Jump to content

Poco F1


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε τι πρόληψη; Λες να μην ξέρει ο κατασκευαστής; Πρώτη φορά παίρνετε συσκευή με ταχυφόρτιση; Το Lg G6 που έχω 2 χρόνια επίσης με ταχυφόρτιση δεν έχει κανένα θέμα ούτε έχω παρατηρήσει κάποια αισθητή διαφορά στην απόδοση της μπαταρίας.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεκτή η άποψη σας. Δεχτείτε και την δική μας όμως. Δικαίωμα μας να κάνουμε ότι νομίζουμε καλύτερο για το κινητό μας .
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα από εμάς. Επειδή γουστάρουμε να φορτίζουμε πιο αργά δικαίωμα μας λοιπόν. Απαντήσεις του τύπου δεν ξέρει ο κατασκευαστής κλπ αλλού. Αυτά και τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χαλαρώνεις λίγο λέω εγώ γιατί δεν θα σου απαντώ πάντα ευγενικά. Γράφεις σε δημόσιο φόρουμ. Γράφεται αντίλογος γιατί

 

α) υπάρχει και η άλλη άποψη

β) υπάρχουν και άλλοι που διαβάζουν, δεν φιλτράρουν και πανικοβάλλονται χωρίς λόγο

 

Σου αρέσει δεν σου αρέσει ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα και από σένα και από μένα.

 

Δεν επιβάλλω προσωπικά την άποψη μου. Απλά την γράφω.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, δεν χρειάζεται ούτε ειρωνεία, ούτε επιθετικοί τόνοι. Προφανώς, ο καθένας μπορεί να κάνει ότι επιθυμεί (ότι γουστάρει), αλλά εδώ είναι ένα φόρουμ στο οποίο συνεργαζόμαστε σε ζητήματα σχετικά με το συγκεκριμένο κινητό, όχι ένας χώρος κατάθεσης προσωπικών επιθυμιών. Αν κάποιος επιθυμεί να φορτίζει το κινητό με αργή φόρτιση καλώς πράττει, αν επιθυμεί να φορτίζει με ταχυφόρτιση πάλι καλώς πράττει. Το τι επιθυμεί όμως ο καθένας δεν αποτελεί επιχείρημα. Για τις μπαταρίες ισχύουν συγκεκριμένα δεδομένα αποδεδειγμένα μέσω εργαστηριακών μετρήσεων. Η διάρκεια ζωής μίας μπαταρίας εξαρτάται από αρκετούς παράγοντες, όχι μονάχα με τι ταχύτητα φορτίζεται. Παίζει ρόλο η "εσωτερική αρχιτεκτονική", το εύρος της φόρτισης - αποφόρτισης και άλλα πολλά. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να βρει πηγές στο διαδίκτυο, πχ:

https://batteryuniversity.com/

 

Από κει και πέρα, σε γενικές γραμμές η απόδοση της μπαταρίας του κινητού ενός μέσου χρήστη παραμένει σε ικανοποιητικά επίπεδα για 2 με 3 χρόνια. Η ταχυφόρτιση έρχεται και κουμπώνει ακριβώς σε αυτό το σημείο. Σου φορτίζει ικανοποιητικά τη μπαταρία σε ιδιαίτερα σύντομο χρονικό διάστημα. Δεδομένου ότι ο μέσος χρήστης αλλάζει κινητό κάθε 2-3 έτη και ότι έχει πρόσβαση για τουλάχιστον 30 λεπτά ανά 8ωρο σε πηγή φόρτισης (σε γραφείο ή όχημα) δεν βρίσκω πρακτικό λόγο για να μας απασχολεί τόσο έντονα το ζήτημα της μπαταρίας. Ιδίως, όταν το συγκεκριμένο κινητό έχει μπαταρία 4000mAh.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αλήθεια;Θα τσακωθείτε για τον τρόπο φόρτισης;(να τη βγάλουμε να την μετρήσουμε δηλ.).Για πείτε καλύτερα για ένα καλό τζάμι και χαλαρώστε ρε παιδιά.

ΥΓ. Πότε μα ποτέ δε σκέφτηκα τη φορτιστή να χρησιμοποιήσω και αν το φορτίσω στο 18/20/90%.Παιδες κινητό είναι, υπάρχουν πιο σημαντικα πράγματα στη ζωή μας που να μας απασχολούν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αλήθεια;Θα τσακωθείτε για τον τρόπο φόρτισης;(να τη βγάλουμε να την μετρήσουμε δηλ.).Για πείτε καλύτερα για ένα καλό τζάμι και χαλαρώστε ρε παιδιά.

ΥΓ. Πότε μα ποτέ δε σκέφτηκα τη φορτιστή να χρησιμοποιήσω και αν το φορτίσω στο 18/20/90%.Παιδες κινητό είναι, υπάρχουν πιο σημαντικα πράγματα στη ζωή μας που να μας απασχολούν.

Amazing h της nillkin ή h+ pro

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.Θελω όμως να μην έχει το μαύρο περίγραμμα γύρω γύρω αλά να καλύπτει και το πάνω μέρος που είναι οι κάμερες και το μαύρο
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα το εξής:Έχω την τελευταία dev και την τελευταία gcam.Σε λειτουργία βράδυ η στοκ βγάζει λίγο καλύτερα από την gcam.Την ημέρα νομίζω είναι ίδιες.Αν είναι έτσι τότε τι την θέλω την gcam αφού βγάζει καλύτερα με την στοκ;

έχεις επιλέξει νυχτερινή λήψη και στη gcam;

Το δικό μου πόρισμα είναι πως πράγματι α) στην ημέρα είναι σχεδόν ίδιες β) στη νύχτα η gcam είναι λίγο καλύτερη γ) στο βίντεο η στοκ είναι μονόδρομος λόγω EIS.

Στο τέλος της ημέρας, είναι προσωπικό γούστο και θέμα ευχρηστίας.

Προς το παρόν τις κρατώ και τις 2 (τη gcam την έχω ως συντόμευση στην αποθήκη).

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

 

Σου αρέσει δεν σου αρέσει ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα και από σένα και από μένα.

.

Χωρίς να κρίνω ποια είναι η καλύτερη μέθοδος για την φόρτιση της μπαταρίας, θέλω μόνο να πω σε αυτό ότι ο κατασκευαστής επίσης ξέρει ότι σε 2 χρόνια (το αργότερο) πρέπει να αγοράσεις το καινούργιο του μοντέλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κρίνω ποια είναι η καλύτερη μέθοδος για την φόρτιση της μπαταρίας, θέλω μόνο να πω σε αυτό ότι ο κατασκευαστής επίσης ξέρει ότι σε 2 χρόνια (το αργότερο) πρέπει να αγοράσεις το καινούργιο του μοντέλο!!!

 

Ποιος δεν το κάνει; Ειδικά εδώ μέσα που οι περισσότεροι έχουν και το μεράκι;

 

Για τους υπόλοιπους δεν μαλώνω ούτε ειρωνευομαι κάποιον. Γράφω απλά την γνώμη μου. Σε δημόσιο φόρουμ τεχνολογίας είμαστε. Δεν μπορώ να διαβάζω ότι η ταχυφόρτιση είναι πτου κακά.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Εκεί που πειραματιζομουν με την gcam, διαπίστωσα ότι δε βγάζει φωτό με το hdr απενεργοποιημένο.

Το έχει τσεκαρει κανένας άλλος;

Σιγά το πράγμα θα μου πεις.....κουβέντα να γίνεται.

 

edit: είμαι dev

 

Στάλθηκε από το Pocophone F1

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια προσπαθω ποσες ωρες να εγκαταστήσω το twrp και δεν μπορω με τιποτα! εχω ξεκλειδωσει το κινητο, αλλα αυτο το twrp δεν μπορω να το βαλω... για να ρουταρω το κινητο ειναι απαραίτητο αυτο?

 

 

καποιος να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ξεκλειδώσει, έχεις περάσει drivers στον υπολογιστή? Το twrp φλασαρεται μέσω εντολών τερματικού μέσα στον φάκελο adb που δημιουργείται στο pc κατά την εγκατάσταση των drivers.
Link to comment
Share on other sites

απο που κατεβαζω τους drivers? γτ και να το συνδεσω με το κινητο, δεν περνανε οι drivers αυτοματα...
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η διαδικασία είναι κάμποση, περνάει μια βόλτα από την ελληνική κοινότητα της miui το miui hellas gr και διάβασε εκεί τι θα κάνεις. Εχει οδηγούς με βήματα αναλυτικά και τα απαραίτητα αρχεία που θα χρειαστείς.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνουν παραεισαγωγή. Δεν τα παίρνουν μέσω αντιπροσωπείας/επίσημου εισαγωγέα.

 

Επίσης, γιατί "τι φάση"; Χρόνια υφίσταται αυτή η κατάσταση. Μαζί πάει συνήθως αυτό. Skroutz=1 χρόνος εγγύηση. Τώρα, αν 1-2 καταστήματα δίνουν 2 (προφανώς δική τους, γιατί αυτά που γράφτηκαν είναι από παλιές εμπειρίες ατόμων - δε μπορώ να σχολιάσω ευγενικά το Kaizer), δε θα κάτσω να το ψάξω και πολύ, γιατί οι διαφορές δεν είναι και τόσο τραγικές στο Pocophone. Βλέπεις και κάνεις. Προσωπικά, την εγγύηση τη θεωρώ "προίκα" του κινητού και θέλω 2 χρόνια. Επίσης, είναι κάτι που με τσαμπουκά δεν πρόκειται να το έχεις και αυτό γιατί το κάνουν όλα τα μαγαζιά εκτός από 1-2 και όχι το αντίστροφο.

 

Προσωπικά, για οτιδήποτε είναι Xiaomi, μόνο Mi Store, για να ασχολούμαι με έναν "έξυπνο" λιγότερο, από τους πολλούς εκεί έξω.

 

Fun fact: Σε πολύ γνωστό skroutzομαγαζο (δεν το έχει αναφέρει κανείς ακόμα στο thread), μου το έπαιζαν "τρέλα", με χοντρό πρόβλημα οθόνης σε κινητό, που ήταν και σε καθεστώς DOA. :rolleyes:

 

 

 

Και θέλουν και το λένε και το κάνουν... Τόσο απλά...

 

 

 

Αν και πήρες τότε το τελείως λάθος κινητό για εγγύηση, επιβεβαιώνει αυτά που γράφω πιο πάνω..

 

 

 

Αν εννοείς τα εικονίδια πάνω αριστερά, εμφανίζονται μόνο για λίγο, όταν υπάρξει κάποια καινούρια ειδοποίηση στη θέση του ρολογιού. Μετά εξαφανίζονται και την Υ θέση τους παίρνει το ρολόι. Δε χωράνε λόγω notch.

 

 

 

Προσωπικά, θα ήθελα να μπορώ να αλλάξω χρώματα δεξιά και αριστερά από το notch.

 

 

 

Δεν είναι πρόβλημα. Είναι η συνέχεια του εφέ, που εμφανίζεται όταν κατεβάζεις τη μπάρα ειδοποιήσεων.

 

Το πρόβλημα με την εγγύηση το δημιουργεί η info quest...Υπομονή μέχρι να έρθει η Xiaomi η ίδια στην ελλάδα...Καμμία αντιπροσωπεία δεν λέει το πήρες από αλλού πήγαινε το εκεί...Γι'αυτούς το ίδιο είναι...Η info quest.. υποστηρίζει όμως μόνο αυτούς που προμηθεύει....

Edited by morcheeba
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Poco F1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...