Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πάμε καλά. Συνδέω το handsfree και δεν κουδουνίζει το τηλ. Ούτε ακούγεται κλήση στο ακουστικό αν ακούω ραδιόφωνο πχ. Βγάζω το χαντςφρη και καμπάνα χτυπάει. Ομως δε γίνεται έτσι δουλειά. Τι να κάνω;

 

ελπίζω να κατάλαβα σωστά τι εννοείς.

σύνδεσα handsfree (ακουστικά με μικρόφωνο) στο κινητό, εβαλα μουσική και οταν με καλεσα εκοψε η μουσικη και ακουσα τον ηχο κλησης μου και απο την συσκευη και απο τα ακουστικά. Το ίδιο έγινε και όταν εβαλα ραδιόφωνο.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με την μπαταρία τι παίζει? Προχθές μου έβγαλε 8 ώρες οθόνη, σήμερα μου βγάζει μέχρι τώρα 5hr οθόνη και είναι στο 23% έχοντας ανοίξει και το data saver. wtf?

Το βράδυ που το άφησα με κλειστά δεδομένα και wifi μου έπεσε ένα 10% ενώ ήταν το τηλέφωνο σε αδράνεια.

Το τηλέφωνο το πήρα πριν 4 μέρες και τώρα το έστησα, με nova launcher, 2 sims, android 9 με τελευταία ενημέρωση 5 Ιανουαρίου. :blink:

Mi a2 lite 4/64.

Factory reset μόνο μέσα από το μενού γίνεται? αλλιώς πως μπαίνεις recovery να κάνεις restore και clear dalvik cache?

Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρία τι παίζει? Προχθές μου έβγαλε 8 ώρες οθόνη, σήμερα μου βγάζει μέχρι τώρα 5hr οθόνη και είναι στο 23% έχοντας ανοίξει και το data saver. wtf?

Το βράδυ που το άφησα με κλειστά δεδομένα και wifi μου έπεσε ένα 10% ενώ ήταν το τηλέφωνο σε αδράνεια.

Το τηλέφωνο το πήρα πριν 4 μέρες και τώρα το έστησα, με nova launcher, 2 sims, android 9 με τελευταία ενημέρωση 5 Ιανουαρίου. :blink:

Mi a2 lite 4/64.

Factory reset μόνο μέσα από το μενού γίνεται? αλλιώς πως μπαίνεις recovery να κάνεις restore και clear dalvik cache?

 

Για να μπεις στο recovery, κλείνεις το κινητό και πατάς συνεχόμενα το vol+ και το power μέχρι να σου βγάλει το εικονίδιο του android...αφήνεις τα πλήκτρα και τα ξαναπατάς μαζί για 1-2 δευτερόλεπτα και μπαινεις στο recovery....καμιά φορά μπορεί να σου πιάσει με τη δεύτερη φορα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σε μένα η αργή κίνηση στο βίντεο παίζει κανονικά.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βρω αποτελεσματική εφαρμογή που να καταργεί τις σπαστικές διαφημίσεις :wacko::wacko:

 

προσωπικά πέρασα προχθές το BLOCKADA DNS....κάνει δουλειά ως τώρα, αλλά δουλεύει συνεχώς στο παρασκήνιο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τη μπαταρία πάντως το έχω παρατηρήσει και εγω, βέβαια εχω την τάση να κλείνω τις εφαρμογές (πχ μεσσεντζερ) άσχετα αν σε 10" μπορεί να μου έρθει απάντηση οποτε πιθανότατα τρωω απο εκει απόθεμα.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής. Ακριβώς αυτό εννοώ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ελπίζω να κατάλαβα σωστά τι εννοείς.

σύνδεσα handsfree (ακουστικά με μικρόφωνο) στο κινητό, εβαλα μουσική και οταν με καλεσα εκοψε η μουσικη και ακουσα τον ηχο κλησης μου και απο την συσκευη και απο τα ακουστικά. Το ίδιο έγινε και όταν εβαλα ραδιόφωνο.

 

Συγγνώμη αν δεν ήμουν σαφής. Ακριβώς αυτό εννοώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ραδιόφωνο κατέβηκε κανονικά με την αναβάθμιση σε 9, και έπαιζε η εναλλαγή σε μεγάφωνο/ακουστικά από το κουμπί επιλογών πάνω δεξιά στην οθόνη, Ξαφνικα το κουμπί εξαφάνισε αυτή την επιλογή και έχει μόνο χρονοδιακόπτη, πολιτική απορρήτου και έξοδο. Συνέβη και σε σας; Πώς θα το επαναφέρω; Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα την επιλογή για να φαίνεται σε όλη την οθόνη η φωτογραφία αυτού που σε καλεί. Υπάρχει στο pie?

Πάντως με το dark theme στον τηλεφωνητή και στις ειδοποιήσεις δείχνει πολύ ωραίο το τηλέφωνο, μένει να κάνουν μαύρο και στο menu των ρυθμίσεων να ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω με τίποτα την επιλογή για να φαίνεται σε όλη την οθόνη η φωτογραφία αυτού που σε καλεί. Υπάρχει στο pie?

Πάντως με το dark theme στον τηλεφωνητή και στις ειδοποιήσεις δείχνει πολύ ωραίο το τηλέφωνο, μένει να κάνουν μαύρο και στο menu των ρυθμίσεων να ολοκληρωθεί.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια επιλογή. Εμένα πάντως όταν με καλούν μου βγάζει ταυτόχρονα swipe up και κουμπιά στο πάνω μέρος σαν επιλογή για να απαντήσω. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όταν ξυπνάω το τηλέφωνο στιγμιαία πάνω αριστερά στην οθόνη δείχνει το εικονίδιο της SD card και εξαφανίζεται. wtf? το κάνει και σε εσάς?

:p

http://www.quickmeme.com/img/38/386a007910aa3434d7b7e4553b36991961d99f452b915a2ad38f8c894f9b8207.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει ότι όταν ξυπνάω το τηλέφωνο στιγμιαία πάνω αριστερά στην οθόνη δείχνει το εικονίδιο της SD card και εξαφανίζεται. wtf? το κάνει και σε εσάς?

:p

http://www.quickmeme.com/img/38/386a007910aa3434d7b7e4553b36991961d99f452b915a2ad38f8c894f9b8207.jpg

 

Μόνο μια φορά μου το έχει κάνει... Δεν επηρεάζει κάτι βέβαια.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μια φορά μου το έχει κάνει... Δεν επηρεάζει κάτι βέβαια.

 

Έχω παρατηρήσει ότι όταν ξυπνάω το τηλέφωνο στιγμιαία πάνω αριστερά στην οθόνη δείχνει το εικονίδιο της SD card και εξαφανίζεται. wtf? το κάνει και σε εσάς?

:p

http://www.quickmeme.com/img/38/386a007910aa3434d7b7e4553b36991961d99f452b915a2ad38f8c894f9b8207.jpg

 

Το έχω γράψει και σε προηγούμενα πόστ μου το κάνει εδώ και πολύ καιρό.

Αναγκάστηκα να μετακινήσω την μουσική μου στη μνήμη συσκευής γιατί οταν εκανε eject και μετά την έβλεπε μου άλλαζε ολη τη σειρά προσθήκης.

samsung evo plus 32GB.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

επειδή με την pie τα κάνανε χάλια. εάν θέλουμε πλέον να δούμε μαζεμένες τις κλήσεις με μια επαφή δεν γίνεται πλέον? πριν έμπαινες στην επαφή και κάτω κάτω είχε το ιστορικό κλήσεων με την συγκεκριμένη επαφή!

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση περι σήματος.

βλέπω ότι η συσκευή στα specs υποστηρίζει κανονικά 800/2600 / LTE-A αρα 4G+ σηματάκι δεν εχω δει. Πιθανότατα δεν υπάρχει στην περιοχή τέτοια κάλυψη;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

επειδή με την pie τα κάνανε χάλια. εάν θέλουμε πλέον να δούμε μαζεμένες τις κλήσεις με μια επαφή δεν γίνεται πλέον? πριν έμπαινες στην επαφή και κάτω κάτω είχε το ιστορικό κλήσεων με την συγκεκριμένη επαφή!

 

Το ίδιο συμβαίνει και τώρα.. μετά τα στοιχεία της επαφής έχει τμήμα [Πρόσφατα] με όλες τις πρόσφατες συνομιλίες με αυτήν την επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο συμβαίνει και τώρα.. μετά τα στοιχεία της επαφής έχει τμήμα [Πρόσφατα] με όλες τις πρόσφατες συνομιλίες με αυτήν την επαφή.

εμενα στην εφαρμογη "τηλεφωνο" κατω κατω στην καρτελα "προσφατα" μπαινοντας σε μια επαφη ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ κλησεων κατω κατω δεν εχει παλι αλλη καρτελα "προσφατα"( εκει ειχε παλιοτερα ολες τις κλησεις /μηνυματα με την καθε επαφη!)

 

μηπως θελει ενεργο το back up της google?γιατι τον εχω καταργησει!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

εμενα στην εφαρμογη "τηλεφωνο" κατω κατω στην καρτελα "προσφατα" μπαινοντας σε μια επαφη ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ κλησεων κατω κατω δεν εχει παλι αλλη καρτελα "προσφατα"( εκει ειχε παλιοτερα ολες τις κλησεις /μηνυματα με την καθε επαφη!)

 

μηπως θελει ενεργο το back up της google?γιατι τον εχω καταργησει!

 

και εγω που τα εχω ενεργά ολα τα ιδια με σενα μου εμφανιζει.

αντιθετα αν πχ προχτες με 1 επαφη κανουμε 10 κλησεις και 5 μηνυματα, θα μου τα δειξει.

Την επομενη μερα που θα μιλησουμε ομως κανει "νεα" εγγραφή στις κλήσεις και μου δειχνει τις σημερινες.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

και εγω που τα εχω ενεργά ολα τα ιδια με σενα μου εμφανιζει.

αντιθετα αν πχ προχτες με 1 επαφη κανουμε 10 κλησεις και 5 μηνυματα, θα μου τα δειξει.

Την επομενη μερα που θα μιλησουμε ομως κανει "νεα" εγγραφή στις κλήσεις και μου δειχνει τις σημερινες.

κατσε δεν καταλαβα εσενα οταν μπαινεις ΜΕΣΑ στην επαφη (απο το εικονιδιο της αριστερα) ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΛΗΣΕΩΝ,κατω κατω εχει προσφατο ιστορικο κλησεων για αυτην την επαφη?

Link to comment
Share on other sites

κατσε δεν καταλαβα εσενα οταν μπαινεις ΜΕΣΑ στην επαφη (απο το εικονιδιο της αριστερα) ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΛΗΣΕΩΝ,κατω κατω εχει προσφατο ιστορικο κλησεων για αυτην την επαφη?

 

πατας πανω στην επαφη(οχι στο εικονιδιο)και λεει λεπτομεριες κλήσης

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

κατσε δεν καταλαβα εσενα οταν μπαινεις ΜΕΣΑ στην επαφη (απο το εικονιδιο της αριστερα) ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΛΗΣΕΩΝ,κατω κατω εχει προσφατο ιστορικο κλησεων για αυτην την επαφη?
πατας πανω στην επαφη(οχι στο εικονιδιο)και λεει λεπτομεριες κλήσης
Το "λεπτομέρειες κλήσης" δεν ανήκει στην κατηγορία "επαφές".

Ανήκει στην κατηγορία "τηλέφωνο".

Από εκεί μπαίνεις. Μετά πατάς πάνω σε επαφή και μετά πας στο "λεπτομέρειες κλήσης" και σου δείχνει τα σημερινα.

Όσο κατεβαίνεις βέβαια μέσα στην κατηγορία "τηλέφωνο" μεσαία καρτέλα "πρόσφατα" σου δείχνει και τις προηγούμενες ημέρες.

Άρα πλεον χωρίζει το αρχείο ημερολογιακα και όχι ανά επαφή.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

εμ αυτό λέω ότι μαζεμένα δεν μπορείς να δεις τις κλήσεις ανά επαφή

Το "λεπτομέρειες κλήσης" δεν ανήκει στην κατηγορία "επαφές".

Ανήκει στην κατηγορία "τηλέφωνο".

Από εκεί μπαίνεις. Μετά πατάς πάνω σε επαφή και μετά πας στο "λεπτομέρειες κλήσης" και σου δείχνει τα σημερινα.

Όσο κατεβαίνεις βέβαια μέσα στην κατηγορία "τηλέφωνο" μεσαία καρτέλα "πρόσφατα" σου δείχνει και τις προηγούμενες ημέρες.

Άρα πλεον χωρίζει το αρχείο ημερολογιακα και όχι ανά επαφή.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πριν πατούσες πάνω στο εικονίδιο της επαφής στο ιστορικό κλήσεων και κάτω κάτω είχε όλες τις κλήσεις /μηνύματα που είχες κάνει με αυτήν την επαφή!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμ αυτό λέω ότι μαζεμένα δεν μπορείς να δεις τις κλήσεις ανά επαφή

 

[/color]πριν πατούσες πάνω στο εικονίδιο της επαφής στο ιστορικό κλήσεων και κάτω κάτω είχε όλες τις κλήσεις /μηνύματα που είχες κάνει με αυτήν την επαφή!

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

 

Κατέβασε τον exDialer που κάνει τη δουλειά που θες και περισσότερες.

Απλά να ξέρεις ότι δεν αντικαθιστά τον μαμησιο dialer .

Δηλαδή εάν είσαι μέσα στον exdialer και ψάχνεις και κάνεις διάφορα....οταν πάρεις κάποιον τηλέφωνο, θα τον πάρει από το κλασικό dialer που ξέρεις. Με το γνωστό μενού κτλ κτλ.

Το ίδιο και όταν σε πάρουν τηλέφωνο.

Δεν θα δεις το περιβάλλον του exdialer.

Θα δεις το κλασσικό σου περιβάλλον.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω. χτες δοκίμαζα και άλλους dialer και κάποιοι είχαν δικό τους interface και στην κλήση/ απάντηση!

Κατέβασε τον exDialer που κάνει τη δουλειά που θες και περισσότερες.

Απλά να ξέρεις ότι δεν αντικαθιστά τον μαμησιο dialer .

Δηλαδή εάν είσαι μέσα στον exdialer και ψάχνεις και κάνεις διάφορα....οταν πάρεις κάποιον τηλέφωνο, θα τον πάρει από το κλασικό dialer που ξέρεις. Με το γνωστό μενού κτλ κτλ.

Το ίδιο και όταν σε πάρουν τηλέφωνο.

Δεν θα δεις το περιβάλλον του exdialer.

Θα δεις το κλασσικό σου περιβάλλον.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την έκδοση 25.0.220310144 της εφαρμογής Τηλεφώνου, ίσως σε νεότερη έκδοση να έχει αλλάξει κάτι γιατί σε εμένα από όποιο σημείο και αν πατήσω πάνω σε εικονίδιο επαφής μου δείχνει στο τέλος το ιστορικό κλήσεων/μηνυμάτων με τη συγκεκριμένη επαφή..
Link to comment
Share on other sites

έχεις βάλει pie;

Έχω την έκδοση 25.0.220310144 της εφαρμογής Τηλεφώνου, ίσως σε νεότερη έκδοση να έχει αλλάξει κάτι γιατί σε εμένα από όποιο σημείο και αν πατήσω πάνω σε εικονίδιο επαφής μου δείχνει στο τέλος το ιστορικό κλήσεων/μηνυμάτων με τη συγκεκριμένη επαφή..

 

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...