Jump to content

S9+ Vs Oneplus 6


aggelosn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

640 ευρώ από το Πλαίσιο με κάρτες eurobank και απο την άλλη 570 ευρώ το oneplus 6 !!!

 

Έχω το Nexus 5 από 6 Νοέ 2013 και αισίως σε λίγους μήνες κλείνω 5ετια αλλά με έχει κουράσει πλέον η μπαταρία του που δεν βγάζει ούτε για πλάκα 2 ώρες ανοιχτή οθόνη και είπα να κάνω την μετάβαση ή τώρα ή τον Νοέμβρη με το Oneplus 6t !!!

 

Στα 640 ευρώ όμως αξίζει η αγορα του s9+ την δεδομένη στιγμή ;;; Θα μου βγάλει 5ετια ή θα μετανιώσω την ώρα και την στιγμή που θα δώσω τόσα χρήματα; Σημειωτέον είχα πει ότι δεν θα ακουμπήσω ποτέ ξανά συσκευές samsung μετά από ένα tablet που είχα πάρει και είχα δώσει 530 ευρώ και βγήκε μεγάλη απογοητευση μετά από 1 χρόνο χρήσης του.

 

5χρονια μετά την αγορά του nexus 5 δεν έχει υπάρξει στιγμή που να μου έχει λαγκαρει για την χρήση που το κάνω και αναρωτιέμαι αν θα μου βγάλει τόσο καιρό και το s9+.

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η καταλληλότερη επιλογή για σένα είναι το oneplus. Είναι σίγουρα πιο future proof (ειδικά όταν μιλάμε για την έκδοση 8/128).

Υγ. Πάντως, να ξέρεις, 5 χρόνια είναι αρκετά πιο δύσκολο να αντέξει ένα κινητό σε σχέση με παλαιότερα.

Edited by _Alexandros37
Link to comment
Share on other sites

640 ευρώ από το Πλαίσιο με κάρτες eurobank και απο την άλλη 570 ευρώ το oneplus 6 !!!

 

Έχω το Nexus 5 από 6 Νοέ 2013 και αισίως σε λίγους μήνες κλείνω 5ετια αλλά με έχει κουράσει πλέον η μπαταρία του που δεν βγάζει ούτε για πλάκα 2 ώρες ανοιχτή οθόνη και είπα να κάνω την μετάβαση ή τώρα ή τον Νοέμβρη με το Oneplus 6t !!!

 

Στα 640 ευρώ όμως αξίζει η αγορα του s9+ την δεδομένη στιγμή ;;; Θα μου βγάλει 5ετια ή θα μετανιώσω την ώρα και την στιγμή που θα δώσω τόσα χρήματα; Σημειωτέον είχα πει ότι δεν θα ακουμπήσω ποτέ ξανά συσκευές samsung μετά από ένα tablet που είχα πάρει και είχα δώσει 530 ευρώ και βγήκε μεγάλη απογοητευση μετά από 1 χρόνο χρήσης του.

 

5χρονια μετά την αγορά του nexus 5 δεν έχει υπάρξει στιγμή που να μου έχει λαγκαρει για την χρήση που το κάνω και αναρωτιέμαι αν θα μου βγάλει τόσο καιρό και το s9+.

 

Αυτή τη στιγμή έχω oneplus 6 στην κατοχή μου υπέρευχαριστημένος... Ότι πιο γρήγορο έχω πιάσει.... Μπαταρία κάτω από μιάμιση μέρα δεν έχω κλείσει... Ότι καλύτερο έχω κοιτάξει... Αλλά όλο μου περνάει από το μυαλό να πάρω s9 plus.. Την υποτιμάω σαν εταιρεία... Δεν έχει φερθεί και τόσα καλά ...αλλά ότι έχω δοκιμάσει καταλήγω στην Samsung λόγω κάμερας...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως η καταλληλότερη επιλογή για σένα είναι το oneplus. Είναι σίγουρα πιο future proof (ειδικά όταν μιλάμε για την έκδοση 8/128).

Υγ. Πάντως, να ξέρεις, 5 χρόνια είναι αρκετά πιο δύσκολο να αντέξει ένα κινητό σε σχέση με παλαιότερα.

5 χρόνια είναι αρκετά πιο εύκολο θες να πεις σε σχέση με παλαιότερα. Κάποτε επερνες galaxy s2 και στα 2 χρόνια υπήρχαν 10 φορές καλύτερα κινητά. Τώρα περνεις one plus με 8gb ram και 5 χρόνια μετά ακόμα θα δείνει πονο με τέτοια ram και cpu.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πάντα θα ισχύει αυτό....σε 2 χρόνια θα εχει 10 φορές περισσοτερες κάμερες και ΑΙ προσωπικο βοηθο να απαντάει για εσένα. Απλά τα υλικά εσκεμένα εχουν ημερομηνία λήξης,σιγά μην δουλέυει η οθόνη super amoled 5 χρόνια μετά απροβλημάτιστα.

 

Το nexus πιθανότατα να σε κάλυψε 5χρόνια και λόγο της υποστήριξης σε επίπεδο software απο την Google,η samsung δεν φημιζεται για κάτι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

πάντα θα ισχύει αυτό....σε 2 χρόνια θα εχει 10 φορές περισσοτερες κάμερες και ΑΙ προσωπικο βοηθο να απαντάει για εσένα. Απλά τα υλικά εσκεμένα εχουν ημερομηνία λήξης,σιγά μην δουλέυει η οθόνη super amoled 5 χρόνια μετά απροβλημάτιστα.

 

Το nexus πιθανότατα να σε κάλυψε 5χρόνια και λόγο της υποστήριξης σε επίπεδο software απο την Google,η samsung δεν φημιζεται για κάτι τέτοιο

Αδερφέ super amoled από Απρίλιο του 2014 δηλαδή 4.5 χρόνια κοντά είναι όπως την πρώτη μέρα με 9000 φορτίσεις το κινητό καθημερινά 8 9 ώρες δουλεύει όλα τα χρόνια. Εκτός από κάτι γρατζουνιές στα bezel το κινητό πετάει και είναι καινουργιο. Περισσότερο δουλεύω αυτό παρά το note 8 που βλέπω να τρώει σουτ λόγω αναλογίας και edge οθόνη που στη δουλειά μου είναι no go σε κάποια πτώση. Κινητό 5 6 χρόνων άνετα το one plus 6 μέχρι το 2023 θα είναι εξαιρετικο ούτε τα mid range δεν θα έχουν 8gb ram και επιδόσεις 845 τότε. Τα mid range με 625 έχουν επιδόσεις SD 800 δηλαδή 2013 επιδόσεις. 5 χρόνια για να δώσουν επιδόσεις σε mid range τον high end πριν 5 χρόνια.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την Samsung δεν την συμπαθώ πια, γιατί πλέον και εντελώς εξώφθαλμα κοροϊδεύει τον κόσμο. Και τα προϊόντα της δεν τα έχω σε καμία εκτίμηση. Ενώ είναι πανίσχυρη και μπορεί να φτιάξει το τέλειο κινητό προσφέροντας "λουκέτα" στους ανταγωνιστές της, εκείνη συνεχίζει να μη δίνει features και specs ,αφήνοντας μια γεύση του τύπου... "θα μπορούσε να το κάνει λίγο καλύτερα για τα λεφτά που της δίνουμε". Είναι κολλημένη σε μικρές μπαταρίες, είναι κολλημένη στις αντιγραφές, είναι κολλημένη στο να μη βάζει ραδιόφωνα, θύρες υπέρυθρων (στοιχεία που την οδήγησαν στην κορυφή) και που δεν τις κοστίζουν και τίποτα, και κάνει και αρκετά λάθη σχεδιαστικά.. Πότε τα ανάποδα spen, πότε οι μπαταρίες που κάνουν μπουμ, πότε το δαχτυλικό αποτύπωμα σε λάθος μέρος....

Από την άλλη η One Plus είναι ένα τίποτα μπροστά της. Έφτιαξε μια συσκευή που νιώθεις ότι προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό, κρατώντας την τιμή σε λογικά επίπεδα.

Αυτό που πρόσφερε "δωρεάν" αδιαβροχοποίηση χωρίς να πάρει την "ακριβή" πιστοποίηση ώστε να μετακυλίσει το κόστος στον πελάτη, εμένα με συγκίνησε. Μοναδικό μείον της συσκευής, το "όχι και τόσο ιδιαίτερο" ηχείο της, το οποίο όμως εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί, γιατί πλέον είμαι περιτριγυρισμένος από BT ηχεία στο σπίτι στη δουλειά και στο αυτοκίνητο, οπότε δεν το λειτουργώ καθόλου.

 

 

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σκ2φτεσαι να κρατήσεις τόσα χρόνια μια συσκευή,Εγώ θα σου πρότεινα το 1+6.Δεν είναι καλύτερο από το S9+,αλλά θα κρατήσει πιο άνετα στο βάθος χρόνου που θέλεις...
Link to comment
Share on other sites

5 χρόνια είναι αρκετά πιο εύκολο θες να πεις σε σχέση με παλαιότερα. Κάποτε επερνες galaxy s2 και στα 2 χρόνια υπήρχαν 10 φορές καλύτερα κινητά. Τώρα περνεις one plus με 8gb ram και 5 χρόνια μετά ακόμα θα δείνει πονο με τέτοια ram και cpu.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν με κατάλαβες. Εννοώ ότι πλέον τα κινητά φτιάχνονται με τέτοιο τρόπο ώστε να έχουν "ημερομηνία λήξης" (unibuddy κατασκευές με προς πίσω γυαλί, μη αφαιρούμενη μπαταρία, δύσκολη και κοστοβόρα επισκευή)

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες. Εννοώ ότι πλέον τα κινητά φτιάχνονται με τέτοιο τρόπο ώστε να έχουν "ημερομηνία λήξης" (unibuddy κατασκευές με προς πίσω γυαλί, μη αφαιρούμενη μπαταρία, δύσκολη και κοστοβόρα επισκευή)

Ναι εδώ συμφωνώ. Αν σου πέσει το κλαις δεν αξίζει τα παλιά αν σου έπεφταν δεν πάθαιναν τίποτα. Για τη μπαταρία το ίδιο αν και έχω αλλάξει και unibody μπαταρίες με προσοχή πάντα πουλάνε στο Skroutz με video από YouTube είναι 5 λεπτά υπόθεση η αλλαγή.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...