Jump to content

Κινητό με καλή κάμερα!!


ilie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω το Huawei P9 lite 2017 αλλα ενώ είμαι ευχαριστημένη με την συσκευή, δεν μου κάνουν με τίποτα τα 16GB εσωτερική μνήμη.

Είμαι ανάμεσα στο iphone 8 plus 64GB και στο Huawei p20 pro .

Το iphone το θέλω γιατί είναι κάτι διαφορετικό και έχει και μεταπωλητική αξία, το Huawei μαρέσει γενικά σαν συσκευή και όλες οι επιλογές που έχει στην κάμερα, αλλά ενώ στην αρχή έκλεινα προς τα εκεί, πλέον θέλω το iphone 8 plus.

Απλά φοβάμαι μήπως με δυσκολέψει να το συνηθίσω , μιας και έχω συνηθίσει την ευκολία του android.

Επίσης πολλές φορές θέλω να περνάω τις φωτό που βγάζω απο την φωτογραφική μου στο κινητό , αφου τις επεξεργαστώ στο λάπτοπ. Θα μπορώ να το κάνω αυτό στο iphone?

Έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο που να είναι ίδιου επιπέδου κινητό?

Πχ ίσως άξιζε το iphone 7 plus ή το Samsung S8 plus που τα βρίσκεις φθηνότερα?

Να τονίσω ότι η κάμερα είναι ένα πολύ βασικό στοιχείο για εμένα.

Ευχαριστώ :)

Edited by ilie
Link to comment
Share on other sites

Αφου εισαι αναμεσα σε αυτα θα σου προτεινα το 20pro. Μιας και δουλευω και με τα 2 λειτουργικα το ios δεν μπορεσα να το συνηθισω ποτέ απλά το έχω για την δουλεια. Για προσωπικη χρήση πάντα αντροιντ, δεν με περιοριζει και στην προσπελαση των αρχειων απο το κινητο στο λαπτοπ ή το αντιθετο, ενω το itunes μου σπαει τα νευρα.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις χρηματικό θέμα, εννοείται πας 8 Plus.

Όλες οι συσκευές που αναφέρουν οι φίλοι πιο πάνω είναι πολύ καλές για 1-2 έτη max. Μετά αφήνονται στο έλεος τους από τους κατασκευαστές (εκτός από τα Pixel που έχουν ομως άλλα θέματα).

Τα iPhones υποστηρίζονται 5 έτη από την Apple και αυτό καθορίζει σε μεγάλο βαθμό τη διατήρηση της μεταπωλητικής τους αξίας. Σε συνδυασμό μάλιστα με την ευκολία χρήσης και την σταθερότητα του iOS, η ψαλίδα ανοίγει ακόμα περισσότερο.

Όσον αφορά την κάμερα είναι μέσα στην πρώτη 3άδα στις φωτογραφίες και στα βίντεο είναι το καλύτερο μαζί με το Χ (έχουν την καλύτερη φυσικότητα κίνησης και δεν "ρίχνουν" frames στα σκοτεινά, σε σχέση με τον ανταγωνισμό).

 

(ΥΓ1: Όσες φωτογραφίες θέλεις να περνάς από το pc στο iphone, γίνεται με 3 κλικ στο iTunes ή ασύρματα με κάποιο πρόγραμμα όπως το ShareIt. Ή φυσικά αν χρησιμοποιείς cloud storage

ΥΓ2: Όσες φωτογραφίες θέλεις να περνάς από το iphone στο pc, απλώς το συνδέεις στο pc και το αναγνωρίζει σαν usb device με πλήρη πρόσβαση στην gallery του, οπότε αντιγράφεις και επικολλάς όσες φωτο και βίντεο θέλεις).

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο που κάνατε να με συμβουλέψετε.

Τα έχω δει το Pixel 2 και το S9 plus (το οποίο έχει τρομέρο βίντεο) , αλλά αν δώσω αυτά τα λεφτά θα τα δώσω μόνο για μια απο τις 2 συσκευές που ανέφερα.

Το P20 pro έχει περισσότερες επιλογές στην κάμερα , όμως μου έχει κολλήσει το 8 plus λόγο συνόλου και μεταπωλητικής αξίας.

Επίσης θέλω να ζήσω την εμπειρία του iOS :p

Βέβαια είχα διαβάσει για 5 συσκευές που έσκασε η μπαταρία και φοβάμαι λίγο.

Έχει ακουστεί άλλο τέτοιο κρούσμα πλέον?

Αν το πάρω απο το σκρουτζ μπορεί να είναι εκείνη η παρτίδα..

Link to comment
Share on other sites

Το iphone έχει ένα τεράστιο μείον για μένα . Είναι τρομακτικά άσχημο σαν τηλέφωνο το plus με bezels ισως τα μεγαλύτερα της αγοράς

Κυριολεκτικά γκουμουτσα

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται τι θες! Πρόσφατα γύρισα από iphone 7 σε Huawei P20 κανονικό.. το P20 σαν κινητό είναι κινητάρα, καλύτερη κάμερα, καλύτερα χαρακτηριστικά, πιο γρήγορο (φαντάσου το Pro) μέχρι και η μπαταρία του είναι πολύ καλύτερη.

 

Δεν μπορείς να παραβλέψεις σε καμία περίπτωση όμως την απλότητα του iOS ακόμα και αν χάνει σχεδόν σε όλα τα σημεία. Οπότε αν είσαι ήδη User και δεν αλλάζεις συσκευή για λόγους λογισμικού αλλά για λόγους χαρακτηριστικών..προσωπικά θα σε συμβούλευα P20 pro.. αν θες κάτι πιο απλό για την καθημερινότητά σου με λιγότερα Features αλλά με μεγαλύτερη απλότητα και καλύτερη εμπειρία λογισμικού (keyboard, απλότητα στα μενού κλπ) τότε η απάντηση είναι iOS!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο που κάνατε να με συμβουλέψετε.

Τα έχω δει το Pixel 2 και το S9 plus (το οποίο έχει τρομέρο βίντεο) , αλλά αν δώσω αυτά τα λεφτά θα τα δώσω μόνο για μια απο τις 2 συσκευές που ανέφερα.

Το P20 pro έχει περισσότερες επιλογές στην κάμερα , όμως μου έχει κολλήσει το 8 plus λόγο συνόλου και μεταπωλητικής αξίας.

Επίσης θέλω να ζήσω την εμπειρία του iOS :p

Βέβαια είχα διαβάσει για 5 συσκευές που έσκασε η μπαταρία και φοβάμαι λίγο.

Έχει ακουστεί άλλο τέτοιο κρούσμα πλέον?

Αν το πάρω απο το σκρουτζ μπορεί να είναι εκείνη η παρτίδα..

 

Φαίνεται ότι το έχεις αποφασίσει και θες να το δοκιμάσεις, οπότε πάρτο. Έχει τα πλην και τα συν του IOS που θα τα ξέρεις ήδη.

Όλες οι γενικεύσεις είναι λάθος,όπως και αυτή εδώ :X
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...