Jump to content

Ειστε υπερ ή κατα του εορτασμου του Halloween στην Ελλαδα?


NetSurfer_g7
 Κοινοποίηση

Εσεις ειστε υπερ του εορτασμου του halloween στην χωρα μας  

50 members have voted

  1. 1. Εσεις ειστε υπερ του εορτασμου του halloween στην χωρα μας

    • Ναι,εχει αρκετη πλακα η ολη φαση
      14
    • Οχι,ειναι μια γελοια ξενοφερτη συνηθεια που δεν εχει κανενα νοημα εδω
      36


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kι εμενα δεν μου αρεσουν καθολου οι αποκριες,κυριως δεν μου αρεσει ο τροπος που τις γιορταζουν εδω οι κλασικοι ελληναρες.Καρναβαλια,καραγκιοζιλικια,χοροι,πανυγυρια,ξυδια και κρεατοφαγια μεχρι τελικης πτωσεως και χανουμε την πραγματικη θρησκευτικη σημασια της γιορτη που ειναι η προετοιμασια για την σαρακοστη,ασε που απο ολους αυτους που γιορταζουν την αποκρια ουτε το 3% δεν νηστευουν την σαρακοστη.Δεν εχουν κανενα νοημα για μενα αυτοι οι εορτασμοι,δεν ειναι τιποτα παραπανω απο αλλη μια ευκαιρια για ξεφαντωμα και κρεπαλη.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά η όλη φάση είναι τα παιδιά που γυρνάν μασκαρεμένα και λέν τραγουδια και παίρνουν γλυκά. Εδω νομίζουμε ότι είναι αποκριες αμερικάνικες που ουδεμία σχέση δεν υπάρχει.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα δεν μου αρεσουν καθολου οι αποκριες,κυριως δεν μου αρεσει ο τροπος που τις γιορταζουν εδω οι κλασικοι ελληναρες.Καρναβαλια,καραγκιοζιλικια,χοροι,πανυγυρια,ξυδια και κρεατοφαγια μεχρι τελικης πτωσεως και χανουμε την πραγματικη θρησκευτικη σημασια της γιορτη που ειναι η προετοιμασια για την σαρακοστη,ασε που απο ολους αυτους που γιορταζουν την αποκρια ουτε το 3% δεν νηστευουν την σαρακοστη.Δεν εχουν κανενα νοημα για μενα αυτοι οι εορτασμοι,δεν ειναι τιποτα παραπανω απο αλλη μια ευκαιρια για ξεφαντωμα και κρεπαλη.

 

Δηλαδή πώς θα σας άρεσε να γιορτάζουμε τις διάφορες εορτές στην χώρα μας γενικότερα;

Τις απόκριες πώς θα θέλατε να τις γιορτάσουμε;

Τις εθνικές επετείους της 28η Οκτωβρίου και της 25η Μαρτίου πώς θα θέλατε να τις τιμήσουμε;

Τα Χριστούγεννα και το Πάσχα πώς θα θέλατε να τα υποδεχτούμε;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πώς θα σας άρεσε να γιορτάζουμε τις διάφορες εορτές στην χώρα μας γενικότερα;

Τις απόκριες πώς θα θέλατε να τις γιορτάσουμε;

Τις εθνικές επετείους της 28η Οκτωβρίου και της 25η Μαρτίου πώς θα θέλατε να τις τιμήσουμε;

Τα Χριστούγεννα και το Πάσχα πώς θα θέλατε να τα υποδεχτούμε;

 

 

Ο καθένας θα τις τιμήσει ανάλογα με το πως το βλέπει και τι πιστεύει.

Άλλος θα τηρεί τα έθιμα της πίστης, θα πηγαίνει εκκλησία, θα νηστεύει θα ζει μέρες κατάνυξης (Χριστούγεννα, Πάσχα). Άλλος θα το βλέπει σαν διακοπή από την ρουτίνα της καθημερινότητας, ευκαιρία για αγορές ίσως διακοπές κτλ..

Εθνικές εορτές μπορεί κανείς να πάει παρέλαση σε διαφορες εκδηλώσεις η απλά να κάτσει σπίτι του η να προγραμματίσει τριήμερο

Αντίστοιχα τις απόκριες.

Θέλω να πω είναι πως το βλέπει κανείς

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kι εμενα δεν μου αρεσουν καθολου οι αποκριες,κυριως δεν μου αρεσει ο τροπος που τις γιορταζουν εδω οι κλασικοι ελληναρες.Καρναβαλια,καραγκιοζιλικια,χοροι,πανυγυρια,ξυδια και κρεατοφαγια μεχρι τελικης πτωσεως και χανουμε την πραγματικη θρησκευτικη σημασια της γιορτη που ειναι η προετοιμασια για την σαρακοστη,ασε που απο ολους αυτους που γιορταζουν την αποκρια ουτε το 3% δεν νηστευουν την σαρακοστη.Δεν εχουν κανενα νοημα για μενα αυτοι οι εορτασμοι,δεν ειναι τιποτα παραπανω απο αλλη μια ευκαιρια για ξεφαντωμα και κρεπαλη.

σωστος..

οι μεγαλυτερες απατες ειναι του αγιου βαλεντινου και η τσικνοπεμπτη.

Κρεατοφαγια και αλκοολ λες κ ολο τον υπολοιπο χρονο κανουν κατι διαφορετικο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πώς θα σας άρεσε να γιορτάζουμε τις διάφορες εορτές στην χώρα μας γενικότερα;

Τις απόκριες πώς θα θέλατε να τις γιορτάσουμε;

Τις εθνικές επετείους της 28η Οκτωβρίου και της 25η Μαρτίου πώς θα θέλατε να τις τιμήσουμε;

Τα Χριστούγεννα και το Πάσχα πώς θα θέλατε να τα υποδεχτούμε;

 

Ο καθένας θα τις τιμήσει ανάλογα με το πως το βλέπει και τι πιστεύει.

Άλλος θα τηρεί τα έθιμα της πίστης, θα πηγαίνει εκκλησία, θα νηστεύει θα ζει μέρες κατάνυξης (Χριστούγεννα, Πάσχα). Άλλος θα το βλέπει σαν διακοπή από την ρουτίνα της καθημερινότητας, ευκαιρία για αγορές ίσως διακοπές κτλ..

Εθνικές εορτές μπορεί κανείς να πάει παρέλαση σε διαφορες εκδηλώσεις η απλά να κάτσει σπίτι του η να προγραμματίσει τριήμερο

Αντίστοιχα τις απόκριες.

Θέλω να πω είναι πως το βλέπει κανείς

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Aκριβως αυτο,ο καθενας αντιλαμβανεται διαφορετικα τις γιορτες.Καποιοι θελουν να μπαινουν στο πνευμα της καθε γιορτης και προσπαθουνε να κρατανε τις παραδοσεις και τα εθιμα οσο μπορουν,αλλοι τις βλεπουν ολες απλα σαν διακοπες,αδεια και ξεκουραση,τιποτα παραπανω και μπορει π.χ. τα Χριστουγεννα να πανε ταξιδι στις μπαχαμες να καθονται ολη μερα ξαπλα σε μια παραλια και να μην τους νοιαξει αν θα γιορτασουν ή οχι .Εγω δεν θα το εκανα γιατι θελω να περναω τις γιορτες οικογενειακα,να στολισω το σπιτι μου,να φαω κουραμπιεδες και μελομακαρονα κτλ.Οχι οτι εχω τα χρηματα για να παω μπαχαμες,αλλα ακομα κι αν τα ειχα θα επελεγα καποια αλλη περιοδο για να κανω ενα τετοιο ταξιδι,γιατι πολυ απλα θελω να νιωσω Χριστουγεννα.Το ιδιο ισχυει και για το Πασχα.Στις εθνικες γιορτες δεν κανω κατι το ιδιαιτερο,αντε το πολυ πολυ να παω κανενα τριημερο καπου κοντα,αλλιως αραγμα σπιτι και να δω καμια παρελαση στην τηλεοραση.Τωρα οσον αναφορα τις αποκριες,εννοειται οτι ως παιδι και καρναβαλι ντυθηκα και σε παρτυ μασκε πηγα και χαρταετο πεταξα.Τωρα ομως ως ενηλικος θεωρω γελοιο να συνεχιζω κανω αυτα τα πραγματα,γι'αυτο και δεν τις γιορταζω.Αποψη μου παντα.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πλάκα έχει το Halloween, μου αρέσει να το βλέπω κυρίως σαν στολισμό στα μαγαζιά. Είναι ωραίος στολισμός, όμορφη ατμοσφαίρα.

Απεργίες GR - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Γιορτές - Windows 10 App (PC,Mobile,Xbox) Download HERE

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο και Thanksgiving και 4 Ιουλίου. :lol:

 

Περασε το thanksgiving.Πεφτει παντα μια μερα πριν απ'την black friday

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Αφορμή για χαβαλέ από την νεολαία των σχολείων δεν πιστευω οτι θα καθιερωθεί παντως

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αστείο ως "παράδοση" στην Ελλάδα...

Όπως όταν διάβασα σε γνωστό περιοδικό "5 εστιατόρια για την Ημέρα των Ευχαριστιών"... πφφφφ

Link to comment
Share on other sites

Μονο για τα καταστηματα εχει ουσια αυτο το πραγμα.Διαφημισεις κλπ.Δεν νομιζω να ασχολειται κανενας αλλος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...