Jump to content

vodafoneCU internet όλη μέρα


Keepkouking
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τότε απενεργοποίησέ το και χρεώσου ανά mb. Αυτή είναι η δεύτερη επιλογή. Η τρίτη ξαναγράφω είναι να αποχωρήσεις από την εταιρεία.

 

Δεν ενεργοποιεί κανένα πακέτο. Είναι υπηρεσία. Όχι πακέτο παροχών. Χρεώνει την έλλειψη data με 2€ και σου δίνει 1GB.

 

Αυτό συμβαίνει διότι δεν έχεις ενεργό πακέτο. Αν δεν θέλεις να συμβαίνει, φρόντισε να έχεις δεδομένα. Αυτοί έχουν το μαχαίρι, αυτοί και το καρπούζι. Δεν είναι το μαγαζί μας για να αλλάξουμε την πολιτική τους.

 

Προσωπικά θα ήθελα μια υπηρεσία, που να απενεργοποιεί τα δεδομένα όταν δεν έχω διαθέσιμα mb. Ωστόσο δεν θα κάτσω να χαλάσω την υγεία μου για την πολιτική της εταιρείας. Φροντίζω λοιπόν να έχω πάντα διαθέσιμα δεδομένα.

 

Αυτή είναι η πολιτική της Vodafone Ελλάδος στο συγκεκριμένο θέμα, αυτός ο τρόπος - λύση και αν μου αρέσει. Αν δεν, έφυγα. Κάντε και εσείς την επιλογή σας.

 

Ένα πραμα δεν καταλαβαίνω αφου ολα ειναι ωραια και σωστα οπως τα αναφέρεις γιατί ο ΕΕΤΤ ο οποιος για καποιο λογο υπαρχει κι αυτος τους επέβαλε πρόστιμα?

Edited by fendercastle
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Η αλήθεια είναι ότι σε καινούριο νούμερο και εμένα μου ήρθε άμεσα αυτό το μήνυμα για την χρέωση των 2€, ενώ σε περσινό νούμερο δεν μου είχε έρθει. Επίσης αλλη μια αλήθεια είναι ότι έχουμε ελεύθερη αγορά και το καλό με τα καρτοκινητά είναι ότι μπορεις να έχεις άνετα όποιο δίκτυο θες εύκολα και γρήγορα.. Αν δε σου αρέσει πας αλλού..

Και η μεγαλύτερη αλήθεια ειναι η κοροϊδία ότι με 2€ σου δίνουν 1gb ανα ημέρα, ενώ η άλλη εταιρεία δίνει με τα ίδια χρήματα, 1gb με fullspeed και μετά σε αφήνει να σερφάρεις απεριόριστα (κανονικά απεριόριστα και όχι 3gb και άγιος ο θεός) με όριο ταχύτητας που κάνεις δουλειά άνετα με κοντά 1.5-2mbps και όχι με μερικά kb/sec.. Και το κυριότερο για όποια ημέρα, το επιλέξει ο χρήστης απενεργοποιώντας απλά το mi και ενεργοποιώντας το πάλι.. Καρτελ και καλά αλλά βλέπουμε ποιος ειναι ο leader και ποιος ο τελευταίος... Οποιος λοιπόν προτιμά να πληρώνει αυτούς που του δίνουν λιγότερα σε τιμές που οι άλλοι δίνουν περισσότερα,καλώς.. Αλλά τα κάνουν ακριβώς επειδή υπάρχει αυτός ο κόσμος που δεν αλλάζει δίκτυο και δέχεται αυτή την κατάσταση..

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Ένα πραμα δεν καταλαβαίνω αφου ολα ειναι ωραια και σωστα οπως τα αναφέρεις γιατί ο ΕΕΤΤ ο οποιος για καποιο λογο υπαρχει κι αυτος τους επέβαλε πρόστιμα?

Το πρόστιμο επιβλήθηκε το 2012. 7 χρόνια μετά η εταιρεία έχει προσαρμοσθεί στις απαιτήσεις της Ε.Ε.Τ.Τ. και είναι απολύτως νόμιμη.

Κοντολογής .

Η Ε.Ε.Τ.Τ. έκρινε παράνομη μία χρέωση του 2012 όχι του 2019.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο επιβλήθηκε το 2012. 7 χρόνια μετά η εταιρεία έχει προσαρμοσθεί στις απαιτήσεις της Ε.Ε.Τ.Τ. και είναι απολύτως νόμιμη.

Κοντολογής .

Η Ε.Ε.Τ.Τ. έκρινε παράνομη μία χρέωση του 2012 όχι του 2019.

 

Το θέμα είναι ότι η παρανομία εγινε.

Και ποια ητανε η συμμόρφωση?

Link to comment
Share on other sites

a) Όταν το πακέτο σου φτάνει στο 20% σου έρχεται ένα μύνημα που λέει "έχετε ΧΧ ΜΒ , αν τελιώσουν θα χρεώνεστε με ..,."

Μετά από αυτό άντε εσύ να πείς ότι δεν ενημερώθηκες,

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα νομικά και παμε στο ψητό.

Εμένα με χρεώνει διευράκι με τα data ΚΛΕΙΣΤΑ και με root firewall στο κινητο μου να μην μπορουν εφαρμογες να μπουνε στο internet μεσω data, μονο wifi.

Εκει τι κάνουμε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται.. Σύμφωνα με τα παραπάνω λεγόμενα των φίλων μας οι εταιρείες μας εχουνε ενημερώσει για το τιμοκατάλογο τους. Για το ότι μας χρεώνουν χωρίς χρήση κάποιες φορές δε μας έχουν ενημερώσει.. Πήρες τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών?
Link to comment
Share on other sites

Το κάνει για να έχεις πάντα ένα πακέτο data ... γενικά σου δίνει δωρεάν αλλά όταν τελειώνουν πρέπει να αγοράσεις,

Μπορείς να τους πάρεις τηλ και να ζητήσεις να τα κλείσουν, λιγο φασαρία όμως να το κάνεις πολλές φορές και χάνεις και τα δωρεάν .

(Κράξτους αν το ζητήσεις μπας καταλάβουν , ίσως στα επιστρέψουν κιόλας)

 

πως τελειωνουν τα data με κλειστα τα data και root firewall?

 

Αποκλείεται.. Σύμφωνα με τα παραπάνω λεγόμενα των φίλων μας οι εταιρείες μας εχουνε ενημερώσει για το τιμοκατάλογο τους. Για το ότι μας χρεώνουν χωρίς χρήση κάποιες φορές δε μας έχουν ενημερώσει.. Πήρες τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών?

 

Οχι, άλλαξα APN με ένα δικό μου που το ονομασα blank και εβαλα σαν APN το 127.0.0.1 , για να δω τι θα κανει. Αν μου φάει και αύριο δίευρο κατι δεν πάει καλά.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
τι γινεται ομως οταν ενεργοποειται και τα mb σου ΔΕΝ τα βλεπεις ΟΥΤΕ απο το app αλλα ΟΥΤΕ και απο 1252 ??? και βεβαια ουτε απο το my account
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Εγώ προσπαθώ να καταλάβω πώς γίνεται σε δίκαρτο κινητό που έχει οριστεί να χρησιμοποιεί data μόνο από την κάρτα της cosmote που έχω άρα ακόμα και κατά λάθος να ανοίξεις τα δεδομένα τραβάει από cosmote να μου έχει έρθει μέσα σε ένα διήμερο τρεις φορές αυτό το μήνυμα και να μου έχει φάει 6 ευρώ από την κάρτα. Ξαναλέω το κινητό είναι ορισμένο να κάνει κλήσεις και να στέλνει sms με την κάρτα της cosmote η κάρτα της vodafone απλά υπάρχει μέσα δεν χρησιμοποιείται σχεδόν ποτέ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως στη συσκευή σου έχει κάτι παρόμοιο;

(Επίσης αν θες μπορείς να το απενεργοποιήσεις το ίντερνετ όλη μέρα στέλνοντας Χ στο 19109)9e1896633ec0cd2e7a75e450a83790bc.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια να ρωτησω κατι.

1- Σε περιπτωση που ληγει το πακετο data πχ σημερα και δεν εχουμε ενεργοποιησει αλλο και εχουμε υπολοιπο κατω απο 1 ευρω το υπολοιπο θα μηδενιστει θα γινει μειον ή απλα δε θα μπαινει στο ιντερνετ; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα γινόταν μείον.

Τώρα τελευταία το φτιάξανε και απλά δεν έχεις internet

Σημειώνω μόνο ότι η αυτόματη ανανέωση για 24 ώρες (αν συμβεί από λάθος ) στοιχίζει 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

παλιότερα γινόταν μείον.

Τώρα τελευταία το φτιάξανε και απλά δεν έχεις internet

Σημειώνω μόνο ότι η αυτόματη ανανέωση για 24 ώρες (αν συμβεί από λάθος ) στοιχίζει 2 ευρώ.

 

 

 

Πως ακριβώς γίνεται οταν τελειώνει το πακέτο δεδομένων να μην χρεώνεσαι το 2ευρω; Νόμιζα μόνο η κοσμοτέ το εχει.

92c6ac12663915be1670aae1b9a33647.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Χ στο 19109 σε χρεώνει 0.2€/mb με μέγιστη χρέωση τα 6€ ημερησίως και Α στο 19109 το 2€ εφάπαξ. Λύση τύπου myinternet δεν έχει.

Πάντως στο CU με κλειστά δεδομένα λίγο πιο μετά αφού έχουν μηδενίσει και έχοντας προσωπικά ενεργοποιημένο τα 0,2€/mb δεν ειχα κάποια χρέωση

Επίσης αυτό που έχω δει προσωπικά είναι ότι ισχύεικαι αυτό που έγραψε πιο πάνω ο Βασίλειος όταν έχεις ενεργοποιημένο το Α δηλαδή το 2€, αλλά από το δεύτερο 24ωρο και μετά. Δηλαδή την πρώτη μέρα θα σου φάει 2 ευρώ και θα σου δώσει 1gb ενώ την επόμενη δεν θα έχεις ίντερνετ και παράλληλα δεν θα σου τρώει τα χρήματα

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χ στο 19109 σε χρεώνει 0.2€/mb με μέγιστη χρέωση τα 6€ ημερησίως και Α στο 19109 το 2€ εφάπαξ. Λύση τύπου myinternet δεν έχει.

Πάντως στο CU με κλειστά δεδομένα λίγο πιο μετά αφού έχουν μηδενίσει και έχοντας προσωπικά ενεργοποιημένο τα 0,2€/mb δεν ειχα κάποια χρέωση

Επίσης αυτό που έχω δει προσωπικά είναι ότι ισχύεικαι αυτό που έγραψε πιο πάνω ο Βασίλειος όταν έχεις ενεργοποιημένο το Α δηλαδή το 2€, αλλά από το δεύτερο 24ωρο και μετά. Δηλαδή την πρώτη μέρα θα σου φάει 2 ευρώ και θα σου δώσει 1gb ενώ την επόμενη δεν θα έχεις ίντερνετ και παράλληλα δεν θα σου τρώει τα χρήματα

 

 

 

Α οκ οπότε οταν εισαι με υπόλοιπο κάτω των 2 ευρώ στη κάρτα αδύνατον να χρεωθεις έτσι και αλλιώς οπως έγινε σε μένα.Απλα εκλεισα τα δεδομένα για μια στιγμή,μπηκα με wifi στο app έκανα ανανέωση χρόνου (αμέσως πήρα τα δωρεαν ΜΒ απο την online ανανέωση) και αμέσως ενεργοποίησα τα δεδομένα στο κινητό και όλα οκ.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς γίνεται οταν τελειώνει το πακέτο δεδομένων να μην χρεώνεσαι το 2ευρω; Νόμιζα μόνο η κοσμοτέ το εχει.

92c6ac12663915be1670aae1b9a33647.jpg

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

 

Δυστυχώς δε γίνεται. Το μόνο που μπορείς να κανεις ειναι να τους ζητήσεις μεσω live chat φραγη στα δεδομενα σου.

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις big bang και το Χ γιατι να ζητήσεις φραγή? Με το Χ στο 19109, 0.42€ υπόλοιπο ενώ μου είχαν τελειώσει τα δεδομένα γενικής χρήσης μπορούσα να μπαίνω στα social και να βλέπω yt,netflix απο τα πακέτα που είχα ήδη ενεργοποιημένα και δεν μου εκανε επιπλέον χρέωση για 2 ημέρες που είχα 0mb καθως πρακτικά έβλεπε ότι εχω mb απο την χρέωση του Χ και δεν μου έκοψε τα άλλα πακέτα
Link to comment
Share on other sites

Ντάξει ετσι και αλλιώς μόλις τελειώσουν τα λεπτά ομιλίας το γυρνάω σε συμβόλαιο γιατί δεν την βγάζω με όσα δινουν

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Οταν έχεις big bang και το Χ γιατι να ζητήσεις φραγή? Με το Χ στο 19109, 0.42€ υπόλοιπο ενώ μου είχαν τελειώσει τα δεδομένα γενικής χρήσης μπορούσα να μπαίνω στα social και να βλέπω yt,netflix απο τα πακέτα που είχα ήδη ενεργοποιημένα και δεν μου εκανε επιπλέον χρέωση για 2 ημέρες που είχα 0mb καθως πρακτικά έβλεπε ότι εχω mb απο την χρέωση του Χ και δεν μου έκοψε τα άλλα πακέτα

 

Φραγή διότι γιατι να σου τρωει χρήματα ενω δεν θελεις, έστω και 0,20ε; Η φραγή γίνεται αμεσα μέσω live chat (το ιδιο και η αρση φραγης).

 

Επίσης τόσο εδω οσο και στη μπλε που δεν έχουν υπηρεσια κοφτη ίντερνετ οταν σου ληγει το πακετο data, εχει αναφερθει (και το εχω παθει και εγω) οτι, ενω τα δεδομένα είναι κλειστά και το apn αλλαγμενο, μπορεί να γίνει ελάχιστη κίνηση, και επομένως χρέωση.

 

Δίνουμε όλες τις επιλογές και ο καθένας επιλέγει οποία θεωρεί καλύτερη.

Edited by gpapas640
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Για να φτάσεις σε τέσσερις ημέρες, όπως λες, κάτι δεν έκανες σωστά κι εσύ...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...