Jump to content

[Official] Xiaomi Mi Scooter (M365, Mijia)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άντε να βγει το καινούργιο μοντέλο να το φτιάξουν με καλύτερες αναρτήσεις και καλύτερο μοτέρ για περισσότερη δύναμη σε ανηφόρες και ταχύτητα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 146
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άντε να βγει το καινούργιο μοντέλο να το φτιάξουν με καλύτερες αναρτήσεις και καλύτερο μοτέρ για περισσότερη δύναμη σε ανηφόρες και ταχύτητα!

 

Να του προσθεσουν θες να πεις γιατι αυτο δεν εχει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Άντε να βγει το καινούργιο μοντέλο να το φτιάξουν με καλύτερες αναρτήσεις και καλύτερο μοτέρ για περισσότερη δύναμη σε ανηφόρες και ταχύτητα!

 

... λόγω του ότι έχει λάστιχα με σαμπρέλα το κάνει καλύτερο από σχεδόν ότι κυκλοφορεί εκεί έξω

Όσο για την δύναμη του μοτέρ βάζεις custom firmware και ''πετάει''

 

ps

1000W έχει κανονικά αλλά η Xiaomi το αφήνει ελεύθερο ούτε στα μισά

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

... λόγω του ότι έχει λάστιχα με σαμπρέλα το κάνει καλύτερο από σχεδόν ότι κυκλοφορεί εκεί έξω

Όσο για την δύναμη του μοτέρ βάζεις custom firmware και ''πετάει''

 

ps

1000W έχει κανονικά αλλά η Xiaomi το αφήνει ελεύθερο ούτε στα μισά

 

Για την τιμη του αριστο.

 

Ολα οσα φορανε λαστιχο με διαστασεις σαν του xiaomi 8.5''( και πανω )ολα με αερα ειναι αλλα εχουνε 2πλασια και 3πλασια τιμη

 

Αυτο παντως που ειναι το μεγαλο ατου του μ365 ειναι οτι υπαρχουν παμφθηνα ανταλλακτικα για τα παντα και παντου.ebay, banggood, gearbest, ali...κτλ

Αν παρεις κατι αλλο εισαι στο ελεος του θεου και του πωλητη που το αγορασες αν εχει και μπορει να σου στειλει το κομματι που εχει προβλημα.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τα λάσατιχα είναι σίγουρα "πεσμένα", αλλά έχουν αρκετό "ψωμί" ακόμα. Σίγουρα θέλουν πολλή προσοχή στο βρεγμένο. Στο στεγνό κρατάνε σαν καινούρια.

 

Κυκλοφορούν φήμες για νέο μοντέλο Xiaomi φέτος, αλλά δε το έχω διαβάσει ΠΟΥΘΕΝΑ μέχρι στιγμής, απλά το έχω ακούσει να κυκλοφορεί στον κύκλο μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενθουσιαστηκα.

 

Αν ειχε αναρτησεις θα το επαιρνα, η μεγαλυτερη μπαταρια δεν μου λεει κατι γιατι εγω κοντα στο 5 μηνο που το εχω πανω απο 10χιλιομετρα σε μια ημερα δεν εχω κανει ποτε.Αν καλοκαιριασει σιγουρα θα κανω περισσοτερο αλλα και παλι τα 20 χιλιομετρα που βγαζει με καλη αποδοση (μπαταρια ~40%)πριν το βαλω στην πριζα μ'αφηνουν ικανοποιημενο.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Παιδες ψηνομαι αγρια να παρω και 2ο scooter 500W τελικη (κλειδωμενο 25χιλιομετρα) υπαρχει περιπτωση να φαω καμπανα γερη αν με σταματησουν ??

 

 

 

Με το xiaomi παντως οσες φορες περασα μπροστα απο στρουμφακια ποτε δε μου εδωσαν σημασια.

Αν σε αταματισουν είναι κλασσικά, οδήγηση χωρίς άδεια ασφάλεια κλπ όλο το set αν είναι ίδιος νόμος με τα μηχανάκια κανονικά σε πάνε και αυτοφορο αλα επειδή είμαστε Ελλάδα μάλλον θα γλυτώσεις με ένα πολύ πάχη πρόσημο
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν κάποια στιγμή και εγώ να το πάρω αλλά μένω Γερμανία. Με σταμάτησαν με ένα dyu D1 που είχα , δηλαδή το ηλεκτρικό χωρίς πηδάλια.

Φυσικά μου το κατέσχεσαν για 1 εβδομάδα και μου το γύρισαν με ένα πρόστιμο 96€ και βέβαια ειδοποίηση πως αν με ξαναπετυχουν με αυτό να πάω πάνω από 6χλμ/ώρα να έχω μπλεξίματα με δικαστήριο. Φυσικά ήταν 2 αστυνόμοι με ποδήλατα, και με πήραν από πίσω όπου είδαν με το ταχύμετρο τους πως πήγαινα με 15χλμ.

Η κατάσχεση έγινε ώστε να καταγράψουν την ταχύτητα που πιάνει το ποδήλατο, και να το σημειώσουν σε περίπτωση που με ξαναπιάσουν εμένα με αυτό (μιας και κράτησαν και τα στοιχεία μου)

Είναι ευρωπαϊκός νόμος οτιδήποτε μόνο ηλεκτρικό κινείται ταχύτερα από 6χλμ πως είναι παράνομο (οπότε μπαίνει στην κατηγορία σαν μηχανάκι με ασφάλεια, δίπλωμα, καθρέπτες,φλας κοκ). Εκτός αν έχει πηδάλια, και μέχρι τα 25 υπάρχει ηλεκτρική υποβοήθηση. Τότε δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε παρανομία.

Στην Ελλάδα ακόμα δεν ισχύουν αυτά και δε νομίζω να έχουν πρόθεση να ασχοληθούν.

 

Sent from my Pixel 3 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ηλεκτρικά ποδήλατα και πατίνια για τον νόμο είναι ποδήλατα.

 

Μέχρι 250 watts μόνο. Από εκεί και πάνω όχι. Επίσης, εντελώς ΤΥΠΙΚΑ, ΜΟΝΟ αν πρόκειται για ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗ. Το scooter είναι γκρίζα ζώνη καθώς χρειάζεται kick start με το πόδι για να ξεκινήσει, αλλά από εκεί και πέρα κινείται αυτοδύναμα. Στην περίπτωση αυτή, αν γίνει κάτι και φτάσει σε ακραίο σημείο ύλη υπόθεση, θα πας δικαστήριο και αυτό θα αποφανθεί αν το σκούτερ είναι στην κατηγορία ποδηλάτου ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 250 watts μόνο. Από εκεί και πάνω όχι. Επίσης, εντελώς ΤΥΠΙΚΑ, ΜΟΝΟ αν πρόκειται για ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗ. Το scooter είναι γκρίζα ζώνη καθώς χρειάζεται kick start με το πόδι για να ξεκινήσει, αλλά από εκεί και πέρα κινείται αυτοδύναμα. Στην περίπτωση αυτή, αν γίνει κάτι και φτάσει σε ακραίο σημείο ύλη υπόθεση, θα πας δικαστήριο και αυτό θα αποφανθεί αν το σκούτερ είναι στην κατηγορία ποδηλάτου ή όχι.

 

Σωστά, ειδικότερα τώρα που αρχίζουν να κυκλοφορούν αλλα και να πωλούνται σκούτερ πολλαπλής δύναμης εως και 1kW χωρίς άδειες, χαρτιά και με ταχύτητες ανω των 70km/h, δεν θα αργήσει να έρθει η στιγμή που θα χρειαστεί (χτύπα ξύλο) η συνδρομή ασφαλιστικών για αστική ευθύνη και πολλά άλλα. Αν αυξηθούν τα σκούτερ θα πάμε σε κατηγορία άδειας, ασφάλειας, κράνος υποχρεωτικό κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν μπορούμε να κάνουμε ασφάλεια για κάλυψη αστικής ευθύνης στο σκουτεράκι μας? [όπως στα ποδήλατα]

 

http://www.frederikbikes.gr/allianz

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πάρτε τηλέφωνο και ρωτήστε στην Allianz, επίσης ο Frederik είναι στην Πανόρμου και είναι ωραίος τυπάκος. Δεν τον έχω χρειαστεί ακόμα για το σκούτερ αλλά anyway.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους,

 

Αγορασα κι εγω το m365 και μπορω να πω οτι ειναι πολυ ευχρηστο και αξιολογο.

Εχω ομως 2 παρατηρησεις, μεσα στο ελαχιστο διαστημα που το εχω.

 

1. Ειναι αδυνατον να φουσκωσεις τα ελαστικα με τον ανταπτορα διχως να χασει αερα την ωρα που ξεβιδωνεις (αφαιρεις) τον ανταπτορα. Εχετε παρατηρησει κατι τετοιο? (και αν ναι) τι λυση δωσατε?

 

2. Το πλαστικο δαχτυλιδι κατω απο το μηχανισμο κλειδωματος του τιμονιου ΗΔΗ ραγισε. Δεν δειχνει να ειναι "δομικο" κομματι του σκουτερ, αλλα οσο να ναι προβληματιζει.....

 

Καθε γνωμη δεκτη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα σε ολους,

 

Αγορασα κι εγω το m365 και μπορω να πω οτι ειναι πολυ ευχρηστο και αξιολογο.

Εχω ομως 2 παρατηρησεις, μεσα στο ελαχιστο διαστημα που το εχω.

 

1. Ειναι αδυνατον να φουσκωσεις τα ελαστικα με τον ανταπτορα διχως να χασει αερα την ωρα που ξεβιδωνεις (αφαιρεις) τον ανταπτορα. Εχετε παρατηρησει κατι τετοιο? (και αν ναι) τι λυση δωσατε?

 

2. Το πλαστικο δαχτυλιδι κατω απο το μηχανισμο κλειδωματος του τιμονιου ΗΔΗ ραγισε. Δεν δειχνει να ειναι "δομικο" κομματι του σκουτερ, αλλα οσο να ναι προβληματιζει.....

 

Καθε γνωμη δεκτη.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

1. Βάλε την προέκταση, φούσκωσε, τσάκισέ την στα 2 για να μη χάνει αέρα όσο την ξεβιδώνεις, έτοιμος. Εναλλακτικά βρες προέκταση με ανεπίστροφη βαλβίδα από ποδηλατάδικο ή ebay.

 

2. Δεν είναι δομικό μέρος, απλώς κρατάει στη θέση του το γάτζο. Μπορείς να βρείς το ανταλλακτικό στο ebay/aliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση!

 

Θα δοκιμασω να την τσακισω αλλα εχω την εντυπωση οτι χανει στη βαση δηλ. στο ροδελακι που ξεβιδωνεις.

 

Γνωριζεις που θα μπορουσα να βρω στο web Ελλαδα ανεπιστροφη?

 

Οσον αφορα στο σπασμενο ροδελακι, ειναι αυτο:

https://ibb.co/YhMHzxq

Αυτο εννοεις?

 

Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Όχι δεν εννοούσα αυτό... πως κατάφερες να το ραγίσεις αυτό? Πρώτη φορά το βλέπω.

 

Αυτό που σου είπα με την προέκταση θα δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

....τι να πω...

Δεν εχω ιδεα πως ραγισε. Εχω οδηγησει μονο σε flat επιφανειες.

Παντως ραγισε και απο τις 2 πλευρες.

 

https://ibb.co/h7v7S2r

 

Δειχνει να ειναι ενα απλο trim αναμεσα στο μηχανισμο κλειδωματος τιμονιου και στο μετακινουμενο κατω μερος του συστηματος διευθυνσης. (στριβει μαζι του) και δεν δειχνει να αποσβενει κραδασμους ή να συνδεει κατι. Ειναι ψιλο πλαστικο της πλακας.

Ελπιζω να μην διαλυθηκε κιολας...

 

----- προσθήκη μηνύματος 30 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

....τι να πω...

Δεν εχω ιδεα πως ραγισε. Εχω οδηγησει μονο σε flat επιφανειες.

Παντως ραγισε και απο τις 2 πλευρες.

 

https://ibb.co/h7v7S2r

 

Δειχνει να ειναι ενα απλο trim αναμεσα στο μηχανισμο κλειδωματος τιμονιου και στο μετακινουμενο κατω μερος του συστηματος διευθυνσης. (στριβει μαζι του) και δεν δειχνει να αποσβενει κραδασμους ή να συνδεει κατι. Ειναι ψιλο πλαστικο της πλακας.

Ελπιζω να μην διαλυθηκε κιολας το σκουτερακι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
Πόσα χρήματα θα γλιτώσεις? Ορισμένοι έχουν αναφέρει χρόνο αναμονής ακόμα και... 4 μήνες για το πατίνι από Κίνα. 399 κάνει επίσημα στην Ελλάδα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παίζει κανένα κουπόνι για αγορά από Gearbest; Μήπως καλύτερα να το αγοράσω από Ελλάδα ;

 

Για κανένα λόγω απ έξω....και μόνο το σέρβις που έχεις εδώ είναι σωτήριο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...