Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να κάνεις το εξής:

Θα εγκαταστήσεις στο ppc κάποιον registry editor (π.χ. Αυτον που έρχεται μαζί με το Resco File Explorer)

Μετά θα πάς στο ΗΚΕΥ_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Apps\Microsoft Application Installer και θα αλλάξεις το fAskDest απο 0 σε 1 (Σημαίνει Ask Destination)

Έτσι, μόλις τρέχεις κάποιο cab απο το ppc θα σε ρωτάει πρώτα πού να το εγκαταστήσει... (κάνει δηλαδή ότι και το cab install, απλά είναι το ενσωματωμένο του συστήματος.)

:cool:

 

 

 

Λοιπόν λέω να αρχίσουμε να παραθέτουμε εδώ τέτοιες μικρές ρυθμίσεις που βελτιώνουν το κινητό. Εγώ έχω μαζέψει 2 (και μια αυτή τώρα...). Οπότε:

 

Χρειάζεται κάποιος registry editor (Ο resco explorer έχει μαζί έναν).

 

1.Αναφορά Παράδοσης στα sms

 

Ένα trick για να έχετε μόνιμη αναφορά παράδοσης sms:

Με έναν registry editor όπως αυτόν του Resco Explorer πάμε στο HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Inbox\Settings Και δημιουργούμε ένα DWORD value με το όνομα SMSDeliveryNotify δίνοντας του την τιμή 1

 

 

2.CAB installation option by agiorgitis

 

Θα εγκαταστήσεις στο ppc κάποιον registry editor (π.χ. Αυτον που έρχεται μαζί με το Resco File Explorer)

Μετά θα πάς στο ΗΚΕΥ_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Apps\Microsoft Application Installer και θα αλλάξεις το fAskDest απο 0 σε 1 (Σημαίνει Ask Destination)

Έτσι, μόλις τρέχεις κάποιο cab απο το ppc θα σε ρωτάει πρώτα πού να το εγκαταστήσει... (κάνει δηλαδή ότι και το cab install, απλά είναι το ενσωματωμένο του συστήματος.)

 

 

3. FPS rate in camera mode

 

Για να βλέπετε ποσα fps εχει η καμερα του Magician πηγαίνετε με έναν RegEditor στο εξης path: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\HTC\Camera\AppDefSettings\Genera l και βαλτε την τιμη του EnableFrameRate στο 1!

 

 

Μήπως θα έπρεπε να γίνει Θέμα? Ας δούμε πως θα πάει...

Προσθέτετε ότι έχετε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορείς να κάνεις το εξής:

Θα εγκαταστήσεις στο ppc κάποιον registry editor (π.χ. Αυτον που έρχεται μαζί με το Resco File Explorer)

Μετά θα πάς στο ΗΚΕΥ_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Apps\Microsoft Application Installer και θα αλλάξεις το fAskDest απο 0 σε 1 (Σημαίνει Ask Destination)

Έτσι, μόλις τρέχεις κάποιο cab απο το ppc θα σε ρωτάει πρώτα πού να το εγκαταστήσει... (κάνει δηλαδή ότι και το cab install, απλά είναι το ενσωματωμένο του συστήματος.)

:cool:

Μια και τα πειράζουμε, τι λες να κάνουν τα

 

fAskOptions 0

fEnableCef 0

 

Δίπλα στο fAskDest?

 

Τα έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ!!!

Έβαλα το xcpuscalar και μόλις το άνοιξα μου πάγωσε.

Restart, το ξαναανοίγω και αρχίζουν να χάνονται κάθετα ρίγες από την οθόνη... και παγώνω. Μόλις όμως αντικρίζω το μπλε φόντο ξαλαφρώνω... Το πέταξα κλοτσιδόν...

Αφου λογικά λειτουργει σε jam...τι συναίβει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά που έχω βρεί (πολλές φορές αν δεν έχω δουλειά, κάθομαι και "ελέγχω" το μητρώο). Τα παραθέτω, μαζί με κάποια που έχουν βρεί άλλοι..

 

1)ΗΚΕΥ_CURRENT_USER\ControlPanel\Backlight

Yπάρχει μία επιλογή για AutoMode. Υποθέτω είναι σαν αυτό που θα έχουν τα WM2005...

 

2)HKEY_LOCAL_MACHINE\ControlPanel\Updates

Αν μετονομάσουμε το Redirect σε κάτι άλλο (π.χ. Disable-Redirect) εμφανίζεται το εικονίδιο των updates στον Control Panel (Τί updates δείχνει και τί κάνει δέν ξέρω...!)

 

3)HKEY_LOCAL_MACHINE\Drivers\BuildIn\WaveDev

Για να έχουμε καλύτερο ήχο μπορούμε να αλλάξουμε το priority256 απο τα 110 σε κάτι μικρότερο π.χ. 80

 

4)HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\HTC\Album\DisableEditor

Μπορούμε να αλλάξουμε το Disable απο 1 σε 0 για να εμφανιστεί η επιλογή για editor, οταν βλέπουμε μια φωτογραφία

 

5)HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\HTC\Camera\AppDefSettings\General

Έχει επιλογή για EnableHopper (Δεν ξέρω τι κάνει. Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει...!)

Επίσης στο Common υπάρχει η επιλογή FontColor, οπου μπορούμε να ρυθμίσουμε το χρώμα των στοιχείων στο παράθυρο της κάμερας.

 

6)HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\AdvancedCPL

Μπορούμε να ρυθμίσουμε την ευαισθησία του μικροφώνου (MicSen)

 

7)HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GDI\ClearTypeSettings

Αν βάλουμε το OffOnRotation = 0 θα έχουμε cleartype και σε Landscape, το οποίο όμως δεν είναι και τόσο "θεαματικό"...

 

Υπάρχουν πολλά ακόμα (κυρίως μικρο-ρυθμίσεις) αλλά πρέπει να κάνεις κι εσύ ένα ψάξιμο γιατί τα περισσότερα είναι μικρής σημασίας και δεν αξίζει κάν η αναφορά τους...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μια και τα πειράζουμε, τι λες να κάνουν τα

 

fAskOptions 0

fEnableCef 0

 

Δίπλα στο fAskDest?

 

Τα έχεις δοκιμάσει?

Γενικά έχω δοκιμάσει κι έχω πειράξει οτιδήποτε έχω βρεί "ενδιαφέρον"! Τα περισσότερα δεν κάνουν τίποτα/είναι άνευ σημασίας.

Αυτά τα 2 που λές τα έχω βάλει στο 1 αλλά δεν έχω βρεί ακόμα τι κάνουν.

Επίσης, λίγο πιο κάτω θα βρείς ένα nDynamicDelete. Αν το βάλεις στο 0 τα cab αρχεία ΔΕΝ θα σβήνονται μετά απο την εγκατάστασή τους.

Γενικά, κάνε ένα backup και μετά άρχισε να πειράζεις ότι βρείς...!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις τι πρεπει να αλλαξω στην registry για να κανω λεπτοτερες ολες τις scroll bars?

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GWE

Θα αλλάξεις το cxVScr απο 13 (είναι σε pixels) σε κάτι μικρότερο (ή μεγαλύτερο) και μετά Soft Reset...

Aν θές να αλλάξεις και τις οριζόντιες θα αλλάξεις το cxHScr...

Ρώτα και κάτι πιο δύσκολο γιατί αυτά τα εύκολα τα βαριέμαι...!:cool:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχω δοκιμάσει κι έχω πειράξει οτιδήποτε έχω βρεί "ενδιαφέρον"! Τα περισσότερα δεν κάνουν τίποτα/είναι άνευ σημασίας.

Αυτά τα 2 που λές τα έχω βάλει στο 1 αλλά δεν έχω βρεί ακόμα τι κάνουν.

Επίσης, λίγο πιο κάτω θα βρείς ένα nDynamicDelete. Αν το βάλεις στο 0 τα cab αρχεία ΔΕΝ θα σβήνονται μετά απο την εγκατάστασή τους.

Γενικά, κάνε ένα backup και μετά άρχισε να πειράζεις ότι βρείς...!

Το nDynamicDelete ήταν στο 2. ΌΤαν έχουμε 0,1 σημαίνει on/off λογικά. Τώρα το 0,1,2? Μήπως στο 1 θα ρωτάει αν να το διαγράψει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετά που έχω βρεί (πολλές φορές αν δεν έχω δουλειά, κάθομαι και "ελέγχω" το μητρώο). Τα παραθέτω, μαζί με κάποια που έχουν βρεί άλλοι..

 

1)ΗΚΕΥ_CURRENT_USER\ControlPanel\Backlight

Yπάρχει μία επιλογή για AutoMode. Υποθέτω είναι σαν αυτό που θα έχουν τα WM2005...

 

2)HKEY_LOCAL_MACHINE\ControlPanel\Updates

Αν μετονομάσουμε το Redirect σε κάτι άλλο (π.χ. Disable-Redirect) εμφανίζεται το εικονίδιο των updates στον Control Panel (Τί updates δείχνει και τί κάνει δέν ξέρω...!)

 

3)HKEY_LOCAL_MACHINE\Drivers\BuildIn\WaveDev

Για να έχουμε καλύτερο ήχο μπορούμε να αλλάξουμε το priority256 απο τα 110 σε κάτι μικρότερο π.χ. 80

 

4)HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\HTC\Album\DisableEditor

Μπορούμε να αλλάξουμε το Disable απο 1 σε 0 για να εμφανιστεί η επιλογή για editor, οταν βλέπουμε μια φωτογραφία

 

5)HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\HTC\Camera\AppDefSettings\General

Έχει επιλογή για EnableHopper (Δεν ξέρω τι κάνει. Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει...!)

Επίσης στο Common υπάρχει η επιλογή FontColor, οπου μπορούμε να ρυθμίσουμε το χρώμα των στοιχείων στο παράθυρο της κάμερας.

 

6)HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\AdvancedCPL

Μπορούμε να ρυθμίσουμε την ευαισθησία του μικροφώνου (MicSen)

 

7)HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GDI\ClearTypeSettings

Αν βάλουμε το OffOnRotation = 0 θα έχουμε cleartype και σε Landscape, το οποίο όμως δεν είναι και τόσο "θεαματικό"...

 

Υπάρχουν πολλά ακόμα (κυρίως μικρο-ρυθμίσεις) αλλά πρέπει να κάνεις κι εσύ ένα ψάξιμο γιατί τα περισσότερα είναι μικρής σημασίας και δεν αξίζει κάν η αναφορά τους...

1. Πως λες να παίρνει το εξωτερικό φως? Από την κάμερα προφανώς. Το δοκίμασα αλλά δεν κανει τίποτα... την έκλεισα, την έβαλα μπροστά σε φως... τίποτα.

 

 

2. Όντως δεν κάνει τίποτα! Ίσως έδειχνε updates, αν υπήρχαν για να τις κάνουμε!

 

3. Τι βελτιώνει αυτό? Τι εννοείς καλύτερο ήχο?

Link to comment
Share on other sites

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\GWE

Θα αλλάξεις το cxVScr απο 13 (είναι σε pixels) σε κάτι μικρότερο (ή μεγαλύτερο) και μετά Soft Reset...

Aν θές να αλλάξεις και τις οριζόντιες θα αλλάξεις το cxHScr...

Ρώτα και κάτι πιο δύσκολο γιατί αυτά τα εύκολα τα βαριέμαι...!:cool:

Νομίζω ότι για τις οριζόντιες είναι το cyHScr (και όχι cxHScr) αφού ότι είναι για τις κατακόρυφες ο άξονας x είναι για τις οριζόντιες ο y. Το έκανα και λειτούργισε. Φαντάζομαι ότι αν αλλάξεις to x στις οριζόντιες θα μικρύνει το μήκος τους...

Link to comment
Share on other sites

παιδια θυμαστε το παλιο καλο aivanet με πληθος εφαρμογων και παιχνιδιων ????

μετα απο παρα μα παρα πολυ ψαξιμο βρηκα αυτο http://www.iphone-forum.org/viewforum.php?f=73 λοιπον εγγραφειτε μελη και απολαυστε την ποιο τρομερη κοινοτητα για ppc !!!!!!!!!!!!!!

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ!!!

Έβαλα το xcpuscalar και μόλις το άνοιξα μου πάγωσε.

Restart, το ξαναανοίγω και αρχίζουν να χάνονται κάθετα ρίγες από την οθόνη... και παγώνω. Μόλις όμως αντικρίζω το μπλε φόντο ξαλαφρώνω... Το πέταξα κλοτσιδόν...

Αφου λογικά λειτουργει σε jam...τι συναίβει?

Δεν ειναι για ARM επεξεργαστες αλλα για XScale... :)

http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι για ARM επεξεργαστες αλλα για XScale... :)

GLOYP! Σωστό. Από όσα διάβαζα είχα την εντύπωση ότι το χρησιμοποιούσαν στο jam...

 

thanks

Link to comment
Share on other sites

1. Πως λες να παίρνει το εξωτερικό φως? Από την κάμερα προφανώς. Το δοκίμασα αλλά δεν κανει τίποτα... την έκλεισα, την έβαλα μπροστά σε φως... τίποτα.

3. Τι βελτιώνει αυτό? Τι εννοείς καλύτερο ήχο?

1)Στα WM2005 υπάρχει automode για το φώς, το οποίο ρυθμίζεται ανάλογα με το πόσο συχνά το φορτίζεις. Αν δηλαδή το φορτίζεις κάθε βράδυ τότε κάθε μέρα το σύστημα θα ρυθμίσει τον φωτισμό στο μέγιστο επίπεδο. Αν όμως το φορτίζεις κάθε 2-3 μέρες, πάλι αυτόματα το σύστημα θα ρυθμίσει τον φωτισμό σε χαμηλότερο επίπεδο, ώστε να σου αντέξει η μπαταρία για 2-3 μέρες....

 

2)Δοκίμασε για παράδειγμα να του βάλεις την τιμή 800 και μετά παίξε ένα mp3...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια θυμαστε το παλιο καλο aivanet με πληθος εφαρμογων και παιχνιδιων ????

μετα απο παρα μα παρα πολυ ψαξιμο βρηκα αυτο http://www.iphone-forum.org/viewforum.php?f=73 λοιπον εγγραφειτε μελη και απολαυστε την ποιο τρομερη κοινοτητα για ppc !!!!!!!!!!!!!!

 

 

Πραγματικά πάρα πολύ καλό!!!!!

Μπράβο!!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/Bloodimir/5975/61437/0/bld-axe.jpg |)347|-| 4\/3|\|G3R
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!Σκεφτομαι να παρω το i-mate jam(και οχι το S100,απλα επειδη βρηκα φθηνοτερο το πρωτο).

Θα ηθελα να με διαφωτισετε σε 2-3 πραγματακια,γιατι το thread εχει και 234 σελιδες!!

ΛΟΙΠΟΝ:1)zoom εχει η καμερα κ αν δεν εχει εννοειται οτι μπορεις να μεγενθυνεις μετα την φωτο οσο θελεις?

2)Υπαρχει κανενα κολπο ωστε το ΒΤ να στελνει στους αλλους χωρις να εχεις απο πριν καποιον στη λιστα κ να μην σου ζηταει προσθηκη στις συσκευες μου??(πρακτικα δηλαδη αν μπορεις να στειλεις σε καποιον αγνωστο)

3)Οταν λετε οτι δεν εχει μονιμη αναφορα στα SMS εννοειτε οτι σε ρωταει καθε φορα αν θες να εχεις αναφορα ή κατι αλλο?

4)Στα MMS εχει αναφορα κανονικα?

5)Η αναβαθμιση που ακουστηκε για 128ΜΒ RAM η ROM δε θυμαμαι γινεται κ απο που??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ:1)zoom εχει η καμερα κ αν δεν εχει εννοειται οτι μπορεις να μεγενθυνεις μετα την φωτο οσο θελεις?

2)Υπαρχει κανενα κολπο ωστε το ΒΤ να στελνει στους αλλους χωρις να εχεις απο πριν καποιον στη λιστα κ να μην σου ζηταει προσθηκη στις συσκευες μου??(πρακτικα δηλαδη αν μπορεις να στειλεις σε καποιον αγνωστο)

3)Οταν λετε οτι δεν εχει μονιμη αναφορα στα SMS εννοειτε οτι σε ρωταει καθε φορα αν θες να εχεις αναφορα ή κατι αλλο?

4)Στα MMS εχει αναφορα κανονικα?

5)Η αναβαθμιση που ακουστηκε για 128ΜΒ RAM η ROM δε θυμαμαι γινεται κ απο που??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

1)Έχει ζούμ αλλά όχι στη μέγιστη ανάλυση. Στη μέγιστη έχει μόνο το 1x ενώ σε χαμηλότερες έχει 2x, 4x, 8x

2)Στείλνει κανονικά σε "αγνώστους". Δέν χρειάζεται να κάνεις pair δηλαδή πρώτα. Μετά το θέμα είναι αν ο άλλος αποδεχθεί το αρχείο που του στέλνεις ώστε να αρχίσει η μεταφορά...

3)Μην αγχώνεσαι. Υπάρχει τρόπος να έχεις μόνιμη αναφορά με μία μικρή επέμβαση στη registry...

4)Κανονικά και με το νόμο!

5)Κοστίζει λίγο ακριβά (πάνω απο 100 ευρώ) και χάνεις την εγγύηση. Αν θέλεις να έχεις εγγύηση, τότε πάρε κατευθείαν το SuperJam απο το Expansys. Η εταιρία που κάνει την αναβάθμιση είναι η www.ppctechs.com

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδια το πηρα κι εγω,πρωτες εντυπωσεις απλα σριστες.

αν καποιος εχει χρησιμα προγραμματακια ας μπει στον κοπο και να μου τα στειλει στο taksidiotis22@yahoo.com

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

στο κανάλι μπαίνεις? αν ναι κάνεις @find και το όνομα του προγράμματος...

 

http://www.beyondspace.org/board

 

Τί να κάνουμε, θέλει διάβασμα... Πήγαινε εδώ καλύτερα http://www.beyondspace.org/board/viewtopic.php?t=18

(Να μην ψάχνεις...)

Link to comment
Share on other sites

file help.psaxno to pocket streets 2005.mou eipan gia mirc beno sto kanali to brisko den xero na to katebaso den to exo doulepsei pote.Thanks

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=14396

Οι πρώτες 2-3 φορές είναι δύσκολες. Μετά γίνεται συνήθεια...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...