Jump to content

[Note 9] Διαθεσιμότητα και αγορά


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα.Δεν νομίζω οτι είναι ακριβώς έτσι γιατί άν κοιτάξεις στο Sammobile για κάθε μοντέλο υπάρχουν ξεχωριστά firmware για Vodafone, Cosmote και Greece το οποίο firmware Greece είναι για τα Unbranded κινητά.

Καλημέρα φίλε μου

 

Αν το κινητό έχει περασμένη την rom της cosmote με κωδικό COS αν δε κάνω λάθος και βάλεις sim της Vodafone αυτόματος θα γυρίσει το csc σε EUR . Αν θυμάσαι πολλά παιδιά είχαν σετάρει το κινητό τους χωρίς sim σε s8/note 8 και όταν έβαλαν sim το κινητού ζητούσε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να αλλάξει το csc . Οι rom στο sammobile απλά έχουν έτοιμο το csc . Στην ουσία είναι το ίδιο firmware με διαφορετικό CSC.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 579
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα φίλε μου

 

Αν το κινητό έχει περασμένη την rom της cosmote με κωδικό COS αν δε κάνω λάθος και βάλεις sim της Vodafone αυτόματος θα γυρίσει το csc σε EUR . Αν θυμάσαι πολλά παιδιά είχαν σετάρει το κινητό τους χωρίς sim σε s8/note 8 και όταν έβαλαν sim το κινητού ζητούσε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων για να αλλάξει το csc . Οι rom στο sammobile απλά έχουν έτοιμο το csc . Στην ουσία είναι το ίδιο firmware με διαφορετικό CSC.

Προσωπικά σέταρα το Note 9 την Παρασκευή χωρίς sim, και όταν έβαλα μετά τη sim της Cosmote δε ζήτησε επαναφορά εργοστασιακών.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που σου είπαν φίλε μου.. Μέχρι 31/08 υπάρχει έκπτωση 100€ χωρίς να δώσεις κινητό πίσω..

αχα.... τελος παντων. δε θα μπορουσα να το παρω αλλιως χωρις να δωσω το δικο μου. δηλαδη αν το φερουν μετα τις 31 δε θα εχω εκπτωση;! :cry:

1610> GA628> 3110> GF788e> CD920> V2288> T200> T65> 3410> T310> 6600> P800> K500i> 6630> N70> N82> X10 mini> Desire> Desire S> S3 > Note 3 > Note 8 > Note 9 > Note 20 Ultra... ΟΥΦ! :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σέταρα το Note 9 την Παρασκευή χωρίς sim, και όταν έβαλα μετά τη sim της Cosmote δε ζήτησε επαναφορά εργοστασιακών.

 

Από ποιο μαγαζί το πήρες; Μπορείς να δεις τι csc έχεις;

Link to comment
Share on other sites

αχα.... τελος παντων. δε θα μπορουσα να το παρω αλλιως χωρις να δωσω το δικο μου. δηλαδη αν το φερουν μετα τις 31 δε θα εχω εκπτωση;! :cry:

 

Απλά αφού η έκπτωση δεν εξαρτάται απ το αν δώσεις το παλιό σου τηλέφωνο ή όχι μπορείς να το πουλήσεις μόνος σου σε καλύτερη τιμή και να πάρεις και τα 100€ έκπτωση.. Με προϋπόθεση βέβαια να μην βιάζεσαι τα χρήματα και να χεις υπομονή να το πουλήσεις.. Κατά τα άλλα δεν παίζει ρόλο ποτε θα παραλάβεις αλλά ποτέ το έχεις παραγγείλει, δεν μπορούν να σε χρεώσουν περισσότερο από όσο το έχεις παραγγείλει!

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να πάρω το δικό μου από Γερμανό Πάτρας. Δεν δέχονταν με τίποτα να δώσουν τα 100 ευρω χωρίς ανταλλαγή. Ούτε καν το πέρναγε το σύστημά τους χωρίς να βάλουν ανταλλαγή συγκεκριμένο άλλο κινητό. Πήρα και την εξυπηρέτηση, έκανα φασαρία, τίποτα. Επίσης το ίδιο και στο Public Πάτρας. Οπότε, στους 2-3 που συνέβη αυτό, έγινε προφανώς κατά λάθος από υπαλλήλους ή κάτι παρόμοιο. Γενικά δεν ισχύει...
off / d.
Link to comment
Share on other sites

Από ποιο μαγαζί το πήρες; Μπορείς να δεις τι csc έχεις;
Public.

aaee8a68dba9aaf59a9570241f515b03.jpg

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να πάρω το δικό μου από Γερμανό Πάτρας. Δεν δέχονταν με τίποτα να δώσουν τα 100 ευρω χωρίς ανταλλαγή. Ούτε καν το πέρναγε το σύστημά τους χωρίς να βάλουν ανταλλαγή συγκεκριμένο άλλο κινητό. Πήρα και την εξυπηρέτηση, έκανα φασαρία, τίποτα. Επίσης το ίδιο και στο Public Πάτρας. Οπότε, στους 2-3 που συνέβη αυτό, έγινε προφανώς κατά λάθος από υπαλλήλους ή κάτι παρόμοιο. Γενικά δεν ισχύει...
Πλαίσιο κ media mrkt ρώτησες; Μήπως και γίνει . Βασικά έχω καταλάβει ότι επικρατεί μπαχαλο και είναι θέμα καταστήματος το πώς ερμηνεύει όλο αυτό με την έκπτωση και το trade

 

Στάλθηκε από Χαβάη

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Ζω το θέατρο του παραλόγου! Χωρίς ίχνος υπερβολής.

 

Έδωσα την παραγγελία την Πέμπτη. Ήταν να παραλάβω την Παρασκευή, τελικά η συσκευή δεν ήρθε. Μιλάω την Παρασκευή με τα κεντρικά και μου λένε ότι δεν ξέρουν αννεχει γίνει αποστολή και το κατάστημα μόνο ξέρει αν έχει γίνει η αποστολή. Παίρνω τηλ το κατάστημα και λένε ότι δεν έχουν ιδέα για το αν έγινε η αποστολή και δε μπορούν να το δουν . Ξανά παίρνω στα κεντρικά και τους ρωτάω αν μπορούν με βάση τον αριθμό email και όνομα να δουν αν έγινε η αποστολή και μου απαντάνε ότι δεν μπορούν ούτε αυτοί ούτε κανένας άλλος να το δει ! Τους λέω δηλαδή στέλνετε εμπόρευμα χωρίς να ξέρετε ποιος παρέδωσε στην κούριερ ποτέ και για ποιο προορισμό; βάζετε δηλαδή κινητά σε πακέτα και τα στέλνετε; Μου λέει δεν είναι έτσι αλλά δεν απαντάει! Μου λέει να μιλήσετε με το κατάστημα και αυτοί θα ρωτήσουν την κούριερ αν έχουν το κινητό σας ,δηλαδή λέω θα πούνε ανοίξτε όλα τα δέματα και δείτε αν βρίσκετε μέσα κανένα note ? Από την άλλη το κατάστημα μου λέει ότι δεν έχει ιδέα και δεν είναι συστημική παραγγελία και δεν μπορεί να δει αν έγινε η αποστολή.

 

Ειλικρινά είναι απορίας άξιο πως ο Γερμανός κρατάει μαγαζιά και πως τα διαχειρίζονται. Με την λογική τους αν έχω κούριερ ανοίγω τα δέματα παίρνω ότι θέλω και κάνεις δεν θα μπορεί να ψάξει η να μάθει αν λείπει κάτι.....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βλέπουν στο SRS τί παραγγελία πρόκειται να τους έρθει από πριν, εφόσον μιλάς για Γερμανό. Αλλά επειδή αρκετοί δε ξέρουν, απλά παίρνουν το χαρτί παραγγελίας που τους φέρνει ο κούριερ και ελέγχουν στις κούτες αν ήρθαν όλα όσα αναφέρονται στο χαρτί. Από την άλλη μεριά, αν παράγγειλες Πέμπτη και δε το είχαν ετοιμοπαράδοτο, αποκλείεται να το έπαιρνες Παρασκευή. Λογικά σήμερα ή Τετάρτη θα μπορέσεις.

Τα κεντρικά όντως δε βλέπουν, μόνο αν είναι κάπου ετοιμοπαράδοτο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βλέπουν στο SRS τί παραγγελία πρόκειται να τους έρθει από πριν, εφόσον μιλάς για Γερμανό. Αλλά επειδή αρκετοί δε ξέρουν, απλά παίρνουν το χαρτί παραγγελίας που τους φέρνει ο κούριερ και ελέγχουν στις κούτες αν ήρθαν όλα όσα αναφέρονται στο χαρτί. Από την άλλη μεριά, αν παράγγειλες Πέμπτη και δε το είχαν ετοιμοπαράδοτο, αποκλείεται να το έπαιρνες Παρασκευή. Λογικά σήμερα ή Τετάρτη θα μπορέσεις.

Τα κεντρικά όντως δε βλέπουν, μόνο αν είναι κάπου ετοιμοπαράδοτο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δηλαδή φίλε μου το κατάστημα μπορεί να δει τι παραγγελίες θα παραλάβει και ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δει μόνο της επόμενης που θα έρθει, και ανάλογα με την περιοχή ή πόλη αλλα μαγαζιά τους πάνε τις παραγγελίες 3 φορές την βδομάδα σε άλλα δυο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Public.

aaee8a68dba9aaf59a9570241f515b03.jpg

 

Δεν είναι αυτό το csc του κινητού σου. Aυτό είναι ότι είναι ένα ευρωπαϊκό κινητό που ο κάτοχος του είναι από Eλλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δει μόνο της επόμενης που θα έρθει, και ανάλογα με την περιοχή ή πόλη αλλα μαγαζιά τους πάνε τις παραγγελίες 3 φορές την βδομάδα σε άλλα δυο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πώς θα μπορούσα να μάθω αν έφυγε η συσκευή, ποτέ έφυγε και ποτέ θα παραλάβω; Ένας άνθρωπος σε ένα γραφείο κάπου δεν μπορεί να πει ότι για τον τάδε ή συσκευή έφυγε τότε και θα παραδώθει τότε;;;

 

Ίσως κάποιος που να δουλεύει στον Γερμανό να μπορεί να με βοηθήσει. Είναι μεγάλη κοροϊδία όπως και το γεγονός ότι παραλαμβάνουν μονο Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό το csc του κινητού σου. Aυτό είναι ότι είναι ένα ευρωπαϊκό κινητό που ο κάτοχος του είναι από Eλλάδα.
Από που μπορώ να το δω αυτό που λες;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Από που μπορώ να το δω αυτό που λες;

 

Κατέβασε το phone info από το play store

Link to comment
Share on other sites

Ζω το θέατρο του παραλόγου! Χωρίς ίχνος υπερβολής.

 

Έδωσα την παραγγελία την Πέμπτη. Ήταν να παραλάβω την Παρασκευή, τελικά η συσκευή δεν ήρθε. Μιλάω την Παρασκευή με τα κεντρικά και μου λένε ότι δεν ξέρουν αννεχει γίνει αποστολή και το κατάστημα μόνο ξέρει αν έχει γίνει η αποστολή. Παίρνω τηλ το κατάστημα και λένε ότι δεν έχουν ιδέα για το αν έγινε η αποστολή και δε μπορούν να το δουν . Ξανά παίρνω στα κεντρικά και τους ρωτάω αν μπορούν με βάση τον αριθμό email και όνομα να δουν αν έγινε η αποστολή και μου απαντάνε ότι δεν μπορούν ούτε αυτοί ούτε κανένας άλλος να το δει ! Τους λέω δηλαδή στέλνετε εμπόρευμα χωρίς να ξέρετε ποιος παρέδωσε στην κούριερ ποτέ και για ποιο προορισμό; βάζετε δηλαδή κινητά σε πακέτα και τα στέλνετε; Μου λέει δεν είναι έτσι αλλά δεν απαντάει! Μου λέει να μιλήσετε με το κατάστημα και αυτοί θα ρωτήσουν την κούριερ αν έχουν το κινητό σας ,δηλαδή λέω θα πούνε ανοίξτε όλα τα δέματα και δείτε αν βρίσκετε μέσα κανένα note ? Από την άλλη το κατάστημα μου λέει ότι δεν έχει ιδέα και δεν είναι συστημική παραγγελία και δεν μπορεί να δει αν έγινε η αποστολή.

 

Ειλικρινά είναι απορίας άξιο πως ο Γερμανός κρατάει μαγαζιά και πως τα διαχειρίζονται. Με την λογική τους αν έχω κούριερ ανοίγω τα δέματα παίρνω ότι θέλω και κάνεις δεν θα μπορεί να ψάξει η να μάθει αν λείπει κάτι.....

 

Υπομονή φίλε σας καταλαβαίνω γιατί η ίδια αλυσίδα έκανε και τη δική μου παραγγελία τόσο δύσκολη που σκέφτηκα να την ακυρώσω.

Είχα κάνει προπαραγγελία με trade τηλεφωνικά 20/8 και επειδή είμαι σε διακοπές τους είπα ότι επιθυμώ να παραλάβω 4/9, κανένα πρόβλημα μου λένε θα σας ειδοποιήσει το κατάστημα όταν θα έχει τη συσκευή σας και τους λέτε για το πότε θα κάνετε την διαδικασία.

Επειδή ξέρω ότι είναι λίγο "δυσκίνητοι" καλώ εγώ το κατάστημα 24/8 για να τους ενημερώσω και μου λένε ότι η διαδικασία πρέπει να γίνει το αργότερο μέχρι 31/8 αλλιώς χάνω το trade αλλά και την έκπτωση! Ακόμη, ενώ τους εξήγησα ότι είχα συνεννοηθεί με το τηλεφωνικό κέντρο σχετικά ήταν απόλυτοι και ξεκαθάρισαν ότι για το trade θα έπρεπε να επιστρέψω το Ν8 μαζί με κουτί και ότι περιείχε η αρχική συσκευασία. Κλείνοντας μου είπαν ότι έχουν παραλάβει την συσκευή μου και θα την κρατήσουν μέχρι 31/8.

Σήμερα το πρωί έστειλα συγγενή μου, αφού του είχα στείλει το Ν8 και τον είχα αγγαρέψει να πάει στο σπίτι και να βρει το κουτί με τα συμπράγγαλα του, στο κατάστημα και του λένε ότι δεν έχουμε τη συσκευή αλλά θα την παραλάβουμε το μεσημέρι.

Με ενημερώνει, παίρνω τηλ το κατάστημα μετά από 10 λεπτά και μου λένε μόλις το παραλάβαμε (θαύμα).

Ξαναπάει ο άνθρωπος, κόβουν το τιμολόγιο και με το trade το τελικό ποσό βγαίνει €336 και κάτι ψιλά με αποφορολόγηση. Μικρότερο πόσο (το μονο θετικο) απ'οτι με είχαν ενημερώσει στο τηλέφωνο.

Γενικά ένα μπάχαλο σκέτο ή συγκεκριμένη αλυσίδα!

Link to comment
Share on other sites

Πλαίσιο κ media mrkt ρώτησες; Μήπως και γίνει . Βασικά έχω καταλάβει ότι επικρατεί μπαχαλο και είναι θέμα καταστήματος το πώς ερμηνεύει όλο αυτό με την έκπτωση και το trade

 

Στάλθηκε από Χαβάη

 

Πλαίσιο είχα ρωτήσει εξ αρχής και έλεγαν μάλιστα οτι ΜΟΝΟ στο Note 9 δέχονται ανταλλαγές και έχουμε έπειτα έκπτωση 100 ευρώ (ούτε καν δλδ αν ήθελες να πας να αγοράσεις στο S9+ και να κάνεις ανταλλαγή, χώρις βέβαια 100 ευρω έκπτωσης, δέχονταν επιστροφές). Στο MediaMarkt το είχα αποκλείσει γιατί δεν πέρναγαν την έκπτωση αυτούσια χωρίς αποφορολόγηση. Τελικά βρήκα ένα παλιό LG, το έδωσα για 2ευρω και πήρα το μπλε που είχα προ-παραγγείλει (επίσης, δεν υπήρχε πουθενά αλλού). Να πω ακόμα ότι στην τιμολόγηση, ούτε ο Γερμανός δεχόταν τα 100 ευρω αυτούσια, το σύστημα πέρναγε την έκπτωση με την αποφορολόγηση). Τελικά βρήκα τον υπεύθυνο του καταστήματος, κι επειδή όπως είχα πει, είχα ήδη μιλήσει μαζί του και μου είχε πει για αυτούσιο κουπόνι από την προηγούμενη εβδομάδα, πέρασε αυτός χειροκίνητα άλλη τιμή (μάλλον την πέρασε στην αξία της ανταλλαγής) για να μου το δώσει όσο θα το αγόραζα με αυτούσια τα 100 ευρω. Του βγάζω το καπέλο και τον παραδέχομαι γιατί φέρθηκε ως σωστός επαγγελματίας...

off / d.
Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο από το Πλαίσιο. Μου παραδίδουν αύριο το 512.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

Με το καλό!

Σου αφαιρούν το κατοστάρικο?

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα μπορούσα να μάθω αν έφυγε η συσκευή, ποτέ έφυγε και ποτέ θα παραλάβω; Ένας άνθρωπος σε ένα γραφείο κάπου δεν μπορεί να πει ότι για τον τάδε ή συσκευή έφυγε τότε και θα παραδώθει τότε;;;

 

 

 

Ίσως κάποιος που να δουλεύει στον Γερμανό να μπορεί να με βοηθήσει. Είναι μεγάλη κοροϊδία όπως και το γεγονός ότι παραλαμβάνουν μονο Δευτέρα Τετάρτη Παρασκευή

 

 

 

Μπορείς να πεις στο μαγαζί ότι εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα στην αποθήκη, τότε μέχρι Τετάρτη πρέπει να το έχεις. Αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα πχ τα κόλπα των iPhone, στο σύστημα τους γράφει την ημερομηνία δυνατότητας παραγγελίας της συσκευής πχ σε 20 μέρες. Να σου πει κάποιος με σιγουριά είναι μονο το κατάστημα το προηγούμενο απόγευμα, πχ Τετάρτη έρχεται η παραγγελία, μπορούν να δουν τί έρχεται την Τρίτη το απόγευμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από που μπορώ να το δω αυτό που λες;

 

Το samsung phone info λέει ότι νάνε στις μέτρησης του κινητού. Πήγαινε ρύθμισεις μετά πληροφορίες για το τηλέφωνο. Μετά πληροφορίες για το λογισμικό. Και καπου εκεί θα σου λέει Product code και θα έχει 3 γράμματα. Γράψε μου αυτά τα γράμματα. Αλλιώς βάλε το phone tester πήγαινε στο csc και δες πια 3 γράμματα λέει στο csc και πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις στο μαγαζί ότι εφόσον υπάρχει διαθεσιμότητα στην αποθήκη, τότε μέχρι Τετάρτη πρέπει να το έχεις. Αν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα πχ τα κόλπα των iPhone, στο σύστημα τους γράφει την ημερομηνία δυνατότητας παραγγελίας της συσκευής πχ σε 20 μέρες. Να σου πει κάποιος με σιγουριά είναι μονο το κατάστημα το προηγούμενο απόγευμα, πχ Τετάρτη έρχεται η παραγγελία, μπορούν να δουν τί έρχεται την Τρίτη το απόγευμα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα κάνω άλλον έναν κόπο. Ειλικρινά μου έβγαλαν την ψυχή.

Link to comment
Share on other sites

Με πήραν τηλέφωνο από το Πλαίσιο. Μου παραδίδουν αύριο το 512.

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Ρωτησες αν ισχυει η εκπτωση των €100 με ή χωρις επιστροφη συσκευης?

 

Επισης δεν μας ειπες χρωμα.

 

Καλοριζικο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 9] Διαθεσιμότητα και αγορά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...