Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω προσωπικα δεν εχω δει καμια διαφορα. Γενικα ποτε και σε καμια συσκευη δεν εχω δει πραγματικη αυξηση της αυτονομιας μετα απο update. Εκτος και αν ειχε καποιο γνωστο bug και διορθωθηκε.

 

Αλλιως νομιζω οτι ολα αυτα ειναι λιγο placebo effect.

 

Θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω, έχω δει κι εγώ βελτίωση της μπαταρίας, φυσικά είχα εντοπίσει το πρόβλημα πιο πριν με το miui 10 και τώρα με το 11 έχει διορθωθεί οπότε και η μπαταρία πήρε τα πάνω της. Είχα αναφέρει ως πρόβλημα την κατανάλωση της μπαταρίας όταν είχα ανοιχτά τα δεδομένα, κυριολεκτικά την κατάπινε, με αποτέλεσμα να ανοίγω δεδομένα όταν χρειαζόμουν κάτι να δω. Μετά την αναβάθμιση δεν υφίσταται τέτοιο πρόβλημα και πλέον έχω μόνιμα τα δεδομένα ανοιχτά.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εγώ επιβεβαιώνω ότι έχει υπάρξει αισθητή βελτίωση της μπαταριας.Πλεον με κανονικη χρήση για εμένα βγάζει από τις εφτά το πρωί μέχρι τις 11 το βράδυ.εχω ανοιχτά δεδομένα συνεχώς ,bluetooth,gps,όλες τις ειδοποιήσεις ,φωτεινότητα 70-80,% ,μία ώρα youtube περίπου και αρκετή ώρα spotify...
Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή για το GPS έχετε να προτείνετε; Γιατι με το Google maps πολλές φορές μου ''σκαλώνει''..
Link to comment
Share on other sites

Ναι για να περάσει η 7 πρέπει να έχεις διαγράψει την προηγούμενη.
Αυτό το ΣΚ αξιώθηκα να ασχοληθώ. Ωραίες φώτο βγάζει η 7αρα έκδοση αλλά στο πορτρέτο δεν μου δουλεύει το bokeh. Όλη η φωτογραφία γίνεται θολή ή κάνει focus σε άσχετο σημείο. Κανείς άλλος με τέτοιο θέμα;

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς με ένα cold restart έστρωσε. Νομίζω βελτιωμένες οι φωτογραφίες ειδικά σε κλειστό χώρο. Ψάχνω να βρω 7αρα και για το RN7 pro της γυναίκας.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς με ένα cold restart έστρωσε. Νομίζω βελτιωμένες οι φωτογραφίες ειδικά σε κλειστό χώρο. Ψάχνω να βρω 7αρα και για το RN7 pro της γυναίκας.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Μπορείς να δώσεις ένα λινκ από την gcam που χρησιμοποιείς να κατεβάσουμε και εμείς εγώ έχω 8xa με τα cofings .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις ένα λινκ από την gcam που χρησιμοποιείς να κατεβάσουμε και εμείς εγώ έχω 8xa με τα cofings .

 

Εδώ είσαι: https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/F1v10.3_7.0.009.apk

 

Ένα περίεργο: Η κάμερα με κάποιο τρόπο έχει face recognition και κάνει bokeh effect στο πορτρέτο μόνο αν αντιληφθεί το λογισμικό κάποιο πρόσωπο. Αν πχ τραβήξω ένα ποτήρι στο τραπέζι σε portrait mode, δεν φτιάχνει 2 burst photos, μόνο μία και χωρίς bokeh. Το παρακάμπτουμε αυτό κάπως;

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι: https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/F1v10.3_7.0.009.apk

 

Ένα περίεργο: Η κάμερα με κάποιο τρόπο έχει face recognition και κάνει bokeh effect στο πορτρέτο μόνο αν αντιληφθεί το λογισμικό κάποιο πρόσωπο. Αν πχ τραβήξω ένα ποτήρι στο τραπέζι σε portrait mode, δεν φτιάχνει 2 burst photos, μόνο μία και χωρίς bokeh. Το παρακάμπτουμε αυτό κάπως;

 

Το x8 το ζουμ τρομερό με την αστροφωτογραφια πως γίνεται δεν βλέπω κάποια επιλογή..

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι ίδιος σε watt με τον μανισιο γιατί χρησιμοποιείς μόνιμα αυτόν; από περιέργεια ρωτάω

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Επειδή έχασα τον original, δε βλέπω λόγο να αγοράσω καινούριο :)

Link to comment
Share on other sites

έχετε κάνει μέτρηση στο antutu με MIUI 11?

στο δικό μου έβγαλε 346.613.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα λίγο βοήθεια για τα παρακάτω:

1) πριν λίγο καιρό ήθελα να βάλω το ημερήσιο πλάνο δεδομένων αλλά καταλάθος έβαλα το μηνιαίο πλάνο, μετά όμως δεν μπορώ να το αφαιρέσω, το έχω απλώς να με ειδοποιεί και όχι να μου κλείνει τα δεδομένα, αλλά με ενοχλεί όπως φαίνεται στην οθόνη ειδοποιήσεων όπως στην εικόνα που έχω βάλει.

 

2)επίσης πριν λίγες ημέρες έβαλα να δοκιμάσω την εφαρμογή Adguard ,όπου αν θυμάμαι κάπου είχα επιλέξει κάτι για vpn server , τελικά την έχω βγάλει την εφαρμογή αλλά παραμένει η ειδοποίηση :!: Το δίκτυο ενδέχεται να παρακολουθείται , όπως φαίνεται και αυτό στην εικόνα. Υπάρχει τρόπος να το αφαιρέσω;

 

3)σήμερα χρησιμοποίησα ένα εξωτερικό πομπό υπερύθρων τον Baseus R02 με την εφαρμογή Zaza Remote αλλά όπως έχω δει και σε βίντεο αφού το τοποθετήσεις ενώ θα έπρεπε να περιστρέφετε η οθόνη πάνω-κάτω και ενώ το έχω επιλέξει και στην εφαρμογή και η αυτόματη περιστροφή είναι ενεργοποιημένη , αυτό δεν γίνεται. Υπάρχει κάποιο θέμα γενικά με την περιστροφή στα Xiaomi ή στο miui γιατί είδα κάποια βίντεο στο youtube που δείχνουν για λύση του προβλήματος αλλά δεν δοκίμασα κάτι.

https://i.ibb.co/4Y7ykmR/mi8.jpg

Edited by AkisHD
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι: https://f.celsoazevedo.com/file/cfiles/gcm1/F1v10.3_7.0.009.apk

 

Ένα περίεργο: Η κάμερα με κάποιο τρόπο έχει face recognition και κάνει bokeh effect στο πορτρέτο μόνο αν αντιληφθεί το λογισμικό κάποιο πρόσωπο. Αν πχ τραβήξω ένα ποτήρι στο τραπέζι σε portrait mode, δεν φτιάχνει 2 burst photos, μόνο μία και χωρίς bokeh. Το παρακάμπτουμε αυτό κάπως;

γιατι φιλε μου γραφει το τηλεφωνο οτι η εφαρμογη δεν εχει εγκατασταθη
Link to comment
Share on other sites

γιατι φιλε μου γραφει το τηλεφωνο οτι η εφαρμογη δεν εχει εγκατασταθη
Αν έχεις και άλλη GCam περασμένη, σβήσε την και μετά πέρασε την 7αρα.

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και άλλη GCam περασμένη, σβήσε την και μετά πέρασε την 7αρα.

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

οκ φιλε το εκανα ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη του κινητού νομίζω ότι ανταγωνίζεται επάξια την οθόνη αμολεντ των σαμσουνγκ.

Είχα το s8 και το αντάλλαξα με το Mi8 και δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή. Την οθόνη των Samsung όμως ΔΕΝ την ανταγωνίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Είχα το s8 και το αντάλλαξα με το Mi8 και δεν το μετάνιωσα ούτε μια στιγμή. Την οθόνη των Samsung όμως ΔΕΝ την ανταγωνίζεται.
Καλή η οθόνη του δικού μου mi 8 pro αλλά κι εγώ που την έχω συγκρίνει με αυτή του Sony xperia xz3 είναι τεράστια η διαφορά υπέρ του Sony....

 

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά πάντως και η οθόνη του κινητού μας κατασκευή της Samsung είναι ...

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι για όσους έχουν ενεργοποιημενο WiFi calling. Το έχω ενεργοποιήσει εδώ και πολύ καιρό αλλά τώρα τελευταία πολλές φορές οι κλήσεις πέφτουν εκεί που μιλάω... Δε φταίει το δίκτυο WiFi που είναι συνδεδεμένος μιας και έχει συμβεί και σε άλλα δίκτυα.με το που πάτησω την επιλογή να κάνει κλήσεις κατά προτίμηση με δίκτυα κινητής και όχι μέσω δικτύων WiFi όλα καλά.....έχω μια αίσθηση ότι άρχισε να συμβαίνει μετά την αναβάθμιση....καμία ιδέα ή ανάλογη εμπειρία;

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ τώρα τελευταία θέμα με το wificalling, έπεφτε και σε μένα η γραμμή, το απενεργοποιησα και ησύχασα
Link to comment
Share on other sites

Είχα και εγώ τώρα τελευταία θέμα με το wificalling, έπεφτε και σε μένα η γραμμή, το απενεργοποιησα και ησύχασα
Ναι αυτή είναι η προφανής λύση αλλά στο σπίτι δεν έχω καλό σήμα οπότε έβαζα λειτουργία πτήσης και με το WiFi calling ήμουν κομπλέ

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο appstore στις εγκατεστημένες εφαρμογές του κινητου βλέπετε κι εσείς δύο φορές το appvault?

Το ένα ειναι έκδοση 11.1.6 και το άλλο 2.14.25

Στην ουσία αυτά

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mi.android.globalminusscreen

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mi.android.globalpersonalassistant

Αν παω μεσα από τα settings του κινητου,να δω τα installed apps δείχνει μόνο την 2.14.25

Αλλά αν παω στην οθόνη του app vault (by default αριστερά από την home screen) και πάω στις ρυθμίσεις του και στην συνέχεια ανοίξω τις πληροφορίες της εφαρμογής μέσα από το γρανάζι που εμφανίζεται οταν πατήσουμε το recent apps κουμπι και κρατήσουμε πατημένη την εφαρμογή, μου δείχνει έκδοση 11.1.6

Edited by sofos_k
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...