Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γεια σε ολους και καλη χρονια!!!

πηρα απο Γερμανο ενα bluetooth hands free (i tech) που ειναι και για να ακους τα mp3 απο το κινητο.το δοκιμασα και στο S-100 και σε ενα morola που εχω αλλα τιποτα.....λειτουργει μονο ως hands free στις κλησεις.Σε ενα nokia του αδερφου μου μπορεις και ακους και τα mp3 κανονικα....

λετε να μην υποστηριζουν το S-100 και το motorola αυτην την λειτουργια?

υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω τουλαχιστον στο S-100 με κανενα προγραμματακι?

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους και καλη χρονια!!!

πηρα απο Γερμανο ενα bluetooth hands free (i tech) που ειναι και για να ακους τα mp3 απο το κινητο.το δοκιμασα και στο S-100 και σε ενα morola που εχω αλλα τιποτα.....λειτουργει μονο ως hands free στις κλησεις.Σε ενα nokia του αδερφου μου μπορεις και ακους και τα mp3 κανονικα....

λετε να μην υποστηριζουν το S-100 και το motorola αυτην την λειτουργια?

υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω τουλαχιστον στο S-100 με κανενα προγραμματακι?

 

Το S100 σίγουρα δεν υποστηρίζει από μόνο του αυτή τη λειτουργία...

 

Σύμφωνα με αυτό το μήνυμα "Οτιδήποτε είναι να ακουστεί από το μεγαφωνάκι του PPC πάει τώρα στο BT habds free."

Αυτό γίνεται με τη χρήση του Pocket Bluetooth Tools (που μπορείς να βρεις από εδώ) το οποίο όμως δεν έχω δοκιμάσει για να ξέρω σίγουρα ότι δουλεύει!...

Αν θέλεις, με δική σου ευθύνη πάντοτε, δοκίμασέ το και αν δουλέψει και ακούς μουσική μέσω bt γράψτο μας να ξέρουμε κι εμείς! :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

Ενώ συνδέω το S100 με τον υπολογιστή, φορτώνει αυτόματα το ActiveSync, φαίνεται ο συγχρονισμός σαν να γίνεται "μισός". Δηλαδή το μόνο που συγχρονίζει είναι τα αρχεία και τίποτα άλλο. Ούτε επαφές, ούτε μηνύματα ούτε τίποτα. Και το βασικότερο: όταν πάω να πατήσω το κουμπί "EXPLORE" για να ανοίξει καινούριο παράθυρο και να επεξεργαστώ γενικώς τα αρχεία του κινητού, μου βγάζει το μήνυμα "CRITICAL COMMUNICATION SERVICES HAVE FAILED TO START. PLEASE RESTART POCKET PC AND TRY AGAIN".

 

Έχω που παιδεύομαι πάνω από δύο εβδομάδες, από τότε που το πήρα δηλαδή, προσπάθησα να επικοινωνήσω με την Q-Tek, αλλά τίποτα, ούτε σε mail, ούτε σε τηλέφωνο. Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Θέλω να επεξεργαστώ - μεταξύ άλλων - τον τηλεφωνικό μου κατάλογο, γιατί είναι άλλα αντί άλλων, και δεν μπορώ.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, και άν γίνεται να είναι όσο το δυνατόν περιγραφική και αναλύτική, διότι είμαι πολύ καινούριος και δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα.

 

Ευχαριστώ όλους σας εκ'των προτέρων.

 

ΥΓ. Προσπάθησα να βρω διάφορες πληροφορίες σε αυτό το τεράστιο thread, βρήκα διάφορα πράγματα, αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα λύση.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

Ενώ συνδέω το S100 με τον υπολογιστή, φορτώνει αυτόματα το ActiveSync, φαίνεται ο συγχρονισμός σαν να γίνεται "μισός". Δηλαδή το μόνο που συγχρονίζει είναι τα αρχεία και τίποτα άλλο. Ούτε επαφές, ούτε μηνύματα ούτε τίποτα. Και το βασικότερο: όταν πάω να πατήσω το κουμπί "EXPLORE" για να ανοίξει καινούριο παράθυρο και να επεξεργαστώ γενικώς τα αρχεία του κινητού, μου βγάζει το μήνυμα "CRITICAL COMMUNICATION SERVICES HAVE FAILED TO START. PLEASE RESTART POCKET PC AND TRY AGAIN".

 

Έχω που παιδεύομαι πάνω από δύο εβδομάδες, από τότε που το πήρα δηλαδή, προσπάθησα να επικοινωνήσω με την Q-Tek, αλλά τίποτα, ούτε σε mail, ούτε σε τηλέφωνο. Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Θέλω να επεξεργαστώ - μεταξύ άλλων - τον τηλεφωνικό μου κατάλογο, γιατί είναι άλλα αντί άλλων, και δεν μπορώ.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, και άν γίνεται να είναι όσο το δυνατόν περιγραφική και αναλύτική, διότι είμαι πολύ καινούριος και δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα.

 

Ευχαριστώ όλους σας εκ'των προτέρων.

 

ΥΓ. Προσπάθησα να βρω διάφορες πληροφορίες σε αυτό το τεράστιο thread, βρήκα διάφορα πράγματα, αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα λύση.

Φιλε μου δεν ξερω αν υπαρχει καλυτερη λυση(μακαρι να υπαρχει-ας πουν και τα υπολοιπα παιδια),αλλα το καλυτερο κατα τη γνωμη μου,ειναι να απεγκαταστησεις εντελως το activesync απο το pc σου και να το εγκαταστησεις ξανα!Βεβαια,ακομα καλυτερα,αν δεν βαριεσαι τη διαδικασια,να εκανες ταυτοχρονα κι ενα φορματ στο S100 σου!Καλη τυχη παντως!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

Ενώ συνδέω το S100 με τον υπολογιστή, φορτώνει αυτόματα το ActiveSync, φαίνεται ο συγχρονισμός σαν να γίνεται "μισός". Δηλαδή το μόνο που συγχρονίζει είναι τα αρχεία και τίποτα άλλο. Ούτε επαφές, ούτε μηνύματα ούτε τίποτα. Και το βασικότερο: όταν πάω να πατήσω το κουμπί "EXPLORE" για να ανοίξει καινούριο παράθυρο και να επεξεργαστώ γενικώς τα αρχεία του κινητού, μου βγάζει το μήνυμα "CRITICAL COMMUNICATION SERVICES HAVE FAILED TO START. PLEASE RESTART POCKET PC AND TRY AGAIN".

 

Έχω που παιδεύομαι πάνω από δύο εβδομάδες, από τότε που το πήρα δηλαδή, προσπάθησα να επικοινωνήσω με την Q-Tek, αλλά τίποτα, ούτε σε mail, ούτε σε τηλέφωνο. Δεν ξέρω πλέον τι να κάνω. Θέλω να επεξεργαστώ - μεταξύ άλλων - τον τηλεφωνικό μου κατάλογο, γιατί είναι άλλα αντί άλλων, και δεν μπορώ.

 

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη, και άν γίνεται να είναι όσο το δυνατόν περιγραφική και αναλύτική, διότι είμαι πολύ καινούριος και δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα.

 

Ευχαριστώ όλους σας εκ'των προτέρων.

 

ΥΓ. Προσπάθησα να βρω διάφορες πληροφορίες σε αυτό το τεράστιο thread, βρήκα διάφορα πράγματα, αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα λύση.

 

 

Αγαπητέ μου εγώ στη θέση σου,πέραν της λύσης που σωστά προτείνει ο Petran,θα κοίταζα αν έχω αρχικά το τελευταίο firmware: δες εδώ http://www.qtek.gr/S100_firmware.html

και αν δεν το είχα θα το περνούσα.

Φυσικά θα κατέβαζα και την τελευταία έκδοση του activesync από τη Microsoft και αν δεν δούλευε με αυτήν θα δοκίμαζα με κάποια παλαιότερη.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Α,και κάτι άσχετο με το παραπάνω...:

 

 

Παιδιά προτείνετε παρακαλώ κανένα καλό και αξιόπιστο bluetooth ακουστικό για το S100.To Motolola HS-805 που έχω μάλλον δεν συνεργάζεται

Και να ρωτήσω κάτι τελευταίο:γίνεται να δουλεύει ταυτόχρονα με το bluetooth GPS receiver?Έχω ένα Globalsat 338.

 

Thanxxxx

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει ήδη τρεις τέσσερεις φορές απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά και ξανά το active sync. Όσο για την έκδοση του firmware είναι η τελευταία, τουλάχιστον έτσι νομίζω. Οταν κάνω επανεκίνηση το τηλέφωνο, μου βγάζει τα εξής : R 1.12.00 / G 1337.42 / D 1.12.00.

 

Δεν μου βγάζει και το τελευταίο μέρος δηλαδή μετά την τρίτη κάθετο: R 1.12.00 / G 1337.42 / D 1.12.00 / GR 1.1.5

 

.... Γνωρίζετε τίποτα άλλο επί του θέματος που δέν ξέρω??

 

Ευχαριστώ!

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει ήδη τρεις τέσσερεις φορές απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά και ξανά το active sync. Όσο για την έκδοση του firmware είναι η τελευταία, τουλάχιστον έτσι νομίζω. Οταν κάνω επανεκίνηση το τηλέφωνο, μου βγάζει τα εξής : R 1.12.00 / G 1337.42 / D 1.12.00.

 

Δεν μου βγάζει και το τελευταίο μέρος δηλαδή μετά την τρίτη κάθετο: R 1.12.00 / G 1337.42 / D 1.12.00 / GR 1.1.5

 

.... Γνωρίζετε τίποτα άλλο επί του θέματος που δέν ξέρω??

 

Ευχαριστώ!

Φιλε μου την τελευταια εκδοση εχεις!Το GR 1.1.5 νομιζω,δεν το δειχνει ετσι κι αλλιως!Αρα αυτο που μενει λογικα,ειναι,να κανεις ενα φορματ το κιν.η κατεβασε κατευθειαν στο ς100(καλυτερα κατα τη γνωμη μου)την τελευταια εκδοση απο την qtek.gr!Καλου κακου μετα κανε και μια απεγκατασταση-εγκατασταση του active sync και λογικα θα εισαι ΟΚ :happy: !!!!

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προτείνετε παρακαλώ κανένα καλό και αξιόπιστο bluetooth ακουστικό για το S100.To Motolola HS-805 που έχω μάλλον δεν συνεργάζεται

Και να ρωτήσω κάτι τελευταίο:γίνεται να δουλεύει ταυτόχρονα με το bluetooth GPS receiver?Έχω ένα Globalsat 338.

 

Εγώ έχω ένα της Sony Ericsson (HBH-660) από το οποίο είμαι πολύ ικανοποιημένος από πλευράς ποιότητας ήχου, όμως δεν έχω αναγνώριση ονόματος καλούντος αλλά μόνο αριθμού... οπότε είναι λίγο άχρηστο αυτό το χαρακτηριστικό (με το SE P900 που είχα δούλευε φυσικά)!...

Επίσης όλα τα bt hands free λειτουργούν ταυτόχρονα με bluetooth GPS receivers χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κάνει ήδη τρεις τέσσερεις φορές απεγκατάσταση και εγκατάσταση ξανά και ξανά το active sync. Όσο για την έκδοση του firmware είναι η τελευταία, τουλάχιστον έτσι νομίζω. Οταν κάνω επανεκίνηση το τηλέφωνο, μου βγάζει τα εξής : R 1.12.00 / G 1337.42 / D 1.12.00.

 

Δεν μου βγάζει και το τελευταίο μέρος δηλαδή μετά την τρίτη κάθετο: R 1.12.00 / G 1337.42 / D 1.12.00 / GR 1.1.5

 

.... Γνωρίζετε τίποτα άλλο επί του θέματος που δέν ξέρω??

 

Ευχαριστώ!

:)

υποθετο πως εχεις κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις στο active sync?

εννοω επιλογες - επιλογες συγχρονισμου κλπ?

υ.γ. εχω μια εκδοση 4.1.4841.0 του active sync στα ελληνικα 7 MB που βγηκε το φεβρουαριο που περασε αν τη θελει καποιος.....

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και τις έχω κάνει. (μιλάμε οτι πάω να σαλτάρω)

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ Qtek και μου έχει μπει στο μάτι ένα S100.

 

Aξίζει;

 

Επειδή έχω και ppc+GPS (2in1 ...Μio168) και βλέπω ότι με βολεύουν τα win θέλω να τα χρησιμοποιώ και στο κινητό μου.

 

Πώς είναι σε θέματα αυτονομίας, ποιότητας, υποστήριξης από εφαρμογές κτλ κτλ...

 

Sorry αλλά 97 σελίδες είναι πολλές.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

 

Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα με την αντιπροσωπία της HTC στην Ελλάδα ,ACE Hellas, σε μια πρόσφατη επισκευή του Qtek S100 που έχω.

 

 

Θα παρουσιάσω απλά τα γεγονότα και τα συμπεράσματα δικά σας.

 

 

1-12-2005 Το κινητό πέφτει από το μηχανάκι και το πατάει διερχόμενο αυτοκίνητο. Οθόνη σπασμένη από ότι βλέπω και πηγαίνω το κινητό στο κατάστημα της TIM στη Λεωφ. Κηφισίας. Μου λένε ότι θα το δουν αν μπορεί να επισκευαστεί εκεί αλλιώς θα σταλεί αντιπροσωπία.

 

 

2-12-2005 Στέλνεται το κινητό στην ACE Hellas

 

 

9-12-2005 Επικοινωνώ με ACE Hellas και μου λένε ότι περιμένουν παρτίδα ανταλλακτικών για να ξεκινήσουν επισκευές.

 

 

16-12-2005 Παρασκευή. Επικοινωνούν από ACE Hellas και με ρωτάνε αν δέχομαι τη χρέωση των ανταλλακτικών, η οποία θα ξεπερνούσε τα 150€. Συμφωνώ, και σε ερώτησή μου πότε θα είναι έτοιμο μου απαντά ο τεχνικός ότι το ξεκινάει σήμερα και από τη Δευτέρα θα είναι έτοιμο.

 

 

23-12-2005 Στέλνεται το κινητό στην ΤΙΜ από την ACE Hellas μετά την επισκευή του. Από την ΤΙΜ κάνει 5 μέρες να φτάσει από τα γραφεία του service ,κέντρο Αθήνας, μέχρι το κατάστημα της ΤΙΜ στην Κηφισίας. Παραλαμβάνω το τηλέφωνο στις 28-12-2005. Τελείωσε η Οδύσσεια; ΟΧΙ

 

 

29-30-31/12/2005 βάζω τα προγράμματα που είχα στο τηλέφωνο αλλά κάτι δεν μου πάει καλά. Ελληνικά ΔΕΝ έχει συνειδητοποιώ, αργά βεβαια.

 

Επικοινωνώ με ACE Hellas όπου μου λένε ότι από απροσεξία δεν μπήκε το σωστό firmware και ότι θα πρέπει να πάω από εκεί να τα φορτώσουν ξανά. Φυσικά δεν δέχονται να έρθουν να το πάρουν οι ίδιοι μιας και είναι δικό τους φταίξιμο. Χάνω 3 ώρες από τη δουλειά μου να πάω Αγ. Παρασκευή να μου βάλουν το σωστό firmware και χάνω και όλη τη δουλειά που είχα κάνει στο σεταρίσματα του τηλεφώνου μου μιας και πρέπει να ξαναβάλω από την αρχή όλα τα προγράμματα κτλ., όσοι έχουν το wisbar advance ξέρουν πόση δουλειά έχει αυτό και μόνο.

 

 

Από μισόλογα στην ACE Hellas αντιλαμβάνομαι ότι το τηλέφωνο δεν επισκευάστηκε στην Ελλάδα και μετά από απευθείας ερώτηση μου, δέχονται ότι έτσι είναι.

 

 

Σε επόμενη ερώτηση για το ποιός ήταν ο τεχνικός που με πήρε τηλέφωνο και θα επισκεύαζε το τηλέφωνο μου αφού αυτό ΔΕΝ επισκευάστηκε στην Ελλάδα απάντησαν ότι ίσως μπερδεύτηκε.

 

 

Ενώ περίμενα να παραλάβω το τηλέφωνο, στο πατάρι από πάνω συζητούσαν δύο στελέχη της εταιρίας. Ο κύριος έλεγε στην κυρία ότι τα κακά νέα μαθαίνονται γρήγορα. Έχει πολύ δίκιο.

 

 

Συγνώμη για το μέγεθος του post και ίσως για το off topic αλλά βέβαια ο moderator αν το βρει σκόπιμο μπορεί να το μετακινήσει σε κάποιο άλλο thread.

 

Τα στοιχεία μου στη διάθεση του κάθε ενδιαφερόμενου.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θέλω να ρωτήσω το εξής. Σκέφτομαι να αγοράσω το s110 μπορώ να περάσω την ελληνική rom του s100 μέσα ?
http://www.danasoft.com/sig-gre.jpg
Link to comment
Share on other sites

1-12-2005 Το κινητό πέφτει από το μηχανάκι και το πατάει διερχόμενο αυτοκίνητο.

 

16-12-2005 Παρασκευή. Επικοινωνούν από ACE Hellas και με ρωτάνε αν δέχομαι τη χρέωση των ανταλλακτικών, η οποία θα ξεπερνούσε τα 150€.

 

-Το πάτησε αυτοκίνητο και πλήρωσες ΜΟΝΟ €150? :wacko:

 

-Το υπόλοιπο post τι μας δείχνει?

 

:: 'Οτι δεν πρέπει να πηγαίνουμε το τηλέφωνό μας στο κατάστημα που το αγοράσαμε, αλλά στην αντιπροσωπία?

:: 'Οτι η ACE Hellas δεν έχει service?

:: 'Οτι όποιος δεν μπορεί να περάσει μόνο του ένα firmware χάνει 3 ώρες από την δουλεία του?

:: 'Η ότι τα κακά νέα μαθαίνονται γρήγορα?

 

Τί είναι αυτό που θέλεις να μας πεις.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω! :confused:

:D
Link to comment
Share on other sites

@jbouro: Φίλε μου λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου, αλλά αυτό που μου κάνει έκπληξη (όπως σημείωσε και ο agoraphobic) είναι ότι πήγες το s100 στην ACE για να σου ξαναπεράσουν το firmware και έχασες πολύτιμο χρόνο!!!

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει η αλλαγή οθόνης στην ACE; 200+ μου ζήτησε η Tele και έπαθα κάτι ενώ πιο πάνω διαβάζω για 150 από πάτημα αυτοκινήτου;;;...
Link to comment
Share on other sites

Η επισκευή κόστισε 240€ συνολικά... Τα 150€ ήταν απλά η αρχική εκτίμηση για το κόστος ανταλλακτικών. Σε μένα άλλαξαν σίγουρα το motherboard από ότι είπαν καθώς και τα καπάκια μπρος πίσω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να πάρω κι εγώ ένα S100 ( ή imate Jam ή MDA compact) και έχω κάποιες ερωτήσεις:

1) Τι διαφορές υπάρχουν ανάμεσα στα imate Jam και MDA compact με το ελληνικό S100; Δεν έχουν ελληνικά;

2) Τι τιμή είναι normal για ένα μεταχειρισμένο S100; Απο ότι είδα εδώ στο forum οι περισσότεροι το πουλάνε 350-400€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Mόλις απέκτησα ένα Imate Jam.

Οι διαφορές που μου είπαν και είδα είναι ότι το Qtek έχει ελληνικό λογισμικό ενώ τα άλλα αγγλικά. Γράφουν και διαβάζουν όμως ελληνικά όπως τα ppc.

 

Καινούριο έχει 560-580Ε. Αρα 350Ε είναι καλή τιμή. Εγώ τόσο το πήρα. Βέβαια δαπάνησα κι άλλα 70Ε για μία MMC 1GB και 20Ε για μία θήκη με φερμουάρ.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο elteo!

Για ότι θές ρώτησε εδώ τα παιδιά. Είναι αρκετά ενημερωμένα και θα σου λύσουν κάθε απορία. :)

Πώς είναι σε θέματα αυτονομίας, ποιότητας, υποστήριξης από εφαρμογές κτλ κτλ...

Απο αυτονομία, με κανονική χρήση κρατάει 2-3 μέρες σίγουρα. Σε sleep κρατάει 250 ώρες περίπου, το έχω δοκιμάσει με κάρτα της Q. (σχετικό πίνακά μου, καθώς και πολλές άλλες πληροφορίες θα βρείς στην πρώτη σελίδα αυτού του thread)

Ποιότητα κατασκευής αρκετά καλή. Το έχω 1 χρόνο περίπου και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό!

Απο εφαρμογές τις παίζει όλες, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...