Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

re paidia tora mperdeutika ligaki :(

prin apo ligi peripoy parageila apo e-shop to

i-mate jam kai akouo oti oles oi siskeues einai

klidomenes ektos apo to s100. diladi tha to paro

kleidomeno??? Ti shmainei ayto. mporei kapios

na mou dieukrinisei ti simenei?

 

thanks in advance

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν ειναι κλειδωμενη απλα δεν μπορεις να βαλεις, προς το παρον, την ελληνικη ρομ.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και εγω σημερα (επιτελους live) στα χερια μου. Ειναι οντως εντυπωσιακα μικρο και γρηγορο... Ψηνομαι να το τσιμπισω...
Link to comment
Share on other sites

κάτι σημαντικό τώρα που θέλω να το πω.

παιδιά το τηλέφωνο δεν έχει καλο σήμα ,αυτό είναι εξακριβωμένο με αρκετά test που έχω κάνει και πολλοί άνθρωποι μου κάνουν παράπονα ότι κάνω διακοπές στον ήχο. :(

επίσης αργεί να διαχειριστεί το σήμα ακόμα και σε μέρη με αρκετή εκπομπή.

 

ελπίζω να διορθωθεί αυτό το πράγμα με την αναβάθμιση που αναμένουμε γιατί αλλιώς....ζητω που καήκαμε.

 

 

επίσης μου έχει εμφανίσει και το πρώτο προβληματάκι μετά από διαφορα apps που έχω δοκιμάσει.

το ringtone "old phone" δεν παίζει καθόλου. το είχα βάλει σαν προσωπικό ήχο κλήσης και ξαφνικά το μηχάνημα το άλλαξε από μονο του.

πάω στον file manager στον φάκελο /windows και το βλέπω να μην έχει προκαθορισμένο πρόγραμμα ανάγνωσης.

έπειτα πηγαίνω στον resco explorer μήπως και μπορέσω να το φτιάξω και αντιλαμβάνομαι ότι ο resco δεν το βλέπει καν!!

 

υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα αυτό?

Link to comment
Share on other sites

ισως καποιο προγραμμα χαλαει κατι. εμενα εχει οφη χαρα σημα. σιγουρα καλυτερο απο το 6630 και το v3.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

ισως καποιο προγραμμα χαλαει κατι. εμενα εχει οφη χαρα σημα. σιγουρα καλυτερο απο το 6630 και το v3.

 

μα ποιο πρόγραμμα αφού από την αρχή που το είχα (χωρίς προγράμματα) πρόσεξα ότι δεν έχει καλο σήμα.

και το 6630 στα ίδια σημεία ήταν καμπάνα...

πως γίνεται να έχουμε τόσο διαφορετική άποψη!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα οτι έχει μέτριο προς καλό σήμα. Σίγουρα όχι καλύτερο απο το 2020... Δεν με ικανοποίησε τρελλά πάντως. Διακοπές στις κλήσεις δεν είχα.

 

Θα ανέβει το review του τις επόμενες μέρες...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα ένα ωραιότατο hard reset . η πρώτη εντύπωση είναι ότι το σύστημα είναι ποιο γρήγορο άρα κάποια προγράμματα έκαναν την δουλειά ...

ίδωμεν

θα δω και από σήμα τώρα πως τα πάει .ίσος είχα λανθασμένη εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα και εγω σημερα (επιτελους live) στα χερια μου. Ειναι οντως εντυπωσιακα μικρο και γρηγορο... Ψηνομαι να το τσιμπισω...

 

γιώργο να το πάρεις !!!! :D

Link to comment
Share on other sites

γιωργο μακραν καλυτερη αυτονομια και ταχυτητα απο το 9090. ;)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα οτι έχει μέτριο προς καλό σήμα. Σίγουρα όχι καλύτερο απο το 2020... Δεν με ικανοποίησε τρελλά πάντως. Διακοπές στις κλήσεις δεν είχα.

 

Θα ανέβει το review του τις επόμενες μέρες...

Mythozz to jamaki exei korifaio sima einai to mono kinito ektos tou K700 pou katafera na miliso sto asanser tou spitiou mou xoris oute mia diakopi otan to P800 den douleue kan!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι νέος χρήστης του φόρουμ αν και το παρακολουθώ 2 μήνες τώρα. Χθες απέκτησα το T-Mobile MDA compact από mobilejocker.de με την βοήθεια του Babel Fish Translation. Το κόστος:

432 MDA compact T-mobile με γερμανικο μενού (τώρα έπεσε 419!)

79 Transcend SD-Card 1 GB 45 X Ultra

25 Yakumo Bluetooth-Adapter Blueport

59 UPS standard (πήρε 4 μέρες) with "Cash-On-Delivery" (δεν δέχονται πιστωτική)

Σύνολο €595 (συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ)

 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει στα:

α) Πού βρίσκω να κατεβάσω το Quick Start Guide; γιατί αυτό που έχω είναι προφανώς στα γερμανικά. Το αντίστοιχο manual το έχω ήδη κατεβάσει.

 

β) Πού βρίσκω να κατεβάσω το ActiveSync στα αγγλικά; γιατί αυτό που έχω είναι προφανώς στα γερμανικά και δεν μπορώ να το χειριστώ.

 

γ) Το τηλέφωνο στην boot screen έχει τα:

R 1.00.10 (ROM version)

G 1337.36 (GPRS version??)

D 1.01.01 GER (Radio version)

Πώς μπορώ να μάθω ποιά version είναι η extended rom;

 

δ) Θέλω να φλασάρω την τελευταία αγγλική ROM της T-Mobile, δηλαδή main 1.03.00 WWE με extended 1.03.143 WWE ή μήπως δεν είναι αυτή;

Έχω ήδη τις οδηγίες του katsj για εναλλαγή της γερμανικής ROM με την αγγλική, με αρκετές ασάφειες οφείλω να πω.

Πού βρίσκω τα ακόλουθα;

i) romupdate.exe (also know as mtty.exe)

ii) fixed.nb1 - Riccardo's fixed ROM (φαντάζομαι ότι είναι η αγγλική της T-Mobile, κάνω λάθος;)

iii) Hex editor (ποιός, από πού;)

vi) Αναφέρονται στο step1 "first 220bytes of your German ROM", αντί για 416 ή 418 bytes που διάβασα αλλού. Ποιό είναι σωστό;

 

Ή μήπως είναι καλύτερα να ακολουθήσω την νέα (απλούστερη;) μέθοδο με την ROM της imate και το MaUpgradeUt.exe & xda3nbftool.exe;

Νομίζω όμως πως πρέπει να είσαι μέλος για να κατεβάσεις την http://www.clubimate.com/Support/ma_cdlsku2_arb_10300_141_10100_ship.exe

Τελικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι να βρω τα αρχεία με τις αγγλικές ROM. Και για πόσα ΜΒ μιλάμε; γιατί είμαι με dialup.

 

Ιδιαίτερα ελπίζω να απαντήσουν αυτοί που έχουν εμπειρία αναβάθμισης.

Ελπίζω να μην σας έπρηξα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το S100 και τη Cosmote:

 

Το S100 έχει ενσωμετωμένο πρόγραμμα στη ROM που αλλάζει τις ρυθμίσεις όταν αλλάζετε τη SIM κάρτα. Το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα υπάρχει και στο 9090.

 

Οι ρυθμίσεις μεταξύ 9090 και S100 για τη Cosmote είναι ακριβώς ίδιες.

Το πρόβλημα με το S100 οφείλεται στη Cosmote και όχι στις ρυθμίσεις. Οι ρυθμίσεις στο site και που υπάρχουν στη συσκευή είναι σωστές!

 

Τελευταία επικοινωνία που υπήρχε χθες με τη Cosmote ήταν το κοιτάνε σαν θέμα υψηλής προτεραιότητας. Δεν αποκλείεται χτες αργά να το φιάξανε αλλά δε μπορώ να το επιβεβαιώσω καθώς είμαι στο εξωτερικό.

 

Όσοι έχουν πρόβλημα με το GPRS Internet πάλι να πω ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές και για αυτό. Απλά η Cosmote επειδή έκανε αλλαγές στο δίκτυο της για τη ρύθμιση του MMS για το S100 ίσως να υπήρξαν διακοπές στη παροχή του internet. Τέλος όσοι έχουν USIM πρέπει να χρησιμοποιήσουν σαν APN το 3g-internet

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το S100 και τη Cosmote:

 

Το S100 έχει ενσωμετωμένο πρόγραμμα στη ROM που αλλάζει τις ρυθμίσεις όταν αλλάζετε τη SIM κάρτα. Το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα υπάρχει και στο 9090.

 

Οι ρυθμίσεις μεταξύ 9090 και S100 για τη Cosmote είναι ακριβώς ίδιες.

Το πρόβλημα με το S100 οφείλεται στη Cosmote και όχι στις ρυθμίσεις. Οι ρυθμίσεις στο site και που υπάρχουν στη συσκευή είναι σωστές!

 

Τελευταία επικοινωνία που υπήρχε χθες με τη Cosmote ήταν το κοιτάνε σαν θέμα υψηλής προτεραιότητας. Δεν αποκλείεται χτες αργά να το φιάξανε αλλά δε μπορώ να το επιβεβαιώσω καθώς είμαι στο εξωτερικό.

 

Όσοι έχουν πρόβλημα με το GPRS Internet πάλι να πω ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές και για αυτό. Απλά η Cosmote επειδή έκανε αλλαγές στο δίκτυο της για τη ρύθμιση του MMS για το S100 ίσως να υπήρξαν διακοπές στη παροχή του internet. Τέλος όσοι έχουν USIM πρέπει να χρησιμοποιήσουν σαν APN το 3g-internet

 

Φίλε murdof μπορεί για όλα αυτά που λες να έχεις δίκιο.

Δεν διαφωνώ.

Αλλά αγοράσαμε το s100 για να έχουμε ελληνικά.

Γιατί οι ρυθμίσεις που υπάρχουν για την συσκευή στο site της qtek είναι στα αγγλικά??(όχι γιατί δεν γνωρίζω αγγλικά αλλά για πολλούς θα ήταν πιο εύκολο).

Γιατί να μην έχει βγει εδώ καιπαρα πολύ καιρό ένα αρχείο .cab που να φτιάχνει τις ρυθμίσεις αυτόματα από μία εταιρεία που ασχολείται εδώ και κάποια χρόνια με τα mobile windows? και να μας το δίνει ο πουλιάδης??

Link to comment
Share on other sites

To provlhma den einai toso sto sima alla sto speaker to opoio paizei xamhla kai den akous thn tyfla sou an den to valeis sto exwteriko speaker !!!

στο εξωτερικό speeker πως το βάζεις??

εγώ πατάω εργαλεία -> μεγάφωνο κατά της διάρκεια τις κλήσης αλλα δεν κάνει τίποτα. :!:

 

το ακουστικό δε στις υψηλές εντάσεις τρίζει αυτό είναι όλο. αλλα και πάλι όχι σε όλες τις κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη διάρκεια της κλήσης κράτα πατημένο το πράσινο τηλεφωνάκι και μπαίνει η ανοικτή ακρόαση.
Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην έχει βγει εδώ καιπαρα πολύ καιρό ένα αρχείο .cab που να φτιάχνει τις ρυθμίσεις αυτόματα από μία εταιρεία που ασχολείται εδώ και κάποια χρόνια με τα mobile windows? και να μας το δίνει ο πουλιάδης??

 

Γιατί οι ρυθμίσεις είναι ήδη μέσα στη συσκευή σου!!!!!

Δε χρειάζεται να βάλεις cab ή να τρέξεις κάτι. Αυτόματα καταλαβαίνει η εφαρμογή μας που υπάρχει στην Ελληνική ROM στο boot ότι έχεις κάρτα Cosmote και σου περνάει τις ρυθμίσεις.

Όπως καταλαβαίνεις αυτή η λύση είναι πολύ πιο εξελιγμένη από ένα χειροκίνητο cab!

 

Αγοράζεις τη συσκευή, τη βγάζεις από το κουτί, βάζεις τη SIM κάρτα σου και οι ρυθμίσεις περνιούνται αυτόματα.

 

Οι ρυθμίσεις βρίσκονται στο site μόνο για κάποιον που τις έσβησε!

 

Εαν βαριέσαι να κοιτάζεις τις οδηγίες μπορείς να αλλάξεις κάρτα στο τηλέφωνο (πχ να βάλεις ΤΙΜ) και θα σου βγάλει μήνυμα το τηλέφωνο ότι βρέθηκε άλλη κάρτα και να σου αλλάξει τις ρυθμίσεις. Επιλέγεις Ναι. Μετά βάζεις τη κάρτα Cosmote και πάλι επιλέγεις Ναι για να σου περάσει τις ρυθμίσεις cosmote..

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν οι ρυθμίσεις έτοιμες, έχει δίκιο ο murdof.

με καινούρια usim από την cosmote έχω "cosmote internet" και cosmote mms" στην λίστα .

απλά δεν λειτουργούν .

μέχρι και τώρα πάλι που δοκίμασα να συνδεθώ μου λέει: "το modem λήψης αποσυνδέθηκε..."

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν οι ρυθμίσεις έτοιμες, έχει δίκιο ο murdof.

με καινούρια usim από την cosmote έχω "cosmote internet" και cosmote mms" στην λίστα .

απλά δεν λειτουργούν .

μέχρι και τώρα πάλι που δοκίμασα να συνδεθώ μου λέει: "το modem λήψης αποσυνδέθηκε..."

 

Θα πρέπει στο Cosmote Internet να αλλάξεις στις ιδιότητες του το Access Point από internet σε 3g-internet

 

Όσο για το MMS εαν δε παίζει θα πρέπει να το δούμε τι έχει να πει η Cosmote τη Δευτέρα.

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει στο Cosmote Internet να αλλάξεις στις ιδιότητες του το Access Point από internet σε 3g-internet

 

Όσο για το MMS εαν δε παίζει θα πρέπει να το δούμε τι έχει να πει η Cosmote τη Δευτέρα.

Ego ksero oti to MDA Compact mou me tin ROM tis imate douleuei apsoga toso me ta MMS tis Cosmote oso kai me to GPRS kai malista me tis rithmiseis pou exete sto site sas!!!

Opote mallon i ROM sas ftaei kai to paramithi oti i Cosmote trexei giati ftaei pou to S100 den exei MMS na to peite allou.

Link to comment
Share on other sites

Ego ksero oti to MDA Compact mou me tin ROM tis imate douleuei apsoga toso me ta MMS tis Cosmote oso kai me to GPRS kai malista me tis rithmiseis pou exete sto site sas!!!

Opote mallon i ROM sas ftaei kai to paramithi oti i Cosmote trexei giati ftaei pou to S100 den exei MMS na to peite allou.

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση και την επιβεβαίωση ότι οι ρυθμίσεις είναι σωστές!

 

Μπορείς να μας ενημερώσεις την έκδοση της ROM σου;

 

Τώρα που μας κατηγορείς και μας λες ψεύτες θα δείς σε προηγούμενες σελίδες ότι χρήστης του forum τον ενημέρωσαν ότι γνωρίζουν το θέμα.

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

γιώργο να το πάρεις !!!! :D

 

Το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν εχει wi-fi ρε γ@μωτο !

Για την δουλεια μου το χρειζομαι να το εχω.

Που ειναι η θηκη για το αμαξι στο shop247 ?

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με χαλαει ειναι οτι δεν εχει wi-fi ρε γ@μωτο !

Για την δουλεια μου το χρειζομαι να το εχω.

Που ειναι η θηκη για το αμαξι στο shop247 ?

 

εγώ αγόρασα αυτήν

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_76_89&products_id=827

 

και για gps πήρα αυτό

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=1_76_89&products_id=820

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...