Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έκανα αναβάθμιση του firmware απο το S100 που έχω. Την έκανα γιατί δεν μπορούσα να μπω στο internet μεσω gprs. Τώρα έχω την έκδοση R 1.12.00 / G 1337.42 / D 1.12.00 / GR 1.1.5. Πάω να συνδεθώ στο π.χ. στο MSN και μου βγάζει το μήνυμα: Το modem αποσυνδέθηκε. Ελέγξτε αν οι ρυθμίσεις είναι σωστές...

 

Γιατί συνεχίζει και μου βγάζει το συγκεκριμένο πρόβλημα και μετά την αναβάθμιση;

 

Χρησιμοποιώ Cosmocarta και Vodafone a la Carte.

 

Αν αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα ας με βοηθήσει.

H vodafone ala kart den upostirizei internet over Gprs.Katarxhn oi ru8miseis tou S100 gia gprs mpainoun automata alla isxuoun mono gia sundromhtes me sumbolaio.Gia karta uparxoun alles ru8miseis.An tis peraseis de 8a aposundeetai alla pali de 8a douleuei to msn.Mono wap sites.Gia cosmote de xerw.Egw exw sumbolaio tim kai douleuoun ola(msn,telnet,remote desktop,html)TIM RULEZ :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εψαξα και δεν βρήκα την απάντηση στο forum (αν και κάπου θα αναφέρετε).

Θα ήθελα να ρωτήσω πως βλέπεις την έκδοση που έχεις για να δεις αν πρέπει να κάνεις αναβάθμιση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

kaneis ena reset tin siskevi sou kai katw stin othoni deksia sou leei poian ekdosi exeis akrivos!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα αναβάθμιση του firmware απο το S100 που έχω. Την έκανα γιατί δεν μπορούσα να μπω στο internet μεσω gprs. Τώρα έχω την έκδοση R 1.12.00 / G 1337.42 / D 1.12.00 / GR 1.1.5. Πάω να συνδεθώ στο π.χ. στο MSN και μου βγάζει το μήνυμα: Το modem αποσυνδέθηκε. Ελέγξτε αν οι ρυθμίσεις είναι σωστές...

 

Γιατί συνεχίζει και μου βγάζει το συγκεκριμένο πρόβλημα και μετά την αναβάθμιση;

 

Χρησιμοποιώ Cosmocarta και Vodafone a la Carte.

 

Αν αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα ας με βοηθήσει.

 

file mou to idio provlima eixa kai ego. paroti exo simvolaio me tin TIM den kataferna na mpo sto internet alla oyte kai na steilo mms. kati ginetai me tis rithmiseis sto s100 . den ksero na sou po sigekrimena, alla ego taleporithika poli,kai akoma den exo lisei to provlima telios.dokimase tis rithmiseis pou protinei kapoios xristis stin arxi tou forum , me to programataki tmail. isos auto se voithisei.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σ' ολη την παρεα

Ποιος καλος ανθρωπος μπορει να μου δωσει μια απαντηση στο παρακατω ερωτημα;

Ποια απο τα παρακατω προγραμματα πρεπει να εγκατασταθουν αποκλειστικα και μονο στη μνημη του τηλεφωνου και απο ποιο να ξεκινησω για να μην εχω κολληματα;

 

Resco file explorer 5.21

Sprite Backup 3.1.4

Pocket Breeze 4.3

Weather Panel 2.4.2.1

Pocket Plus 3.0

Pocket Earth 3.4

SlovoEd

 

Γνωριζει καποιος αν υπαρχουν νεοτερες εκδοσεις για τα παραπανω προγραμματα;

 

Η συσκευη μου παει στο συνεργειο λογω ηχειου και θα αναγκαστω να κανω εγκατασταση ολων των εφαρμογων απο την αρχη, τουλαχιστον αυτη τη φορα ας την κανω σωστα.

 

Χιλια χιλια

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

help me

pos tha egkatastiso ola ta programmata pou thelo stin storage etsi ostv oli i mnimi tou pc (i amanati dld) na einai keni

http://www.galaxy92.gr/photos/funtaksidia/cfiles/plastira1.jpg

Λίμνη Πλαστήρα (Ν. Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδιάσει και σκέφτομαι να φτιάξω μία βάση συγχρονισμού για το S-100.

Έχω δει αυτή της brando αλλά δεν μου άρεσε.

 

Μοιάζει κάπως http://www.tweakers.net/ext/i.dsp/1090420225.jpg

Είναι τέσσερα κομμάτια plex-class ασπρό και μαύρο στην μέση με στρογγυλεμένες άκρες.

Δύο υποδοχές στο πίσω μέρος για mini-usb και jack 3.5 για σύνδεση με ηχοσύστημα.

Θα φτιάξω δύο για μένα και αναρωτιέμαι εάν ενδιαφέρεται κάποιος από εσάς.

Δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει, επειδή θα είναι η πρώτη ερώτηση, αλλά πίστευω λιγότερο από αυτό της brando.

 

Απλά πείτε εάν θα θέλατε κάτι τέτοιο ή και κάποιες ιδέες για το πως αλλιώς θα μπορούσε να είναι.

Όταν θα έχω το πρωτότυπο το βλέπετε και εάν σαν αρέσει θα μπορούσα να πάρω παραγγελίες

:D
Link to comment
Share on other sites

Έχω σχεδιάσει και σκέφτομαι να φτιάξω μία βάση συγχρονισμού για το S-100.

Έχω δει αυτή της brando αλλά δεν μου άρεσε.

 

Μοιάζει κάπως http://www.tweakers.net/ext/i.dsp/1090420225.jpg

Είναι τέσσερα κομμάτια plex-class ασπρό και μαύρο στην μέση με στρογγυλεμένες άκρες.

Δύο υποδοχές στο πίσω μέρος για mini-usb και jack 3.5 για σύνδεση με ηχοσύστημα.

Θα φτιάξω δύο για μένα και αναρωτιέμαι εάν ενδιαφέρεται κάποιος από εσάς.

Δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει, επειδή θα είναι η πρώτη ερώτηση, αλλά πίστευω λιγότερο από αυτό της brando.

 

Απλά πείτε εάν θα θέλατε κάτι τέτοιο ή και κάποιες ιδέες για το πως αλλιώς θα μπορούσε να είναι.

Όταν θα έχω το πρωτότυπο το βλέπετε και εάν σαν αρέσει θα μπορούσα να πάρω παραγγελίες

 

Ανάλογα με την τιμή και τη δουλειά, εγώ είμαι μέσα σε μία τέτοια δημιουργία. Αν το προχωρήσεις και αξίζει, θα ήθελα μια για εμένα ;) Μου αρέσει όπως είναι στη φωτογραφία. :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

@Mythozz: Thanks, for support.

 

Iparxei kapou kapoio guide gia to pws na to ftia3eis i 8a to prospa8iseis monos sou?

 

Όχι, έχω κάνει κάποια σχέδια, θα τα πάω σε κάποιο μαγαζί με plexglass που ξέρω να μου τα κόψει.

Μερικές κολλήσει για το usb και το jack, συναρμολόγηση και έτοιμος. :cool:

Απλά με ενδιαφέρει το style, η ποιότητα και το κόστος, το τεχνικό δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, έτσι κι αλλιώς.

Θα ετοιμάσω ένα πρωτότυπο να για να checkάρω το πόσο εύκολο είναι το βάλε-βγάλε και πόσο σταθερή θα είναι σαν βάση. Μπορεί να προκύψουν προβλήματα που δεν μπορώ να προβλέψω.

 

Έχω ένα "κόλλημα" με την συνδεσμολογία του jack. Κάπου διάβασα ότι το left-right είναι ανάποδα για κάποιο λόγο. Θα το βρω δεν είναι τίποτα φοβερό.

 

Πείτε και καμιά ιδέα εάν θα έπρεπε να προσθέσω κάτι, ή πως αλλιώς θα μπορούσε να μοιάζει.

:D
Link to comment
Share on other sites

kalhspera se olous.. exw twra ena 6680... poios mporei na me peisei na parw to s100 pou 8elw legontas mou ta proterhmata tou? eyxaristw

na se peisei kapoios? gia poio logo? den nomizo pos xreiazete kati tetoio... kane kati poio aplo, mpes se kapoio kalo review site kai des tis diafores stis 2 suskeues ( h mallon tis omoiothtes kalutera giati opos kala gnorizoume to ena me to allo exoun san monadiko koino oti einai kinita thlefona)... kai an thes na pisteis OPOS dipote tote kane kati allo... vale agelia sto myphone oti exeis 6680 kai to antallazeis me S100, kane to idio meta apo mia evdomada legontas oti exeis s100 kai to antallazeis me to 6680, ustera ela kai pes mas pote phres perissotera PM's kai prosfores gia antallagh...

 

Den exo kati me ta nokia alla oute kai me to Symbian OS genikotera... apla ta windows mobile einai akros anotera ( gia emena panta milao ) kai se sundiasmo me mia suskeuh opos to s100 ( h akoma kalutera s110) einai to apoluto.

 

elpizo na se kalupsa...

 

Y.g an to kaneis auto me tis prosfores pou leo poio pano tha me endeiefere na matho ti egine. ( mhn to kaneis please sto myphone h apla otan sou kanoun prosfora na les pos h agelia einai gia logous ereunas)

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

help me

pos tha egkatastiso ola ta programmata pou thelo stin storage etsi ostv oli i mnimi tou pc (i amanati dld) na einai keni

telika gnorizei kanenas gia tin erotisi pou ethese???

http://www.galaxy92.gr/photos/funtaksidia/cfiles/plastira1.jpg

Λίμνη Πλαστήρα (Ν. Καρδίτσας)

Link to comment
Share on other sites

Telika simera vrika kati pou me xenerose me ta win2005... sugrish tou DELL AXIM 50V ( me 128 mb rom kai win 2003SE) me to 51V ( me idia CPU kai ola se hardware ektos ths 256MB ROM ) pou exei win2003SE ti eida? apla oti to 50v einai se ola oxi apla poio grhgoro alla sxedon allh suskeyh se apodoseis taxhthtas.

 

http://www.pocketpcthoughts.com/articles.php?action=expand,43092&start=4

 

please deite edo na xenerosete... telika apo prin ligo stamato na psaxnome gia win2005 sto s100... krima ( h kai oxi giati me auto pou vlepoume den tha arghsei h mera pou tha doume to proto PPC sta 1 GHz.... kai mias pou to leo tora, spiti mou exo pc pou trexei to fedora core 4 gian na kano peiramata sto unix/linux kai einai sthn misi taxuthta tou S100, thn mish ram, kai ton diplasio sklhro disko kalo????)

http://feeds.feedburner.com/Techwargr.1.gif
Link to comment
Share on other sites

telika gnorizei kanenas gia tin erotisi pou ethese???

 

οταν θα σε ρωτησει που θελεις να τα κανεις installa διαλεγε απο το dropdown menu την επιλογη "storage card"

Link to comment
Share on other sites

tron13, πολλή σωστή η παρατήρησή σου. Ίσως φταίει το γεγονός ότι στα winmob2005 δεν εγκαθίσταται τπτ στην RAM και έτσι είναι γενικά πιο αργές οι λειτουργίες τους.

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, να ρωτήσω εγώ ο αφελής ποιες από τις έξτρα δυνατότητες των νέων win πραγματικά χρειάζεστε ή δεν θα λάβω καμία απάντηση οπότε να κάνω κάτι άλλο πιο χρήσιμο;
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, να ρωτήσω εγώ ο αφελής ποιες από τις έξτρα δυνατότητες των νέων win πραγματικά χρειάζεστε ή δεν θα λάβω καμία απάντηση οπότε να κάνω κάτι άλλο πιο χρήσιμο;

 

Να αναφέρω εν συντομία μερικά οφέλη:

 

1. Μόνιμη αποθήκευση δεδομένων. Τέρμα το άγχος ότι τελείωνει η μπαταρία και μπορεί να χάσω τα δεδομένα μου. Βέβαια υπάρχει το μειονέκτημα (που φαίνεται κυρίως στα benchmarks που διαβάζουν και γράφουν συνεχώς στο storage) της πιο αργής προσπέλασης.

2. Πιο μεγάλη διάρκεια λειτουργίας με τη χρήση μπαταρίας. Συγκεκριμένα ένα μεγάλο κομμάτι της κύριας και όλη η backup μπαταρία δεσμευόντουσαν ώστε να διατηρήσουν για ένα εύλογο χρονικό διάστημα τα δεδομένα. Τώρα δεν υπάρχει πια δευτερεύουσα μπαταρία και μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κύρια μέχρι τελευταίας ρανίδας.

3. DirectX και Direct3D. Συγκεκριμένα το Jasjar έχει DirectShow φίλτρο για τον media player που βοηθά στην αναπαραγωγή του βίντεο σε υψηλή ανάλυση.

4. Τρέχουν οι εφαρμογές των Smartphones.

 

και άλλα πολλά...

Link to comment
Share on other sites

help me

pos tha egkatastiso ola ta programmata pou thelo stin storage etsi ostv oli i mnimi tou pc (i amanati dld) na einai keni

 

Τελείος κενή δε θα είναι αλλά για να εγκαταστήσεις τα προγράμματα στην storage θα πρέπει να κάνεις δύο πράγματα.

α) Να πας στην πρώτη σελίδα του thread και να δεις πως θα αλλάξεις την registry για να σε ρωτάει που θέλεις να κάνει την εγκατάσταση.

(ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ερώτηση γίνετε μόνο στην περίπτωση που κάνεις εγκατάσταση ένα cab από την συσκευή και όχι από το ActiveSync)

β) Να αντιγράψεις το αρχείο cab στην συσκευή και να το εκτελέσεις από τον file manager. Τότε θα βγει το παράθυρο που θα σε ρωτήσει που να το εγκαταστήσει.

Εάν θέλεις να το κάνεις μέσω το ActiveSync νομίζω γίνετε με κάποιο πρόγραμμα αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

Πάντως, επειδή η μνήμη του storage είναι περιορισμένη θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο http://forum.xda-developers.com/viewtopic.php?t=27603 για το πως θα κερδίσεις επιπλέων 20MB στο storage.

Εγώ το έκανα και μου φάνηκε εύκολο και δεν έχω κανένα πρόβλημα με την συσκευή. Βέβαια χάνεις την δυνατότητα να στέλνεις MMS και διάφορα άλλα πράγματα, αλλά κι αυτά μπορείς να τα εγκαταστήσεις μετά στο storage.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Εάν κάνεις κάτι τέτοιο υπάρχει ρίσκο και δεν φέρω καμία ευθύνη. Δεν σε παροτρύνω, απλά σε ενημερώνω.

:D
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να παρω το S100 αλλα ελεγα μήπως περίμενα λίγο και βγει το 9100 με τα win 2005...αλλα απο οτι είδα ο επεξεργαστης του φαινεται να ειναι αργος...200mhz....και αν υποθέσουμε οτι και τα 2005 πανε αργα...μαλλον πρέπει να είναι για κλάματα η ταχύτητα.....

 

Οπότε μάλλον βλέπω να πηγαινω στο S100....

και να μπαινω στην παρεα σας..... :D

 

Nα σας ρωτησω μερικα πραγματα ομως...

 

1)Ο Media player του παίζει οτι παιζει και ο media player στο pc....(mpeg, mp3.klp).... ?

 

2)To κινητό φορτίζει απο την USB θύρα?

 

3)Ποσο ειναι το κόστος μια μνήμης 256mb με wifi....?

 

4)Βάζοντας μια MMC στο pda...απο ενα κινητό μπορείς να την διαβάσεις και να παρείς αρχεία?

 

5) Ποια ειναι η μέση αυτονομία του λειτουργώντας το σαν κινητο?

 

6)Το πρόβλημα με το phonepad υπάρχει ακόμα...ή διορθώθηκε....Προβλέπονται αναβαθμίσεις στο μελλον?

 

7) Μεσω IR kai bluetooth....Στελνετε οτιδήποτε θελετε...χωρις περιορισμο μεγεθους...?

 

8) μπορώ να προσθέσω extra μνημη RAM....

 

9) Τελος κατι σημαντικό, αν δηλαδη ενώ κάνεις μια κληση τελειώσει η μπαταρία και κλείσει το κινητο- Pda ...Υπάρχει περίπτωση να χάσεις τα παντα...κατάλογους, μηνηματα,κλπ....

 

 

Thanks kai sorry για τις πολλες ερωτησεις μου....

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηπως μπορει να μου πει καποις ενα προγραμμα για να μετατρεπω .amr

αρχεια σε .wav kai mp3 ετσι ωστε να μπορω να τα βαλω σαν ηχο κλησης και σαν ηχο για sms?

thanks... :(

Link to comment
Share on other sites

kalhspera se olous.. twra eimia kai egw enas katoxos s100.. 8a h8ela na rwthsw ean yparxei kapoio app gia xeirismo oikiakwn syskeywn (hifi, tv, etc.) mesw yperh8rwn.. eyxaristw ek twn proterwn
Link to comment
Share on other sites

kalhspera se olous.. twra eimia kai egw enas katoxos s100.. 8a h8ela na rwthsw ean yparxei kapoio app gia xeirismo oikiakwn syskeywn (hifi, tv, etc.) mesw yperh8rwn.. eyxaristw ek twn proterwn

 

Καλώς ήρθες στην παρέα! ;)

Εφαρμογές υπάρχουν, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η εμβέλεια του S100 είναι πολύ μικρή (νομίζω 50cm) οπότε δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. :(

Κάποιος είχε κάνει μία μόντα με κάτι φακούς και το έφτασε στα 2-3m, αλλά ήταν κάπως γελίο όπως καταλαβαίνεις.

:D
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...