Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6280 3G


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για να επαναφερουμε το κινητό κατεβάζουμε από το νετ το 6280_RM-78_dp_v_325.0_mcusw05.92.exe Που είναι το firmware του κινητού και το τρέχουμε για να ενσωματωθεί στο πρόγραμμα.

 

Στη συνέχεια:

 

1. Τρέχουμε το Phoenix και δημιουργούμε νέο χρήστη. Κάνουμε Login στο πρόγραμμα και πάμε, File-->Open Product.

 

2.Στη λίστα ψάχνουμε το RM-78 που είναι ο κωδικός του τηλεφώνου και κάνουμε διπλό κλικ.

 

3.Πάμε Flashing--->Firmware Update

 

4. Στο παράθυρο που εμφανίζεται πατάμε στις 3 τελείες στο Product Code και ψάχνουμε να βρούμε το δικό μας. Το Product Code αναγράφεται στο αυτοκόλλητο του κινητού κάτω από την μπαταρία.

 

5.Μόλις το βρούμε το επιλέγουμε και πατάμε ΟΚ. Στη συνέχεια τσεκάρουμε την επιλογή dead phone flashing και πατάμε start.

 

6.Σε κάποια στιγμή θα μας ζητήσει να πατήσουμε το πλήκτρο που ανάβει το τηλέφωνο και πιθανόν να εγκαταστήσει κάποια προγράμματα οδήγησης και να χρειαστεί να επαναλάβουμε τα βήματα από το 3 και κάτω.

 

7.Δεν αγγίζουμε τίποτα ώσπου να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

 

 

Αν λάβουμε ένα σφάλμα και το κινητό εμφανίζει test mode στην οθόνη βγάζουμε την μπαταρία και το ξανανοίγουμε. Θα δουλεύει κανονικά.

 

Αν η διαδικασία δεν ξεκινήσει καθόλου η κάποια από τις επιλογες δεν είναι διαθεσιμη πάμε File--->Manage Connections, επιλέγουμε το NO CONNECTION και το βάζουμε πρώτο στη λίστα! Πατάμε OK και ξαναδοκιμάζουμε!!

 

Links για τα προγράμματα προς το παρόν δεν υπάρχουν. Ψάξτε τα με κάποια μηχανή αναζήτησης γιατί πρόκειται για πειρατικό λογισμικό και δεν μπορώ να τα ανεβάσω στο forum. Για όσους μπορούν να περιμένουν, το βράδυ θα έχω έτοιμα links στο rapidshare

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kala ola afta kai katanohta pistevo efoson ginoun sthn praksh alla omos to programa?

 

Το ανεβάζω αυτή τη στιγμή, γιατί πρώτα έπρεπε να διευθετήσω το θέμα με τα links. Έκανα ένα μεγάλο zip με όλα όσα χρειάζονται! Όσοι το θέλουν ας μου κάνουν ένα Pm να τους δώσω το Link! Μόνο μην βιάζεστε να απαντήσω γιατί ο χρόνος μου είναι περιορισμένος...

 

Το ανέβασμα ξεκίνησε, για να σας προετοιμάσω, το βάζω στη megaupload γιατί με rapidshare άκρη δεν έβγαλα. Για να το κατεβάσετε θα χρειαστεί να εγκαταστήσετε πρώτα ένα toolbar από τη σελίδα. Το αρχείο έχει μέγεθος περίπου 200mb και θα τελειώσει να ανεβαίνει σε κανα 3ωρο περίπου εκτός απροόπτου. Από αύριο θα μπορώ να απαντήσω σε όλόυς όσους στείλουν pm για το link!!

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω την εφαρμογή αριθμομηχανή, γιατί μετά την αναβάθμιση δεν υπάρχει στο κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου μετα την αναβαθμιση σε 6.10 η αριθμομηχανη βρισκεται στην ατζέντα και οχι στις εφαρμογές
Βαγγέλης
Link to comment
Share on other sites

Το Link είναι πλεον ενεργό!!!!! Όποιος θέλει να καταβάσει τα phoenix και το firmware καθώς και ότι άλλο πρόγραμμα απαιτείται ας μου στείλει ένα Pm!!!

 

Θα απαντήσω όσο πιο γρήγορα μπορώ!

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Φίλε,ένα πράγμα θα σου πω:ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!:) !Και αυτό γιατί με τις οδηγίες σου εδώ ένας φίλος επανέφερε το κινητό του από αποτυχημένη αναβάθμιση και στο forum της μοτορολα αυξησα τη μνήμη ενός V3 μιας φίλης μου!Και πάλι συγχαρητήρια!Keep Going!
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που περιέγραψα πιο πάνω καθώς και τα προγράμματα ΔΕΝ λειτουργούν για αναβάθμιση λογισμικού σε τηλέφωνο που ήδη δουλεύει κανονικά.

 

Απαιτούνται νέες ρυθμίσεις στο πρόγραμμα οι οποίες όμως δεν θα φέρουν το αποτέλεσμα που θέλουμε.Σε περίπτωση που δοκιμάσετε το flash θα αποτύχει αλλά θα μπορέσετε να το επαναφέρετε με την πιο πάνω διαδικασία. Δυστυχώς το πρόβλημα είναι στο σπάσιμο του Phoenix το οποίο δεν επιτρέπει την κανονική αναβάθμιση!

 

Τρόπος για να κάνουμε update απευθείας χωρίς να χαλάσουμε μια φορά το τηλέφωνο με τη χρήση των γνωστών προγραμμάτων ΔΕΝ υπάρχει. Άρα για να αναβαθμίσουμε, πρώτα πάμε μέσω NOKIA Updater για να χαλάσουμε το τηλέφωνο και μετά μέσω phoenix να το φτιάξουμε.

 

Υπάρχει βέβαια και τρίτο πρόγραμμα, το Nemesis Service Suite το οποίο όμως είναι πολύ εξειδικευμένο και προς το παρόν δεν γνωρίζουμε σίγουρο τρόπο για να δουλέψει. Υποστηρίζει όμως το update χωρίς να χρειαστεί να χαλάσει το τηλέφωνο.

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

:!: ΠΡΟΣΟΧΗ:!:

 

Η Ακόλουθη διαδικασία ΔΕΝ έχει δοκιμαστεί σε NOKIA 6280 ούτε σε άλλο BB5 τηλέφωνο, γιατί ήδη είχα την 5.92 και δεν είχα άλλο τηλέφωνο!! Η διαδικασία είναι θεωρητικά σωστή και βασισμένη στην αυτοποιημένη εξαγωγή των αρχείων για το flash από το Phoenix. Εδώ εισάγουμε απλώς τα αρχεία προς αναβάθμιση χειροκίνητα στο πρόγραμμα Nemesis Service Suite που κατεβάζουμε από εδώ

 

[το πρόγραμμα διατίθεται δωρέαν σε πλήρη έκδοση και από την κατασκευάστρια εταιρεία του].

 

Όποιος το δοκιμάσει ας ποστάρει τα αποτελέσματα. ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ για τυχόν ανεπανόρθωτες βλάβες στο τηλέφωνο. Αν η διαδικασία αποτύχει αλλά έχει γίνει σύμφωνα με την ακόλουθη περιγραφή το τηλέφωνο είναι πιθανό να μπορεί να επανέλθει μέσω phoenix και dead phone Flashing.

 

 

 

Αρχικά πρέπει να έχουμε εγκαταστήσει τα προγράμματα (Phoenix, Diego τα σπασίματα και φυσικά το firmware)

 

Στη συνέχεια τρέχουμε το ΝSS Setup αρχείο από το zip και επιλέγουμε το USB Virtual Device. Συνεχίζουμε με την εγκατάσταση κανονικά.

 

Για να αναβαθμίσουμε το firmware ακολουθούμε την εξής διαδικασία:

 

1.Τρέχουμε το NSS με το τηλέφωνο συνδεδεμένο σε προεπιλεγμένη λειτουργία και πλήρως φορτισμένο

 

2.Πατάμε τέρμα πάνω το δεξί πλήκτρο (Scan for new Device)

 

3.Στη συνέχεια πηγαίνουμε στο Phone Info και πατάμε Scan για να δούμε αν όντως το τηλέφωνο αναγνωρίζεται. Στα details βλέπουμε έκδοση fw και το ΙΜΕΙ του κινητού. Πατάμε και ένα Read για να δούμε τι product code διαθέτουμε. ΔΕΝ πειράζουμε άλλη ρύθμιση ΚΑΙ ΔΕΝ πατάμε άλλο πλήκτρο

 

*Τα Ελληνικά 6280 έχουν product code: 0527345, για να συνεχίσουμε την διαδικασία πρέπει και εμείς να έχουμε το ίδιο Product code για να ανταποκρίνοται τα αρχεία που βρίσκουμε στα πιο κάτω βήματα.

 

4.Πηγαίνουμε στην επιλογή Flash και πατάμε Scan. Αριστερά θα βγει και πάλι το Product code που έχουμε

 

5.Τσεκάρουμε στο path να αναγράφεται το:

C:\Program Files\Nokia\Phoenix\products\\

 

6.Θα συμπληρώσουμε τα MCU PPM και CNT μόνο ώς εξής:

 

 

a.Πατάμε στο δεύτερο κουμπάκι δίπλα από το κάθε στοιχείο και πάμε στο C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\Rm-78\

 

b.Ψάχνουμε για τα αρχεία: rm7830005.92.image_h

rm7830005.92.ppm_h

rm7830005.920.mcusw

 

c.Επιλέγουμε για το MCU το: rm7830005.920.mcusw

Επιλέγουμε για το PPM το: rm7830005.92.ppm_h

Επιλέγουμε για το CNT το: rm7830005.92.image_h

 

7.Διπλοτσεκάρουμε αν έχουμε τα σωστά αρχεία στις σωστές θέσεις και ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

 

8.Πατάμε το πλήκτρο Flash και ελέγχουμε για τυχόν μηνύματα του προγράμματος κατά τη διαδικασία που θα μας λένε να κάνουμε κάτι στο τηλέφωνο.

 

ΔΕΝ γνωρίζω πως φαίνεται αν ολοκληρώθηκε η διαδικασία. Σε περίπτωση αποτυχίας δοκιμάζουμε το Dead phone flash USΒ από το Phoenix!

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Paidia tha ithela na sas rotiso an yparxei programma pou na krataei to mitroo kleiseon i minimaton ...i kai ton dio gia afto to kinito...kai an einai efikto na yparxei kai password gia na min mporei na ginetai diagrafi tou mitroou aftou...thanks in advance :)

Debugging is twice as hard as writing the code in the first place. Therefore, if you write the code as cleverly as possible, you are, by definition, not smart enough to debug it.

 

— Brian W. Kernighan and P. J. Plauger in The Elements of Programming Style.

Link to comment
Share on other sites

Paidia tha ithela na sas rotiso an yparxei programma pou na krataei to mitroo kleiseon i minimaton ...i kai ton dio gia afto to kinito...kai an einai efikto na yparxei kai password gia na min mporei na ginetai diagrafi tou mitroou aftou...thanks in advance :)

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει. Το μητρώο προστατεύεται με τον κωδικό του τηλεφώνου από διαγραφή και ελέγχεται από το ίδιο το τηλέφωνο. Έχει δλδ δικό του υποπρόγραμμα το οποίο δεν αλλάζει λόγω S40 λογισμικού. Νομίζω όμως ότι κάνει καλά τη δουλειά του.( Μενού --> Mητρώο). Το τηλέφωνο δέχεται μόνο java εφαρμογές και δν ξέρω αν υπάρχει κάποια για το μητρώο που να δουλέυει σίγουρα

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα προβληματάκι με τις επαφές του τηλεφώνου. Όταν προσπαθώ να κάνω προσθήκη στοιχείων ή κάποια τροποποίηση μιας επαφής μου βγάζει το μήνυμα "Ο χειρισμός απέτυχε". Έχω την έκδοση 6.10 αλλά το ίδιο έκανε και με την 5.92. Έκανα επίσης επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά και πάλι τίποτα. Μήπως να το πετάξω στον κάδο των αχρήστων??:lol: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα προβληματάκι με τις επαφές του τηλεφώνου. Όταν προσπαθώ να κάνω προσθήκη στοιχείων ή κάποια τροποποίηση μιας επαφής μου βγάζει το μήνυμα "Ο χειρισμός απέτυχε". Έχω την έκδοση 6.10 αλλά το ίδιο έκανε και με την 5.92. Έκανα επίσης επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά και πάλι τίποτα. Μήπως να το πετάξω στον κάδο των αχρήστων??:lol: :lol:

 

Αυτό ήταν επί εποχής 3.60 απ όσο θυμάμαι. Βέβαια αν η αποθήκευση δουλεύει σωστά μπορείς απλώς να το αφήσεις ως έχει, γιατί αν δν κάνω λάθος δεν είχε βρεθεί κάποια επίσημη λύση πέρα από το fw update

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθησα να κανω αναβαθμιση στο κινητο μου nokia 6280 μεσω του επισημου site της nokia και κατα την διαρκεια της αναβαθμισεις το καλωδιο usb βγηκε απο το κινητο.Το κινητο δεν λειτουργει καθολου δεν ανοιγει καν.Τι μπορει να φταει,διορθωνεται το προβλημα η την πατησα?
Link to comment
Share on other sites

με τον ιδιο ακριβως τροπο κατεστρεψα το mp3 μου.

βεβαια στο service ειπα οτι το επαθε μονο του και οτι απο την αρχη εμφανιζε προβληματα κλπ κλπ και μου το αντικατεστησαν

 

μηπως να δοκιμαζες το ιδιο? ;-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθησα να κανω αναβαθμιση στο κινητο μου nokia 6280 μεσω του επισημου site της nokia και κατα την διαρκεια της αναβαθμισεις το καλωδιο usb βγηκε απο το κινητο.Το κινητο δεν λειτουργει καθολου δεν ανοιγει καν.Τι μπορει να φταει,διορθωνεται το προβλημα η την πατησα?

 

κανε αυτό που λέει ο Johnny_Nik παραπάνω με το Phoenix και θα δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

@Johnny_Nik και όσοι ασχολείστε με το Phoenix και έχετε 6280, ρίξτε μια ματιά εδώ:

 

xxxxxxxxxxxxxxxx

 

Φρέσκο φρέσκο!

Link to comment
Share on other sites

vgike i 6.43 ??

 

Αν και ο uploader δε διευκρινίζει αν είναι EMEA ή APAC, αν κρίνω από την εθνικότητά του (Czech rep.) μάλλον είναι EMEA και... είναι γεγονός! Μόνο που στη μορφή που είναι μπορείτε να αναβαθμίσετε μόνο με Phoenix! Ορμάτε και γράψτε εντυπώσεις!! :p :p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα και κατεβάζω... Θα το περάσω να ποστάρω αποτελέσματα. Μπορείς να βρεις και ενα Link για την 6.10????

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα και κατεβάζω... Θα το περάσω να ποστάρω αποτελέσματα. Μπορείς να βρεις και ενα Link για την 6.10????

 

Ορίστε ;)

 

xxxxxxxxxxxxxxxxxx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...