Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανέβασα και φωτογραφίες από το τι εννοώ. Δείτε το home button...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από την έκδοση 9 του Android, το home button άλλαξε στα Pixel και Android One τηλέφωνα. Δηλαδή, πλέον δεν είναι απλά ένας κύκλος άλλα δύο (εμφανισιακά εννοώ) και πατώντας το κάνει ένα μικρό animation με χρωματιστές τελείες στα χρώματα της Google. Αυτό είναι by default. Ε, εμένα δεν είναι. Είναι μονίμως σα το παλιό κλασσικό home button χωρίς animation και ανά σπάνια διαστήματα και όποτε γουστάρει το κινητό αλλάζει σε αυτό που περιέγραψα στην αρχή. Και το ίδιο ξαφνικά αλλάζει πάλι.
Ok το'πιασα...

Αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είναι ρουτ και έχω βάλει το custom nav bar ώστε να αλλάξω τα κουμπιά και να φέρω το back button στα δεξιά που με βολεύει. Προφανώς αυτό μου έχει αλλάξει και την εμφάνιση....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα τι εννοείς....

Το πατάς μια φορά και σε γυρίζει στην αρχική σελίδα.

Το κρατάς πατημένο και ανοίγει google.

Χρώματα κτλ δεν έχω δει ποτέ.

Είμαι με nova και όχι με τον δικό του launcher (εάν παίζει κάποιο ρόλο σε αυτό που λες)

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

εμένα ποτέ δεν ήταν έτσι απο 8.1

στην 9 δεν αλλαξε κάτι

 

βέβαια λιγο καιρό το είχα έτσι μετά γύρισα το πως λειτουργεί όπως στα πιξελ (με το πλακέ home button)

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Είναι για να λειτουργεί το ξυπνητήρι και με κλειστή συσκευή. Αλλά όσο κι αν το έψαξα δεν βρήκα πώς γίνεται. Αν μπορεί να μας διαφωτίσει κάποιος καλό θα ήταν.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ήλπιζα να είναι, και έψαξα να βρω κάποιο app ξυπνητηριού που να το κάνει αλλά δεν τα κατάφερα. Το redmi 6 pro που έχει miui παίζει να το κάνει δηλαδή? Το app λέει έκδοση 9 μήπως είναι της google και χρησιμοποιείται μόνο από τις συσκευές που έχουν το κατάλληλο hardware?
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ήλπιζα να είναι, και έψαξα να βρω κάποιο app ξυπνητηριού που να το κάνει αλλά δεν τα κατάφερα. Το redmi 6 pro που έχει miui παίζει να το κάνει δηλαδή? Το app λέει έκδοση 9 μήπως είναι της google και χρησιμοποιείται μόνο από τις συσκευές που έχουν το κατάλληλο hardware?

Θα σε γελάσω. Στο redmi 4x που είχα πριν, το ξυπνητήρι λειτουργούσε και με κλειστό το κινητό. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία σε όλα τα smartphones. Είναι παρα πολύ χρήσιμη, αλλά ταυτόχρονα και παρα πολύ υποτιμημένη.

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορές όταν δέχομαι εισερχόμενη κλήση χτυπάει το ringtone αλλά δεν ανοίγει η οθόνη για να απαντήσω..καμιά ιδέα τι φταίει?
Link to comment
Share on other sites

δες μήπως έχει ενεργοποιηθεί το DND (do not disturb) που έχει ρύθμιση να μην ανάβει η οθόνη εισερχόμενη κλήση

Μερικές φορές όταν δέχομαι εισερχόμενη κλήση χτυπάει το ringtone αλλά δεν ανοίγει η οθόνη για να απαντήσω..καμιά ιδέα τι φταίει?

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής τρείς μήνες τις τελευταίες μέρες όταν πιέσω την συσκευή στην πλάτη ή μπροστά στα πλαίσια ακούω τριγμούς. Η συσκευή εξ αρχής μπήκε σε θήκη armor και δεν έχει πέσει κάτω. Μήπως πρέπει να πάει για έλεγχο?
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ..Έντο μεταξύ την ενεργοποίησα έτσι για δοκιμή,μου έκανα κλήση κ η οθόνη άναψε..
Link to comment
Share on other sites

έχει ρυθμίσεις ρε συ τι θα "παιρναει" όταν το έχεις ενεργό. ΔΕΝ ανάβει η οθόνη εάν το ρυθμίσεις έτσι. (εγώ το έχω να ανάβει και να ακούγεται ήχος μόνο για κάποιες επαφές που τις έχω με αστέρι)

Όχι δεν είναι ..Έντο μεταξύ την ενεργοποίησα έτσι για δοκιμή,μου έκανα κλήση κ η οθόνη άναψε..

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής τρείς μήνες τις τελευταίες μέρες όταν πιέσω την συσκευή στην πλάτη ή μπροστά στα πλαίσια ακούω τριγμούς. Η συσκευή εξ αρχής μπήκε σε θήκη armor και δεν έχει πέσει κάτω. Μήπως πρέπει να πάει για έλεγχο?

 

Δε μπορείς να τα έχεις όλα. Και καλά specs και καλή τιμή και καλή ποιότητα κατασκευής. Είναι κοινό χαρακτηριστικό των κινεζικών κινητών. Μην αγχώνεσαι....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής τρείς μήνες τις τελευταίες μέρες όταν πιέσω την συσκευή στην πλάτη ή μπροστά στα πλαίσια ακούω τριγμούς. Η συσκευή εξ αρχής μπήκε σε θήκη armor και δεν έχει πέσει κάτω. Μήπως πρέπει να πάει για έλεγχο?

 

Και μένα σε ένα σημείο έχει ένα ελαφρύ "Κρικ" από την ημέρα που το άνοιξα.

Σε armor case είναι και εμένα και πλέον μετά από 3 μήνες που έβγαλα τη θήκη για να βγάλω τη μια σιμ το δοκίμασα και δεν το κάνει.

Υποπτεύονται ότι όπως πουλάει το κινητό η θήκη έβαλε το καπάκι στην θέση του προσωρινά.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες ότι στις επαφές δεν εμφανίζει τους αριθμούς τηλεφώνου , email και τα άλλα στοιχεία σε κάθε επαφή, πάρα μόνο εάν κάνεις επεξεργασία της επαφής.

Αντίθετα έχει την επιλογή κλήση, αποστολή sms κλπ και καλεί μόνο τον προεπιλεγμένο αριθμό για κάθε επαφή, χωρίς να φαίνεται από πριν πιο νούμερο θα καλέσει.

Συμβαίνει και σε εσας; Έγινε με κάποια αναβάθμιση ή ειναι bug του δικού μου κινητού? Είναι αρκετά ενοχλητικό να μην μπορείς να δεις τα στοιχεία που περιλαμβάνει η κάθε επαφή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω παρατηρήσει τις τελευταίες μέρες ότι στις επαφές δεν εμφανίζει τους αριθμούς τηλεφώνου , email και τα άλλα στοιχεία σε κάθε επαφή, πάρα μόνο εάν κάνεις επεξεργασία της επαφής.

Αντίθετα έχει την επιλογή κλήση, αποστολή sms κλπ και καλεί μόνο τον προεπιλεγμένο αριθμό για κάθε επαφή, χωρίς να φαίνεται από πριν πιο νούμερο θα καλέσει.

Συμβαίνει και σε εσας; Έγινε με κάποια αναβάθμιση ή ειναι bug του δικού μου κινητού? Είναι αρκετά ενοχλητικό να μην μπορείς να δεις τα στοιχεία που περιλαμβάνει η κάθε επαφή!

 

το είδα μόλις, μου εμφανίζει κανονικά τα πάντα και τα τηλέφωνα και το email

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

το είδα μόλις, μου εμφανίζει κανονικά τα πάντα και τα τηλέφωνα και το email

 

Και εμένα το ίδιο, κανονικά...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να τα έχεις όλα. Και καλά specs και καλή τιμή και καλή ποιότητα κατασκευής. Είναι κοινό χαρακτηριστικό των κινεζικών κινητών. Μην αγχώνεσαι....

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση η αλήθεια είναι ότι με φόβισε μήπως το τρίξιμο ήταν ένδειξη για αποκόλληση μέρους μεταξύ πλακέτας ή οθόνης επειδή έχουμε ακούσει διάφορα περιστατικά. Είναι πολύ σωστό ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε ένα χαμηλού κόστους κινητό. Αλλά και σε ακριβό κινητό φίλου είδα την πλάτη από γυαλί να ραγίζει και η αντιπροσωπεία να επικαλείται κακη χρήση επειδή ο άνθρωπος το έβαζε στην τσέπη του. Δηλαδή που έπρεπε να το είχε στο στόμα του?

Link to comment
Share on other sites

μου ήρθαν οι 2 θήκες που ειχα παραγγείλει, θα τις έχω στα χέρια μου απο 22-23 του μηνα γιατι βρισκομαι εκτος

mi-a2-lite-cases.jpg

 

ενδιαφέρει κανεις να γράψω εντυπώσεις, παχος θηκης, ανεση στο χερι κλπ;

μιλάμε για αυτές εδω

 

https://www.banggood.com/Bakeey-Fabric-Splice-Soft-Edge-Shockproof-Protective-Case-For-Xiaomi-Mi-A2-Lite-Xiaomi-Redmi-6-Pro-p-1347945.html?rmmds=search&ID=41953&cur_warehouse=CN (η τελευταία)

https://www.banggood.com/Bakeey-Transparent-Plating-Shockproof-Soft-TPU-Back-Cover-Protective-Case-for-Xiaomi-Redmi-6-Pro-p-1361535.html?rmmds=search&ID=229&cur_warehouse=CN

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Και μένα σε ένα σημείο έχει ένα ελαφρύ "Κρικ" από την ημέρα που το άνοιξα.

Σε armor case είναι και εμένα και πλέον μετά από 3 μήνες που έβγαλα τη θήκη για να βγάλω τη μια σιμ το δοκίμασα και δεν το κάνει.

Υποπτεύονται ότι όπως πουλάει το κινητό η θήκη έβαλε το καπάκι στην θέση του προσωρινά.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Εγώ και χωρίς την θήκη σήμερα το έβγαλα για να δω μήπως έφταιγε η θήκη μετά από υπόδειξη φίλου που με είδε απογοητευμένο αλλά σε αρκετή πίεση στο μέρος κοντά στο δακτυλικό αποτύπωμα προς τα αριστερά και πανω δεξιά έκανε πάλι αυτό το τρίξιμο. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής με απέτρεψε να το στείλω για έλεγχο διότι δεν παρουσιάζει κάποια δυσλειτουργία και επομένως υποστήριξε ότι θα μου το επέστρεφαν με την ευγενική ένδειξη πάψε να έχεις απαιτήσεις! Αυτό δηλαδή που μου έγραψε και παραπάνω με απόλυτη ειλικρίνεια ο φίλος ότι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε ένα χαμηλού κόστους κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει σε ένα unboxing για το mi a2 lite πριν το αγοράσω ακόμη ότι αν το πίεζες από τα πλάγια ακούγεται ήχος και ότι έχει κάποιο κενό νομίζω, και ότι με τη θηκη του δεν ακούγεται κρακ κρακ. Εγώ πάντως δε μπήκα στη διαδικασία να πιέσω το δικό μου
Link to comment
Share on other sites

Είχα δει σε ένα unboxing για το mi a2 lite πριν το αγοράσω ακόμη ότι αν το πίεζες από τα πλάγια ακούγεται ήχος και ότι έχει κάποιο κενό νομίζω, και ότι με τη θηκη του δεν ακούγεται κρακ κρακ. Εγώ πάντως δε μπήκα στη διαδικασία να πιέσω το δικό μου

 

Σε Alcatel, Meizu, Xiaomi που είχα ο τριγμος ήταν πάντα παρόν. Είτε σε μικρότερο βαθμό είτε σε μεγαλύτερο. Λειτουργικά δεν επηρεάζει τη συσκευή παρά μόνο αν πέσει. Εκεί είναι το πρόβλημα...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα σήμερα ότι αν πας στις ρυθμίσεις,έπειτα 'προσβασιμοτητα' και κλικαρεις την επιλογή κατάργηση κινουμενων εικόνων,το τηλέφωνο φαίνεται να ανταποκρίνεται πολύ πιο γρήγορα.το αναφέρω για όποιον θέλει να δοκιμάσει
Link to comment
Share on other sites

καλύτερα βάλτο στο 0.5 όχι πλήρης κατάργηση γιατί από ότι θυμάμαι γίνεται τόσο γρήγορο που κάποιες φορές προλαβαίνεις να δεις τι γίνεται!

Ανακάλυψα σήμερα ότι αν πας στις ρυθμίσεις,έπειτα 'προσβασιμοτητα' και κλικαρεις την επιλογή κατάργηση κινουμενων εικόνων,το τηλέφωνο φαίνεται να ανταποκρίνεται πολύ πιο γρήγορα.το αναφέρω για όποιον θέλει να δοκιμάσει

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα βάλτο στο 0.5 όχι πλήρης κατάργηση γιατί από ότι θυμάμαι γίνεται τόσο γρήγορο που κάποιες φορές προλαβαίνεις να δεις τι γίνεται!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Συμφωνώ. Καλύτερα 0,5...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...