Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το βρηκα μονο σε p2p emule και μtorrent αλλα ειναι πολυ αργα 4 ημερες:X :cry:

κατι πιο γρηγορο και τελικα θα μου φτιαξει το προβλημα.

το pm τι ειναι sorry για την ερωτηση αλλα ειπαμε:fool: :fool: :stupid:

 

:lol: :lol:

Ήρεμα φίλε! Εδώ είμαστε για να βοηθάμε κι όχι για να κοροϊδεύουμε!! Συγνώμη αν πειράχτηκες απο το post μου!! Όσον αφορά τα pm είναι προσωπικά μηνύματα. Όσον αφορά το phoenix αν ψάξεις 2-3 σελίδες πίσω στο συγκεκριμένο topic, θα βρείς όλα τα προγράμματα που χρειάζεσαι (σε direct link) και tutorial (οδηγό χρήσης) για να κάνεις μια πλήρως επιτυχημένη αναβάθμιση στο τηλέφωνό σου και να ρίξεις τη σκόνη σου στην alpha copy!! Ψάξε να τα βρείς κι ότι παραπάνω βοήθεια χρειαστείς, εδώ είμαστε εμείς!! Καλή τύχη!! :cool: :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:lol: :lol:

να ρίξεις τη σκόνη σου στην alpha copy!!

 

 

Ας μήν ξεχνάμε όμως το ενδεχόμενο να είναι και θέμα hardware... Και η ερώτηση της ημέρας, χάλασε πρίν την τούμπα ή μετα????:p :p :p :p Γιατί αν είναι μετά δν την γλυτώνει την alpha copy... Χιχιχιχιχι!

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητο ειναι η καλυτερη προταση για series 40 νομιζω οτι αξιζει τον κοπο γιατι θελω να εχει δυνατοτητες οπως του 6233 αλλα και περισσοτερες εφαρμογες και λειτουργιες..
Link to comment
Share on other sites

Ας μήν ξεχνάμε όμως το ενδεχόμενο να είναι και θέμα hardware... Και η ερώτηση της ημέρας, χάλασε πρίν την τούμπα ή μετα????:p :p :p :p Γιατί αν είναι μετά δν την γλυτώνει την alpha copy... Χιχιχιχιχι!

το προγραμμα το βρηκα τελικα μεσο του πολυ καλου μtorent

http://www.utorrent.com

στο πακετακι εχει nokia diego 3.09 phoenix service 2007 dongle cr

phoenix cr nemesis suite

το προβλημα ειναι οτι δεν κανει εγκατασταση το phoenix εκανα οτι γραφεις.

παρα ταυτα ανοιξα το νεμεσις εκανα flash kai normal mode και η καμερα δουλευει

εδω παει χαχαχαχα alpha copy update δεν εγινε εχω ακομα ..........3.60:( :( :( :

Link to comment
Share on other sites

το προγραμμα το βρηκα τελικα μεσο του πολυ καλου μtorent

http://www.utorrent.com

στο πακετακι εχει nokia diego 3.09 phoenix service 2007 dongle cr

phoenix cr nemesis suite

το προβλημα ειναι οτι δεν κανει εγκατασταση το phoenix εκανα οτι γραφεις.

παρα ταυτα ανοιξα το νεμεσις εκανα flash kai normal mode και η καμερα δουλευει

εδω παει χαχαχαχα alpha copy update δεν εγινε εχω ακομα ..........3.60:( :( :( :

 

Φυσικά και δεν κάνει εγκατάσταση το Phoenix γιατί ο φίλος Johnny_Nik έκανε tutorial για το Phoenix 2006 ενώ εσύ προσπαθείς να εγκαταστήσεις το 2007 το οποίο μάλιστα κατέβασες από αλλού κι όχι από τα link που δώσαμε εδώ μέσα. Αν τα κατεβάσεις από εδώ τότε θα καταφέρεις να το εγκαταστήσεις! Τα tutorial του Johnny_Nik είναι για τα προγράμματα που έκανε upload ο ίδιος. Ψάξε λοιπόν να τα βρείς μέσα σε αυτό το topic, βρές και το link που έδωσα εγώ με την τελευταία έκδοση και καλή τύχη! Ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητός!

Link to comment
Share on other sites

εδω παει χαχαχαχα alpha copy update δεν εγινε εχω ακομα ..........3.60:( :( :( :

 

Πάντως καλό θα ήταν να βρεις όλα fw, από την 3.60 και μετά και να τα περάσεις ένα ένα σταδιακά, χωρίς να πας από το 3.60 στο 6.43...

 

Θα χρειαστείς τα:

 

3.81

5.92

6.10

 

Τα 2 τελευταία τα κατεβάζεις ψάχνοντας στο forum ενώ το πρώτο ψάχνοντας στο νετ γιατί δεν το έχω...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Από το λινκ π έδωσες. Απλά δεν είχα χρόνο να το ψάξω περισσότερο, ευχαριστώ πολύ την aurame που βοήθησε, και κατέληξε στο ότι τελικά το fw που έδωσες έδειχνε σε άλλο φάκελο έξω από το phoenix και συγκεκριμένα στα common files. Επιπλέον έπρεπε πρώτα να αφαιρεθεί η παλιά έκδοση και στη συνέχεια να περαστεί η καινούργια αφού της δείχναμε σαν προορισμό το C:\Program Files\Nokia\Phoenix\products

 

Ευχαριστώ και πάλι την aurame που έδωσε τα φώτα της;)

 

Σίγουρα ο προορισμός είναι το C:\Program Files\Nokia\Phoenix\products; ή μήπως είναι το C:\Program Files\Nokia\Phoenix;

Τέσπα σε λίγο θα κάνω κι εγώ το update και θα σας πω εντυπώσεις.

 

Πάντως καλό θα ήταν να βρεις όλα fw, από την 3.60 και μετά και να τα περάσεις ένα ένα σταδιακά, χωρίς να πας από το 3.60 στο 6.43...

 

Θα χρειαστείς τα:

 

3.81

5.92

6.10

 

Τα 2 τελευταία τα κατεβάζεις ψάχνοντας στο forum ενώ το πρώτο ψάχνοντας στο νετ γιατί δεν το έχω...

 

Δυστυχώς η 3.81 δεν υπάρχει πλέον διαθέσιμη στο internet. Χρειάζεται πραγματικά αν κάποιος έχει παλιότερη της 3.81 να περάσει αυτή πριν πάει στην 5.92 ή μπορεί απευθείας να φλασάρει την 5.92 χωρίς πρόβλημα πάνω στις παλιότερες εκδόσεις;

Είναι πολλά τα releases Άρη
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο προορισμός είναι το C:\Program Files\Nokia\Phoenix\products; ή μήπως είναι το C:\Program Files\Nokia\Phoenix;

Τέσπα σε λίγο θα κάνω κι εγώ το update και θα σας πω εντυπώσεις.

 

Εμένα εκεί πήγε, γιατί ο φάκελος prducts υπάρχει και κάνει νέο φάκελο rm 78 μέσα σε αυτόν για να δουλέψει ο φοίνικας..

 

Δυστυχώς η 3.81 δεν υπάρχει πλέον διαθέσιμη στο internet. Χρειάζεται πραγματικά αν κάποιος έχει παλιότερη της 3.81 να περάσει αυτή πριν πάει στην 5.92 ή μπορεί απευθείας να φλασάρει την 5.92 χωρίς πρόβλημα πάνω στις παλιότερες εκδόσεις;

 

όσο για το πέρασμα στην 5.92 απευθείας δεν γίνεται γιατί το κινητό θα κολλήσει και θα χρειαστεί να κάνεις dead phone flash αλλά αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα εκεί πήγε, γιατί ο φάκελος prducts υπάρχει και κάνει νέο φάκελο rm 78 μέσα σε αυτόν για να δουλέψει ο φοίνικας..

 

Εννοούσα το path που δίνεις κατά την εγκατάσταση οπότε το ίδιο λέμε σύμφωνα με το αποτέλεσμα που λες ότι είχες.

 

όσο για το πέρασμα στην 5.92 απευθείας δεν γίνεται γιατί το κινητό θα κολλήσει και θα χρειαστεί να κάνεις dead phone flash αλλά αφού δεν υπάρχει άλλος τρόπος...

 

Εννοούσα πειράζει αν φλασάρεις κατευθείαν στην 5.92 από πχ 3.60 ή 3.70 ή πρέπει από 3.81; (ασχέτως του ότι αν κάνεις dead phone flash σε οποιαδήποτε περίπτωση). Ρωτάω γιατί ένας φίλος μου έχει την 3.60. Να του το παω dead phone flash στην 5.92 κατευθείαν και μετά 6.10 και 6.43 ή πρέπει να βρω και την 3.81 και να του βάλω αυτή πρώτα και μετά τις άλλες;

 

 

Τέσπα την έκανα την αναβάθμιση στο δικό μου σύμφωνα με τις οδηγίες σου (είχα 6.10) με απόλυτη επιτυχία. Μου φαίνεται λίγο πιο γρήγορο το κινητό τώρα. Ειδικά τα περάσματα μεταξύ μενού. Διορθώθηκαν κάποια προβλήματα που υπήρχαν όπως στη μετάβαση πλέον μπορείς να επιλέξεις από τις εφαρμογές (δεν βγάζει πλέον κενό φάκελο). Επίσης στην επιλογή ήχου κλήσης πριν δεν μπορούσα να τον καθορίσω και να παραμείνει από τις ρυθμίσεις αλλά έπρεπε να πάω πάνω στον ήχο και να τον ορίσω από ως ήχο κλήσης για να δουλέψει. Τώρα είναι ΟΚ.

Περισσότερα δεν πρόλαβα να δω ακόμη...

Είναι πολλά τα releases Άρη
Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα πειράζει αν φλασάρεις κατευθείαν στην 5.92 από πχ 3.60 ή 3.70 ή πρέπει από 3.81; (ασχέτως του ότι αν κάνεις dead phone flash σε οποιαδήποτε περίπτωση). Ρωτάω γιατί ένας φίλος μου έχει την 3.60. Να του το παω dead phone flash στην 5.92 κατευθείαν και μετά 6.10 και 6.43 ή πρέπει να βρω και την 3.81 και να του βάλω αυτή πρώτα και μετά τις άλλες;

 

Κοίτα, λογικά δεν παίζει ρόλο η αρχική σου έκδοση. Εγώ χρησιμοποιοώ αυτή την τακτική από την εποχή που έκανα update στο bios, που αν δεν περνούσες από τις ενδιάμεσες εκδόσεις θα είχες πρόβλημα και θα κατέληγες με ψόφια motherboard. Δεν έχω δοκιμάσει για να ξέρω ακριβώς αν παίζει ρόλο ή όχι, εγώ πάντως το προτείνω καλού κακού εφ όσων μπορεί να πραγματοποιηθεί

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα το path που δίνεις κατά την εγκατάσταση οπότε το ίδιο λέμε σύμφωνα με το αποτέλεσμα που λες ότι είχες.

 

 

 

Εννοούσα πειράζει αν φλασάρεις κατευθείαν στην 5.92 από πχ 3.60 ή 3.70 ή πρέπει από 3.81; (ασχέτως του ότι αν κάνεις dead phone flash σε οποιαδήποτε περίπτωση). Ρωτάω γιατί ένας φίλος μου έχει την 3.60. Να του το παω dead phone flash στην 5.92 κατευθείαν και μετά 6.10 και 6.43 ή πρέπει να βρω και την 3.81 και να του βάλω αυτή πρώτα και μετά τις άλλε

Ευχαριστω κατ αρχην τον πολυ καλο NIK εγω εκανα update απο 3.60 σε 6.43 φυσικα με dead phone flash και το τηλεφωνο δουλευει μια χαρα.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ : τωρα κανει πολλα αρχεια αποστολη με λιγο ασχημο μενου

η αριθμομηχανη πηγε στο ημερολογειο εχει δονηση στο ανοιγμα του τηλ.

δεν αλλαζουν χρωμα η γραμματοσειρες:( :( :(

το προβλημα με την καμερα που ειχα λυσει με το νεμεσις επανηλθε ξανα

και με το update συνεχισε να υπαρχει <δεν παιζει και video> EINAI hardware or software το προβλημα:shock: :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κατ αρχην τον πολυ καλο NIK εγω εκανα update απο 3.60 σε 6.43 φυσικα με dead phone flash και το τηλεφωνο δουλευει μια χαρα.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ : τωρα κανει πολλα αρχεια αποστολη με λιγο ασχημο μενου

η αριθμομηχανη πηγε στο ημερολογειο εχει δονηση στο ανοιγμα του τηλ.

δεν αλλαζουν χρωμα η γραμματοσειρες:( :( :(

το προβλημα με την καμερα που ειχα λυσει με το νεμεσις επανηλθε ξανα

και με το update συνεχισε να υπαρχει <δεν παιζει και video> EINAI hardware or software το προβλημα:shock: :shock: :shock:

 

Χμμμμ!!! Δοκίμασα για τις γραμματοσειρές και αλλάζουν χρώμα κανονικότατα (Το χρώμα στο μενού είναι ανάλογα με το θέμα όπως και παλιά), τώρα οι άλλες αλλαγές ήταν εκεί από την 5.92, που έτυχε να περάσω και τέλος για την κάμερα το κόβω για hardware πρόβλημα...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

οι γραμματοσειρες της ημερομηνιας του provider ηταν στο μενου εμφανιση.

οσο για αν ειναι hardware γιατι επανλθε για λιγο και δεν παιζει και βιντεο

το phoenix βγαζει προβλημα camera και LCD?:worry: :worry: :worry:

εκανα μια βολτα στα ξενα forum αυτα που διαβασα ειναι απογοητευτηκα

αν λυσουμε το 1 προβλημα βγαινει αλλο αθανατη nokia:angry: :angry: :angry:

Link to comment
Share on other sites

οι γραμματοσειρες της ημερομηνιας του provider ηταν στο μενου εμφανιση.

οσο για αν ειναι hardware γιατι επανλθε για λιγο και δεν παιζει και βιντεο

το phoenix βγαζει προβλημα camera και LCD?:worry: :worry: :worry:

εκανα μια βολτα στα ξενα forum αυτα που διαβασα ειναι απογοητευτηκα

αν λυσουμε το 1 προβλημα βγαινει αλλο αθανατη nokia:angry: :angry: :angry:

 

To hardware είναι πιο απλό, αν δεν "πατάει" καλά, δεν παίζει, αν όμως "κάτσει" είτε από χτύπημα είτε από πίεσημπορεί να δουλέψει για πολύ καιρό ή για λίγα λεπτά ανάλογα με το πότε θα δεχθεί ένα νέο χτύπημα που θα το κάνει να φύγει από τις επαφές. Αν είναι θέμα soft, μπορείς να ξανακάνεις αναβάθμιση με φοίνικα αλλά αυτή τη φορά θα πάρεις backup από όλα και θα κάνεις αναβάθμιση επιλέγοντας στο fw update το στοιχείο phone as manifactured/refurbish. Εδώ έχει περισσότερες πιθανότητες να το λύσει αν είναι βέβαια soft Πρόβλημα.

 

Επιπλέον, μπορείς να δεις στο μενού testing την επιλογή camera control, μήπως κάνει κάτι. (Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ)

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

To hardware είναι πιο απλό, αν δεν "πατάει" καλά, δεν παίζει, αν όμως "κάτσει" είτε από χτύπημα είτε από πίεσημπορεί να δουλέψει για πολύ καιρό ή για λίγα λεπτά ανάλογα με το πότε θα δεχθεί ένα νέο χτύπημα που θα το κάνει να φύγει από τις επαφές. Αν είναι θέμα soft, μπορείς να ξανακάνεις αναβάθμιση με φοίνικα αλλά αυτή τη φορά θα πάρεις backup από όλα και θα κάνεις αναβάθμιση επιλέγοντας στο fw update το στοιχείο phone as manifactured/refurbish. Εδώ έχει περισσότερες πιθανότητες να το λύσει αν είναι βέβαια soft Πρόβλημα.

 

Επιπλέον, μπορείς να δεις στο μενού testing την επιλογή camera control, μήπως κάνει κάτι. (Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ)

τα εχω κανει ηδη αυτα αλλα τιποτα. οσο για το τεστ

Product specific configuration file for this component not found. Please check that product specific data package is installed.

 

HRESULT 0x80004005 (-2147467259)

This means:

ακαθοριστο σφαλμα.

αν καταλαβα καλα λεει οτι δεν εχει γινει καλη εγκατασταση?:worry: :worry: :worry:

τωρα αν ειναι οπως το λες τοτε το κοστος θα ειναι μικρο μια κολληση thats it

λοιπον εγω εκανα τα εξης format to c kai απο εκεινη την ωρα το τηλεφωνο αναγνωριζεται ως :blink: :blink: :blink: 6288:!: :!: :!:

και τελικα η γραμματοσειρες αλλαζουν χρωμα αλλα ειναι στο μενου αναμονη

Link to comment
Share on other sites

εκανα τα εξης format to c kai απο εκεινη την ωρα το τηλεφωνο αναγνωριζεται ως 6288

 

Ωχ!:) :lol: :p Καλό, μάλλον βρήκαμε και τον τρόπο να μετατρέπουμε το κινητό σε 6288! Μπράβο! Για δωσε περισσότερες πληροφορίες!:D :D

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

paidia na rotiso kati. otan exo valei ixo klisis mp3 stin megisti entasi, otan me kaloun ksekinaei kai paizei siga ta prota 2 deutera kai meta dinamonei. ti mporei na ftaiei? to kanei kai se allous? to idio sinebaine kai stin 3.81 kai tora stin 6.43
Link to comment
Share on other sites

paidia na rotiso kati. otan exo valei ixo klisis mp3 stin megisti entasi, otan me kaloun ksekinaei kai paizei siga ta prota 2 deutera kai meta dinamonei. ti mporei na ftaiei? to kanei kai se allous? to idio sinebaine kai stin 3.81 kai tora stin 6.43

 

Το κάνει με όλα τα fw και σε όλα τα 6280 που έχουν περάσει από τα χέρια μου χωρίς εξαιρέσεις. Δεν υπάρχει δυστυχώς τρόπος να αλλάξει.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

paidia na rotiso kati. otan exo valei ixo klisis mp3 stin megisti entasi, otan me kaloun ksekinaei kai paizei siga ta prota 2 deutera kai meta dinamonei. ti mporei na ftaiei? to kanei kai se allous? to idio sinebaine kai stin 3.81 kai tora stin 6.43

 

βαλτο μια σκαλα κατω απο την μεγιστη ενταση.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

nai alla den tha paizei toso dinata kai tha prepei na peirakso ton isostathmisti e?

 

ναι,υπαρχει ενα μικρο μειονεκτημα αλλα..

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Ωχ!:) :lol: :p Καλό, μάλλον βρήκαμε και τον τρόπο να μετατρέπουμε το κινητό σε 6288! Μπράβο! Για δωσε περισσότερες πληροφορίες!:D :D

ναι βρηκαμε απο 6280 σε 6288 απο 6288 σε 6280?:confused:

λοιπον οτι και να κανω κραταει καποιες εντολες απο την προηγουμενη εκδοση θελει πληρη format. πως? θα το βρουμε ετσι δεν ειναι? γιατι το προβλημα της καμερας και του βιντεο ειναι οτι κατι τα κραταει κλειστα.

οταν ανοιγω την καμερα με εχει σε αναμονη. συνηθως το προβλημα αυτο ειναι καποιο αλλο προγραμμα το κραταει. στα βιντεο κανει reset μονο του.

λογικα και παντα με οδηγο το computer θελω flash στην ''bios'' αλλα μετα που θα την βρω? παπαλα το νοκια:cry: :cry: :cry:

βεβαια υπαρχει και το προβλημα της εγγυησης αναβαθμισει μονος απο δω και περα μονος.

αλλες αλλαγες που ειδα ειναι οτι επιτελους τα αρχεια amr παιζουν δυνατα.Johnny_Nik θα κανω μια στα ξενα forum και τα λεμε.;)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ κινητο εχει μενου οπως το 6233 και ειναι αραγε σαφως βελτιωμενο απο την συγκεκριμενη συσκευη, υπαρχουν καποια προσθετα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...