Jump to content

Φοιτητές: Adsl 512kbps με 20 ευρώ το μήνα


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος λέει ότι τα 5 gb είναι υπεραρκετά για adsl εν έτει 2005 έχει μεγάλα κόμλεξ και αποθημένα απέναντι στους φοιτητές :rolleyes:

χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

http://users.hol.gr/~bayern7/whatever.gif

Τελικά έχει πλάκα να ψάχνεις τον.... τζόκερ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 473
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

http://users.hol.gr/~bayern7/whatever.gif

Τελικά έχει πλάκα να ψάχνεις τον.... τζόκερ! :rolleyes:

Το αν έχω δίκιο ή όχι θα το κρίνουν αυτοί που μας διαβάζουν...

Link to comment
Share on other sites

χααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ

http://users.hol.gr/~bayern7/whatever.gif

Τελικά έχει πλάκα να ψάχνεις τον.... τζόκερ! :rolleyes:

 

τι λες ρε φίλε??? εσένα θα σου αρεσε να σε περιορίζουν στο πόσα θα κατεβάζεις??? και τελώς πάντων δεν θα μου πουν για την θα κάνω την σύνδεση ΜΟΥ στο ίντερνετ. εσύ οταν ήσουν φοιτήτης το μονό που έκανες που ήταν να διαβάζεις για την σχολή??? Μην τρελαθούμε

http://img262.imageshack.us/img262/7971/pub68112179146481597828td2.png

------------------------------

Wii number: 3236 8718 1653 5956

Link to comment
Share on other sites

τι λες ρε φίλε??? εσένα θα σου αρεσε να σε περιορίζουν στο πόσα θα κατεβάζεις??? και τελώς πάντων δεν θα μου πουν για την θα κάνω την σύνδεση ΜΟΥ στο ίντερνετ. εσύ οταν ήσουν φοιτήτης το μονό που έκανες που ήταν να διαβάζεις για την σχολή??? Μην τρελαθούμε

 

Τη συνδεση ΣΟΥ, οταν εχει ΟΡΙΟ, μπορεις να τη κανεις ΟΤΙ θελεις. Το λογαριασμο μη το στειλεις σε εμας :blink:

 

Ρε τι αλλο θα ακουσουμε... :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Τη συνδεση ΣΟΥ, οταν εχει ΟΡΙΟ, μπορεις να τη κανεις ΟΤΙ θελεις. Το λογαριασμο μη το στειλεις σε εμας :blink:

 

Ρε τι αλλο θα ακουσουμε... :w00t:

Σου φαίνεται παράλογο ε;

 

Εμένα μου φαίνεται παράλογο να καίγεστε τόσο πολύ για το τι ίντερνετ θα πάρουν οι φοιτητές...

 

Αλλά αυτή η μανία των Ελλήνων να ασχολούνται με θέματα που δε τους αφορούν είναι χαρακτηριστική.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σου φαίνεται παράλογο ε;

 

Εμένα μου φαίνεται παράλογο να καίγεστε τόσο πολύ για το τι ίντερνετ θα πάρουν οι φοιτητές...

 

Αλλά αυτή η μανία των Ελλήνων να ασχολούνται με θέματα που δε τους αφορούν είναι χαρακτηριστική.. :rolleyes:

 

Ε ναι μου φαινεται παραλογο να αγοραζω ενα προιον με καποια χαρακτηριστικα και μετα αντι για γιουγκο να ζηταω λαμποργκινι.

 

Τα 5GB ειτε σας αρεσει ειτε οχι ειναι πολλα για το σκοπο που προοριζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτείνω :lock: επειδή δεν τίθεται τέτοιο θέμα από κανέναν αρμόδιο πλέον... Όλα έχουν σωπάσει... Το γράφει πουθενά; :rtfm:

 

Έχει λήξει το θέμα άδοξα μάλλον. :down:

Link to comment
Share on other sites

τι λες ρε φίλε??? εσένα θα σου αρεσε να σε περιορίζουν στο πόσα θα κατεβάζεις??? και τελώς πάντων δεν θα μου πουν για την θα κάνω την σύνδεση ΜΟΥ στο ίντερνετ. εσύ οταν ήσουν φοιτήτης το μονό που έκανες που ήταν να διαβάζεις για την σχολή??? Μην τρελαθούμε

 

Φυσικά και δεν θα μου άρεσε, γι αυτό και πληρώνω αδρά το flatrate, ενώ θα μπορούσα άνετα να πάρω κάποιο πακέτο με όριο και να δίνω το 1/5 των χρημάτων που δίνω τώρα. Και να φωνάζω μετά οτί εμένα δεν θα μου πεις κανεις τι να κάνω με τη σύνδεση μου. Γραφικότητες... :X

Την συνδεση ΣΟΥ στο internet, εφόσον τη πληρώνεις κανονικά ως κοινός πολίτης, δεν θα σου πει κανένας τι θα την κάνεις, όπως δεν μου λέει και εμένα.

Οι πρόσφορες έχουν πάντα και τα ψιλά γράμματα. Face it. :)

Link to comment
Share on other sites

Σου φαίνεται παράλογο ε;

 

Εμένα μου φαίνεται παράλογο να καίγεστε τόσο πολύ για το τι ίντερνετ θα πάρουν οι φοιτητές...

 

Αλλά αυτή η μανία των Ελλήνων να ασχολούνται με θέματα που δε τους αφορούν είναι χαρακτηριστική.. :rolleyes:

Ελα ρε Κώστα που σου φαίνεται παράλογο...

Το φοιτητικό internet, αν και όποτε γίνει πραγματικότητα, θα επηρεάσει και όλους εμάς τους υπόλοιπους.

Αν ξεχνάς τι γινόταν, σε μεγαλύτερο βαθμό πρν 1 χρόνο περίπου, και συνεχίζει να γίνεται ακόμα και σήμερα με τα πηγμένα DSLAM, δες την περίπτωση της HOL.

Που για χάρη των συνδρομητών μέσω της προσφοράς του RAM, κάηκαν και οι κανονικοί συνδρομητές που πλήρωναν για συνδρομή. :(

Το φοιτητικό internet αφορά ΑΜΕΣΑ όλους τους κατόχους dsl γραμμών. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

1. Exw parei thn prosfora tou RAM kai h sundesh petaei opote den nomizw oti mporei me kapoio tropo na exoun ephreastei oi prouparxontes (alliws 8a sernomoun kai egw mazi).

2. An th dinan tsampa (estw 5-10E) na vazan oria. Den mporei na sou leei plhrwse 20E kai na sou vazei kai oria,einai koroidia. An 8es oria sta 20 vazeis monos sou grammh kai pairneis kai mia ogkoxrewsh apo forthnet kai plhronontas ligo parapanw den perimeneis ton ka8e karagkiozh pote 8a vroun akrh ...

Link to comment
Share on other sites

1. Exw parei thn prosfora tou RAM kai h sundesh petaei opote den nomizw oti mporei me kapoio tropo na exoun ephreastei oi prouparxontes (alliws 8a sernomoun kai egw mazi).

2. An th dinan tsampa (estw 5-10E) na vazan oria. Den mporei na sou leei plhrwse 20E kai na sou vazei kai oria,einai koroidia. An 8es oria sta 20 vazeis monos sou grammh kai pairneis kai mia ogkoxrewsh apo forthnet kai plhronontas ligo parapanw den perimeneis ton ka8e karagkiozh pote 8a vroun akrh ...

Έχεις απόλυτο δίκιο και στα 2 σημεία του ποστ σου. Ειδικά στο πρώτο, προσθέτω και τη δική μου μαρτυρία καθώς διανύω ήδη το 2ο μήνα με το τσάμπα ίντερνετ του ραμ και πάει μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Μία καίρια ερώτηση σχετικά με το θέμα είναι η εξής:Το δωρεάν φοιτητικό ίντερνετ έχει ως αποκλειστικό σκοπό την ενίσχυση,τη διευκόλυνση του φοιτητή στα μαθήματα της σχολής του και μόνο;
Link to comment
Share on other sites

1. Exw parei thn prosfora tou RAM kai h sundesh petaei opote den nomizw oti mporei me kapoio tropo na exoun ephreastei oi prouparxontes (alliws 8a sernomoun kai egw mazi).

2. An th dinan tsampa (estw 5-10E) na vazan oria. Den mporei na sou leei plhrwse 20E kai na sou vazei kai oria,einai koroidia. An 8es oria sta 20 vazeis monos sou grammh kai pairneis kai mia ogkoxrewsh apo forthnet kai plhronontas ligo parapanw den perimeneis ton ka8e karagkiozh pote 8a vroun akrh ...

1. Δεν νομίζεις; Να το νομίσεις. Μπορείς να δεις και εδώ το thread της HOL και στο adslgr.com να δεις αν εχουν προβλήματα ή οχι.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗ Β ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΧΑΜΕ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ, ΠΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΠΩΣ. :mad:

Mπορείς επίσης να το επιβεβαιώσεις κοιτώντας το live γράφημα του δικτύου της ΗΟL, δες πόσο φορτωμένη είναι η διασύνδεση της HOL με τους BBRAS της Θεσσαλονίκης.

2. Είσαι ελεύθερος να προχωρήσεις στην αγορά όποιου πακέτου καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Μία καίρια ερώτηση σχετικά με το θέμα είναι η εξής:Το δωρεάν φοιτητικό ίντερνετ έχει ως αποκλειστικό σκοπό την ενίσχυση,τη διευκόλυνση του φοιτητή στα μαθήματα της σχολής του και μόνο;

Αυτό το σκοπό έπρεπε και πρέπει να έχει. Αλλά μερικοί δεν το έχουν καταλάβει αυτό.

Νομίζουν ότι ειναι για mp3s και τσόντες.

Τα 5GB είναι υπεραρκετά και για ακαδημαικούς σκοπούς (sic) και για surfarisma.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σκοπό έπρεπε και πρέπει να έχει. Αλλά μερικοί δεν το έχουν καταλάβει αυτό.

Νομίζουν ότι ειναι για mp3s και τσόντες.

Τα 5GB είναι υπεραρκετά και για ακαδημαικούς σκοπούς (sic) και για surfarisma.

Δεν έχει αυτό το σκοπό μόνο. Ο σκοπός είναι κυρίως η δυείσδηση του ίντερνετ στην Ελλάδα, που έχει πρόβλημα σε αυτό το θέμα, ξεκινώντας από τη νεολαία (δηλαδή τους φοιτητές) και μετά η ενίσχυση του φοιτητή στις ακαδημαΐκές του υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν ούτε την οργανωτικές αλλά ούτε και τις υλικοτεχνικές υποδομές για φοιτητικό internet.

Επειδή βαρέθηκα να περιμένω έβαλα ADSL (OnDSLKit). Στο DSlam των 10MBps που είμαι είναι και άλλοι 450 χρήστες. Η κατάσταση με τις ταχύτητες είναι δραματική. Σκεφτείτε να προσφέρουν και «δωρεάν» φοιτητικό internet.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά όσοι δεν δικαιούστε, λυσσάξατε.Ενταξει,αρκετα πια, u made your point, τι χαιρεκακια ειναι αυτη.

 

Και επειδη η ελπις πεθαινει τελευταια...

 

Γρήγορο και φθηνό σερφάρισμα στο Internet, για τους φοιτητές προωθεί η κυβέρνηση. Όπως δήλωσε στη ΝΕΤ ο υφυπουργός παιδείας, Σπύρος Ταλιαδούρος, η συνεργασία με το υπουργείο μεταφορών, βρίσκεται στο τελικό στάδιο και μέχρι το τέλος του έτους, οι φοιτητές, θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στο Διαδίκτυο, με τιμές κατά 50% χαμηλότερες, από τις κανονικές. Δικαίωμα χρήσης αυτού του φθηνού πακέτου θα έχουν και οι φοιτητές του ανοικτού πανεπιστημίου πους ως επί το πλείστον και λόγω της εξ΄ αποστάσεως εκπαίδευσης χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο για αποστολή εργασιών και επικοινωνία με τους καθηγητές τους.

 

 

 

 

 

 

Πάντως οι τιμές του ευρυζωνικού Internet στην Ελλάδα, είναι από 5 έως 20 φορές ακριβότερες σε σχέση με χώρες της Ε.Ε., ενώ η ταχύτητα σύνδεσης είναι από 10 έως 100 φορές πιο χαμηλή.

 

Για παράδειγμα μια σύνδεση 2048 KB/sek στην Ελλάδα στοιχίζει περίπου 140 ευρώ το μήνα, όταν στη Βρετανία το αντίστοιχο πακέτο κυμαίνεται στα 30 ευρώ.

 

Με απόφαση του υπουργού Εμπορικής Ναυτιλίας Μανώλη Κεφαλογιάννη, παρέχεται δωρεάν ασύρματη πρόσβαση στο διαδίκτυο και για τους φοιτητές των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού.

 

Πηγη: Νετ

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύετε ότι είναι δυνατόν με την παρούσα τεχνική υποδομή ότι τα δίκτυα θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στους εκατοντάδες ελληνάρες φοιτητές (όπως εγώ) που μόνιμα θα κατέβαζαν στον υπολογιστή τους ταινίες κλπ??? Πραγματικά ελπίζω να μην απαντήσει κανένας ναι...........

 

Επιπλέον, αν είναι να δίνουν φθηνό Ιντερνετ για να κατεβάζουν ταινίες... γιατί να το δώσουν σε φοιτητές??? Δηλαδή κάποιος που δε σπουδάζει δεν έχει ανάγκη τις ταινίες??? Για ποιο λόγο να γίνεται αυτή η διάκριση???

Link to comment
Share on other sites

Το να κατεβαζεις ταινιες ειναι παρανομο ειτε πληρωνεις κανονικα ειτε με εκπτωση...
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά όσοι δεν δικαιούστε, λυσσάξατε.Ενταξει,αρκετα πια, u made your point, τη χαιρεκακια ειναι αυτη.

 

Οταν προσπαθειτε να κανετε το ασπρο μαυρο...

 

Για παράδειγμα μια σύνδεση 2048 KB/sek στην Ελλάδα στοιχίζει περίπου 140 ευρώ το μήνα, όταν στη Βρετανία το αντίστοιχο πακέτο κυμαίνεται στα 30 ευρώ.

 

30 Euro ε? Να τρεξω να παρω 5-6. Ελεος, και η παραπληροφορηση εχει ορια.Sek ναουμ :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Οταν προσπαθειτε να κανετε το ασπρο μαυρο...

 

 

30 Euro ε? Να τρεξω να παρω 5-6. Ελεος, και η παραπληροφορηση εχει ορια.

Ποιο άσπρο μαύρο όταν ποστάρετε πιο συχνά κι από τους ίδιους τους φοιτητές που τους αφορά η ρύθμιση;

 

Μετά είμαι εγώ ο κακός που μιλάω για κόμπλεξ και συμπλέγματα

Link to comment
Share on other sites

Ποιο άσπρο μαύρο όταν ποστάρετε πιο συχνά κι από τους ίδιους τους φοιτητές που τους αφορά η ρύθμιση;

 

Μετά είμαι εγώ ο κακός που μιλάω για κόμπλεξ και συμπλέγματα

 

Ε οταν ο αλλος απαιτει να κατεβαζει οτι γουσταρει οταν η συνδεση του εχει οριο, τι να πω εγω :stupid:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην αυτο με τα 30 ευρω το αναφερει στο site της ερτ, δεν το εγραψα απο μονος μου.

 

Κατα δευτερον τι ασπρα-μαυρα, μια απλη πραγματικοτητα αναφερω, οτι οσοι δεν δικαιουστε, ακομα και τωρα που το μετρο εχει μπει στον παγο (για την ωρα θελω να πιστευω) ποσταρετε συνεχως απιστευτα ειρωνικα. Οκ καταλαβαμε. Θελει η Τατιανα να κρυφτει αλλα η χαρα δεν την αφηνει το καταντησατε.

 

ΥΓ. το τυπογραφικο μου λαθος "τη" κανει μπαμ :x

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχην αυτο με τα 30 ευρω το αναφερει στο site της ερτ, δεν το εγραψα απο μονος μου.

 

Κατα δευτερον τι ασπρα-μαυρα, μια απλη πραγματικοτητα αναφερω, οτι οσοι δεν δικαιουστε, ακομα και τωρα που το μετρο εχει μπει στον παγο (για την ωρα θελω να πιστευω) ποσταρετε συνεχως απιστευτα ειρωνικα. Οκ καταλαβαμε. Θελει η Τατιανα να κρυφτει αλλα η χαρα δεν την αφηνει το καταντησατε.

 

ΥΓ. το τυπογραφικο μου λαθος "τη" κανει μπαμ :x

 

Ειναι προφανες οτι δεν το εγραψες εσυ, απο το /sek :lol: :lol: 30 Ευρω δεν παιζει unlimited 2mbit στην Αγγλια, μονο καμια προσφορα για 2-3 μηνες και παλι δυσκολο. Συνηθως κοστιζει 40-60 Ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...