Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

βρηκα αυτα για το προβλημα μου αλλα ειναι δεν καταλαβαινω τιποτα

When I switch on Camera and camera is not working and screen was without picture with mixed text.

I tried this solution:

1. flash with newest SW + PM

2. Change flex

3. Change camera ic

4. Change top keybord - This solution Fixed my problem!

 

Probably this problem was caused by a fall and after this there was a problem with communication via flex.

 

for camera FAULT and RESTART on play video

i have do REHOT PCB and now all is done ....

 

 

http://forum.gsmhosting.com/vbb/showthread.php?t=386931&page=2

 

εχει κανεις ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

βρηκα αυτα για το προβλημα μου αλλα ειναι δεν καταλαβαινω τιποτα

When I switch on Camera and camera is not working and screen was without picture with mixed text.

I tried this solution:

1. flash with newest SW + PM

2. Change flex

3. Change camera ic

4. Change top keybord - This solution Fixed my problem!

 

Probably this problem was caused by a fall and after this there was a problem with communication via flex.

 

Εχω ακριβως το προβλημα με την καμερα εδω και μηνες , απλα επειδη ειμαι απογοητευμενος γενικοτερα με το 6280 δεν ασχοληθηκα.

Τωρα ομως εδω βλεπω μια λυση και λεω να δοκιμασω , αλλα παρολο που δεν ειμαι ασχετος με τα ηλεκτρονικα δεν καταλαβα χριστο!Κανεις καμια επεξηγηση του τι πρεπει να κανω?:O

 

thanx

 

YΓ να σημειωσω οτι εχω την 5.92 και το ειχα παρει περυσι τον ιουλιο!

μηπως απλα να το παω για αναβαθμιση σε νοκια σοπ?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτα για το προβλημα μου αλλα ειναι δεν καταλαβαινω τιποτα

When I switch on Camera and camera is not working and screen was without picture with mixed text.

I tried this solution:

1. flash with newest SW + PM

2. Change flex

3. Change camera ic

4. Change top keybord - This solution Fixed my problem!

 

Probably this problem was caused by a fall and after this there was a problem with communication via flex.

 

for camera FAULT and RESTART on play video

i have do REHOT PCB and now all is done ....

 

 

http://forum.gsmhosting.com/vbb/showthread.php?t=386931&page=2

 

εχει κανεις ιδεα?

 

 

Λοιπόν, λοιπόν,

1.Αναβάθμιση

2.Αλλαγή καλωδίου που συνδέει την κάμερα με το τηλέφωνο

3.Αλλαγή ολοκληρωμένου της κάμερας.

4.Αλλαγή πάνω πληκτρολογίου, μάλλον εννοεί αυτό με τα πλήκτρα απάντησης και του μενού.

 

Η βασική ιδέα για την κάμερα και τις επαννεκινήσεις είναι να ζεστάνει την πλακέτα και να ξανακολλήσει το ολοκληρωμένο της κάμερας. Χλωμό το βλέπω να το κάνεις αυτό όμως...

 

Εγώ πιστεύω ότι ότι έγινε έγινε από πτώση, και καλό θα ήταν να αλλαχθεί το καλώδιο της κάμερας. Αν ασχολείσαι γενικότερα μπορείς να βρεις καλώδιο σε κάποιο online shop Και να το αλλάξεις μόνος σου. Αλλιώς ΝΟΚΙΑ. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Ειδικά με τις κολλήσεις, γιατί θες πιστόλι θερμού αέρα και κόλληση χαμηλών θερμοκρασιών, υπομονή και πολλή προσοχή κατά τη διαδικασία...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ πιστεύω ότι ότι έγινε έγινε από πτώση, και καλό θα ήταν να αλλαχθεί το καλώδιο της κάμερας. Αν ασχολείσαι γενικότερα μπορείς να βρεις καλώδιο σε κάποιο online shop Και να το αλλάξεις μόνος σου. Αλλιώς ΝΟΚΙΑ. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Ειδικά με τις κολλήσεις, γιατί θες πιστόλι θερμού αέρα και κόλληση χαμηλών θερμοκρασιών, υπομονή και πολλή προσοχή κατά τη διαδικασία...

thank you λοιπον νοκια ερχομαι δεν μπαινω στην διαδικασια να το φτιαξω μονος:zzz:

Link to comment
Share on other sites

παιδια μολις μου εστειλαν τις ρυθμισεις gprs k mms που τις ειχα χασει απο αναβαθμιση. το κινητο (6280) μπαινει στο ιντερνετ απο τον browser του αλλα δε μπορει να συνδεθει απο το opera mini η καποιο messenger(nimbuzz).

πρεπει να αλλαξω καποια ρυθμιση απο την 'διαμορφωση?

παλια θυμαμαι εμπαινα απο opera ανετα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To Opera Mini λειτουργει αλλιως, δεν εχει σχεση με GPRS και τετοια... Πρεπει να πας σε ενα καταστημα της εταιριας που εχεις το κινητο για να σου δωσουν τις απαραιτητες ρυθμισεις!
Link to comment
Share on other sites

GIA SAS PAIDIA

 

EIMAI AMO THN GERMANIA - GIAFTO DEN MPORO NA GRAPSO ELINKIKA,

EXO KATI EPOTHSEIS GIA TO NOKIA 6280,

 

THELO NA TO KANO FLASH ME TO PHOENIX, KAI THELO NA BALO TO ELINIKO PROGRAMA, EXO TO 6.43 STO PHOENIX,

 

ALLA GIA NA BALO ELLINIKA XPIASOMAI TO ELINIKO PRODUCT KEY (product code)

 

MPORITAI NA MOU DOSETE ENA;

 

KAI KATI AKOMA, EXEI KAI META AKOMA THN GERMANIKI GLOSA MESA?

 

 

SAS PARAKALO PAIDIA

 

http://uploaded.to/?id=ojhsy3

Special Vista Themes & Wallpapers

Nokia Serie 40 3rd edition Handy Stuff for free

enjoy my NR. 1 Themes Site from Germany (chrisxp.de.tt)

Link to comment
Share on other sites

To Opera Mini λειτουργει αλλιως, δεν εχει σχεση με GPRS και τετοια... Πρεπει να πας σε ενα καταστημα της εταιριας που εχεις το κινητο για να σου δωσουν τις απαραιτητες ρυθμισεις!

 

δεν μπορω να τις περασω μονος μου? που να ξερουν αυτοι απο operamini και τετοια, θα μου πουν οτι ολα ειναι καλα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να τις περασω μονος μου? που να ξερουν αυτοι απο operamini και τετοια, θα μου πουν οτι ολα ειναι καλα...

 

Αν καταλαβα καλα θες τις ρυθμισεις για να μπαινεις ιντερνετ με το operamini.

Εννοειται πως αν πας σε καταστημα vodafone/wind(!)/cosmote για να σε βοηθησουν θα εχεις να μας πεις ωραιες ιστοριες για να γελαμε. Απορω τι σκεφτοτανε αυτος που σου το προτεινε!:blink: :blink: :blink:

 

Τωρα για τις ρυθμισεις αν δεν βαριοσουνα και ειχες ψαξει το τοπικ θα τις εβρισκες σε προηγουμενες σελιδες.

Μην στραβωνεις , αστειευομαι δεν ειναι δυνατον να διαβασεις ολο το τοπικ πια , απλα ηταν σποντα για τον τροπο που λειτουργουν οι mods και δεν κανουν εκκαθαρισεις στα τοπικ οταν ειναι ακομα νωρις , για να μην συσσωρευονται αχρηστες και επαναλαμβανομενες πληροφοριες ~εχει συζητηθει παλιοτερα)

:rolleyes:

 

Λοιπον τις ρυθμισεις τις ειχα φυλαξει σε txt και ειναι για vodafone.Αν εισαι σε αλλη εταιρεια και δεν λειτουργουν πρεπει να ψαξεις σε προηγουμενες σελιδες (απ'οτι θυμαμαι μετα την 100) και να βρεις τις ρυθμισεις των αλλων εταιρειων!

Καλη τυχη...:lol:

 

 

 

Ρυθμισεις ιντερνετ

 

 

 

Ρυθμίσεις>Διαμόρφωση>Προσωπικές Ρυθμίσεις Διαμόρφωσης>Προσθήκη>Σημείο Πρόσβασης

 

Όνομα Λογαριασμού: internet.vodafone.gr (τυχαίο)

 

Μπορεις να το ονομασεις π.χ. Access Point για να μην μπερδευεσαι.

 

Παράθεση:

Ρυθμίσεις Σημείου Πρόσβασης: Πακέτο GSM/Πακέτο δεδομένων (έχω δοκιμάσει και τα δύο)

Το "Πακετο δεδομενων" βαλε.

 

Παράθεση:

Ρυθμίσεις φορέα

Σημείο πρόσβασης πακέτων δεδομένων: internet.vodafone.gr

Σωστο.

 

Παράθεση:

Τύπος δικτύου: IPv4

Τύπος ελέγχου στοιχείων: κανονικός (όπως είναι)

Σωστο και αυτο.

 

 

Παράθεση:

Όνομα χρήστη: user (τυχαίο)

Λαθος, εδω βαζεις τον αριθμο του τηλεφωνου σου

 

Παράθεση:

Κωδικός πρόσβασης: user (τυχαίο)

Σωστο, βαλε εναν τυχαιο 4ψηφιο αριθμο.

 

 

 

Παράθεση:

Ύστερα το ορίζω και ως προτινόμενο σημείο πρόσβασης.

Σωστο και αυτο.

 

Νομιζω λοιπον, οτι αν βαλεις στο user name τον αριθμο σου θα εισαι οκ!

 

 

EDIT: Στο μενου Ρυθμισεις/Συνδεσι-μοτητα/Πακετα δεδομένων/Ρυθμ. πακετων δεδομενων/Επεξ.ενεργ. σημ. προσβ./Ψευδ.σημειου προσβ. δινουμε ενα ονομα π.χ. "vodafone" και στο απο κατω που λεει "Σημ.προσβ.πακετ.δεδ." δινουμε "internet.vodafone.gr"

Επισης επιλεγουμε το "Vodafone" στην προηγ, τωρα οθονη στο "Ενεργο σημ. προσβασης"!

Link to comment
Share on other sites

Ξερουν ξερουν...

 

 

Δεν θα τους πεις για το προγραμμα, το Οπερα Μινι βασιζεται σε υπηρεσιες Ιντερνετ σε κινητα (οχι οπως το GPRS, κατι αλλο...) Πες τους αυτο και θα καταλαβουν!

 

 

Εdit:

 

Τωρα ειδα τις ρυθμισεις... Τις εκανα αλλα παλι δεν μπορω να μπω ετσι στο Ιντερνετ.. Απλα μπαινω στο Οπερα, παω σε ενα σελιδοδεικτη αλλα μου βγαζει σφαλμα....

Link to comment
Share on other sites

Ξερουν ξερουν...

 

 

Δεν θα τους πεις για το προγραμμα, το Οπερα Μινι βασιζεται σε υπηρεσιες Ιντερνετ σε κινητα (οχι οπως το GPRS, κατι αλλο...) Πες τους αυτο και θα καταλαβουν!

 

 

Εdit:

 

Τωρα ειδα τις ρυθμισεις... Τις εκανα αλλα παλι δεν μπορω να μπω ετσι στο Ιντερνετ.. Απλα μπαινω στο Οπερα, παω σε ενα σελιδοδεικτη αλλα μου βγαζει σφαλμα....

 

 

Μπορώ να πω ότι και εγώ δεν κατάφερα ποτέ να συνδεθώ με όπερα. Κατάφερα να μπω στο νετ μέσω των υπηρεσιών της κοτέ που έχω αλλά δεν με άφηνε να κάνω browse καμμία άλλη σελίδα πέρα από τη δική τους αρχική!!! Αλλά δεν έδωσα βάση. Πήγα και έκανα τις ρυθμίσεις αυτόματα μέσω ΝΟΚΙΑ στο επίσημο Site και από τότε δουλεύει κανονικά. Δεν ξέρω τι μου διέφυγε αλλά με τις αυτόματες ρυθμίσεις σώθηκα!

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα με το 6280 εντελώς

Ξαφνικά και χωρίς να χρησιμοποιώ τα ακουστικά μου λειτουργεί σαν να είναι συνδεδεμένα έτσι ώστε να μην μπορώ να μιλήσω χωρίς αυτά και όταν παίζει mp3 στα 2 λεπτά περίπου μου κλείνει

Τι νομίζετε ότι μπορεί να είναι θα στρώσει με μια αναβάθμιση ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα με το 6280 εντελώς

Ξαφνικά και χωρίς να χρησιμοποιώ τα ακουστικά μου λειτουργεί σαν να είναι συνδεδεμένα έτσι ώστε να μην μπορώ να μιλήσω χωρίς αυτά και όταν παίζει mp3 στα 2 λεπτά περίπου μου κλείνει

Τι νομίζετε ότι μπορεί να είναι θα στρώσει με μια αναβάθμιση ?

 

Πιθανόν, τι έκδοση φοράει? Αν δεν ΄λυθεί πάντως με αναβάθμιση πρέπει να το πας μάλλον να το δουν μήπως κολλάει πουθενά η Pop-port

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

:blink: Παιδια ζητω μεγιστη βοηθειααααα!!!! εχω ξεχασει τον κωδικο ασφαλειας κ δεν ξερω τι να κανω!!! Ποιες ειναι οι λυσεις μου????????
:ninja: SiL
Link to comment
Share on other sites

:blink: Παιδια ζητω μεγιστη βοηθειααααα!!!! εχω ξεχασει τον κωδικο ασφαλειας κ δεν ξερω τι να κανω!!! Ποιες ειναι οι λυσεις μου????????

 

Πρέπει να ψάξω, νομίζω ότι με φοίνικα ή με Nemesis τον βλέπεις, η αν δεν τον βλέπεις τον αλλάζεις. Όπως και να χει κανεις δουλειά σου. Αν δεν βρω κάτι καρφί ΝΟΚΙΑ. Δεν γίνεται αλλιώς...

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

:blink: Παιδια ζητω μεγιστη βοηθειααααα!!!! εχω ξεχασει τον κωδικο ασφαλειας κ δεν ξερω τι να κανω!!! Ποιες ειναι οι λυσεις μου????????

εχω την εντυπωση οτι με φοινικα δεν βλεπεις κωδικους με το nemesis εχω προβλημα και δεν το ειδα

αλλα με ενα φορματ στο c και 6288 θα εχεις και μηδενισμο στον κωδικο

ισως και μια απλη αναβαθμιση λυνει το προβλημα

παντως παλαιοτερα μοντελα εβλεπες μεχρι τον κωδικο της sim pin kai puk με το

nokia manager.:ninja: :ninja: :ninja:

Link to comment
Share on other sites

thx paidia...

8a to kanw anavathmish, 15 eurw einai... phga rwthsa... ;);) :D

 

an einai mesa sto xrono to kinito kai exeis tin apodeiksi einai dorean. kai mena mou eipan 10 euro alla tous eipa kai kala kanei mono tou epanekiniseis kai mou to ekanan dorean

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Johnny_Nik να είσαι καλά πήγαν όλα οκ!!!

Έβαλα την 5.92

Θέλω να ρωτήσω κατά πόσο είναι ασφαλές να περνούμε fw από το ιντερνετ μήπως είναι πειραγμένες χωρίς να το ξέρουμε

να κάνω προσπάθεια να βάλω καμία πιο καινούργια έκδοση έχουν διαφορές

η δεν υπάρχει λόγος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...