Jump to content

Μηχανάκι και στρώσιμο;


ZaXoYs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν επειδή είμαστε λίγο off topic σε άλλο thread ας γράψει όποιος γνωρίζει εδώ λεπτομέρειες για την διαδικάσια για το στρώσιμο σε νέο μηχανάκι

 

Μιά φίλη μου πήρε 1 dayang DY 110 (cc) (παπάκι) από εκεί που το πήρε της είπαν να μην το ζορίζει και να πηγαίνει maximum 40 μέχρι τα 500 km και μετά εώς 50 -55 μέχρι τα 100 και δεύτερο άτομο μετά τα 1000 km. Το manual λέει maximum 30 km για τα πρώτα 500 και μετά 50-55 μέχρτι τα 1000,ρε παιδιά γίνεται τόσο λίγο για κατοστάρι?δεν θα μπουκώσει το μηχανάκι?άσε που είναι και οδύσσεια το στρώσιμο έτσι ...

 

Ξέρει κανείς τι άλλο πρέπει να προσεχθεί κατά την διάρκεια του στρωσίματος?

Αν δεν στρωθεί καλά θα έχει σημαντικό πρόβλημα το μηχανάκι?

Εσελις πότε προτείνετε να ανεβεί δεύτερο άτομο?μετά τα 1000?ή και λίγο νωρίτερα δεν θα έχει πρόβλημα? (έπιασαν και οι ζέστες - να πάμε και για κανένα μπάνιο ε :cool: )

 

Γενικά ότι περισσότερο ξέρετε για το στρώσιμο γράψτε ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπαρχει και ενα αλλο συστιμα. Το ξερουμε ολοι αλλα δεν το εφαρμοζουμε...

Αυτο με κατι κυλινδρους που μπαινει πανω το μηχανακι και στρωνετε. Ετσι κανουν και μετα της μηχανες αγωνων.

Link to comment
Share on other sites

αληθεια ? καλο αυτο!

λυστε και τις δικες μου αποριες καποιος παιδια καιγομαι.

το δικο μου ειναι 50 κυβικων και εχει κανει μολις 30χλμ. και αυτα ολα με 2ο ατομο πανω!το παω με 30 μαξιμουμ και δεν παταω συνεχομενα το γκαζι αλλα διακεκομενα.

κουραστηκα ομως κιολας! δεν αντεχω αλλο.

αλλος μου ειπε οτι θα το κολησω με 2ο ατομο που βαζω αλλος μου ειπε οτι το πολυ που μπορει να παθει αν το παθει τελικα ειναι οταν στρωσει να μην τραβαει οσο θα τραβαγε αν ειχε στρωθει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν λεει σε καπιο εγκχειριδιο του κατασκευαστη δεν μπορεις να εισαι συγουρη. Απλα σε γενικες γραμμες μην το ζωριζεις. Αμα αρχειζει να βγαζει θορυβους που δειχνουν οτι ζωριζετε κοψε λιγο γκαζι
Link to comment
Share on other sites

Σε πενηντάρι 2ο άτομο πριν τα 100 Km είναι ΕΓΚΛΗΜΑ!!! (όχι ότι μέχρι τα 500 είναι καλύτερα, αλλά...) Καλύτερα να το ανοίγεις μέχρι τα 50 km/h, παρά να φορτώνεις δεύτερο άτομο...

Γιατί δεν κάνετε αυτά που σας λένε από τα μαγαζιά?

 

(Άμα αρχίζει να κάνει θορύβους, μάλλον είναι αργά.........)

Link to comment
Share on other sites

Στο 100αρι λες να περιμένει και τα 1000 km για να βάλει 2ο άτομο?Καλα ρε παιδιά γίνεται αυτό που λέει το manual? να πηγαίνεις για 500 km με 30 με κατοστάρι?Καταρχήν δεν θα βάλεις ποτέ τετάρτη...
Link to comment
Share on other sites

loipon

as sas pei o idikos sto srosimo ....

 

1on to thema den einai ta xiliometra alla oi strofes . einai shmantiko oi strofes na einai xamila kai ta xiliomera na anefenoyn stadiaka kai omala dld einai lathos na anoigeis terma to gkazi mexri na ftasei ta 50xiliometra kai meta na to afhneis . alla siga siga mexri ta 50 xiliometra . oxi 2o atomo . oxi apotomes anhfores .

Link to comment
Share on other sites

Το KazeR μου λεει ως τα 1600χλμ (στα 1000 αλλαζεις λαδι και φιλτρο λαδιου,σχεδον ολα τα υπολοιπα παπια δεν εχουν φιλτρο λαδιου παντως) μεχρι 60 με 4η ,50 με 3η κλπ και ΖΕΣΤΑΜΑ της μηχανης 3 λεπτα ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ να κυκλοφορησει το λαδι καθε φορα που βαζεις μπροστα.Ολα αυτα αναφερονται βεβαιως στον 4χρονο κινητηρα 111,6 κυβικων του.... για διχρονα δε ξερω αλλα σαφως το ζεσταμα οταν βαζεις μπρος δεν ισχυει καθως δεν εχουν βαλβιδες,εκκεντροφορους που χρειαζονται λιπανση κλπ......
Link to comment
Share on other sites

Στο 100αρι λες να περιμένει και τα 1000 km για να βάλει 2ο άτομο?Καλα ρε παιδιά γίνεται αυτό που λέει το manual? να πηγαίνεις για 500 km με 30 με κατοστάρι?Καταρχήν δεν θα βάλεις ποτέ τετάρτη...

εχεις δικιο.αυτα ειναι μ******,παπι αγορασε.απλα να μην το ζοριζει...αν το παει οπως λεει το manual,το μηχανακι πανω απο 80 δεν προκειται να παει..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ως δικαιολογία που έχω ακούσει για το 2ο άτομο, Είναι: Τι θα κάνουν τα υπέρβαρα άτομα?

Κ για αυτούς που βαριούνται.. Να σκέφτονται το Μετά... Μην είναι ανάγκη ύστερα από 30,000Kms να χάνουν τα ανάλογα ml σε λαδάκια!!

Κ ύστερα από το "στρώσιμο" δεν πάει να πει ότι έχει ανοίξει κ το μοτέρ!! Έχει μέλλον για να δείτε τις πλήρες επιδόσεις.

 

Από προσωπική μου εμπειρία :P... Καλύτερα Μεσάνυχτα κ μόνος.. Κ σε ανοιχτούς δρόμους. {Μεσάνυχτα κ ανοιχτοί δρόμοι-> Για την ανάλογη δροσιά κ ψύξη του moter, μόνος-> Από την άποψη ότι θα είναι ένας πειρασμός, αν ο άλλος δεν στρώνει κ ανοίγει κατά διαστήματα}

(Κ προτιμώ εκείνη την περίοδο να είμαι με μακρύ γρανάζωμα).

Link to comment
Share on other sites

εχει διαφορα οτι το δικο μου ειναι 2χρονο απο ενα 4χρονο ε? ειμαι λιγακι ψιλοασχετη.ειναι και 50cc.εμενα το βιβλιαρακι το ΜΟΝΟ που λεει ειναι επι λεξη αυτο ακριβως

 

0-200χλμ(125 μιλια)

μην κρατατε το γκαζι ανοιχτο περαν της μισης διαδρομης του,για μεγαλες αποστασεις.

200-500χλμ(125-300μιλια)

μην κρατατε το γκαζι ανοιχτο περαν των 3/4 της διαδρομης του,για μεγαλες αποστασεις.

 

Γενικα δεν αναφερει κατι αλλο να προσεχεις.εγω επιμενω και δεν μπορω να πιστεψω οτι ενα καινουριο σκουτερακι κλαταρει ετσι ευκολα αν ειναι πανω 2 ατομα και δεν το ζοριζω καθολου.καταρχην παταω ελαφρα γκαζι και το αφηνω ολη την ωρα δεν το αφηνω να ζοριστει καθολου..

Link to comment
Share on other sites

Για οποιοδηποτε μηχανακι μικρου κυβισμου, στα πρωτα 1000χλμ ΠΟΤΕ δεν βαζουμε 2ο ατομο. Οσοι βαζετε μετα μην ανοιξετε κανενα θεμα "Δεν παει βημα,γιατι"? και κατηγορειται την εταιρια.

 

Επισης αυτα που διαβασα παραπανω οτι πρεπει μεχρι 30χλμ/ωρα ειναι βλακειες. Σιγα μη το σβηνετε κιολας :confused: Μεχρι 50χλμ ειναι μια χαρα, αρκει να ανοιγετε ομαλα το γκαζι.

Link to comment
Share on other sites

ε καλα εγω που δεν εχω προβλημα στο να τρεχω μετα αλλωστε δεν παει και πολυ 50 κυβικα ειναι μονο, βαζω απο τωρα 2ο ατομο.

εγω το παω μαλακα ως τα 30. μπορω να το φτανω οσο παει η οχι ακομα?

εχω κανει μολις 30χλμ.

Link to comment
Share on other sites

PowerZ, οσο και να ρωτάς δεν πρόκειται να πάρεις την απάντηση που θέλεις.

1. Μην ξαναβάλεις δεύτερο άτομο μέχρι τουλάχιστον τα 500 χλμ.

2. Για την ταχύτητα ως τα 30 ειναι καλά και μπορείς αν θέλεις να το ανοίγεις μαλακά (και για λίγη ώρα) κι'άλλο (μην ενθουσιαστείς όμως και το ανοίξεις τέρμα....)

 

Αυτά βέβαια αρκεί να σε ενδιαφέρει το στρώσιμο του 50-αριού.

Αλλιώς βάλε και δεύτερο άτομο, άνοιξε το και τέρμα να δούμε πόσο θα αντέξει...

 

Πιστεύω τρίτη απάντηση μου για το στρώσιμο του 50-αριού είναι αρκετή, μάλλον έμαθες την γνώμη μου :p

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και ενα αλλο συστιμα. Το ξερουμε ολοι αλλα δεν το εφαρμοζουμε...

Αυτο με κατι κυλινδρους που μπαινει πανω το μηχανακι και στρωνετε. Ετσι κανουν και μετα της μηχανες αγωνων.

 

 

ti ksereis gi ayto poy les ? to eixa akoysei prin pola xronia apo ena filaraki moy poy molis eixe alaksei kolindropistona pigame se ena magazi rotisame alla h apanthsh htan arnitikh exeis stoixeia poy pos poso

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν μπορω να μην βαζω 2ο ατομο ως τα 500χλμ!! ειναι παρα πολλα!! 500 θα κανω ολο το καλοκαιρι.μονη θα τα κανω?μετα στον χειμωνα δεν το θελω.

τι μπορει να παθει δηλαδη? να κλαταρει ετσι ξαφνικα και παπαλα μετα?

Link to comment
Share on other sites

αα! και κατι αλλο. εβγαλα την προσωρινη αδεια που ισχυει για εναν μηνα, για να παρω την κανονικη πρεπει πρωτα να το ασφαλισω το μηχανακι.τωρα με το προσωρινο χαρτι που μου εδωσαν λεει πανω τον αριθμο των πινακιδων μου.μπορω να παω να τις παρω?αν ναι απο που γινεται αυτο και πως?
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν μπορω να μην βαζω 2ο ατομο ως τα 500χλμ!! ειναι παρα πολλα!! 500 θα κανω ολο το καλοκαιρι.μονη θα τα κανω?μετα στον χειμωνα δεν το θελω.

τι μπορει να παθει δηλαδη? να κλαταρει ετσι ξαφνικα και παπαλα μετα?

 

Δεν θα πάθει αυτό που λες, απλά αργότερα δεν θα τραβάει πάνω από 50 και 30 στις ανηφόρες. Ή αν πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε δεύτερο άτομο, βάζε το όσο το δυνατόν λιγότερο :!:

 

Και εγώ έβαλα δεύτερο άτομο στα 100 για 10 χλμ αλλά δεν ξαναέβαλα και είμαι οκ! Άσε που επειδή έχει τους κόφτες πας υπερβολικά αργά :worry:

Link to comment
Share on other sites

@ZaXoYs

 

Επειδη και εγω ημουν κατοχος παπιου ολοκαινουργιου απο την πρωτη στιγμη (Crypton-R) και ξερω τι θα πει το βασανο στρωσιμο,θα σου προτινα να μην βαλει η φιλη σου 2ο ατομο σε καμια περιπτωση μεχρι τα 1000χμ. γιατι αυτη η περιοδος ειναι η πιο κρισιμη για ενα τετραχρονο μηχανακι να δειξει την αξιοπιστια του στον χρονο.

 

Οσο πιο καλο γινει τωρα το στρωσιμο τοσο καλυτερα για τα μετα χρονια,που μονο με αλλαγη λαδιων,αντε κανενος μπουζιου,θα δουλευει συνεχεια και σαν σκυλι.

 

Εγω εβαλα βεβαια 2ο ατομο στα 750χμ γιατι δεν αντεχα αλλο και ηταν ηδη φθινοπωρο (Σεπτεμβρης) και επρεπε να το χαρω πριν τα πρωτα κρυα,μενω και βορεια βλεπεις ,για Ελλαδα παντα μιλαμε :lol:

 

Θα ακολουθουσα τις οδηγιες απο την κατασκευαστρια εταιρια για το καλυτερο στρωσιμο.Μετα τα χιλια χιλιομετρα ειναι σκυλι και μπορει να το χαρει πολυ,εγω το πηγαινα και βουνα ,το ζοριζα αρκετα αλλα ποτε δεν με προδωσε.

 

Μην ξεχνας οτι ειναι τετραχρονο και η αξια του φαινεται στον χρονο,οχι βραχυπροθεσμα οπως ενα 50αρι διχρονο που μπορει και να σε αφησει σε καμια αναβαση.

 

Ειναι νωρις ακομα,καλοκαιρι δεν μπηκε και ετσι προλαβαινει να το στρωσει με μεγαλη ανεση και ευκολια :cool:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχει κάνει ήδη καμιά 350 km αφου το χρειάζεται για να πάει στην δουλειά ,Στο manual λέει μόνο για 2 service και μέχρι τα 1000 ,δηλαδή με το που περάσει τα 1000 μπορεί να βάλει άμεσα 2ο άτομο αρκεί να μην το ζορίζει πάρα πολύ ?Από τα πόσα και μετά μπορεί να το ανοίξει εντελώς άφοβα ξέρει κανείς?Τώρα το πηγαίνει με 40-45 ελπίζω να μην ταλαιπωρείται άδικα...

Πάντως το θεωρώ ψιλοαδύνατο να πηγαίνει μόνο με 30 για τα πρώτα 500 όπως λέει το manual μάλλον το έχουν βάλει για να τονίσουν οτι δεν πρέπει να το ζορίσεις ,τι άλλο να υποθέσω... ;

Link to comment
Share on other sites

An h PowerZ einai 45 kila kai vazei kammia filenada ths alla 45 kila epanw de nomizw pws tithete thema.An omws ine kammia 70 kai vazei kana kthnos filo ths 100 kila pisw tote oxi aplws zorizetai to mhxanaki alla kanei to xeirotero strwsimo pou borei na ginei.Asxeta an to paei me 30 (ma kala pios sinepivaths sou anexetai na sernetai me 30km/h? :w00t: ).Edw to KazeR mou me 112 kivika kai 9,5 aloga zorizetai sto 2o atomo,to 50ari de tha zorizetai?Twra pou ine kainourio k to pas me miso gazi de to katalavaineis de boreis na ksereis poso zorizetai.An de to pas terma monh sou (afou strwsei) na niwseis pws paei de boreis na sigrineis poso xaneis (zorizetai) me to 2o atomo.1 h 2 atoma padws ine mera me th nyxta ipothesh.Filika :D

 

PS:To KazeR mou exei megisto epitrepomeno fortio 150 kila (epivates/aposkeves).Sthn praksh (egw ime 71 kila) otan vazw panw apo 80 kila atomo ektos tou oti de paei vhma mou sikwnetai sinexws souza otan fevgw me terma gazi ,h brostinh roda elafrainei epikindina (eligmoi me taftoxrono gazwma borei na se feroun me strimeno timoni kai roda 1-2 cm ston aera :w00t: ) kai to zigisma ine epieikws aparadekto.Eftheies kai xwris anhfores kai poly ine. :lol:

 

Pandws egw to prosexa poly sto strwsimo (zestama-max speed 50km/h ws ta 1600km) enw exei siblirwsei peripou 6.000Km skisimatos (ap ta 2000km-8000km+ pou xei twra).To mono pou de katafera itan na to anoiksw proodeftika.Meta ta 1600km dhl gia mia vdomada to anoiga parapanw alla me sevasmo.Meta o sevasmos mou pese se kapoia strofh :whistle: .Afto pou sinexize na prosexw padws ine ta prwta 5 lepta peripou leitourgeias (ligotera to kalokairi) wspou na zestathoun ta ladia kai na lipainoun swsta.Meta to skisimo arxizei,enw ladi de kaiei oute gi asteio (allages ladiou ana 5000km ,eipame exoume k filtro ladiou emeis :cool: )

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχει κάνει ήδη καμιά 350 km αφου το χρειάζεται για να πάει στην δουλειά ,Στο manual λέει μόνο για 2 service και μέχρι τα 1000 ,δηλαδή με το που περάσει τα 1000 μπορεί να βάλει άμεσα 2ο άτομο αρκεί να μην το ζορίζει πάρα πολύ ?Από τα πόσα και μετά μπορεί να το ανοίξει εντελώς άφοβα ξέρει κανείς?Τώρα το πηγαίνει με 40-45 ελπίζω να μην ταλαιπωρείται άδικα...

Πάντως το θεωρώ ψιλοαδύνατο να πηγαίνει μόνο με 30 για τα πρώτα 500 όπως λέει το manual μάλλον το έχουν βάλει για να τονίσουν οτι δεν πρέπει να το ζορίσεις ,τι άλλο να υποθέσω... ;

 

Δεν ειναι αναγκη να κολαει σε λεπτομερειες και 10χμ/ωρα πανω κατω.Το θεμα ειναι να μη την ζοριζει διαρκως για τα πρωτα χιλιομετρα μεχρι να στρωσει.Απο κει και περα μονο βενζινη θα του βαζει.

 

Aν περασει τα 1000χμ τοτε δεν εχει αναγκη,ας αρχισει να το σπαει αμα γουσταρει.Αν γινει καλο το στρωσιμο στο τετραχρονο τοτε μετα ειναι αθανατο,κυριολεκτικα.

 

Εγω ειχα αρχισει να το ανοιγω εκει οταν εβαλα και 2ο ατομο και απο τοτε (4 χρονια) μια χαρα,αν εξαιρεσουμε 3-4 φουιτ :X :rolleyes:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Oκ ευχαριστώ ,τότε υπομονή μέχρι τα 1000 ... είναι και κινέζικο και ψιλοάγνωστο το μηχανάκι(1000 κάτι ευρώ μόλις έκανε ) οπότε καταλαβαίνεις...δεν είναι και οτι πιο αξιόπιστο...Ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι οτι το συγκεκριμένο ΔΕΝ έχει ένδειξη ,ούτε καν λυχνία για την θερμοκρασία (αερόψυκτο είναι βέβαια) - θα δώσει το μηχανάκι κανένα "σημάδι" όταν ζεσταίνεται υπερβολικά?Γενικά αυτά έχουν πρόβλημα αν κάνουν αρκετά χιλιόμετρα συνεχόμενα? (Προφανώς δεν μιλάω για το στρώσιμο αφου με 40 πόσα km να κάνεις...)
Link to comment
Share on other sites

Oκ ευχαριστώ ,τότε υπομονή μέχρι τα 1000 ... είναι και κινέζικο και ψιλοάγνωστο το μηχανάκι(1000 κάτι ευρώ μόλις έκανε ) οπότε καταλαβαίνεις...δεν είναι και οτι πιο αξιόπιστο...Ένα άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι οτι το συγκεκριμένο ΔΕΝ έχει ένδειξη ,ούτε καν λυχνία για την θερμοκρασία (αερόψυκτο είναι βέβαια) - θα δώσει το μηχανάκι κανένα "σημάδι" όταν ζεσταίνεται υπερβολικά?Γενικά αυτά έχουν πρόβλημα αν κάνουν αρκετά χιλιόμετρα συνεχόμενα? (Προφανώς δεν μιλάω για το στρώσιμο αφου με 40 πόσα km να κάνεις...)

Aυτο ειναι η μαγεια στα τετραχρονα.Δεν σε νοιαζει η θερμοκρασια και η αεροψυξη που υπαρχει (καθως το μηχανακι κινειται) ειναι αρκετη για να πας σχεδον παντου χωρις να ανησυχησεις ουτε στιγμη για την θερμοκρασια.Εγω τοσα χρονια προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα οσο μεγαλες αποστασεις και αν εκανα με φορτιο η οτιδηποτε.

 

Αλλη τεχνολογια απο τα διχρονα με τα ψυγεια,μην το συγκρινεις σε καμια περιπτωση με σκουτερακι.Αφοβα και να θυμασαι που και που να βαζεις βενζινη :lol:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...