Jump to content

Φοιτητές: Adsl 512kbps με 20 ευρώ το μήνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 473
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω και εγώ κάτι!Αν τελικά γίνει πραγματικότητα, τα 5 Ευρώ που θα δίνουμε στον πΟΤΕ θα είναι για PSTN+DSL γραμμή ή θα πρέπει κάθε δίμηνο να δίνουμε και 23+ Ευρώ για την PSTN;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι!Αν τελικά γίνει πραγματικότητα, τα 5 Ευρώ που θα δίνουμε στον πΟΤΕ θα είναι για PSTN+DSL γραμμή ή θα πρέπει κάθε δίμηνο να δίνουμε και 23+ Ευρώ για την PSTN;

Nαι τα 23 θα τα δινουμε ετσι κι αλλιως για την γραμμη, και τα 5 για την γραμμη DSL

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ε όχι και 5 ευρώ για PSTN+ADSL... Σαν πολλά δεν ζητάμε; :whistle:

 

Κανονικά δεν θα έπρεπε να πληρώνουμε κάν γραμμή adsl αλλά μόνο την σύνδεση και ζητάμε και πολλά ; Γιατί ; Επειδή μας έχουν μάθει να πληρώνουμε υπέρογκα ποσά για tiny γραμμές που από αυτές σε μάς φτάνουν τα 3/4 ;

 

Πληρώνουμε τα καπρίτσια του ΟΤΕ , που με την βλακωδέστατη πολιτική του και την μη διορατικότητα του , γέμισε καλώδια τον τόπο για την ISDN.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν σχολίασα το τι έπρεπε να ισχύει γενικά, αλλά είπα ότι ζητάμε πολλά αν ζητήσουμε να πληρώνουν μόνο οι φοιτητές 5 € για ADSL και PSTN ενώ όλοι οι άλλοι να πληρώνουν και τα 30 το δίμηνο για PSTN (και φυσικά άλλον ένα σκασμό για 512 DSL)
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν σχολίασα το τι έπρεπε να ισχύει γενικά, αλλά είπα ότι ζητάμε πολλά αν ζητήσουμε να πληρώνουν μόνο οι φοιτητές 5 € για ADSL και PSTN ενώ όλοι οι άλλοι να πληρώνουν και τα 30 το δίμηνο για PSTN (και φυσικά άλλον ένα σκασμό για 512 DSL)

 

Κοίτα, αν γινόταν κάτι τέτοιο θα έφερνε μαζί του και κάποιες μειώσεις στους υπόλοιπους , όπως έγινε και τώρα άλλωστε, για να μην υπάρχει αυτή η αδικία που λές.

Αλλά δυστυχώς όλη αυτή η συζήτηση είναι υποθετική και πληρώνουμε και για pstn αλλά και για γραμμή adsl.

Εικονικά, ίσως ζητούσαμε πολλά αν θέλαμε να γίνει 5 ευρώ ενιαίο πάγιο γραμμής pstn - adsl οι φοιτητές. Νομίζω όμως ότι στην πραγματικότητα αυτή θα ήταν μια πραγματική κίνηση διάδοσης της ευρυζωνικότητας αλλά και διευκόλυνσης των φοιτητών.

Επειδή όμως οι διορατικότατοι ΟΤΕ managers έχουν να κάνουν απόσβεση πολλέεες παλιές τεχνολογίες, θα πρέπει να κάνουμε ακόμα λίγο υπομονή.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένετε ότι πληρώνετε 23 ευρώ, αφού πληρώνετε 28,32. Ή μήπως δεν πληρώνετε το φπα για κάποιο λόγο;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένετε ότι πληρώνετε 23 ευρώ, αφού πληρώνετε 28,32. Ή μήπως δεν πληρώνετε το φπα για κάποιο λόγο;

Τι 28,32... Αν βάλεις και κάτι τέλη συντήρησης συσκευής (!!!) και αναγνώρισης κλήσης και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, πάει στα 30

Link to comment
Share on other sites

Τι 28,32... Αν βάλεις και κάτι τέλη συντήρησης συσκευής (!!!) και αναγνώρισης κλήσης και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, πάει στα 30

 

Δεν εισαι υποχρεωμενος να πληρωνεις το τελος συντηρησης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι υποχρεωμενος να πληρωνεις το τελος συντηρησης.

Ε υποτίθεται ότι δεν είμαι. Πήγα και τους είπα να το βγάλουν και από το ένα αυτί μπήκε από το άλλο βγήκε. Θα έκανα φασαρία αλλά λέω τώρα δεν πάνε να πνιγούν οι γύφτοι.

Link to comment
Share on other sites

Ε υποτίθεται ότι δεν είμαι. Πήγα και τους είπα να το βγάλουν και από το ένα αυτί μπήκε από το άλλο βγήκε. Θα έκανα φασαρία αλλά λέω τώρα δεν πάνε να πνιγούν οι γύφτοι.

Όταν βάλαμε την πρώτη μας γραμμή στο όνομα της γυναίκας μου, η υπάλληλος τη ρώτησε αν θέλει να φαίνεται και το επάγγελμά της, χωρίς να την ενημερώσει ότι αυτό χρεώνεται έξτρα. Όταν το καταλάβαμε, πήγαινε κάθε 2μηνο στον ΟΤΕ για να το βγάλουν και πήρε 6 μήνες και 3 επισκέψεις για να το καταφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

έλεος δηλαδή και εσείς ζητάτε κάτι πράγματα που είναι για τα @@ σιγά και να πληρώσεις για τη συντήρηση 20 λεπτά

(δεν ξέρω) είναι πολλά? δεν κάνουμε έτσι και δεν ξέρω ποιος είναι γύφτος .. παρόλα αυτά από τη μεριά του στον οτέ γίνεται χαμός με αποτέλεσμα να αγνοούν της μικρές εξυπηρετήσεις όχι μόνο γι αυτό αλλά με 20 λεπτά για παράδειγμα από 5.000.000 χρήστες κάντε υπολογισμό πόσα βγάζουν ...

το κινητο ειναι μερος της ζωης μας
Link to comment
Share on other sites

:lol: Ωραία λογική ρε φίλε... Εγώ αν σε χρέωνα στο ξεκάρφωτο 20 λεπτά το μήνα θα μου τα πλήρωνες; Αν ναι με την ίδια λογική θα χρέωνα και όλους τους υπόλοιπους και θα έβγαζα ένα σκασμό λεφτά... Έτσι κι αλλιώς και να γίνει κάτι δεν κάνουν συντήρηση στην τηλεφωνική συσκευή. Το θέμα λοιπόν δεν είναι τα 20 λεπτά, αλλά ο τρόπος που κονομάνε φράγκα χωρίς να κάνουν τίποτα και από πάνω μας περνάνε και για μ@λ@κες...

EDIT: Α!!! Και είναι 1,96 το δίμηνο δηλ 98 λεπτά το μήνα! Για κάνε έναν υπολογισμό να δεις πόσα βγάζουν από αυτό

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς και να γίνει κάτι δεν κάνουν συντήρηση στην τηλεφωνική συσκευή.

Δεν ξέρω αν θα σου φανεί παράξενο αλλά εμένα κάποτε μου χρειάστηκε αυτό.

Όταν ήμουν φοιτητής έμενα σε ένα σπίτι που δεν είχε τηλεφωνική πρίζα, τα καλώδια έβγαιναν χύμα από τον τοίχο.

Κάποτε είχα πρόβλημα στη γραμμή ISDN δεν συνδεόταν το netmod με το κέντρο, το δήλωσα βλάβη και ήρθε την άλλη μέρα ο τεχνικός και μου πέρασε πρίζα στο χωλ εκει που εβγαιναν τα καλώδια και μου συνέδεσε και τη γραμμή που πήγαινε στο σαλόνι. Όταν τον ρώτησα αν θα πληρώσω κάτι μου απάντησε ότι αυτά που έκανε (πρίζα και σύνδεση γραμμής σαλονιοΥ) περιλαμβάνονται στα τέλη συντήρησης τηλεφωνικής συσκευης οπότε και δεν χρωστάω τπτ.

Με τόσο που μας χρεώνουν τέλη συντηρησης αν σκεφτεις πόσο κάνει να αγοράσεις μια πρίζα και να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να σου συνδέσει τη γραμμή είναι τα τέλη ενός χρόνου και βάλε.

 

Δεν λέω ότι δεν πρέπει να το καταργέις όποτε θέλεις το τέλος αυτό, αλλ ότι δεν ειναι τελείως άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πριν 4-5 χρόνια είχα 2 παλιές συσκευές μία αναλογική χωρίς πλήκτρα και μία με πλήκτρα η οποία στο προηγούμενο σπίτι που έμενα ήταν συνδεδεμένη απ' ευθείας στον καλώδιο που έβγαινε από τον τοίχο. Δεν είχε δηλαδή βύσμα. Όταν έκανα μεταφορά της γραμμής με "υποχρέωσαν" να πληρώσω τέλη συντήρησης γιατί αλλιώς θα με χρέωναν κάποιο ποσό αρκετά μεγάλο για να έρθει ο τεχνικός για τη μεταφορά, παρ' ότι θα πλήρωνα ούτως ή άλλως έξοδα μεταφοράς. Τους είπα ότι δεν ήθελα να έρθει τεχνικός στο σπίτι και ότι θα έκανα εγώ ότι χρειαζόταν μέσα στο σπίτι και μου είπαν ότι δεν γίνεται.

 

Όταν ήρθε ο τεχνικός του έδωσα λοιπόν τη συσκευή με το καλώδιο κι επειδή δεν είχε μαζί του βύσμα να βάλει, δήλωσε βλάβη και μου έδωσε μία καινούργια που είχε, τζάμπα επειδή πλήρωνα σηντήρηση.

Μετά από μερικούς μήνες άνοιξα την άλλη συσκευή (που δεν είχε πλήκτρα), έκοψα ένα καλώδιο, δήλωσα βλάβη συσκευής, ήρθε ο οτετζής και μόλις είδε πόσο παλιά ήταν, μου είπε να πάω την επόμενη στον ΟΤΕ να πάρω μία καινούργια. Δεν ήταν σπουδαίες συσκευές και πλέον δεν τις χρησιμοποιώ, άλλα ένιωσα ότι πήρα το αίμα μου πίσω για την κοροϊδία.

 

Πάντως από τότε το πληρώνω αυτό το τέλος συντήρησης αν και δεν χρησιμοποιώ πλέον συσκευή του οτε.

Link to comment
Share on other sites

re paidia, o titlos den einai "Φοιτητές: Adsl 512kbps με 20 ευρώ το μήνα"?? :confused:

Mh to kanoume offtopic kai fame kana louketo...Afeiste to ka8aro mpas kai enhmerw8oume gia to ti telika 8a geinei me ayth thn prosfora...Sta 7 teleytaia post mhlate gia to telos synthrhshs... :blink:

Sorry pou gynomai "spastikos" alla mh to ga**** to 8ema!!! :D

 

Exoume neotera gia to 8ema mas???

Link to comment
Share on other sites

Exoume neotera gia to 8ema mas???

Κανένα , αλλά ο Οκτώβριος πλησιάζει οπότε κοντός ψαλμός....Αν βέβαια εφαρμοστεί τελικά το μέτρο τον Οκτώβριο.

 

Πάντως από φήμες,εικασίες,μου είπαν,άκουσα,διάβασα κτλ. χορτάσαμε ,οπότε ας περιμένουμε.

.
Link to comment
Share on other sites

Αντε το μόνο που μένει τώρα είναι να βγάλουν και φοιτητικές τιμές για την pstn γραμμή!:p

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

25 Σεπτεμβρίου (Την Παρασκευή ) θα ανακοινώσει ο OTENet τα απαραίτητα δικαιολογητικά για ADSL για φοιτητές μεταξύ των οποίων (με βάση σίγουρες πληροφορίες) θα είναι : Βεβαίωση σπουδών, από το εκπαιδευτικό ίδρυμα, όπου θα αναγράφετε το εξάμηνο του φοιτητή καθώς και τα εξάμηνα που υπολείπονται για την ολοκλήρωση των σπουδών του(σύμφωνα με το πρόγραμμα), ένας λογαριασμός ΟΤΕ όπου θα φαίνεται ότι η γραμμή είναι στο όνομα του φοιτητή, κ.τ.λ.

 

Η συνδέσεις θα αρχίσουν να ενεργοποιούνται από 1 Οκτωβρίου.

 

Επίσης έμαθα και για διαφορετική κοστολόγηση, χαμηλότερη για τους φοιτητές, για την γραμμή του ΟΤΕ (πάγια και κλήσεις) αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Αντε το μόνο που μένει τώρα είναι να βγάλουν και φοιτητικές τιμές για την pstn γραμμή!:p

Μην το γελάς, αν ο ΕΠΑΚ αριθμός ήταν σε 800-11 που δεν χρεώνεται;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

25 Σεπτεμβρίου (Την Παρασκευή )

 

Εμμμ.... Κυριακή εννοείς. Εκτός κι αν εννοούσαν Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου 2009 :p :p :p

 

Οtenet ή ΟΤΕ;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο την Κυριακή 25.

 

Η γραμμή ADSL από ΟΤΕ θα χρεώνεται 5 euro (ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνετε) και διαλέγεις όποιο Provider θέλεις. Η ΟΤΕNet θα προσφέρει ADSL Internet για φοιτητές εκτός των άλλων και με ογκοχρέωση με 5 euro επίσης (ο ΦΠΑ συμπεριλαμβάνετε). Για την ογκοχρέωση αυτή έχω ακούσει ότι είναι 10 Gigabytes

 

Οι τιμές δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...