Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελλάδα έχω!!
Συγνώμη φίλε μου, το δουλεύω από το widget γι αυτό με φάνηκε περίεργο, τώρα που το είδα έχεις δίκιο :( !

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά είναι να το πάρω για τη κόρη μου λόγω καλής φωτογραφικής.

Πιο να πάρω? Το global ή το κινέζικο?

Τώρα που ρωτάω έχω την εντύπωση ότι δε θα έχει πρόβλημα με το αγγλικό μενού.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει την gcam κ κάθε φορά στην αρχή μου βγάζει το μήνυμα enable hardware zsl to work hdr+.τι πρέπει να κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα

 

Υπαρχει τρόπος για ειδοποιήσεις στη status bar εκεί που φαίνεται η ώρα? Η μόνο με custom λύνεται?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα κ εγώ το κινητό!!! Απόλυτα ευχαριστημένος σε όλα! Πάει σφαίρα!!

Το τζαμακι της spigen είναι όλα τα λεφτά δεν κόβει οθόνη, δεν έχει κενά όπως τα απλά γυαλιά κ τα χρώματα όπως σκέτη η οθόνη ad85dca8cda513e39a5878caa4e81c6f.jpge523c4a9046f0e615601a6894401278a.jpg5ef7fb5fc0d8abfd80ac112f07482243.jpgb57eda3136bf9ccdc881d730562d5925.jpg8e2cd1ddcf5b40177d1c28eedaa0a80e.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο καλέ μου φίλε Νίκο.! Εύχομαι να βγει απροβληματιστο.!

Πολύχρονος να είσαι, γερός να το χαρείς!!. :D

 

The power of Mi8 be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο καλέ μου φίλε Νίκο.! Εύχομαι να βγει απροβληματιστο.!

Πολύχρονος να είσαι, γερός να το χαρείς!!. :D

 

The power of Mi8 be with you

ευχαριστώ φιλαράκι μου να σαι καλά!!!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς κάθε πότε γίνεται update στα mi8?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς κάθε πότε γίνεται update στα mi8?

 

Τι εννοεις με αυτο;Η συχνοτητα ενημερωσεων δεν ειναι στανταρ αλλα κανει σχετικα συχνα.

 

Καλησπέρα παιδιά

Προτείνετε μου μια καλή θήκη(θήκη σιλικόνης & flip cover) και ένα tempered glass

Ευχαριστώ

 

Αν δεις πιο πανω ή διαβασεις προηγουμενες σελιδες θα βρεις καποιες προτασεις.

Για μενα Spigen ειναι μια κλαση πανω σε προστασια απο τις αλλες θηκες.Τζαμι κοιτα spigen παλι.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει την gcam κ κάθε φορά στην αρχή μου βγάζει το μήνυμα enable hardware zsl to work hdr+.τι πρέπει να κάνω?

δοκιμασες με το HDR στο αυτοματο ?

αυτη τη καμερα κατεβασες ? https://androidfilehost.com/?fid=11410963190603844928 / https://www.xda-developers.com/google-camera-night-sight-xiaomi-poco-f1-mi-8/

(αν οχι δοκιμασε αυτην)

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με αυτο;Η συχνοτητα ενημερωσεων δεν ειναι στανταρ αλλα κανει σχετικα συχνα.

.

στους δυόμιση μήνες που έχω το κινητό, έχω πάρει δύο updates. τώρα είμαι με την 10.0.11.0. ειμαι οκ? η έχουν γίνει και άλλες αναβαθμίσεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στους δυόμιση μήνες που έχω το κινητό, έχω πάρει δύο updates. τώρα είμαι με την 10.0.11.0. ειμαι οκ? η έχουν γίνει και άλλες αναβαθμίσεις?

http://en.miui.com/download-346.html

:respect:
Link to comment
Share on other sites

στην σελίδα που μου έγραψες κει σ ευχαριστώ δείχνει ότι η 10.0.11.0 είναι ρωσική. σ εμένα γράφει ότι έχω την ρωσική και στο πάνω γράφει 10.0 σταθερή. στο τηλέφωνο έχω ελληνικά. έχω μπερδευτεί .μπορείς να μου πεις τι πρέπει να κάνω και αν αυτά γίνονται επειδή έχω unlocked bootloader? Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στην σελίδα που μου έγραψες κει σ ευχαριστώ δείχνει ότι η 10.0.11.0 είναι ρωσική. σ εμένα γράφει ότι έχω την ρωσική και στο πάνω γράφει 10.0 σταθερή. στο τηλέφωνο έχω ελληνικά. έχω μπερδευτεί .μπορείς να μου πεις τι πρέπει να κάνω και αν αυτά γίνονται επειδή έχω unlocked bootloader?

Εγω δεν μπορω να ξερω ποια ακριβως συσκευη/rom εχεις...Αναλογως τι εχεις πατας επανω & βλεπεις τα νεοτερα builds.Η γλωσσα που εχεις στη συσκευη δεν εχει καμια σχεση,φυσικα θα εχεις Ελληνικα εφοσον στην Ελλαδα ειμαστε αν και αυτο δεν ειναι απολυτο,γνωριζω πολλους που δουλευουν τη συσκευη τους πχ στα Αγγλικα...

Εφοσον βρεις την σωστη rom για τη συσκευη σου και μονο! πατα εκει που λεει Flashing Quide & διαβασε.Ο ευκολοτερος τροπος ειναι μεσω Local update (τοπικη αναβαθμιση) οπου δεν χρειαζεται καν PC...Κατεβαζεις το αρχειο στη συσκευη σου (μην το βαλεις αναμεσα σε φακελλους και το ψαχνεις , το βαζεις στον κεντρικο "φακελλο" (root) ειτε στο φακελλο "downloaded_rom" πας στη σελιδα της συσκευης που υπαρχει το ota update , πατας τις τρεις τελειες πανω & επιλεγεις τοπικη αναβαθμιση (γινεται μεσω stock recovery απλα ακολουθεις τις οδηγιες ειναι πολυ ευκολο)...Τα δεδομενα δεν χανονται...Ο αλλος τροπος μεσω Mi Flash Tool & fastboot αρχειου , απαιτει ξεκλειδωτο bootloader (πατα στο fastboot update & διαβασε)...Μεσω fastboot τα δεδομενα διαγραφονται...

Προσεξε μονο να κατεβασεις το σωστο αρχειο ! αν εχεις αμφιβολιες καλυτερα μην κανεις τιποτα ....

(αυτη ειναι οπως βλεπω η τελευταια ρωσικη V10.0.11.0.OEARUFH (MIUI10) αν εχεις αυτη σε ρωσικη ειναι η τελευταια δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα)... Το bootloader μην τον κλεισεις ποτε στη συσκευη αυτη ....

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει την gcam κ κάθε φορά στην αρχή μου βγάζει το μήνυμα enable hardware zsl to work hdr+.τι πρέπει να κάνω?

 

δοκιμασε απο δω οποια σου κανει

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/#apk501

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε απο δω οποια σου κανει

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/#apk501

 

 

κατι πιο συυγκεκριμενο απο καποιο φιλο 50 εκδόσεις εχει το λινκ.....

mi8
Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει καποιος απο εδω ( http://en.miui.com/download-346.html ) την Developer ROM;

ειναι καλυτερη απο την stable;

αξιζει τον κοπο να μπλεξεις;

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

μιας και αρχιζει να πεφτει αρκετα η τιμη του Pro, εχουμε κανεναν κατοχο να μας πει πως συμπεριφερεται το δαχτυλικο στην οθονη? ακομα αν υπαρχει και συγκριση με το 1+ 6Τ
Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει καποιος απο εδω ( http://en.miui.com/download-346.html ) την Developer ROM;

ειναι καλυτερη απο την stable;

αξιζει τον κοπο να μπλέξεις;

 

Την εχω δοκιμάσει εγώ. Δεν είναι τίποτα δυσκολο να την βάλεις δεν θελει κάν χρήση υπολογιστή. Άπλα να ξέρεις οτι θα χάσεις τα δεδομένα σου.

Στα θετικά:

- Ανδροιντ 9

- Βελτιωμένη κάμερα (είδα διαφορά σε νυχτερινή λήψη και στην μπροστινή κάμερα που παλιότερα έβγαιναν πιο συχνά κουνημένες. Επίσης μου φαίνεται πιο ωστό το HDR στην στοκ κάμερα)

- Ξεχωριστό night mode αρκετά δυνατό - Καλύτερο απο honor 10 αλλά λίγο πιο κάτω απο p20 pro αν μιλάμε για μαύρα σκοτάδια

- Πλέον η google camera παίζει τέλεια με night mode και χωρίς το κλασικό σκάλωμα στη τρίτη λήψη.

 

Αρνητικά:

- Πιο αδύναμη μπαταρία σε σχέση με Global (ηταν χειρότερη στην προηγούμενη dev έκδοση και στην 11.29 κάπως βελτιώθηκε αλλα και πάλι βλέπω διαφορά)

- Κάποια μικρόθεματα στο UI. πχ μικρότερη γραμματοσειρά σε κάποια υπομενού

- Με τις ίδιες εφαρμογές και ίδια χρήση βλέπω λιγότερη ΡΑΜ ελεύθερη. (Εννοείται χωρίς να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, απλά το αναφέρω)

 

Αδιάφορα:

- Μικρές αλλαγές στα γραφικά πχ όταν πατάς το κουμπί του multitasking

- Επιλογή για ειδοποιήσεις πάνω αριστερά (Βγάζει πλέον τα εικονίδια των εφαρμογών αλλά χάνεις το ρολόι)

- 960fps slow motion το οποίο δούλευε λίγο καλύτερα στην αμέσως προηγούμενη dev έκδοση και στην 11.29 κάπως χάλασε

 

Το κυριότερο όμως: δεν ξέρω αν γίνεται μετά να επιστρέψεις σε stable χωρίς να ξεκλειδώσεις bootloader, ούτε το αν υπάρχει αντιστοιχία στις δυο roms (δηλαδή αν υπάρχει νόημα να πας μετά σε stable γιατί θα εχει κάτι που δεν θα έχουν οι dev)

 

κατι πιο συυγκεκριμενο απο καποιο φιλο 50 εκδόσεις εχει το λινκ.....

 

για την συσκευή αυτη καλυτερα να ενημερώνεσαι απο εδώ. Στο πρώτο ποστ θα βρείς τα πάντα.

https://forum.xda-developers.com/poco-f1/themes/b-s-g-google-camera-port-developed-mi-8-t3843130

 

Αν είσαι σε stable (Android 8) εγώ θα πρότεινα αυτή:

https://androidfilehost.com/?fid=11410963190603845846

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν με ενθουσίασε το δαχτυλικό να πω την αλήθεια θέλει λίγη ώρα δεν ξέρω με αναβάθμιση αν γίνει γρηγορότερο.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δεν με ενθουσίασε το δαχτυλικό να πω την αλήθεια θέλει λίγη ώρα δεν ξέρω με αναβάθμιση αν γίνει γρηγορότερο.

 

Αν θες δες ενα παλιοτερό μου ποστ σχετικα με αυτο το θέμα και γράψε μας τι αισθητήρα έχεις.

 

Με λίγο ψάξιμο βρήκα οτι φοράνε διαφορετικά modules.

Το αργό ειναι fpc

το γρήγορο ειναι goodix.

 

Επιβεβαιώνω οτι όντως λιγη πίεση βοηθάει την κατάσταση αλλά και πάλι δεν έχουν καμία σχέση σε αμεσότητα και απόκριση.

Βρηκα και το build in testing menu

(about phone > kernel version > πολλαπλά taps > CIT menu > 31. Goodix / FPC fingerprint sensor)

και στα δύο κινητά το αντίστοιχο τέστ τα βγάζει όλα οκ σχετικά με το δαχτυλικό αποτύπωμα.

 

Εψαξα και ειδα οτι γενικά υπάρχει ενα θέμα με την απόκριση σε διάφορα μοντέλα κυρίως μετα απο αναβάθμιση οποτε μαλλον κατι με τα drivers θα παίζει.

Θα περιμένω και αν διορθωθεί με το επόμενο update θα το τσιμπήσω

Link to comment
Share on other sites

μιας και αρχιζει να πεφτει αρκετα η τιμη του Pro, εχουμε κανεναν κατοχο να μας πει πως συμπεριφερεται το δαχτυλικο στην οθονη? ακομα αν υπαρχει και συγκριση με το 1+ 6Τ

Σε οθόνη συγκρινα δίπλα δίπλα s9+ mi8 και 6t και το mi8 έχει την καλύτερη. Το s9+ έχει λίγο μεγαλύτερη ευκρίνεια.

Link to comment
Share on other sites

Doodix_fod λέει πως εχει.

 

οπότε το θέμα μάλλον είναι τυχαίο και δεν σχετίζεται με τον προμηθευτή ων αισθητήρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...