Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

pedes kalispera

exw ena nokia6280 sto opio apo periegia ( giafto skwtwse ti gata)

evala kwdiko sth memory card tou kai twra den borw na ton vrw

o logos einai gt otan patas na valeis kwdiko auto den vazei noumera

p.x. ( 12345 ) vazei simvola dld an patiseis 2 forec to 1 8a vgalei to "b" kai epita apo 1 sec 8a ginei asteraki

prospa8w apegnosmena na to sindesw me to pc mou alla mataia

kai den 3erw kai to logo

 

telos padwn 8a i8ela mia voi8eia opios gnorizei na vrw ton kwdiko

gia na min bw sth diadikasia na to kanw format kai xasw oti exw

mesa . na to paw se kapio katastima prospa8isa alla den boroune na kanoune tpt .

 

p.s. morfopioish den borw na kanw gt mou zitaei ton kwdiko

btw (by the way) nice forum

 

Euxaristw poly.

 

Ο μόνος "ορθόδοξος" τρόπος είναι να θυμηθείς και να βάλεις τον σωστό κωδικό αλλιώς η κάρτα μνήμης είναι εντελώς άχρηστη πλέον! Ούτε με format δε σώζεται ούτε με τίποτα! Αν υπάρχει κάποιος "μαφιόζικος" τρόπος δεν τον γνωρίζω. Γνωρίζω έναν τρόπο να εξουδετερώσεις τον κωδικό ασφαλείας που έχει αρκετά υψηλά ποσοστά επιτυχίας στα περισσότερα NOKIA αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι παρόμοιο για τον κωδικό της κάρτας μνήμης :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίταξε και βέβαια υπάπχει τρόπος απλά το πρόβλημα με εμένα είναι οτι δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή μου

Η λύση έχει εξής:

Αφου την εχεις μεσα στο κινητο πηγαινε με ενα file manager στο C:\System και βρες το αρχειο mmcstore.Μετονομασε το σε mmcstore.txt και στειλε το στο pc και ανοιξε το.Μεσα θα βρεις τον κωδικο που εχεις βαλει.

Το παραπανω κολπο εχουν αναφερει αρκετοι οτι εχει πιασει φτανει να μην εχεις κανει format στο κινητο και εχει σβηστει το παραπανω αρχειο.

 

Τίς παραπάνω οδηγείες τις πήρα απο ένα άλλο forum χώρις βέβαια να γνωρίζω τι είναι το file manager πού αναφέρει παραπάνω και για αύτο το λόγο ισώς δέν μπορώ να το φτιάξω μόνος μού.Όπιος έχει κάποια ιδέα γιά το τι μπορεί να είναι το file manager ας κάνει ένα reply :)

 

Ελπίζω να βοηθήσω πολλά άτομα ετσι που έχουνε το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και βέβαια υπάπχει τρόπος απλά το πρόβλημα με εμένα είναι οτι δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή μου

Η λύση έχει εξής:

Αφου την εχεις μεσα στο κινητο πηγαινε με ενα file manager στο C:\System και βρες το αρχειο mmcstore.Μετονομασε το σε mmcstore.txt και στειλε το στο pc και ανοιξε το.Μεσα θα βρεις τον κωδικο που εχεις βαλει.

Το παραπανω κολπο εχουν αναφερει αρκετοι οτι εχει πιασει φτανει να μην εχεις κανει format στο κινητο και εχει σβηστει το παραπανω αρχειο.

 

Τίς παραπάνω οδηγείες τις πήρα απο ένα άλλο forum χώρις βέβαια να γνωρίζω τι είναι το file manager πού αναφέρει παραπάνω και για αύτο το λόγο ισώς δέν μπορώ να το φτιάξω μόνος μού.Όπιος έχει κάποια ιδέα γιά το τι μπορεί να είναι το file manager ας κάνει ένα reply :)

 

Ελπίζω να βοηθήσω πολλά άτομα ετσι που έχουνε το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

 

Η παραπανω διαδικασια ειναι για series60 και οχι για series40 :!:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και βέβαια υπάπχει τρόπος απλά το πρόβλημα με εμένα είναι οτι δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό με τον υπολογιστή μου

Η λύση έχει εξής:

Αφου την εχεις μεσα στο κινητο πηγαινε με ενα file manager στο C:\System και βρες το αρχειο mmcstore.Μετονομασε το σε mmcstore.txt και στειλε το στο pc και ανοιξε το.Μεσα θα βρεις τον κωδικο που εχεις βαλει.

Το παραπανω κολπο εχουν αναφερει αρκετοι οτι εχει πιασει φτανει να μην εχεις κανει format στο κινητο και εχει σβηστει το παραπανω αρχειο.

 

Τίς παραπάνω οδηγείες τις πήρα απο ένα άλλο forum χώρις βέβαια να γνωρίζω τι είναι το file manager πού αναφέρει παραπάνω και για αύτο το λόγο ισώς δέν μπορώ να το φτιάξω μόνος μού.Όπιος έχει κάποια ιδέα γιά το τι μπορεί να είναι το file manager ας κάνει ένα reply :)

 

Ελπίζω να βοηθήσω πολλά άτομα ετσι που έχουνε το ίδιο πρόβλημα με εμένα.

Βάλε την κάρτα μνήμης σε ένα κινητό symbian s60 και κάνε την διαδικασία.Αν κατάλαβα File manager είναι πχ το fExplorer.Σαν τον Windows Explorer ένα πραγμα.

Μόλις το δοκίμασα σε S60 και δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

paidia to kinito ipostirizei karta minisd 2gb?

 

Εγω εχω αυτη (Sandisk Mini Sd Ultra II 2 Gb) και μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα.

Αν θες σε κατι ποιο φθηνο ομως δες σε απλες καρτες, οχι high speed

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αυτη (Sandisk Mini Sd Ultra II 2 Gb) και μεχρι στιγμης δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα.

Αν θες σε κατι ποιο φθηνο ομως δες σε απλες καρτες, οχι high speed

exw paraggeilei tin kingston tou plaisiou...

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Γινετε να στειλουμε απο το 6280 αρχεια .jar σε αλλα κινητα? και αν γινετε πως? :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γινετε να στειλουμε απο το 6280 αρχεια .jar σε αλλα κινητα? και αν γινετε πως? :)

Δυστυχώς δεν γίνεται.Έχω προσπαθήσει με τον moby explorer αλλα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται.Έχω προσπαθήσει με τον moby explorer αλλα τπτ

Eαν αλλαξουμε την καταληξη του αρχειου που θελουμε να στειλουμε απο .jar σε .jpg θα μπορει να το στειλει? και εαν το στειλει το κινητο που το λαμβανει θα μπορει να το ανηξει το αρχειο που αλλαξαμε την καταληξη σαν .jar για να το κανει εγκατασταση?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Eαν αλλαξουμε την καταληξη του αρχειου που θελουμε να στειλουμε απο .jar σε .jpg θα μπορει να το στειλει? και εαν το στειλει το κινητο που το λαμβανει θα μπορει να το ανηξει το αρχειο που αλλαξαμε την καταληξη σαν .jar για να το κανει εγκατασταση?

Η όλη διαδικασία απέτυχε. Από τον υπολογιστή δεν κατάφερα να αλλάξω τον τύπο αρχείου. Το μετονόμασα σε *.jpg αλλά το αποτέλεσμα ήταν *.jpg.jar. Kαι τό βλεπε πάλι σαν παιχνίδι. Μετονομασία και αλλαγή αρχείου έγινε σε symbian κινητό με την βοήθεια ενώς file manager. Το 6280 που το έλαβε ως *.jpg μπορεί να το κάνει αποστολή. Aλλά στο 6280 αν το μετονομάσω από *.jpg σε *.jar γίνεται *.jar.jpg και δεν το ανοίγει!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Η όλη διαδικασία απέτυχε. Από τον υπολογιστή δεν κατάφερα να αλλάξω τον τύπο αρχείου. Το μετονόμασα σε *.jpg αλλά το αποτέλεσμα ήταν *.jpg.jar.

 

Πράγμα απόλυτα φυσιολογικό γιατί ο file browser των windows δε "βλέπει" τις προεκτάσεις αρχείων (δηλαδή αυτό που βρίσκεται μετά την τελεία)!! Για να τις "δεί" πρέπει να αλλάξεις τη ρύθμιση:

 

tools -> folder options -> view -> hide extensions of known file types

Αν το κάνεις uncheck τότε θα τις "βλέπει" και θα μπορείς να τις αλλάζεις... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Πράγμα απόλυτα φυσιολογικό γιατί ο file browser των windows δε "βλέπει" τις προεκτάσεις αρχείων (δηλαδή αυτό που βρίσκεται μετά την τελεία)!! Για να τις "δεί" πρέπει να αλλάξεις τη ρύθμιση:

 

tools -> folder options -> view -> hide extensions of known file types

Αν το κάνεις uncheck τότε θα τις "βλέπει" και θα μπορείς να τις αλλάζεις... :ninja:

ΟΚ.Thanx για την πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να κανω αναβάθμιση στο 6280.Αλλά μπαίνω στο site της νοκια στο ελληνικό και δε έχει υποστήριξη για το δικό μου.Μονο για 6270 και 6288 έχουν.Τί να κάνω??
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια διαφορα με του 6288 ?

Ναι:(. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ συνδέω το κινητό και ψάχνει για αναβαθμίσεις με το updater μου λέει phone not supported.Και το παράξενο είναι ότι εκεί που βάζω το product code του κινητού, μου βγάζει πως υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.Αλλά δεν το αναγνωρίζει.Είναι δυνατόν να έχουν υποστήριξη για το Ν95 8GB που τώρα βγαίνει, για το 6270, για το 6288 και όχι για το 6280??:wacko:

 

Διάβασα τη διαδικασία με το phoenix,στα προηγούμενα μνμτα αλλά τα προγράμματα δεν τα βρήκα κάπου.Να το πάω στη Νοκια?Είναι ακόμα στην εγγύηση.Θα μου πάρουν λεφτά?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να έχουν υποστήριξη για το Ν95 8GB που τώρα βγαίνει, για το 6270, για το 6288 και όχι για το 6280??:wacko:

 

Και βέβαια είναι δυνατόν.. Το 6280 άλλωστε είναι αρκετά παλιό και μπορεί άνετα η NOKIA να το αποσύρει απο τα live updates με τη δικαιολογία της παλαιότητας! Πάντως έχω διαβάσει οτι κάποιοι τα αναβαθμίσανε σαν 6288 (νομίζω αλλάζοντας το product code) αλλά δε γνωρίζω παραπάνω πράγματα... :confused:

 

Διάβασα τη διαδικασία με το phoenix,στα προηγούμενα μνμτα αλλά τα προγράμματα δεν τα βρήκα κάπου.Να το πάω στη Νοκια?Είναι ακόμα στην εγγύηση.Θα μου πάρουν λεφτά?

Ευχαριστώ!

 

Δε βρήκες τα προγράμματα; Εδώ (αφού κάνεις register) υπάρχουν όλα όσα χρειάζεσαι συμπεριλαμβανομένου και του αρχείου firmware:

xxxxxxxxxxxxxxx

 

Τέλος αφού είναι ακόμα στην εγγύηση γιατί το συζητάμε; Οι αναβαθμίσεις είναι δωρεάν εντός εγγύησης!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πολλά προβλήματα το 6280...Σήμερα μου βγήκε και ένα καινούριο:(έχω κάνει σχετικό thread αλλά κλειδώθηκε)Μου έρχεται ένα sms,κάνω reply,γράφω το sms,πατάω send και κατά λάθος πατάω και το κουμπί της κάμερας στο πλάι.(Το sms δεν είχε φύγει ακόμα.)Crashαρει λοιπόν το κινητό και δεν επανήλθε για ώρα...Έβγαλα την μπαταρία,την ξαναέβαλα,αλλά δεν ανοίγει με τίποτα!

Έχει κανείς ιδέα τι έγινε και πως θα μπορέσω να το επαναφέρω;

 

 

p.s το έβαλα στο ρεύμα και η ένδειξη της φόρτισης υπάρχει κανονικά

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2341132752233.jpg

 

Rocky Balboa-The Italian Stallion

Link to comment
Share on other sites

Αισχος!!

 

Το 6280 παλι χαλασε, εμφανισε το ιδιο ακριβως προβλημα που ειχε 1 χρονο πριν!

 

Παλι στα κεντρικα θα το στειλουν και να δουμε ποτε θα το παρω πισω....

 

:angry::angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

re paidia,kanw download kapoia 8emata apo to internet.Vazw to kinito sti usb kai to syndew se katastasi:'metafora dedomenwn".Meta kanw deksi klik sto 8ema kai apostoli pros afairoumeno disko pou einai i epektasi mnimis tou kinitou.Paw meta stin epektasi mnimis vriskw to 8ema,pataw efarmogi 8ematos kai ekei pou fortwnei to 8ema leei:"aneparkis mnimi".Kserei kanenas ti paizei k pws lynetai to provlima auto?Mou to exei kanei me para polla 8emata opote dn paizei na ftaine ta 8emata
Link to comment
Share on other sites

Πολλά προβλήματα το 6280...Σήμερα μου βγήκε και ένα καινούριο:(έχω κάνει σχετικό thread αλλά κλειδώθηκε)Μου έρχεται ένα sms,κάνω reply,γράφω το sms,πατάω send και κατά λάθος πατάω και το κουμπί της κάμερας στο πλάι.(Το sms δεν είχε φύγει ακόμα.)Crashαρει λοιπόν το κινητό και δεν επανήλθε για ώρα...Έβγαλα την μπαταρία,την ξαναέβαλα,αλλά δεν ανοίγει με τίποτα!

Έχει κανείς ιδέα τι έγινε και πως θα μπορέσω να το επαναφέρω;

 

 

p.s το έβαλα στο ρεύμα και η ένδειξη της φόρτισης υπάρχει κανονικά

 

Ίσως να χρειάζεται κάποια αναβάθμιση.Λύθηκε το πρόβλημα τελικά?

 

Αισχος!!

 

Το 6280 παλι χαλασε, εμφανισε το ιδιο ακριβως προβλημα που ειχε 1 χρονο πριν!

 

Παλι στα κεντρικα θα το στειλουν και να δουμε ποτε θα το παρω πισω....

 

:angry::angry::angry:

 

ΝΟΚΙΑ: Απ'ότι φαίνεται το πιο άθλιο σερβις όλων των εποχών-εταιριών.

Καλά έτσι στα καλά καθούμενα?Να ανησυχώ δλδ:worry:

 

re paidia,kanw download kapoia 8emata apo to internet.Vazw to kinito sti usb kai to syndew se katastasi:'metafora dedomenwn".Meta kanw deksi klik sto 8ema kai apostoli pros afairoumeno disko pou einai i epektasi mnimis tou kinitou.Paw meta stin epektasi mnimis vriskw to 8ema,pataw efarmogi 8ematos kai ekei pou fortwnei to 8ema leei:"aneparkis mnimi".Kserei kanenas ti paizei k pws lynetai to provlima auto?Mou to exei kanei me para polla 8emata opote dn paizei na ftaine ta 8emata

 

Και σε μένα το βγάζει όταν η μνήμη της συσκευής είναι γεμάτη ή έχει λίγη ελεύθερη μνήμη.Πόσο είναι η ελεύθερη μνήμη της συσκευής?

Πχ θέμα 1MB χρειάζεται σίγουρα 3 MB ελεύθερη μνήμη στο τηλέφωνο.(ίσως για προσωρινή αποθήκευση).

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΚΙΑ: Απ'ότι φαίνεται το πιο άθλιο σερβις όλων των εποχών-εταιριών.

Καλά έτσι στα καλά καθούμενα?Να ανησυχώ δλδ:worry:

 

 

Eιχα λιγη μπαταρια και με πηραν τηλεφωνο και εσβησε.

Μετα πηγα να το ενεργοποιησω και ειχε το προβλημα..

 

Πρεπει να ειναι γενικοτερο προβλημα των series40 γιατι εχω και ενα 6131 και εμφανισε ακριβως το ιδιο προβλημα...

 

Το περιεργο ειναι οτι και περυσι κοντα στις 20 Νοεμβριου ειχε χαλασει το 6280, οπως και φετος!!

Link to comment
Share on other sites

Eιχα λιγη μπαταρια και με πηραν τηλεφωνο και εσβησε.

Μετα πηγα να το ενεργοποιησω και ειχε το προβλημα..

 

Πρεπει να ειναι γενικοτερο προβλημα των series40 γιατι εχω και ενα 6131 και εμφανισε ακριβως το ιδιο προβλημα...

 

Το περιεργο ειναι οτι και περυσι κοντα στις 20 Νοεμβριου ειχε χαλασει το 6280, οπως και φετος!!

Ρυθμισμένο το είχανε να χαλάει ανά χρόνο?Τί να πω.

Και μένα τους πρώτους μήνες έκανε συνεχώς restarts.Τώρα έστρωσε μόνο του και δουλεύει κανονικά.Το χω ένα χρόνο και ένα μήνα χωρίς αναβάθμιση.Κυρίως μου έκανε επανεκκίνηση όταν έβγαζα τα ακουστικά και το usb.Από την θύρα pop-port δλδ παρουσιαζόταν το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

re paidia i eleu8eri mnimi stin epektasi einai panw apo 435mb kai stin kyria mnimi exw episis gyrw sta 6mb,auto einai pou me frikarei.Ti na pw,dn to exei antimetwpisei kanenas allos?paizei kamia ry8misi sti kinito tpt...
Link to comment
Share on other sites

re paidia i eleu8eri mnimi stin epektasi einai panw apo 435mb kai stin kyria mnimi exw episis gyrw sta 6mb,auto einai pou me frikarei.Ti na pw,dn to exei antimetwpisei kanenas allos?paizei kamia ry8misi sti kinito tpt...

πόσα ΜΒ είναι το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...