Jump to content

smartphone για συγχρονισμό calendar τηλέφωνα outlook office


Dante
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιλογή smartphone για συγχρονισμό ημερολογίου, επαφών τηλεφώνου και σημειώσεων του microsoft office outlook - παρακαλώ τα φώτα σας.

 

Για το ημερολόγιο και τις επαφές τηλεφώνων και τις σημειώσεις μου χρησιμοποιώ το microsoft office outlook 2010, γιατί το live microsoft web account (https://login.live.com) δεν με εξυπηρετεί.

 

Το site είναι πολύ αργό, καθόλου εύχρηστο κτλπ. Δεν έχει τις δυνατότητες που έχει το office outlook. Για εμένα είναι αδύνατον να χρησιμοποιώ την ιστοσελίδα https://login.live.com διότι διαχειρίζομαι μεγάλο όγκο δεδομένων emails. :(

 

Εξάλλου όλες μου οι επαφές, ημερολόγιο και σημειώσεις είναι αποθηκευμένα τοπικά στον υπολογιστή μου. Δεν εμπιστεύομαι καμία εταιρεία από άποψη ασφάλειας. :wink:

 

Ποιό smartphone, μπορεί να συγχρονίζει αμφίδρομα (two-way sync) τις επαφές, τις σημειώσεις, και το ημερολόγιό μου και είναι πλήρως συμβατό με το office outlook του υπολογιστή;

 

Όταν δηλαδή τροποποιώ, προσθέτω ή αφαιρώ μία εγγραφή στο smartphone, να ενημερώνεται το outlook 2010 στο pc μου, και το αντίθετο.

Όταν τροποποιώ, προσθέτω ή αφαιρώ μία εγγραφή στο outlook στο pc μου να ενημερώνεται το smarphone μου.

 

Ο συγχρονισμός μπορεί να γίνεται και στο σπίτι, δεν είναι απαραίτητο να συγχρονίζει συνέχεια ακόμα και όταν βρίσκομαι σε εξωτερικές δουλειές.

 

Ψάχνω ένα χαμηλού προφίλ smartphone, να είναι δηλαδή compact με μικρή οθόνη (ναι σιχαίνομαι τις μεγάλες οθόνες, μου θυμίζουνε τα tablet :mad:) για ευκολία μεταφοράς το οποίω θα το χρησιμοποιώ κυρίως για να ακούσω λίγο μουσική, άντε και κανένα youtube βίντεο, με ενδιαφέρει να παίρνει τουλάχιστον 32 GB κάρτα μνήμης και να έχει αξιόλογο επεξεργαστή με σχετικά καλή ποιότητα φωτογραφιών βίντεο. Τουλάχιστον 8 mega pixel πίσω κάμερα

 

Δεν ασχολούμαι ποτέ με παιχνίδια στο κινητό, οπότε δεν είναι απαραίτητο να είναι super duper. Διαθέτω maximum 300€.

 

Με λίγο έρευνα στο web διαβάζω ότι για συγχρονισμό δεδομένων office outlook, τα πιο κατάλληλα smartphone για αυτήν τη συγκεκριμένη δουλειά είναι τα iphones.

 

Μου αρέσει το iphone SE, έχει λογική τιμή, έχει μικρές διαστάσεις 123,8mm Χ 58,6mm Χ 7,6mm 113g. Και έχει και την υπογραφή της apple.

 

Θα εκτιμούσα οι προτάσεις να γίνονται από άτομα που ήδη χρησιμοποιούνε τα smartphone τους για όλες τις παραπάνω δουλειές που περιέγραψα, δηλαδή για συγχρονισμό δεδομένων smartphone με office outlook.

 

EDIT

 

Στο smartphone θα προσθέσω δύο λογαριασμούς microsoft exchange, έναν outlook και έναν hotmail.

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Η Microsoft διαθέτει την εφαρμογή του outlook τόσο για iOS όσο και για Android και συγχρονίζει όλα αυτά που θες. Από εκεί και πέρα με βάση τις απαιτήσεις σου το iPhone SE είναι μια χαρά επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, δηλαδή με ένα app, θα κάνω όλες τις δουλειές που περιέγραψα;

 

Θα είμαι μέσα είτε αγοράσω android ή iphone; Στα android δεν χρειάζεται να κοιτάξω λεπτομέρειες, όπως έκδοση android;

 

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο smartphone θα προσθέσω δύο λογαριασμούς microsoft exchange, έναν outlook και έναν hotmail.

Θα μπορώ να παρακολουθώ τα email και από τους δύο λογαριασμούς μου;

 

 

Διαβάζω ότι υπάρχουν δύο τρόποι για να γίνει two way συγχρονισμός.

Είτε μέσω gmail.

 

Δείτε παρακάτω στο link.

>gippa εννοείς κάτι τέτοιο υπάρχει στα android;

 

https://www.maketecheasier.com/sync-microsoft-outlook-android/

 

Ή με android outlook application.

 

Διαβάζω ότι το outlook app για android έχει κάποια θεματάκια στον συγχρονισμό, έριξα μία ματιά από αξιολογήσεις διάφορων users, μήπως τελικά το app στο android έχει ακόμη αρκετά bugs. Σε μερικά post διαβάζω ότι καθυστερεί 1- 2 μέρες ο συγχρονισμός, ότι δεν δουλεύει σωστά και άλλα τέτοια διάφορα.

 

Τι λένε οι android χρήστες, ας ακούσουμε μία γνώμη. Τι τρόπο χρησιμοποιούνε. Είναι αξιόπιστα τα android και συγχρονίζουν το outlook πράγματι τέλεια;

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Επειδή με το αρχικό σου ποστ με έχεις μπερδέψει λίγο, αν μπορείς ξεκαθάρισε μου κάτι. Όταν λες πως "οι επαφές, ημερολόγιο και σημειώσεις είναι αποθηκευμένα τοπικά στον υπολογιστή μου" εννοείς πως δεν εμφανίζονται στο web app του Microsoft live που δεν βρίσκεις εύχρηστο; Δηλαδή πως έχεις απενεργοποιήσει τον συγχρονισμό επαφών και ημερολογίου με το cloud της Microsoft;

 

Αν συμβαίνει το τελευταίο δεν έχω ιδέα με ποια εφαρμογή και πως μπορείς να συγχρονίζεις επαφές και ημερολόγιο μέσω bluetooth ή καλωδίου με το κινητό σου και να μην τα αποθηκεύει αυτή στο cloud.

 

Για τα e-mail, μπορώ να σου πως χρησιμοποιώ την εφαρμογή του Outlook τόσο σε iOS όσο και σε Android και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον συγχρονισμό πολλών λογαριασμών, τόσο exchange όσο και IMAP κλπ. Για την ακρίβεια ένας από τους λογαριασμούς μου είναι συμπτωματικά της hotmail.

 

Επίσης δεν είχα κανένα πρόβλημα να κάνω συγχρονισμό των e-mail μου με την εφαρμογή του gmail για iOS και Android ή του Mail σε iOS

 

Πάντως το θέμα σου είναι καθαρά θέμα λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος κάνει τοπική αποθήκευση στο Outlook της σουίτας του Office 2010, δίχως να γίνεται σύνδεση και συγχρονισμός με την web εφαρμογή του Outlook.

Ενδιαφέρουσα η απορία του... Θα ήθελα και εγώ να μάθω εάν υπάρχει η δυνατότητα συγχρονισμού smartphone με την εφαρμογή του Η/Υ και μόνο με αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εφαρμογή που το κάνει αυτό, αν και δεν την έχω δοκιμάσει, τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο.

Η εφαρμογή λέγεται Myphoneexplorer (https://www.fjsoft.at/en/)

 

Σε περίπτωση που ο φίλος θέλει να συγχρονίσει τον λογαριασμό του (Hotmail) με το κινητό του για να μπορεί να έχει πρόσβαση στο ημερολόγιό του και τις επαφές του, τότε μπορεί να το κάνει είτε με την εφαρμογή Nine (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ninefolders.hd3&hl=en_US) είτε με την εφαρμογή Aqua mail (https://play.google.com/store/apps/details?id=org.kman.AquaMail).

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ο φίλος κάνει τοπική αποθήκευση στο Outlook της σουίτας του Office 2010, δίχως να γίνεται σύνδεση και συγχρονισμός με την web εφαρμογή του Outlook.

Ενδιαφέρουσα η απορία του... Θα ήθελα και εγώ να μάθω εάν υπάρχει η δυνατότητα συγχρονισμού smartphone με την εφαρμογή του Η/Υ και μόνο με αυτή...

 

Ακριβώς αυτό κάνω nikkal, το περιέγραψες ολόσωστα +++++

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω άγνοια, αλλά:

1) Θα μπορούσες να κάνεις έναν web server στοπ Η/Υ σου και να βλέπεις τα email σου από παντού;

2)Να φτιάξεις δικό σου server(cloud) και να συγχρονίζεις από εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Θα μελετήσω τις εφαρμογές που παραθέτεις melambous, ήλπιζα να υπάρχει ένας συμβατικότερος τρόπος.

 

Τουλάχιστον τα iphone, δεν υποστηρίζουνε συγχρονισμό με τη σουίτα office outlook, εξ ορισμού;

 

Ισως κάποιος χρήστης iphone, να μας ενημερώσει; :worry:

 

Παιδιά μόνο εγώ χρησιμοποιώ το office outlook; :what: :respect:

Edited by Dante

I'm spacesick and dead tired... But it looks like Operation Last Dance has entered the final phase

 

Nokia Lumia 620 - Windows Phone 8.1

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ χρησιμοποιώ το Office Outlook αλλά το συγχρονίζω με τον λογαριασμό μου (Hotmail) έτσι ώστε να έχω όλα τα δεδομένα του ημερολογίου και στο κινητό, μέσω του συγχρονισμού.

Με αυτόν τον τρόπο, οποιαδήποτε προσθήκη/τροποποίηση/επεξεργασία κάνω στο ημερολόγιο, συγχρονίζει αμέσως και στα υπόλοιπα. Για παράδειγμα, αν αλλάξω κάτι στο ημερολόγιο στο κινητό, αμέσως η αλλαγή αυτή θα περάσει στο ημερολόγιο του λογαριασμού (Hotmail) αλλά και στο Office Outlook. Και το αντίθετο, αν δηλαδή επεξεργαστώ το ημερολόγιο στο Office Outlook, μετά τον συγχρονισμό θα έχω όλες τις αλλαγές που έκανα στο ημερολόγιο του λογαριασμού μου, και από εκεί βεβαίως και στο κινητό μου.

Εμένα, με εξυπηρετεί πολύ αυτός ο τρόπος λειτουργίας και χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...