Jump to content

HTC u ultra vs LG 6 vs Mi Mix 2.


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

HTC u ultra vs LG 6 vs Mi Mix 2.

 

Είμαι ανάμεσα στα παραπάνω τηλέφωνα με πρώτη προτεραιότητα την κάμερα.

Η όποια βοήθεια καλοδεχούμενη η εναλλακτική πρόταση.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα κιεγώ να δω απαντήσεις σε αυτό , συνυπολογίζοντας μάλιστα ότι το htc μπορείς να το αγοράσεις από Ελλάδα και να σου είναι σπίτι σου σε 3ς μέρες σε πολύ καλή τιμή
Link to comment
Share on other sites

Νικο επειδη το ειχα το ultra και ξερω οτι δινεις μεγαλο βαρος στις ημερησιες, δεν νομιζω να σου αρεσει. Στις ημερησιες αν και εχει φυσικα αποτελεσματα, ειναι πολυ soft.

 

Επειδη το mix 2 την ημερα θα χει σιγουρα ιδια αποδοση με mi note 3, δες εδω το συγκριτικό που έκανα με αυτό (αν και ημερησιες εβγαλα μονο τρεις... ) Mi Note 3 vs U Ultra

 

Να πω βεβαια πως το u ultra το αδικω στο συγκριτικο γιατι δεν εχω πρόσωπα μεσα. Εκει δεν εχω πιασει καλυτερη κάμερα σε κινητο. Φτανει u11 στα πορτρετα.

Link to comment
Share on other sites

Νικο επειδη το ειχα το ultra και ξερω οτι δινεις μεγαλο βαρος στις ημερησιες, δεν νομιζω να σου αρεσει. Στις ημερησιες αν και εχει φυσικα αποτελεσματα, ειναι πολυ soft.

 

Επειδη το mix 2 την ημερα θα χει σιγουρα ιδια αποδοση με mi note 3, δες εδω το συγκριτικό που έκανα με αυτό (αν και ημερησιες εβγαλα μονο τρεις... ) Mi Note 3 vs U Ultra

 

Να πω βεβαια πως το u ultra το αδικω στο συγκριτικο γιατι δεν εχω πρόσωπα μεσα. Εκει δεν εχω πιασει καλυτερη κάμερα σε κινητο. Φτανει u11 στα πορτρετα.

 

Ειδα επίσης Αντρέα οτι σε διάφορες φωτογραφίες που έβγαλες με το ultra,οι άκριες ειναι θολές. Αυτο ειναι κατι που είχε και το htc 10 αν θυμάμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι soft οι ακρες. Παρολα αυτα να τονισω οτι σε indoor φωτισμο ή/και πρόσωπα ειναι εξαιρετικό (βασικα σε πρόσωπα φτάνει το u11). Επιπλέον εχει εξαιρετικο ois και εστιαση (παρα το περιορισμενο dof) οποτε σε ευκολια ληψης ειναι πολυ δυνατο.

 

Κατα τα άλλα το mix 2 εχει μεγαλυτερη οξύτητα (οπως βλεπεις και απο το mi note 3) και προσωπικα θα το προτιμούσα και λογω soc (πιο σβέλτο, χαμηλότερες θερμοκρασίες και μεγαλύτερη αυτονομία). Και αν δεν σε φοβιζει το root, απο φίλου που το ειχε δουλεύει αρκετά καλά η gcam.

 

Υ.Γ. Πάρε και μια με προσωπο σε indoor (μετρο) φωτισμό με u ultra.

 

39894629890_ef26119b61_z.jpg2018-04-25_10-40-55 by Andreas L., on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Τα συμπεράσματα για την κάμερα του mi mix με ποιο κριτήριο τα βγαζετε? Με βάση τις φώτο του mini note? Γιατί αν και υποτίθεται έχουν σχεδόν το ίδιο hardware όσον αφορά την κάμερα, αν δείτε δείγματα του mi mix δεν έχουν καμία σχέση οι φώτο. Ειδικά οι νυχτερινές του mix είναι γενικότερα πολύ μέτριες σε σχέση με του mi note.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τα συμπεράσματα για την κάμερα του mi mix με ποιο κριτήριο τα βγαζετε? Με βάση τις φώτο του mini note? Γιατί αν και υποτίθεται έχουν σχεδόν το ίδιο hardware όσον αφορά την κάμερα, αν δείτε δείγματα του mi mix δεν έχουν καμία σχέση οι φώτο. Ειδικά οι νυχτερινές του mix είναι γενικότερα πολύ μέτριες σε σχέση με του mi note.

 

Τι εννοεις με ποιο κριτήριο; Ειχες κάποιο απο τα 2; Το είχε φίλος το mix 2 και την μέρα που ενδιαφέρει τον xostel ΔΕΝ διαφέρει απο Mi Note 3. Διαφορές έχουν μόνο οι νυχτερινές που θυμίζουν περισσότερο op5t ή p10 παρά Mi Note 3. (αν δεις για μέρα έγραφα)

 

Για την ιστορία πάρε εδώ συγκριτικό μου Mi Note 3 vs το τωρινο μου U11 οπου κατα τη γνώμη μου το mn3 στάθηκε αξιοπρεπέστατα... που απο το U11 χάνουν αρκετές ναυαρχίδες στο τελικο αποτέλεσμα. Αρα ακομα και το οτι χανει το mix 2 απο mi note 3 το ΒΡΑΔΥ δεν σημαινει οτι εχει κακη κάμερα. ;) Θα ρωτησω και το φιλο αν εχει τιποτα κοινα καδρα με u11+ που εχει τωρα και mix 2.

 

U11 vs Mi Note 3

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή όπως διάβασα το ποστ σου σχημάτισα την εντύπωση ότι αναφερόσουν στις φώτο του mi note σαν να τραβήχτηκαν από το mix, αναρωτήθηκα αν το κριτήριο είναι ότι έχουν σχεδόν ίδιο hardware κάμερας. Γιατί υπάρχουν πολλά συγκριτικά που απ' όσο έχω δει, γιατί το mix το έχω και εγώ στα υπόψη και το μελετούσα γενικώς, υπάρχουν διαφορές στις νυχτερινές κατά κύριο λόγο, αλλά και στις ημερήσιες σε πολλές περιπτώσεις. Το mix από κοντά και εγώ από γνωστό το έχω δει, αλλά κάτι φωτός που τραβηξα από περιέργεια μόνο από την οθόνη κινητού τις έχω δει.

Θα ήταν καλό αν μπορείς να κάνεις ενα συγκριτικό. Αν και πλέον Τώρα που βγήκε το 2s, περιμένω να δω την εξέλιξη τιμής του γιατί νομίζω ότι είναι το πιο πλήρες αυτή την περίοδο και τα δείγματα κάμερας πολύ καλά μέχρι τώρα.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ούτε εγώ πια το mn3 ούτε ο φίλος το mix 2 (εχω u11 και αυτός u11+). Μονο έμμεση σύγκριση μέσω u11 αν κάνουμε που μπορεί να χει ίδια καδρα. Αλλά από αυτά που είδαμε δεν διαφέραν την μέρα. Και όσον αφορά τη σύγκριση που έκανες, επειδη και τα 2 βελτιώθηκαν ριζικά μετά από update ίσως εχει να κάνει και με ποιο το πήρε πρώτο το update. Και έχε υπόψιν ότι η xiaomi στις ρυθμίσεις της κάμερας έχει contrast, sharpening, saturation και metering. Αν στο ένα κινητό έχουν πειραχτει κατά τις προτιμήσεις του χρήστη, όπως καταλαβαίνεις μπορεί να καταλήξουμε σε σημαντικές διαφορές (ειδικά αν τις δεις από οθόνη κινητού που σε ξεγελάει)

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ πως από xiaomi πλέον το mix 2s ειναι που μονοπωλεί (φωτογραφικά) το ενδιαφέρον. Και αν κρίνω από την πτώση τιμών που είχαν άλλες xiaomi συσκευές, εικάζω πως σε κάνα 2 μήνες θα έχει κάνα 100αρη κατω (από Κίνα εννοώ). Αν αναλογιστείς και το soc και οθόνη θα είναι μια καλή επιλογή. Μένει να δούμε τι τιμές θα έχει και το op6 από κινεζομαγαζα καθώς και την ποιότητα της κάμερας του (αν και με το set up που εχει δύσκολα να είναι καλύτερο από mix 2s σε κάμερα). Το αρνητικό είναι ότι προς το παρόν δεν υπάρχει gcam που να δουλεύει σε soc 845.

 

Τεσπα, σορρυ για το offtopic :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά ενδιαφέρομε μονο για ημερήσιες φωτογραφίες. Εχω βρει ενα mix2 και ενα g6 και προσπαθώ να καταλήξω σε αγορά.

Εχουν και τα δυο θετικά και αρνητικά, οπως τα ακουστικά στο g6 και το καλύτερο soc στο mix2.

Καταλυτικό ρόλο για την επιλογή θα παίξει η κάμερα και οσο κιαν το έψαξα το g6 ειναι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αποκλείσει το ultra και πρεπει να θα επιλέξω ανάμεσα στο g6 και το mix2

Και τα δυο παίζουν στα 250-300 ευρω περίπου στις αγγελίες...

Link to comment
Share on other sites

Αμα θες καμερα μη πας στο g6 κατα την γνωμη μου

 

γιατί; με gcam βγάζει πολύ καλές νυχτερινές απ οτι έχω δει

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα ότι παίζει και το Nokia 7 plus στις αγγελίες στα 300 ευρω καινούργιο.

Πως σας φαίνεται σαν επιλογή;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...