Jump to content

Νέα πλαστικά διπλώματα οδήγησης και νέες πινακίδες


Βασίλης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όντως τα χρήματα είτε βγάλεις α1 είτε βγάλεις α2 είναι τα ίδια και δεν είναι 300-400 ε αλλά όσα σου πει η σχολή οδήγησης πράγμα το οποίο γενικά εξαρτάται από την πόλη...π.χ. Εγώ Πάτρα έβγαλα για α1 με 200 ε.. Καλό ε ?

Επιπλέον και βασικό η αναβάθμιση σε α2 γίνεται μετά από 2 χρόνια που σημαίνει ότι αν βγάλεις α1 στα 18 μπορείς να έχεις α2 στα 20....δηλ. πριν τα 21 που είναι κανονικά...Ή αν θες πας απευθείας 21 και βγάζεις απεριορίστων (α2 δηλ.).Δεν είναι υποχρεωτικό να βγάλει α1 πρώτα.

 

@akaposto διαφωνώ στο θέμα χωρίς παράβολα που είπες .... Πας όντως στο μηχανολογικό για να κάνεις την αναβάθμιση αλλά πληρώνεις 60 ε παράβολα.Το έκανε ο κολλητός μου πέρσι το καλοκαίρι...Απλά δεν εξετάζεσαι ξανά για κανένα λόγο....

 

Εγώ να ρωτήσω ξέρει κανείς αν τα 25 KW ισχύ που σου δίνει η α1 αναφέρονται σε ιπποδύναμη στον τροχό ή στο στρόφαλο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 571
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια, πως γινεται το διπλωμα και ισχυει στο εξωτερικο ενω δεν εχει ουτε μια προσωπικη πληροφορια με λατινικα γραμματα?
τουλάχιστον λέει απέξω τι είναι :lol: μόνο για Ευρώπη πάντως ισχύει....
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον και βασικό η αναβάθμιση σε α2 γίνεται μετά από 2 χρόνια που σημαίνει ότι αν βγάλεις α1 στα 18 μπορείς να έχεις α2 στα 20....δηλ. πριν τα 21 που είναι κανονικά...Ή αν θες πας απευθείας 21 και βγάζεις απεριορίστων (α2 δηλ.).Δεν είναι υποχρεωτικό να βγάλει α1 πρώτα.

 

@akaposto διαφωνώ στο θέμα χωρίς παράβολα που είπες .... Πας όντως στο μηχανολογικό για να κάνεις την αναβάθμιση αλλά πληρώνεις 60 ε παράβολα.Το έκανε ο κολλητός μου πέρσι το καλοκαίρι...Απλά δεν εξετάζεσαι ξανά για κανένα λόγο....

 

Εγώ να ρωτήσω ξέρει κανείς αν τα 25 KW ισχύ που σου δίνει η α1 αναφέρονται σε ιπποδύναμη στον τροχό ή στο στρόφαλο ?

ΓΙα το πρωτο κομματι σε αυτο εχω ενδοιασμου αν το παρεις στα 18 το παιρνεις στα 20 ή στα 21?

 

κ για τα παραβολα ελπιζω να μην ισχυει υποτιθεται τα δωσαμε ολα μαζι στην αρχη...θα παω μεσα στην βδομαδα

Για 25kw εννοειται στροφαλο οπου λεει κ η αδεια σε καθε οχημα(αν λεει:P) αφου μονο αυτη ανακοινωνουν οι εταιριες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, πως γινεται το διπλωμα και ισχυει στο εξωτερικο ενω δεν εχει ουτε μια προσωπικη πληροφορια με λατινικα γραμματα?
Βλακεία τους. Έχει όμως το σήμα της ευρωπαικής ένωσης και το GR και λέει "δίπλωμα οδήγησης" σε 4-5 γλώσσες. Είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούνε, εγώ τουλάχιστον τους υποχρέωσα. ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου το γραφει σε ολες τις γλωσσες, αλλα μεσα τα στοιχεια μονο στα ελληνικα :(
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

υποθετω και του rigasnic οπως και ολα(?) τα διπλωματα... δεν εχουν σε λατινικους χαρακτηρες κανενα προσωπικο στοιχειο....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@rigasnic: ...ναι δεν ειπα το αντιθετο.. απλα συμπληρωσα/συμφωνησα/απαντησα στον Xourxoulitsos... :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι κουλό είναι αυτό που έκανε πάλι το υπουργείο μεταφορών?Δεν φτάνει που δεν υπήρχε τσίγκος :D για πινακίδες για τα καινούρια αυτοκίνητα τώρα πλέον και τα μεταχερισμένα πρέπει να έχουν τις νέου τύπου ευρωπαϊκές πινακίδες.:lol: Ετσι τουλάχιστον εδώ στην κοζάνη κυκλοφορούν αυτοκίνητα 10ετιας με χαρτάκι-πινακίδα στο παρμπριζ:p
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η πινακιδες στα δυκικλα αλλαζουν και παλι. Μετα απο παραπονα καπιου συλογου (δεν συγκρατισα ονομα) που εγιναν δεκτα θα τις μικρινουν τα 8cm. Το ειπανε στις ειδισης της ΕΤ1 πριν λιγο
Link to comment
Share on other sites

Η πινακιδες στα δυκικλα αλλαζουν και παλι. Μετα απο παραπονα καπιου συλογου (δεν συγκρατισα ονομα) που εγιναν δεκτα θα τις μικρινουν τα 8cm. Το ειπανε στις ειδισης της ΕΤ1 πριν λιγο

 

Θα τις μικρύνουν κατά 8 εκατοστά:) .. Γίνεται γιατί ελλοχεύει κίνδυνος τραυματισμού. Θα κυκλοφορήσουν από τα τέλη Ιουνίου(αν και προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα γίνει η αλλαγή στην ώρα της)..

Link to comment
Share on other sites

Επισης οσοι εχουν της μεγαλες πινακιδες και θελουν να παρουν απο της καινουργιες θα πρεπει να πληρωσουν παραβολο καταστραφης η απολιας που ανερχετε στα 30€
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα παιδια και το δικο μου διπλωμα το εχω ενα χρονο ολες τις κατηγοριες Α-Β-Γ-Δ-Ε στα ελληνικα εχει τα στοιχεια τι βλακες ειναι αυτοι?Ξερετε μηπως ποτε θα κυκλοφορησουν τα νεου τυπου διπλωματα που θα ειναι σαν καρτες?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πριν καμια 10αρια μηνες εδωσα θεωρητικα για οδηγηση (σηματα) και τα περασα...αλλα μεχρι τωρα λογο οικονομικων προβληματων δεν μπορεσα να δωσω τα πρακτικα (πορειας)...υπαρχει περιπτωση να διαγραφουν και να τα ξανα δωσω απο την αρχη τα θεωριτικα???σορρυ αν υπαρχει κατι παρομιο σχετικα με διπλωμα..
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειχα κανει οταν εβγαλα διπλωμα.

Εδωσα σηματα για αυτοκινητο/μηχανη και μετα εδωσα πορεια μονο για αυτοκινητο.

Η καρτελα για τη μοτοσυκλετα ειχε ισχυ 2 χρονια. Λιγο πριν τη ληξη των 2 ετων εδωσα και πορεια με μοτοσυκλετα :O

Κανενα απολυτως προβλημα!

Με μια μονο σημαντικη λεπτομερεια που θα πρεπει να ψαξεις: Ολα αυτα γινανε περιπου 12 χρονια πριν :worry:

Το τι ισχυει σημερα, δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι πριν λιγα χρονια ηταν 5 χρονια. Τωρα οντως, ειναι 2 χρονια, απο την ημερα που θα περασεις την θεωρια.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

και πρέπει να μην έχει λήξει η καρτέλα υποψηφίου οδηγού που έχεις. Άσχετα από το πότε έδωσες.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα...

Ξερεται αν μπορω να βγαλω διπλωμα αυτοκινητου ...Τον Σεπτεμβρη μπαινω στα 18...Πριν γινεται?:)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα οχι. Ουτε να γραφτεις στην σχολη οδηγων δεν μπορεις πριν κλεισεις τα 18.

 

 

οκ φιλε μου..Σε ευχαριστω για την αμεση σου απαντηση...ΥΠΟΜΟΝΗ μεχρι τοτε:)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω. Ελα τωρα, τι υπομονη... Τι να πω και εγω που εχω 4 (βασικα 3, ον Σεπτεμβριο (και εγω:p ) κλεινω τα 15) χρονια που πρεπει να κανω υπομονη; Η τα παιδακια που εχουν ακομα περισσοτερο;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...