Jump to content

[Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολουs τουs φιλουs,σαs εχει τυχει να πατε να κανετε setup προγραμα και να σαs λεει το pc οτι δεν υπαρχει αρκετοs xwροs στην καρτα μνημηs για να το εγκαταστησει,η οτι η καρτα ειναι κλειδωμενη;χωριs φυσικα να συμβαινει τιποτα απο τα δυο;αν καποιοs φιλοs γνωριζει κατι θα του ημουν πολυ υποχρεωμενοs αν μου δινε καποια λυση.σαs ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι το πρόβλημα σου είναι απ'ότι καταλαβαίνω πως έχεις mmc.

Η mmc έχει περιορισμό για κάποιο μέγιστο αριθμό αρχείων ή folders στο root directory (512 αν είναι τα αρχεία σου μέχρι 8 γράμματα το οποίο μειώνεται δραματικά αν είναι >8 γράμματα).

Όταν πας να εγκαταστήσεις κάτι στην mmc σου προσπαθεί να κάνει copy τα cab files αλλά επειδή έχεις φτάσει το μέγιστο δυνατό όριο δεν μπορεί.

Το πρόβλημα θα λυθεί αν σβήσεις μερικά αρχεία ή folders από το root directory ή πιο απλά αν φτιάξεις μερικά καινούρια folders και τοποθετήσεις πολλά αρχεία μέσα σε αυτά..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση.εχω SD καρτα μνημηs και πολυ λιγοτερα απο 512 folders,150 περιπου.αν μειwσω τα folders οπωs λεs kai τα βαλω το ενα μεσα στο αλλο,πωs 8α βρισκει το path to προγραμμα για να το τρεξει;κατι αλλο πρεπει να συμβαινει,και εχω κανει δοκιμη με 256,512,και εν γιγα καρτα και ολο τα ιδια μου κανει
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε δοκιμαστικά 1 folder (αφού το κάνεις backup) Και θα δεις πως θα λυθεί το πρόβλημα σου (προσωρινά).

Τα 150 είναι πολλά αν σκεφτείς αυτό που σου είπα, πως αν είναι πάνω από 8 γράμματα το όνομα σε κάποια από αυτά μειώνεται ο μέγιστος αριθμός..

Το γεγονός ότι στο κάνει με διάφορα μεγέθη κάρτας μου λέει πως αυτό είναι το πρόβλημα σου.

Στην αρχή προσπάθησε να μετακινήσεις folders και αρχεία που δεν έχουν σχέση με εγκατεστημένα προγράμματα. (π.χ. mp3, documents κτλ)..Αν δεν μπορείς να μετακινήσεις τίποτα από αυτά θα πρέπει να ξαναεγκαταστήσεις κάποια από τα προγράμματα ή στη main memory (αν έχεις χώρο) ή σε cf (αν έχει το μηχάνημα σου).

Αν δεν έχεις ούτε αυτή τη δυνατότητα, τότε θα πρέπει να φτιάξεις ένα folder π.χ. Programs στη sd. Στη συνέχεια θα πρέπει να κάνεις move κάποια folders εκεί.

Αμέσως μετά θα πρέπει να πας στη Registry να κάνεις search το όνομα του προγράμματος που μετακίνησες και να αλλάξεις τις καταχωρήσεις στις νέες θέσεις.

Τέλος θα φτιάξεις τα shortcuts.

Αυτή είναι η μέθοδος που εφαρμόζω εγώ. Αν όμως δεν έχεις εμπειρία με τη registry καλύτερα να μην προσπαθήσεις να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

παιζω με τη registry.βρε τι παθαμε,ειναι δυνατον;πουλανε 1 giga καρτα μονο για ψηφιακεs photo;γινετε αυτη η δουλεια στο χερι να μπουν ενα ενα τα προγραματα;σε θαυμαζω για την υπομονη σου.ξερει κανειs αλλοs φιλοs καποιο αλλο τρικ;μηπωs με κανενα φορμαρισμα απο ms dos με καμια ιδιαιτερη εντολη λυνοταν το προβλημα;σ ευχαριστω παρα πολυ παντωs για την βοηθεια σου
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο πολύπλοκο.. Αρκεί να το κάνεις μια φορά..

Κάποια προγράμματα που τα χρησιμοποιώ πολύ , έχω κάνει export τις μεταβολές και σε κάθε καινούριο ppc απλά τρέχω το reg αρχείο.. (το όνομα της SD θα πρέπει να είναι το ίδιο..Ακόμα χρησιμοποιώ το όνομα SD που είχαν τα παλιά Loox SD-MMCard για αυτό το λόγο).

Επίσης ένας άλλος τρόπος που συχνά χρησιμοποιώ είναι να πειράζω τα cab files πριν την εγκατάσταση και να χρησιμοποιώ hard coded path.. Κάτι τέτοιο είναι αρκετά δύσκολο να το περιγράψω όμως.

Βέβαια όλα αυτά θα τα κάνεις ώστε να μειώσεις τα αρχεία στο root directory κατά καμιά 20αρια και μετά να μπορείς να εγκαθιστάς ελεύθερα..

επίσης μια καλή λύση είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα που σου δίνει πρόσβαση στη registry μέσω pc.

Τέλος ένας εύκολος τρόπος να το κάνεις είναι ο εξής..

Θα κάνεις Export όλη τη registry με ένα πρόγραμμα όπως o Resco RegEditor. Θα ανοίξεις το αρχείο στο pc σου με έναν Text Editor.

Θα κάνεις search από το pc σου.. θα προσθέτεις ένα folder (που θα έχεις κάνει copy paste)ανάμεσα στο SD\χχχ όπου χ o folder Που έχεις το πρόγραμμα.

Στη συνέχεια θα περάσεις το αρχείο πίσω στο ppc , θα το τρέξεις και έτοιμος..

Καλό θα είναι να σβήσεις όλα τα υπόλοιπα και να κρατήσεις μόνο τις αλλαγές , ώστε να μπορείς να το ξανακάνεις γρήγορα και σε άλλο ppc που έχεις ή σε καινούριο που θα αγοράσεις (αφού βέβαια δώσεις το ίδιο όνομα στην sd)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Απουσίασα για λίγο καιρό, και βλέπω το θέμα καλά κρατεί...

 

Με κάποιους από εσάς είχαμε συζητήσει (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=894359#post894359) για το θέμα του usb mass storage driver για ppc.

 

Επιτέλους βρήκα τρόπο να καλύψω την πλευρά του hardware (τελικά έχω καλώδιο από male mini usb σε female usb) και τώρα ψάχνω τους οδηγούς. Κατέβασα αυτούς του Deje (http://www.deje.gmxhome.de/software.html) αλλά δε λειτουργούν.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς σας κάτι παρόμοιο στο jam?

Έχετε να προτείνετε εναλλακτικούς οδηγούς, μια και αυτοί είναι trial για τα wm2003?

 

 

Ευχαριστώ

 

 

Ενδιαφέρουσα η προσπάθεια σου φίλε μου. Το πρόβλημα όπως θα έχει ήδη αναφερθεί είναι το αν υποστηρίζει η συσκευή USB host. Στο site του Deje τα προγράμματά του λέει ότι παίζουν σε USB host enabled ppc. Άρα μάλλον δεν θα λειτουργούν στις συσκευές μας που απότι ξέρουμε είναι USB slave. Οπότε θα πρέπει να βρεις(βρούμε) μια λύση στο πώς να ενεργοποιήσουμε το USB host, (λογικά το hardware δεν θα θέλει αλλαγές).

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Το jam δεν υποστηρίζει usb host..

Το γεγονός πως ο επεξεργαστής pxa27x υποστηρίζει usb host δε σημαίνει ότι υποστηρίζει και η συσκευή μας..

Από τις pxa27x συσκευές αυτή τη στιγμή μόνο το Loox 720 και το asus υποστηρίζουν, ενώ ενδεικτικό είναι πως το Toshiba E800 που ήταν το πρώτο που υποστήριζε usb host δεν είχε pxa27x

Το αν έχει το hardware του jam τη δυνατότητα υποστήριξης usb host δεν έχει απαντηθεί.. Το σίγουρο είναι πως αυτή η δυνατότητα ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένη στο firmware του κινητού, και άρα οποιοσδήποτε driver δεν μπορεί να έχει αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, το υποψιαζόμουν οτι δεν υποστηρίζει usb host... θα μπορούσαμε να κάνουμε πολλά πράγματα.

 

(Τo μόνο toshiba που υποστηρίζει είναι το Ε800? Έχω ένα Ε570, να δοκιμάσω τους οδηγούς?)

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω κατι προτου αγορασω το S100.....Ειχα ρωτησει αν υπαρχει προγραμματακι για αναγνωριση ελληνικων χαρακτηρων και καποιος μου ειπε το penreader....

το εχει δοκιμασει κάποιος...? δουλευει ικανοποιητικα για ελληνικα...?

και αν ναι πρεπει καποιος να το αγορασει η βρισκεται....χμ χμ

 

Α και κατι ακόμα μπορεις να εχεις παραπανω απο μια εφαρμογες ανοικτές και να κανεις switch μεταξυ αυτών?

D.G.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω κατι προτου αγορασω το S100.....Ειχα ρωτησει αν υπαρχει προγραμματακι για αναγνωριση ελληνικων χαρακτηρων και καποιος μου ειπε το penreader....

το εχει δοκιμασει κάποιος...? δουλευει ικανοποιητικα για ελληνικα...?

και αν ναι πρεπει καποιος να το αγορασει η βρισκεται....χμ χμ

 

Α και κατι ακόμα μπορεις να εχεις παραπανω απο μια εφαρμογες ανοικτές και να κανεις switch μεταξυ αυτών?

Καλό είναι αλλά αν θέλει να μάθεις να γράφεις όπως αυτό καταλαβαίνει (ίσως να φταίει ότι γράφω με το αριστερό).

pocket-pc-software.penreader.com/PenReader.html .

Βρίσκεται και ... χμ χμ.

Για task switcher με έχει βολέψει το smallmenu.

tillanosoft.com/ce/smenu.html .

All science is either physics or stamp collecting.

Ernest Rutherford, in J. B. Birks "Rutherford at Manchester" (1962).

British chemist & physicist (1871 - 1937).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τα mms.Εχω το S100 με την τελευταία rom και αντιμετωπίζω το εξής φαινόμενο:

μπορώ να στείλω mms (έχω tim υπόψιν), αλλά δεν λαμβάνω mms me τίποτα.Από την ΤΙΜ δεν έχω πρόβλημα, η υπηρεσία mms είναι οκ , στο παλιό μου qtek 8010 δουλεύουν όλα απροβλημάτιστα. Ο φίλος Minotavrs μου είπε πως το έχει ξανακούσει αυτό το πρόβλημα με το s100. έχω δοκιμάσει να βάλω τις ρυθμίσεις με το χέρι, αλλά το πρόβλημα υφίσταται.στέλνω και δεν λαμβάνω. Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει γιατί κοντεύω να παλαβώσω!!Ευχαριστώ προκαταβολικά!!.

Όπως λέει και ένας φίλος:Πώς νομίζετε κύριοι ότι φτάσαμε στο φεγγάρι;Με μετρήσεις και πειραματισμούς!! ;) ;)
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω το εξής περίεργο πρόβλημα. Έχω μια SD 1.0 GB Ultra της Sandisk, μέχρι πρότινος ήμουν άκρως ικανοποιημένος και ένα card reader typhoon 16 in 1. Το πρόβλημά μου έιναι ότι η κάρτα διαβάζεται/γράφεται κανονικά όταν συνδέω το s100 με το καλώδιο στο pc, ενώ όταν την βάζω στο card reader δεν μπορώ να γράψω με τπτ δεδομένα! Συνέχεια μοιυ πετάει write protected χωρίς να συμβαίνει κάτι τέτοιο αφού από το ppc διαβάζεται και γράφεται κανονικά! Να σημειώσω ότι μέχρι πριν 2-3 μέρες γραφόταν και από το card reader. Τι μπορεί να συνέβει;

 

+++ Οκ, το έλυσα. Τελικά ήταν πρόβλημα του card reader καθώς ένα ελασματάκι είχε χαλαρώσει και δεν έβλεπε ότι η SD ήταν "κλειδωμένη".+++

[samsung Galaxy Tab S2 8"]

[Apple Iphone 6]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα με τα mms.Εχω το S100 με την τελευταία rom και αντιμετωπίζω το εξής φαινόμενο:

μπορώ να στείλω mms (έχω tim υπόψιν), αλλά δεν λαμβάνω mms me τίποτα.Από την ΤΙΜ δεν έχω πρόβλημα, η υπηρεσία mms είναι οκ , στο παλιό μου qtek 8010 δουλεύουν όλα απροβλημάτιστα. Ο φίλος Minotavrs μου είπε πως το έχει ξανακούσει αυτό το πρόβλημα με το s100. έχω δοκιμάσει να βάλω τις ρυθμίσεις με το χέρι, αλλά το πρόβλημα υφίσταται.στέλνω και δεν λαμβάνω. Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει γιατί κοντεύω να παλαβώσω!!Ευχαριστώ προκαταβολικά!!.

Βρηκα αυτό υποτιθεται ειναι για το S100

Start -> Settings

Επιλέγουμε το tab Connections.

Επιλέγουμε το εικονίδιο Connections

Επιλέγουμε το tab Advanced

Select Networks

Στο:

Programs that automatically connect to the Internet should connect using:

Επιλέγουμε:

My ISP

και πατάμε στο Edit…

Επιλέγουμε New…

Enter a name for the connection: TIM GPRS

Select a modem: Cellular Line (GPRS) - ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ Cellular Line!

Επιλέγουμε Next

Access point name: gint.b-online.gr

User name: wap

Password: wap

Επιλέγουμε Finish

Πατάμε OK δύο φορές και γυρίζουμε στην οθόνη Settings -> Network Management

Επιλέγουμε New…

Enter a name for these settings: TIM MMS

Επιλέγουμε το tab Modem

Επιλέγουμε New …

Enter a name for the connection: TIM MMS

Select a modem: Cellular Line (GPRS) - ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΧΙ Cellular Line!

Επιλέγουμε Next

Access point name: mnet.b-online.gr

Επιλέγουμε Next και στην επόμενη οθόνη Finish και μετά OK δύο φορές.

Start->Messaging

Accounts->MMS

Tools->MMS Settings…

Στο tab Servers πατάμε New

Server Name: TIM MMS Server

Gateway: 192.168.200.11

Port: 9201

Server Address: http://192.168.200.95/servlets/mms

Πατάμε OK

Επιλέγουμε τη σύνδεση που ορίσαμε και επιλέγουμε Default

Στο tab Preferences

Connect Via: TIM MMS

Τέλος επιστρέφουμε στο Start->Settings->Connections->Connections->Advanced->Select Networks

Programs that automatically connect to the Internet should connect using: My ISP

Link to comment
Share on other sites

Μπάμπη όπως σου είπα και στο τηλέφωνο τελικά το έλυσα αλλιώς το πρόβλημα. Οι ρυθμίσεις που είχα είναι όντως οι παραπάνω.Παρόλα αυτά δεν γινόταν τίποτα. Ο τρόπος που λύθηκε το θέμα ήταν με ένα κολπάκι που βρήκα και θα το παραθέσω με εικόνες αύριο. Πάντως ευτυχώς βρέθηκε λύση για όλους όσος έιχαν το ίδιο πρόβλημα.!!!!! :) :)
Όπως λέει και ένας φίλος:Πώς νομίζετε κύριοι ότι φτάσαμε στο φεγγάρι;Με μετρήσεις και πειραματισμούς!! ;) ;)
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω πολυ επειδη εχω και εγω το ιδιο ακριβος προβλημα με εσενα να μου κανεις ενα pm ή να δωσεις την λυσει του προβληματος στο φορουμ να δουμε και εμεις μια ασπρη μερα επιτελους.
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω πολυ επειδη εχω και εγω το ιδιο ακριβος προβλημα με εσενα να μου κανεις ενα pm ή να δωσεις την λυσει του προβληματος στο φορουμ να δουμε και εμεις μια ασπρη μερα επιτελους.

 

Λοιπον παρακάτω παραθέτω τις οδηγίες που έδωσε παραπάνω ο Minotavrs, έχοντας σε παρένθεση τις επισημάνσεις μου για ορθή λειτουργία.

 

Με αυτές τις ρυθμίσεις δουλεύει απρόσκοπτα και η αποστολή και η λήψη.Καλή τύχη σε όσους έχουν ταλαιπωρηθεί όπως εγώ.

Όπως λέει και ένας φίλος:Πώς νομίζετε κύριοι ότι φτάσαμε στο φεγγάρι;Με μετρήσεις και πειραματισμούς!! ;) ;)
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με τον ηχο κλησης. Δε μπορω να διαλεξω αλλον εκτος απο τον default. Αυτο το παρουσιασε ξαφνικα χωρις να εχω αλλαξει/σβησει καποιον ηχο απο το φακελο windows. Εχει παρουσιαστει σε κανενα;
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω ένα ωραίο προγραμματάκι που σβύνει την οθόνη ώστε να μπορούμε να ακούμε μουσική χώρίς να μας τρώει μπαταρία η οθόνη , η οποία παραμένει ανοιχτη.Have fun! :)

screenlock.zip

Όπως λέει και ένας φίλος:Πώς νομίζετε κύριοι ότι φτάσαμε στο φεγγάρι;Με μετρήσεις και πειραματισμούς!! ;) ;)
Link to comment
Share on other sites

''To turn on the display and release the lock, just press on the left most hardware button (first button) and the right most hardware button (forth button) simultaneously.''

 

Ποια ειναι τα 2 αυτα κουμπια; :X :O

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

''To turn on the display and release the lock, just press on the left most hardware button (first button) and the right most hardware button (forth button) simultaneously.''

 

Ποια ειναι τα 2 αυτα κουμπια; :X :O

 

Αν πας στα κουμπιά θα δεις ότι εννοεί το 1 και το 4, δηλαδή το πλαϊνό κουμπάκι για το voice recorder και το κουμπί του ημερολογίου πατημένα μαζί.

Όπως λέει και ένας φίλος:Πώς νομίζετε κύριοι ότι φτάσαμε στο φεγγάρι;Με μετρήσεις και πειραματισμούς!! ;) ;)
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλω πολυ επειδη εχω και εγω το ιδιο ακριβος προβλημα με εσενα να μου κανεις ενα pm ή να δωσεις την λυσει του προβληματος στο φορουμ να δουμε και εμεις μια ασπρη μερα επιτελους.

 

Περιμένω με αγωνία να μάθω τι έγινε με την περίπτωσή σου φίλε μου.Ενημέρωσε όταν κάνεις τις δοκιμές σου.

Όπως λέει και ένας φίλος:Πώς νομίζετε κύριοι ότι φτάσαμε στο φεγγάρι;Με μετρήσεις και πειραματισμούς!! ;) ;)
Link to comment
Share on other sites

Εχω προβλημα με τον ηχο κλησης. Δε μπορω να διαλεξω αλλον εκτος απο τον default. Αυτο το παρουσιασε ξαφνικα χωρις να εχω αλλαξει/σβησει καποιον ηχο απο το φακελο windows. Εχει παρουσιαστει σε κανενα;

 

Επιβεβαίωσες ότι οι ήχοι σου είναι μέσα στον υποφάκελο rings μέσα στο windows?

Όπως λέει και ένας φίλος:Πώς νομίζετε κύριοι ότι φτάσαμε στο φεγγάρι;Με μετρήσεις και πειραματισμούς!! ;) ;)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] Qtek S100 / imate Jam / MDA compact 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...