Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να πω κ γω τον πόνο μ.!Σχετικά με το mp3 player του πολυαγαπημένου 6280.!Μπένω στο Αναπαρ. μουσικής->επιλογές->Λίστα κομματιών->επιλογές->αλλαγή λίστας..(ουφ)Ως εδώ όλα καλα!Στο αλλαγή λίστας μου έχει μόνο την επιλογή "'Ολα τα κομμάτια"..Δεν μπορώ δλδ να βγάλω κάποια κομμάτια απο την playlist η να τους αλλάξω τη σειρά?Παιζει τπτ με την έκδοση του firmware..?Την 3.60 έχω!Αν είναι να μην έχει άλλες επιλογές παρα μόνο όλα τα κομμάτια το θεωρώ άχρηστο!!:O
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest valeria
Να πω κ γω τον πόνο μ.!Σχετικά με το mp3 player του πολυαγαπημένου 6280.!Μπένω στο Αναπαρ. μουσικής->επιλογές->Λίστα κομματιών->επιλογές->αλλαγή λίστας..(ουφ)Ως εδώ όλα καλα!Στο αλλαγή λίστας μου έχει μόνο την επιλογή "'Ολα τα κομμάτια"..Δεν μπορώ δλδ να βγάλω κάποια κομμάτια απο την playlist η να τους αλλάξω τη σειρά?Παιζει τπτ με την έκδοση του firmware..?Την 3.60 έχω!Αν είναι να μην έχει άλλες επιλογές παρα μόνο όλα τα κομμάτια το θεωρώ άχρηστο!!:O
Για να δημιουργήσεις playlist πρέπει να χρησιμοποιήσεις το software που βρίσκεται στο cd!Εγώ έχω πιάσει το νόημα,αλλά μόλις πάω να παίξω την playlist μου λέει μη έγκυρη λίστα κομματιών ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων!:(
Link to comment
Share on other sites

Kalispera to forum

 

Exw to 6280 15 meres.... me pigainei to polly 3 meres.. 10lepta/mera omilia

kai olo to 24wro anoixto...logw doyleias... lete na exei problima i mpataria.?

 

Exw proseksei:

a) me mp3 apostoli bluetooth kollaei kai otan kanw akyrwsi kanei restart...

kata t'alla eimai ok...

 

exei tin 3.6 ekdosi mipws ftaiei ayto?

 

Με τη χρηση που λες, και καθε μερα απο λιγο GPRS και Opera, εμενα εχει ρεκορ (την προηγ. εβδομαδα) 6 μερες...Μηπως το εχεις μονιμα στο 3G ??

Αν και 15 μερες που το εχεις ισως δεν ειναι πολυ για να δειξει ακριβως η μπαταρια τι μπορει να κανει, ξαναρωταω κατι που ειχα ρωτησει και πριν 2-3 σελιδες:

Την μπαταρια την εστρωσες σωστα ?? Ειναι πολυ σημαντικο τελικα αυτο και οτι και να λενε περι αντιθετου ειναι απλα ανακριβειες...

 

Δεν μιλαω για 12αρωα και 15αωρα και αλλα τετοια αλλα για πρακτικες οπως αυτη π.χ που εκανα εγω:

 

a. Με το που πηρα το τηλ. αρχισα να το χρησιμοποιω, χωρις να το φορτισω, μεχρι ν'αρχισει να χτυπαει οτι θελει φορτιση, εξαντλωντας ετσι οτι "υπολλειματα ρευματος" ειχε η μπαταρια μεσα της απο το εργοστασιο.

 

β. Το φορτισα ολο το βραδυ για τον λογο και μονο οτι ηταν αργα και επεσα για υπνο, αλλιως θα το φορτιζα για κανενα 2ωρο οπως π.χ. κανω τωρα.

Δεν χρειαζεται παραπανω.

 

γ. Στις πρωτες φορτισεις (αν και ακομα και τωρα το ιδιο κανω), το αφηνα να κλεισει μονο του και το φορτιζα για 2 ωρες μετα.

 

Εγω αυτα εχω κανει, εχω τη version 3.60 και το τηλ. συμφωνα με τις αναγκες μου βεβαια, μου κραταει απο 4 εως 5 μερες παντα στο GSM. Οπως ειπα μου εχει βγαλει και 6. Αυτο ομως ειναι αμεσα εξαρτωμενο απο τη χρηση που του κανεις. Δεν μπορεις π.χ. να χρησιμοποιεις ολη μερα το ραδιοφωνο και το media player και τον Opera και να μιλας και και να το εχεις στο 3G και να περιμενεις να σου βγαλει 5 μερες...

 

Η μπαταρια μας, BP-6M ειναι 970mAh...Μπορει μεν το τηλ. λογω οθονης κυριως να καταναλωνει αρκετο ρευμα αλλα η χωρητικοτητα της μπαταριας ειναι πολυ μεγαλη για series40...Επισης απ'οτι ειδαι εχει για το δικο μας και 1100mAh !

Link to comment
Share on other sites

Όχι, το τρώει το Nokia Ν93 γιατί έχει πιο ομαλή κίνηση (30 καρέ το δευτερόλεπτο ενώ το 6280 έχει μόνο 15) αλλά και σε ποιότητα πρέπει να είναι καλύτερο το Ν93 γιατί έχει φακούς zeiss καιι οπτικό ζουμ 3Χ.

Βέβαια από την άλλη το Ν93 μοιάζει περισσότερο με βιντεοκάμερα παρά με τηλέφωνο και είναι βαρύ και ογκώδες.

Νομίζω και κάποιο Sharp έχει αυτή τη δυνατότητα αλλά κάνει πολύ ακριβότερο.

 

Αν λάβουμε υπ' όψιν τιμή και όγκο μάλλον το 6280 πρέπει να είναι ο πρωταθλητής αυτή τη στιγμή.

Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες για το θέμα ας μας πει.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Για να δημιουργήσεις playlist πρέπει να χρησιμοποιήσεις το software που βρίσκεται στο cd!Εγώ έχω πιάσει το νόημα,αλλά μόλις πάω να παίξω την playlist μου λέει μη έγκυρη λίστα κομματιών ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων!:(

 

Ναι.......χρησιμοποιήσα το software αλλα δν κατάφερα τπτ!!Αφου το έχει το μενού δν μπορούσανε να του βάλουν κ τις ανάλογες επιλογές???ελεος δλδ!!!:mad: !

Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Ναι.......χρησιμοποιήσα το software αλλα δν κατάφερα τπτ!!Αφου το έχει το μενού δν μπορούσανε να του βάλουν κ τις ανάλογες επιλογές???ελεος δλδ!!!:mad: !

Μήπως δεν κάνεις κάτι σωστά;Εμένα μου εμφανίζει κανονικά τις λίστες,απλά δεν τις παίζει για κάποιο λόγο...:O

Link to comment
Share on other sites

leftezi euxaristo poli. na rotiso tora kati allo mias kai tha to paro. sto e-shop exei kati kartes ultra me taxitites anagnosis kai egrafis 10 kai kanei 95 euro kai kati alles me taxitites 12mb/s kai kanei 37. pos ginetai auto? poia einai kaliteri gia to 6280?
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν κάνεις κάτι σωστά;Εμένα μου εμφανίζει κανονικά τις λίστες,απλά δεν τις παίζει για κάποιο λόγο...:O

 

Τεσπα...Εγω ήθελα απλά να βγάλω κάποια κομματια απο την playlist...!Δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας.!Τωρα κάτι άλλο.Πουλάει η Nokia το πίσω καπάκι(πρόσωψη)?:O

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα καλύτερα.

Τελικά το μόνο που έχει καλύτερο βίντεο από το 6280 είναι το Ν93 όπως είπα.

Nokia 6280: Ανάλυση VGA (640Χ480) και 15 fps (καρέ το δευτερόλεπτο)

Nokia N93: Ανάλυση VGA (640Χ480) και 30 fps αλλά με auto focus, φακό Zeiss, και οπτικό ζουμ3Χ

Τα Sharp από ότι είδα (αυτά που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή) έχουν χαμηλότερη ανάλυση (320Χ240)

Οπότε παραμένει πρωταθλητής το 6280 αν λάβουμε υπ' όψιν όγκο και τιμή.

 

Sorry για τις κάρτες δεν ξέρω. Αλλά και σ' αυτές υπάρχουν ακριβές και φτηνές μάρκες. Συνήθως οι ακριβότερες είναι πιο αξιόπιστες (όχι πάντα όμως).

Μη βιάζεσαι, ρώτα και ψάξ' το λίγο καλύτερα πριν αγοράσεις.

 

EDIT: τώρα πρόσεξα τη διαφορά τιμής, είναι πολύ μεγάλη. Μήπως δεν είναι το ίδιο φορμά;

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

File objectref

 

den eimai se 3g mode... alla se gsm... opera kai media player dn xrhsimopoiw

oyte kai to radio...

alla to xw 24wres to 24wro anoixto...

Link to comment
Share on other sites

File objectref

 

den eimai se 3g mode... alla se gsm... opera kai media player dn xrhsimopoiw

oyte kai to radio...

alla to xw 24wres to 24wro anoixto...

 

Ουτε εγω το κλεινω ποτε. Ξαναρωταω: εστρωσες καλα την μπαταρια ?? Ειναι σημαντικο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγω το κλεινω ποτε. Ξαναρωταω: εστρωσες καλα την μπαταρια ?? Ειναι σημαντικο αυτο...

Εσύ φίλε πως "έστρωσες" την μπαταρία; Όπως ξέρεις υπάρχουν 5000 διαφορετικές απόψεις-τεχνικές :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε πως "έστρωσες" την μπαταρία;

 

Το γραφω πιο πανω (#1997). Ετσι οπως την "εστρωσα" παντως, μου εχει δωσει μεχρι και 6 μερες και χωρις να το κλεινω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ok, τώρα το είδα. Πάντως κι εγώ είχα ψάξει την ίδια μπαταρία στα 1100mAh αλλά δεν βρήκα κάτι. Ακόμα και στα Nokia shops δήλωναν άγνοια :confused:
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακολούθησα (όταν το πήρα πριν από 2 μήνες) τη διαδικασία όπως τη λέει ο objectref, και μάλιστα δεν το άφησα ΚΑΝ όλο το βράδυ. Το χρησιμοποίησα μέχρι να ψοφήσει και το φόρτιζα κλειστό μέχρι να σταματήσει να φορτίζει. Πήρε 3-4 κύκλους φόρτισης μέχρι να στρώσει αλλά μετά το ελάχιστο που αντέχει με κανονική χρήση είναι 4 μέρες με μέσο όρο τις 5. Όταν αρχίσει να πεινάει όμως δεν το προλαβαίνεις!
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Να κάνω μια ερωτησούλα;Έχει καταφέρει κανείς να χρησιμοποιήσει το MobiMb v3.2 με το 6280;Εμένα δείχνει να το αναγνωρίζει,αλλά δεν διαβάζει τους φακέλους...:(
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της μπαταρίας,στη vodafone που το πήρα μου είπανε να το βάλω γύρω στις 6 ώρες για πρώτη φορά.Αλλά πήρα τηλέφωνο σε ένα Nokia store και μου είπε ότι θέλει 5 φορές να αδειάσει εντελώς και να γεμίσει.Εγώ το έκανα και μου κρατάει γύρω στις 3-3,5 μέρες με λίγο ραδιόφωνο και λίγα τραγούδια.Κλήσεις ελάχιστες,αρκετά μηνύματα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2341132752233.jpg

 

Rocky Balboa-The Italian Stallion

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της μπαταρίας,στη vodafone που το πήρα μου είπανε να το βάλω γύρω στις 6 ώρες για πρώτη φορά.Αλλά πήρα τηλέφωνο σε ένα Nokia shop (έτσι λέγεται;) και μου είπε ότι θέλει 5 φορές να αδειάσει εντελώς και να γεμίσει.Εγώ το έκανα και μου κρατάει γύρω στις 3-3,5 μέρες με λίγο ραδιόφωνο και λίγα τραγούδια.Κλήσεις ελάχιστες,αρκετά μηνύματα.

Και μένα στο vodafone shop αυτό μου είχαν πει αλλά πρέπει να είναι το ποίημα που λένε σε όλους άσχετα με το τι συσκευή αγοράζεις.

Link to comment
Share on other sites

objectref

 

opws les tin ekana ki egw... moy fanike periergo poy apo to bradu poy to pira mexri to mesimeri tis allis antexe me tin ergostasiki fortisi

Meta opws ekana k me k750(akoma krataei 5-6 meres) opws les ki esy...

moy fainetai periergo....dn kserw an mporw na to dw sti nokia (mazi me anaba8misi???? { h leei na meinw sti 3.60??})

Link to comment
Share on other sites

objectref

 

opws les tin ekana ki egw... moy fanike periergo poy apo to bradu poy to pira mexri to mesimeri tis allis antexe me tin ergostasiki fortisi

Meta opws ekana k me k750(akoma krataei 5-6 meres) opws les ki esy...

moy fainetai periergo....dn kserw an mporw na to dw sti nokia (mazi me anaba8misi???? { h leei na meinw sti 3.60??})

 

Η 3.60 δεν ειναι και τοσο ασχημη τελικα, αλλωστε, οπως εχω ξαναπει ΔΕΝ ειναι η πρωτη εκδοση firmwire του τηλ. αλλα η τεταρτη...Οποτε εχουν διορθωθει πολλα απο τις αλλες πρωτες 3.

Σιγουρα ομως ενα update κακο δεν θα εκανε, καλο σιγουρα ακομα κι αν δεν φαινεται κατι σε εμας.

Εγω μια φορα θα του κανω, θα περιμενω 2-3 μηνες να βγει 1-2 εκδοσεις ακομς και μετα θα παω.

Link to comment
Share on other sites

Χθες εκανα καποιες δοκιμες με το 3G. Συνεδεσα μεσω Bluetooth το laptop μου με το κινητο, εκανα συνδεση με το GPRS και ξεκινησα ενα download (το τηλ. στο GSM για αρχη) το οποιο μου εδινε 6-8 KB/sec.

 

Κλεινω τη συνδεση και την ξανανοιγω με 3G ομως αυτη τη φορα. Ε, αμεσως απεκτησα transfer rate περιπου 38kb/sec!

 

Το ωραιο ειναι οτι τελικα δεν χρειαζεται να σταματησεις τη συδεση GSM και να την "γυρισεις" σε 3G, οπως δοκιμασα αργοτερα, την αλλαζεις "on the fly" και βλεπεις την ταχυητητα να αυξανεται σχεδον αμεσως...

Link to comment
Share on other sites

exei kataferei kaneis na mpei sto net apo to kinito mesw opera?an nai as mas pei odigies-rithmiseis pou ekane!

 

Εχουμε πολλοι, αλλα μην τα ξαναγραφουμε, κριμα ειναι ;) Δες μερικες σελιδες πιο πισω, εχω ενα δικο μου post που γραφει ακριβως τι πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την καρτα Mini-sd 64MB που ειχε το κινητο στη συσκευασια κ εχω κ μια αλλη 1GB(άλλης μαρκας,οχι ΝΟΚΙΑ) κ θελω να περασω τους ηχους-εικονες κτλ στη μεγαλη καρτα.Βαζω τον ανταπτορα της νεας καρτας στην καρτα της ΝΟΚΙΑ κ μετα στο card-reader.Απο τους 4 φακελους που μου εμφανιζει(Μουσική,εικονες,extra,βιντεο κλιπ),οι 2 εμφανιζονται αδειοι,ενω δεν ειναι.εχω 40 ΜΒ τραγουδια κ δεν υπαρχει ουτε ενα.:mad:

βγαζει ενα σφαλμα κ λεει οτι ο φακελος ειναι αδειος κ "τα δεδομενα ισως υπαρχουν αλλου" και κατι τετοια.:blink:

Καμια ιδεα για το πως θα περασω τα δεδομενα στη μεγαλη καρτα?

 

Υ.Γ.1 : δεν εχω το κινητο ωστε να το συνδεσω με τον υπολογιστη,μονο τις καρτες μου εδωσαν για να κανω αυτη τη δουλεια

Υ.Γ.2 : μεσα στη συσκευασια πώλησης δεν υπήρχε ανταπτορας (απο mini-sd σε sd)??:blink: ?

Ευχχχ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...