρακτηριστικά δείχνει το xiaomi να υπερέχει,

έχει καλύτερη μπαταρία, πολλά περισσότερα MP camera usb C, πολύ καλύτερο fast charging,

αλλά στην πράξη το huawei μου λένε πως βγάζει καλύτερες φωτογραφίες και δεν έχει κάποια προβλήματα που

διάβασα πως έχει το xiaomi...

 

Εσείς τι προτείνετε ;

Φίλε είναι σχεδόν σε όλα καλύτερο το xiaomi. Επεξεργαστή, κάμερα, μπαταρία κλπ. Για οθόνη δεν ξέρω. Χτυπά το redmi. Δεν θα το μετάνιωσεις

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι σχεδόν σε όλα καλύτερο το xiaomi. Επεξεργαστή, κάμερα, μπαταρία κλπ. Για οθόνη δεν ξέρω. Χτυπά το redmi. Δεν θα το μετάνιωσεις

 

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

 

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση !!!

Συγκριτικά είναι όντως ανώτερο το Xiaomi. Αλλά από την εμπειρία μου, έχω μάθει να εμπιστεύομαι περισσότερο εκείνους που το έχουν και το δουλεύουν... αυτός και ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα... Γιατί σε θέματα για το Xiaomi, διαβάζω κάποια σημαντικά ελαττώματα, όπως υπερθέρμανση, μη σταθερότητα στην συνομιλία (είναι εκτός των άλλων και τηλέφωνο...:p ) και πως παρ όλο που έχει τρελά ΜΡ στην φωτογραφική, το ΑΙ δεν είναι καλό και οι φωτογραφίες του P Smart 2019 είναι καλύτερες...

 

Γνωρίζεις κάτι γι αυτά ; Εσύ το έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πιάσει στα χέρια μου το xiaomi.εχω πιάσει αντίθετα το Huawei αρκετες φορές και θα το έπαιρνα με κλειστά μάτια.το.κινητο είναι πάρα πολύ καλό.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Παρακαλώ μία πρόταση για αλλαγή κινητού, όντας κάτοχος RN5 4/64 τώρα, για σοβαρό multitasking (το οποίο είναι αστείο τώρα στο MIUI, που κλείνει εφαρμογές μετά από 3-4 ανοίγματα). Κόστος μέχρι γύρω τα 300€. Κάμερες δε με πολυ-ενδιαφέρουν όσο η ταχύτητα και το multitasking (άρα τουλάχιστον 4GB Ram, ει δυνατόν και 6) και η διάρκεια μπαταρίας (να βγάζει άνετα την ημέρα με βαριά χρήση, πολλά accounts να συγχρονίζουν στο παρασκήνιο κλπ).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to 📱 Αγορά κινητού μαξ 750-800€
  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος IV)
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...