Jump to content

4G Mi-fi


panosz75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω τους ειδικούς επί των δικτυακών θεμάτων. Το κινητό μου (Nokia 8) έχει μόντεμ Cat9, με 3xCA και θεωρητικό μέγιστο τα 450Mbps. Πρόσφατα αγόρασα ένα 4G pocket WiFi (TP-LINK M7650) το οποίο έχει modem Cat11, με 3xCA + 256QAM και θεωρητικό μέγιστο τα 600Mbps. Δικαιολογείται να μου βγάζει το κινητό πολύ μεγαλύτερα αποτελέσματα στο speed test;;;

Εννοείται και οι δύο συσκευές τρέχουν Cosmote what's up SIM.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους ειδικούς επί των δικτυακών θεμάτων. Το κινητό μου (Nokia 8) έχει μόντεμ Cat9, με 3xCA και θεωρητικό μέγιστο τα 450Mbps. Πρόσφατα αγόρασα ένα 4G pocket WiFi (TP-LINK M7650) το οποίο έχει modem Cat11, με 3xCA + 256QAM και θεωρητικό μέγιστο τα 600Mbps. Δικαιολογείται να μου βγάζει το κινητό πολύ μεγαλύτερα αποτελέσματα στο speed test;;;

 

Εννοείται και οι δύο συσκευές τρέχουν Cosmote what's up SIM.

 

 

 

Εννοείται πως δικαιολογείται.

 

1. Το μέγιστο που δίνει η COSMOTE αυτή τη στιγμή είναι 3CA οποτε οτιδήποτε άλλο είναι απλώς θεωρητικό μέγιστο ενός modem.

 

2. Πιθανώς το baseband του tp link να ΜΗΝ είναι ρυθμισμένο για χρήση στην Ευρώπη και να μην υποστηρίζει ΟΛΟΥΣ τους δυνατούς συνδυασμούς των ευρωπαϊκών συχνοτήτων ταυτόχρονα. Πχ το Nokia υποστηρίζει σίγουρα στα ευρωπαϊκά δίκτυα 3CA 800+1800+2600, ενώ το TP Link ενδεχομένως να είναι ρυθμισμένο για αμερικανικά ή ασιατικά δίκτυα και να μην υποστηρίζει τους παραπάνω συνδυασμούς και να κάνει μόνο 2CA ή να μην κάνει καθόλου CA.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τους ειδικούς επί των δικτυακών θεμάτων. Το κινητό μου (Nokia 8) έχει μόντεμ Cat9, με 3xCA και θεωρητικό μέγιστο τα 450Mbps. Πρόσφατα αγόρασα ένα 4G pocket WiFi (TP-LINK M7650) το οποίο έχει modem Cat11, με 3xCA + 256QAM και θεωρητικό μέγιστο τα 600Mbps. Δικαιολογείται να μου βγάζει το κινητό πολύ μεγαλύτερα αποτελέσματα στο speed test;;;

 

Εννοείται και οι δύο συσκευές τρέχουν Cosmote what's up SIM.

 

 

 

Για μένα μια πιθανή εξήγηση είναι να «μπουκώνει» το pocket WiFi στο WiFi μέρος... δηλαδή η ταχύτητα του WiFi να είναι μικρότερη από τη cellular ταχύτητα του Nokia.

 

Μετά παίζουν κι άλλα, πχ μπορεί το μόντεμ να μπορεί πολλά αλλά τελικά να μην καταφέρνει να «πείσει» το δίκτυο να του δώσει περισσότερα από αυτά που δίνει στο Nokia...

 

———————

iPhone XS Max

iPad Pro 10.5”

AppleTV 4K

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως δικαιολογείται.

 

1. Το μέγιστο που δίνει η COSMOTE αυτή τη στιγμή είναι 3CA οποτε οτιδήποτε άλλο είναι απλώς θεωρητικό μέγιστο ενός modem.

 

2. Πιθανώς το baseband του tp link να ΜΗΝ είναι ρυθμισμένο για χρήση στην Ευρώπη και να μην υποστηρίζει ΟΛΟΥΣ τους δυνατούς συνδυασμούς των ευρωπαϊκών συχνοτήτων ταυτόχρονα. Πχ το Nokia υποστηρίζει σίγουρα στα ευρωπαϊκά δίκτυα 3CA 800+1800+2600, ενώ το TP Link ενδεχομένως να είναι ρυθμισμένο για αμερικανικά ή ασιατικά δίκτυα και να μην υποστηρίζει τους παραπάνω συνδυασμούς και να κάνει μόνο 2CA ή να μην κάνει καθόλου CA.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πιθανολογώ ότι όντως μπορεί να μην υποστηρίζει όλους τους συνδυασμούς carrier aggregation. Σ' ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση.

 

Για μένα μια πιθανή εξήγηση είναι να «μπουκώνει» το pocket WiFi στο WiFi μέρος... δηλαδή η ταχύτητα του WiFi να είναι μικρότερη από τη cellular ταχύτητα του Nokia.

 

Μετά παίζουν κι άλλα, πχ μπορεί το μόντεμ να μπορεί πολλά αλλά τελικά να μην καταφέρνει να «πείσει» το δίκτυο να του δώσει περισσότερα από αυτά που δίνει στο Nokia...

 

———————

iPhone XS Max

iPad Pro 10.5”

AppleTV 4K

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Όντως το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, και το τσέκαρα. Αν το δουλέψω στα 2.4GHz το WiFi του υποστηρίζει μέχρι 300Mbps, αν το γυρίσω στα 5GHz υποστηρίζει μέχρι 867Mbps, οπότε θεωρητικά δίνει όλο το διαθέσιμο bandwidth του πομποδέκτη 4G (600 Mbps). Δυστυχώς δεν είναι dual band το WiFi του ώστε να δουλεύουν ταυτόχρονα και οι δύο μπάντες, οπότε το έχω γυρίσει στα 5GHz.

 

Γενικά έχω δοκιμάσει αρκετά MiFi, και κανένα δε μπόρεσε να ξεπεράσει το εκάστοτε κινητό που είχα. Ακόμα και συγκρίνοντας ένα Cat4 κινητό κι ένα Cat4 MiFi, πάντα το κινητό υπερείχε, δεν ξέρω γιατί. Ακόμα και σε Huawei MiFi το παρατήρησα, που έχουν απ' τα πιο δυνατά μόντεμ της αγοράς.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με άλλο τρόπο πχ usb αν γίνεται ;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με άλλο τρόπο πχ usb αν γίνεται ;

Εννοείς αντί για τη σύνδεση μέσω WiFi, να συνδεθώ μέσω της θύρας microUSB του MiFi;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αντί για τη σύνδεση μέσω WiFi, να συνδεθώ μέσω της θύρας microUSB του MiFi;

 

Ναι. Δε ξέρω αν γίνεται. Απλά ρωτάω :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Δε ξέρω αν γίνεται. Απλά ρωτάω :)

Σε υπολογιστή γίνεται σίγουρα. Το MiFi υποστηρίζει μέχρι 32 συσκευές μέσω WiFi και μία σύνδεση μέσω της microUSB. Για ενσύρματη σύνδεση συσκευής Android μέσω της type C, ώστε να συνδέσω ενσύρματα το MiFi με το κινητό μου, δεν ξέρω αν και κατά πόσον γίνεται.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σε υπολογιστή γίνεται σίγουρα. Το MiFi υποστηρίζει μέχρι 32 συσκευές μέσω WiFi και μία σύνδεση μέσω της microUSB. Για ενσύρματη σύνδεση συσκευής Android μέσω της type C, ώστε να συνδέσω ενσύρματα το MiFi με το κινητό μου, δεν ξέρω αν και κατά πόσον γίνεται.

 

Mε υπολογιστή εννοούσα :) Αλλά αν δε μπορείς, απλά αγνόησε το. Θα ήταν ένα καλό τεστ.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ κάνει κανονικά CA με τη Cosmote έτσι δεν είναι; ότι βλέπω στο S8 δηλαδή θα βλέπω και σε αυτό... 300mbps με το S8 300 και με αυτό.. Σωστά;

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-m7650-600mbps-4g-lte-advanced-mobile-wi-fi-p-PER.612859

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ κάνει κανονικά CA με τη Cosmote έτσι δεν είναι; ότι βλέπω στο S8 δηλαδή θα βλέπω και σε αυτό... 300mbps με το S8 300 και με αυτό.. Σωστά;

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-m7650-600mbps-4g-lte-advanced-mobile-wi-fi-p-PER.612859

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7697920#post7697920

Link to comment
Share on other sites

Μάπα το καρπούζι δηλαδή.. Έχουμε υπόψιν κάποιο που να κάνει κανονικά CA σαν τα κινητά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.germanos.gr/product/alcatel-mobile-wi-fi-onetouch-link-4g/20356024/

 

Αυτό που πουλάει ο Γερμανός; θα δουλέψει σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Μάπα το καρπούζι δηλαδή.. Έχουμε υπόψιν κάποιο που να κάνει κανονικά CA σαν τα κινητά;

 

Δεν είμαστε σίγουροι για αυτό το μόντεμ. Λογικά είναι bug or something else. Ποιο chipset φοράει; Cat 11 και να μην κάνει aggregation?

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει εγώ παιδιά αυτό το μόντεμ, όπως ανέφερα τις προηγούμενες μέρες. Το έχω ήδη μια βδομάδα. Τείνω να καταλήξω αυτό που είπε κάποιος ότι μάλλον δεν υποστηρίζει όλους τους συνδυασμούς CA.

Πριν λίγο γύρισα από μια απόπειρά μου να βγάλω άκρη με το τι γίνεται. Βγήκα σε πολυσύχναστα σημεία της πόλης μου (Βόλος), με το εν λόγω μόντεμ, με 3 ακόμα Cat4 4G WiFi μόντεμ που έχω (TP-LINK M7350, Huawei E5577cs και Huawei E8372 Wingle)και με το κινητό μου (Nokia 8, Cat9 μόντεμ).

Σε όλες τις περιπτώσεις το κινητό μου τα ξεπέρασε όλα σε ταχύτητα. Π.χ. να βγάζω ταχύτητα 90-100Mbps με το κινητό ή ακόμα και παραπάνω (έπιασε και 125άρι σε ένα σημείο), ενώ το Μ7650 ανέβαζε μέχρι 75-80 Mbps το πολύ, τα Cat4 μέχρι 55-60 Mbps. Όλα τα μόντεμ δοκιμασμένα με την ίδια κάρτα Cosmote what's up, αλλά και με τη Vodafone CU κάρτα που έχω στο δεύτερο κινητό μου. Φυσικά παρατήρησα διαφορές και μεταξύ των δύο εταιριών, αλλά αναλογικά, χωρίς μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ των συσκευών.

Δεν έχω δοκιμάσει άλλη μάρκα σε 4G WiFi hotspot, μόνο TP-LINK και Huawei. Δεν ξέρω τι παίζει με ένα Netgear Nighthawk που υπάρχει στην αγορά και τρέχει στο 1Gbps, αν θα έβλεπα χαΐρι και προκοπή αν έδινα τα παραπάνω χρήματα.

Νομίζω ότι τελικά δεν άξιζε να δώσω 150€ για να έχω υποτίθεται τετραπλάσια ταχύτητα σε σχέση με ένα απλό Cat4 WiFi hotspot που βρίσκεις ακόμα και με ένα 50άρικο, κι εν τέλει η διαφορά στην ταχύτητα να είναι ελάχιστη.

Δεν ξέρω αν φταίει το firmware του εν λόγω μόντεμ, οι κεραίες της κινητής, ή κάτι άλλο;

 

Παίζει το ενδεχόμενο να αντιλαμβάνεται το δίκτυο ότι τρέχω τη SIM μέσα από WiFi hotspot και να κατεβάζουν επίτηδες την ταχύτητα ώστε να αποτρέψουν τους χρήστες από το να κάνουν ανεξέλεγκτο tethering;;;

 

Ως προς το modem που φοράει, είναι ένα κλικ κάτω από το μόντεμ που φοράει το Huawei E5788 που τρέχει στο 1Gbps (Qualcomm MDM9240 αντί για Qualcomm MDM9250).

Οι μπάντες του 4G που υποστηρίζει είναι:

B1, B3, B7, B8, B20, B38, B40, B41

Μάλλον στο CΑ είναι το θέμα πιστεύω.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις χώρα; αν ναι επέλεξε για παράδειγμα Σουηδία που έχει όλα τα Band combos.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να επιλέξεις χώρα; αν ναι επέλεξε για παράδειγμα Σουηδία που έχει όλα τα Band combos.

 

Θα το δοκιμάσω. Πάντως μίλησα νωρίτερα με το chat της TP-LINK, και ο τεχνικός με συμβούλεψε να δοκιμάσω να αλλάξω κανάλι WiFi στο hotspot μήπως υπάρχει παρεμβολή με το κινητό μου. Δεν είμαι σε σημείο με πάρα πολύ καλό 4G σήμα, πάντως είδα μεγάλη διαφορά. Στη γειτονιά μου που δεν έχει πολύ καλό σήμα, εκεί που τις τελευταίες μέρες έπιανα μόλις και μετά βίας κανένα 20άρι Mbps με τη συγκεκριμένη συσκευή, με την αλλαγή σε 5 GHz και κανάλι 40, πριν λίγο που το δοκίμασα ξανά, πήγα στα 35 με 40 Mbps. Θα δοκιμάσω και αύριο στις περιοχές που δοκίμασα σήμερα το απόγευμα, στο κέντρο του Βόλου, να δω αν όντως υπάρξει διαφορά Ελπίζω να έφταιξε αυτό τελικά, γιατί κατά τα άλλα είναι πολύ καλή συσκευή. Και το μεγάλο της πλεονέκτημα είναι ότι δουλεύει και χωρίς μπαταρία, απλά με εναλλακτική πηγή ενέργειας, π.χ. power bank.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω. Πάντως μίλησα νωρίτερα με το chat της TP-LINK, και ο τεχνικός με συμβούλεψε να δοκιμάσω να αλλάξω κανάλι WiFi στο hotspot μήπως υπάρχει παρεμβολή με το κινητό μου. Δεν είμαι σε σημείο με πάρα πολύ καλό 4G σήμα, πάντως είδα μεγάλη διαφορά. Στη γειτονιά μου που δεν έχει πολύ καλό σήμα, εκεί που τις τελευταίες μέρες έπιανα μόλις και μετά βίας κανένα 20άρι Mbps με τη συγκεκριμένη συσκευή, με την αλλαγή σε 5 GHz και κανάλι 40, πριν λίγο που το δοκίμασα ξανά, πήγα στα 35 με 40 Mbps. Θα δοκιμάσω και αύριο στις περιοχές που δοκίμασα σήμερα το απόγευμα, στο κέντρο του Βόλου, να δω αν όντως υπάρξει διαφορά Ελπίζω να έφταιξε αυτό τελικά, γιατί κατά τα άλλα είναι πολύ καλή συσκευή. Και το μεγάλο της πλεονέκτημα είναι ότι δουλεύει και χωρίς μπαταρία, απλά με εναλλακτική πηγή ενέργειας, π.χ. power bank.

 

Όντως, φαίνεται πολύ δυνατό μοντέλο. Γενικά αν δε βρεις λύση κάτι θα κάνουμε για να το διορθώσουμε. Θα είσαι Χριστούγεννα Βόλο να το δοκιμάσουμε; ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όντως, φαίνεται πολύ δυνατό μοντέλο. Γενικά αν δε βρεις λύση κάτι θα κάνουμε για να το διορθώσουμε. Θα είσαι Χριστούγεννα Βόλο να το δοκιμάσουμε; ;)

Μίλησα και με το chat της TP-LINK Greece, επειδή εν τω μεταξύ αργά χτες βράδυ έκανα αναβάθμιση firmware μπας και έφταιγε αυτό, και προέκυψαν κάποια επιπλέον θεματάκια, μου είπαν θα προωθήσουν το θέμα μου και θα μου απαντήσουν. Οπότε θα ενημερώσω.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοίχτηκε ειδικό θέμα.. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο τέτοιο μηχάνημα και κάνει CA και έχει δει 150-200mbps ας το πει.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανοίχτηκε ειδικό θέμα.. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποιο τέτοιο μηχάνημα και κάνει CA και έχει δει 150-200mbps ας το πει.

 

Λογικά το μόνο 4G mobile WiFi που μπορεί να πετύχει τέτοιες ταχύτητες, ή ακόμα και παραπάνω, είναι το Nighthawk MR1100 της Netgear. Κάποιος πριν λίγο καιρό πόσταρε speed test κάπου 580Mbps (η συσκευή έχει μόντεμ 1Gbps).

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7647858#post7647858

 

Πάμε πολύ ψηλά σε τιμή όμως... Προτιμότερο να πάρεις ένα κινητό καλύτερα. :lol:

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τελικώς το συγκεκριμένο TP-LINK M7650 που αγόρασα μάλλον είχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα. Μετά από πολυήμερη συνεννόηση με την TP-LINK Greece, με καθοδήγησαν να κάνω κάποιους επιπλέον ελέγχους, έκανα αρκετά speed tests, δοκίμασα firmware updates, έβαλα ξανά το παλιό firmware, κι εν τέλει κατέληξαν ότι δεν είναι λογικό να έχω τόσο χαμηλές ταχύτητες, ιδίως σε σύγκριση με το κινητό μου που διαθέτει κατώτερο modem. Έτσι σήμερα η συσκευή επεστράφη στο e-shop.gr του Βόλου, και μάλλον μετά από τους ελέγχους που θα κάνουν στα κεντρικά στην Αθήνα, κατά πάσα πιθανότητα η συσκευή θα αντικατασταθεί. Η TP-LINK έχει επίσημο εισαγωγέα και η συγκεκριμένη συσκευή καλύπτεται από εγγύηση 3 ετών.

Όταν παραλάβω ξανά, θα κάνω τους απαραίτητους ελέγχους και θα ενημερώσω το φόρουμ. Ελπίζω να έχω πολύ καλύτερα νέα τις επόμενες μέρες.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το ελπίζουμε γιατί φαίνεται ενδιαφέρον συσκευή..

 

Αυτό θα μας κάνει δουλειά; το πουλάει ο Γερμανός επίσημα και λέει 4G+

 

https://www.germanos.gr/product/alcatel-mobile-wi-fi-onetouch-link-4g/20356024/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τίποτα παιδιά, άνθρακες ο θησαυρός. Το e-shop.gr αποφάνθηκε ότι η συσκευή λειτουργεί κανονικά ( ;;; ), και μου προτείνουν είτε να μου επιστρέψουν 138€ αντί για 153€, είτε να παραλάβω ξανά την ελαττωματική συσκευή, να τη δοκιμάσω ξανά λέει. Εν τω μεταξύ το μόνο που έκαναν ήταν αναβάθμιση λογισμικού, κάτι που έκανα κι εγώ Κοροϊδία δηλαδή. Θα παραλάβω τα χρήματα και θα πάω σε κάτι άλλο, κάποια στιγμή (μάλλον σε Netgear Nighthawk ή Huawei E5788, που είναι και τα δύο 1Gbps), φυσικά όχι από το e-shop.gr. Πλήρης απογοήτευση το συγκεκριμένο ηλεκτρονικό κατάστημα. :down:

 

Update:

Απαράδεκτη και η TP-LINK Greece, τους ενημέρωσα και λένε ότι το μηχάνημα έχει εγγύηση 3 χρόνια. Κι απ' αυτά, μόνο για τον τρίτο χρόνο εγγύησης μπορούν να κάνουν κάτι, μέχρι τα 2 χρόνια την αποκλειστική ευθύνη την έχει το κατάστημα αγοράς (δηλαδή το e-shop.gr).

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...