Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για τις πληροφοριες amigas.τι εννοεις οτι εχει πλεον την επιλογη αναβαθμισης firmware?εννοεις μεσω του Internet απο το σπιτι οταν επιτελους η νοκια αποφασισει να βγαλει αναβαθμισεις μεσω του internet ετσι δεν ειναι?με την αναβαθμιση χανονται ολα τα δεδομενα του κινητου?τελος η νεα εκδοση του pcsuite ποτε αναμενεται?(οσο για τον τηλεφωνικο καταλογο γιατι δεν ειχες αποθηκευσει τα τηλεφωνα και στην sim)?

 

Ναι, την αναβάθμιση Over The Air εννοοώ. Ανάβαθμιση μέσω Internet νομίζω προσφέρεται μονο για κινητά με S60.

 

Εαν ο Pappoulis δεν κάνει λάθος τότε κάνουν λάθος τα Nokia Shop που πήγαμε. Στη βερανζέρου Nokia Shop είναι; Την Δευτέρα θα ξαναπάω εκεί που έκανα την αναβάθμιση για να διαπιστώσω εαν υπάρχει έκδοση 5.92 για 6280. Με χαλάει λίγο που το 6280 μου έγινε μαιμου :-)

 

Λογικά μόλις βγεί το κινητό θα κυκλοφορήσει και νέα έκδοση του PC Suite. Πρέπει να είναι θέμα ημερών... Θα αφήσω και ενα μυνημα στο forum του europe.nokia.com. Πάντως στην σελίδα υποστήριξης του 6288 στο Nokia.de δίνουν την (γερμανική) έκδοση του PC Suite 6.81.13.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, τι λάθος να κάνω; Πιστή αντιγραφή της οθόνης του κινητού μου έκανα!! Εγώ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν κάνω λάθος γιατί ότι είδα, αυτό έγραψα. Το θέμα είναι να καταλάβουμε τι συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο κατάστημα να κάνω την αναβάθμιση? (να το πάω και να το πάρω όσο γίνεται γρηγορότερα)

 

Αλήθεια τί χρειάζεται για να σου κάνουν την αναβάθμιση?

Ευχαριστώ

 

Κανείς;

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

τα δυο κινητα (6280 & 6288) ειναι ακριβως τα ιδια, μονο η καρτα μνημης και η μπαταρια αλλαζει. κατα συνεπεια εχουν και το ιδιο λογισμικο. λογικα εγινε καποιο λαθος στην εγκατασταση και το 6280 εγινε 6288. Εκτος απο την συνδεση τα υπολοιπα ολα λειτουργουν καλα. Απλα ή περιμενουμε την νεα εκδοση του PCsuite ή ξαχνουμε να δουμε τι θα κάνουμε.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς;

Το Nokia Shop στη Ζωοδόχου Πηγής και Σόλωνος ειναι πολυ εξυπηρετικό με "καλα παιδιά" :-) Αλλά ζήτησέ τους να σου βάλουν το 5.92 firmware για 6280 και όχι για 6288.

Δεν υπάρχει χρέωση (εφόσον ειναι στην εγγύηση) αλλά εχε υπόψη σου ότι θα χαθούν τα πάντα απο το κινητο. Παρε full backup με το PC Suite.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι λάθος να κάνω; Πιστή αντιγραφή της οθόνης του κινητού μου έκανα!! Εγώ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν κάνω λάθος γιατί ότι είδα, αυτό έγραψα. Το θέμα είναι να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

Απλα έδωσα έμφαση για το επαναλαμβανόμενο λάθος των Nokia Shop... :-)αφού μας μεταφέρεις ότι ειδες στο κινητό σου το δέχομαι! Αλλα καλού κακού δεν δίνεις άλλο ενα *#0000# πριν παω να κάνω φασαρία? :-)

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, θα με αναγκάσετε να σας το βγάλω φωτογραφία για να με πιστέψετε;;;

Ήδη με έχετε βάλει και το διαβάζω κάθε 2 ώρες και κολλάω το βλέμα στο 0 μήπως είναι 8 και δεν το βλέπω καλά!!!!!

 

Υ.Γ.: Μόλις παρατήρησα ότι έχουν σβηστεί οι πληροφορίες από το #war0anty#. Σε σας συμβαίνει το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

τα δυο κινητα (6280 & 6288) ειναι ακριβως τα ιδια, μονο η καρτα μνημης και η μπαταρια αλλαζει. κατα συνεπεια εχουν και το ιδιο λογισμικο. λογικα εγινε καποιο λαθος στην εγκατασταση και το 6280 εγινε 6288. Εκτος απο την συνδεση τα υπολοιπα ολα λειτουργουν καλα. Απλα ή περιμενουμε την νεα εκδοση του PCsuite ή ξαχνουμε να δουμε τι θα κάνουμε.

Το θέμα είναι ότι δεν είναι σωστό το 6280 να γίνει 6288... εγώ εαν ήμουν Nokia θα το έβγαζα εκτός εγγύησης! :-) Το νέο firmware έχει πολλά καλά στοχεία που θα τα ήθελα και δεν ξέρω τι θα κάνω εαν μου πούν ότι δεν υπάρχει 5.92 για 6280...

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, θα με αναγκάσετε να σας το βγάλω φωτογραφία για να με πιστέψετε;;;

Ήδη με έχετε βάλει και το διαβάζω κάθε 2 ώρες και κολλάω το βλέμα στο 0 μήπως είναι 8 και δεν το βλέπω καλά!!!!!

 

Υ.Γ.: Μόλις παρατήρησα ότι έχουν σβηστεί οι πληροφορίες από το #war0anty#. Σε σας συμβαίνει το ίδιο;

Εισαι και pappoulis και ελεγα μηπως δεν είδες καλα! χεχε Λοιπόν εγώ σε πιστέυω και αύριο πάω για φασαρία! :-)

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia Shop στη Ζωοδόχου Πηγής και Σόλωνος ειναι πολυ εξυπηρετικό με "καλα παιδιά" :-) Αλλά ζήτησέ τους να σου βάλουν το 5.92 firmware για 6280 και όχι για 6288.

Δεν υπάρχει χρέωση (εφόσον ειναι στην εγγύηση) αλλά εχε υπόψη σου ότι θα χαθούν τα πάντα απο το κινητο. Παρε full backup με το PC Suite.

 

Σ'ευχαριστώ φίλε μου

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο Νοκια shop που εκανα την αναβαθμιση να δω τι θα γινει. Τελικα ειναι ολοι τους μ@...κες. Μιλουσε με τα κεντρικα και τελικα αυτο που μου ειπε ηταν οτι ετσι γινεται αλλα δεν μπορει να εξηγησει το λογο. Αφηστε που μου ειπε οτι επρεπε να τον πληρωσω κιολας γιατι μου εβαλε την 5.92, τζαμπα ειναι μονο η 3.81. Φυσικα και δεν τον πληρωσα, αν ειναι δυνατον ελεος. Τουλαχιστον η νεα εκδοση δεχεται αναβαθμιση over the air και δεν προκειται να ξαναπατησω σε αυτους.

Οσο για το PCsuite δεν υπαρχει προς το παρον καταλληλη εκδοση για συνδεση με USB. Με bluetooth και υπερυθρες η εκδοση 6.8.13 δουλευει κομπλε. Εγω εκανα restore με υπερυθρες τελικα και ολα ΟΚ.

Amigas παρε υπερυθρες και περνα τον καταλογο ειναι η μονη λυση για την ωρα, εγω αυτο εκανα και υσηχασα. 3 μερες παιδευομαι με το κωλοκαλωδιο ουτε να ψηφισω με καθαρο μυαλο δεν με αφησαν.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο Νοκια shop που εκανα την αναβαθμιση να δω τι θα γινει. Τελικα ειναι ολοι τους μ@...κες.

 

Καλα τωρα...κατι μας ειπες!! :)

 

 

Μιλουσε με τα κεντρικα και τελικα αυτο που μου ειπε ηταν οτι ετσι γινεται αλλα δεν μπορει να εξηγησει το λογο.

 

Ηθελα να'ξερα, αν μιλαγε με τα κεντρικα-κεντρικα (Νοκια Φινλανδιας), τις ιδιες αρλουμπες θα σου ελεγε ??

 

Αφηστε που μου ειπε οτι επρεπε να τον πληρωσω κιολας γιατι μου εβαλε την 5.92, τζαμπα ειναι μονο η 3.81

 

Ειναι τσαμπα αυτη που σου αφηνει το τηλ. στο μοντελο που ειναι ηδη και πρεπει να πληρωσεις γι'αυτη που σου το..."αλλαζει" ?? Ε ρε ξυλο που θελουν...

Οσο για το update over the air, ειμαι περιεργoς να δω ποσο μεγεθος εχει αυτη η ιστορια του firmwire, ελπιζω βεβαια να ειναι μικρο γιατι αλλιως...

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στο Νοκια shop που εκανα την αναβαθμιση να δω τι θα γινει. Τελικα ειναι ολοι τους μ@...κες. Μιλουσε με τα κεντρικα και τελικα αυτο που μου ειπε ηταν οτι ετσι γινεται αλλα δεν μπορει να εξηγησει το λογο. Αφηστε που μου ειπε οτι επρεπε να τον πληρωσω κιολας γιατι μου εβαλε την 5.92, τζαμπα ειναι μονο η 3.81. Φυσικα και δεν τον πληρωσα, αν ειναι δυνατον ελεος. Τουλαχιστον η νεα εκδοση δεχεται αναβαθμιση over the air και δεν προκειται να ξαναπατησω σε αυτους.

Οσο για το PCsuite δεν υπαρχει προς το παρον καταλληλη εκδοση για συνδεση με USB. Με bluetooth και υπερυθρες η εκδοση 6.8.13 δουλευει κομπλε. Εγω εκανα restore με υπερυθρες τελικα και ολα ΟΚ.

Amigas παρε υπερυθρες και περνα τον καταλογο ειναι η μονη λυση για την ωρα, εγω αυτο εκανα και υσηχασα. 3 μερες παιδευομαι με το κωλοκαλωδιο ουτε να ψηφισω με καθαρο μυαλο δεν με αφησαν.

Και ποιο Nokia Shop είναι αυτό για να ξέρουμε τι μάς γίνεται? Άκου ζήτησαν χρήματα μετά την αναβάθμιση! Δεν πάμε καλα... Εγώ θα παω αυριο τελικά και θα σας μεταφέρω εντυπώσεις :-)

 

Το υποπτεύόμουν ότι με BT ή IrDA θα έπαιζε ή 6.81.13. Θα το προσπαθήσω το βράδυ. Κάπου είδα ότι το firmware θα έχει μέγεθος γύρω στα 500-700KB (νομίζω). Οπότε ακριβά θα πάει το κατέβασμα...

Link to comment
Share on other sites

αυριο θα παω το δικο μου για αναβαθμιση στο καταστημα κορυδαλλου και θα σας πω τι εγινε.μετα την αναβαθμιση δειχνει κατα την διαρκεια της κλησης ποσο χρονο μιλας?και κατι αλλο γινεται να χρησιμοποιησεις το φλας της φωτογραφικης μηχανης ως φακο?η να το χρησιμοπιοιησεις μαζι με νυχτερινη λειτουργια ενεργη?

 

pappoulis εσενα που μετα την αναβαθμιση ελεγε ακομα 6280 και οχι 6288 δουλευε κανονικα το pcsuite?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι.

Στο γραφείο που ήρθα αμέσως μετά την αναβάθμιση για να κάνω restore, επειδή είχα κάνει πρόσφατα format δεν είχα εγκατεστημένη παλιά έκδοση κι έτσι κατέβασα και εγκατέστησα κατευθείαν την καινούργια (6.81.13.0).

 

Στο σπίτι που πήγα μετά, δε θυμάμαι αν δοκίμασα σύνδεση ΠΡΟΤΟΥ εγκαταστήσω την καινούργια ή όχι...

 

Πάντως με την συγκεκριμένη έκδοση το restore ολοκληρώθηκε επιτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε αν η αναβαθμιση γινεται και σε τηλεφωνο με το vodafone live menu ?

Δηλ. αν υπαρχει η 5.92 και γιαυτο ?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια...

 

Σας φαίνεται λιγο πιο αργο το 5.92 απο το 3.81? Ειδικά σε ότι έχει να κάνει με την πρόσβαση σε φακέλους? Η έχει βάλει κάποιο εφε μετάβασης η Nokia και με μπερδεύει?

 

Επίσης έχω την εντύπωση ότι μόλις πατάω το κουμπί για απάντηση κλήσης ακούγεται στιγμιαία ένας ήχος! Ή ιδέα μου είναι?

 

Πάντως με BT έγινε ο συχγρονισμός με το PC Suite...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εκανα την αναθβαθμιση και τελικα εγινε οτι και στον pappoulis,δηλαδη λεει 6280 και οχι 6288.με το που συνδεσα το καλωδιο usb το αναγνωρισε αμεσως το τηλεφωνο και εκανα αμεσως και την επαναφορα.μηπως σε οσους λεει 6288 εχει κανει καμια ******* η νοκια και αντι για software toy 6280 ebale toy 6288?οσο για το καταστημα της νοκια ηταν αρκετα εξυπηρετικοι,μο6υ ειπαν σε καμια ωρα να περασω και οντως σε μια ωρα και κατι ηταν ετοιμο.

 

πισης με την αναβαθμιση δειχνει στην οθονη και την ημερομηνια,επιτελους....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Εχει λιγες μερες που αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με το συγκεκριμενο κινητο:

Σε κατασταση αναμονης εμφανιζει διπλα στην μπαταρια σε τακτα χρονικα διαστηματα ενα μικρο λουκετο που κλειδωνει κ ξεκλειδωνει μια φορα κ μετα χανεται για κανενα μισαωρο,χωρις ωστοσο να δημιουργει προβλημα στην ευρυθμη λειτουργια του τηλεφωνου.

Απο τα Νokia center δε γνωριζουν τι ειναι κ μου ζητησαν να το κανω αναβαθμιση παρολο που το λειτουργικο του εχει ημερομηνια Μαρτιου 2006.Υπαρχει καποιος τροπος να το αναβαθμισω μονος μου?

Nokia:6120c,6500,N73,N81 / Toshiba G810 Portege WM6.5 / Apple iPhone 3GS 16GB / Samsung Galaxy S II / Samsung Galaxy S4 9505 stock
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εκανα την αναθβαθμιση και τελικα εγινε οτι και στον pappoulis,δηλαδη λεει 6280 και οχι 6288.με το που συνδεσα το καλωδιο usb το αναγνωρισε αμεσως το τηλεφωνο και εκανα αμεσως και την επαναφορα.μηπως σε οσους λεει 6288 εχει κανει καμια ******* η νοκια και αντι για software toy 6280 ebale toy 6288?οσο για το καταστημα της νοκια ηταν αρκετα εξυπηρετικοι,μο6υ ειπαν σε καμια ωρα να περασω και οντως σε μια ωρα και κατι ηταν ετοιμο.

 

πισης με την αναβαθμιση δειχνει στην οθονη και την ημερομηνια,επιτελους....

Επιτέλους γιατί είχα αρχίσει να αμφιβάλλω για την όρασή μου! :p

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?πηρα μια μνημη 1γιγα εχθες και τνω της κανω format μεσω του κινητου και πανε ολα καλα δεν μου δημιουργει τους φακελους που ειχε και η αρχικη minisd που ειχε το κινητο μαζι.Γιατι?Επισης καποια ροστατευμενα αρχεια εν υπαρχει κανενας τροπος να τα μεταφερω?
Link to comment
Share on other sites

Οσο αναφορα την ταχυτητα ειναι αρκετα πιο γρηγορο τωρα απο πριν, ειδικα στην περιηγηση στην καρτα μνημης.

Στο site της Nokia-asia βγηκε και η εκδοση PCsuite 6.8.14 που αναγνωριζει το 6288. Απλα ειναι στα αγγλικα, εγω την καυεβασα και δουλεψε και το καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...