Jump to content

Συγκριτικό καμερών κινητών τηλεφώνων


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να είστε καλά παίδες, περιμένω σχόλια για το ποιο σας φαίνεται καλύτερο, ποιο υστερεί σε κάθε κάμερα, τι δε σας άρεσε στο κάθε ένα κλπ.

 

Στο σούπερ μάρκετ έχω κάνει ταπ με όλα στην είσοδο που ήταν πιο φωτεινή για να μην κάψει το μαγαζί, κάθε ένα έκανε διαφορετική φωτομετρηση και θα ήταν αδική σύγκριση να βλέπουμε υπερφωτισμενο το έξω και καμένο το μέσα. Απλά επειδή το ΟΡ χωρίς ταπ έβγαζε καλά το μέσα, αλλά δεν ήξερα αν με ξεγελαει η οθόνη και η φωτεινότητα της πχ έκανα και ταπ μετά και τις έβαλα και τις 2. Επίσης με ταπ ήταν πολύ πιο σκοτεινή του ΟΡ σε σχέση με τα υπόλοιπα και επειδή και αυτό μου έκανε εντύπωση, ήθελα να τις βάλω και τις 2

 

Kαλα εκανες..και το ανεφερες και πριν ..και τωρα εκτενεστερα.

 

Δες αν εχει επιλογες για την αυτοματη εκθεση .

Συνηθως ειναι 3 ..σημειακη , ισοσταθισμενη και κεντρικη ισοσταθισμενη αν δεν απατωμαι.

Πιο πιθανο ειναι το ταπ στο op να επιλεγει σημειακη. (by default , ξεχασμενη επιλογη , οτιδηποτε).

 

Στο δικο μου κινητο (ρν7) η gcam δεν μου δινει επιλογες βεβαια ενω η μαμα καμερα εχει.

Δεν ειναι τιποτα βεβαια , παλι τη gcam χρησιμοποιω. Απλα ρυθμιζω το slider για exposure value στη gcam να παρω την εκθεση που θελω.

 

Το mate 20 pro μου αρεσει και επειτα το op.

Μπορει στο μετεπειτα σετ να μη γεμιζει το ματι αλλα ο τροπος που διαχειριζεται το θορυβο το μεγαλο πιξελ και η καθαροτητα του φακου(μ20προ) σε ολο το μηκος και πλατος της εικονας ..δυσκολα το βρισκεις αλλου .

 

Πχ πως φαινεται ο σκοτεινος ουρανος πανω απο τα γραμματα αριστερα στην εικονα .

Κατω απο τη κεντρικη λαμπα -η λαμπα δεν φαινεται ειναι εκτος καδρου αλλα φαινεται ο κοκκος στα αλλα .

Το δεντρο στην εκκλησια και τα λοιπα αντιστοιχα σκοτεινα σημεια.

 

Ισως ενα τικ παραπανω σαρπνες αλλα για τα δικα μου γουστα στα ορια του επιτρεπτου.

Υποθετω ρυθμιζεται απο μενου??

 

Αν μπορεις σε καποιο σετ θα ηθελα να δω και τα raw απο m20pro kai op. Αν θες βαλε και τα αλλα θα τα δω και αυτα . (κατα προτιμηση ηλιοβασιλεμα φωτεινα και σκοτεινα σημεια στην εικονα ...)

Σαν αρχεια και τα κατεβαζω..

Link to comment
Share on other sites

Eπισης κατι μου λεει οτι η ζουμ εικονα απο το LG...μηπως ειναι dedicated στο portrait μονο??

Μoiαζει ψηφιακη ..

Στο exif θα επρεπε να ειχε αντιστοιχα νουμερα με το σαμσουνγκ..(οσο εχει η καμερα..52mm f/2.4)

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Eπισης κατι μου λεει οτι η ζουμ εικονα απο το LG...μηπως ειναι dedicated στο portrait μονο??

Μoiαζει ψηφιακη ..

Στο exif θα επρεπε να ειχε αντιστοιχα νουμερα με το σαμσουνγκ..(οσο εχει η καμερα..52mm f/2.4)

 

Χμμ,τι εννοείς ? Να σου πω την αλήθεια δεν τις έχω μελετήσει γιατί τρέχω σήμερα.

 

Οσο για τα raw θα προσπαθήσω αν και αύριο θα το δώσω το op μάλλον...

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι το mate συνολικά είναι καλύτερο.

Δεν έχει επιλογή για τη φωτομετρηση, γενικά τα έχουν κόψει σε όλα από όσο βλέπω, παλιά είχαν.. Ίσως έχει στο manual ( αν και δεν το είδα μια ματιά οι έριξα) αλλά στις ρυθμίσεις όχι.

 

Εν τω μεταξύ το v40 παρόλο ότι έχει ίδιο μέγεθος αισθητήρα και διάφραγμα με τα άλλα μου φαίνεται χειρότερο από όλα σε λεπτομέρεια, ενώ κάποτε με g5 ήταν κορυφή.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl Στο V40 με ultrawide βλέπω ότι έχει 0 ISO. Γίνετε αυτό;

 

Απλά έχει κενη την πληροφορία του iso. Στα lg συνήθως όταν πέφτει ο φωτισμός ενεργοποιείται αυτόματα το night mode όπου δεν εμφανίζει iso.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ,τι εννοείς ? Να σου πω την αλήθεια δεν τις έχω μελετήσει γιατί τρέχω σήμερα.

 

Οσο για τα raw θα προσπαθήσω αν και αύριο θα το δώσω το op μάλλον...

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι το mate συνολικά είναι καλύτερο.

Δεν έχει επιλογή για τη φωτομετρηση, γενικά τα έχουν κόψει σε όλα από όσο βλέπω, παλιά είχαν.. Ίσως έχει στο manual ( αν και δεν το είδα μια ματιά οι έριξα) αλλά στις ρυθμίσεις όχι.

 

Εν τω μεταξύ το v40 παρόλο ότι έχει ίδιο μέγεθος αισθητήρα και διάφραγμα με τα άλλα μου φαίνεται χειρότερο από όλα σε λεπτομέρεια, ενώ κάποτε με g5 ήταν κορυφή.

 

Παραθετω τις φωτο που ποσταρες πριν για να δεις τις διαφορες στο εξιφ. (πληροφοριες στο φλικρ)

 

 

 

και τελος οι ζουμ:

 

2x για νοτε

49476991372_65fae5a86a_c.jpgNote 10 plus by Nikos Bletas, on Flickr

2x για v40

49476744896_2086410e22_c.jpgV40 by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

Στο samsung εχει f=6.0mm και διαφραγμα φ/2.1

Ενω το lg εχει αντιστοιχα νουμερα με τις "νορμαλ" ληψεις φ=4.2mm και διαφραγμα φ/1.5

Θα επρεπε -βασει σπεκς- να εχει 52mm και φ2.4 (ή καπου εκει).

 

Και η ερωτηση στο προηγουμενο μου ποστ ηταν μηπως αυτη η λειτουργια του ζουμ φακου ειναι μονο οταν επιλεγεις πορτραιτο στο κινητο.

(και οχι οταν κανεις pinch στην κανονικη καμερα oπου παραμενει ψηφιακο.)

Υποθεση κανω , δεν ξερω πως δουλευει το lg . Απλα η εικονα που παρεθεσεις δειχνει ψηφιακο ζουμ.

 

Oσο περι σενσεροα δεν εχουν ιδιους.

Το ματε 20 προ εχει τον μεγαλυτερο σε μεγεθος με μεγαλυτερο pixel size 2um(αν μεινεις στα "default" 10μπχ) . (1/1.7")

To οπ ερχεται δευτερο με τον συνηθη "48αρη" με 1.6um (παλι μενοντας ομως στα 12μπχ ) (1/2")

Και μετα ερχονται τα απλα samsung και lg με αισθητηρες ..που καποτε μπορει να ηταν κορυφη. (1/2.55" με 1.4nm )

 

Για μενα καλο θα ηταν ολα τα κινητα να εχουν quad bayer sensora και μεταβλητο διαφραγμα οπως στο samsung για το 2020 και επειτα.

Aυτο θα εδινε ενα ακομα προβαδισμα φωτογραφικα σε οποιο το κανει.(για ημερησιες τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω τις φωτο που ποσταρες πριν για να δεις τις διαφορες στο εξιφ. (πληροφοριες στο φλικρ)

 

 

 

 

 

 

Στο samsung εχει f=6.0mm και διαφραγμα φ/2.1

Ενω το lg εχει αντιστοιχα νουμερα με τις "νορμαλ" ληψεις φ=4.2mm και διαφραγμα φ/1.5

Θα επρεπε -βασει σπεκς- να εχει 52mm και φ2.4 (ή καπου εκει).

 

Και η ερωτηση στο προηγουμενο μου ποστ ηταν μηπως αυτη η λειτουργια του ζουμ φακου ειναι μονο οταν επιλεγεις πορτραιτο στο κινητο.

(και οχι οταν κανεις pinch στην κανονικη καμερα oπου παραμενει ψηφιακο.)

Υποθεση κανω , δεν ξερω πως δουλευει το lg . Απλα η εικονα που παρεθεσεις δειχνει ψηφιακο ζουμ.

 

Oσο περι σενσεροα δεν εχουν ιδιους.

Το ματε 20 προ εχει τον μεγαλυτερο σε μεγεθος με μεγαλυτερο pixel size 2um(αν μεινεις στα "default" 10μπχ) . (1/1.7")

To οπ ερχεται δευτερο με τον συνηθη "48αρη" με 1.6um (παλι μενοντας ομως στα 12μπχ ) (1/2")

Και μετα ερχονται τα απλα samsung και lg με αισθητηρες ..που καποτε μπορει να ηταν κορυφη. (1/2.55" με 1.4nm )

 

Για μενα καλο θα ηταν ολα τα κινητα να εχουν quad bayer sensora και μεταβλητο διαφραγμα οπως στο samsung για το 2020 και επειτα.

Aυτο θα εδινε ενα ακομα προβαδισμα φωτογραφικα σε οποιο το κανει.(για ημερησιες τουλαχιστον).

 

χμμ, τωρα καταλαβα. χθες το ειδα βιαστικα. ναι οντως ειναι σα να εχω κανει ζουμ απο την κυρια καμερα. ισως δεν πατησα καλα το κουμπι του 2x που παει στην 2η καμερα ή να εκανα κατα λαθος pinch και να πηγε με την κύρια καμερα.

Θα ανεβασω αλλο συγκριτικο τωρα οπου ειναι με τη 2η για να δουμε εκει διαφορες αν και μερα.

 

Οσο για τους αισθητηρες, οταν ελεγα τα αλλα εννοουσα το note και το ΟΡ, δεν ειχα δει οτι το τελευταιο εχει πιο μεγαλο. για το ΜΑΤΕ το ξερω οτι ειναι μεγαλος και γιαυτο η τοση διαφορα. και γενικα για αλλα κινητα οπως το xperia 5 που θαθελα να ειχα στη συγκριση ή το u12 που αναφερθηκε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εξαιρετική η δουλειά σου. Πραγματικά μπράβο για τον κόπο σου να κάνεις τόσο σπουδαία συγκριτικά.

 

Λοιπόν εγώ από αυτά που είδα θα ξεκινήσω σετ-σετ, να εστιάσω σε κάποια θέματα.

 

Πρώτο σετ. Τζάκι. Σε αυτό μου άρεσε περισσότερο το V40 και το OP7. Νομίζω βέβαια πως το ν40 έχει κρατήσει περισσότερη λεπτομέρεια σε όλο το εύρος. Υπερτερεί στο γεγονός ότι λόγω διαφραγματος μπορεί και διατηρεί χαμηλό iso. Το mate δε το περίμενα τόσο χάλια, γιατί γενικά η φωτό του είναι σα να έχει χάσει την εστίαση, αλλά μάλλον αδικείται γιατί η φωτό είναι κουνημενη. Πχ το κεφάλι του πουλιού δεν διακρίνεται και γενικά πολλή θολούρα. Το note έχει σηκώσει ψηλά iso, έχει κρατήσει πολλή λεπτομέρεια, αλλά ΑΡΚΕΤΟ ΘΌΡΥΒΟ στο κέντρο. Επισης, βλέπω ότι γενικά το note υποφέρει στις άκρες. Μου άρεσε λοιπόν του OnePlus και του V40, με το v40 να έχει λίγο πιο σωστό επίπεδο φωτισμού. Νομίζω το ΟΡ το παρακανε.

 

Το μπροκολακι τώρα :-). Το note συνεχίζει να μη μου αρέσει. Τα χρώματα δείχνουν ξεπλυμενα. Το v40 μου αρέσει πολύ, λόγω του ότι φαίνεται ότι το κάθε αντικείμενο έχει σωστό χρώμα και με έντονη υφή. Χαρακτηριστικό το σουβέρ, όπου οι χρυσές λεπτομέρειες, διαχωρίζονται πλήρως με το άσπρο υπόβαθρο, ενώ το νοτε τα έχει βάλει στο μπλέντερ. Το ΟΡ7, έχει ξεκαθαρα επηρεάσει το WB από τα κίτρινα πόδια και έχει δώσει κίτρινο τόνο ακόμη και στο τραπέζι. Το mate για κάποιο λόγο εξαφάνισε το pattern του σουβέρ, λόγω φωτεινότητας.

 

Πάμε εκκλησία. Παρατήρηση πρώτη, νομίζω ότι με το v40 δεν έκανε αρκετό pinch και παρέμεινε στην κύρια κάμερα.

 

wide cameras: του mate σκέτο χάλι. Απαράδεκτη εντελώς. Στις άκρες έχει εξαφανίσει τα πάντα. Του v40 δεν έχει κάνει καλή διαχείριση φωτός στο κέντρο και έχει χάσει παρα πολλή λεπτομέρεια. Του ΟΡ7 εξαιρετική. Αν και δεν έδωσε αρκετό καθόλου φως στο δέντρο αριστερά, αφήνοντας μαύρο το θέμα, έδωσε όμορφα την εκκλησία. Το νοτε τώρα φώτισε μεν καλύτερα τις άκρες, αλλά τις έκανε εντελώς blurred. Σε αυτή τη φώτο, θα έλεγα ότι την καλύτερη αίσθηση την δίνει το v40. Μπορεί να έχει περισσότερο θόρυβο στις άκρες, όμως έχει δώσει την πλήρη εικόνα του περιβάλλοντος του θέματος, που είναι και ο σκοπός της wide. Ποιοτικά όμως είναι του ΟΡ, αν και στερείται σημαντικού DR.

 

Κύρια κάμερα.. Ο βασιλιάς της νύχτας είναι εδώ και νομίζω είναι το mate. Παρόλο που έχει ενα μωβ τόνο στις άκρες έχει κάνει ΤΕΛΕΙΑ διαχείριση του φωτισμού. Το note μάλλον έχει τη χειρότερη λήψη εδώ, στην δεξιά πλευρά της φωτογραφίας τα πασαλειψε όλα και τα παστελιασε και στο δάπεδο μπροστά. Το OP7 πολύ καλό στο κέντρο, αλλά στα σκούρα δεξιά τα έκανε χάλια και αυτό.

 

Στη ζουμ κάμερα μου αρέσει του OP, αλλά δε βλέπω κάποια τρελή διαφορά.

 

Σούπερ Μάρκετ. To note παραμένει το χειρότερο. Κιτρινιασε την φωτογραφία, και έδωσε πολύ θόρυβο γενικά χάλια. Το v40 κυνήγησε πολύ την τελευταία θέση, αλλά το έσωσε με λίγη καλύτερη λεπτομέρεια και κυρίως καλύτερη διαχείριση θορύβου. Νομίζω το OP7 στη δεύτερη φωτό έδωσε ρέστα. Παρά το ότι είναι λίγο πιο πίσω σε DR μου αρέσει περισσότερο η φωτογραφία του, λόγω φυσικότητας. Λιγότερο φωτεινή, και στα σκοτεινά σημεία, αλλά καλύτερη υφή.

 

Στη γέφυρα. Είναι πολύ δύσκολη φωτογραφία. Μου έκανε περισσότερη εντύπωση η υπερβολική προσπάθεια του ΟΡ να ανταποκριθεί απέναντι στον ήλιο, έχοντας δώσει μωβ τόνο σε ένα κομμάτι του ουρανού.

 

Γενικά διαπιστώνω ότι τελικά κανένα δεν είναι τόσο καλό και κανένα τόσο κακό. Overall μου φαίνεται δυνατότερο το ΟΡ, χωρίς καλή wide όμως. Outsider το V40, που όμως αν σκεφτούμε ότι είναι χρονιάς S9+, δεν θα έπρεπε να είναι τόσο κοντά ή και καλύτερο από το Note και μάλιστα με μάλλον την καλύτερη wide. Παλεύει στο θέμα λεπτομέρειας αλλά τα καταφέρνει καλά λόγω διαχείρισης iso κλπ, έχοντας πολύ καλό ΑΙ. Δίνει πολύ ξεκάθαρο τόνο χρωμάτων και οι φωτογραφίες του φαίνονται πολύ φυσικές.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα συγκριση indoor Με αρκετο φως:

 

Note 10+

49476312718_978d6fcc28_c.jpgNote 10 plus by Nikos Bletas, on Flickr

op 7T pro

49477036777_b1a5494b18_c.jpgIMG_20200201_200401 by Nikos Bletas, on Flickr

 

mate 20pro

49476355988_65c2777a75_c.jpgIMG_20200201_200348 by Nikos Bletas, on Flickr

 

v40:

49476742816_f0e5a1f2a8_c.jpgV40 by Nikos Bletas, on Flickr

 

Note10 pro

49476283363_862f801acc_c.jpgNote 10 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

op7t pro

49477036692_a46cbe3295_c.jpgIMG_20200201_200640 by Nikos Bletas, on Flickr

 

mate20 pro

49477062607_34da9ecc13_c.jpgIMG_20200201_200711 by Nikos Bletas, on Flickr

 

v40

49476964382_905a8e1828_c.jpgV40 by Nikos Bletas, on Flickr

 

note 10+

49476285458_3805feb543_c.jpgNote 10 plus by Nikos Bletas, on Flickr

op7T

49476816481_fce0109c30_c.jpgIMG_20200201_164059 by Nikos Bletas, on Flickr

V40

49476969652_5f667f9529_c.jpgV40 by Nikos Bletas, on Flickr

 

note 10

49476992702_a066042e10_c.jpgNote 10 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

op7T

49476816711_a7a9c75ed0_c.jpgIMG_20200201_164102 by Nikos Bletas, on Flickr

 

V40

49476258163_c379c26fbb_c.jpgV40 by Nikos Bletas, on Flickr

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

note10+

49476992347_bf3b76515d_c.jpgNote 10 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

op7t

49476330388_f5bc0dfff6_c.jpgIMG_20200201_164108 by Nikos Bletas, on Flickr

 

V40

49476969452_0398da2a7e_c.jpgV40 by Nikos Bletas, on Flickr

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εξαιρετική η δουλειά σου. Πραγματικά μπράβο για τον κόπο σου να κάνεις τόσο σπουδαία συγκριτικά.

 

Λοιπόν εγώ από αυτά που είδα θα ξεκινήσω σετ-σετ, να εστιάσω σε κάποια θέματα.

 

Πρώτο σετ. Τζάκι. Σε αυτό μου άρεσε περισσότερο το V40 και το OP7. Νομίζω βέβαια πως το ν40 έχει κρατήσει περισσότερη λεπτομέρεια σε όλο το εύρος. Υπερτερεί στο γεγονός ότι λόγω διαφραγματος μπορεί και διατηρεί χαμηλό iso. Το mate δε το περίμενα τόσο χάλια, γιατί γενικά η φωτό του είναι σα να έχει χάσει την εστίαση, αλλά μάλλον αδικείται γιατί η φωτό είναι κουνημενη. Πχ το κεφάλι του πουλιού δεν διακρίνεται και γενικά πολλή θολούρα. Το note έχει σηκώσει ψηλά iso, έχει κρατήσει πολλή λεπτομέρεια, αλλά ΑΡΚΕΤΟ ΘΌΡΥΒΟ στο κέντρο. Επισης, βλέπω ότι γενικά το note υποφέρει στις άκρες. Μου άρεσε λοιπόν του OnePlus και του V40, με το v40 να έχει λίγο πιο σωστό επίπεδο φωτισμού. Νομίζω το ΟΡ το παρακανε.

 

Το μπροκολακι τώρα :-). Το note συνεχίζει να μη μου αρέσει. Τα χρώματα δείχνουν ξεπλυμενα. Το v40 μου αρέσει πολύ, λόγω του ότι φαίνεται ότι το κάθε αντικείμενο έχει σωστό χρώμα και με έντονη υφή. Χαρακτηριστικό το σουβέρ, όπου οι χρυσές λεπτομέρειες, διαχωρίζονται πλήρως με το άσπρο υπόβαθρο, ενώ το νοτε τα έχει βάλει στο μπλέντερ. Το ΟΡ7, έχει ξεκαθαρα επηρεάσει το WB από τα κίτρινα πόδια και έχει δώσει κίτρινο τόνο ακόμη και στο τραπέζι. Το mate για κάποιο λόγο εξαφάνισε το pattern του σουβέρ, λόγω φωτεινότητας.

 

Πάμε εκκλησία. Παρατήρηση πρώτη, νομίζω ότι με το v40 δεν έκανε αρκετό pinch και παρέμεινε στην κύρια κάμερα.

 

wide cameras: του mate σκέτο χάλι. Απαράδεκτη εντελώς. Στις άκρες έχει εξαφανίσει τα πάντα. Του v40 δεν έχει κάνει καλή διαχείριση φωτός στο κέντρο και έχει χάσει παρα πολλή λεπτομέρεια. Του ΟΡ7 εξαιρετική. Αν και δεν έδωσε αρκετό καθόλου φως στο δέντρο αριστερά, αφήνοντας μαύρο το θέμα, έδωσε όμορφα την εκκλησία. Το νοτε τώρα φώτισε μεν καλύτερα τις άκρες, αλλά τις έκανε εντελώς blurred. Σε αυτή τη φώτο, θα έλεγα ότι την καλύτερη αίσθηση την δίνει το v40. Μπορεί να έχει περισσότερο θόρυβο στις άκρες, όμως έχει δώσει την πλήρη εικόνα του περιβάλλοντος του θέματος, που είναι και ο σκοπός της wide. Ποιοτικά όμως είναι του ΟΡ, αν και στερείται σημαντικού DR.

 

Κύρια κάμερα.. Ο βασιλιάς της νύχτας είναι εδώ και νομίζω είναι το mate. Παρόλο που έχει ενα μωβ τόνο στις άκρες έχει κάνει ΤΕΛΕΙΑ διαχείριση του φωτισμού. Το note μάλλον έχει τη χειρότερη λήψη εδώ, στην δεξιά πλευρά της φωτογραφίας τα πασαλειψε όλα και τα παστελιασε και στο δάπεδο μπροστά. Το OP7 πολύ καλό στο κέντρο, αλλά στα σκούρα δεξιά τα έκανε χάλια και αυτό.

 

Στη ζουμ κάμερα μου αρέσει του OP, αλλά δε βλέπω κάποια τρελή διαφορά.

 

Σούπερ Μάρκετ. To note παραμένει το χειρότερο. Κιτρινιασε την φωτογραφία, και έδωσε πολύ θόρυβο γενικά χάλια. Το v40 κυνήγησε πολύ την τελευταία θέση, αλλά το έσωσε με λίγη καλύτερη λεπτομέρεια και κυρίως καλύτερη διαχείριση θορύβου. Νομίζω το OP7 στη δεύτερη φωτό έδωσε ρέστα. Παρά το ότι είναι λίγο πιο πίσω σε DR μου αρέσει περισσότερο η φωτογραφία του, λόγω φυσικότητας. Λιγότερο φωτεινή, και στα σκοτεινά σημεία, αλλά καλύτερη υφή.

 

Στη γέφυρα. Είναι πολύ δύσκολη φωτογραφία. Μου έκανε περισσότερη εντύπωση η υπερβολική προσπάθεια του ΟΡ να ανταποκριθεί απέναντι στον ήλιο, έχοντας δώσει μωβ τόνο σε ένα κομμάτι του ουρανού.

 

Γενικά διαπιστώνω ότι τελικά κανένα δεν είναι τόσο καλό και κανένα τόσο κακό. Overall μου φαίνεται δυνατότερο το ΟΡ, χωρίς καλή wide όμως. Outsider το V40, που όμως αν σκεφτούμε ότι είναι χρονιάς S9+, δεν θα έπρεπε να είναι τόσο κοντά ή και καλύτερο από το Note και μάλιστα με μάλλον την καλύτερη wide. Παλεύει στο θέμα λεπτομέρειας αλλά τα καταφέρνει καλά λόγω διαχείρισης iso κλπ, έχοντας πολύ καλό ΑΙ. Δίνει πολύ ξεκάθαρο τόνο χρωμάτων και οι φωτογραφίες του φαίνονται πολύ φυσικές.

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

 

Καταρχας σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. μαρεσει και το κανω και θεωρω οτι δινει οσο το δυνατον πιο σωστη εικονα για τις διαφορες των κινητων καθως ειναι αμεση η συγκριση.Φυσικα σε αμεση συγκριση παλι μπορουν πολλα να αλλαξουν αλλα δε γινεται να βγαλουμε 100 φωτο το καθε σημειο για να δουμε σε ποιο σεναριο πλεονεκτει το καθε ενα.

Εγω πχ τραβαω στο αυτοματο και χωρις ΑΙ που θεωρω οτι δεν δινει κατι παραπανω.

επισης κανω κανα ταπ αν χρειαστει γιατι σε παλιοτερα συγκριτικα ειχαν μεγαλες αποκλισεις σε εστιαση και φωτομετρηση και δεν ειχε νοημα η συγκριση, επομενως ιδιο ταπ σε ολα να ειμαστε πιο δικαιοι.

 

Τελος να πω οτι εβαλα και ενα ακομα σετ μιας και ειδα οτι σχολιασες τις φωτο απο το flickr Μου και πολλοι μπορει να απορουν που τις ειδες. Τις εβαζα σιγα σιγα για να μην χανομαστε.

 

Στη φωτο με το μπροκολο το πιο σωστο χρωματικα ειναι το V40, ομοιως και στο τζακι. Επειδη ειναι μες το σπιτι το τσεκαρα επι τοπου γιατι εξω καμια φορα μπορει να μην θυμομαστε ακριβως την αποχρωση.

Επισης οταν εβγαλα την κορη μου μες το σπιτι το V40 την εκανε πιο αλοιφη, και στη μπλουζα φαινονταν οι ινες μονο στα αλλα ενω το LG την εκανε και αυτη πουδρα τελειως..δεν ξερω αν εφταιξε η ληψη η συγκεκριμενη αλλα εκει λιγο με απογοητευσε.

 

Τελος να πω οτι το v40 αν δεν εχανε τοσο σε λεπτομερεια σε καποιες σκηνες θα το θεωρουσα κορυφη για τα λεφτα του και γιατι εχει συνολικα καλη παρουσια. ειδικα στην πιστοτητα χρωματων.

 

Το Mate εχει τρομερη λεπτομερεια στα δυσκολα..αλλα οντως χανεις ευκολα εστιαση καθως αργει να βγαλει τη φωτο. Θα προσπαθησω να βγαλω μερικες ακομα σημερα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Oυτε αδικειται ουτε εχει χασει την εστιαση.

 

Feature του μεγαλου αισθητηρα ειναι οταν εχεις εστιασει κοντα.

Το bokeh ειναι πιο εντονο, σιγουρα πιο φυσικο ,πιο αξιοπροσεκτο αν θελετε σε τετοιες καταστασεις.

 

Η φωτο δεν θα επρεπε να ειναι δειγμα ποσο κακο ή μη ειναι το ματε στο background αλλα ποσο ρηχο βαθος πεδιου εχει σε σχεση με τα υπολοιπα.

Αν εβγαζες το μπροκολο απο το καδρο και απλα ειχες μονο το χωρο απεναντι δεν θα ειχε τοσο εντονο bokeh (οut of focus το background).

Στην ιδια φαση αν εκανες ταπ πχ τον τοιχο με το ματε θα εδειχνε blurry το μπροκολο σε σχεση με τα υπολοιπα.

 

Ξαναλεω (για tldr καταστασεις) ειναι ιδιαιτεροτητα ενος μεγαλυτερου αισθητηρα σε close focus καταστασεις. (οταν εστιαζεις σε κοντινα αντικειμενα).

 

 

y.g

Αν πετυχεις σουροπο-ηλιοβασιλεμα και εχεις χρονο βγαλε απο ενα raw.

 

Τις φωτος δεν τις εχω δει ακομα..απλα εστιασα σε αυτο που ειπωθηκε και ειδα τις συγκεκριμενες.

Link to comment
Share on other sites

Oυτε αδικειται ουτε εχει χασει την εστιαση.

 

Feature του μεγαλου αισθητηρα ειναι οταν εχεις εστιασει κοντα.

Το bokeh ειναι πιο εντονο, σιγουρα πιο φυσικο ,πιο αξιοπροσεκτο αν θελετε σε τετοιες καταστασεις.

 

Η φωτο δεν θα επρεπε να ειναι δειγμα ποσο κακο ή μη ειναι το ματε στο background αλλα ποσο ρηχο βαθος πεδιου εχει σε σχεση με τα υπολοιπα.

Αν εβγαζες το μπροκολο απο το καδρο και απλα ειχες μονο το χωρο απεναντι δεν θα ειχε τοσο εντονο bokeh (οut of focus το background).

Στην ιδια φαση αν εκανες ταπ πχ τον τοιχο με το ματε θα εδειχνε blurry το μπροκολο σε σχεση με τα υπολοιπα.

 

Ξαναλεω (για tldr καταστασεις) ειναι ιδιαιτεροτητα ενος μεγαλυτερου αισθητηρα σε close focus καταστασεις. (οταν εστιαζεις σε κοντινα αντικειμενα).

 

 

y.g

Αν πετυχεις σουροπο-ηλιοβασιλεμα και εχεις χρονο βγαλε απο ενα raw.

 

Τις φωτος δεν τις εχω δει ακομα..απλα εστιασα σε αυτο που ειπωθηκε και ειδα τις συγκεκριμενες.

 

Θα προσπαθησω αποψε να σου βγαλω για να δωσω πισω το ΟΡ αυριο και να δω ποιο θα κρατησω για μενα μετα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όσον αφορά το ΑΙ, θα έλεγα ότι έχω δει τεράστια βελτίωση στο G6 που έχω. Κυρίως σε καταστάσεις που υπάρχουν έντονες διαφορές φωτισμού στο κάδρο Σκέψου με το ΑΙ, πλέον η GCam δεν χρειάζεται. Πολύ ενοχλητικό όμως το γεγονός ότι κάνει πολύ ώρα να το ενεργοποιήσει... Τώρα το v40 ίσως δεν το έχει ανάγκη από το ΑΙ. Θα το διαπιστώσω σε δύο μέρες που θα έχω και εγώ το δικό μου στα χέρια μου

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όσον αφορά το ΑΙ, θα έλεγα ότι έχω δει τεράστια βελτίωση στο G6 που έχω. Κυρίως σε καταστάσεις που υπάρχουν έντονες διαφορές φωτισμού στο κάδρο Σκέψου με το ΑΙ, πλέον η GCam δεν χρειάζεται. Πολύ ενοχλητικό όμως το γεγονός ότι κάνει πολύ ώρα να το ενεργοποιήσει... Τώρα το v40 ίσως δεν το έχει ανάγκη από το ΑΙ. Θα το διαπιστώσω σε δύο μέρες που θα έχω και εγώ το δικό μου στα χέρια μου

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

 

Θα το βάλω απόψε που θα βγάλω τις τελευταίες και θα δούμε. Παλιά ήταν πάντως εκτός τόπου και χρόνου σε όλα τα κινητά και κατάλαβα ότι ήταν απλό μάρκετινγκ. Ειδικά το βράδυ απλά φωτιζε πολύ αλλά διελυε τη λεπτομέρεια

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κόντρα στον ήλιο εκεί στο γεφυράκι, το Note 10+ τον δείχνει πιο καθαρό τον ήλιο! Ενώ τα άλλα τον σκορπάνε! Θέλω να πω ότι τον δείχνει σχεδόν σαν φεγγάρι. Δεν πρόσεξα αν ηταν ίδια η ώρα που τις έβγαλες.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κόντρα στον ήλιο εκεί στο γεφυράκι, το Note 10+ τον δείχνει πιο καθαρό τον ήλιο! Ενώ τα άλλα τον σκορπάνε! Θέλω να πω ότι τον δείχνει σχεδόν σαν φεγγάρι. Δεν πρόσεξα αν ηταν ίδια η ώρα που τις έβγαλες.

 

Ταυτόχρονα ήταν αλλά καμία φορά αν φύγεις λίγες μοίρες πιο κάτω πχ τότε τον δείχνει πολύ διαφορετικά. Είναι δύσκολο να πετύχεις ακριβώς ίδιο κάδρο αλλά σίγουρα τα συμπεράσματα βγαίνουν. Στη ζουμ το one plus έχει κάνει αυτή την γραμμή από το φως που μου έκανε και το one plus 6t...τυχαία το είδα καθώς έσβηνα παλιές φώτο

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω μια σύγκριση μεταξύ G6 και s9. Απλά όσον αφορά το G6 έκανα 3 λήψεις: πρώτη χωρίς ΑΙ, δεύτερη με ΑΙ on ( εφαρμογή κάμερας LG) και η τρίτη λήψη με Ĝcam HDR on (όχι hdr+).

 

49484030107_023f827c06_z.jpg

G6-NoAI by Stavros Filippakis - Flickr2BBcode LITE

 

49483334703_64a1c96bf7_z.jpg

G6-AI by Stavros Filippakis - Flickr2BBcode LITE

 

49483824771_6c313fd9e7_z.jpg

G6-Gcam-hdr(no-hdr+) by Stavros Filippakis - Flickr2BBcode LITE

49483343423_e2783180e5_z.jpg

Samsung-S9 by Stavros Filippakis - Flickr2BBcode LITE

 

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω μια σύγκριση μεταξύ G6 και s9. Απλά όσον αφορά το G6 έκανα 3 λήψεις: πρώτη χωρίς ΑΙ, δεύτερη με ΑΙ on ( εφαρμογή κάμερας LG) και η τρίτη λήψη με Ĝcam HDR on (όχι hdr+).

 

[ig]https://live.staticflickr.com/65535/49484030107_023f827c06_z.jpg[/img]

G6-NoAI by Stavros Filippakis - Flickr2BBcode LITE

 

[ig]https://live.staticflickr.com/65535/49483334703_64a1c96bf7_z.jpg[/img]

G6-AI by Stavros Filippakis - Flickr2BBcode LITE

 

[ig]https://live.staticflickr.com/65535/49483824771_6c313fd9e7_z.jpg[/img]

G6-Gcam-hdr(no-hdr+) by Stavros Filippakis - Flickr2BBcode LITE

[ig]https://live.staticflickr.com/65535/49483343423_e2783180e5_z.jpg[/img]

Samsung-S9 by Stavros Filippakis - Flickr2BBcode LITE

 

 

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

 

 

Οντως νομιζω οτι με ΑΙ ειναι καλυτερη στις ακρες ειδικα. ΠΧ το πευκο φαινεται καλυτερα. δεν ξερω αν πασχει καπου αλλου αλλα να πω την αληθεια το ΑΙ ξεχναω να το βαλω, μου εχει μεινει και το αποφευγω. Σε σχεση με το σ9 δε μπορω να καταλαβω ποιο ειναι καλυτερο, αν ειναι..

Edited by Nikos_Mpl

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Βαζω μερικες ακομα για συγκριση και ερχονται κανα 2 σετ τις επομενες μερες.

Εδω πηγα λιγο πριν την δυση του ηλιου και εκανα ταπ στο καραβι στις πρωτες και στη μαντρα μετα. Σε επομενο συγκριτικο θα βαλω και ενα τοπιο οπου εχω και raw ταυτοχρονα για οποιον θελει αλλα επειδη μαζευονται πολλες λεω να το δουμε αργοτερα.

 

49484645957_0bee2d6a5e_c.jpgMate 20 pro by Nikos Bletas, on Flickr

 

49483920503_bc92f81ab2_c.jpgOP 7t Pro by Nikos Bletas, on Flickr

 

49493010177_e2fdbd2ace_c.jpgNote 10 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

49483938788_ed84cdf0e8_c.jpgLG V40 by Nikos Bletas, on Flickr

 

49483949523_447e43b8b9_c.jpgMate 20 pro by Nikos Bletas, on Flickr

 

49484615977_194b2ef75c_c.jpgOP 7t Pro by Nikos Bletas, on Flickr

 

49492295453_25dd98af18_c.jpgNote 10 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

49483937773_9600141e32_c.jpgLG V40 by Nikos Bletas, on Flickr

 

49484645437_63f402b0c1_c.jpgMate 20 pro by Nikos Bletas, on Flickr

 

49483920038_961fd48332_c.jpgOP 7t Pro by Nikos Bletas, on Flickr

 

49493005657_3d429a8da2_c.jpgNote 10 plus by Nikos Bletas, on Flickr

 

49484425196_954378b980_c.jpgLG V40 by Nikos Bletas, on Flickr

 

 

Α! και να πω οτι ειχα μπερδευτει με το ΟΡ, νομιζα πως ειχα το 7 prο αρχικα, αλλα μετα μπερδευτηκα και ειδα 7Τ για καποιο λογο. το κινητο ειναι το 7 προ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...