Jump to content

iPad Pro 11-inch (3rd gen - 2018)


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Meet the new iPad Pro 11" 2018

It’s all new, all screen, and all powerful.

 

ipad-pro-12-11-select-201810?wid=435&hei=550&fmt=jpeg&qlt=95&op_usm=0.5,0.5&.v=1540576039631

______________________________________

 

Ημερομηνίες:

Ανακοίνωση: 30 Οκτωβριου 2018

Κυκλοφορία: 7 Νοεμβριου 2018

 

Περιγραφή συσκευής:

Apple today introduced the new iPad Pro with all-screen design and next-generation performance, marking the biggest change to iPad ever. The new 11-inch iPad Pro packs a bigger display with more pixels in the same footprint as the 10.5-inch model, yet still weighs just one pound.

______________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Αρχική έκδοση: iOS 12

Τρέχουσα: iOS 12

 

Χρώματα:

Silver / Space Gray

 

Χωρητικότητα:

64GB / 256GB / 512GB / 1TB

______________________________________

 

Οθόνη:

Liquid Retina display

11-inch (diagonal) LED-backlit Multi‑Touch display with IPS technology

2388-by-1668-pixel resolution at 264 pixels per inch (ppi)

ProMotion technology

Wide color display (P3)

True Tone display

Fingerprint-resistant oleophobic coating

Fully laminated display

Antireflective coating

1.8% reflectivity

600 nits brightness

*The 11-inch iPad Pro display has rounded corners that follow a beautiful curved design, and these corners are within a standard rectangle. When measured as a standard rectangular shape, the screen is 11 inches diagonally (actual viewable area is less).

 

Διαστάσεις συσκευής: 247.6 mm x 178.5 mm x 5.9 mm

 

Επεξεργαστές:

A12X Bionic chip with 64-bit architecture

Neural Engine

Embedded M12 coprocessor

 

Μνήμη RAM:

6 GB LPDDR4 RAM για την έκδοση με 1 TB χωρητικοτητα

4 GB LPDDR4 RAM για τις εκδοσεις 64/256/512 GΒ χωρητικοτητα

 

Κάμερες:

Οπίσθια:

12-megapixel camera

ƒ/1.8 aperture

Digital zoom up to 5x

Five‑element lens

Quad-LED True Tone flash

Panorama (up to 63 megapixels)

Sapphire crystal lens cover

Backside illumination sensor

Hybrid IR filter

Autofocus with Focus Pixels

Tap to focus with Focus Pixels

Live Photos with stabilization

Wide color capture for photos and Live Photos

Improved local tone mapping

Exposure control

Noise reduction

Smart HDR for photos

Auto image stabilization

Burst mode

Timer mode

Photo geotagging

Image formats captured: HEIF and JPEG

 

Εμπρόσθια:

7-megapixel photos

Portrait mode

Portrait Lighting

Animoji and Memoji

1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps

Retina Flash

ƒ/2.2 aperture

Wide color capture for photos and Live Photos

Smart HDR

Backside illumination sensor

Auto image stabilization

Burst mode

Exposure control

Timer mode

 

[*]Λήψη βίντεο:

4K video recording at 30 fps or 60 fps

1080p HD video recording at 30 fps or 60 fps

720p HD video recording at 30 fps

Quad-LED True Tone flash

Slo‑mo video support for 1080p at 120 fps and 720p at 240 fps

Time‑lapse video with stabilization

Cinematic video stabilization (1080p and 720p)

Continuous autofocus video

Noise reduction

Take 8-megapixel still photos while recording 4K video

Playback zoom

Video geotagging

Video formats captured: HEVC and H.264

 

Μπαταρία:

Non-removable Li-Po battery (36.71 Wh)

 

Συνδεσιμότητα:

Wi-Fi + Cellular models

UMTS/HSPA/HSPA+/DC‑HSDPA (850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 MHz); GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 MHz)

Gigabit-class LTE (Models A2013 and A2014: bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71)

Data only

Wi-Fi calling

eSIM

 

Face ID: Enabled by TrueDepth camera for facial recognition, Unlock iPad, Secure personal data within apps, make purchases from the iTunes Store, App Store, and Apple Books

 

Αισθητήρες: Face ID, Three-axis gyro, Accelerometer, Barometer, Ambient light sensor

 

Αλλα: Digital compass, Wi-Fi, iBeacon microlocation, Assisted GPS, GLONASS, Galileo, QZSS, Cellular

______________________________________

 

Εκδόσεις:

AXXXX: Wi-Fi

AXXXX: Wi-Fi + Cellular

 

Αναλυτικά

______________________________________

 

Επίσημη σελίδα υποστήριξης iPad

Edited by energetic

[sIGPIC][/sIGPIC]

On Line...

 

Για οποιαδήποτε απορία ή διευκρίνιση σχετικά με moderation actions, μπορείτε να αποστείλετε PM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 303
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έρωτας δίχως προηγούμενο. Με ακόμα καλύτερο επεξεργαστή από το iPhone xs. Ποιος θα πάρει MacBook Air όταν το iPad Pro τσακίζει κόκκαλα; Όταν ο ανταγωνισμός είναι 5 βήματα πιο πίσω;
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά,ντινεζατα και άκρως θελκτικά τα νέα μοντέλα αλλά παράλληλα υπερβολικά πανάκριβα ειδικά για εμάς στην Ευρώπη.

 

Για κατανάλωση περιεχομένου που κάνω 100% με τα iPad το να δώσεις χιλιάρικο είναι κάπως.

 

Στην ουσία μόνο για την κ***λα μας να ικανοποιήσουμε.

 

Εδώ οι τιμές στην Ιταλία που συνήθως συμπίπτουν με Ελλάδα.

 

97c7089d053a56638c15e4902cbfdbaa.png

 

Επίσης νέα γραφίδα δεν είναι συμβατή με τα προηγούμενα iPad

Ούτε η παλιά με το νέο iPad.

https://www.notebookcheck.com/Apple-Pencil-2-ist-nicht-kompatibel-mit-alten-iPads.354161.0.html

 

Και κοστολογείται πλέον στα 135 από 99 η πρώτη γενιά

 

Πληροφορίες λένε μάλιστα ότι το high end version είναι με 6gb Ram.

Εντός μιας εβδομάδας θα ξέρουμε με σιγουριά όταν γίνει το καθιερωμένο teardown

https://www.notebookcheck.com/iPad-Pro-mit-1-TB-Speicher-kommen-mit-6-GB-RAM.354166.0.html

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τρομερά επαγγελματικά εργαλεία από κάθε άποψη.

 

Διαχωρίζουν ακόμα περισσότερο την θέση τους από τα απλά iPad, τα οποία είναι και εκείνα άριστα για την τιμή τους και για το 90% των αγοραστών.

Link to comment
Share on other sites

Ποσό επαγγελματικό μπορεί να είναι αυτό το μηχάνημα που ζητάει και 1000+ ευρώ;

Εδώ εγώ έχω iMac και με τους περιορισμούς πολλές φορές σπάνε τα νεύρα μου

Ποσό μάλλον μια συσκευή με iOS και mobile εφαρμογές

 

Αυτά όλα που διαφημίζουν για τους δήθεν επαγγελματίες για σχέδια με το πενάκι και λοιπά άραγε τα χρησιμοποιούν άνθρωποι ή μας τα δείχνουν μόνο για διαφήμιση;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Εντάξει Apple είναι, θα ήταν παράξενο αν κόστιζαν λιγότερο.

 

Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι συμφωνώ με τις τιμές αλλά αυτό είναι άλλο γενικότερο θέμα...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποσό επαγγελματικό μπορεί να είναι αυτό το μηχάνημα που ζητάει και 1000+ ευρώ;

 

Εδώ εγώ έχω iMac και με τους περιορισμούς πολλές φορές σπάνε τα νεύρα μου

 

Ποσό μάλλον μια συσκευή με iOS και mobile εφαρμογές

 

 

 

Αυτά όλα που διαφημίζουν για τους δήθεν επαγγελματίες για σχέδια με το πενάκι και λοιπά άραγε τα χρησιμοποιούν άνθρωποι ή μας τα δείχνουν μόνο για διαφήμιση;

 

 

 

Φωτογράφοι, αρχιτέκτονες, γραφίστες, μηχανικοί και πόσα αλλα επαγγέλματα χρειάζονται ένα iPad να επιδεικνύουν on the go τη δουλειά τους στον πελάτη και ανάλογα με το feedback να διορθώνουν/σημειώνουν κάτι σε πραγματικό χρόνο.

Εγώ πχ είμαι δικηγορος και έχω το iPad Pro μου στο ακροατήριο ως πλήρες αρχείο νομοθεσίας, συγχρονισμένο στο cloud αρχείο γραφείου, αλλά και ως σημειωματάριο (είτε με pencil, είτε με πληκτρολόγιο) και ως μέσο επίδειξης φωτογραφιών προς την έδρα του Δικαστηρίου.

Υπάρχουν δεκάδες τέτοιες χρήσεις που δεν τις φαντάζεσαι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επεσα εξω ακομα μεγαλύτερη η διαφορά στις τιμες σε σχέση με την Ιταλια που ειναι η δεύτερη αμεσως πιο φθηνη αγορα:lol:

899 vs 969 το 64αρι WiFi

1069 vs 1149 το 256αρι WiFi

 

iPad Pro (2018) 11” WiFi

 

iPad Pro 11” (2018) 64GB – €969

iPad Pro 11” (2018) 256GB – €1149

iPad Pro 11” (2018) 512GB – €1389

iPad Pro 11” (2018) 1ΤΒ – €1849

 

iPad Pro (2018) 11” WiFi + Cellular

iPad Pro 11” (2018) 64GB – €1149

iPad Pro 11” (2018) 256GB – €1329

iPad Pro 11” (2018) 512GB – €1589

iPad Pro 11” (2018) 1ΤΒ – €2039

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλημέρα. ψηνομαι να πω την αλήθεια αλλά από την νέα χρόνια. το έχει πάρει κανείς;

 

το face id άραγε ξεκλειδώνει μόνο όταν έρθει στην ευθεία το πρόσωπο η και κάποια γωνία;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Οι επίδοξοι κάτοχοι έχετε το νου σας γιατί δεν έχει μόνο το μέγεθος μιας κόλλας χαρτιού αλλά λυγίζει και σαν κόλλα χαρτιού...

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι επίδοξοι κάτοχοι έχετε το νου σας γιατί δεν έχει μόνο το μέγεθος μιας κόλλας χαρτιού αλλά λυγίζει και σαν κόλλα χαρτιού...

 

 

και 10.5 pro μια από τα ίδια

 

 

όποτε προσοχή και θήκη....

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σήμερα live και εξαιρετικό μου φάνηκε!!!

Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό :lol::p

 

Και το form factor πιο βολικό(πλέον βαδίζει στα χναρια των Surface και 3:2 aspect ratio για το 11αρι) και τα bezel να θυμίζει συσκευή του 18 και τα κουμπιά(volume,power)παραδόξως πιο στοιβαρα με πολύ καλύτερη αίσθηση.

 

Μέρα με τη νύχτα με το 10.5 που φαντάζει γκάτζετ εποχής Νεαντερταλ :lol:

 

Σε UI μου άρεσε φυσικά ότι πήρε το tap to wake gesture από τα μηλοφωνα που κάκιστα οι ξεφτίλες δεν βάζουν στα προηγούμενα iPad.

 

Ένα πράγμα που με χάλασε αφορά την γραμμή κάτω που παραθέτω με την φωτό που τράβηξα και αφορά το σημείο του home swipe gesture.

 

Μάλλον η Apple νομίζει ότι όλοι οι χρήστες είμαστε καθυστερημένοι για να μας δείχνει το σημείο που θα κάνουμε swipe gesture.

 

Έπρεπε δίνει επιλογή για απόκρυψη του διότι σε browsing είναι ενοχλητικό να το τρώμε στην μάπα τη γραμμή αυτή.

 

Έλεος δηλαδή πλήρης ευνουχισμός χρηστών(βέβαια ένα πόντο τους δίνω διότι μάλλον ξέρουν ότι ένα σεβαστό μερίδιο Apple χρηστών αν δεν τους πάρεις από χέρι να τους δείξεις το δρόμο θα κινούνται στα τυφλά):lol:

 

Άντε σε λίγο να μας παίρνει και από το χεράκι να διασχίζουμε τα φανάρια στους χρόνους.

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα το τιμήσουμε έως Χριστούγεννα καλώς εχόντων των πραγμάτων.

 

61eb1c617e0fa35f8343ae2cddc48da9.jpg

 

3e92cd91daf45bb565a8191e158a4512.jpg

 

f60b2dd42fe0f8a865ff329b3bc61a09.jpg

 

3d07b73afe8471524757ebb93ce9190e.jpg

 

1e92a039d58caa39aa1ce37a10904169.jpg

 

Ασυζητητί το 11αρι εννοείται το άλλο για πιατέλα σερβιρίσματος μου κάνει μόνο :lol:

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σήμερα live και εξαιρετικό μου φάνηκε!!!

Όχι ότι περίμενα κάτι διαφορετικό :lol::p

 

Και το form factor πιο βολικό(πλέον βαδίζει στα χναρια των Surface και 3:2 aspect ratio για το 11αρι) και τα bezel να θυμίζει συσκευή του 18 και τα κουμπιά(volume,power)παραδόξως πιο στοιβαρα με πολύ καλύτερη αίσθηση.

 

Μέρα με τη νύχτα με το 10.5 που φαντάζει γκάτζετ εποχής Νεαντερταλ :lol:

 

Σε UI μου άρεσε φυσικά ότι πήρε το tap to wake gesture από τα μηλοφωνα που κάκιστα οι ξεφτίλες δεν βάζουν στα προηγούμενα iPad.

 

Ένα πράγμα που με χάλασε αφορά την γραμμή κάτω που παραθέτω με την φωτό που τράβηξα και αφορά το σημείο του home swipe gesture.

 

Μάλλον η Apple νομίζει ότι όλοι οι χρήστες είμαστε καθυστερημένοι για να μας δείχνει το σημείο που θα κάνουμε swipe gesture.

 

Έπρεπε δίνει επιλογή για απόκρυψη του διότι σε browsing είναι ενοχλητικό να το τρώμε στην μάπα τη γραμμή αυτή.

 

Έλεος δηλαδή πλήρης ευνουχισμός χρηστών(βέβαια ένα πόντο τους δίνω διότι μάλλον ξέρουν ότι ένα σεβαστό μερίδιο Apple χρηστών αν δεν τους πάρεις από χέρι να τους δείξεις το δρόμο θα κινούνται στα τυφλά):lol:

 

Άντε σε λίγο να μας παίρνει και από το χεράκι να διασχίζουμε τα φανάρια στους χρόνους.

 

Με την πρώτη ευκαιρία θα το τιμήσουμε έως Χριστούγεννα καλώς εχόντων των πραγμάτων.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181121/61eb1c617e0fa35f8343ae2cddc48da9.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181121/3e92cd91daf45bb565a8191e158a4512.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181121/f60b2dd42fe0f8a865ff329b3bc61a09.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181121/3d07b73afe8471524757ebb93ce9190e.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20181121/1e92a039d58caa39aa1ce37a10904169.jpg

 

Ασυζητητί το 11αρι εννοείται το άλλο για πιατέλα σερβιρίσματος μου κάνει μόνο :lol:

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

 

tap to wake; τέλεια,προσαρμόζεις και το assistive touch να κλείσει με ένα η δυο πατήματα και επιπλέον το face id και αντίο φθορά των κουμπιών.

πολύ καλη πληροφορία και σε ευχαριστω πολύ. εχω παραγγείλει θήκη και σε μερικούς μήνες το πήρα.

Edited by energetic
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Dbrand και slickwarps έχουν σήμερα γενναία έκπτωση και έριξα 3 συνολικά skin.:p

1 από dbrand

 

Black Matrix

Apple Cutout: With Apple Cutout

 

Και 2 από slickwarps

 

WOVEN METAL SERIES SKINS FOR IPAD PRO 11-INCH (2018)

Woven Metal

Milan

 

CAMO SERIES SKINS FOR IPAD PRO 11-INCH (2018)

Designer

Ocean Digi

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρέλαβα απο προχθές το 11αρι WiFi 256αρι και τελικα σήμερα το unboxing λόγο ιδιαίτερα αυξημένων υποχρεώσεων.:p

 

Κάθεται καταπληκτκα στο χέρι, χορταστική οθόνη, σύγχρονος σχεδιασμός,minimal bezel.

 

Με αλλά λόγο όπως έπρεπε να είναι το 10.5 με 1 χρόνο καθυστέρηση :lol:

 

Έκανα και μια σύγκριση με το 10.5 με απενεργοποιημένη το True Tone σε safari και αρχική σελίδα google.

 

Το 10.5 είναι ελαφρώς πιο φωτεινό και έχει ελαφρώς πιο ψυχρό λευκό σε σχέση με το 11αρι.

 

Όχι ότι δεν είναι καλό απλά προτιμάω το πιο ψυχρό λευκό ,μου κάθεται καλύτερα στο μάτι.

 

Η διαφορά υπέρ του 10.5 είναι πιο εμφανές σε τέρμα χαμηλή φωτεινότητα.

 

Το 11αρι δείχνει αρκετά θερμο και σκοτεινο σε αντίθεση με το ψυχρό και πιο φωτεινό του 10.5.

 

Αυτά σε πρώτη ανάγνωση.

 

f3c93ba53aa1622078fa10ac4b764b5f.jpg

 

a783a73bb669552d2d6417915cb0d137.jpg

 

f4cd39f50f3a6158cd58bcdadf55d350.jpg

 

c544042e1b71f9bce1e9a788fceb8f84.jpg

 

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και καλοδούλευτο Alex!

Δυστυχώς έχω τραβήξει μεγάλο λούκι με το yellow tint των iPad Pro και τώρα πραγματικά με απέτρεψες ενώ είμουν έτοιμος να το αγοράσω. Ειλικρινά δεν μπορώ και δεν θέλω να ξαναπεράσω τα περσινά με 3 αλλαγές συσκευών που η κάθε μία είχε διαφορετική απόχρωση λευκού φόντου (εννοείται πάντα κιτρινωπή). Ρίξτε μια ματιά αν θέλετε στο thread του iPad Pro 12.9.

Κρίμα πάντως για μία τέτοια συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

Μεγειές και καλοδούλευτο Alex!

 

Δυστυχώς έχω τραβήξει μεγάλο λούκι με το yellow tint των iPad Pro και τώρα πραγματικά με απέτρεψες ενώ είμουν έτοιμος να το αγοράσω. Ειλικρινά δεν μπορώ και δεν θέλω να ξαναπεράσω τα περσινά με 3 αλλαγές συσκευών που η κάθε μία είχε διαφορετική απόχρωση λευκού φόντου (εννοείται πάντα κιτρινωπή). Ρίξτε μια ματιά αν θέλετε στο thread του iPad Pro 12.9.

 

Κρίμα πάντως για μία τέτοια συσκευή...

 

Δυστυχώς είναι απογοητευτική η εικόνα στην απεικόνιση του λευκού σε σχέση με 2 συσκευές που σύγκρινα σε istorm και public Γλυφάδα.

 

Τα σύγκρινα δίπλα δίπλα με το δικό μου και ξενέρωσα.

 

Και η κοπέλα στο istorm της έκανε εντύπωση όταν της είπα να έρθει να τα δει.

 

Επίσης μια άλλη παράμετρο(software)πολλές εφαρμογές δεν έχουν προσαρμόσει το UI στο νέο aspect του 11αρι με αποτέλεσμα να βλέπω μαύρες μπάρες δεξιά-αριστερά η πάνω κάτω.

 

Πραγματικά αποκρουστικό η θέαση ακόμα και πολύ γνωστές εφαρμογές πχ asphalt 9,AVPlayerHD,PlayerXtreme,Euronews,Google Maps,Tapatalk κ.α

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι απογοητευτική η εικόνα στην απεικόνιση του λευκού σε σχέση με 2 συσκευές που σύγκρινα σε istorm και public Γλυφάδα.

 

Τα σύγκρινα δίπλα δίπλα με το δικό μου και ξενέρωσα.

 

Και η κοπέλα στο istorm της έκανε εντύπωση όταν της είπα να έρθει να τα δει.

 

Λοιπόν επειδή είχα κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια σύγκριση και στα ίδια μαγαζιά που αναφέρεις ξεκαθαρίζω ότι οι συσκευές που έχουν στα stand επίδειξης τα καταστήματα είναι DEMO συσκευές που ΔΕΝ πωλούνται και φυσικά είναι άψογα καλιμπραρισμένες γι'αυτό και δεν πρόκειται να δεις ποτέ yellow tint σε αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή είχα κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια σύγκριση και στα ίδια μαγαζιά που αναφέρεις ξεκαθαρίζω ότι οι συσκευές που έχουν στα stand επίδειξης τα καταστήματα είναι DEMO συσκευές που ΔΕΝ πωλούνται και φυσικά είναι άψογα καλιμπραρισμένες γι'αυτό και δεν πρόκειται να δεις ποτέ yellow tint σε αυτές...

Σίγουρα, βέβαια εδω κατάλαβα διαφορά με το καλημέρα με το 10.5 που εχω.

Απλα ήθελα να τσεκάρω με άλλα 11αρια να μου φύγει η περιέργεια και να δω απόκλιση με το δικό μου πλάι πλάι.

 

Θα βοηθούσε το πράγμα αν υπήρχε software λυση ρύθμισης τόνου λευκού όπως σε android πολλών OEM.

 

Ύστερα απο 4 συσκευές απο το 2013 που αγοράζω ipad πρώτη φορα έπεσα στην 5η μου τυχαινει τέτοια θερμή απόδοση λευκού

 

Και δυστυχώς το θερμο λευκό επηρεάζει αρνητικά τα άλλα χρώματα που δείχνουν πιο άτονα,ξεθωριασμένα.

Συγκρινα ίδιες φώτο ανάμεσα στα 2 δικά μου,του 10.5 ειχαν μεγαλύτερη ζωντάνια και οξύτητα.

 

Πάντως του public ηταν ελαφρώς λιγότερο ψυχρό απο του istorm.

Ίδια δεν ηταν μεταξύ τους.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα βοηθούσε το πράγμα αν υπήρχε software λυση ρύθμισης τόνου λευκού όπως σε android πολλών OEM.

 

Υπάρχει:

Ρυθμίσεις-->Γενικά-->Προσβασιμότητα-->Βοηθήματα Οθόνης-->Χρωματικά Φίλτρα ON-->Βάζεις την Ένταση τέρμα αριστερά (Περίπου στο 1/10) και την Απόχρωση περίπου στα 3/5.

Παίξε λίγο με αυτές τις δύο ρυθμίσεις για να φέρεις το λευκό στην επιθυμητή cold απόχρωση...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή είχα κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια σύγκριση και στα ίδια μαγαζιά που αναφέρεις ξεκαθαρίζω ότι οι συσκευές που έχουν στα stand επίδειξης τα καταστήματα είναι DEMO συσκευές που ΔΕΝ πωλούνται και φυσικά είναι άψογα καλιμπραρισμένες γι'αυτό και δεν πρόκειται να δεις ποτέ yellow tint σε αυτές...

 

Ειναι demo units με τσιτωμενα τα λευκα και τη φωτεινοτητα παιδια. Οποιος θεωρει οτι εχει σφαλμα η συσκευη του συγκρινοντας με αυτες τις συσκευες, απλα μπαινει σε ταλαιπωρια χωρις λογο ;) Κι εκατο συσκευες να συγκρινετε, ολες το ιδιο αποτελεσμα θα βγαζουν... Τα νεα 11αρια ειναι by default "warm yellow" ...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ειναι demo units με τσιτωμενα τα λευκα και τη φωτεινοτητα παιδια. Οποιος θεωρει οτι εχει σφαλμα η συσκευη του συγκρινοντας με αυτες τις συσκευς, απλα μπαινει σε ταλαιπωρια χωρις λογο ;) Κι εκατο συσκευες να συγκρινετε, ολες το ιδιο αποτελεσμα θα βγαζουν... Τα νεα 11αρια ειναι by default "warm yellow" ...

 

Ωραία. Άρα είναι εξακριβωμένο. Εύχομαι κανένα παιδί να μην περάσει την πολύμηνη ταλαιπωρία που περιέγραψα πιο πάνω με τις κίτρινες οθόνες των iPad Pro. Alex και V@geli ειλικρινά σας ευχαριστώ για τις επισημάνσεις καθώς θα προχωρούσα στην αγορά του σήμερα.

Μόλις λοιπόν εξοικονόμησα €1329,00 + παραλκόμενα (iPad Pro 2018 11'' 256GB 4G)... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει:

 

Ρυθμίσεις-->Γενικά-->Προσβασιμότητα-->Βοηθήματα Οθόνης-->Χρωματικά Φίλτρα ON-->Βάζεις την Ένταση τέρμα αριστερά (Περίπου στο 1/10) και την Απόχρωση περίπου στα 3/5.

 

Παίξε λίγο με αυτές τις δύο ρυθμίσεις για να φέρεις το λευκό στην επιθυμητή cold απόχρωση...

 

Βλέπω μια βελτίωση αλλά περισσότερο γκριζάρει και δεν ψυχραινει.

Δεν μπορώ να το φέρω στο ίδιο σημείο απεικόνιση λευκού.

 

Του 10.5 είναι πιο σωστά καλιμπραρισμενη και πιο πιστά στα demo που είδα εχθές.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad Pro 11-inch (3rd gen - 2018)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...