Jump to content

Xiaomi Mi Mix 2S


manwlis77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά. Αξίζει λετε να κανω την μετάβαση σε mix 2s 128gb από mate 10 pro?

 

Mate the 10 pro be with you

 

Μονο για την αισθητικη να φανταστώ;; Δεν βλεπω αλλο λόγο να το κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Μονο για την αισθητικη να φανταστώ;; Δεν βλεπω αλλο λόγο να το κανεις.
Το είδα φίλε Νίκο από κοντά με το φίλο που θα έκανα ανταλλαγή και η οθόνη σε σχέση με του mate πολύ κακή και χαλάστηκα..

Επίσης στα νυχτερινά δείγματα στο αυτόματο έχανε από το Mate.

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα την ίδια απορία, Mi Mix 2S ή Mate 10 Pro;

Tα είδα από κοντά και τα δύο. Το Mix ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά.

Και, όσο και να σας φαίνεται παράξενο, θεωρώ την AMOLED μειονέκτημα. Πέρα από τα πολύ έντονα, κορεσμένα, αφύσικα χρώματα (που κάνουν εντύπωση στο μάτι βέβαια) έχω χαλαστεί με τις "σκιές" που κάνουν οι AMOLED με τον καιρό. Στο S6 Edge Plus που είχα, το είδωλο του πληκτρολογίου και της μπάρας ειδοποιήσεων εμφανίστηκε σύντομα και μου έσπαγε τα νεύρα.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Είχα την ίδια απορία, Mi Mix 2S ή Mate 10 Pro;

Tα είδα από κοντά και τα δύο. Το Mix ήταν έρωτας με την πρώτη ματιά.

Και, όσο και να σας φαίνεται παράξενο, θεωρώ την AMOLED μειονέκτημα. Πέρα από τα πολύ έντονα, κορεσμένα, αφύσικα χρώματα (που κάνουν εντύπωση στο μάτι βέβαια) έχω χαλαστεί με τις "σκιές" που κάνουν οι AMOLED με τον καιρό. Στο S6 Edge Plus που είχα, το είδωλο του πληκτρολογίου και της μπάρας ειδοποιήσεων εμφανίστηκε σύντομα και μου έσπαγε τα νεύρα.

Εδω και 10 μήνες που έχω το Mate δεν έχει το παραμικρό Burn in.

Προσέχω πολύ. Δουλεύω μόνο gestures χωρίς να υπάρχουν τα Software keys κάτω.

Τα χρώματα στην κανονική λειτουργία στις ρυθμίσεις χρωμάτων είναι εξαιρετικα στο Mate όπως και το λευκό του.

Εντύπωση με έκανε επίσης που το mix 2s είχε χειρότερο λευκό από το Mate.

Να προσθέσω ότι συγκρίνα τα κινητά και σε φωτεινό και σε σκοτεινό περιβάλλον.

Δεν αντιλέγω πάντως ότι είναι πολύ όμορφο το mix

 

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 μήνες που έχω το Mate δεν έχει το παραμικρό Burn in.

Προσέχω πολύ. Δουλεύω μόνο gestures χωρίς να υπάρχουν τα Software keys κάτω.

Χρησιμοποιώ πολύ το πληκτρολόγιο, οπότε είναι θέμα. Και δεν θέλω να προσέχω κάτι στη χρήση. Προτιμώ να το ευχαριστιέμαι χωρίς άγχος.

 

Βέβαια πήρα το Mix (και) γιατί το ερωτεύτηκα και πήγα και του έβαλα την πιο άσχημη θήκη του σύμπαντος. :lol:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Είχα το mate 10 pro για ~4 μήνες έως που το έχασα (και πόνεσα πολύ).

Για μένα το mate είναι ελαφρώς καλύτερο από mix 2s το οποίο αγόρασα για αντικατάσταση του χαμένου.

Το mate έχει πολύ καλή οθόνη αλλά σκοτεινότερη του 2s.

Το mate έχει IR.

Η κάμερα του Mate ήταν ελαφρώς καλύτερη (όχι ότι του 2s δεν είναι καλή).

Η μπαταρία του Mate σαφώς καλύτερη. Με τίποτα θεωρώ δεν γίνεται να τελειώσει μέσα στη μέρα, ενώ έβγαζε 2 μέρες άνετα με νορμάλ χρήση. Το 2s εμένα μου βγάζει άνετα μία μέρα (τηλέφωνα, δεδομένα, browsing, λίγο παιχνίδι), αλλά με τίποτα 2η.

Ο επεξεργαστής το 2s είναι ελάχιστα πιο γρήγορος.

To mate έχει 8ram αντί για 6.

Το 2s είναι λίγο πιο όμορφο (υποκειμενικό αυτό), αλλά αν τα έβρισκα με διαφορά, έως +50€ το mate, θα πήγαινα στο mate.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

απογοήτευση η μπαταρία και μετα την ενημέρωση απο 90% το πρωι ειμαι στο 35% με 3 ωρες οθονη. ξεφτιλα το κινητο κριμα τα 500 που εδωσα με βλέπω να το σκοτώνω.

 

Είχα το mi 5s πριν παρω το mix2s και εκανα την μεταφορα με το mi mover στην συσκευη(φορτωμενο με πολλες εφαρμογες) Τις πρωτες μερες ήθελε φορτιση απο το απογευμα! εκανα factory reset και εβαζα σιγα σιγα τις εφαρμογες που χρειαζομουν μηπως και ανακαλυψω ποια ηταν το προβλημα. Τελικα δεν βρηκα τι εφταιγε, παντως με factory reset και στησιμο απο την αρχη το κινητο δεν με εχει αφησει ποτε μεσα στην μερα απο μπαταρια εδω και 3-4 μηνες που το εχω. Με ηπια χρηση φτανω στο βραδυ στο 60% και με φουλ χρηση στο 25-30% ( 2 καρτες σιμ, ολη μερα δεδομενα και gps, φωτεινη οθονη και πολυ ομιλια) Εξαντλησε το ενδεχομενο οτι δεν ειναι θεμα software πριν το επιστρεψεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα.

Είχα το mate 10 pro για ~4 μήνες έως που το έχασα (και πόνεσα πολύ).

Για μένα το mate είναι ελαφρώς καλύτερο από mix 2s το οποίο αγόρασα για αντικατάσταση του χαμένου.

Το mate έχει πολύ καλή οθόνη αλλά σκοτεινότερη του 2s.

Το mate έχει IR.

Η κάμερα του Mate ήταν ελαφρώς καλύτερη (όχι ότι του 2s δεν είναι καλή).

Η μπαταρία του Mate σαφώς καλύτερη. Με τίποτα θεωρώ δεν γίνεται να τελειώσει μέσα στη μέρα, ενώ έβγαζε 2 μέρες άνετα με νορμάλ χρήση. Το 2s εμένα μου βγάζει άνετα μία μέρα (τηλέφωνα, δεδομένα, browsing, λίγο παιχνίδι), αλλά με τίποτα 2η.

Ο επεξεργαστής το 2s είναι ελάχιστα πιο γρήγορος.

To mate έχει 8ram αντί για 6.

Το 2s είναι λίγο πιο όμορφο (υποκειμενικό αυτό), αλλά αν τα έβρισκα με διαφορά, έως +50€ το mate, θα πήγαινα στο mate.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Συμφωνώ σε όλα όσα λες εκτός από το ότι το Mate έχει πιο σκοτεινή οθόνη.

Το Mate ανεβάζει 620 nits ενώ το 2s ούτε 500...

Τα έβαλα δίπλα δίπλα και το Mate είναι φωτεινότερο.

Επισης το Mate έχει 6gb και όχι 8 :)

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα το mi 5s πριν παρω το mix2s και εκανα την μεταφορα με το mi mover στην συσκευη(φορτωμενο με πολλες εφαρμογες) Τις πρωτες μερες ήθελε φορτιση απο το απογευμα! εκανα factory reset και εβαζα σιγα σιγα τις εφαρμογες που χρειαζομουν μηπως και ανακαλυψω ποια ηταν το προβλημα. Τελικα δεν βρηκα τι εφταιγε, παντως με factory reset και στησιμο απο την αρχη το κινητο δεν με εχει αφησει ποτε μεσα στην μερα απο μπαταρια εδω και 3-4 μηνες που το εχω. Με ηπια χρηση φτανω στο βραδυ στο 60% και με φουλ χρηση στο 25-30% ( 2 καρτες σιμ, ολη μερα δεδομενα και gps, φωτεινη οθονη και πολυ ομιλια) Εξαντλησε το ενδεχομενο οτι δεν ειναι θεμα software πριν το επιστρεψεις.

εγω μετέφερα απο το προηγούμενο μου xiaomi φωτογραφιες βιντεο και επαφες με το mi drop.

δεν μετεφερα καμια εφαρμογή. δε ξερω αν μπορω με καποιο τροπο να βλεπω τιντρεχει ανα πασα ωρα και στιγμη η τι προκαλεί την κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το simple system monitor ή το cpu monitor για να δεις καταρχήν αν σου τρώει την μπαταρία επειδή δουλεύει η cpu συνεχώς ή όχι, σε εμένα δούλευε συνεχώς η cpu και ανέβαζε θερμοκρασία πολύ εύκολα, αν συμβαίνει το ίδιο και σε σένα τότε με factory reset λογικά θα λυθεί, αν cpu και ραμ είναι φυσιολογικά τότε μάλλον έχει θέμα η μπαταρία του.
Link to comment
Share on other sites

Το είδα φίλε Νίκο από κοντά με το φίλο που θα έκανα ανταλλαγή και η οθόνη σε σχέση με του mate πολύ κακή και χαλάστηκα..

Επίσης στα νυχτερινά δείγματα στο αυτόματο έχανε από το Mate.

 

Mate the 10 pro be with you

 

Εχει διάφορες ρυθμίσεις για την φωτεινότητα και το wb. Δεν ξέρω τι κανει στις βραδινές γιατι οπως ξερεις δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα..

Την ημερα παντος βγάζει εξαιρετικά οπως και το mate.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το simple system monitor ή το cpu monitor για να δεις καταρχήν αν σου τρώει την μπαταρία επειδή δουλεύει η cpu συνεχώς ή όχι, σε εμένα δούλευε συνεχώς η cpu και ανέβαζε θερμοκρασία πολύ εύκολα, αν συμβαίνει το ίδιο και σε σένα τότε με factory reset λογικά θα λυθεί, αν cpu και ραμ είναι φυσιολογικά τότε μάλλον έχει θέμα η μπαταρία του.

 

τα κατεβασα αλλα δε μπορώ να τα καταλαβω. να φταει κατι που μετεφερα με το mi drop? φωτογραφιες μηνύματα επαφες? factory reset η hard reset ? ποιες ειναι οι διαφορες τους; κατι ακομα παρατηρω τελευταια πως ενω κλεινω το wifi το βραδυ πριν κοιμηθω ξυπναω με ανοιχτο wifi οπως αν π.χ. ενω εχω δεδομενα φτασω στο σπιτι ανοιγει μονο του το wifi.

Edited by some1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μετα την αναβάθμιση σε Android P το wifi ενεργοποίηται απο μόνο του..ειναι κάποιο bug?. συμβαίνει σε κανέναν άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μετα την αναβάθμιση σε Android P το wifi ενεργοποίηται απο μόνο του..ειναι κάποιο bug?. συμβαίνει σε κανέναν άλλον?

ναι σε εμενα και με ξυπνανε το βραδυ βλακείες του facebook κτλ δε μπορεσα να βρω καποια ρυθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε στα advanded settings you WiFi μπας και έχει καμία ρύθμιση να το ανοίγει όταν σκανάρει αξιόπιστα δίκτυα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δείτε στα advanded settings you WiFi μπας και έχει καμία ρύθμιση να το ανοίγει όταν σκανάρει αξιόπιστα δίκτυα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Δεν έχει τέτοιο στα advanded settings...ισως ειναι απλά bug..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Νέος αγοραστής του κινητού και πρώτο μήνυμα στο φόρουμ. Ενθουσιασμένος με τις επιδόσεις και με την ομορφιά του.

 

Μειονέκτημα για μένα θεωρώ την ποιότητα κλήσης. Και ηχείου και μικροφώνου. Δε με ακούν και δεν ακούω καλά.

 

Επίσης όταν θα ακούσω ηχογραφημένα μηνύματα σε viber whatsapp συνέχεια εναλλάσσει τον ήχο από το κάτω ηχείο με το ακουστικό. Κάτι πολύ σπαστικό. Δεν έχω καταλάβει πως να το κρατάω το ρημαδι για να ακούσω από το κάτω ηχείο ένα μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Νέος αγοραστής του κινητού και πρώτο μήνυμα στο φόρουμ. Ενθουσιασμένος με τις επιδόσεις και με την ομορφιά του.

 

Μειονέκτημα για μένα θεωρώ την ποιότητα κλήσης. Και ηχείου και μικροφώνου. Δε με ακούν και δεν ακούω καλά.

 

Επίσης όταν θα ακούσω ηχογραφημένα μηνύματα σε viber whatsapp συνέχεια εναλλάσσει τον ήχο από το κάτω ηχείο με το ακουστικό. Κάτι πολύ σπαστικό. Δεν έχω καταλάβει πως να το κρατάω το ρημαδι για να ακούσω από το κάτω ηχείο ένα μηνυμα

 

Τι rom φοράς ; Εγω δεν εχω κανένα απο τα θέματα που περιγράφεις. Ακούω και με ακούνε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ποια είναι η rom. Σου εστειλα φωτο απο τα specs μου.

 

Επίσης έχω παρατηρήσει πως όταν γράφω πολύ γρηγορα όπως τωρα πχ, με πετάει στην κεντρική οθόνη. Έχω βγάλει τα πλήκτρα από κάτω και προφανώς κάπως με τα δάχτυλα είναι σα να κάνω κάποια κίνηση που με γυρνάει στην κεντρική οθονη8ed40d40c2ba78c8c1272f78659383bc.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα χθες. Με το που το άνοιξα, πέρασε μόνο του την 10.0.2.0 (android 8.0.0).

1. Κάνω έλεγχο για ενημερώσεις και μου λέει ότι δεν υπάρχουν. Εσείς που έχετε την 10.0.3.0, πως την κατεβάσατε;

2.Έχει κάνει κάποιος root να μας πει εάν αντιμετώπισε δυσκολίες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η rom που εχεις ειναι η τελευταία σταθερή έκδοση. Οπότε τα προβλήματα που λες οτι εχεις το πιθανότερο να ειναι θεμα εφαρμογής.

Root εχω κανει εγω και η αληθεια ειναι οτι δυσκολεύτηκα πολυ. Δεν καθόταν κανένα twrp σωστά. Αν θες πέρασε το v10 ή v11.

εγω πέρασα το v10 το v11 βγήκε μετά. https://forum.xda-developers.com/xiaomi-mi-mix-2s/development/recovery-twrp-mix-2s-t3790922

Θα χρειαστείς και το Magisk-v17.2 για το root.

Edited by xostel77
Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα χθες. Με το που το άνοιξα, πέρασε μόνο του την 10.0.2.0 (android 8.0.0).

1. Κάνω έλεγχο για ενημερώσεις και μου λέει ότι δεν υπάρχουν. Εσείς που έχετε την 10.0.3.0, πως την κατεβάσατε;

2.Έχει κάνει κάποιος root να μας πει εάν αντιμετώπισε δυσκολίες;

 

H 10.0.3.0 είναι η τελευταία σταθερή. Μου ήρθε ΟΤΑ. Έχω Global έκδοση 6/128 αν παίζει κάποιον ρόλο.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ας φτιαξουν πρωτα την αναβαθμιση για τη μπαταρια που είναι μονίμως στις 4-5 ωρες οθονη

και ας αφήσουν την καμερα μια χαρα ειναι και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...